Asielzoekers toch welkom 'We zijn niet bang voor Scholengemeenschap Groene Hart heeft alles in huis Rijn- en Veenstreek Kinderdagverblijf schiet uit de grond Pluimveeslachter wil af van dwangsom Huize St. Jacobus is voor hoogste bieder Woubruggenaars mogen gemeentegrond kopen VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 CHEF* GERT VISSER. C Vrijwilligers in Alkemade melden zich alsnog aan Aanrijding na voorrangsfout hazerswoude-dorpEen 25-jarige automobilist uit Woudrichem liep gistermorgen nekletsel op bij een botsing op de kruising Ge- menewegen Hoogeveenseweg in Hazerswoude-Dorp. De man reed met zijn personenauto vanaf de Gemeneweg de Hoog- eveensvveweg op en gaf daarbij volgens de politie geen voorrang aan een personenauto, die werd bestuurd door een inwoner van Bergambacht. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Bleu- landziekenhuis in Gouda. Beide voertuigen werden totaal ver nield. Radio uit auto gestolen woubrugge» Uit een aan de Virulystraat in Woubrugge gepar keerde personenauto is in de nacht van woensdag op donderdag een radio-cassetterecorder gestolen. Het rechterportier werd door de dieven opengebroken. Auto's weer terecht koudekerk aan den run/den haag Een in de nacht van 12 op 13 oktober in Koudekerk gestolen Opel is in Den Haag weer terug gevonden. Het gestolen voertuig werd door de Haagse politie ge zien en de bestuurder werd aangehouden. De 16-jarige chauf feur werd ingerekend. Een op 12 oktober in Zoetermeer gestolen Opel werd gisteren in Koudekerk ontdekt. Buurtbewoners maak ten de politie attent op het voertuig. Inbrekers actief in Alphen alphen aan den run» Inbrekers hebben gisteravond op twee plaat sen in Alphen hun slag geslagen. Uit een huis aan de Ruysdael- straat werden een videorecorder, televisie, CD's, sieraden en wa pens gestolen. De bewoner is verzamelaar van wapentuig. Van morgen was nog niet bekend wat er is gestolen uit een huis aan de Oranjestraat. In beide gevallen werd de achterdeur openge broken. Auto beschadigd met stoeptegel alphen aan den run Onbekenden hebben gisteravond rond half twaalf een personenauto van een bewoner van de Saffierstraat vernield. Met een trottoirtegel werden de ruiten ingeslagen en de wagen beschadigd. Extra controle in 'horecastraat' alphen aan den run» De Alphense politie gaat de komende weken extra controleren in de Julianastraat. In deze horecastraat bij uit stek wordt door de cafébezoekers, vooral in het weekeinde, nogal slordig geparkeerd. Creativiteitstentoonstelling senioren Jacobswoude jacobswoude» kees van kuilenburg Het uiteindelijke resultaat ver rast zelfs de werkgroep die de expositie '55-plus nijvere han den' heeft voorbereid. Ruim ze ventig creatieve oudere inwo ners van Jacobswoude hebben zich aangemeld voor de ten toonstelling, die in het weekein de van 23 en 24 oktober in Woubrugge en een week later in Leimuiden wordt gehouden. De expositie is bedoeld voor oude ren uit Hoogmade, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Bilderdam. De vijf kernen van Jacobswoude. „Terwijl we er niet eens erg hard aan hebben gewerkt. De mensen gaven zich spontaan op", vertellen Jan van der Veer en Theo van Wieringen van de werkgroep. Van der Veer is be stuurslid van de stichting open bejaardenwerk Leimuiden- Rijnsaterwoude en Van Wie- ringen is dat voor Woubrugge en Hoogmade. „Het geeft wel aan dat we met ons idee voor deze expositie in de roos heb ben geschoten, ledereen kan nu zien hoe de ouderen in onze dorpen met hun vrije tijd om gaan en zeker niet zijn afge schreven. Wellicht een voor beeld voor anderen, die nog niets om handen hebben", zegt Van der Veer. De tentoonstelling wordt ge houden in het kader van het Europese Seniorenjaar. „Op een gegeven moment ben je wat aan het brainstormen met wat voor activiteiten je aan dat jaar aandacht besteedt", merkt Van Wieringen op. „Dan rolt deze creativiteitsexpositie er uit. Ei genlijk een gevolg van het jubi leum van de Rabobank in Lei muiden. De bank stelde bewo ners in de gelegenheid om hun werk te exposeren. Daar zaten ook nogal wat ouderen bij. Daarnaast ken ik ook nogal wat actieve ouderen. Dus die expo sitie leek niet zo'n gek idee. Te recht, want het resultaat is uit stekend. Ongeveer tien procent van de ouderen van boven de 65 jaar in Jacobswoude doet mee." De werkgroep - bestaande uit „Wij zijn ook i rommel te zien geleden - kijkt niet naar de deelnemers, liet bang dat er zal zijn. Vijf jaar iets dergelijks, maar veel kleiner, in Woubrug ge gehouden. Vorig jaar is dat herhaald. Je kon toen goed zien hoe het peil omhoog was ge gaan", legt Van Wieringen uit. „Trouwens, de mensen weten zelf wel of ze goed genoeg zijn om mee te kunnen doen." Op de lijst een behoorlijke verscheidenheid aan onderwer pen. Kantklossen, houtbewer king, een klokkenbouwer, siera den, fotografie, textiele werk- hoorlijk aantal schilders werk. Ook is er een exposant met een grote modelspoorbaan, voor zien van alle technische snufjes. „We willen er niemand uitlich ten. want dan doe je anderen te kort. De mensen moeten maar komen kijken en oordelen", al dus Van der Veer. Expositie in Woubrugge en Leimuiden Het werk van de nijvere Jacobswoudse senioren is op zaterdag 23 en zondag 24 oktober te zien in de openbare basisschool aan de Emmalaan 49 in Woubrugge. De school is op beide dagen ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. Een week later - vrijdag 29 en za terdag 30 oktober - is Leimuiden aan de beurt. De openingstij den zijn ook hier van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens de tentoonstel ling zijn er ook demonstraties van deelnemers. De toegang is gratis. De problemen rond de opvang van asielzoekers in Alke made zijn zo goed als opgelost. Er hebben zich inmiddels genoeg vrijwilligers gemeld en volgende maand worden de eerste twee huizen voor erkende vluchtelingen inge richt. De gemeente is een inzamelingsactie voor tweede hands huisraad begonnen. Alkemade verwacht in de na bije toekomst nog meer woningen voor de opvang be schikbaar te hebben. aantal erkende asielzoekers zor gen. Die eis stuitte in Alkemade op enkele problemen. Er liepen Elke gemeente in Nederland weinig mensen warm om als moet van ministerie van WVC vrijwilliger bij de opvang te hei voor de huisvesting van een pen en Alkemade kon geen ruimte vinden om het door WVC vastgestelde aantal van 44 vluchtelingen onder te brengen. Chef welzijnszaken F. Lempers vreesde een sociale rel als de weinige huizen die er voor de Alkemadese woningzoekenden vrijkomen aan de asielzoekers zouden worden vergegeven. Woningen bijbouwen mag in Alkemade niet omdat de ge meente in het beschermde Groene Hart ligt. Maar de situatie is veranderd. Nog vóór de informatie-avond op 23 oktober hebben zich in middels genoeg vrijwilligers ge meld. Volgende maand trekken de eerste acht asielzoekers in de twee aangewezen woningen. De gemeente is een actie begonnen om huisraad in te zamelen. Er wordt onder meer gezocht naar lampen, witgoed, huishoudelij ke elektronica en meubels. „We beginnen met twee huizen en het ziet er nu naar uit dat we in de toekomst wel in de buurt van de gestelde aantallen komen", aldus ambtenaar W. Keizers- Breedeveld. Wanneer en waar, is echter nog onbekend. persbureau cerberus Pluimveeslachterij E. den Her tog BV maakt ernstig bezwaar tegen de dwangsom die de ge meente Zoeterwoude heeft op gelegd na de perikelen rond de aanvoer van slachtkuikens. In een spoedprocedure bij de Raad van State heeft het bedrijf giste ren geprobeerd het besluit van Zoeterwoude weer ongedaan te maken. De dwangsom, die kan oplo pen tot 250.000 gulden, werd opgelegd omdat Den Hertog - aldus burgemeester en wethou ders - zich niet houdt aan de verordening dat vrachtwagens met levende slachtkuikens on middellijk het bedrijfsterrein i worden opgereden. De wagens mogen niet, zoals nogal eens zou gebeuren, buiten het bedrijf worden geparkeerd, want dat levert de nodige stank overlast op. Bij Den Hertog wor den per dag 54.0000 kuikens ge slacht. Die worden met acht vrachtwagens van een transpor teur uit Kootwijkerbroek aange voerd. De jaaromzet van de pluimveeslachterij bedraagt 50 miljoen gulden. Vorig jaar werd de Zoeterwoudse slachterij overgenomen door de agrari sche beheermaatschappij Bronkking Beheer. De strijd tussen het gemeen tebestuur en Den Hertog is ei genlijk een minutenkwestie. Een chauffeur van een vracht wagen parkeert zijn voertuig bij de ingang van het bedrijf en meldt zich. Staatsraad M. van Wolferen zei het aannemelijk te vinden dat zo'n chauffeur bij Den Hertog eerst een shaggie gaat roken en een kop koffie dr inkt. „Die vrachtwagen staat daar dan twaalf minuten of zelfs een kwartier met levende kip pen", zei de woordvoerster van de gemeente Zoeterwoude bij de Raad van State. In die geval len zou het klachten regenen van omliggende bedrijven en van de bewoners van de woon wijk tweehonderd meter verder op. In de milieuvergunning van de pluimveeslachterij staat let terlijk dat de vrachtwagens di rect naar binnen moeten zodat ze binnen bereik komen van de luchtafzuiging die Den Hertog heeft. Voor het melden van de lading heeft een chauffeur niet meer dan vier minuten nodig, menen B en W. Den Hertogs woordvoerder O. Franken zei dat het bedrijf wei nig te zeggen heeft over de chauffeurs want die zijn in dienst van transporteur Van der Pol in Kootwijkerbroek. „En in 1863 is de slavernij afgeschaft dus wat moeten we", zei woordvoerder Franken die in dienst is van Bronkking. Hij zei dat het gemeentebestuur wat meer begrip moet tonen voor de kippenslachterij. Van Wolferen beslist naar ver wachting dinsdag op het ver zoek van Den Hertog. loman leefmans Huize St. Jacobus in Roelo- farendsveen wordt verkocht aan de hoogste bieder. Er was spra ke van dat woningbouwvereni ging Alkemade (WBA) het ge bouw aan het Noordeinde'zou overnemen om er jongeren te huisvesten. Dat vond ook de ge meente Alkemade aanvankelijk een goed plan. Maar nu wordt alsnog gekeken of er andere ge gadigden zijn die meer voor de grond en het gebouw willen bieden. Bejaardenhuis St. Jacobus verhuist naar Oude Wetering. Daar komt op het terrein van de voormalige LTS een complex met onder meer 45 apparte menten en 40 aanleunwonin gen. De WBA zorgt voor de bouw en verhuurt het nieuwe complex aan de stichting St. Ja cobus. Het 'oude' gebouw aan het Noordeinde. dat dateert uit de begin jaren zeventig, voldoet niet meer aan moderne eisen van de ouderenzorg. De WBA meent dat het pand bij uitstek VRIJE TIJD Kinderdisco De Alphense speeltuin- en buurtvereniging Vreugdenoord houdt morgen, zaterdag 16 ok tober. van 19.00 tot 20.00 uur een disco voor kinderen tot 8 jaar. Plaats van handeling is clubgebouw de Vierhoek aan de Vorselenburgstraat. Van acht tot negen uur kunnen kinderen van 8 tot 12 jaar dansen. Disco In het Alphense jongerencen trum Madonna aan de Olym- piaweg wordt zondagmiddag 17 oktober een disco gehouden. Voor de gelegenheid zijn allerlei moderne, elektronische snufjes geïinstalleerd. De dansmiddag duurt van 15.00 tot 18.00 uur. Verhalenman De Verhalenman (Karoly Ba- racs) doet maandag 18 oktober van zich spreken in Jacobswou de. Om 11.00 vertelt hij in het Schoolhuis in .Rijnsaterwoude en om 15.00 uur in de Wijk in Woubrugge. Baracs verhaalt niet alleen, hij probeert ook kin deren (peuters en kleuters), vol wassenen en leerkrachten 'ge voeliger' te maken voor taal. De toegang voor kinderen is vier gulden. Ouders mogen voor niets naar binnen. Speelgoed markt Een speelgoedmarkt. Die vindt dinsdagmiddag 19 oktober plaats in Hoogmade. De koop waar wordt uitgestald op het pleintje bij van de peuterspeel zaal, maar bij slecht weer ver huist de markt naar binnen. De speelgoedmarkt. die is georga niseerd door het Cultureel Cen trum. duurt van 13.30 tot 15.00 uur. Deelnemers mogen «iet ouder zijn dan 14 jaar. geschikt is voor de huisvesting van jongeren. „Uit een enquête blijkt dat er zat animo is", aldus J. KTet van de woningbouwvere niging. Maar omdat een bod van het WBA niet in de buurt zou komen van de boekwaarde van St. Jacobus, ongeveer zes miljoen gulden, wordt nu toch ook gekeken of er andere gega digden zijn. Een eventuele nieuwe eige naar van het stuk grond met het bejaardencomplex krijgt niet de vrije hand. De gemeente heeft een lijst met voorwaarden opge steld wat wel en niet is toege staan op het terrein aan het Noordeinde. De al eerder ge noemde jongerenhuisvesting, maar ook een hotel of een kan toor mag. Het bouwen van zelf standige woningen of een be drijf is niet toegestaan. De ge meente houdt hiermee vast aan het geldende bestemmingsplan Potentiële kopers hebben een maand de tijd om een bod op het complex te doen. Daarna wordt bekeken wanneer de eer ste paal voor het nieuwe zorg centrum in Oude Wetering kan worden geslagen. Expositie Cultuurwethouder G. Brussen Leerdam opent vrijdag 22 oko- ber om 19.00 uur in activiteiten- centrum Wielewaal aan de Kwartelstraat 66 in Alphen een expositie van tien oudere kun stenaars. Te zien zijn olieverf schilderijen, aquarellen, teke ningen en textiele werkvormen De tentoonstelling is te zien tij dens de openingsuren van het centrum en duurt tot eind de cember. Na de Wielewaal ver huizen de kunstwerken naar de Driehoorne. Speelgoedbeurs In peuterspeelzaal De Mamm oef aan het Pastoor Onelplein 7 in Roelofarendsveen worden morgen, zaterdag 16 oktober, een speelgoedbeurs en fancy fair gehouden. Daarnaast zijn er ook nog andere activiteiten, zoals een springkussen, een vi deohoek, een rad van avontuur en kunnen de kleuters zich la ten schminken. De opbrengst van de activiteiten is bestemd voor de aanschaf van een bin nenspeelhuis voor de peuters. De beurs begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur Om 11.15 uur en 11 to uui treedt een mime-speler voor de jeugd op. Goederenveiling Drum- en fanfarerkorps Arti et Religioni uit l^ngeraar houdt morgen, zaterdag 16 oktober, in gebouw Parola aan de l.ang<- b—g da 22» goedeiwiwl ling. Ruim 325 koopjes komen onder de hamer van de veiling meester. De muziekvereniging wil de opbrengst besteden aan de renovatie van het gebouw, het onderhoud van uniformen en instrumenten. De veiling on der toezicht van notaris F.G. Struben en afslager C. Kleyn be gint om 20.00 utn hazerswoude-rundukMet man en macht wordt er gewerkt om het kinderdagverblijf in Hazerswoude-Rijndijk op tijd af te krijgen. De aannemer kon niet eerder dan in augustus aan de slag gaan, omdat omwonenden be zwaar hadden aangetekend tegen het bouw plan. Voor 1 januari moet het dagverblijf bij sportzaal De Cirkel aan de Sweelincklaan worden geopend, anders loopt de gemeente Rijnwoude een rijksbijdrage van zeven ton Om de stichting van kinderdagverblijven te bevorderen, geeft het Rijk al enkele jaren bij dragen aan gemeenten. Om voor een bijdra ge in aanmerking te komen, moet de crèche Nieuw lyceum 'groot en breed ruud sep Individueel voorbereidend beroepson derwijs met vier afstudeerrichtingen, voorbereidend beroepsonderwijs met maar liefst negen richtingen. MAVO en HAVO, atheneum en gymnasium. De christelijke scholengemeenschap Groene Hart Lyceum heeft het vanaf 1 augustus 1994 allemaal in huis. De wel zeer brede scholengemeen schap ontstaat uit de fusie van vier Al phense scholen - de Bospark scholen gemeenschap, het Christelijk Lyceum, de Ichtus MAVO en de Immanuel MAVO - en één Hazerswoudse school, de Haduard MAVO. Met in totaal 3300 leerlingen wordt de school meteen één van de grootste van Nederland. De fusie is tot stand gekomen onder zachte dwang van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Alleen voor de Haduard MAVO was de fusie van levensbelang. Wanneer de Hazers woudse MAVO volgend jaar niet in een grote scholengemeenschap zou zijn opgenomen, had de school de deuren moeten sluiten. Voor de andere deel nemers was de fusie aantrekkelijk om dat het ministerie extra docenten toe kent aan brede scholengemeenschap pen. Over de hele fusieschool kan de formatie volgend schooljaar met twaalf man worden uitgebreid. Zonder dat de school meer leerlingen hoeft te krijgen. Volgens voorzitter Ph. Vonk van de stichting christelijk voortgezet onder wijs is de fusie redelijk gladjes verlo pen. Alleen de medezeggenschapsraad van het Christelijk Lyceum is tegen de fusie in beroep gegaan. Maar ook deze club heeft zich uiteindelijk neergelegd bij het onvermijdelijke. Vonk onthulde gisteren aan het personeel en de leden van de ouderraden en medezeggen schapsraden de nieuwe naam van de fusieschool. Alle gebouwen van de vijf scholen blijven na de fusie in gebruik. De hui dige Ichtus MAVO en de dependance van het Christelijk Lyceum aan de Hal verwege gaan samen de 'Locatie Noord' vormen. Aan de schooltypen die nu in de twee gebouwen aanwezig zijn. worden de eerste twee jaren voor bereidend beroepsonderwijs (VBO) toegevoegd. In de hoofdvestiging van het Christelijk Lyceum (straks 'vesti ging Centrum') verandert niets. Aan de locatie West, de Bospark scholenge meenschap plus de Immanuel MAVO, worden de eerste twee leerjaren F1AVO en VWO toegevoegd. De Haduard MAVO in Hazerswoude-Dorp krijgt er een tweejarige brugklas voor VBO en HAVO bij. echter nog in 1993 de deuren openen. Het ziet er naar uit dat de gemeeente die deadline op het nippertje gaat halen. Aanstaande woensdag komt de Rijnwoud- se welzijnswethouder G. Hoogendoorn-Os- kam (CDA) de eerste steen leggen. Een week later gaat het dak er op. Als alles goed gaat, kan de aannemer het gebouw in december af leveren. De meubels staan al klaar en het per soneel staat in de startblokken. Zo gauw het pand er staat kan het dagverblijf in een paar dagen open zijn. Hoewel de belangstelling voor het kinder dagverblijf in Rijnwoude oorspronkelijk wat tegen leek te vallen, heeft Sonja Wilken, de toekomstige hoofdleidster al enkele tientallen belangstellenden mogen noteren. „De be langstelling is bemoedigend. Maar de meeste mensen zullen zich pas aanmelden als het dagverblijf eenmaal open is. Zo lang er geen kinderdagverblijf is, zoeken mensen zelf naar een andere oplossing voor hun kinderen", al dus Wilken. De crèche wordt gebouwd in opdracht van de stichting Catalpa, die het gebouw ook gaat exploiteren. De gemeente Rijnwoude hoeft slechts de bijdrage van het Rijk door te slui zen naar Catalpa. Verder kost het dagverblijf Rijnwoude geen geld De gemeente Jacobswoude wil twee stukken grond aan de Dr. Lo- thlaan in Woubrugge voor ongeveer 40.000 gulden verkopen aan twee bewoners van die straat. De buren hebben de gemeente grond, met een oppervlakte van 418 vierkante meter al geruime tijd voor een deel ingenomen. Er is een oprit aangelegd naar de gara ges, een muurtje gemetseld-en een tuintje gepland. „Gelet op deze situatie, waarbij het karakter van het openbaar groen volledig verloren is gegaan, is er geen reden de grond in ei gendom te behouden", vindt het college dat daarom voorstelt de grond in twee stukken te verkopen. Volgens gemeentesecretaris A. Meester van Jacobswoude is het niet ongebruikelijk dat de gemeente stukken grond aan bewoners verkoopt. „Er is een nota getiteld 'snippergroen' en daarin staat waar en onder welke voorwaarden stukken openbaar groen ver- huurd of verkocht kunnen worden." Jan van der Veer (links) en Theo van Wienngen voor de Woudse Dom ,i zeker op de expositie te z

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19