Leidsch Fellere jacht op snelheidsduivels Dagblad 1 Het lelijke gezicht van Engeland Amerikanen niet bang voor supporters Laatste boom van Sarajevo Personeel zegt vertrouwen in directrice reiniging op 'Iedereen was verstrikt in zijn web' Bel gratis 06-0329 DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40286 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 londen cees van zweeden correspondent Beschaamd, bebloed en gekneusd kwamen de eerste Engelse voetbalsupporters gisteravond al terug op eigen bodem. „Ze sloegen ons met hun knuppels alsof we honden waren", zei een van hen. ,,De politie leek wel gek. Sommige agenten waren zelfs gewapend met honkbalknuppels. Ik moest dinsdagnacht vijf keer rennen voor mijn leven", aldus een ander. Toch overheerst de schaamte in Engeland. De Britse pers, de premier, de minister en de oppo sitie hebben in één woord gereageerd op de niet-verklaardè voetbaloorlog: Schande. De nieuwslezer van de BBC somde vanmorgen het avondje Rotterdam aldus op: „Nederlaag op het veld, schande buiten het veld." De meest uitgesproken commentaren kwa men zoals gewoonlijk van de rioolpers. Onder de kop 'Schande' vulde de Sun zijn voorpagina met de foto van een hooligan die gebeten wordt door een politiehond. De Mirror kopte in vette letters: 'Wanneer Zullen We Het Eindelijk Leren? En de Star toonde een foto van een door de politie opgebrachte supporter, kaalgeschoren en met bierbuik. Het onderschrift: 'Het Vette Lelij ke Gezicht van het Engelse Voetbal'. De Guardian, een van de kwaliteitskranten, noemde in een hoofdredactioneel commentaar het geweld „buiten proportie". „Dit was be doeld als een spelletje, maar het was oorlog", al dus de Guardian. De kranten hadden nog hardere woorden voor de scheidsrechter. „Tot de dag waarop we sterven zullen we de naam van Karl Josef Assen- macher onthouden", schreef voetbalcolumnist John Sadler in de Sun. „Voor de eerste keer in mijn loopbaan werd ik fysiek onpasselijk van het verschrikkelijke onrecht." Dat 'onrecht' was het besluit van de scheidsrechter om Ronald Koeman niet van het veld te sturen na zijn over treding tegen David Platt. De teneur in de voetbalverslaggeving was sterk nationalistisch. De Sun besteedde bijna een hele pagina aan de „schandalige scheids rechter", zonder zelfs maar te gewagen van 's mans andere evidente fout: het besluit om Frank Rijkaards doelpunt kort voor de rust we gens buitenspel af te keuren. Onder de kop: 'Koeman schiet droom van En geland aan flarden' meent The Independent dat bondscoach Taylor in Rotterdam zijn voortijdige afscheid heeft ingeluid. De krant meent dat Ne derland de overwinning te danken heeft aan twee dubieuze momenten. Koeman mocht vol gens de krant tweemaal aanleggen voor een vrije trap, waaruit de eerste goal ontstond. En Dennis Bergkamp zou de bal met de hand heb ben meegenomen bij de actie, die uiteindelijk leidde tot de tweede treffer. Minister heeft geld nodig Politie geeft meer bonnen Politie en justitie gaan komend jaar harder optreden te gen mensen die zich niet aan de verkeersregels houden. Vooral te hard rijden en door rood licht riiden zal stren ger worden aangepakt. De stroom böetes d?e daarvan het gevolg is, moet kómend jaar 60 miljoen gulden extra op leveren. krijgen. Besloten is dat elke po litieregio een eigen camera krijgt, die zowel de snelheid als het door rood licht rijden kan vastleggen. Met de camera zal binnen de gemeentegrenzen worden gewerkt. De procureurs-generaal wil- den haag gpd De procureurs-generaal hebben hiertoe gisteren besloten. Mi nister Hirsch Ballin (justitie) heeft het geld hard nodig, want anders moet hij op andere on derdelen van het beleid bezui nigen. Komend jaar willen politie en justitie dat er 600.000 proces sen-verbaal worden uitgeschre ven wegens te hard rijden. Om dat aantal te halen, zal extra aandacht worden besteed aan de onveilige provinciale wegen. De regiokorpsen van de politie zullen hierbij een centrale rol krijgen. Daarnaast zqj het door rood licht rijden bijzondere aandacht len bovendien dat de politie meer aandacht gaat besteden aan automobilisten die zich op de weg begeven zonder dat ze een verzekering hebben afge sloten. Daarnaast hebben ze vastgesteld dat de boete voor het veroorzaken van aanrijdin gen omhoog gaat. Hirsch Ballin wil overigens bekijken of door het verhogen van boetes op andere overtre dingen in 1994 nog eens 30 mil joen gulden extra kan worden binnengehaald. Grandioze najaarsshows van maandag 11 t/m zaterdag 16 oktober Met tot circus omgetoverde showrooms! rectrice A. van Gorsel. De com missie voelt zich „niet serieus genomen" door de directie. Di recte aanleiding voor het op stappen is een conflict over de wijkindeling van de dienst. „We worden of te weinig of te laat ingelicht door de directie", zegt voorzitter N.J.C. Kettenis van de medezeggenschapscom missie. „Wij vonden deze keer niet dat we dit over onze kant moesten laten gaan." De druppel die de emmer heeft doen overlopen is een conflict over de door de dienst ingevoerde wijkindeling. Van Gorsel heeft B en W voorgesteld het aantal wijken terug te bren gen van vijf naar vier, zonder de commissie daarover in te lich ten. Met vier wijken kan er goedkoper en even efficiënt worden gewerkt, stelt de direc trice. Het steekt Kettenis dat Van Gorsel eerst B en W heeft inge licht alvorens de medezeggen schapscommissie te raadple gen. Pagina 15: Directrice wijst be schuldiging van de hand. Rotterdamse politiechef wil geen risicowedstrijden meer in De Kuip Geen krant ontvangen? nri 071-143241 DCL. 071-128030 rotterdam gpd/anp De Amerikaanse politie is niet bang voor de Europese suppor ters. De Amerikanen willen het wereldkampioenschap voetbal volgend jaar een vriendelijk en gastvrij karakter geven. Maar als het moet zal de politie keihard optreden tegen de fans uit de Oude Wereld. Die toezegging deden acht Amerikaanse politiechefs giste ren in De Kuip. Ze keken deze week in Amsterdam en Rotter dam toe hoe de Nederlandse politie de wedstrijd Nederland- Engeland aanpakte. De Ameri kanen gaan ervan uit dat ze wel voor hetere vuren hebben ge staan. De Amerikaanse politie heeft j^een ervaring met voet balrellen. In Rotterdam en Amsterdam bleef het afgelopen nacht rustig. De 5.000 Britse supporters mochten pas ruim een uur na de wedstrijd het stadion verla ten. De Nederlandse fans waren toen al vertrokken. Ongeveer Bondscoach Dick Advocaat omhelst Ronald Koeman na de overwinning in de WK-kwalificatie-interland op Engeland. Assistent Rinus Israel (links) viert het feestje mee. foto united photos de boer poppe de boer 250 Britten zijn vanmorgen mening dat beladen voetbal- vroeg vrijgelaten uit de Rotter- wedstrijden als deze Nederland- damse Van Ghentkazerne, waar Engeland niet meer in De Kuip zij gisteren in preventieve hech- kunnen worden gespeeld. Poli- tenis waren genomen. tie en Mobiele Eenheid in Rot- De Rotterdamse politie is van terdam slaagden er vóór de leiden erna straatsma De medezeggenschapscommis sie van de gemeentelijke dienst milieu beheer heeft het ver trouwen opgezegd in haar di- sarajevo Ook in Bosnië is de winter in aantocht en dat betekent bittere kou. Maar in het nog steeds be legerde Sarajevo is brandstof een schaars artikel. Veel bomen zie je niet meer in de Bosnische hoofd stad. Een inwoner van de stad vergreep zich gisteren aan de overgebleven takken van een van de laatste bomen. foto» reuter den haag/voorschoten Twee jaar cel geëist tegen ex-directeur SHS verslag in elkaar geflanst over zogenaamd afge legde werkbezoeken. Verder 'leende' de toenmalige directeur 30 mil le aan een restaurant in Kijkduin, dat in financiële problemen zat. Dit geld werd afgelost met etentjes. Ook plaatste hij zichzelf in een hogere loonschaal en boekte hij begin 1991 een ton op zijn eigen rekening. Dat geld was volgens de Voorschotenaar bedoeld als een voorschot op mogelijk wachtgeld. „Bij de gemeente werd ge sproken over boventalligen. Daar hoorde ik ook bij. Onze banen zouden op den duur moeten ver dwijnen", legde de verdachte uit. De ex-directeur wees er op dat alle 'leningen', inclusief de ton 'wachtgeld', al lang zijn terugbetaald. Hiervoor had rechtbankpresident L. Verheij een simpele verklaring. De terugbetalingen kwamen volgens hem in een tijd dat het begon te romme len bij de SHS. Sommige medewerkers hadden uit de school geklapt over de uitspattingen. Jour nalisten hadden zich inmiddels gretig op de zaak gestort. De ex-directeur en zijn handlangers zou den in paniek zijn geraakt. „Het blijft gokken of de bedragen ook zouden zijn teruggestort, als u niet wist dat er onderzoeken liepenaldus de rechtbank president. comPAa COMPUTERS Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk tel. 01719-46566 „U was jarenlang een dief van gemeenschaps geld." Zo typeerde officier van justitie L. de Groot de 48-jarige verdachte uit Voorschoten, die giste ren voor de Haagse rechtbank moest verschijnen. De ontslagen directeur van de Stichting Haags Sociaal Cultureel Werk (SHS) hoorde drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, eisen voor dief stal, verduistering en valsheid in geschrifte. Met geld van de SHS zou de Voorschotenaar in 1990 en 1991 een groot aantal snoepreizen heb ben gemaakt, verstrekte hij 'leningen' aan mede werkers voor bijvoorbeeld de aanschaf van auto's en deelde hij cadeautjes en reisjes aan anderen uit. „Bestuursleden, werknemers en ambtenaren waren verstrikt in het web dat de directeur had gesponnen. Zijn tactiek was hen medeplichtig te maken door hen mee te nemen op reis of hen ca deaus te laten aanvaarden. Niemand durfde te gengas te geven. Men was bang om te worden ontslagen of op een zijspoor te worden gezet", al dus de officier. De reizen, onder meer naar Ame rika en het Verre Oosten, waren volgens getuigen verklaringen louter plezierreisjes. „Als er bij de SHS vragen over kwamen, werd er alsnog een wedstrijd nauwelijks in Britse relschoppers in bedwang te houden. Er waren 700 politie mensen ingezet om de openba re orde te handhaven, maar dat aantal bleek te weinig. Voor de verantwoordelijke politiechef is de grens bereikt. „Deze operatie kost Rotter dam een miljoen gulden aan politie-inzet en eigenlijk waren er nog te weinig mensen opge trommeld om de zaak in de hand te houden", aldus politie chef Van Zunderd. „Er zit voor mij niets anders op dan de bur gemeester te adviseren dit soort wedstrijden niet langer in de Kuip te laten spelen." Voor het begin van de inter landwedstrijd werden honder den Britten, veelal dronken en zonder kaartje, aangehouden. Dat gebeurde na het afkondigen van een noodverordening door de loco-burgemeester. Minister Hirsch Ballin van justitie zal de Britse politie informatie geven over voetbalfans die zich in Ne derland hebben misdragen. Leidse bioscoop Trianon te koop voor 2,2 miljoen leiden gert visser De bioscopen Rex aan de Haar lemmerstraat en Trianon aan de Breestraat staan te koop. Be- drijfsmakelaardij Menno Smit- sloo heeft Trianon voor een be drag van 2,2 miljoen gulden in de aanbieding. De prijs voor de Rex, waarin krakers een cultu reel centrum hebben gesticht, wordt niet bekend gemaakt. Voor beide kapitale panden wordt de meeste interesse ver wacht van ondernemers die er een winkel willen beginnen, hoewel de gemeente op voor hand heeft gezegd geen winkels te zullen toestaan. De nog steeds in gebruik zijn de bioscoop Trianon en de ge kraakte Rex waren eigendom van mevrouw D. Ortje-Knuit uit Amsterdam. Na haar overlijden dit voorjaar kwamen beide pan den in handen van haar neef, die makelaar Smitsloo opdracht heeft gegeven de panden te ver kopen. Volgens makelaar A. Barnhoorn van de bedrijfs- makelaardij is verhuur niet aan de orde. Volgens het bestemmings plan is de vestiging van winkels in beide panden niet mogelijk. Wethouder T. van Rij (PvdA/r- uimtelijke ordening) verklaarde gisteren aan het bestemmings plan te zullen vasthouden. V ooronderzoeker Boeing heeft schuld El Al-ramp den haag bill meyer De ramp met de El Al-Boeing in de Bijlmermeer is te wijten aan een technische fout van de vliegtuigbouwer. Ir. H.N. Wol- leswinkel, die het vooronder zoek naar het ongeluk leidde, vertelde dat vanmorgen tijdens de zitting van de Raad voor de Luchtvaart in Den Haag. Eerder lekte het resultaat van zijn on derzoek al uit via*deze krant. Het ongeluk ontstond toen een bout van de ophanging brak, waardoor de hele con structie uiteindelijk kapot ging en één motor losraakte. Bij het afbreken werd een tweede mo tor meegesleurd. Door de scha de raakte het vliegtuig zo goed als onbestuurbaar. Volgens Wolleswinkel moest het een keer fout gaan. De mo torophanging was namelijk niet goed, er trad metaalmoeiheid op in bouten die in de construc ties zaten verwerkt. Dat was voor Boeing reden om speciale jnspecties te gelasten in 1979. o.a. Hugo Boss Cornel iani Quattro Pagina 18: 'Gemeente bond kat op het spek'. HET WOORD IS AAN Confucius Zolang de mens nog één goede vriend bezit, heeft hij de volle zwaarte van 's werelds ellende nog niet leren kennen. VANDAAG Binnenland- Buitenland l Cultuur - 23,24,25,26,27 Regio Religie Sport VANDAAG OOK KINDERBOEKEN WEEK PAGINA 26,27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot 5 morgenavond Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur van 8 graden aan de kust tot 4 graden r landinwaarts. Middagtemperatuur l omstreeks 11 graden. Matige ii noordwestenwind, kracht 3 a 4 Nu f3.000,- voordeel op de Polo Prego dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft De Volkswagen voordeellijn NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: Postcode: Plaats Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0via acceptgiro 82,85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030 Hjarlmmtrstrjit 179, Leiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1