Ondergrondse Betuwelijn kost 8,5 miljard gulden Klus krakers van de week: 25: 9.- 'Als Jolanda oorlog wil, kan ze die krijgen' Binnenland Fietsen over de Amsterdamse grachten Kanaal na tien jaar klaar CD-raadslid vrijuit na 'bedreiging' justitie Pianoleraar veroordeeld voor misbruik leerlingen Ex-directeur internaat De Dreef vrijgesproken Verzonnen moord houdt politie een jaar bezig C 95 i95 WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 154 5 Batterij-fabrikanten verbaasd 17QETERMEER De Nederlandse vereniging van fabrikanten en im 1 porteurs van batterijen (Nefibat) is verbaasd over het besluit van I minister Alders (milieubeheer) om statiegeld te gaan heffen op I batterijen. „Bijna 75 procent van de batterijen wordt nu al door I de Nederlandse bevolking ingezameld", zegt voorzitter mr. R. I van Straaten. „Inspanning van industrie en overheid zou dit per centage nog verder kunnen verhogen. Waarom dan een statie geld in het leven roepen waarmee detailhandel en burger alleen maar meer lasten op de schouders krijgen?" Alders wil het sta tiegeld invoeren omdat er te weinig afgedankte batterijen wor den ingezameld. Ouder-Amstel vecht uitspraak aan amsterdam De gemeente Ouder-Amstel heeft beroep aangete kend tegen de uitspraak van de rechtbank in Amsterdam op 6 oktober in een civiele procedure. Ouder-Amstel was naar de rechter gestapt om te voorkomen dat op een steenworp afstand van de Ideine gemeente in Amsterdam zuidoost een nieuw sta- I dion verrijst, maar werd in het ongelijk gesteld. De buurgemeen- I te beweerde dat de hoofdstad een convenant schond dat in 1986 I werd gesloten met Amsterdam, Diemen en de Nederlandse I Spoorwegen. Daarin staat volgens Ouder-Amstel dat de grond I waar het stadion moet komen, een vrijwel uitsluitende agrari- I sche of recreatieve bestemming mag krijgen. Dat strookt niet F met de plannen voor een stadion, meent Ouder-Amstel. Verdachte van moord vrijgelaten bakkum De politie heeft een 30-jarige vrouw vrijgelaten, die werd verdacht van de moord op een patiënt van het psychiatri sche ziekenhuis Duin en Bosch in Bakkum. Het 66-jarige slacht offer werd op woensdag 22 september dood aangetroffen op het ziekenhuisterrein. Onderzoek wees uit dat hij dertig tot veertig keer op het hoofd was geslagen. Een speciaal team van twintig rechercheurs werd op de zaak gezet. Dat leidde maandag 27 september tot de arrestatie van de 30-jarige vrouw en een 34-ja- rige man. Beiden zijn patiënten van het ziekenhuis. De man zit nog vast. 'Lijkenpikker' krijgt celstraf utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 66-jarige begrafenisondernemer veroordeeld tot zeven maanden celstraf, waarvan drie voorwaardelijk en een boete van 100.000 gulden. Tegen de man was tien maanden cel, waarvan vijf voorwaarde lijk, en een boete van 225.000 gulden geëist. De man heeft ven- nootschaps- en vermogensbelasting ontdoken en sieraden ge roofd van overleden mensen. Tussen 1987 en 1991 heeft hij 257.000 gulden te weinig opgegeven voor de belastingen. Alternatief volgens aantal grote bedrijven haalbaar Gehoorapparaten aangepast aan nieuw autotelefoonnet den haag gpd Het nieuwe netwerk voor auto telefoons stoort gehoorappara ten, maar omdat het technisch onmogelijk is iets aan het net te doen worden de gehoorappara ten maar aangepast. Dat ant woordt minister Maij-Weggen (verkeer) op vragen van de ka- merleden Rosenmöller en Wil- lems van GroenLinks. De parlementariërs hadden gehoord dat het nieuwe digitale netwerk voor autotelefoons, dat 'olgend jaar in Nederland in ge- iruik wordt genomen, in lan den als Denemarken, Engeland en Duitsland problemen ver- Tipgeld voor informatie over jachtpartijen den haag gpd oorzaakt bij doven en slechtho renden. De minister gaat nu de frequentie van de hoortoestel- len aanpassen. Ze weigert de in troductie van het nieuwe auto- telefoonnelwerk uit te stellen. Maij probeert samen met staatssecretaris Simons (volks gezondheid) te regelen dat in ternationaal afspraken worden gemaakt over de ontwikkeling van een beter gehoortoestel, dat geen last van de autotelefoon heeft ondervindt. In de tussen tijd zal Maij met Simons en de Nederlandse Vereniging van Slechthorenden overleggen over andere maatregelen. Een ondergrondse Betuwe-route is volgens een aantal grote bedrijven technisch haalbaar en kost 8,5 miljard gulden. Deze ondernemingen wijzen er op dat hun boortechniek voor de Betuwelijn evenveel kost als de tra ditionele aanleg van de spoorlijn waarvan minister Maij van vetkeer en waterstaat voorstander is. arnhem gpd-anp De coficlusie van cfe bedrijven (waaronder Hoogovens, Fokker, de Begeman Groep en het Duit se Wirth) is een reactie op het eindrapport van de stuurgroep- Van Engelshoven. Van Engels hoven kwam enkele maanden geleden met een vernietigend oordeel over de aanleg van een ondergrondse spoorlijn tussen Rotterdam en de Duitse grens. Deze methode zou veel te duur (minimaal vijftien miljard gul den) en technisch veel te riskant zijn. De stuurgroep donder- zocht in opdracht van minister Maij een aantal alternatieven voor de goederen-spoorlijn. Dit oordeel schoot de bedrij ven die meewerken aan de ont wikkeling van een hypeFpioder- ne ondergrondse boormethode (systeem Van der Hoorne) in het verkeerde keelgat. Met proeven zou kunnen worden aangetoond dat de risico's snel zijn te elimineren of tot een aanvaardbaar minimum kun nen worden teruggebracht. Van Engelshoven schatte de boor- kosten op 49.400 gulden per meter dubbele tunnel. In wer kelijkheid bedragen de kosten volgens de samenwerkende on dernemingen niet meer dan 30.350 gulden per meter. De to tale aanleg, 85 kilometer, kost de schatkist 8,5 miljard gulden. De berekening komt overeen met de uitspraak van de Gelder se gedeputeerde De Bondt die de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat beloofde binnen enkele weken met een panklaar plan te komen voor de aanleg van de Betuwelijn van ongeveer acht miljard gulden. De bedrijven zullen vandaag in den Haag hun alternatief pre senteren aan de voorzitter Bies heuvel van de vaste kamercom missie voor verkeer en water staat. De Tweede Kamer zal overigens bij haar besluit over de Betuwelijn in november geen keuze maken uit de ver schillende technieken voor aan leg. Dat gebeurt bij het defini tieve tracébesluit en bij de aan besteding. Inmiddels groeit de stapel met plannen voor alternatieve aanleg nog elke dag. CDA-ka merlid Leers ontvangt per dag een stapeltje van „een centime ter of vijftig." Volgens hem geeft dat niet alleen aan dat er veel creativiteit onder de bevolking aanwezig is, maar ook dat de keuze uit de mogelijkheden steeds moeilijker wordt. wemeldinge» Het vernieuwde kanaal door Zuid-Beveland wordt morgen in gebruik gesteld door minister Ma ij-Weggen van verkeer en waterstaat. Aan de verbreding en verdieping van het kanaal tussen Hansweert en Wemeldinge is tien jaar gewerkt. Op de foto de vernieuwde spoorbrug bij Wemeldinge. Op de voorgrond de brokstukken van de oude brug. foto anp koen suyk alkmaar gpd Hoofdofficier van justitie A. Jo- sephus Jitta heeft de Hoornse advocaat H. ter Brake „ontoe laatbaar bedreigd." Dat heeft de rechtbank van Alkmaar gisteren bepaald. De advocaat is volgens de rechtbank zodanig door de hoofdofficier onder druk gezet, dat het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk is verklaard waardoor het Centrumdemo- cratische raadslid R. van der Plas uit Purmerend niet mag worden vervolgd. Van der Plas ontkomt hier door, na eerdere vormfouten, opnieuw aan strafvervolging wegens discriminatie. Het Openbaar Ministerie gaat in ho ger beroep tegen de uitspraakt van de rechtbank. De rechtbank kwam tot het opmerkelijke von nis nadat een brief die losephus Jitta in mei 1993 aan de advo caat zond, was voorgelezen. Daarin schrijft de hoofdofficier dat hij allerlei beschuldigingen van advocaten over vermeend onoirbaar optreden meer dan beu is. Advocaat Ter Brake had Boek van Eper incestslachtoffer slaat in als een bom den haag gpd Het plan van Jolanda uit Epe om haar leven als incest slachtoffer te boek te stellen, heeft tot grote beroering geleid. De advocaten van de aangeklaagden willen in formatie over de inhoud en zullen als dat nodig is de rechter vragen de publikatie te verbieden. Daarnaast zullen ze zich in deze gevoelige zaak harder tegenover Jolanda gaan opstellen. De advocaten van haar ex-man en haar vader hebben elkaar nog niet gesproken, maar zeggen hetzelfde. Als het Epese incestslachtoffer Jolanda met haar leed op de commerciële toer gaat, haar ellende verkoopt aan de Haagse uitgeverij Bzztóh en zelfs een verfilming van haar drama toejuicht, dan zullen de advocaten in het belang van hun cliënten terugslaan. Het gaat er H.J. Voors, advocaat van haar verdachte vader, niet om haar persoonlijk terug te pakken, „maar de schroom is er voor mij af. Rekening houden met haar precaire situatie is er niet meer bij", zegt hij. R.R. Schuldink, de raadsman van Jolanda's beschul digde ex-echtgenoot, is even duidelijk. „Als de oorlog van die kant komt, dan moet ze maar gevoerd worden. Zij zoekt de confrontatie. Ze kan die krijgen". Hij vindt daarom dat het maar afgelopen moet zijn met de soms beschermende houding van de rechter commissaris te genover Jolanda. „Daardoor heb ik veel te vaak via via over Jolanda moeten horen. Maar ondertussen ver koopt ze haar verhaal wél aan iedereen met een zak vol geld. Ik zal er nu op staan dat ik haar eveneens recht streeks kan horen. De verdediging heeft daar belang bij". Schuldink vindt dat er van Jolanda's geloofwaardige heid weinig overblijft. „Iemand die zo geknakt moet zijn en zo stuk schijnt te zijn, die wil toch niet straks met een boek en een film van zichzelf geconfronteerd worden? Commercieel is het natuurlijk heel verstandig, maar verder begrijp ik er niets van. Misschien draagt ze het boek wel aan haar ex-man op." Uitgeverij Bzztóh in Den Haag is van plan het verhaal van Jolanda uit te geven. Het wordt momenteel uit haar mond opgetekend door de journalist Bob Snoijink uit Bergen (NH). Bzztóh-directeur P. Muysson wil het boek - gekozen is voor de ik-vorm - zo snel mogelijk na het vonnis van de rechter op de markt brengen. Het is ech ter niet de bedoeling dat het vonnis invloed heeft op de inhoud van het boek. De rechtszitting is eind november gepland, maar Voors verwacht gezien de stand van het onderzoek dat de zitting uitgesteld zal worden tot mid den januari. Van den Ende-produkties heeft zich ge meld om het verhaal te verfilmen. Muysson had vernomen dat Jolanda behoefte had haar verhaal op papier te zetten. „We hebben contact met haar gezocht, ik heb uitvoerig met haar gesproken, me in de materie verdiept en stelde vast: dit kan een in teressant boek worden. Zeker als we Bob 't laten ma Man had gemeenschap met 13-jarige ALKMAAR ANP De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 43-jarige pianole raar uit Bergen wegens seksueel misbruik van twee jonge leerlin gen veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en zes maan den voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van drie jaar. De man moet verplicht contact houden met de reclassering. Of ficier van justitie T. Luigjes had twaalf maanden celstraf geëist, waarvan 155 dagen voorwaar delijk. De rechtbank acht bewezen dat de man tussen april 1986 en juli 1989 als leraar ontucht heeft gepleegd met een toen 15-jarige jongen en meermalen gemeen schap heeft gehad met een meisje vanaf haar dertiende jaar. De rechtbank verwijt de man dat hij „op grove wijze" in zijn verantwoordelijkheid als le raar te kort is geschoten en dat hij door het „ernstige misbruik" grote geestelijke schade bij zijn slachtoffers heeft aangericht In het vonnis houdt de recht bank rekening met de ernstige persoonlijkheidsstoornis waar aan de man volgens psychiaters lijdt en met de grote materiële en persoonlijke schade die de leraar door de zaak heeft onder vonden. Hij zag zich genood zaakt zijn huis te verkopen en mag zich niet meer vertonen in Bergen. De leraar werd in juli 1992 aangehouden na ongeveer tien aangiften van seksueel mis bruik. De strafldachtcn waren op twee na niet te bewijzen. Raadsman G. Zuidinga verwijt de politie onrechtmatige huis zoeking, uitlokking van aangif ten en „verminking" van verga ringen. De rechtbank verwerpt deze verweren. De advocaat be raadt zich op hoger beroep. glKfe Amsterdam Met een beetje aangenaam weer is er niets lekkerder dan te fietsen over de Amsterdamse grachten die goud kleuren in de late herfst zon. Dat ondervindt ook deze fietser. foto dijkstra willen ten veldhuys ZWOLLE GPD dige ondervragers dienen te. worden gehoord, uil het verant woord zijn aan hun verklarin gen doorslaggevende betekenis toe te kennen." De drie jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar hebben voor hun aangifte langdurige ge-, sprekken gehad met een voor malige groepsleider van De Dreef en een medewerkster van AVRO's Televizier. Deze actuali teitenrubriek bracht de zaak in mei van dit jaar in de publici teit. De ex-directeur, die drie maanden in voorarrest heeft ge zeten. overweegt nu schadever goeding te eisen. De leiding van De Dreef is in genomen met de uitspraak van de Zwolse rechtbank. Het von nis neemt volgens interim-di recteur A. Draaisma echter niet weg dat onder leiding van de ex-directeur weinig professio-. neel is gewerkt. Vooral door het plaatsen van pupillen in gezin nen van de man (dat gebeurde nog nadat hij in 1988 twee da gen in voorarrest had gezeten op verdenking van ontucht) en andere medewerkers ontstond, een onverantwoorde ver menging van werk en privé-le- ven, aldus Draaisma. Het Openbaar Ministerie in Zwolle bezint zich op de vraag of er nog voldoende bewijs is om in hoger beroep te gaan te gen de vrijspraak van de ex-di recteur van het justitieel jon gensinternaat De Dreef. De voormalige directeur werd gis teren door de rechtbank in Zwolle vrijgesproken van het plegen van ontucht met drie voormalige pupillen. Tegen hem was twee weken geleden een celstraf van 4,5 jaar geëist. De rechtbank oordeelde dat het aantal bewijsmiddelen schaars is en de verklaringen van de jongens niet betrouw baar genoeg zijn. Behalve de aangiften van de pupillen zijn er nauwelijks aanwijzingen om het bewijs tegen de ex-directeur te leveren. De rechtbank consta teerde dat de „authenticiteit en betrouwbaarheid van de aangif ten in onvoldoende mate boven redelijke twijfels zijn verheven." Met betrekking tot de drie aangevers zegt de rechtbank dat het gaat „om kwetsbare, en in een enkel geval om psychisch- labiele personen, die met be hoedzaamheid en door deskun- kort daarvoor in een dagblad gezegd dat hij de Alkmaarse hoofdofficier als getuige zou op roepen in de zaak tegen Van der Plas. Josephus Jitta vervolgde het raadslid wegens discrimina tie, terwijl hij volgens de advo caat eerder had toegezegd de CD'er ongemoeid te zullen la ten. De raadsman noemde dat een onaanvaardbare schending van gewekt vertrouwen. In zijn brief toonde Josephus Jitta zich verbolgen over de door Ter Brake veroorzaakte ne gatieve publiciteit rond zijn per soon en functie. De hoofdoffi cier dreigde de advocaat civiel- en tuchtrechtelijk te zullen ver volgen, wanneer deze zijn be wering over schending van ge wekt vertrouwen zou handha ven. Volgens de rechtbank heeft Josephus Jitta's dreigement de raadsman „onevenredig be perkt" in zijn verdediging. Van der Plas stond gisteren terecht voor het aanbieden van een racistisch en discrimine rend pamflet aan de Nieuwe Noordhollandse Courant in september 1991. amsterdam anp De Amsterdamse recherche is ongeveer een jaar bezig ge weest met onderzoek naar een moord die nooit blijkt te zijn gepleegd. Enkele maanden lang werd zelfs een recher cheur ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij het wegmoffelen van het lijk. Ruim een week geleden werd duidelijk dat de moord was ontsproten aan de rijke fanta sie van de vermeende moor denaar. De rechercheur is volledig gerehabiliteerd. De korpslei ding van de Amsterdamse po litie onderzoekt of de fantast kan worden aangeklaagd we gens smaad en overweegt zelfs een civiele procedure in ver band met de kosten die het 'moordonderzoek' met zich heeft meegebracht. De eerste melding over de misdaad kwam binnen in au gustus 1992. Twee mensen meldden zich op het politie bureau met het verhaal dat een man, geen onbekende van de politie, een moord zou heb ben gepleegd. Het tweetal had het uit de mond van de dader zelf vernomen en deed aangif te „uit gewetenswroeging". De recherche startte een onder zoek, maar omdat geen lijk werd gevonden, belandde de zaak op de plank. In juli van dit jaar werd het onderzoek hervat nadat een vtouw zich op het politiebu reau meldde met exact het zelfde verhaal. Zij noemde echter ook de naam van een rechercheur die betrokken zou zijn geweest bij het verdonke remanen van het stoffelijk overschot. De korpsleiding schakelde de rijksrecherche en het Bu reau Interne Onderzoeken in. De privételefoon van de re chercheur en de telefoon op zijn werk werden afgeluisterd. Toen de verdachte van de moord uiteindelijk werd aan gehouden, bekende hij het he le verhaal uit z'n duim te heb ben gezogen. Over zijn motief kon de politie niets zeggen. De politie gaat ervan uit dat de twee mannen en de vrouw die aangifte deden, net zo om de tuin zijn geleid als de korpslei- di"E- ken. Een opeenstapeling van gruwelijkheden maakt tenslotte niet per se een goed boek. Bob zal ondermeer pogen te beschrijven hoe het allemaal zo ver heeft kun nen komen". De uitgever zegt vooraf geen beperkingen te hebben opgelegd aan Jolanda en Snoijink. De inhoud zal te zij ner tijd wel zorgvuldig worden besproken. „Bob laat al les aan haar lezen. /Ms het af is, neeni ik alles door. De advocaat van Jolanda zal het script bekijken en onze advocaat zal het screenen". Muysson zegt dat er geen ruimte voor advdcaten van de beschuldigden is om over de inhoud te onderhandelen. „Het wordt geen boek van compromissen". Overigens zegt hij: „Als die mensen zich zo'n zorgen maken, zullen ze wel iets op hun kerfstok hebben". Zo sluit Muysson niet uit dat de vier Epese politie mannen. door Jolanda ondermeer van aanranding be schuldigd. in het boek worden genoemd, ook al heeft onderzoek geen belastend materiaal opgeleverd. De politiemannen zijn daar verbolgen over. De advocaat van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP), die hun belangen behartigt, gaat bekijken „hoe dit soort publikaties voorkomen kan worden". Bondsvoorzitter H. van Kruizinga raadt de uitgever, schrijver en Jolanda aan: „Laat die vier mensen met rust". De advocaat van Jolanda was gisteren niet bereid tot commentaar. Vinyl Rolgordijnen Diverse kleuren. Hoogte 190 cm. Breedte 60, 90, 120, 150, 180 cm. "korting Gamma Cement Zak van 25 kg van 6.90 voor Fietsverlichtingset Koplamp, achterlicht, dynamo, lampjes, snoertjes van 14.95 voor TL - Looplamp 5 meter snoer, 220 volt van 15.50 voor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5