Prostitutiewet redt het niet in Senaat Je nieuwe keuken hoeft niets te kosten. „Voor 6% zet ik m'n spaargeld op de Pitaalrekening." Binnenland Politie weet weinig van bestrijding discriminatie Aantal zeehonden in Waddenzee neemt weer toe Whiplash nog steeds onzichtbare ellende Kamermeerderheid wil vaste aftrek arbeidskosten verhogen Geen verlof als familielid zwaar ziek is Heerma stimuleert eigen huizenbezit WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 Alsnog soldij ex-krijgsgevangenen den haag Zo'n 5.550 voormalige dienstplichtigen die de oor logsjaren '43-'45 in Duitse krijgsgevangenschap hebben doorge bracht, hebben voor 1 oktober bij het ministerie van defensie de uitkering achterstallige soldij aangevraagd. Van hen krijgen zo'n 2.800 aanvragers de eenmalige uitkering van 700 gulden. De uit kering is bedoeld als vergoeding over de jaren dat zij krijgsge vangen zaten. Schade aanslag ministerie 6,5 miljoen den haag De bomaanslag van de actiegroep RaRa op het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft voor 6,5 mil joen gulden schade aangericht. Schade-experts hebben dit vast gesteld na een maandenlange inventarisatie. De bom ontplofte op 1 juli om drie uur in de nacht op de vierde verdieping. Het doelwit van de aanslag was de Dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen. Vrijspraak na eis zes jaar voor moord den bosch Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 26- jarige man uit Sint Willebrord vrijgesproken van moord in sep tember 1987 op een 42-jarige assistent-accountant uit Breda. Tegen de man was zes jaar gevangenisstraf geëist. De verdachte was al in oktober 1992 door de rechtbank in Breda wegens doodslag veroordeeld tot zes jaar. De man heeft altijd ontkend. Weer dronken kapitein van boord rotterdam De Rivierpolitie in Rotterdam heeft vanmorgen op nieuw een kapitein van boord gehaald en op de bon geslingerd die onder invloed van drank aan het roer stond van zijn zeesle per. De politie vond dat het schip bij de Merwehaven erg vreem de bewegingen maakte. Bij een blaastest bleek de kapitein een alcoholpromillage van 2,4 te hebben. Minder mensen met minimumloon voorburg Van de werknemers in ons land verdient ongeveer één op de veertig het minimumloon. In oktober vorig jaar, de laatste telling die volgens een woordvoerder van het Centraal Bureau voor de Statistiek wellicht iets hoger zal zijn dan de hui dige situatie, waren het er ruim 120.000. Dat zijn er 10.000 min der dan een jaar eerder (1991) en 100.000 minder dan in 1983. Laser voor tumor in lever rotterdam Bij tumoruitzaaiingen in de lever kan lasertherapie mogelijk een alternatief zijn voor de huidige chirurgische in greep. Dat geldt ook voor patiënten die niet in aanmerking ko men voor zo'n operatie. Tot die conclusie komt dr. Van Hille- gersberg in zijn proefschrift. Eis drie jaar voor doodrijden bromfietser breda» Een 42-jarige vrachtwagenchauffeur Tilburg hoorde gis teren voor de rechtbank in Breda drie jaar cel eisen omdat hij ruim twee jaar geleden met opzet een bromfietser zou hebben doodgereden. De man was volgens de officier van justitie zo geïrriteerd geraakt door het rijgedrag van de 16-jarige bromfiet ser, dat hij hem in Tilburg achterna reed. Hij sneed vervolgens de bromfietser door snel een scherpe bocht te nemen. Het slachtoffer kwam onder het rechter-achterwiel terecht en over leed. Agent geschorst wegens mishandeling Amsterdam Een 38-jarige hoofdagent van de Amsterdamse poli tie is door hoofdcommissaris J. Kuiper buiten functie gesteld. De man, die bij het wijkteam Nieuwezijds Voorburgwal werkt, wordt ervan verdacht een arrestant te hebben mishandeld. De Rijksrecherche en het bureau Interne Onderzoeken van de poli tie Amsterdam-Amstelland stellen een onderzoek in. Hergebruik oud papier in gevaar den haag De subsidie van Economische Zaken voor zeer gea vanceerde technische investeringen in herverwerking van oud en bedrukt papier, is weggegooid geld als minister Alders zijn zin krijgt met een belastingheffing van 27,40 gulden per ton ge stort afval. De Nederlandse papierindustrie waarschuwen voor een investeringsstop in Nederland, ontslagen en zelfs bedrijfs sluitingen. utrecht» anp De politie weel te weinig van de nieuwe richtlijn voor de be strijding van discriminatie. En als de agenten al weten wat er in staat, hebben ze vaak niet zo veel zin om de regels goed toe te passen. Wie aangifte wil doen van discriminatie stuit geregeld op onwillige agenten. En als de klacht al wordt opge nomen, bereikt die maar zel den het Openbaar Ministerie. Dat zegt P.R. Rodriquez, ju ridisch medewerker van het Landelijk Bureau Racismebe strijding, over de praktijk van aangifte en afhandeling van discriminatiezaken. Hij was gisteren een van de tweehon derd deelnemers aan de stu diedag 'Discriminatiebestrij- ding, verder dan op het eerste gezicht' in Utrecht. Uit onderzoek van het We tenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie bleek begin dit jaar dat twee derde van de politie mensen de (oude) richtlijnen voor discriminatiebestrijding niet kende. Volgens Rodriquez is het met de kennis van de nieuwe, aangescherpte richtlij nen niet veel beter gesteld. De onderzoeksters Bol en Docter-Schamhardt van het WODC pleitten destijds voor een goede handleiding en cur sussen voor de agenten en dis criminatie-coördinatoren op de politiebureaus. Een goede handleiding voor de agenten op straat en aan de balie ont breekt nog steeds. Hoofddocent strafrecht Van der Neut van de Rijksuniversi teit Groningen kritiseerde de inhoud van de nieuwe richtlij nen. Die maken volgens hem nog altijd niet duidelijk wan neer nu sprake is van discrimi natie. Daardoor neemt de mo tivatie bij politiemensen om aangiften op te nemen, ook be paald niet toe. Eerste Kamer: Voorstel is een mislukt compromis Een meerderheid in de Eerste Kamer verwerpt vrijwel ze ker de door het kabinet en de Tweede Kamer beoogde wijzigingen in de prostitutiewetten. Daardoor blijft de huidige wetgeving bestaan. den haag gpd Politie en (grote) gemeenten kunnen met de huidige wetge ving slecht uit te voeten. Zij hadden er bij de Eerste Kamer dan ook op aangedrongen wel in te stemmen met de nieuwe voorstellen. Tevergeefs, zoals gisteren bleek. D66, WD, GroenLinks en klein rechts stemmen zeker tegen, de PvdA vrijwel zeker. Het CDA over woog aanvankelijk louter uit co alitie-overwegingen voor te stemmen, maar nu de PvdA te gen gaat stemmen, is er ook voor het CDA weinig reden meer het kabinetsvoorstel te steunen. Alle partijen zijn het erover eens dat gedwongen prostitutie en vrouwenhandel met de hui dige wetgeving niet goed kan worden aangepakt. Maar voor de oplossing van het kabinet (die met steun van PvdA en CDA door de Tweede Kamer is geloodst), heeft in de Senaat vrijwel niemand een goed woord over. De oplossing wordt beschouwd als een mislukt compromis tussen beide rege ringspartijen. Belangrijkste bezwaar van de niet-confessionele partijen in de Senaat tegen het voorstel, is de halfslachtige oplossing voor het huidige onwerkbare bordeelver bod. Gemeenten mogen op grond van het kabinetsvoorstel kiezen tussen het onvoorwaar delijk toestaan van bordelen, het koppelen van bordelen aan een vergunningenplicht of het volledig verbieden van borde len. Wie in een gemeente van de laatste twee categorieën zon der vergunning toch een bor deel opent, pleegt echter een misdrijf dat kan worden bestraft met gevangenisstraf. Dat bete kent dat iets wat in de ene ge meente mag, in een andere ge meente tot gevangenisstraf kan leiden. Strafwetgeving wordt zo in de handen van gemeenten gelegd, en dat kan niet, aldus de Eerste Kamer. texel Met de zeehond gaat het weer goed. De virusepide mie van 1988, waardoor het aantal zeehonden in de Wad denzee terugliep van 1.100 naar 435, heeft tot gevolg ge had dat er een sterke groep is overgebleven die naar harte lust jongt. In het Nederlands deel van de Waddenzee leven mo menteel weer evenveel zeehonden als voor de dramatische virusepidemie, rond de 1.100. Dat komt door de geboorte van niet minder dan 180 zeehonden dit jaar. Die getallen werden gisteren genoemd door Nienke Bloksma, woord voerder van het Informatiecentrum voor Wadden en Noordzee, EcoMare, op Texel. Ze deed dat bij het in zee zetten van vier zeehonden uit de fokgroep van EcoMare. Voordat door de vervuiling het noodlot in de Waddenzee toesloeg, leefden in dit natuurgebied tussen de 3.000 en 6.000 zeehonden. Na 1950 liep dat aantal door afschot te rug met zo'n 500 per jaar. Niet alleen hadden vissers de pest aan deze rover, het bont raakte ook in. In 1962 werd de jacht op zeehonden verboden. De populatie nam weer toe van 1.000 tot 1.500 dieren in 1965. De daling die daar na optrad, was het gevolg van de vervuiling van het zeewa ter door PCB's. Deze gifstof tastte de vruchtbaarheid van de zeehonden aan. Het dieptepunt werd bereikt in de eerste helft van de ja ren zeventig, toen er in het Nederlandse deel van de Wad denzee niet meer dan 500 zeehonden werden geteld. Door internationale maatregelen en door het effect van opvang en verzorging in het zeehondencentrum in Pieterburen en bij EcoMare nam het aantal gestaag toe tot 1.100 dieren in 1988. Toen sloeg het tot dan toe onbekende zeehondenvi rus genadeloos toe. In 1990 zette het herstel voorzichtig in; toen werden er alweer 562 dieren geteld. In 1991 was er zelfs sprake van een geboortegolf met 150 jongen. Nu zit hun aantal alweer op ongeveer 1.100. Volgens deskundigen van EcoMare heeft het snelle herstel alle verwachtingen overtroffen. FOTO MARTIJN DEJONCE utrecht anp Whiplash-patiënten moeten nog steeds knokken voor erken ning. Precieze cijfers zijn niet bekend, maar naar schatting lo pen jaarlijks 15.000 mensen de ze 'onzichtbare handicap' op. Verzekeringsmaatschappijen en bedrijfsverenigingen staan te wantrouwend tegenover whi plash, vindt de Nederlandse Stichting Whiplash Patiënten. Vandaag houdt de stichting in Utrecht haar jaarlijkse congres. Whiplash, ofwel zweepslag, ontstaat meestal bij verkeerson gevallen. Wanneer een auto van achteren wordt aangereden, maakt het hoofd een heftige slingerbeweging ten opzichte van de romp. In een fractie van een seconde wordt het hoofd als het ware van de nek afge trokken. Op die manier ont staan beschadigingen aan de weke delen, spieren, banden en gewrichten in de nekstreek. Ook het zenuwstelsel en het hersen weefsel kunnen worden bescha- digd. De minuscule schade is moei lijk aan te tonen. Op röntgenfo to's zijn vaak geen afwijkingen zichtbaar. In eerste instantie lijkt er dan niets aan de hand, maar na verloop van tijd kun nen pijnklachten in hoofd en nek optreden. Onderzoek heeft aangetoond dat whiplash ook kan leiden tot psychische klachten: verlies van concentratie, slapeloosheid, minderwaardigheidsgevoelens en zelfs zelfmoordneigingen. Een deel van de patiënten her stelt snel, maar vaak keren de klachten terug. Omdat het om een 'onzicht baar handicap' gaat, worden whiplash-patiënten door be- drijfverenigingen en verzeke raars vaak met het nodige wan trouwen benaderd. Advocaat P. Aarts uit Veldhoven heeft zich gespecialiseerd in dergelij ke conflicten. Bijna 80 procent van zijn cliënten zijn whiplash- patiënten. Die wantrouwende houding werkt volgens de advocaat ave rechts. ,,Een patiënt die opkomt voor zijn recht, wordt al snel be handeld als iemand die een slaatje wil slaan uit zijn ziekte. Een cliënt van mij werd in twee jaar tijd door 15 artsen onder zocht. Iedere instantie liet haar volledig onderzoeken. De vrouw werd daar letterlijk gek van; ze moest worden opgenomen in een rusthuis. Het laatste waar whiplash-patienten behoefte aan hebben is nog meer stress", aldus de advocaat. Ook de bedrijfsverenigingen staan volgens Aarts vaak wan trouwend tegenover whiplash- patiënten. Een cliënt van hem mocht van de arts van de be drijfsvereniging niet met vakan tie. Hij dreigde haar weer ar beidsgeschikt te verklaren als ze dat wel deed. Plan goed voor arbeidsmarkt den haag» anp Hetzelfde principe geldt ook voor de Leeuwrekening, waarbij het minimum inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 5,4%* is. Girorekeninghouders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog Een kamermeerderheid van PvdA, D66 en WD wil de vaste aftrek van arbeidskosten (ar beidskostenforfait) verhogen. Dat pakt namelijk gunstig uit voor werkenden in de lagere in komensgroepen. De Tweede Kamer wil verder dat de verho ging van de dieselaccijns met acht procent voor het goederen vervoer volledig wordt gecom penseerd. Dat bleek gisteren tijdens de financiële beschouwingen over de Miljoennennota 1994 in de Tweede Kamer. Het CDA zal verhoging van het arbeidskos- tenforfait vermoedelijk ook steunen, maar dan moet rege ringspartner PvdA wel akkoord gaan met een extra subsidie voor landbouw en natuurbe heer van 75 miljoen gulden. In de Miljoenennota is al een verhoging van het arbeidskos tenforfait voorzien. Daarbij wordt deze aftrekpost voor ie dereen die werkt verhoogd van 5 naar 6 procent van het inko men met een maximum van 2.078 gulden. Het kabinet wil het inkomensverschil tussen uitkeringsgerechtigden en wer kenden vergroten zodat een baan op minimumloonniveau aantrekkelijker wordt. Het bezwaar van PvdA, D66 en de WD is dat hogere inko mensgroepen door de kabinets plannen meer van het belas tingvoordeel profiteren dan la gere inkomensgroepen. Om dat te ondervangen hebben ze wij zigingen in die plannen voorge steld. CDA en PvdA vinden dat het beroepsgoederenvervoer een volledige compensatie moet krijgen voor de voorgeno men verhoging van de dieselac cijns met acht cent per liter. De coalitiegenoten vrezen dat er anders werkgelegenheid in deze sector verloren gaat omdat de concurrentiepositie van de Ne derlandse vervoerders wordt aangetast. Het kabinet had het beroeps goederenvervoer overigens al een compensatie van ongeveer 50 procent toegezegd. Volledige compensatie gaat ongeveer 150 miljoen gulden extra kosten. CDA en PvdA denken dat be drag te kunnen vinden door te korten op de uitgaven voor overheidsvoorlichting en over heidsopdrachten aan derden. rsbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Nieuwe acties dreigen in binnenvaart den haag gpd Prof.dr. W. Albeda, bemidde laar in het schipperseonflict, heeft gisteren schippers en verladers op de vingers getikt. De schippers dreigen met nieuwe acties nu steeds meer bedrijven niet langer hun la ding via de schippersbeurs aanbieden. Volgens eigen zeg gen derven de binnenschip pers hierdoor 15 tot 20 pro cent aan vracht en dus inkom sten. Albeda vraagt beide partijen in een brief ..grote terughoudend heid in welke vorm dan ook" en verzoekt hen geen olie op het vuur te gooien. De gesprekken tussen Albeda, schippers, verla ders en overheid beginnen op 21 oktober. Sinds het staken van de acties in de binnenvaart, een kleine twee maanden geleden, keren steeds meer verladers tot woede van de binnenschippers de beurs de rug toe. Komende vrij dag bijvoorbeeld vaart een schip Rotterdam binnen dat buiten de beurs om 10.000 ton kolen levert aan staalbedrijf Cockerill Sambre in Luik. Vol gens Ger Veuger, schippers woordvoerder tijdens de bin- nenvaartacties van deze zomer, zijn de 'dwarsliggers' bij elkaar jaarlijks goed voor het vervoer van 400.000 ton kolen, een hoe veelheid die 400 schepen gedu rende veertien dagen van werk verzekert. Veuger vindt dat minister Ma- ij (verkeer en waterstaat) samen met bemiddelaar Albeda snel moet ingrijpen. ,,We hadden de stellige indruk dat de overheid zich zou inspannen voor een wettelijke regeling. Maar de mi nister heeft er een potje van ge maakt en trekt haar handen af van ons probleem", aldus Veu ger. Binnenvaartschippers voer den deze zomer wekenlang ac tie voor een wettelijke toer beurtregeling die het vrachtaan bod op de binnenvaart moet veiligstellen. Volgens die rege ling mogen verladers geen la ding buiten de schippersbeurs om vervoeren. In Brussel heeft men inmiddels verklaard geen bezwaar te hebben tegen een wettelijke toerbeurtregeling. den haag» anp Werknemers en ambtenaren krijgen geen wettelijk recht op doorbetaald verlof om thuis een ernstig ziek familielid te verzor gen. Een kamermeerderheid van CDA en WD was het giste ren eens met staatssecretaris Wallage (sociale zaken) dat de vakbonden maar moeten pro beren een regeling in de CAO's te treffen. PvdA, D66 en SGP vinden dat de overheid er juist wel voor moet zorgen dat mensen in de gelegenheid zijn om, zonder in komensverlies, enkele maanden thuis te blijven als ze bijvoor beeld een stervende vader of moeder willen bijstaan. De Tweede Kamer heeft een jaar geleden een oproep van de SGP aan de regering onder steund, om te bekijken of 'zorg verlof financieel haalbaar is. De bewindsman liet het parlement in de zomer weten dat hij dat geen taak van de rijksoverheid vindt. Wallage herhaalde dat stand punt gisteren, maar voegde er aan toe dat hij een wettelijke re geling in de toekomst niet uit sluit als blijkt dat de werkgevers niet willen meewerken aan be taald zorgverlof. De WD had la ten doorschemeren een toe komstige wettelijke verplichting achter de hand te willen hou den. den haag anp thuis doen. Gewoon De Postbank Kapitaalrekening met een eerste minimum inleg van f25.000,- biedt de ideale combinatie ,van rente (nu 6%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs Ss&M giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen: hoge een bedrag boven de f 25.000,-, als u dit het nummer is een maand van tevoren reserveert. (020) 591 82 20. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. •Rentevergoeding per 22 september 1993. POSTBANK Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) wil het eigen woningbe- zit stimuleren. Hij wil de 'kosten koper', nu 12 procent op de prijs van een huis, aanzienlijk beperken en de verkoop van huurhuizen stimuleren. Met hoeveel procent de kosten koper omlaag moeten, heeft Heerma niet gezegd. Dat staat in de beleidsbrief 'Het eigen woningbezit in een consis tent volkshuisvestingsbeleid' die Heerma gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Vooral in de vier grote steden, Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam is er een gigantische vraag naar koopwoningen in de sociale sector. Dat tekort kan niet alleen met nieuwbouw worden opgelost. Daarom moeten er meer huurwo ningen worden verkocht. In 1993 was het eigen woningbezit 47.4 procent, 2,8 miljoen hui zen. In 1947 was dat nog 27,1 procent. Heerma gokt erop dat in het jaar 2000 het eigen woningbezit is gestegen tot 50 procent. De kopers van een premiekoopwoning zijn jong, gemiddeld 32 jaar en relatief vaak starters op de woningmarkt. De koper van een vrije sector-woning is gemiddeld 37 jaar. Kopers van ongesubsidi eerde huizen zijn gemiddeld 43 jaar. Onder hen zijn overigens op vallend veel 55-plussers. Kom naar KEA en doe mee met de katalogusprijsvraag. De wedstrijdformulieren vind je in ieder KEA woonwarenhuis. Deze week maak je in elke vestiging kans op een waardebon van f 2500,- aan keukenartikelen en vele andere waardebonnen IKEi 't Bruisende woonwarenhuis. Kom nü naar IKEA voor de katalogusprijsvraag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3