Groen licht Duits Hof voor nu in daden omzetten ondertekening 'Maastricht' SOTHEBY'S Buitenland Israël verkoopt China belangrijke technologie Oekraïne dwarsboomt ontwapeningsakkoord EG moet 'Maastricht' Jeltsin stelt Japan gerust Gloria von Thurn und Taxis ruimt de vorstelijke zolder op WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 ANC-lid krijgt 21 maal levenslang Johannesburg» Een 45-jarige ANC-lid is gisteren tot 21 maal le venslang veroordeeld wegens een serie politieke moorden. De aanslagen werden door de rechter omschreven als barbaars terrorisme". De Zuidafrikaan is schuldig bevonden aan moord aanslagen op 21 mensen. Hij werd bovendien nog eens tot 16 maal 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens pogingen tot moord. Ha vel pleit voor NAVO-lidmaatschap praag De Tsjechische president Vaclav Havel heeft er gisteren opnieuw voor gepleit de Oosteuropese landen op te nemen in de NAVO. Volgens Havel is de veiligheid van geheel Europa ver bonden met de voormalige communistische staten in het oos ten. De Tsjechische president zei dat niet alle Oosteuropese lan den tegelijk lid van het westerse bondgenootschap kunnen wor den omdat de functie en de stabiliteit van de alliantie dan in ge vaar komt. Zware aardbeving Papua-New Guinea port Moresby In Papua-New-Guinea heeft zich vanmorgen vol gens de Australische seismologisch dienst in Canberra een aard beving van zeker zeven op de schaal van Richter voorgedaan bij Madang aan de noordkust. De schok vond volgens de dienst plaats op een geringe diepte van ongeveer dertig kilometer. Vol gens de autoriteiten ontstond wel enige schade, maar was de omvang daarvan nog niet bekend en was ook onbekend of er slachtoffers vielen. GOS-landen storten kernafval in rivieren kopenhagen De radiocatieve vervuiling in de landen van het GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten) heeft record hoogten bereikt na het uiteenvallen van de Sovjetunie. Dit staat in een rapport van de VN-bureau voor ontwikkeling UNDP. Vol gens een atoomdeskundige uit Oekraïne heeft zijn land sinds anderhalfjaar geen vloeibaar kernafval meer, omdat men heeft ontdekt dat het veel gemakkelijker is het in rivieren te storten. Volgens hem dumpen de Baltische staten kernafval rechtstreeks in de Oostzee. NEW YORK-JERUZALEM AP Israël verkoopt al meer dan tien jaar geavanceerde militaire technologie aan China en wil deze handelsrelatie verder uit breiden. Dat heeft The New York Times gisteren bekendge maakt. De krant baseerde het bericht op een rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. David Ivri, de directeur-gene raal van het Israëlische ministe rie van defensie, bevestigde la ter gisteren dat Israël wapehs aan China heeft verkocht, maar weigerde commentaar op het Kiev wil eerst geld en politieke beloning DEN HAAG» ANP Oekraïne dwarsboomt een snel le uitvoering van de START-ak- koorden. Die verdragen voor zien in een forse vermindering van de aantallen kernwapens voor de lange afstand van Rus land, de Verenigde Staten en de andere oud-Sövjetrepublieken die atoomwapens erfden van de voormalige Sovjetunie (Kazach- stan en Witrusland). Kiev lijkt pas afstand te willen doen van zijn kernwapens als het daar voor voldoende is beloond op financieel en politiek terrein. Dat concludeert het in Londen gevestigde Internationaal Insti tuut voor Strategische Studies (IISS) in zijn gisteren versche nen jaarboek. Oekraïne beschikt over een deel van de kernwapens van de voormalige Sovjétunie. Kiev heeft wel in het START-1-ver drag beloofd zijn atoomwapens ter vernietiging aan Rusland over te dragen. Het IISS noemt het op 3 janu ari tussen de VS en Rusland ge- Laatste land dat Verdrag ratificeert Duitsland heeft gisteren als laatste EG-land het Akkoord van Maastricht goedgekeurd. Direct nadat het Constitu tionele Hof de klachten van een aantal Europarlementa riërs, dat het akkoord in strijd zou zijn met de Duitse Grondwet, had afgewezen, zette president Richard von Weizsacker zijn handtekening onder het ratificatiedocu- karlsruhe hans hoogendijk correspondent De hoogste rechters in Karls ruhe maakten echter wel duide lijk dat zij de naleving van de door het Duitse parlement ge formuleerde voorwaarden op de weg naar een monetaire, econo mische en politieke unie in Eu ropa kritisch zullen toetsen. Maar het verdrag van Maas tricht vormt naar hun opvatting geen belemmering voor Duits land om lid te worden van de Europese statenbond. De bevol kingen van de EG-staten kun nen volgens het Hof via de na tionale parlementen wel dege lijk invloed uit blijven oefenen op de bevoegdheden van de Eu ropese Commissie. Door de nagestreefde mone taire unie wordt Duitsland vol gens hen ook niet onderworpen aan een oncontroleerbaar me chanisme, zoals de klagers had den gesteld. De rechters stelden dat in Maastricht duidelijke cri teria voor de invoering van een Europese munteenheid zijn ge formuleerd. Hoewel het Duitse parlement op 2 december 1992 met 95 procent van de stemmen vóór 'Maastricht' had gestemd, werd het oordeel van het Hof met enige spanning tegemoet ge zien. De klagers vier groene Europarlementariërs, een libe raal en een hoge ambtenaar hadden namelijk gesteld dat de volgens hen ongecontroleerde overdracht van bevoegdheden aan Brussel in strijd was met de Duitse Grondwet, omdat daarin staat dat alle macht van het volk uit gaat. Zij verlangden daarom een volksstemming. De Europese Commissie en de Belgische regering toonden zich verheugd met de uitspraak omdat daarmee een einde komt aan anderhalf jaar onzekerheid over de toekomst van de EG. België, dat momenteel de Ge meenschap voorzit, heeft voor 29 oktober een speciale topcon ferentie bijeengeroepen om met de regeringsleiders te praten over de uitvoering van het ver drag. Dat had al op 1 januari van dit jaar in werking moeten treden. bericht dat met de transacties vele miljarden dollars gemoeid zouden zijn en dat naast regu liere wapens ook zeer geavan ceerde technologie aan de Volksrepubliek zou zijn ver kocht. De Israëlische premier Yit zhak Rabin is momenteel in China om te praten over uit breiding van de betrekkingen met dat land. Hoewel de CIA niet beweerde dat Israël Ameri kaanse militaire technologie heeft doorverkocht, is men in de VS bevreesd dat dat gemak kelijk kan gebeuren. sloten START-II-verdrag als het belangrijkste ontwapeningsak koord van het afgelopen jaar. Nog belangrijker is echter het uitblijven van de ratificatie van START-I door Oekraïne. Hier door kan dit in 1991 bereikte akkoord nog steeds niet in wer king treden. Als gevolg daarvan valt een spoedige goedkeuring door de betrokken parlementen van START-I1 ook niet te ver wachten. De VS en de voormalige Sov jetunie spraken in START-I af hun eigen hoeveelheid strategi sche kernwapens met een derde terug te brengen. In START-1I besloten de .Amerikanen en Russen in het jaar 2000 slechts 3.000 (VS) en 3.500 (Rusland) kernkoppen over te houden. Dat is slechts 35 procent van wat ze oorspronkelijk hadden. TOKYO AP-AFP-Rtf De Russische president Jeltsin heeft zijn vandaag afgesloten bezoek aan Japan een groot succes genoemd. Hij zei dat beide landen er nu naar streven een lang verbeid vredesverdrag te tekenen dat een voorwaarde vormt voor verbetering van hun relatie. De Japanse premier Mo- rihiro Hosokawa sprak tijdens een gezamenlijke persconferen tie van een „nieuwe bladzijde in de Russisch-Japanse betrekkin gen". Jeltsin en Hosokawa zei den in hun verklaring „serieuze onderhandelingen te zijn be gonnen over de vraag tot wie Etoforu (ofwel Iturup), Kunashi- ri, Shikotan en Habomai beho ren". Het was voor het eerst dat de namen van de vier in 1945 bezette Koerilen-eilanden in een Russisch-Japans document werden genoemd. Vooral de Ja panners, die ze terug willen hebben, hechten daar grote waarde aan. Tijdens zijn bezoek heeft Jeltsin beloofd alle door de Sovjetunie aangegane verplich tingen jegens Japan te zullen nakomen. Daarmee bevestigt hij een uit 1956 daterende over eenkomst waarin de Sovjetunie beloofde twee van de door haar bezette Koerilen-eilanden aan Japan terug te geven zodra een formele vredesovereenkomst zou zijn getekend. Dat is echter nooit gebeurd en het ontbreken van zo'n verdrag heeft Japan verhinderd fors uit te pakken met de hulp aan Rusland. Jeltsin bracht de eilanden al leen indirect ter sprake. Voordat 'deze kwestie' kan worden op gelost was het volgens de presi dent zaak „onze volkeren psy chologisch nader tot elkaar te brengen". In een economische verklaring nemen de twee lan den zich voor hun economische samenwerking te bevorderen op elf terreinen, waaronder energie en veiligheid rond kernenergie. Terwijl haar man Boris besprekin gen voerde met Japanse rege ringsleden, kreeg Naina Jeltsin in het gastenverblijf van de keizer bezoek van in een traditionele ki mono gestoken kinderen. foto afp brussel peter de vries correspondent eg Er was de geforceerde vreugde die zo tekenend is voor de inze geningsplechtigheid van een ongelukkig huwelijk, de pijnlijke afzijdigheid van de vader van de bruid, en de veel te schel aange zette loftuiting op de verbinte nis. De 25 seconden durende tv-uit- zending waarin het Duitse Con stitutionele Hof het licht op groen zette voor 'Maastricht', maakte op het Brusselse EG- hoofdkwartier niet de minste emotie los. Geen vreugde, geen verdriet, zelfs geen gevoel van verlossing na 22 maanden vol onzekerheid over de toekomst van Europa. Die wat verkrampte stemming is alleszins begrijpelijk voor wie de lijdensweg van Maastricht in ogenschouw neemt. De hon derden afspraken die de rege ringsleiders in december 1991 maakten, hadden een „nieuwe etappe" moeten markeren in het „steeds hechter wordende verbond tussen de volkeren van Europa", zoals het zo fraai heet. Maar de werkelijkheid was an ders: Maastricht werd de kata lysator voor onlustgevoelens over een Europa dat machte loos stond tegenover de naar 20 miljoen oplopende massawerk loosheid en tegenover de moor dende burgeroorlog in Bosnië. Het streven naar één munt werd, toen éénmaal duidelijk werd dat de meeste regeringen niet bereid waren tot het bijbe horende sobere economische beleid, w eggespoeld onder spe culatiegolven op de valutamark ten. De politieke schade van het Maastricht-debat is zo groot, dat inmiddels openlijk wordt er kend dat het onhaalbaar is in 1997 een monetaire unie te starten. Over het oorspronkelij ke idee in 1996 de besluitvor mingsprocedures uit het ver drag in democratische zin aan te scherpen, wordt al helemaal niet meer gepraat. Zoals een EG-ambtenaar laatst zei: „Maastricht was ééns maar nooit weer". De EG wacht nu de zware taak de vaak vage compromissen van Maastricht in werkbare af spraken om te zetten. De Belgi sche EG-voorzitter premier Dehaene wil daar op 29 oktober een begin mee maken tijdens een extra topconferentie van re geringsleiders en staatshoofden. Daar moet bijvoorbeeld blijken hoever de landen echt willen gaan bij het uitstippelen van een gezamenlijke buitenlandse politiek, of bij het op Europese schaal stimuleren van de eco nomische groei en werkgele genheid. Dehaene. die in eigen land een reputatie geniet als politiek dui velskunstenaar. wil tijdens die buitengewone top zelfs een po ging wagen een alckoord te be reiken over de vestigingsplaat sen van tal van EG-instituten, als de Centrale Bank en Euro pol. Die rituele stoelendans kon nog wel eens het makkelijkste, want meest vertrouwde, agen dapunt voor de EG zijn. PORTRET: WALDEMAR PAWLAK Slimme leider Boerenpartij Waldemar Pawlak (34) is giste ren voorgedragen als premier van Polen. Pawlak vervulde die functie al eerder, maar aan zijn eerste ervaring bewaart hij geen goede herinneringen. President Lech Walesa had hem op 5 juni vorig jaar benoemd tot premier, maar 33 dagen later moest Paw lak al weer aftreden. Hij was er niet in geslaagd een coalitie sa men te stellen. De formatie van een regering bleek ruim een jaar later niet zo n groot probleem. Met zijn blonde, goed geknipte haar en gebruinde huid had Pawlak zich recentelijk al het gedrag van een premier aangemeten. Zijn Boe renpartij kwam vorige maand bij de parlementsverkiezingen samen met de oud-communis ten als grote overwinnaar uit de bus. De twee linkse partijen kregen respectievelijk 132 en 171 zetels en beschikken daarmee over een ruime meerderheid in het parlement van 460 zetels. In de coalitiebesprekingen hebben de oud-communisten een belang rijke concessie gedaan door het premierschap over te laten aan de leider van de Boerenpartij. Pawlak is afkomstig uit Pacyna. honderd kilometer ten noord westen van Warschau, waar hij een boerderij met 17 hectare grond heeft. Naast zijn boeren bedrijf is Pawlak al sinds 1985 actief in de politiek, aanvanke lijk als kaderlid van de de boe- renbewegingZSL, een blokpartij Waldemar Pawlak. foto cpa van de communisten. Na de val van het communisti sche bewind kwam zijn loop baan in een stroomversnelling. Als kandidaat van het compro mis, die kon voorkomen dat zijn partij in splinters uiteen zou vallen, werd hij in juni 1991 ge kozen als voorzitter. De besmet te ZSL had inmiddels al zijn naam veranderd in Poolse Boe renpartij, de PSL. Pawlak nam de vernieuwing en verjonging van de partij voort varend ter hand. De oude no menklatoera zette hij buiten de deur. In het openbaar nam hij het steeds weer op voor de boe ren, die zwaar werden getroffen door de invoering van een markteconomie en door het wegvallen van de gegarandeer de afzetmarkt in de Sovjetunie. Het electorale succes bleef niet uit. WARSCHAU AFP-ANP Record voor luchtbrug naar Sarajevo GENÈVEEPD Het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft gisteren een 'triest record' gemeld. De luchtbrug op Sarajevo bestaat nu 468 da gen, waarmee hij langer duurt dan de luchtbrug naar Berlijn tijdens de blok kade van de Duitse hoofd stad. De luchtbrug naar Berlijn duurde van juni 1948 tot september 1949, in totaal 462 dagen. Naar de door Sovjet-troepen en -bondge noten omsingelde stad werd toen tijdens 277.500 hulp- vluchten per vliegtuig 2,11 miljoen ton goederen ver voerd. De internationale leve ranties door de lucht aan de Bosnische hoofdstad gingen 3 juli vorig jaar van start. Ze werden echter herhaaldelijk voor dagen of weken onder broken. Volgens de VN-or- ganisatie zijn tot maandag 5.793 vluchten naar Saraje vo uitgevoerd, waarbij 63.282 ton hulpgoederen werd aangevoerd. REGENSBURG HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De 34-jarige vorstin Gloria von Thurn und Taxis liet zich evenmin zien als haar hoog bejaarde oud-oom pater Emmeram. Maar wat voor de jonge vrouw een geweldig suc ces lijkt te worden, is voor de oude man de uitverkoop van het familiebezit. Na zes maanden voorbereiding was het gisteren zover: meer dan 100.000 kavels, waaronder 75.000 flessen uit de vorstelijke wijnkelder, komen onder de hamer. Negen dagen gaat het spektakel duren. In het stamslot van de schatrijke familie Thurn und Taxis in het Beierse Regensburg begon Sotheby's gisteren aan de veelbe sproken veiling. Lord Growie, directeur van Sotheby's Europa: „Nog nooit hebben we een veiling van zo'n omvang in zo'n tradi tierijke omgeving gehouden". Die 'opruiming' moet volgens Sotheby's zo'n 16 miljoen gulden opbrengen, maar deze schatting lijkt bewust laag te zijn ge houden om aan het einde des te triomfan telijker het resultaat bekend te maken. For meel heeft de van punk in serieuze weduwe veranderde vorstin het geld nodig om de pakweg 70 miljoen successierechten te be talen die ze schuldig is sinds de dood van vorst Johannes in 1990. Maar boze tongen beweren dat ze de rest van de familie wil la ten zien wie er de baas is. Gisteren stonden voor het begin van de eerste veilingdag al honderden handelaren, nieuwsgierigen en goed bedeelde particulieren in de rij voor de hekken van het 500 kamers tellende stamslot. De Marstall, normaal museum, was ontruimd. Vanuit een kleinere zaal en een tent kon ook worden meegeboden. Er zijn tientallen extra telefoonlijnen aangeslo ten om nationale en internationale belang stellenden ook een kans te geven. Om precies tien uur kondigt veilingmeester Simon de Pury het eerste stuk aan. Een chaise-longue uit ongeveer 1860. De bank, in de catalogus aangegeven voer 1.000 mark, verwisselt binnen een minuut voor het viervoudige van eigenaar. Daarna is er geen houden meer aan. Een jong antiquair echtpaar, zij behangen met goud, hij in spijkerbroek en trui maar met Cartier-hor- loge, bieden mee voor een Begère-stoeitje. Van drie mille zit het zo op 8,5. Hij biedt negen, zij kijkt boos. Voor 14.000 mark was het 'zurn Ersten, zum Zweiten, en boem'. In razende vaart komen daarna de kavels onder de hamer en vrijwel zonder uitzon dering brengen ze veel en veel meer op dan de richtprijzen. Voor graaf Douglas kan het na drie uur al niet meer stuk, „maar we hebben als Sotheby ook waanzinnig hard gewerkt aan de voorbereiding Meer dan 26.000 mensen hebben de kijkdagen be zocht. ruim 6.000 geïnteresseerden hebben tevoren schriftelijk geboden. „Waar die mensen vandaan komen? Moment." In de tent klinkt geroezemoes. Een paar bieders zijn in een emotionele slag verwikkeld om een kandelaar met een catalogusprijs van 800 mark. „12.500,12.800, 13.000". De vei lingmeester kan het nauwelijks bijhouden. Bij 20 millle is het voorbij. Commentaar in de zaal: „Belachelijk". Douglas komt glimlachend naar buiten. „De grote bieders? Ja, veel sjeiks, Britten, Amerikanen en veel Europese adellijke fa milies. Nee, ik weet niet of uw Oranjes een vertegenwoordiger hebben gestuurd. En, laat ik het niet vergeten, er zijn veel Duitse industriëlen hier, of ze hebben mensen ge stuurd. De meesten willen natuurlijk ano niem blijven". Dat geldt niet voor de 29-jarige Margarete uit München. Met haar man en de 3-jarige Olivia is ze naar Regensburg gekomen. „Ik wil de 1506, een leuke kinderpiano, voor Olivia. Maar ja, als ze zo tegen elkaar op blijven bieden, dan zie ik het somber in. Het gevaar is dan dat je je laat meeslepen, nietwaar Karl-Otto?". Karl-Otto knikt wat zuinig. Het is blijkbaar al eerder gebeurd. Over de vraag of dit de belangrijkste antiek veiling van de eeuw is, lopen de meningen uiteen. De Nederlandse Sotheby-directeur Patrick van Mares van Dijk heeft het over een uniek spektakel, maar hij vindt niet dat hier een van de grootste erfenissen ter we reld onder de hamer komt. „De vorstin weet wat ze doet. Eens had de familie meer dan 25 kastelen, nu nog zeven. Ruim 70 procent van wat hier wordt geveild, stond in feite in depot, of, zoals je wilt, op zolder." De oude pater Emmeram denkt daar heel anders over. Waarom zoveel verkopen, waaronder persoonlijke stukken van zijn moeder, terwijl het bezit van de familie op 4,5 miljard gulden wordt geschat? De jonge vorstin, die het familievermogen voor haar 10-jarig zoontje Albert moet beheren, lijkt ineens een zuinige huisvrouw te zijn gewor den. Gooide ze vroeger tonnen over de balk, nu zweert ze bij een slanke hofhou ding en daarin past nu eenmaal geen kas teel met 500 kamers boordevol antiek. Graaf Douglas: „Maar het essentiële bezit van dit eeuwenoude geslacht wordt niet aangetast". En daarom houdt Gloria grote schoonmaak en bieden duizenden gedre ven meeSnobisme? „Weinee", zegt de nieuwe bezitter van een mahonie bijzetta feltje in Empire-stijl, „het is gewoon leuk". En wat leuk kost? „7.000 mark." yet com mentaar van een 'gewone' Regensburger: „Gloria is gek, maar die daarbinnen zijn nóg gekker". FOUNDED 1744 In het stamslot van de schatrijke familie Thum und Taxis in het Beierse Regensburg begon Sotheby's gisteren aan de veelbesproken veiling van spullen die prinses Gloria verkoopt om aan haar belastingschulden te voldoen. foto ap frank boxiir Plan De Klerk koel ontvangen JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het voorstel van de Zuidafri- kaanse president De Klerk voor een referendum als binnen vier weken geen akkoord over de toekomst van het land is be reikt, is koel ontvangen. De zwarte oppositiebeweging ANC is 'niet principieel' tegen, maar wil niet dat een referen dum het houden van de eerste non-raciale verkiezingen, in april volgend jaar, vertraagt. De conservatieve blanke en zwarte partijen, sinds vorige week vere nigd in de Vrijheidsalliantie (VA), zijn tegen. Een rcferen dum De Klerk ziet het als mogelijkheid óm uit de crisis te komen zou de geringe aan hang van dit conservatieve monsterverbond aan het licht brengen. Kwaadaardig gezwel Sihanouk PHNOM PENH AFP Koning Norodom Sihanouk van Cambodja heeft gisteren gezegd dat een gezwel bij zijn prostaat dat vorige week door Chinese artsen is verwijderd, kwaadaar dig was. De kankef had zich echter nog niet over de rest van zijn in haam verspreid Niette min willen de artsen dat de ko ning nog in Peking hlijft voor nadere behandeling.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7