Bouw in Roomburg wellicht vertraagd WEGGEEFPRIJZEN! CAMERA'S® ACCES. VOgR Leiden Regio Wethouder ontzet over vliegroute boven Lisse 'Geschiedschrijving mag best populair zijn PvdA-fractieleider roept wethouder tot de orde In juni 1958 lieten twee studen ten als grap bij een afstudeer- feest benzine in de tramrails in de Breestraat lopen en hielden er een lucifer bij. Het zette de straat zo n drie kwartier in vuur en vlam. De politie moest aan beide uiteinden de trams tegen houden om de brandweer de gelegenheid te geven de zaak te blussen. Brandende benzine laat zich echter niet blussen en de brandweerlieden mengden zich vervolgens maar tussen de feestvierende studenten. „Het was mijn eerste ontmoeting met brandweercommandant Mark", aldus burgemeester Goekoop gistermiddag bij de presentatie in het stadhuis van 'Veranderend stadsbeeld', de eerste aflevering van de 18-deli- ge serie 'Leiden zoals het was'. Het was Goekoops eigen af- studeerborrel voor de deur van Minerva, waarbij de boel in de hens werd gezet. Terwijl het vuur uit zichzelf doofde, be kochten zijn vrienden hun daad met slechts anderhalf uur cel. De tijden zijn veranderd, laat de geschiedenis zien. „Nu zou het niet meer gepikt worden." Elke Leidenaar heeft zo zijn eigen geschiedenis, die hij in kan passen in de serie 'Leiden zoals het was' over de Sleutel stad in deze eeuw. En er werd meer ingepast. Goekoop prees gemeente-archivaris Schelhaas, een van de samenstellers van de serie, omdat hij zelfs de stam boom van oud-president Bush aan de stad Leiden had weten vast te knopen, vier jaar gele den. „We haalden er het we reldnieuws mee. Nou is dat niet het doel van de geschiedenis, maar wel van het gemeentebe- De Leidse hoogleraar vader landse geschiedenis, S. Groene- veld, nam het gisteren op voor de populaire geschiedschrijving waartoe een serie als 'Leiden zoals het was' behoort. Een gen re dat vaak, bijvoorbeeld door de beroemde Huizinga, met minachting wordt bekeken. Nu een vak als geschiedenis in het onderwijs in het verdomhoekje zit, is het echter belangrijk dat historici niet louter voor elkaar, maar ook voor het onderwijs en het grote publiek schrijven. „Het mag populair zijn, als er maar geen dingen ontbreken." Voor uitgeverij Waanders is de in maandelijkse afleveringen verschijnende serie de veertig ste in zijn soort. Sport, cultuur, geloof, bestuur, rampen, oorlog, studenten en industrie zijn de thema's van enkele afleverin gen. Waanders werkt daarbij nauw samen met het Leidse Ge meente-archief dat een groot aantal medewerkers aan de se rie levert en andere specialisten aanzocht. Volgens archivaris Schelhaas bestaat de serie uit 'vingeroefeningen' voor een nieuwe geschiedenis van Lei den. Hij wil dat die studie er in 2002 ligt als de Vereniging Oud- Leiden 100 jaar bestaat. „Daar- 'Veranderend stadsbeeld'. Eerste aflevering van 'Lei den zoals het was'. Waan ders Uitgeverij Zwolle. 28 pag. De andere maandelijks verschijnende delen zijn achtereenvolgens gewijd aan 'Vertier en plezier', 'Ar beiders en hun werk', 'Hui zen en buurten', 'Studenten en wetenschap', 'Industrie en nijverheid', 'De Tweede Wereldoorlog', 'Kunst en cultuur', 'Vervoer en ver keer', 'Kerk en geloof, 'De Leienaars', 'Het leven van alledag', 'Bestuur en poli tiek', 'leugd en onderwijs', 'Sporters en hun clubs', 'Ramp en onheil', 'De stad en haar buren' en ten slotte 'Zijn historie: bronnen en register*. Prijs per aflevering 7 gulden 95. Prijs verzamel band 17 gulden 50. Reeds verschenen delen blijven verkrijgbaar. bij kunnen we niet zonder de universiteit", zo keek hij Groe- neveld veelbetekend aan. Breestraat 148 Leiden VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Vervuiling kan parten spelen Het is nog allerminst zeker of de wijk Roomburg binnen afzienbare tijd kan worden bebouwd. Met name de vraag wat die bebouwing betekent voor de uitstroom van ver vuiling uit de voormalige vuilstortplaats De Bult is nog onvoldoende onderzocht. En ook de begrenzingen van het castellum en de Romeinse haven die aan de rand van de nieuwe woonwijk liggen zijn nog niet bekend. Daar moet een groep van de Rijksuniversiteit in Amsterdam nog onderzoek naar doen. Wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) hoopt ondertussen dat de bouw vol gend jaar karebeginnen. Leiden wil in Roomburg 760 huizen bouwen, waarvan zo'n zeventig procent in de vrije sec tor. De raadscommissie ruimte lijke ordening en volkshuisves ting toonde zich gisteravond enthousiast over het plan dat stedebouwkundige j. Hoogstad heeft ontwikkeld. Maar zette, vooral naar aanleiding van uit latingen van bewoner A. Flippo van de naburige wijk Meerburg, wel de nodige vraagtekens. Ten zuiden van de geplande wijk liggen, toegedekt met een laag grond, een Romeins castel- LISSE ARIE IN 'T VELD Een van de aanvliegroutes voor Schiphol blijkt pal boven Lisse te lopen. Dat heeft de Lissese wethouder J. Meulemans ont dekt. De wethouder is hier woest over en wil de zaak tot op de bodem uitzoeken. „Ik pik dit niet", aldus Meulemans. Al lan ge tijd bereiken de gemeente met enige regelmaat klachten over lawaai van overkomende vliegtuigen uit met name de wijken Paddepoel en De Blin- kerd. Telkens wanneer de ge meente echter navraag deed bij de Rijksluchtvaartdienst, werd daar nog eens bevestigd dat de toestellen precies tussen de ge meenten Sassenheim en Lisse moeten blijven. Piloten die dus over de bewoonde gebieden vlogen, zouden zich niet aan de regels houden. Groot was dan ook de verba zing van wethouder Meulemans toen ze kort geleden een boekje van de Rijksluchtvaartdienst in VRIJE TIJD lum en een haven. „Beide zijn helemaal gaaf. Dat is uniek voor Nederland. Daar mag niets ge beuren zonder toestemming van het rijk", zei Flippo. De ont- sluitingsweg voor Roomburg loopt echter wel dwars door die haven. „Als dit plan door zou gaan is die haven naar de barre biesjes." Verhoging van het waterpeil, zoals voorzien in het plan, zou er volgens Flippo toe leiden dat meer vervuiling uit De Bult het grondwater in zou stromen. „Bovendien zou de richting van de stroom kunnen veranderen, zodat het vuil dat nu richting handen kreeg met daarin een kaartje van de aanvliegroutes. Een van die routes bleek wel de gelijk pal boven Lisse te zijn uit gezet. Meulemans: „Ik wil dit nog eens goed navragen bij de betrokken instanties, maar als inderdaad waar blijkt te zijn wat ik nu denk, dan gaan we zeker op de barricaden." De Cvethouder is overigens niet de enige die zich druk maakt over de herrie van over vliegende vliegtuigen. Het CDA- raadslid W. Broersen wil dat pi loten boetes krijgen wanneer ze over Lisse vliegen. „In Hong Kong ligt een vliegveld tegen de bergen. Men moet daar heel precies navigeren om goed te kunnen landen. Als het daar kan, dan is het natuurlijk een fluitje van een cent om tussen Sassenheim en Lisse over te vliegen, zoals het hoort." Doen de piloten dat niet, dan moeten ze het maar in hun portemon nee voelen, aldus Broersen. industrieterrein gaat de woon wijk in stroomt. Wij zijn daar heel benauwd voor." Van Rij erkende dat beide zaken nog onderzocht moeten wor den. Daar is inmiddels opdracht toe gegeven. „Op de vervuiling hebben wij nog geen zicht. Het is beter om dat goed uit te zoe ken." Voor de ontsluitingsweg krijgt de gemeente volgens de wethouder wel toestemming. Maar of een onderzoek van een groep archeologen onder toe zicht van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek niet alsnog roet in het eten kan gooien kon hij niet zeggen. „We weten nou eenmaal niet hoe de grenzen precies zijn van het castellum en de haven." Vertraging van de plannen kan de gemeente niet gebrui ken, zei de wethouder. Als de eerste paal voor de wijk Room burg volgend jaar de grond in gaat moet Leiden al een tekort op de exploitatie van zo'n vijf tien miljoen gulden voor lief ne men. Lukt het niet om in 1994 te beginnen dan wordt de rijks bijdrage lager en het tekort van de gemeente dus hoger. Van Poppel wist van niets Je heet P. van Poppel. Je woont in Rijnsburg, werkt met veel plezier als bus chauffeur bij de NZH en je rijdt geregeld op Noordwijk. En dan lees je in de krant dat P. van Poppel uit Rijnsburg hevige kritiek heeft op het optreden van de Noordwijk- se politie omdat die ten on rechte een aantal jongens hardhandig de discobus zou hebben uitgezet. P. van Poppel was daar niet blij mee, om het zachtjes te zeggen. Zijn veelal Leidse collega's strooiden bakken kritiek over hem uit. De poli tie is toch immers de beste vriend van een buschauffeur in nood? Wie kat er nu in het openbaar mensen af met wie je dagelijks samenwerkt? In zijn wanhoop belde P. van Poppel de krant op. Hoe kan dat nou? Hij heeft nooit ge klaagd. Althans, niet tegen een verslaggever. Klopt. Er zijn precies twee fa milies Van Poppel in Rijns burg," die beiden een P. in hun midden kennen. De ene een buschauffeur en de an dere een klager over politie optredens. Een merkwaardig toeval dus. Voorlezende oma's In het filiaal Merenwijk van de Openbare Bibliotheek Leiden ko men in de herfstvakantie oma's voorlezen. Alle kinderen van 4 tot 8 jaar zijn van harte welkom om te komen luisteren op: maandag 18 oktober van 1415 uur, dinsdag 19 oktober van 1112 uur, woensdag 20 oktober van 1415 uur, vrijdag 22 oktober van 11 12 uur en zaterdag 23 oktober van 1112.30 uur. Bovendien wordt er op deze zaterdag geknutseld en vertoont de bieb jeugdvideo's. De hele week is er een tentoonstelling van oude kinderboeken uit privébezit. Presentatie 'Leiden zoals het was' Het nieuwe tijdschrift 'Leiden zoals het was' staat barstensvol foto's van de stad in vroeger jaren. Op deze foto een beeld van het Kort Rapenburg kort voor de overkluizing in 1910. De Bostelbrug is al vernieuwd en de Prinsessekade is tot stand gekomen. Het grachtje is inmiddels dichtgegooid hoewel enkele jaren geleden het plan werd gelanceerd het weer open te graven. foto pr Korting op de Leidse kortingspas, de zogenaamde Sleutelpas, is gemakkelijk te krijgen. De verkopers van de pas gaan uit van de eerlijkheid van aspirant-kopers. Maar dat betekent wel dat frauderen heel eenvoudig is. en kunnen daar van profiteren. Gemeentelijk 'projectleider Sleutelpas', Michel de Bakker, zegt dat de regeling te ingewik keld wordt als aanvragers ook met officiële documenten moe ten aantonen of ze wel of niet samenwonen. „Tja, dat kan wel, maar dat is zo absurd, dat dat niet kan. Kijk, iedere regeling is in zekere zin fraudegevoelig. Controle kan nooit waterdicht zijn. Je kunt dan besluiten om zo'n regeling niet in te voeren, maar dan heb je niets. Wij heb ben dus besloten om de rege ling toch in te voeren." De Sleutelpas is in eerste instantie bedoeld voor Lei- denaars met een minimuminko men. Om 'stig matisering' van komen is de pas echter voor ieder een te koop. Maar er zijn wel prijs verschillen. Leidenaars met een minimaal inkomen krijgen de pas voor een tientje. Studenten betalen er 50 gulden voor. Wie niet tot deze groepen hehoort betaalt de volle mep van 75 gul den. Met de Sleutelpas kunnen Leidenaars korting krijgen bij tal van winkels en instellingen. Bij het aanvragen van de pas, in het stadhuis, de openbare bi bliotheek of een van de Raad Daadwinkels, moet een loon-'of uitkeringsstrookje getoond te worden. De aanvrager wordt te vens gevraagd of hij/zij samen woont, getrouwd is of alleen staand. Studenten moeten 'zich bewijzen' door het tonen van hun OV-jaarkaart. Aan de hand van de aldus verstrekte infor matie wordt de prijs van de Sleutelpas bepaald. Wie voor het goedkoopste tarief in aan merking wil komen moet als al leenstaande (ouder dan 23 jaar) niet meer verdienen dan 1420 gulden per maand. Voor echt paren en samenwoners ligt de grens op 2025 gulden per maand, voor eenoudergezinnen op 1850 gulden per maand. Getrouwden en samenwonen den die zich presenteren als al leenstaanden worden niet op hun uitspraken gecontroleerd Je moet er gewoon vanuit gaan dat mensen de boel niet bedon deren, zegt een woordvoerster van de bibliotheek. „Het is alle maal moeilijk te controleren, maar ik heb het idee dat het wel aardig gaat. Hoe we dat weten? Nou, we gaan er dus vanuit dat mensen eerlijk zijn." (Erna Straatsma). Vroege kerst Ze had er begin oktober gewoon al zin in. Lekker genieten van de kerstboom. Zo'n plastic spar blijft hartstikke lang goed, dus waarom niet? Mevrouw C. Bouwman toont vol trots haar kerstboom, die sinds deze week in de hoek van haar woonkamer staat. „Mooi hè." De kunstboom is van top tot teen versierd met engeltjes, ballen en doorzichtige parels. „Weet u, de afgelopen tijd was een beetje verdrietige tijd, dus ik had echt behoefte aan wat gezelligheid. Daarom heb ik die boom alvast neergezet. Ik ben PvdA-fractievoorzitter 11. Baaijens is 'ongelukkig' met de vele en harde kritiek van zijn fractiegenoot S. de Vreeze aan het adres van oppositieleider P. Langenberg van D66. De Vreeze zei in een interview met deze krant dat de aanvallen van Lan genberg op zijn functioneren als wethouder financiën er wel eens toe kunnen leiden dat D66 andermaal in de oppositieban- ken belandt. Ook zou Langen berg volgens De Vreeze het be ter doen als concern controller (een hoge ambtenaar van de af deling financiën) dan als raads lid. Baaijens ontkent dat De Vree zes uitval naar Langenberg is geregisseerd. Eerder dit jaar be- dièrf PvdA-wethouder T. van Rij een D66-bijeenkomst, waar hij in andere bewoordingen dezelf de dingen over D66 zei: veel ge schreeuw, weinig wol. In tegen stelling tot Van Rij moest De Vreeze wel op het matje komen bij Baaijens. Baaijens benadrukt dat hij de kwestie met De Vree ze heeft uitgepraat. Baaijens heeft vooral moeite met De Vreezes uitlatingen over de collegevorming na de ge meenteraadsverkiezingen. „Het is nog veel te vroeg om ons te bekennen tot welke partij dan ook", zegt hij. PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens. archieffoto hielco kuipers De PvdA-fractievoorzitter zegt te begrijpen dat De Vreeze eens flink stoom wilde afblazen. „Het interview was een typsich geval van de druppel en de emmer, langenberg en hij vliegen el kaar herhaaldelijk in de haren en als Steven dan komt met een stuk waar 1-angt'nberg al maan den om zeurt en D66 geeft niet thuis, dan knapt er iets. „Deze affaire verhardt de standpunten en dat is niet nodig. Ik heb ove rigens begrepen dat ze bij D66 ook niet gelukkig zijn met het optreden van hun fractievoor zitter VRIJE TIJD Con Fuoco Koopjesmarkt Drum en Bugle Corps Con Fuo- Carnavalsvereniging de Spoor cö houdt zondag 17 oktober een bumpers organiseert zondag 17 open dag met een openbare re- oktober een koqpjesmarkt in petitie in het clubhuis aan de buurthuis "t Spoortje (Bem- J.G Rijpstraat 23 van 1316 hardk.ulr WH Tijd 10 15 Ulir. Inlichtingen tel. 764209. uur. blijft zeker tot en met januari in foto hielco kuipers allemaal wel een voordeel na tuurlijk: geen stankoverlast bin nen. „Want daarvan was vooral in de zomer nog wel eens spra ke". zegt een bewoonster die toegeeft zelf op de vijfde te wo nen. „Maar misschien hebben ze er op de eerste en tweede verdieping wel last van gehad." Toch heeft ze zelf de containers liever binnen. „Maar dan zon der die stank." (Emiel Fang- mann). Frank Buurman en Loman Lcgfrruns dol op Kerstmis en mijn achter- kleinkindertjes vinden het ook prachtig." De vroege kerst in huize Bouw man trekt het nodige bekijks. Voetgangers en fietsers die haar huis op de Lammenschansweg passeren willen nog wel eens stoppen en zich in de ogen wrij ven. De grote, verlichte kerst boom staat vlak achter het raam. „Die mensen zullen wel denken: nou dat mens is ook niet goed bij d'r hoofd. Maar ik vind het gewoon heerlijk." Waarna ze meedeelt dat haar boom zeker tot februari blijft staan. (ES) Vuilnisman Vuilnisman, kan deze zak ook mee? Het is even wennen voor sommige bewoners van de flats Poldermolen en Stelllingmolen in de Merenwijk. Ze moeten in eens sjouwen met hun afval. Jarenlang stonden de vuilcon tainers in de hal. Dat was om twee redenen makkelijk. Bewo ners van de seniorenfiats 55- plussers hoefden in de barre wintermaanden niet naar bui ten met hun in grijs plastic ver pakte huisvuil. En wie een vuil niszak er niet zelf in kon gooien, zette die gewoon naast de con tainer. Dan hielp iemand die sterker of langer van gestalte was later wel een handje. Sinds de eerste oktober is het allemaal veranderd. Plotseling zijn de containers alleen nog buiten te vinden. En dat bete kent straks de kou in. Het heeft C. Bouwman geniet volop van haar versierde kunstboom, die gelukkig heel lang houdbaar is. De versierde spar haar huiskamer staan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17