'Ik ben muzikant en dat achtervolgt mij overal' Luisterrijke campagne rond de presentatie van album 'Duets' P Broedse hen legt leeg ei Rtv show Hermans hangt hork uit in Postema op Pad VRIJDAG 19 OKTOBER 1993 De honderdduizen den ouderen, vrouwen en laag opgeleiden in dit land zullen bij de introductie van de nieuwe zender RTL 5 op z'n minst de wenkbrauwen heb ben gefronst. De volgens deze groepen toch al bevoorrechte jongeren, mannen en hoog opgeleiden kregen een eigen TV-zender, helemaal voor zichzelf. Het gefrons was voor niets, want al na enkele weken RTL 5 kan de conclusie wor den getrokken dat de zender erin is geslaagd het laagst haalbare niveau te bereiken. Jongeren, mannen en hoog opgeleiden zullen zich be hoorlijk genept voelen, want de programmering van RTL 5 pleit niet voor de verstandelij ke vermogens van de doel-, groepen. Maar misschien is dit wel te recht. Misschien willen jonge ren na een saaie dag op school, mannen na een zware werkdag en hoogopgeleiden na een dag geestelijke arbeid wel lekker onderuitgezakt op de bank naar het Bewegende Niets kijken. Misschien werkt het wel inspirerend en geest verruimend om urenlang de ene herhaling na de andere voorbij te zien trekken. Mis schien zweept RTL 5 jonge ren, mannen en hoogopgelei den wel op tot een ongekend intellectueel niveau. Ouderen, vrouwen en laagop geleiden zullen de laatste we ken wel volslagen in een deuk hebben gelegen als zij ge heel tegen de regels in na tuurlijk een blik hebben geworpen op het aanbod van de nieuwe zender. Ze zullen zich, na te zijn uitgelachen, in ernst hebben afgevraagd wat de bevoorrechte categorieën aan moeten met Stnds, Lenfe- rink, Tropical Heat, De Draagmoeder, Terlingen en Schrijver, Family Ties en de reality-soap Sylvania Waters. Voor een 'gewoon' mens is deze opeenhoping van ether vervuiling in elk geval teveel van het goede. De programmering van RTL 5 is met gemak in twee woor den samen te vatten: oudbak ken en oubollig. Geen enkele andere TV-zender heeft het voor elkaar gekregen on danks verwoede pogingen in die richting zo'n verzame ling blabla bijeen te brengen. In dat opzicht mag RTL 5 zich uniek noemen. Vooral op het terrein van de herhaling heeft de nieuwe zender'meesterspeurneuzen' aangezocht. Want hoe kom je anno 1993 nog aan eerste af leveringen van MASH, The Streets of San Francisco, Twi light Zone, Miami Vice en Fa mily Ties, waarin hoofdrol speler Michael J. Fox eruit ziet alsof hij zojuist met succes een dagje zonder luiers heeft doorgebracht. Maar de meesterspeurneuzen hebben niet louter in de diepste spelonken van de pro gramma-archieven hun slag geslagen, maar ook in de meer recentere archiefbak- ken. Twin Peaks, nauwelijks een jaar geleden op de buis, mag bij RTL 5 op herhaling. Met dezelfde superlatieven als destijds brengt de nieuwe zender het mysterie rond Laura Palmer de huiskamer in. Op de totale gekte die een jaar geleden uit de serie voortvloeide, hoeft de zender nu niet meer te rekenen. Verder heeft de nieuwe zen der nogal wat series afge snoept van zusje RTL 4. De fans van onder meer Studs, Tropiccd Heat, De Draagmoe der en Beverly Hills 90210 moeten voortaan een station- netje verder zijn. Zo ook de genen die dwepen met Ba rend Van Dorp of zich aan dat roemruchte duo willen er geren. Tot slot op RTL 5 'mannelijke' actiefilms als The boys Next Door en The Octagon. Gooi en smijtwerk van het ergste soort. Maar eerlijk is eerlijk, de nieu we zender heeft ook in posi tieve zin geprobeerd een ei gen gezicht te tonen. Henk Terlingen en Loretta Schrijver voeren wekelijks een sketch voor twee personen op. Een brabbelachtig radioprogram ma waarbij jammer genoeg camera's aanwezig zijn. En erger nog, dat ook wordt uit gezonden. Ook het Veronica- gezicht Jan Lenferink is weer terug en weer met een praat programma. Niets nieuws, gestampte pot. De titel van het programma, Tévépuré, dekt de lading tot op de mili- meter. Het enige draaglijke op de nieuwe zender is I.S.C.H.A, waarin journalist Ischa Meyer de meest uiteenlopende on derwerpen, sectoren en men sen de revue laat passeren. Maar dat had op bijna iedere willekeurige zender kunnen worden uitgezonden. Voor dit programma hoef je niet per se jong, man en hoogopgeleid te zijn. Afgelopen woensdag echter zullen ook ouderen, (enkele) vrouwen en laagopgeleiden aan de buis gekluisterd heb ben gezeten. Het in de wacht slepen van de uitzendrechten van een belangrijke voetbal wedstrijd is een zeer slimme zet. RTL 5 heeft gemeenten daarmee min of meer ge dwongen een plaatsje vrij té maken op de overvolle kabel netten. Want geen enkele weldenkende gemeente ris keert eeji volksopstand. Toch zal de programmering van RTL 5 de komende maan den nog wel stof tot schrijven geven en een dankbaar dis cussiestuk op bruiloften en partijen worden. Het niveau (een enkele voetbalwedstrijd daargelaten) kan heel simpel worden afgedaan met de titel van het programma waarmee de Luxemburgers dagelijks het avondje RTL 5 overne men. Hei Elei, Kuck Elei Aktu- ell. Dat klinkt een beetje als een broedse hen die na een uiterste krachtsinspanning een leeg ei van Columbus heeft gelegd. CLOSE UP De muzikale omzwervingen van fluittist Chris Hinze chns Hinze: „ik volg mijn muzikale gevoel en daardoor kom ik op plaatsen waar andere men sen nooit komen." Paul de Leeuw in was Het evenbeeld, zo is het althans bedoeld, van Paul de Leeuw is sinds woensdag te bezichtigen in het Madame Tussaud Scenerama op de Dam in Amsterdam. Beeldhouwer Mark Richards en wassenbeeldenkapster Yvonne Vos hadden een half jaar nodig om De Leeuw in was te vereeuwigen. foto rob list Hij zegt het met na druk: ,,Het is geen voordracht. Ik ben muzikant en wil muziek maken. Maar ik vind 't leuk om te pra ten." Fluitist Chris Hinze is deze week begonnen aan een solo tournee door Nederland en Duitsland. Een maand lang pre senteert hij zich op een heel persoonlijke wijze aan het pu bliek onder het motto Visual I' Concert. Hinze treedt zondag in de Haarlemse Schouwburg op. Hij maakt tijdens de concert avond een muzikale reis door landen als China, India, Tibet, Pakistan, Bhutan en voert de bezoeker mee aan de hand van muziek en dia's, waarvan hij er de afgelopen twee jaar zeven duizend heeft gemaakt. „Ik reis vier tot zes maanden per jaar. Vooral de Aziatische landen hebben mijn voorkeur. Ik hang veel in kloosters rond. Niet van- wege het religieuze aspect, maar om het gezang van mon niken te registreren. Hun ge zongen gebeden, mantra's ge heten, vormen voor mij de basis tot improvisatie als ik eenmaal weer in Nederland ben." Chris Hinze maakt al meer dan een kwart eeuw muziek. Dat heeft hem veel internatio nale waardering bezorgd. Ook in eigen land is hij veelvuldig onderscheiden, onder anderen met drie Edisons. Van huisuit is hij jazzmuzikant, maar Hinze wil altijd meer en vooral anders. Zijn hang naar improvisatie, zijn neiging om muzikale brug gen te slaan tussen klassieke en lichte muziek heeft hem veel bewonderaars opgeleverd. Maar ook critici. Uit de kring van mu zikanten werden zijn muzikale uitstapjes niet altijd begrepen en door sommigen als verraad aan de jazzmuziek beschouwd. „Ik ben nu in een stadium in mijn leven beland, dat kritiek mij absoluut ongevoelig laat", benadrukt de fluitist in zijn Am sterdamse grachtenpand, waar hij woont en werkt. In z'n huis heeft Hinze een riante geluidsstudio laten in richten. Afgelopen zomer was hij er niet weg te slaan; speciaal voor zijn eigen Key tone- platen label produteerde hij een aantal CD's, meestal met uit het bui tenland afkomstige muzikan ten. Jamaica Want Chris Hinze oriënteert zich al een groot aantal jaren op landen, die hem muzikaal kun nen inspireren. „Ik reisde altijd al veel, heb jaren geleden op Ja maica een plaat opgenomen met de inmiddels overleden Pe ter Tosh. Ik heb altijd de drang gevoeld om me te vernieuwen. Muzikale impulsen zijn nodig voor de juiste hartslag. Zo werkt dat bij mij." In 1991 ontdekte hij voor zichzelf Azië. Een wereld ging voor hem open, naar eigen zeg gen. ,,Ik heb besloten er jaarlijks enkele maanden rond te trek ken. Waarom? Eigenlijk om een heel eenvoudige reden: in het Westen word je geleefd en daar kun je leven zonder dat anderen je voortdurend op de huid zit ten. Geen fax en telefoon, maar vaak alleen de stilte van het kloosterleven. Ik beschouw me zelf niet als kloosterling, ben niet bovenmatig geïnteresseerd in het Bhoeddisme, maar de muzikale verworvenheden boeien me mateloos. Ik wilde aanvankelijk door Aziatische landen reizen om afstand te ne men van de drukte hier. Maar ik kwam er snel achter, dat ik be halve wereldreiziger toch vooral muzikant ben. Dat zit in me en achtervolgt me overal. Ik kan het dus niet laten om muziek te maken en muziek te registre- Met de Dat-recorder voortdu rend in de aanslag, struint hij tegenwoordig kloosters en an dere religieuze plaatsen af om pure muziek vast te leggen. ,,Maar ook op straat, in Bombay of Calcutta, wereldsteden waar van alles en nog wat gebeurt leg ik geluiden vast, die later kun nen dienen voor composities of gewoon ter illustratie van mijn huidige concertreeks." Virtuoze klanken Chris Hinze staat nu eenzaam, maar niet alleen op de Neder landse podia. Want altijd weet hij zich in het gezelschap van zijn dwarsfluiten. Daaraan weet hij als geen ander virtuoze klan ken te ontlokken, die aansluiten bij de beelden die hij de kijker voorzet en die hij voorziet van tekst en uiüeg. „Dit is een experiment. Heel kleinschalig en geboren vanuit een zeker verlangen naar inti miteit. Geen grote zalen, maar kleine theaterzalen waar de sfeer van dit programma goed tot z'n recht kan komen. De vol gende keer sta ik weer met een band op het podium. Ik hou van afwisseling." Hij heeft zich daarom ont trokken aan het groepsgebeu ren en het groepsgedrag. Jaren lang maakte Hinze furore met zijn Combination, een stel mu zikanten met wie hij overal op- on the road. Met of zonder band. En daarna weer een pe riode voor bezinning of om in spiratie op te doen voor nieuwe projecten". Na zijn Visual Concert-tour nee vertrekt Hinze begin vol gend jaar opnieuw naar Azië om opnieuw te gaan trekken. Met op zak alleen de rugzak. „Ik had ook m'n leven lang Barok muziek kunnen blijven spelen. Ik schaam me absoluut niet voor die muziek. Alleen ik wil nu andere muziek maken, die me meer aanspreekt. Ik volg mijn muzikale gevoel en dat brengt me op plaatsen, waar de meeste mensen nooit in hun le ven zullen komen." trad. „Combination bestaat nog wel, maar alleen als ik er zelf zin in heb. Dat klinkt misschien pe dant, maar zo bedoel ik het niet. Ik heb er geen trek meer in om een heel jaar lang met een en dezelfde groep op te trekken. Dat beperkt me in mijn muzika le bewegingsvrijheid. Ik wil al leen nog maar in tourverband werken. Een of twee maanden Sinatra komt na 10 jaar met nieuwe CD HILVERSUM WILLEM HOOS MEDEWERKER I m rank Sinatra mag dan I onderhand bejaard zijn, de crooner' laat nog altijd van zich horen. Van 19 lot en met 22 oktober zal op vier, ongetwijfeld drukbezochte, persconferenties in Europa (in Londen, Keulen, Rotterdam en Parijs) uitgebreide informatie worden verstrekt over het nieuw album van Frank Sinatra, zijn eerste na ruim 10 jaar Daarop is Ol' Blue Eyes, die op 12 december 78 jaar hoopt te worden, te horen in 'duetten met 12 collega vocalisten, onder wie Barbra Streisand, Aretha Franklin, Gloria Estefan, Liza Minnelli, Tony Bennet, Julio Iglesias, Charles Aznavour, U2's Bono en ook met saxofonist bekendheid verwierf vanwege zijn produktionele betrokken heid bij plaatwerk van andere supersterren als Paul McCart ney, Billy Joel en Barbra Strei sand. Als co-producer trad op Hank Cataneo, die tien jaar Frank Sinatra's productiemana ger is geweest. Verder waren er nog drie topfiguren van de Amerikaanse platenmaatschap pijen EMI Music en Capitol Re cords bij de totstandkoming van het album betrokken. Eén van hen is Don Rubin, al vele jaren één van de artistieke kopstuk ken van Capitol. Geen van de dertien num mers op Duets zal op single worden uitgebracht. De nieuwe CD van Frank Sinatra is niet goedkoop. Volgens Hennie van Kuyeren, directeur van EM1 Mitó/c-Holland, zal de winkelad viesprijs in Nederland rond de 47 gulden liggen. Maar de pla tenmaatschappij heeft besloten de prijs tot het eind van het jaar te verlagen tot 43 gulden. Dit in het kader van een enorme mar ketingcampagne, die in zeker drie fasen tot begin volgend jaar zal duren. Dan komt er ook nog een luxe versie van Duets uit, inclusief een 24 pagina's tellend boekje met achtergrondinfor matie en foto's. Hoeveel daar voor betaald moet worden, is nog niet bekend. De marketingcampagne zal onder meer bestaan uit adver tenties in dag en muziekbladen, gratis reclamemateriaal voor de platenhandelaren, televisie- en later misschien ook radiocom mercials en allerlei charitatieve activiteiten in relatie met Sina tra's 78ste verjaardag op 12 de cember. Verder zendt Veronica in de eerste week van januari een televisiespecial over Frank Sinatra uit. Duets opent met een duet van Frank Sinatra met Luther Van- dross: That's why the lady is a tramp. Andere tracks op het al bum onder meer: What now my love? (met Aretha Franklin), I've got a crush of you (met Barbra Streisand), Summer Wind (met Julio Iglesias), Come rain or co me shine (met Gloria Estefan), They can't that take away from me (met Natalie Cole), You ma ke me feel so young (met Charles Aznavour), Guess i'll hang my tears out to dry!In the wee small hours of the morning (met Carly Simon), I've got a crush on you skin'(met U2's Bono) en All the way/One for my baby en And one more for the road (met Ken ny G.). De meeste songs hebben een grote rol gespeeld in de car rière van Sinatra, die in de jaren dertig begon. Kenny G. Het album heet dat ook zeer toepasselijk Duets'. Het komt uit op het Capitol-label, op 25 oktober in Europa en op 2 november in de Verenigde Sta ten, Canada en andere delen van de wereld. Sinatra zélf zal overigens niet op de Europese persconferen ties verschijnen en dat geldt ook voor de dertien collega's op het album. Maar volgens Willen van Starrenburg van EMI Music- Holland bestaat de mogelijk heid dat Sinatra via een video scherm een boodschap zal rich ten tot de talrijke mediaverte genwoordigers. Sinatra heeft het album van begin augustus tot eind septem ber opgenomen in Studio A van Capitol Records in Los Angeles. Net na de opening van deze studio in 1956 was Sinatra de eerste artiest die daar opnam, ook voor Capitol. Van '53 tot '62 Frank Sinatra, na ruim tien jaar terug op de platenmarkt. stond Sinatra onder contract bij Capitol. In die periode nam hij 17 albums op, die volgens ken ners tot de beste uit zijn carrière kunnen worden gerekend. Voor de goede orde: Sinatra heeft de duetten niet gelijktijdig met zijn collega-artiesten opge nomen. Hij heeft afzonderlijk de muziekbanden ingezongen en zijn twaalf collega-vocalisten en saxofonist Kenny G. hebben dat ook zo gedaan. En van die afzonderlijke banden hebben de producers en technici duet ten gemaakt. Op Duets is verder een 46 musici tellend orkest on der leiding van Patrick Williams te horen. Williams is al vele ja ren een bekend figuur in de Amerikaanse film en muziek-in dustrie. Topfiguren Duets is geproduceerd door Phil (Pope of Pop) Ramone, die grote W.F. Hermans scheldt op alles wat los en vast zich in Postema op Pad en misbruikt de pre sentator als een boodschappenjongen, foto HILVERSUM CPD Het lijkt een vanzelfsprekend heid dat de schrijver W.F. Her mans de laatste jaren een vrije microfoon krijgt wanneer hij wordt geïnterviewd. Zo ook in de voorlopig laatste Postema op Pad. Met overslaande stem tet tert hij Koos Postema de oren van het hoofd als deze hem komt uithoren in zijn tegen woordige woonplaats Brussel. De goed onderlegde Postema stelt weliswaar terzakekundige vragen, tussen de zwaardere ge spreksonderdelen in wordt Her mans kennelijk geacht de clown uit te hangen. En de interviewer speelt daarbij de rol van aange ver voor zijn soms bijtende grofheden. Gretig als een kleine jongen grijpt Hermans zijn kansen. On der anderen de volgende perso nen krijgen ervan langs: Hugo Brandt Corstius („Die afschu welijke idioot"), minister Hanja Maij-Weggen („Smeert gele rouge op haar gezicht"), minister Ien Dales („Hoe zij haar 125 kilo gewicht over het spreekgestoelte weet te draperen, is toch geen gezicht") en minister Hisch- Ballin. Hermans leidt de kijker verder langs zijn favoriete plaat sen in de Belgische hoofdstad, zoals de plek waar Eduard Douwes Dekker werkte aan de Max Havelaar en een bloemenzaak met een Jugendstil-gevel. De ijdele Hermans richt geregeld het woord tot de cameraman in plaats van tot Postema. De in terviewer moet zich op die mo menten een boodschappenjon gen hebben gevoeld. Tussen de bedrijven door krij gen we Hermans' ideeën te ho ren over de Tweede Wereldoor log, het „raadsel van de rabiate jodenvervolging", de Duitsers die het „mooie leven in Neder land grondig hebben verpest" en het voormalig Nederlands- Indië („Het mooiste koloniale rijk dat er bestond"). Over zijn schrijverschap zegt hij: „Het maakt me niet uit of mensen mijn boeken blijven lezen na mijn dood. Bij mijn dood houdt toch alles op. Het is alleen voor mijn zoon wel aardig; die krijgt dan de auteursrechten." (RTL 4, vanavond om 21.30 uur)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12