Gereformeerde Kerken raken krapper bij kas 'Spoed geboden met opvolging Bar' Kerk Samenleving Kerken zetten campagne tegen verarming voort VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 buitenland kort Dominicaan Karl Derksen voorzitter vredesforum Europese katholieken Nederduitse Kerken De vier Nederduitse Gerefor meerde Kerken in Zuid-Afri- ka zijn er de afgelopen twee dagen in Kaapstad niet in ge slaagd de eenheid naderbij te brengen. Het grootste obsta kel was de houding van Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Afrika (NGKA), de vroegere 'zwarte' kerk. Die vreest dat het streven naar eenheid de fusie met de Sen- dingkerk (NGSK). de vroege re kerk voor 'kleurlingen', in gevaar brengt. Ook de Ne derduitse Gereformeerde Kerk (NGK), eens de steunpi laar van het apartheidsbe wind, kwam met haar ge bruikelijke bezwaren tegen eenwording. Voor deze kerk is de Belhar-belijdenis van de Sendingkerk, waarin apart heid scherp wordt afgewe zen, nog altijd een sluikel- blok. Cubaanse bisschoppen l'aus Johannes Paulus 11 heeft er gisteren geen twijfel over laten bestatin dat hij de Cubaanse bisschoppen steunt in hun woordenstrijd met de communistische re gering op het eiland. Tijdens een mis die door enkele Cu baanse bisschoppen werd bijgewoond, zei de paus zich volledig bewust te zijn van de zorgen van de bisschoppen over 'de geestelijke situatie en de ontberingen die het dierbare Cubaanse volk moet doorstaan'. De Cubaanse bisschoppen wekten vorige maand in een pastorale brief de woede van de regering door te waarschuwen voor 'ontevredenheid, onzeker heid en wanhoop' op het ei land. Zij veroordeelden het gebrek aan vrijheid, het grote aantal politieke gevangenen en het buitensporige toezicht op het doen en laten van de Cubanen door de veilig heidsdiensten. Predikant tapt bier Predikant Manfred Bertram en kroegbaas Karl Schiesberg wisselen voor één keer van rol. Bertram, predikant van de Christuskerk in het cen trum van Keulen, zal komen de donderdag in het café De Witte Vlier de gasten bedie nen en Schiesberg houdt zondags daarop in de kerk de preek. Volgens het gemeen teblad van de Keulse kerk kwam de café-eigenaar op het idee toen hij in een arti kel in het blad over het gerin ge kerkbezoek las dat vele mensen de kroeg boven de kerkbank verkiezen. Schiesberg wil kroeglopers en kerkgangers bij elkaar brengen opdat zij elkaar in een andere omgeving eens kunnen 'besnuffelen'. Voor de kerkdienst waarin Schiesberg voorgaat worden alle stamgasten van het café uitgenodigd. Inheemse volken De vredesprijs van de inter nationale rk vredesbeweging Pax Christi is dit jaar toege kend aan Kay Williams en Dorraine Booth-Williams. Zij worden geëerd om hun inzet voor de inheemse volkeren in Noord- en Zuid-Amerika. De voorzitter van Pax Christi, kardinaal Godfried Danneels van Mechelen-Brussel, reikt vandaag in New York de prijs uit. Het echtpaar zet zich on vermoeibaar in om de cultu ren en tradities van alle in heemse volken in de twee continenten met elkaar te verbinden en te bewaren. Zij waren betrokken bij de op richting van het bondgenoot schap van inheemse volken, dat in 1992 een belangrijke rol speelde in de coördinatie van projecten in het kader van vijfhonderd jaar 'ontdek king' van Amerika. De Nederlandse pater domini caan dr. Karl Derksen is in Ko penhagen gekozen tot voorzitter van het Oecumenisch Vredesfo rum van Europese Katholieken. Het forum wil zich samen met mensen van andere kerken en levensovertuigingen inspannen voor gerechtigheid, vrede, de mocratie, solidariteit en het be houd van de schepping. Derksen was actief in de Ber- lijnse Konferentie van Europese Katholieken, die een dag voor de oprichting van het forum is opgeheven. De Konferentie is er onder meer door de Oostduitse bisschoppen van beschuldigd dat zij te nauwe banden met de communistische autoriteiten in de voormalige DDR had, maar Derksen en zijn medebestuurs leden zijn ervan overtuigd sinds de oprichting van de Konferen tie in 1964 een bijdrage te heb ben geleverd aan meer begrip tussen Oost en West. De initiatiefnemers van het vredesforum, die afkomstig zijn uit elf Europese landen, streven de oprichting van nationale en regionale secties na. Het inter nationaal secretariaat is geves tigd in het Hendrik Kraemer Huis van de Nederlandse Ge meente in Berlijn. Breed beraad met moraaltheologen AMERSFOORT De Nederlandse bisschoppen willen over de nieuwe ency cliek van de paus tot een breed beraad komen met de moraaltheologen. Bij de vraag hoe ze de tot henzelf gerichte boodschap aan de gelovigen kunnen doorgeven, willen ze graag samenwerken met ca techeten en moraaltheologen. Dit hebben de bisschoppen besloten tijdens hun twee maandelijkse vergadering in Amersfoort. Daarbij wisselden zij voor de eerste maal van ge dachten over Veritatis splen dor, De schittering van de waarheid. Zij achten de ency cliek een uitermate belangrijk document omdat er funda mentele zaken aan de orde worden gesteld, zoals mense lijke vrijheid in relatie tot de waarheid, de waardigheid van de menselijke persoon, alsme de geweten en gewetensvor ming. Deze fundamentele the ma's verdienen nadere aan dacht en studie. beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hendrik-ldo-Ambacht (wijk dorp) (toez.): P.J Stam jr. te Katwijk aan Zee; te Huizen (toez.) en te Oldebroek: P. van der Kraan te De financiële situatie van de plaatselijke gereformeerde kerken is sinds 1989 verslechterd. Deze conclusie trekt het Landelijk Verband van Commissies van Beheer van de Gereformeerde Kerken uit een enquête onder 137 ker ken van de ruim 800 plaatselijke kerken. Van deze kerken sloten er 74 het jaar 1992 met een tekort af, tegen 51 in 1989. LOOSDRECHTANPselijke kerken zijn verenigd. Toen kwam naar voren dat de De enquête was een vervolg op financiële situatie van de ruim een soortgelijk onderzoek vorig 800 plaatselijke kerken minder jaar van het Verband, waarin de slecht was dan was gevreesd, penningmeesters van de plaat- Het aantal kerken met een te kort nam weliswaar toe, maar deze tekorten konden gemakke lijk met extra acties en/of inte ring op de reserves worden bij eengebracht. De 137 kerken gaven echter aan voor 1992 grotere tekorten te vrezen. Maar deze verwachting werd niet bewaarheid. Door de ontvangst van giften en legaten (700.000 gulden) en bezuinigin gen op de predikantskosten (1 miljoen gulden) en de afdrachten aan het landelijke kerkewerk (500.000 gulden) bleek er bij deze 137 kerken in plaats van een te kort van 2,5 miljoen gulden een overschot van 56.000 gulden te zijn. De adminstrateur van het landelijk verband, Th.J. Leene, vreest een verdere verslechte ring van de financiële situatie in de plaatselijke kerken. Het aan tal leden blijft teruglopen, zodat het geld voor het bovenplaatse lijke kerkewerk door steeds minder mensen moet worden opgebracht. Aangenomen: naarSt. Philipsland DJ. van Eckeveld, kandidaat te Hou ten, die bedankte voor Stad aan het Haringvliet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Duisburg-Ruhrort (Duitsland): drs. P. Prins te Warffum, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gees en te Zevenber gen: drs. R.J. Vreugdenhil, kandidaat te Emmeloord; te Bunschoten-Oost: H. van den Berg te Assen-Zuid. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Oosterend-Texel: C.A. van Dieren te Stolwijk, voor Rotter- dam-Zuidwijk B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Breda J. Engelgeer, prop. te Huister Heide. Vicaris-generaal geeft voorkeur aan 'menselijke Bisschop ROTTERDAM HANS HOFFMANN JOOPSPANJERSBERG/GPD ,,Ie moet nooit een kopie van Bar zoeken." Vicaris-generaal Jan Zuidgeest (60) leunt achter over en laat de betekenis van zijn woorden vaardig in de lucht hangen. Hij getuigt bij herhaling van zijn grote waar dering voor de vertrokken monseigneur ('Een bijzondere bisschop') maar tegelijkertijd, meent hij, is het zaak dat er nu met spoed een goede opvolger voor Rotterdam komt. Concludeert: ,,Het moet een bisschop zijn met een echte pastorale instelling. Die van de mensen houdt en ook nog zo wijs is dat hij goede medewer kers en adviseurs uitzoekt. Mijn voorkeur gaat uit naar een man tussen de vijftig en zestig jaar. Mgr. Lescrauwaet, de hulpbis schop van Haarlem, is 72. Dat moet je dus niet doen." In zijn tijdelijke hoedanigheid als diocesaan administrator heeft Zuidgeest het Rotterdam se bisdom alweer zeven maan den in de teugels. Een bestuur lijke functie met weinig macht maar met, wat hemzelf aangaat, een duidelijke strategie. Zuid geest die na november - de meest waarschijnlijke datum waarop het Vaticaan Bars op volger zal aanwijzen - zijn carri ère hoopt af te sluiten als 'ge woon pastoor' in Berkel en Ro denrijs. „Ik heb de afgelopen maanden welbewust gekozen voor een sfeer van kameraad schap. Dichtbij de parochies staan. Optimisme uitstralen. Perspectief bieden." En, zo mo gelijk, nog belangrijker: „Dat we, met zijn allen, iets leren van wat de bisschop is overkomen." - Al in Rome geweest? Vicaris-generaal Jan Zuidgeest, met op de achtergrond het bronzen borstbeeld van oud-bisschop Bar. Mgr. Zuidgeest: „Inderdaad. Ik heb er enige tijd geleden ge sproken met de tweede man van het ministerie voor de Bis schopsbenoemingen en bij hem bepleit dat de benoeming snel af zal komen. We moeten zo snel mogelijk van de affaire-Bar verjost worden. Dan komt alles in een ander licht te staan, ook voor Bar zelf. Nu kan hij hier moeilijk iets komen doen. Als er straks een nieuwe bisschop is die zegt: 'goh Flip, kom maar, leuk', dan ligt het anders. Dat is voor alle partijen veel gunsti ger." - Nog even terug naar het vroege voorjaar. Monseigneur Bar vertrok zonder afscheid te nemen naar Chevetogne. Dat moet hard zijn aangekomen bij de ach terblijvers. „Ik was erg verrast toen hij te rugtrad. Hij had zich al eens eerder laten ontvallen: 'ik kan het niet meer aan!' Maar wij kenden hem, hij was emQtio- neel en primair reagerend, en dan zeiden we: 'slaap nou eens goed uit of neem lekker een dag vrij'. En dan was het vaak over". „Toen hij nu weer zei: 'ik wil naar huis', zeiden we dan ook: 'ga maar rustig een paar maan den, dan nemen wij het wel over'. Maar toen hij weg was die ochtend, zei ik tegen Van Paas- sen, de andere vicaris-generaal: 'ik geloof niet dat hij nog terug komt, joh'. Een paar dagen later foto gpd kwam bisschop Ernst uit de Ar dennen terug met het bericht: 'Flip komt niet meer terug, hij houdt het voor gezien". Zuidgeest onderstreept in de ontvangstzaal van het bisschop pelijk paleis de 'geest van Bar' in het monumentale pand on gerept te hebben bewaard. „Al les is hetzelfde gebleven." Ten bewijze daarvan pronkt op een kast achter hem een bronzen borstbeeld van de oud-bis schop. Elders in het vertrek, met veel rustgevend beukenhout, merken we een straatnaam bordje op met de tekst Mgr. Barplein. O zeker, beaamt Zuidgeest, hij heeft nog regelmatig contact met 'Flip', telefonisch of per fax. Over tamelijk aardse zaken als een autoverzekering of het por tret dat momenteel van Bar wordt gemaakt. Of 'gewoon zo- - Vraagt men nog vaak naar Bcir? „Ja, elke dag. En iedereen. Men denkt: 'als er één het weet is het die Zuidgeest wel'. De meesten vragen: gaat het goed met hem? Dan zeg ik: 'nou nee'. Het kan natuurlijk niet goed gaan. Hij heeft het niet aan zijn hart, geen gebroken been, maar hij is zijn bisdom kwijt en dat is afschuwelijk. Hij zit met een leegte. En daarvan herstelt hij nooit meer helemaal, denk ik. Maar hij kan wel functioneren. Hij heeft onlangs bedevaarten naar Lourdes en Beauraing ge leid en in die zin is hij weer aar dig opgeknapt. Maar het kan ook zijn dat hem dat een week later weer opbreekt. Hij kan soms heel mat zijn. Hoe hij zich werkelijk voelt, weet hij alleen." - Zijn er, tot besluit, toch nog mooie momenten geweest? „O ja. Ik heb geprobeerd door middel van brieven aan de priesters informatie te geven aan de gelovigen, En ik heb tot mijn genoegen gemerkt dat zo iets werkt. Gewone brieven aan gewone mensen over gewone dingen. Bijvoorbeeld dat de boeken en het meubilair van Bar waren overgebracht naar Chevetogne. Of dat hij een per- soneelsfeestje van het bisdom had bezocht. Dat is weldadig overgekomen. En bij officiële gebeurtenissen breng ik bis schop Bar steeds ter sprake zo dat de mensen denken: Geluk kig, hij hoort er nog bij." AMERSFOORT ANP De Raad van Kerken zet de campagne tegen de verar ming in Nederland nog drie jaar voort. De kerkelijke aandacht voor de groeiende tweedeling en de zorg voor de economisch zwakkeren is broodnodig, aldus de Raad. Enkele weken geleden hield de werkgroep De arme kant van Nederland op het Binnenhof een zeven uur durende preek- en protestmarathon tegen de verar ming. De werkgroep ontstond in 1987 toen de Raad en het bedrijfspastoraat DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken) de eerste landelijke conferentie tegen verarming organiseerden. Die riep heftige reacties op van de toenmalige minister De Ko ning van sociale zaken. Hij beweerde dat de cijfers (op zijn minst 800.000 Nederlanders onder de armoede grens) niet klopten. Enkele jaren later draaiden de poli tici bij. Minister Brinkman van WVC stelde 400.000 gul den voor. een onderzoek naar de verarming beschik baar. door Jan Krult COLOFON I.EIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate I DIRECTIE; B.M Essenberg, J de Vries, G Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Maioor, Fi Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. (ini Postbus 54,2300 AB L. TELEFAX Advertenties071-323508 per kwartaal (post) pejiaar^ (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij 18.00-19 30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Telefoon 071 -143241 82.85 321.65 HET WEER HANS VAN ES Temperatuurverschillen De temperatuurverschillen in Euro pa zijn de laatste dagen zo groot geworden, dat zowel zomer als win ter op de Euro-weerkaart prijken. In de Balkanlanden wordt het bij veel zon nog gemakkelijk 25-30 graden, maar in Scandinavië doet de vorst zich nadrukkelijk gelden. Op sommige plaatsen is daar al sneeuw gevallen. Ook Schotland heeft een eerste portie met winter weer te pakken. Tussen beide uitersten ligt een bre de overgangszone met een neer- slaggebied, dat door de opdringen de koudere lucht naar het zuiden wordt gedrukt. Vooral in Oost- en Zuid-Nederland regende het lang durig en hard met neerslagsommen van 20 tot 40 millimeter. De meest actieve regenzones van de laatste paar weken hadden steeds een voorkeur voor de oostelijke helft van het land. Opmerkelijk, want normaliter is het westelijk kustge bied het natst in een doornee-okto- bermaand. De straalstroom, transportband voor regenstoringen, verliep de af gelopen 14 dagen langs een sterk naar het zuiden afgebogen route nabij Portugal en vandaar via de Alpen naar het noorden ter hoogte van onze oostgrens. Deze positie van de jet bevorderde de zware stij gingsregens in Zwitserland en Noord-ltalië, met recordhoge wa terstanden van de bergmeren. Het komende weekeinde wint de koude lucht verder terrein. De noordwestelijke stroming voert eer paar gure regen- en hagelbuien mee, die continu boven het nog warme Noordzeewater tot leven ko men. De wat zwaardere exempla ren zijn ditmaal te vinden boven de kuststrook. Landinwaarts zijn meer opklaringen en vooral daar wordt het 's nachts bij helder weer knap fris. Begin volgende week ligt er na lan ge afwezigheid een hogedrukgordel boven de directe omgeving. De buugheid neemt daardoor af en de opklarmgsgebieden worden breder. In de tot rust gekomen arctische luchtmassa kan later op beschutte plekken wat lichte vorst optreden, zeker aan de grond, maar wellicht ook in de weerhut op 1,5 meter hoogte. Overdag wordt het, on danks de lage maxima van 10 11 graden, nog alleszins redelijk bij weinig wind en flinke perioden met HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Oenemarken: Vandaag bewolkt en af en toe regen. Morgen geleide lijk droger en kans op wat zon. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijk bewolkt en vandaag vooral in Schot land en Ierland een enkele bui, mogelijk met sneeuw. Morgen op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden, langs de kusten enkele graden hoger. België en Luxemburg: Veel bewolking en vooral Midden-Frank- In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Morgen in het westen iets droger en mogelijk wat zon. Maxima dalend naar ongeveer 11 graden mor gen. Naar het zuiden toe oplopend tot ongeveer 17 graden bij Lyon. Portugal en Madeira: Portugal: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan buien. Later op de morgen wat droger. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, bij Porto ongeveer 15 gra den. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Maximumtemperatuur ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuidoos ten geregeld zon, meest droog en maxi ma rond 23 graden. Elders veel wolken velden en vooral in het noorden en mid den enkele buien. Middagtemperaturen meest tussen 14 en 19 graden. Canari sche Eilanden: Perioden met zon en droog. Vooral vandaag aan de noordzijde van de eilanden meer bewolking e Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.05 Zon onder 17.41 Maan op 08.29 Maan onder 17.54 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.05 15.28 Laag water 10.47 23.17 Weerrapporten 14 oktober 19 uur: Marokko: In het noorden veel wolkenvel den en een enkele bui. Naar het zuiden toe perioden met zon en droog. Middag temperatuur vlak aan zee rond 22 gra den. Tunesië: Droog en flinke perioden met zon, in het noorden wat meer wol ken maar waarschijnlijk droog. Maxima aan zee ongeveer 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, ook nu en dan zon, vooral aan de Cöte d'Azur en op de meeste plaatsen droog. Morgen meer bewolking en soms stevige buien. Mid dagtemperatuur rond 18 graden, aan de zuidkust enkele graden hoger Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vooral morgen kans op een bui Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Ten noorden van Rome half tot zwaar bewolkt en enkele, mogelijk zware buien. Ten zuiden van de hoofdstad vrij zonnig en overwegend droog. Morgen Maxima morgen oplopend tot 18 in de Povlakte, 25 bij Rome en circa 28 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag enkele regen- of onweersbuien Middagtempe ratuur tussen 21 en 25 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. Maxima van ongeveer 25 graden op Kreta en op de eilanden in de Egeïsche Zee en tegen de 30 op het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima van 24 graden rond de Dardanellen tot circa 28 graden op Cyprus gen. In de loop van morgen ook enkele opklaringen. Morgen maxima van 8 gra den in het noorden tot 17 bij München. Zwitserland: Beide dagen nogal bewolkt maar ook wel eens opklaringen. Een enkele bui Mid dagtemperatuur ongeveer 13 graden. Oostenrijk: Vandaag veel bewolking en enkele re gen- of onweersbuien De meeste neer slag valt aan de zuidzijde van het Alpen massief. Morgen afnemende neerslag kansen en ook enkele opklaringen. Maxima ongeveer 13 graden. Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Luxemburg regen Madrid zwaar bi Malaga zwaar bi *12 12 10 16 w 8 24 9 0.1 Casablanca z HEINZ JOÉP/E f fK W£S

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16