Onderzoek naar chlamydia nodig Beslommeringen kosten politie veel tijd Randstad Laat automobilisten meebetalen aan hulp verkeersslachtoffers Diesel Injectie Zoeterwoude samen met Haarlems bedrijf Gescheiden strook levert carpoolers kwartier winst op Haagse rechtbank wil uitstel nieuwe V reemdelingenwet Amsterdam koerst af op 800.000 inwoners VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 2C VF Veel vrouwen hebben geslachtsziekte zonder dat ze het weten De in Nederland meest voorkomende geslachtsziekte chlamydia veroorzaakt op termijn bij vrouwelijke lijd- sters zo veel schade, dat structureel onderzoek bij risico groepen nodig is. Daarvoor pleit directeur M. Boon van het cytologisch laboratorium in Leiden. Eerder deze week waarschuwde epidemioloog R. Coutinho van de Amster damse GG&GD ook al voor de geslachtsziekte. Hij pleit eveneens voor een - overigens kostbaar - onderzoekspro gramma. i verhoogd risico op te spo- Zo moet de huisarts vrou- n met meerdere seksuele LEIDEN/AMSTERDAM. Naar schatting enige honderd duizenden vrouwen in Neder land zouden zonder dat zij het weten besmet zijn met de zoge heten chlamydia trachomatis. Zij lopen veelal jaren rond met de infectie omdat ze anders dan mannen pas in een laat stadium klachten krijgen. Bij zo'n late ontdekking is de kans op on vruchtbaarheid groot omdat in veel gevallen eileiders worden aangetast. Anders dan bij ande re seksueel overdraagbare aan doeningen, zoals gonorroe en syfilis, daalde het aantal chla- mydia-infecties in Nederland de afgelopen jaren niet. „Een van de belangrijkste re denen waarom Invitro Vertali- satie (reageerbuisbevruchting) nodig is om kinderen te krijgen, is omdat de betreffende vrouw vroeger een chlamydia-infectie heeft gehad", zegt Boon. Ze noemt de geslachtsziekte 'een infectie die veel geld kost maar bovenal ook veel verdriet ver oorzaakt'. Het is volgens Boon noodzaak om chlamydia in een vroeg sta dium te ontdekken. In haar la boratorium, dat gespecialiseerd is in het beoordelen van uit- strijkjes, worden er volgens Boon betrekkelijk veel chlamy- dia-infecties uitgepikt. „Per jaar doen we zo'n tweeduizend chlamydia-testen. In zo'n twin tig procent van de gevallen, zeg maar een stuk of vijfhonderd, is de uitslag positief." Volgens Boon is vooral de huisarts een belangrijke schakel om de infectie op te sporen. Er worden namelijk twee indica ties gebruikt om mensen met de partner 'buiten speelt' - indi caties voor een verhoogd risico voor de infectie - uit zijn klan tenbestand kunnen pikken. Bij de tweede indicatie - af wijkende cellen in een uitstrijkje die passen in het beeld van chlamydia - is ook de hulp van de huisarts nodig. Als namelijk bij een uitstrijkje afwijkende cellen worden geconstateerd, moet een vervolgtest worden gedaan. Boon: „Hij moet vervol gens nieuw materiaal afnemen. Ongeveer de helft van de Leidse huisartsen heeft de daarvoor benodigde apparatuur in de praktijk staan." Volgens de directeur van het cytologisch laboratorium is het te kostbaar om bij alle vrouwen in Nederland chlamydia-tests uit te voeren. „Er bestaan goed kope tests, maar dat zijn in dit geval ook direct slechte, en er zijn dure tests. En die dure tests, zoals die bij ons ook gedaan worden, kosten 230 gulden. Dat is toch veel geld. Het hele volk controleren is dus te duur. Maar het is wat mij betreft tijd om de High R/sAr-groep wel te onder zoeken." LEIDERDORP MONICA WESSELING Automobilisten moeten gaan meebetalen aan de hulp aan slachtoffers van verkeersongevallen. Dat kan door opcenten te heffen op de leges van een kentekenbewijs, „ledereen die in een auto kruipt, wordt daarmee een potentieel gevaar voor ande ren. Mee laten betalen aan slachtofferhulp is niet anders dan het principe volgen dat de vervuiler betaalt." Die gedachte opperde de Leidse hoogleraar cri minologie J. van Dijk gisteren bij de start van het Project Hulpverlening aan Verkeersslachtoffers in Hollands Midden. Van Dijk: „De rekening moet eigenlijk terecht komen bij diegene die een onge val veroorzaakt. De dader zou een schadevergoe ding moeten betalen aan het slachtoffer. Niet al leen als smartegeld, ook om gederfde inkomsten te vergoeden." Van Dijk, behalve hoogleraar ook hoofd directie criminaliteitspreventie bij het ministerie van jus titie, bepleit tevens een aanvullende straf als de zaak voor de rechter komt. „De rechter kan de veroorzaker van een verkeersongeval verplichten geld te storten in een fonds voor slachtofferhulp. Als de automobilist hiermee vrijheidsstraffen kan voorkomen, zal hij er zeker voor zijn." Van Dijk is ervan overtuigd dat mee laten beta len van de automobilist ook wettelijk mogelijk is. „De rechter legt bij gewone misdrijven ook steeds vaker de straf op dat de dader het slachtoffer een schadevergoeding betaalt. Dan kan dat hier ook." Nederland kent vijftig bureaus voor Slachtoffer hulp. Elk bureau heeft een betaalde coo"rdinator en secretaresse en een aantal vrijwilligers. Slacht offerhulp kost tien miljoen gulden per jaar. Dit geld wordt nu nog ad-hoc door de overheid opge hoest, maar er moet volgens Van Dijk een structu rele financieringsbron gevonden worden. Overigens denkt de topman van justitie dat het begrip 'slachtoffer' ruimer geïnterpreteerd moet worden. „Slachtoffers zijn ook de getuigen van een ernstig ongeval, of de familie van diegene die letsel heeft opgelopen." Spreekuur Het project Hulpverlening verkeersslachtoffers behelst een training voor politieagenten in 'om gaan met verkeersslachtoffers'. Bovendien moet de doorverwijzing naar hulpverleners zoals het bureau Slachtofferhulp en de ANWB beter wor den. Daarom is er een kaartje gemaakt waarop de telefoonnummers van de slachtofferbureaus en van de Verkeersslachtofferlijn van de ANWB staan afgedrukt. De ANWB begint bovendien met een juridisch spreekuur. De eerste is op donderdag 28 oktober op het politebureau in Alphen aan den Rijn. Elke drie weken zijn daar tussen half twee en vier uur juridisch adviseurs aanwezig om verkeersslacht offers te helpen. Verkeersslachtoffers die met vra gen zitten over de aansprakelijkheid en andere ju ridische kwesties kunnen gratis advies krijgen. Metzelaar is vanouds bekend door het opnieuw wikkelen e tweede leven krijgen. ZOETERWOUDE COR BOOS Door nauwe samenwerking met de Zoeterwoudse firma Diesel Injectie Holland BV is het tech nische bedrijf Metzelaar in Haarlem er financieel weer bo venop. De onderneming ging vorige maand failliet en gaat nu verder onder de naam Techno- center Metzelaar BV. J.A. van Eek van Diesel Injec tie voert de. directie over beide bedrijven. In Haarlem werken negen mensen, onder wie zeven technici. Bij Diesel Injectie in Zoeterwoude werken veertien Metzelaar werd in 1922 opge richt. Het bedrijf is onder meer gespecialiseerd in het (op nieuw) wikkelen van elektromo toren. Verder levert het installa ties en verleent het service op het gebied van auto-elektriciteit en elektronica, benzine-injec- tiesystemen, mobiele commu nicatie, auto-hifi en beveiliging. Metzelaar verzorgt tevens de Bosch Service in deze regio en levert Bosch-onderdelen. De directie stelt dat door de samenvoeging met Diesel Injec tie Zoeterwoude een organisatie is ontstaan die mensen met de noodzakelijke kennis en erva ring in dienst heeft alsmede de specialistische apparatuur voor het maken van technische sys temen. Metzelaar richt zich VERVOLG VAN VOORPAGINA De directeur politie van de regio Hollands Midden, B. Poeiert, zegt dat de veiligheid niet in ge vaar komt wanneer burgers kleine zaakjes zelf oplossen. „We denken dat gevoel van vei ligheid zelfs nog te kunnen ver groten door beter met andere organisaties samen te werken. Doorverwijzen naar een advo caat of maatschappelijk werker kost weinig tijd, maar is wel een verbetering van de hulpverle ning." De politie wil meer tijd besteden aan preventie. „Dat is echt effectief." Hollands Midden heeft één politieagent op bijna 530 inwo ners. Daarmee behoort deze re gio tot de minste bedeelde ge bieden. Amstelland (Amster dam) en Rijnmond (Rotterdam) hebben respectievelijk één agent op 164 en één op 233 in- Districtschef Warmerdam van het district Duin- en Bollen streek maakte gisteren tijdens de behandeling van het beleids plan 1994 duidelijk dat de poli tie moet roeien met de riemen die ze heeft. „We kunnen overal aandacht aan besteden, maar dan moet ik er dertig of veertig man bij hebben." Warmerdam heeft slechts de beschikking over 110 agenten en dat noopt de districtsleiding tot het maken van keuzes. Als het aan Warmerdam ligt. wordt in de toekomst meer tijd vrijge maakt voor speciale projecten. Er wordt volgens hem mo menteel te veel aandacht be steed aan de dagelijkse beslom meringen. Van de 110 agenten is slechts de helft inzetbaar voor het eigenlijke politiewerk. Van de 95.000 werkuren die overblij ven is 72.000 uur nodig om dc B. Poeiert: Doorverwijzen n in totaal 18.000 meldingen die jaarlijks bij de regio binnenko men af te kunnen handelen. Daardoor blijft er maar 20.000 uur over voor projecten zoals milieu- en verkeerscontroles. Het moet volgens Warmer dam mogelijk zijn om veel tijd te besparen op dagelijkse taken. „Het is heel gewoon dat we vijf of zes alarmmeldingen per dag binnen krijgen. Als je er dan vanuit gaat dat de politie in 96 procent van die gevallen node loos wordt ingeschakeld, dan valt er ontzaglijk veel tijdwinst te boeken." Tezamen met bewakings diensten moet naar een oplos sing worden gezocht, zodat de politie niet meer voor niets naar een bedrijf rijdt waar het alarm afgaat. „Dan bereiken we mis schien dat we er sneller zijn als de mensen ons echt nodig heb ben." Een opmerking die Warmer dam niet zonder reden maakt. De tijd dat bijvoorbeeld slacht offers van een inbraak op de politie moeten wachten, is sinds de reorganisatie alleen maar langer geworden. „In noodsitu aties is dat onverantwoord, maar in tal van situaties mag niet worden verwacht dat de politie overal binnen drie minu ten is. Als iemands leven in ge vaar is dan is tien minuten te lang, maar bij alleen maar blik schade is dat verantwoord." De langere wachttijden op de poli tie hebben overigens nog niet geleid. Ochtendfile Al bij Naarden blijft MUIDEN. GPD hoofdzakelijk op de kleine scheepvaart en industrie. Diesel Injectie heeft zich gespeciali seerd in zeescheepvaart en in tern transport. „Door onze technische spe cialisatie te richten op meer marktsegmenten ontstaat een veelzijdige flexibele organisa tie", aldus directeur Van Eek. Om concurrerend te kunnen werken heeft Metzelaar de ver koopafdeling fors afgeslankt. Voor het faillissement werkten bij Metzelaar 28 mensen, gelij kelijk verdeeld over. vestigingen in Haarlem en Alkmaar. Het Alkmaarse bedrijf wordt door de firma Middelbeek uit die plaats voortgezet. Actiecomités FNV bereiden acties voor bij Heineken ZOETERWOUDE De Industriebond FNV is be gonnen met de feitelijke voor bereiding van acties bij Heine ken. Bij de brouwerijen in Zoe terwoude en Den Bosch zijn daartoe actiecomités opgericht. De comités bereiden een sta king voor, voor het geval overleg later deze maand over de her structurering onder het motto 'Mensen maken Heineken' defi nitief vastloopt. De FNV stemde eerder wel in hoofdlijnen in met dat plan. Maar de bond wil dat Heineken met een betere overgangsrege ling komt voor werknemers die door de reorganisatie hun ploe- gentoeslag kwijtraken. Zij kun nen er daardoor tot 800 gulden netto per maand op achteruit gaan. De FNV-bond wil daarnaast dat het sociaal plan tussentijds aangepast kan worden en dat de regeling voor scholing wordt verbeterd. 'Mensen maken Heineken' leidt de komende vier jaar naar verwachting tot een verminde ring van 300 a 400 arbeidsplaat sen, ongeveer tien procent van het totaal aantal werknemers van Heineken Nederland. Het bedrijf heeft toegezegd dat er geen ontslagen vallen. Bondsbestuurder E. Schellen berg zegt desgevraagd dat de bond bij Heineken een 'gewone werkstaldng' voorbereid. Door in alle openheid de stakingen voor te bereiden hoopt de bond bovendien extra druk te leggen op het overleg, in de hoop de acties uiteindelijk alsnog af te kunnen blazen. Twaalf tot twintig tijdwinst. Dat belooft Rijkswa terstaat de gebruikers van de nieuwe carpoolwisselstrook op de Al tussen Naarden-vesting en het knooppunt Diemen. Alleen auto's en bussen met drie of meer inzittenden en mo torrijders mogen gebruik ma ken van de strook, die minister Maij-Weggen (verkeer) 28 okto ber opent. Overige weggebrui kers moeten als vanouds aan sluiten in de ochtendfiles van vijf, zes, zeven kilometer lengte, die er op werkdagen steevast staan. En blijven staan, ver moedt Rijkswaterstaat. Want uit tellingen in de spits blijkt dat slechts zo'n 300 van de 1800 au to's die hier per uur rijden, drie of meer inzittenden tellen. Het oplossen van het filepro bleem was dan ook niet de re den om 62 miljoen gulden in de aanleg te steken. Maar juist het aanmoedigen van het met el kaar meerijden om daarmee de gemiddelde bezettingsgraad van 1,2 naar 1,6 inzittenden per auto te verhogen. En het bevor deren van het openbaar ver voer, dat ook van de strook ge bruik gaat maken. Controleren De politie zal de eerste paar maanden intensief met moto ren gaan controleren. Wie al leen of met z'n tweëen in de au to over de strook rijdt, riskeert een bekeuring van honderd gul den. Betrapte bestuurders wor den na het verlaten van de strook naar de kant gedirigeerd, 'om achteraf gezeur te voorko men over passagiers die zich net even bukten om iets op te rapen', aldus een politieman. Techneuten van Rijkswater staat studeren nog op de moge lijkheid om de inzittenden met camera's te controleren. De 23 camera's die nu ter beveiliging boven de strook zijn aange bracht, hangen daarvoor te hoog. In de ochtend, tussen half zes en tien uur, is de strook open voor carpoolers vanuit het Gooi en Almere richting Amsterdam, 's Middags mag tussen drie en zeven uur de carpoolers uit de richting Amsterdam over de strook. Vanwege de hoge kosten is echter geen afslag naar de A6 gemaakt. Verkeer naar Almere en Lelystad moet daarom de bestaande rijbanen gebruiken Buiten de spitsuren is de nieu we rijstrook met slagbomen en beweegbare banden afgesloten De maximumsnelheid op de strook is honderd kilometer per De zeven kilometer lange rij strook is aangelegd in de mid denberm van de Al. Hij is van de overige rijbanen afgeschei den met tachtig centimeter ho ge betonbanden. Een gestrand voertuig passeren zou nog kun nen. De ruimte tussen de be tonbanden is 5,85 meter, 'vol doende voor drie dikke BMW's of vier Suzuki Alto's'. Takel voertuig Pechgevallen en aanrijdingen worden met detectielussen het wegdek en camera's gesig naleerd. De toegangen tot de strook worden dan direct afge sloten. Bij het begin en eind var de strook staan straks constant een sleepvoertuig en een takel voertuig, zodat de hulpverle ning snel op gang kan komen. In uiterste nood kunnen a over de betonband worden ge tild. Uit veiligheidsoogpunt gen gestrande bestuurders uitstappen. Over de veiligheid op de poolwisselstrook, de eerst Europa, maken Rijkswaterstaat en de politie zich niet veel gen. Problemen zullen eerder ontstaan, beseffen ze, bij het uit- en invoegen. Verkeer dat nabij knooppunt Diemen de strook afkomt en de A9 (Ga asperdammerweg) op wil, heeft slechts 650 meter om drie rij stroken op te schuiven naar rechts gelegen uitvoegstrook. De carpoolwisselstrook kan maximaal 1600 auto's pei aan. In het begin wordt op 200 tot 300 gerekend. Wanneer de strook een succes is, of wellicht een mislukking, kunnen verte genwoordigers van Rijkswater staat nog niet aangeven. Maar slaagt dit project, dan ligt het voor de hand dat tegen het jaar 2000 meer snelwegen een apar te strook voor carpoolers krij gen. DEN HAAG ANP De rechtbank in Den Haag kan de nieuwe Vreemdelingenwet zoals die er nu ligt niet per 1 ja nuari uitvoeren. Dat schrijven de Haagse rechters in een noti tie aan het ministerie van justi tie. Ze vrezen té grote werkdruk en aantasting van kwaliteit. In voering van de wet moet wor den uitgesteld tot 1 juli. Justitie houdt vast aan januari. De Eer ste Kamer moet zich overigens nog over de wet uitspreken. „We hebben minstens een half jaar nodig om ons op de taak voor te bereiden", aldus persrechter E. Dil. De rechtbank in Den Haag wordt in de nieu we wet de 'spin in het web' bij de afhandeling van vreemdelin genzaken. Ze kan zaken verwij zen naar rechtbanken in Am sterdam, Haarlem, 's Hertogen bosch en Zwolle. Omdat de mo gelijkheid tot hoger beroep voor vreemdelingen vervalt, stelt dat extra eisen aan de kwaliteit van de uitspraken. Bovendien moe ten rechters zich specialiseren. In de notitie geven de Haagse rechters aan dat er problemen van zowel organisatorische, kwalitatieve als kwantitatieve aard zijn. Zo moet er veel perso neel worden geworven, geselec teerd en opgeleid en neemt de werklast aanzienlijk toe. Een vice-president moet eerst stage lopen bij de Raad van State en er is een stafbureau met perso neel van hoog juridisch niveau nodig. „Invoering op 1 juli is al heel wat", stelt Dil. Dat wordt al als zeer ambitieus gezien. Een woordvoerder van Justitie zegt dat de rechtbank niet hoeft i dat t de t op de andere dag tienduizenden dossiers op de mat liggen. „Er is een overgangsperiode. Geleide lijk aan zal het aantal zaken nemen. In de tussentijd kunnen maatregelen worden geno men." De rechtbank in Den Haag is daar niet van overtuigd. In de notitie schrijven de rechters dat de vijf rechtbanken rekening hielden met 5000 meer bodem zaken: 1000 per rechtbank. Uit andere berekeningen blijkt dat er ruim 26.000 zaken bij hen recht komen, meer dan 5000 per rechtbank. „Op deze aantal len hebben de vijf rechtbanken in hun plannen vafi aanpak niet gerekend." Na een jarenlange daling ver toont het aantal inwoners van Amsterdam weer een stijgende lijn. In 2005 wonen er in totaal meer dan 800.000 mensen in de hoofdstad. Dat blijkt uit het meest recente bevolkingsonder zoek van het Bureau Onderzoek en Statistiek (O&S). Vooral het aantal 8- tot en met 12-jarigen en het aantal 13- tot en met 17-jarigen neemt tot 2010 sterk toe met respectieve lijk 30 en 40 procent. De daling van het aantal 65-plussers zet door tot minder dan 10 protJent van de totale bevolking in 2010.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20