Leiden Plan Groenoordhal ernstig vertraagd Mensa wordt niet verbouwd 'Modelbouwen is een nationale sport' Ter Veld wil niet in gemeenteraad Leidse kinderen verkopen speelgoed V erontreinigingsheffing stijgt ruim vijf procent Debatten over armoede 'VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 Winkelhart /iQDe Warmondse I O Dorpsstraat moet op gezette tijden voor alle autoverkeer worden afge sloten, luidt de wens van enige inwoners van deze gemeente. Groene Hart /t Q MAVO en HAVO, I -/ atheneum en gymnasium. De christelij ke scholengemeenschap Groene Hart Lyceum heeft het vanaf 1 augus tus 1994 allemaal in huis. Onderzoek brandstichting videotheek zit vast De politie maakt nog maar weinig vorderingen in haar onderzoek naar de aanslag op de Hindoestaanse video theek Amit aan het Noord einde, afgelopen woensdag. Weliswaar hebben verschil lende getuigen direct na het uitbreken van de brand twee donkere mannen zien weglo pen maar de signalementen die ze hebben opgegeven, verschillen enorm. Plastic tas De politie gaat ervan uit dat er brandstichting in het spel is geweest. In de directe om geving van het pand zijn spullen in een plastic tas ge vonden waarmee hoogst waarschijnlijk molotov-cock- tails zijn gemaakt Bij de brand ging de gehele benedenverdieping van het pand in vlammen op. Speelplaatsen in Professor en wij k De gemeente legt in de Profes- sorenwijk twee speelplaatsjes Aan de Beijerincklaan wordt er een aangelegd voor de kleine kinderen, aan de Van de Sande Bakhuyzenlaan komen speel-elementen voor grotere kinderen. Met de aanleg wordt r twee weken begonnen. College wordt het niet eens over drie alternatieven Een concreet plan voor verbouwing van de Groenoord- hallen valt niet op korte termijn te verwachten. Burge meester en wethouders zullen zeker geen keuze maken uit de drie plannen, die door projectontwikkelaars voor de hallen en het omliggende terrein zijn gemaakt. In het college heerst verdeeldheid. Dat zei wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) gisteravond in antwoord op vragen van zijn partijgenoot R. Hillebrand. Volgens Van Rij is de plannen makerij voor de Groenoordhal- len danig uit de hand gelopen. Directeur A. de Jong liet drie projectontwikkelaars een plan maken voor verbouwing van de hallen en bebouwing van het terrein. En dat is nooit de be doeling geweest, zegt de wet houder. „De bedoeling was", aldus Van Rij, „dat De Jong zijn visie zou geven op de toekomst van de Groenoordhallen. Dat vragen zouden worden beantwoord als: moet de veemarkt daar blijven, wat is de plaats van de sport in de toekomst, hoe moet het ge ëxploiteerd worden. De long heeft tegen ons gezegd: dat kan ik niet zelf, daar moet ik externe deskundigen voor inschakelen. Nou, dat vonden Maar hij zocht bouwt zelf met het terrein a willen. Terwijl hij eer tiebureati in de arm nj prima, rs aan, die an de slag organisa- had moe- a trekt dagelijks ongeveer 1200 eters. Universiteit heeft geen geld FOTO HIELCO KUIPERS leiden emiel fangmann Het plan om de mensa aan de Kaiserstraat in grijpend te verbouwen is voor lopig van de baan. Volgens woordvoerder A. Middendorp •van de universiteit ketst het plan af op 'financieringsproble men'. „Er is nog geen zicht op wanneer die worden opgelost. Dan gaat het wellicht door, eventueel in vereenvoudigde Vorig jaar december reser veerde de universiteit een half miljoen voor het plan. De finan ciering was daarmee niet rond, omdat er nog een half miljoen gulden gevonden moest wor den. Volgens de woordvoerder van de universiteit is er tot nu toe echter nooit geld opzij ge legd voor het plan. Uitvoering van het oude plan, n architectenbu reau een ontwerp had gemaakt, kostte ongeveer 1 miljoen gul den. De verwachting was dat het deze zomer zou worden uit gevoerd. Directeur J. Uitendaal van de mensa vindt het jammer dat de plannen voorlopig niet doorgaan. „Maar ik ben afhan kelijk. Er worden in deze tijd van bezuinigingen andere prio riteiten gesteld." De verbouwing behelsde een lichtere hal met open dak en verlaagd plafond, een glazen schuifwand en een nieuwe vloer in de eetzaal. Ook zouden de ja ren zeventig-kleuren verdwij nen. Buiten zou de ingang wor den opgeschilderd, terwijl de entree aan de voorzijde door een glazen constructie tot de dakrand zou worden vervangen. In de mensa gebruiken op werkdagen gemiddeld twaalf honderd studenten en anderen een warme maaltijd. Verbaasd Namens de Groenoordhallen reageert adjunct-directeur H. Deurhof verbaasd op de uitlatingen van wethouder Van Rij. Hij wijst er op dat het college zelf op 16 juni 1992 de opdracht aan de drie projectontwikkelaars heeft laten uitgaan. ..Het college wist dus precies wat de bedoeling was", aldus Deurhof. Voor het maken van drie ontwerpen trok de gemeente in het totaal 45.000 gulden uit. Deurhof zegt dat het uitstel voor de Groenoordhallen zelf op zich geen kwaad kan als het maar niet tot afstel leidt 'want er moet wel hoognodig iets gebeuren'. Hij weet niet wat het uitstel voor de komst van een mega-bioscoop betekent. Als de mega bioscoop ergens anders sneller onderdak kan vinden, is dit pro ject voor Leiden voorbij, denk ik", zegt Deurhof. De directie van Bruil Sanders was niet voor commentaar be reikbaar. Wethouder T. van Rij: „Dit is nooit de bedoeling geweest." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Fout Van Rij verwijt het zichzelf en het college van burgemeester en wethouders, dat De Jong de fout in is gegaan. „Wij hadden dat proces duidelijker moeten sturen. Dan was dit niet ge beurd." Om de zaak in het rech te spoor te trekken is de wet houder zich inmiddels zelf na drukkelijker met de Groenoord hallen gaan bemoeien. En hij heeft zijn voorganger, oud-wet houder D. Tesselaar (PvdA), tot project-coördinator gebombar deerd. De gemeenteraad zal van de besprekingen voorlopig nog niet veel merken. „Plannen voor het terrein zullen u niet snel be reiken", hield Van Rij de com missie ruimtelijke ordening voor. Op de vraag van SP'er D. Sloos hoe dat dan moet met de megabioscoop, een onderdeel van het veelgeprezen plan Groenoord Plaza van ontwikke laar Bruil Sanders, antwoordde de wethouder: „Daar ken ik wel betere plekken voor." Elske ter Veld komt de Leidse PvdA-fractie de volgende raads periode niet versterken. De door haar eigen partij aan de kant gezette staatssecretaris van sociale zaken heeft bij nader in- de zogenaamde bereid heidsverklaring niet terugge stuurd naar het afdelingsbe stuur. Ter Veld was met haar ei gen goedkeuring op de groslijst gezet door PvdA'er Tan Toan Hok. Ter Veld is bang dat haar en tree in de Leidse gemeentepoli tiek tot 'Rotterdamse toestan den' leidt. De overstap van de huidige staatssecretaris van volksgezondheid, Simons, naar een wethouderszetel in de ha Voonnalige staatssecretaris acht komst te bedreigend venstad, heeft tot veel onrust geleid onder de zittende PvdA- wethouders. Ter Veld heeft be sloten zich de komende vier jaar in de luwte op te houden. „Ik duik ook niet ineens op in Europees verband", zegt ze. Wel wil ze de Leidse PvdA-af- deling achter de schermen de helpende hand toesteken. Ook voor de PvdA-verkiezingscam- pagne wil ze zich inzetten. Haar besluit heeft niets te maken, zegt ze, met andere aanbiedin gen. „Voorlopig ga ik door met praatjes op bruiloften en partij en", grinnikt ze. PvdA-fractievoorzitter H. Baaijens treurt niet om Ter Velds besluit. „Ik wil niet ver hullen dat de vele ouderen en jongeren die de nu bijna voor bije raadsperiode bij de PvdA zijn komen klagen, in veel ge vallen zeer negatief waren over Elske. Dat maakt haar entree in de Leidse gemeentepolitiek niet alleen voor haarzelf maar ook voor de Leidse PvdA erg moei lijk. Verder is zij met haar enor me ervaring een politiek zwaar gewicht. En politici van het kali ber Ter Veld zijn we in de Leid se gemeenteraad niet gewend." Schat Baaijens betreurt wel het ver trek van de zittende PvdA- raadsleden Christa de Boer en Reini Hulsker. Beide vrouwen houden het na de verkiezingen voor gezien. Zij hebben dan acht jaar in de fractie gezeten. „Met hun vertrek gaat een schat aan contacten verloren", aldus Baaijens die zelf wel terug wil keren, zij het niet langer als fractievoorzitter. R. Hillebrand wordt in de wandelgangen ge noemd als zijn mogelijke opvol ger, tenzij de PvdA geen wet houderszetels krijgt. In dat geval wordt hoogstwaarschijnlijk de huidige PvdA-wethouder T. van Rij fractievoorzitter. Eerder was al duidelijk dat het enige allochtone raadslid, PvdA'er N. Demirbas ook op stapt na de verkiezingen. Van de huidige elf PvdA-raadsleden zijn er acht in voor een voort zetting van het raadslidmaat schap. Inmiddels is ook duidelijk dat de naar Leiden teruggekeerde C. Waal voorlopig geen deel zal uitmaken van de nieuwe PvdA- fractie. De voormalige burge meester van Deventer en oud wethouder van de Sleutelstad kan een raadslidmaatschap (nog) niet combineren met zijn nieuwe baan. Hij is voorzitter van het college van bestuur van de Hogeschool Rotterdam. Waal zelf was niet bereikbaar voor De verontreiningingsheffïng van het hoogheemraadschap voor Rijnland stijgt volgend jaar met 5,4 procent. Per 'vervuilingseen heid' moeten inwoners 90 gulden betalen. Huishoudens die uit meer dan één persoon bestaan worden aangeslagen voor drie vervuilingseenheden. Alleenstaanden betalen één vervuilings eenheid. De verhoging van het tarief is het gevolg van een stijging van de kosten van het hoogheemraadschap, die voortvloeien uit het 'waterbeheersplan'. De tariefstijging is lager dan het hoogheemraadschap ver wachtte. In zijn meerjarenraming 1993/1997 ging het schap er nog vanuit dat de heffing in 1994 zou stijgen met bijna tien pro- Stichting wil museum in Leiden vestigen Kinderen mogen dinsdag 19 oktober van 14.00 tot 16.00 uur zelf hun oude speelgoed, knuffels, boe ken, etc. verkopen. In Dijk 33 is dan namelijk een kinderrommelmarkt. Alle activiteiten hebben te maken met sprookjes en kinderen moeten zich verkleden als sprookjesfiguur. De kinderen kun nen grabbelen, zich laten schminken, limonade drinken en zelfs de vergiftigde appel proeven. Er is een waarzegster en een videohoekje. Het adres leiden aad rietveld is: Apothekersdijk 33 in Leiden, tel. 071-125736. Inbrekers slaan weer toe leiden Inbrekers hebben gisteren weer enkele successen ge boekt in Leiden. Een 19-jarige Leidenaar is dan ook geluidsap paratuur, telefoon en computer kwijt. De inbreker is vermoede lijk met een valse sleutel de woning aan de Oranjegracht bin nengekomen. Een andere inbreker heeft vannacht uit een kan toorgebouw van de universiteit aan de Kaiserstraat eveneens ge luidsapparatuur gestolen. Uit een woning aan de Burggraven- laan zijn sieraden met een voor de eigenaar grote emotionele waarde meegenomen. De inbreker wist het huis binnen te ko men door met een door het kattenluik gestoken koevoet de deurklink omhoog te duwen. Schrik van z'n leven leiden Een 46-jarige Leidenaar kreeg gisteravond in zijn woning aan de Smaragdlaan de schrik van zijn leven. Rond half zeven werd er bij hem aangebeld. Door het deurluikje zag hij niemand staan. Hij deed toch open en twee mannen duwden hem zijn woning binnen. Een van de twee had een pistool bij zich waar mee hij de Leidenaar bedreigde. De rovers wilden geld maar dat was op dat moment niet in huis. Ze hebben de flatwoning door zocht maar zijn uiteindelijk onverrichterzake vertrokken. leiden De Leidse raad van kerken orga niseert 22 oktober een open baar debat over armoede in Ne derland. Gastsprekers zijn on der anderen prof. B.M.S. van Praag (verbonden aan.de uni versiteit van Amsterdam) en GroenLinks-wethouder H. de la Mar (sociale zaken). Het debat wordt geleid door CDA-wethou- der J. Walenkamp (economi sche zaken). De discussie wordt gehouden in het Antonius Za lencentrum aan de Lange Mare en begint om 20 uur. De meningen en conclusie van de bijeenkomst komen op 19 november aan de orde tij dens een openbaar debat met Tweede Kamerleden van CDA, PvdA, D66 en GroenLinks. Dit debat wordt eveneens gehou den in het Antonius Zalencen trum en begint om 20 uur. Een museum vol modellen: van schepen en sluiscomplexen, van huizen en fabrieken, van spoor banen en kermissen. Dat is het doel van de nieuwe stichting Modelbouwmuseum. Leiden heeft als vestigingsplaats de voorkeur van de stichting in op richting. „Een nieuw toeristisch recreatief fenomeen voor de Leidse regio", noemt woord voerder A. Leeuwenburgh het. „Zo'n museum is leuk voor het hele gezin, voor volwassenen en kinderen." De twee initiatiefnemers van het museum, B. Leeuwenburgh en F. Kouwenhoven, lopen al driekwart jaar rond met hun plan. Maar inmiddels zijn de voorbereidingen in een stroom versnelling gekomen. „Er ko men gigantisch veel positieve reacties op. We zijn geschrok ken van het enthousiasme", zegt Leeuwenburgh. „We heb ben al zoveel collecties aange boden gekregen, dat we in elk geval snel opslagruimte moeten regelen." Modelbouwen is, meent Leeuwenburgh, een nationale sport. „In ieder gezin is wel ie mand die iets aan modelbouw doet of heeft gedaan. Met hout, plastic, iyieccano, miniatuurste nen, noem maar op. Ons idee is al dat soort dingen bij elkaar te brengen in een museum. Met zalen voor alle verschillende vormen van modelbouw. Met zo nu en dan demonstraties van bouwtechnieken en aandacht voor oude ambachten. Eventu eel met wisselende collecties miniaturen die we lenen van A. Leeuwenburgh: „Een nieuw toeristisch recreatief fenomeen voorde Leidse regio.' andere musea." De stichting is begonnen ver enigingen te benaderen die zich met één vorm van modelbouw bezig houden. „Daar zijn eT veel bij, die zelf al met het idee rondliepen om een eigen muse umpje te beginnen. Ze hebben vaak zoveel spullen dat ze niet meer weten waar ze ze onder moeten brengen. Die verenigin gen zien allemaal wel brood in ons initiatief', zegt Leeuwen burgh. „En dan zijn er nog tal van particulieren die grote ver zamelingen hebben. Mensen die zich afvragen: stel dat ik mijn hoofd een keertje neerleg, waar moet dat dan naartoe?" De stichting moet nog offi cieel worden opgericht, maar de fondsenwerving is al begonnen. bouw het i ge en vloeroppervlak van ongeveer duizend vierkante meter nodig zijn. Een aanbod van de gemeente om het muse um te vestigen in gebouw De Vooruit aan de Korevaarstraat heeft de stichting na enkele ge- M ART [NS sprekken van de hand gewezen. Het Modelbouwmuseum heeft al wel andere gebouwen in lei den op het oog. maar leeuwen burgh vindt het 'voorbarig' om daar nu al iets over te zeggen. „We zitten in elk geval onder tijdsdruk. We moeten snel iets vinden."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15