Vrije tijd Sprekend boek Schuimig Cacaomolen Fun-douche CD-licht Kleurige klokken van rubber... en van eigen hand Tuin versieren met 'betonleso' VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 NIEUWE CD'S ri Vos Paul Korenhof POP Pearl Jam Five against o Sony The Houdini's hebben zich ont popt als een groep die het goed doet op, onder meer, de Neder landse beeldbuis en niets lijkt de formatie in de weg staan voor nog meer succes. Hun der de CD is in ieder geval weer een stap in de goede richting. Uit de hoek van de jazzfanaten zal men misschien het verwijt kun nen horen dat de groep nogal voorzichtige en conservatieve neo-hardbop speelt, maar be langrijker is hoe de formatie omgaat met deze wat populisti sche uitgangspunten. Wat bij beluistering namelijk ook opvalt is met hoeveel precisie de Ne derlanders te werk gaan en bij voorbeeld heel bewust de span ning opdrijven door veel ge bruik te maken van dynamische contrasten in deze grotendeels zeer pittige produktie. Delfos en Hoorweg hebben ook een goed oor van 'hooks', alleen een en kele ballad klinkt mij iets te vlak. Tom Harrell Upswing Ches- ky/VIA Nirvana maakt al langer platen, krijgt meer publiciteit en wordt als het boegbeeld van de grun- ge-stroming uit Seattle be schouwd. Maar de in Pearl Jam verenigde stadgenoten verko pen beter en hebben ook betere muzikanten in hun midden. Fi ve against one komt enkele we ken na het controversiële (van wege de teksten) In Uterovan Nirvana. Een mooie gelegen heid om te vergelijken. In Pearl Jam zit veel meer muziek, varia tie en experimenteerdrift. Wel begint de band steeds meer op zanger Eddie Vedder te leunen. In de dikwijls snoeiharde mu ziek zitten vage, flinterdunne melodielijntjes en het is aan Vedder om van al die onuitge werkte opzetjes een liedje te maken. Vedder, de beste rock zanger van dit moment, slaagt daar wonderwel in. Toch zijn de mooiste nummers de akoestische zoals de ontroe rende afsluiter Indifference en Elderly woman behind the counter in a small town. En op een nummer als Rats openbaart Vedder zich als een tekstdichter van het formaat Dylan. Led Zeppelin Boxed set 2 Atlantic. The Police Message in a box A&M Twee legendarische groepen die met een heel vergaande vorm van recycling hun successen tot de laatste druppel uitmelken. Vooral Led Zeppelin gaat over de schreef met deze peperdure dubbelaar waarop alle num mers staan die ontbraken op het prachtige, vier CD's tellende overzichtsalbum van twee jaar geleden. Die box was aanvaard baar. De geluidskwaliteit was flink opgepept door gitarist Jim my Page, die ook de nummers had uitgekozen. Boxed set2 komt heel raar over. De 32 nummers die erop staan waren klaarblijkelijk niet goed genoeg voor het eerste over zicht. Zelfs voor verzamelaars die naar volledigheid streven is deze set overbodig, want die ko pen liever de reguliere LZ-al bums. The Police ontneemt zichzelf de mogelijkheid haar verzameld werk in tweeën te delen. In deze set van vier CD's voor de schap pelijke prijs van 100 gulden, zit namelijk alles wat de groep heeft uitgebracht: alle reguliere songs, live-versies, demo-ver sies, B-kantjes en vernieuwde versies van nummers zoals Don 'l stand so close me. Dat streven naar volledigheid gaat echter al snel vervelen. Van sommige songs komen wel drie, nauwelijks van elkaar afwijken-, de versies langszeilen. De uit voering van deze box is echter om te smullen. Toch geniet de puntige samenvatting Police - Greatest Hits uit september van 1992 de voorkeur. WK JAZZ The Houdini's Kickin' in the Fr- ontwindowTimeless/Munich Records. steeds is Harrell vooral be kend als die trompettist van het Phil Woods Quartet, maar in een inmiddels lange reeks van eigen CD's heeft Harrell toch wel bewezen een muzikant te zijn met een zekere persoonlijk heid. Als instrumentalist moet hij het meer hebben van origi nele fraseringen dan pure virtu ositeit. Harrell is een van die zeldzame jazzmuzikanten die zich wijwei nooit herhalen of terugvallen op vaste loopjes. Wat deze CD tot een meer dan gemiddeld album van de leider maakt is de aanwezigheid van zijn vroegere werkgever, Woods op altsax en Joe Lovano op te nor. Een sterkere combinatie van saxofonisten is in de huidi ge mainstream-jazz nauwelijks denkbaar. Ook mag de springe rig accentuerende pianist Da- nilo Perez op deze CD niet on derschat worden. Het enige wat nog vermeld dient te worden is dat deze CD Van bijna louter ei gen composities van Harrell bij zonder doorzichtig klinkt. KV KLASSIEK Mahler Symfonie nr. 9 in D. Poulenc: Orgelconcert in g. Thomas Trotter (orgel), European Community Youth Orchestra o.l.v. Bernard Haitink Philips. Tot de muzikale hoogtepunten in het hoofdstedelijk muziekle ven van dit jaar behoorden de concerten van Haitink in april met het Jeugdorkest van de Eu ropese Gemeenschap. Hij diri geerde er een Negende van Ma hler die in klank net niet het raf finement uitstraalde van zijn laatste Kerstmatinee met het Concertgebouworkest, maar die door gedurfde accenten en een weelde aan instrumentale de tails nauwelijks minder impo nerend was. De autoriteit van zijn vertolking, die deze symfo nie van begin tot eind in één hechte greep hield, leek zelfs gegroeid en de uitgave van de live-opname op twee goedkope CD's (alleen voor de Nederland se markt) is een waar buiten kansje. Het op het gerestaureer de Concertgebouw-orgel ge speelde concert van Poulenc vormt voor menigeen ongetwij feld een verrassende aanvulling op het normale repertoire. Biber Sonate Representatio avi um - Rosenkranz-Sonate nr. 14 - Sonates nr. 4 en 6. Schmelzer Sonate II cucu. Walther Hor- tulus chelicus, Serenata nr. 28 Lucy van Dael (barokviool), Bob van Asperen (clavecimbel), Wou ter Möller (barokcello) Philips. De aanbiedingen in de actie 'Aangenaam Barok Plus' kun nen ook 'leuk' zijn dit ter ge ruststelling van iedereen die denkt dat 'oude muziek' per de finitie bloedserieus is. Deze CD met serieuze en minder serieu ze composities voor solo-viool (kleurrijk bespeeld door Lucy van Dael) levert een opvallend afwisselend geheel op. Hanen, honden, vogels, een doedelzak en nog veel meer wordt in deze muziek nagebootst, maar dat zijn niet de enige elementen die bewijzen dat 17de-eeuwse Duit se componisten geen droog stoppels waren. De afwisseling met de al even verzorgde uit voeringen van serieuzere stuk ken is ideaal. Aanbevolen! PK DINGEN Met dit elektronische boek kun- i kleuters zelf zinnetjes ma ken, afluisteren en steeds weer herhalen. Het boek heeft een toetsenbord met woordknop pen. waarop vrolijke afbeeldin gen staan. Bij sommige woor den hoor je ook grappige gelui den. Er zijn ruim 10.000 woord combinaties te maken. De ver- halenmaker is bestemd voor kinderen van 2 tot 7 jaar en kost 79,95. Meer informatie: 020 - 5630200. Dit is de Swizzel Stick-klopper van Melior Nederland, waarvan je de staaf (met daaraan drie spiraalvormige veren van roestvrij staal) tussen de handpalmen heen en weer draait, zodat binnen enkele seconden melk, slagroom, milksha ke, saus, schuim voor een cappuccino, een schuimomelet, vinaigrettes en der gelijke geklopt kunnen worden. De klopper is er in twee uitvoeringen: hout 14,95) en roestvrij staal 24,95). Meer informatie: 020 - 6279067. Vers blijft, ondanks alle goede conserverings- en bewaarmethoden, toch het lekkerst. Dat geldt ook voor de cacao op ons kopje cappuccino. Daarom komt Homecraft met een molen voor het kneuzen van verse cacao. Prijs van deze molen 49,00. Meer informatie: 078 - 147000. Voor een vrolijke noot in de badkamer zorgt Joco, een douche-kop met een eigenwijs hoofd en in de kleuren rood, geel, blauw en groen. Deze handdouche is voorzien van het antikalksysteem Qui- clean. Door aan de greep te draaien verandert de straal en komen groene stiftjes te voorschijn, die de kalkresten uit de douchegaatjes verwijderen. Met de stiftjes naarbuiten is de straal ook heel pezierig bij het haarwassen, want deze spettert niet. De fun-douche, een ontwerp van Hansgrohe en Designstudio Phoenix, kost 75,80. Meer informatie: 023 - 319114. Een leuk snufje is dit CD-licht. Van dit lichtje, dat de vorm heeft van een CD, klap je het lampje naar boven of naar be neden en de titels zijn heel dui delijk te lezen. Het CD-licht past in elk CD-rek, is uitgevoerd in antracietgrijze kunststof en kost 17,50. Meer informatie: 02990 - 70066. HOBBY Klokken zijn eigenlijk niet meer zozeer onontbeer lijk om bij de tijd te blijven, maar hebben een deco ratieve functie. Voor wie op dit gebied eens iets echt unieks wil, is het misschien een leuk idee om zélf'klokkenbouwer' te worden. Zelf een klok maken kan op veel verschillende manieren. In de eerste plaats heb je er natuurlijk een uurwerk voor nodig. Dat is in talloze uitvoerin gen los te koop in hobbywinkels. Wat je daar om heen bouwt, is een kwestie van smaak. Je kunt er vrijwel elk denkbaar materiaal voor ge bruiken: hout, glas, plastic, willekeurige voorwer pen, ornamenten. Een leuke en niet moeilijke ma nier is het werken met rubberplaat, een superlicht decoratiemateriaal waarvan bijvoorbeeld ook siera den worden gemaakt. Het is in vele kleuren te koop. ook weer bij de hobbywinkel en het laat zich heel gemakkelijk verwerken. Met een mesje snijd je de gewenste vormen en die zet je met lijm probleem loos aan elkaar vast. Een klok van rubber is vooral leuk voor de kin derkamer, zoals een huisje met enkele bomen en bloemen, of een fleurige achtergrond met beestjes. Een clownsfiguur die met een bal (in de vorm van de wijzerplaat) speelt, doet het ook erg goed. Als het klokbouwobject voor de kleintjes bestemd is, werk dan liefst met felle kleuren. Het benodigde gereedschap heeft bijna iedereen in huis: contactlijm, cocktailprikkers, balpen, schaar en/of mesje, watervaste schrijfstift, lineaal, terpentine en een poetslapje. Wil je er een heel bijzondere creatie van maken, dan zouden er eventueel nog kopspelden, een cir kelsnijder, kartelschaar, gatentang, modelbouwverf voor het inkleuren van de wijzers, penseeltjes, wie- beloogjes en andere decoratiematerialen aan te pas kunnen komen. Op ware grootte Ga bij de bouw van een klok van rubberplaat glo baal als volgt te werk. Teken de verschillende onderdelen van je zelfbe dachte ontwerp op ware grootte op papier of dun karton uit. Knip deze uit en gebruik ze als mal. Leg ze op de rubberplaatjes en teken ze daarop met een balpen uit. Snijd of knip die vormen uit en verwij der eventueel achtergebleven balpenstrepen met een in terpentine gedrenkt doekje. Smeer kleine onderdelen met een cocktailprikker met lijm in en zet ze indien nodig met een kopspeld vast. Een ronde wijzerplaat snijd je het best uit met een cirkelsnijder, maar je kunt ook een willekeurig rond voorwerp (schoteltje of iets dergelijks) als afte- kenmal gebruiken en dan knippen of snijden. Als cijfers op de wijzerplaat kun je Ideine nibber rond jes maken, naar wens versierd met een lange ge- S IKtrWle IVn vitzal Zelf een leuke klok bouwen is met de kant-en-klare uurwerkjes die nu te koop zijn een fluitje v i cent. kleurde rubberstrip er omheen. Zet eerst de wijzer plaat op zijn plek, en maak dan pas in het centrum een gaatje van ongeveer 1 centimeter doorsnede. Lijm dan het uurwerkje aan de achterkant vast en steek het pinnetje waarop de wijzers moeten wor den bevestigd door het gaatje. Als cijfers kun je ook zelfklevende symbolen ge bruiken: gewone cijfers, of Romeinse, sterren enz. Kantoorboekhandels hebben er op handzame vel letjes van alles voor in huis. En wil je dan toch iets anders, teken ze er dan zelf op met een watervaste stift. Je moet er wel even rekening mee houden dat het uurwerk van de klok precies in balans hangt, zodat de radertjes niet in de war geraken en een verkeer de tijd zouden aanwijzen. Maar dat is allemaal op te lossen. De bedenkers van deze nieuwe hobby hebben alle ruimte gelaten voor de fantasie en in ventiviteit van wie er mee aan de slag wil. Meer in formatie: HobbyHandig, 04125-2331 DOE-HET-ZELF Laminaatvloer kan een stuk levendiger Laminaatparket was tot nu toe vrijwel al leen te koop in de vorm van stroken die alle een identieke tekening en kleur vertonen. Pergo heeft voor de met fantasie gezegende consument in het assortiment Original (een produkt met een hardheid die zo n 20 maal groter is dan die van een gemiddeld aan rechtblad) twee nieuwe houtstructuren op genomen. De ene is een bcukenvloer die het uiterlijk van natuurlijke beukenplank- delen heel dicht benadert. De delen verto nen veel verschillende patronen en wisse lende kleuraccenten. De andere is gebaseerd op Hongaars eiken, dat een warme uitstraling heeft Per strook zijn er twee versmalde plankdelen naast el kaar, in plaats van de gebruikelijke drie stroken. Ook dit levert een verrassend, ka rakteristiek effect op, met grote kleurvaria- tie. De mogelijkheden zijn samengevat in het pas verschenen Pergoboek (48 pagina's dik) dat kosteloos kan worden besteld bij Pergo, Antwoordnummer 452 (geen postzegel). 1400 WC Naarden. Daarin is ook een keur aan vaak sterk gedurfde toepassingsmoge lijkheden van laminaatparket te zien. Lego, die frappante vondst op speelgoedge- bied uit de \Toege jaren vijftig, heeft heel duidelijk model gestaan voor een produkt dat door Boot Beton is ontwikkeld. Zijn De- ka Blok vertoont opmerkelijke overeen komst met het oorspronkelijke legosteentje Het is echter niet van plastic maar van be ton. En het heeft de afmetingen 58 x 12 x 13 cm, gewicht 21 kilo. Aan de ene zijde is het voorzien van vier ronde nokken, aan de an dere kant van gaten waarin die nokken pre cies passen. Daardoor kun je de blokken exact passend stapelen, zonder dat daaraan specie te pas komt. Het Deka Blok is in feite bestemd voor toe passingen op professioneel gebied, maar er zijn altijd wel van die inventieve doe-het- zelvers die er unieke mogelijkheden in zien om ^r in hun particuliere tuintje mee te spelen. Je kunt er bijvoorbeeld een border rand of een keermuurtje mee bouwen. Met wat fantasie blijken de toepassingsmoge lijkheden nog aanzienlijk groter. Zo kun je behalve een dichte enkele stapeling ook een 'luchtiger' beeld creëren door tussen de blokken één of twee nokken open te hou den. In de tuin kun je leuk bouwen met betonnen 'lego'. FOTO CPD Dat brengt je dan vanzelf weer op het idee om een zig zag stapeling te maken, waarin je dan ook een bloembak; kunt inruimen. Of een slingerstapeling die in de tuin ronde vormen langs het gazon of de vijver volgt. Open stapeling is trouwens ook een puike manier om een rotstuintje op te zetten, waar de plantjes door de kieren heen groei- Een leuke bijzonderheid is, dat je aan het experimenteren kunt blijven: als je bouwsel je bij nader inzien niet helemaal bevalt, dan haal je een aantal blokken weg, en je veran dert het beeld. De blokken kunnen, behalve in de lengte richting, ook 'kops', dus rechtop staand worden geplaatst. En in combinatie met (sier)tegels van 30 x 30 of 40 x 60 cm maak je er in een ietwat hellend tuinoppervlak ook een heel decoratief trapje mee, of een overgang van terras naar het lager gelegen deel van de tuin. In principe kun je met de betonnen lego s zo hoog bouwen als je wilt, dus zelfs een manshoge afscheiding, waarbij dan wel op funderingen zijdelingse steun (beren) moet worden gelet. Een pluspunt is ook dat je bij verhuizing de blokken kunt meenemen. Voor de bovenkant van het bouwsel zijn zo geheten afdekblokken te koop; die hebben wel hun vier gaten aan de onderkant, maar zijn v i bove vlak. Deka Blokken worden geleverd in de kleu ren grijs en bruin, waarmee je dan onder ling ook nog zou kunnen combineren, om in een bouwsel van wat forser formaat een sterker genuanceerd effect te bereiken Voor meer informatie: Boot Beton in Lei- muiden, tel. 01713-19001 Weerstation In het fotobijschrift in de rubriek DINGEN van afgelopen week staat per abuis het fax a HobbykJok. het telefooi 023 - 292950.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11