Leidsch 10% Dagblad CDA wil voetbalkaartje tientje duurder maken 8 'Supporters hebben recht op excuus' Hulshoff Twijfels over veiligheid 747 blijven Politie: burger moet meer zaken zelf oplossen KORTING Afscheid van minister Nobelprijs vrede voor De Klerk en Mandela GOED NIEUWS VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40287 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Bonden woedend 5 FNV en CNV zijn woe dend op Kok, die com pensatie voor hogere die selaccijns heeft gekoppeld aan bevriezing van lonen. Albanezen bang 7 Een golf van arrestaties in Kosovo doet de Al banezen vrezen dat er een campagne van etnische j zuivering op handen is. Organist Klaassen *3 K •looP Brons is 40 jaar Z D organist. Hij was aanvankelijk 'te snel', maar zijn vingers razen nog steeds over het klavier. Leidse hoofdagent krijgt spreek\>erbod over optreden ME leiden monica wesseling De Leidse hoofdagent W. van Egmond heeft een spreekverbod gekregen over het optre den van de ME afgelopen woensdag in Rot terdam. Van Egmond, als ME'er aanwezig, vindt dat de ME op 'Oostblokachtige wijze' goedwillende supporters heeft 'mishan deld'. Hij werd vanochtend uitgebreid geci teerd in het dagblad Trouw. Directeur politie van de regio Hollands Midden, B. Poeiert, zegt niet te stimuleren 'dat Van Egmond met de pers in aanraking komt'. Hij begrijpt dat een ME-optreden als dat van woensdag emoties oproept. „Maar naar de pers te lopen, is geen handige zet". Uit de publikatie in Trouw blijkt dat 'hoofdagent Van Egmond vindt dat er schandalig is opgetreden tegen de Engelse supporters. „Ze hebben recht op excuus. Er zijn pure Oostblok-methodes gehanteerd." Volgens Van Egmond was de opdracht ge geven alle Engelse supporters zonder kaart je op te pakken en af te voeren. „Wat er dan verder met ze moest gebeuren werd er niet bijgezegd." De supporters zonder kaartje werden in kooien gezet en per bus afgevoerd: meer Om kosten van politie-optreden te kunnen dekken Het CDA wil toegangskaartjes voor voetbalwedstrijden duurder maken. Met een toeslag van bijvoorbeeld een tientje kunnen de kosten worden vergoed, die de politie maakt om relschoppers in bedwang te houden. Het wordt volgens CDA-woordvoerder Van der Heijden de hoogste tijd, dat de KNVB financieel wordt aangesproken op de overlast die veel wedstrijden de politie bezorgen. Hij meent dat de nieuwe Politiewet, die volgend jaar in gaat, moet worden aangepast met de bepaling dat ge meenten de mogelijkheid moeten krijgen de politiereke- ning naar voetbalclub of KNVB te sturen. stal. De politie moet de extra kosten volgens hem verhalen op de relschoppers. Ook D66 ziet niets in het verhalen van de po litiekosten op de KNVB. Vijf Britse voetbalsupporters zijn gistermiddag tijdens een snelrechtprocedure door de Rotterdamse politierechter ver oordeeld voor hun aandeel in de rellen. Een zesde werd vrijge sproken wegens een fout in de den haag gpd De PvdA heeft gematigd positief op het voorstel gereageerd. Vol gens het kamerlid Lilipaly zit er een keerzijde aan het plan, om dat goedwillende supporters moeten meebetalen aan de op vang van kwaadwillende. De WD is tegen het plan. „Dat zou zeer onrechtvaardig zijn", meent het fractielid Dijk- dagvaarding. Drie relschoppers kregen boetes van 500 of 1.000 gulden, gekoppeld aan een voorwaardelijke gevangenisstraf van één of twee maanden. Eén verdachte kreeg alleen een geld boete. De vijfde kreeg zes we ken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij had on der meer een agent met een el leboogstoot verwond. Burgemeester Peper van Rot terdam vindt niet dat risico wedstrijden verboden moeten worden. „Je moet je niet door een minderheid bestaande uit relschoppers laten beïnvloe den", zei hij gisteravond. De KNVB hoeft volgens hem niet op te draaien voor de kosten die zijn gemaakt om de orde in zijn stad te handhaven. „Openbare orde is niet te koop", aldus Pe per. Hij is het niet eens met de uit latingen van politiecommissaris leiderdorp monica wesseling Officier van justitie Van Ek en districtschef J. Warmerdam wil len aparte alcoholcontroles af schaffen. Zij vinden dat deze controles te veel menskracht kosten. Beiden pleiten ervoor om bij elke aanrijding op alco holgebruik te controleren. Van Snelkrakers vlot ingerekend leiden wim koevoet Na een wilde achtervolging door Leiden en de Duin- en Bollenstreek heeft de politie vanochtend om half zeven drie snelkrakers aangehouden die een half uur eerder hun slag hadden geslagen in een sport zaak aan de Leidse Haarlem merstraat. Een Rijnsburgse motoragent, die op de radio hoorde van de achtervolging, krijgt van zijn collega's de meeste lof toege zwaaid. Hij slaagde er in de snelkrakers, die door de streek scheurden in een gestolen auto, in een doodlopende straat in de Rijnsburgse nieuwbouwwijk Kleipetten klem te rijden. De krakers hadden rond zes uur met de achterkant van hun voertuig de pui van de sport zaak opengeramd. Met een vol geladen achterbak wilden ze.de stad verlaten. De drie, tussen de 20 en 27 jaar oud en afkomstig uit Eindhóven, Veenendaal en Eersel, wisten niet dat een voor bijganger het kenteken inmid dels aan de politie had doorge geven. Zij kenden de weg slecht in Leiden, want ze reden langs het politiebureau. Onmiddellijk werd de acbtervoling ingezet. De tocht voerde door Oegst- geest en Rijnsburg. Tot vier keer toe wist het trio blokkades met politieauto's te omzeilen. Toen ze geen kant meer op konden, stapten twee krakers uit en vluchtten te voet verder. De motoragent en zijn inmid dels ook gearriveerde collega's konden de twee toch in de kraag te vatten. De derde werd in de auto aangehouden. Ek en Warmerdam kwamen met hun standpunt bij de be handeling van het beleidsplan 1994 tijdens de commissiever gadering algemeen bestuurlijke zaken in Katwijk. B. Poeiert, directeur politie van de regio Hollands Midden, kon digde eerder op de dag aan dat zijn korps niet meer 'voor elk wissewasje' uitrukt. De sterkte van het korps staat dit niet toe. De politiechef vindt ook, dat in deze regio de burgers wat meer zelfwerkzaamheid zullen moe ten tonen. „Als er iemand belt omdat de buurman zijn auto voor de uitrit van de beller heeft geparkeerd, trekken er nu twee man in een auto op uit. Bij een simpele burenruzie rukt de po litie ook uit. Dat wordt minder. Mensen kunnen dingen ook zelf oplossen." Pagina 20: 'Veiligheid komt niet in gevaar'. Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen te on dersteunen geven wij op uw aankopen vanaf f 2000,- 10% kor ting in de vorm van kadobonnen (van enkele merkproduk- ten geldt dit alleen voor eigen model len) die u altijd bij ons kunt verzilveren. Wat let u nog uw woonideeën vorm te geven? Zondag a.s. vestiging Den Haag en Rotterdam open van 11.00 tot 17.00 uur. 100 jaar anders denken over wonen Q Marco Klaassen van -/ Rijnsburgse Boys herstelt goed van de elle boogstoot die hij opliep te gen Kozakken Boys. dan 30 volle bussen met 600 Britten. „Dui delijk keurige mensen die niets kwaads in de zin hadden. Ze wilden alleen maar pro beren een kaartje te kopen. Het waren be slist geen hooligans", aldus Van Egmond. Volgens de hoofdagent durfde geen enke le supporter te klagen ifit angst voor repre saillemaatregelen. „Er is een angstpsychose gecreëerd", aldus Van Egmond in Trouw. „Een winkeldief moet je na een half uurtje verhoor laten gaan, maar onschuldige men sen kun je uren laten wachten. We leven hier toch niet in een politiestaat." Van Zunderd, die woensdag zei dat de grenzen aan de politie- inzet in Rotterdam zijn bereikt. „De commissaris heeft voor zijn beurt gepraat", aldus Peper. Het ministerie van binnen landse zaken onderzoekt, hoe vaak en wanneer burgemeesters een noodverordening opstellen. Zij blijken steeds vaker, vooral bij voetbalwedstrijden, naar de Gemeentewet te grijpen om rel len te voorkomen. Het ministe rie nu wil weten of er niet te snel een beroep op de verorde ning wordt gedaan. De 186 Britse supporters die per vliegtuig ons land zijn uitge zet, kunnen een claim van het ministerie van justitie tege- moetzien. De vordering zal zo'n 320 per persoon gaan bedra gen. Justitie beperkt zich hier mee overigens tot de vliegkos ten, die een fractie zijn van de werkelijk gemaakte kosten. port-au-prince» Het geweld in Haïti houdt aan. Gisteren vermoordden gewapende mannen de minister van justitie, Guy Malary. Hij was een aanhanger van de in september 1991 afgezette president Jean-Bertrand Aristide. Ook twee lijfwachten van de minister kwamen om het leven. Malary's vrouw (foto) kwam op de plek van de aanslag kijken. Zie verder pagina 7: Haïtiaanse minister vermoord, foto reuter Carole devillers oslo-johannesburg gpd correspondent Nelson Mandela en de Zuidafri- kaanse president F.W. de Klerk hebben gezamenlijk de Nobel prijs voor de Vrede van 1993 ge wonnen, zo heeft het Noorse Nobel-comité vanochtend be kend gemaakt. Eén man moet het nieuws dat president F. de Klerk en zijn waarschijnlijke op volger, ANC-leider Nelson Man dela, de Nobelprijs voor de Vre de hebben gewonnen, woedend hebben aangehoord. Voor chief Magosuthu Buthelezi, de leider van de Zulu-partij Inkatha, is dit vermoedelijk het laatste bewijs dat de wereld tegen hem sa menspant en zijn aandeel in de veranderingen in Zuid-Afrika niet waardeert. De gevolgen kunnen wel eens onheilspellend zijn. Het toekennen van de belang- Boeing onderschatte jarenlang sterkte motorophanging den haag. bill meyer De'motorophanging van de Boeing 747 (in het bijzonder de breekbouten) is eigenlijk al sinds de ingebruikname van het vliegtuig onbetrouwbaar geweest. Toen in 1979 scheurtjes in de bouten werden ontdekt, duurde het bovendien ruim een jaar voor dat Boeing een nieuwe (tweede) bout had ontworpen. Ook deze bout blijkt achteraf in sommige gevallen gevoelig te zijn voor me taalmoeheid. Toen dat in 1988 werd ontdekt, duurde het bijna drie jaar voordat Boeing nieuwe in spectie- en onderhoudsprocedures aan de luchtvaartmaatschappijen voorschreef. Pas naar aanleiding van de Bijlmerramp wordt de complete constructie van de motorop hanging vernieuwd. Als het kalf verdronken is, dempt mende put, zo lijkt het. Waarom het telkens zo lang duurde voordat er tot (zo blijkt achteraf) halfslachtige maat regelen werd overgegaan, wisten de Boeing- vertegenwoordigers gisteren op de zitting van de Raad voor de Luchtvaart niet te ver tellen. Zij bezwoeren nu de zaak onder con trole te hebben. Naar aanleiding van de ramp in de Bijlmer is een nieuwe roest vrijstalen bout (de derde) ontworpen. Een bout die veel sterker is en bovendien op metaalmoeheid is getest. Vanaf november zullen deze bouten in de Boeing 747 vloot (duizend vliegtuigen) wor den geïnstalleerd, waarna medio volgend jaar begonnen wordt aan een structurele verbetering van de motorophanging van al le 747's. Tot die tijd echter zullen inzittenden moe ten vertrouwen op de grondigheid van de inspectieprocedures van de luchtvaart maatschappijen. Die moeten van Boeing na vijfhonderd vluchten de bouten op haar scheurtjes controleren en eventueel vervan gen met 'nieuwe' tweede-generatie-bouten. Als de nieuwe bouten straks beschikbaar zijn, en goedgekeurd door de FAA (de Ame rikaanse luchtvaartdienst), zullen ook deze voortdurend geïnspecteerd moeten wor den, totdat de nieuwe motorophanging be schikbaar is. Hoewel Boeing ruiterlijk de schuld van het ongeluk op zich neemt en op korte termijn een betere bout laat installeren, lijkt de vei ligheid van de Jumbo-vloot voorlopig niet gegarandeerd. Want blijkbaar is de nieuwe bout niet afdoende, anders had hiermee kunnen worden volstaan. De structurele verbetering van de motorophanging laat echter lang op zich wachten. Vermoedelijk pas medio '94 komen de materialen mond jesmaat ter beschikking van de luchtvaart maatschappijen. Boeing vermoedt dat het wel vijf tot zeven jaar kan duren voordat al le motorophangingen zijn versterkt. En dat betekent dat tot de eeuwwisseling 747's rond zullen vliegen zonder de verbe terde ophanging. Tot die tijd zullen nauw keurige inspecties van de ophanging de vei ligheid moeten garanderen. En wat bleek gisteren op de zitting van de Raad voor de Luchtvaart: door het spervuur van onderhouds- en inspectiebulletins van Boeing betreffende de motorophanging zien de onderhoudsmonteurs van de lucht vaartmaatschappijen door de bomen het bos niet meer. Vooronderzoeker Wolleswin- kel concludeerde dan ook dat daardoor de handhaving van de veiligheid van de mo torophanging kwetsbaar was. Met andere woorden: 't moest wel een keer fout gaan. rijkste vredesprijs aan Mandela en De Klerk is niet alleen een erkenning voor hun pogingen om Zuid-Afrika van de rand van de afgrond te sleuren: het is on getwijfeld ook bedoeld om het 'vredesproces' een hoogst noodzakelijke opkikker te ge ven. De onvermijdelijke vraag bij een gelegendheid als deze is natuurlijk: 'hebben ze het ver diend'? Sceptici zifllen er op wijzen dat het nogal wrang is om de vredesprijs toe te kennen aan leiders van een land, waar gemiddeld tien mensen per dag worden vermoord wegens hun politieke voorkeur. Beide laure aten doen volgens dezelfde sceptici bovendien niet alles wat in hun vermogen ligt om een einde te maken aan het bloedvergieten. Mandela heeft inderdaad de neiging om de rol van het ANC in de slachtingen te bagatellise ren en de schuld bij de zoge naamde 'derde macht' te depo neren. De Klerk doet inderdaad te weinig om ongure elementen in het leger en de politie, die de ze derde macht zouden kunnen zijn, uit te zwavelen. Toch hebben degenen die prijs terecht vinden, betere papieren. Dat Zuid-Afrika nu zelfs een kans op vrede heeft, is in dc eer ste plaats te danken aan De Klerk en Mandela. Voorschotense ambtenaar voor rechter voorschoten judy nihof De van fraude verdachte amb tenaar van de afdeling openbare werken van de gemeente Voor schoten moet voor de recht bank verschijnen. De man wordt verdacht van het aanne men van steekpenningen van 'mensen in de bouwwereld', al dus persofficier E. Slits. Hij zou in de periode van begin maart 1987 tot december 1989 een be drag van 115.000 in zijn zak hebben gestoken. De gemeente Voorschoten deed begin dit jaar aangifte bij de rijksrecherche van fraude. De ambtenaar werd naar huis gestuurd en is sindsdien niet meer op het gemeentehuis ge weest. Het gerechtelijk vooron derzoek door het Openbaar Mi nisterie is onlangs afgerond. „Er is voldoende grond voor verdere vervolging", aldus Slits. Volgens hem opereerde de ambtenaar zonder de hulp van andere ambtenaren. De verte genwoordigers van de bouwwe reld hebben geen strafbare han delingen gepleegd. De ambte naar moet op 9 november voor de Haagse rechtbank verschij nen. John Partridge Melka Bison Quattro Duikschool, Duikshop en Vulstation HET WOORD IS AAN Ebers Waar primitieve mensen tot agressie vervallen, komt de be schaafde mens tot medelijden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's- Randstad Regio RTV Show Sport- Stand van zaken - HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vorst aan de grond Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur van 6 graden aan zee tot 2 graden meer landinwaarts. Plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Noordwesten wind, matig kracht 3 a 4, in het waddengebied eerst nog af en toe vrij krachtig, 5. Gotcha! wordt door bandleden toch ontbonden haarlem john oomkes Eén van Nederlands talentrijk ste bands, Gotcha! uit Haarlem, geeft toch de pijp aan Maarten. Na diepgaand intern overleg hebben de acht groepsleden de ze week besloten alsnog Got cha! te ontbinden. Een eerdere oplossing waarbij een deel van de band verder zou gaan, is hiermee definitief van de baan. De beslissing van Gotcha! komt als een donderslag bij hel dere hemel voor de Nederland se platenmaatschappij BMG Ariola. Artist repertoire- manager Jan van Dingstee heeft de afgelopen twee maanden al les geprobeerd om de interna tionaal doorgebroken band bij een te houden. Leidsel, V. Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode Plaats: Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) O Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) f~l automatisch 82,85) I Nr. bank/giro: Handtekening: m in een envelop, ionder pntt/egel I aar I eidxh Dagblad. e-*ervice. Antwoordnr 10050. lie,den Of bel 071-12*030 Breestraat 142/144, Leiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1