Bloedbad dreigt bij terugkeer Aristide Te lang tijdelijk werk demotiveert Feiten &Meningen mr vk w vm hut wok is., Nederland lijkt meer op Italië dan we geloven Amerikanen halen transportschip terug WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 TOM JANSSEN ROTTERDAM PIM FORTUYN Een paar weken geleden heb ik de defi nitieve tekst van mijn nieuwe boek De overheid als ondernemer bij de uitgever ingeleverd, opdat het vlak voor Sinter klaas in de boekhandel ligt. In dat boek heb ik een paragraaf gewijd aan de gang van zaken bij onze nationale trots: Phi lips. Het is een scherpe beoordeling ge worden. Ik heb niet zoveel vertrouwen meer in de overlevingskansen van dit concern als produktiebedrijf. Ik zie nog wel moge lijkheden voor het bedrijf als participant in door anderen te produceren goede ren. De inkt was nog niet droog of Phi lips-president Timmer trad naar buiten met een vertrouwenwekkend verhaal over het herstel van de winstgevendheid van het concern. Zoals het een goed wetenschapper be taamt, beving mij een lichte aarzeling. Ben ik niet wat te scherp en te streng in mijn beoordeling geweest? Heb ik de mogelijkheden van een log en bureau cratisch concern als Philips om snel en drastisch te veranderen toch niet onder schat? Neen dus, terwijl ik het wel ge hoopt heb. Ik geef mijn gelijk liever voor een goed draaiend concern dat veel kan bijdragen aan de Nederlandse economie en werkgelegenheid. Afgelopen vrijdag kwam de aap uit de mouw. Minister Andriessen (economi sche zaken) moest eerst voor de VPRO- radio en later voor Nova-TV toegeven dat hij wel wat gedaan heeft voor het in nood verkerende Philips. De vraag dringt zich nu op: wat heeft de minister precies gedaan voor Philips? Dat weten we voor lopig nog niet, omdat hij tot nog toe wei gert om zich nader te verklaren. Wat is uitgelekt, is overigens ernstig ge noeg. Philips heeft zijn kennis verkocht aan de RABO-bank. Voorlopige schattin gen wijzen uit dat daar een bedrag mee gemoeid is van zo'n 1 miljard gulden. Vervolgens heeft Philips het gebruik van deze kennis weer terug gehuurd van de RABO-bank. Voor Philips is dit een ma nier om het eigen vermogen wat op te krikken. Het geeft precies aan hoe ern stig de crisis is bij Philips. Timmer is kennelijk genoodzaakt tot deze bokke- sprong. Hij moet vitale kennis verkopen om te kunnen overleven. Nu is het gebruikelijk in ondernemers land dat over dergelijke transacties be lasting wordt betaald. Dat zinde noch Philips noch de RABO-bank. De RABO- bank is overigens verre van een armlasti ge organisatie. Geen nood, dachten de RABO-bank en de Philips-president, wij bellen onze vriend de minister van Eco nomische Zaken even. Andriessen sprak vervolgens de staatssecretaris van finan ciën, de CDA'er Van Amelsvoort, aan die over dit soort regelingen gaat. Van Amelsvoort voelde er niet zoveel voor. Het zou de schatkist gauw een paar honderd miljoen gulden schelen. Een bedrag waarmee de bezuinigingen op de bejaardenoorden in een klap ongedaan kunnen worden gemaakt. Andriessen zag zich te langen leste genoodzaakt om de hulp van minister-president Lubbers in te roepen. Lubbers en Andriessen zet ten gezamenlijk Van Amelsvoort onder druk en deze ging tenslotte door de knie- en. Leiden is nu in last, want de enige poli tieke partij die dit gerommel in het don ker niet neemt, is de WD. Zij wil open heid van zaken. Het CDA houdt zich muisstil en de PvdA weet bij monde van haar kamerlid Vermeend te vertellen dat de staatssecretaris van Financiën be voegd is om dit soort beslissingen te ne men en dat over individuele constructies geen gegevens naar buiten mogen ko men. Dat laatste is waar maar is hier niet sprake, om in het Haagse jargon te spre ken, van een verkeerde maatvoering. Moet deze geheimhouding ook gelden voor beslisssingen waar mogelijk een paar honderd miljoen gulden belasting geld mee gemoeid zijn? Neen dunkt mij. Waar gaat het dan nog over in het parle ment, als beslissingen van een dergelijke omvang niet kunnen worden getoetst door de volksvertegenwoordiging. De re geling is bedoeld voor individuele geval len, maar zeker niet voor gevallen van een omvang als de transactie Philips-RA- BO-bank. En wat moet het midden- en kleinbedrijf wel niet denken van dit ge doe. Zij komen nooit in aanmerking voor dit soort constructies. Andriessen weet overigens te melden dat het allemaal wel vaker gebeurt. Ik ben erg benieuwd hoe vaak en welke bedra gen daarmee gemoeid zijn. Ik wil niet zeggen dat het niet moet kunnen. Ten slotte mag de werkgelegenheid en het behoud van Philips voor Nederland ons best iets waard zijn. Wat zondermeer verkeerd is, is dat het in achterkamertjes gebeurt zonder dat het parlement daarin wordt gekend. De komende weken blijkt of we in een parlementaire democratie leven, of dat Nederland toch meer op Italië lijkt dan we graag willen geloven! Zwartkijkers in Haïti 's hoofdstad Port-au-Prince menen: Gebrek aan uitzicht knakt vertrouwen Saai, zwaar en slechtbetaald werk, dat ook nog eens tijdelijk is. Dat is slecht voor de jongeren, want daardoor haken ze helemaal af. Het Amerikaanse transportschip USS Harlan County ligt voor anker voor de kust van Haïti. De Amerikanen zijn vooralsnog niet welkom op het eiland. foto afp bob pearson UTRECHT PIETER COUWENBERGH Je nergens te goed voor voelen. Gewoon alles aanpakken en de mouwen Hink opstropen. Dan komt die baan vanzelf. Maar je moet het wel zelf doen. Anne had de wijze raad van haar ou ders goed in de oren geknoopt. Direkt na het 1.1 INO stapt ze het uitzendbureau binnen. Twee jaar werkt ze, als serveerster, als schoonmaakster en uiteindelijk als printplaatmonteuse. De fa briek gaal nu verhuizen, maar Anne gaat niet mee. Ze stopt met werken, hoopt snel zwan ger te worden. „Ik heb het lang genoeg volgehouden. Pffft. Van af mijn zeventiende al." Al die tijdelijke contracten en geen uitzicht op een betere baan hebben haar vertrouwen ge knakt. Anne staal niet alleen, schrijft dr. Yvonne Kops in haar promo tieonderzoek naar jongeren en flexibele arbeid. Vooral voor de lager opgeleiden loopt de ken nismaking met de arbeidsmarkt steeds vaker uit op een bittere teleurstelling. Ze zijn zeer ge motiveerd, blij van school te 'zijn en bereid alles te doen. „Werk is voor deze groep de be langrijkste mogelijkheid zich te ontplooien. Met een vaste baan kun je een gezin onderhouden, een hypotheek afsluiten en met een leuke auto bij je vrienden langs." Juist die vaste baan ligt steeds moeilijker voor het grijpen. Bij na iedere .schoolverlater krijgt eerst een jaarcontract, dat vaak nog een keer wordt verlengd. De periode dat iemand op tijde lijke basis werkt, wordt steeds langer. Kops is ook al zes jaar verbonden aan de universiteit Utrecht. Ze heeft nog steeds geen vast contract. Maar voor de hoger opgeleiden is het toch iets anders. ..Zij hebben meer alternatieven om zich te ont plooien. Biologisch landbouwen in Drenthe of zo. Tijdelijk werk beschouwen de hoger opgelei den als een investering in hun curriculum vitae." Lager opgeleiden komen na twee jaar onzekerheid daarente gen op een dood spoor. Een aanzienlijk deel knapt helemaal af. ..Het werk is saai, zwaar en slecht betaald. Vaak gaat het om afroepconliacten met weinig gegarandeerde uren. Maar erger is het, dat de jongeren er in het- bedrijf bijhangen, omdat ze tij delijke krachten zijn. Er wordt niet in hun geïnvesteerd. Ze krijgen niet de aandacht die vol waardige werknemers hebben. Hun verantwoordelijkheid is maar beperkt. En ook binnen een ploeg blijven ze in de mar ge. Dat is ook logisch, want na zes maanden zijn ze weer ver dwenen." Naarmate ze langer op tijdelijke basis werken, wordt het voor deze jongeren steeds moeilijker een baan te vinden. Het idee dat elk baantje beter is dan een uitkering een staande uit drukking van minister De Vries van sociale zaken gaat niet op. „Teleurstellingen worden door jongeren vertaald in wei geringen: dit eens, maar nooit meer. Dat leidt vervolgens weer tot botsingen met de omgeving. Ze hebben het gevoel zich steeds te moeten verantwoor den: tegenover hun ouders, hun vrienden en tegenover de socia le dienst. Uiteindelijk trekken ze zich helemaal terug van de ar beidsmarkt." Kops zet dan ook vraagtekens bij de door werkgevers en politi ci zo geprezen flexibiliteit op de arbeidsmarkt. „Flexibele ar beidscontracten zijn niet goed voor de loopbaan van laagopge leide jongeren. Het is een illusie te denken dat deze trend is te rug te draaien, maar werkgevers zouden zich wel moeten hou den aan de elementaire regels van het fatsoen. Na twee jaar kun je iemand toch niet meer afschepen". Ook de suggestie van de politiek om de bijstand voor jongeren te halveren, zodat jongeren wor den geprikkeld om sneller aan het werk te gaan, heeft volgens Kops ook nauwelijks effect. „Door de uitkering te verlagen, zal het alleen wat langer duren voordat een jongere afhaakt. In plaats van drie jaar zal hij vier jaar proberen werk te vinden. Maar het echte motief om werk te zoeken is niet het kleine ver schil tussen uitkering en loon. Dat is het perspectief op een vaste baan." Het kabinet wil juist voor deze groepen veel energie en geld in vesteren in het scheppen van veel laag betaalde, eenvoudige arbeid. Maar ook hier loert het spook van het niet-volwaardige baantje. „En daar draait het toch uiteindelijk om. Een door mij geïnterviewde jongen werkt in ploegendienst. Hij moet vrachtwagens vullen met glazen ruiten. Elke dag opnieuw. Toch is hij dik tevreden, omdat nie mand hem op de handen kijkt. Het gaat om zijn vrachtwagens, en alleen hij weet ze optimaal te vullen zonder het glas te bre ken." Flexibele starters. De transities naar volwassenheid van jonge ren in een onzekere arbeids- marktsituatie. dr. Y. Kops (ISOR. Utrecht 1993) In Haïti is het aftellen be gonnen. Nog zeventien da gen en president Aristide keert terug op het eiland, waar hij twee jaar geleden werd verjaagd door gene raal Cédras. Dat is tenmin ste de afspraak die Aristide en de vrijdag vertrekkende couppleger Cédras hebben gemaakt. Maar door alle geweld in Haïti van de laatste weken is er twijfel gerezen aan de goede af loop. Volgens zwartkijkers in de hoofdstad Port-au- Prince zal Aristides terug keer op een bloedbad uit draaien. PORT-AU-PRINCE PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT MET GPD EN ANP De eerste tekenen in Haïti lijken onheilspellend. Een vijandige ontvangst van Amerikaanse VN- soldaten in de hoofdstad Port- au-Prince. Kreten dat buiten landers zich niet met Haïti moeten bemoeien, en zelfs leu zen dat generaal Aideed in So malia het goede voorbeeld heeft gegeven hoe je van Amerika en de Verenigde Naties af kunt ko men. Haïtianen huiveren wanneer ze de felgroene busjes van de staatsposterijen voorbij zien rij den, omdat die vaak door doodseskaders worden gebruikt om slachtoffers op te pakken. In de afgelopen maand zijn meer dan 70 mensen gedood. Hun li chamen, meestal met de sporen van marteling, zijn langs de weg of op vuilnisplaatsen terugge vonden. Door een sfeer van terreur te creëren, proberen de doodses kaders te voorkomen dat Jean- Bertrand Aristide, die twee jaar geleden door een militaire coup werd verdreven, naar Haïti te rugkeert. In theorie is de overgang naar een burgerbestuur in Haïti al lang begonnen. Er is een bur gerkabinet aangesteld en gene raal Raoul Cédras, hoofd van het Haïtiaanse leger, en kolonel Michel Frangois, hoofd van de politie van Port-au-Prince de twee leiders van de coup van 1991 waarbij 1.500 mensen om kwamen zullen aftreden en een andere functie krijgen. Bei den vallen onder een amnestie regeling en zullen van vervol ging worden vrijgesteld. Op 30 oktober keert Aristide terug, de 40-jarige katholieke priester die in 1990 met 67 procent van de stemmen tot president werd ge kozen. Dit alles zijn beide partijen on der zware druk van de Verenig de Staten op 3 juli in New York overeengekomen. Na het slui ten van het akkoord leefde even de hoop op dat Haïti daadwer kelijk een vreedzame periode tegemoet ging. Maar lang hield het optimisme geen stand. Bij een vreedzame bijeenkomst op 11 september werd Antoine Iz- mery vermoord. De vriend van Aristide werd uit een kerk ge sleept en op straat zonder par don door zijn hoofd geschoten. De daders waren even tevoren in politieauto's aangevoerd. Ze deden geen enkele moeite zich te vermommen. Vorige week dinsdag is de bur gemeester van Port-au-Prince, Evans Paul, ternauwernood aan een aanslag ontsnapt. Deze Aristide-aanhanger, die bijna twee jaar ondergronds leefde, kon nog net vluchten toén der tig zwaar gewapende attachés (de hulppolitie) een politieke bijeenkomst binnenstormden. De Haïtianen zijn bang. Uit angst voor de doodseskaders zorgt iedereen ervoor om negen uur 's avonds thuis te zijn, waardoor de straten van Port- au-Prince, die ooit tot diep in de nacht wemelden van de men sen, er nu verlaten en on heilspellend bij liggen. Cédras en Frangois hebben waarschijnlijk met de terugkeer van Aristide ingestemd met de gedachte dat ze hem als een soor gevangene in zijn presi dentiële paleis zouden kunnen opsluiten. Maar de schaamtelo ze moord op Izmery zou wel eens een misrekening kunnen zijn, omdat de VN-Veiligheids- raad zich hierdoor gedwongen zag maatregelen te nemen en manschappen naar Haïti te stu ren (700 Amerikaanse soldaten en 550 Franse en Canadese po litiefunctionarissen). De Amerikaanse president Clin ton stond bepaald niet te trap pelen om in de binnenlandse aangelegenheden van Haïti be trokken te raken, maar na de te genslagen in Bosnië en Somalia kan hij zich geen derde debacle in Haïti veroorloven. Bovendien zou een mislukking in Haïti een nieuwe stroom van vluchtelin gen naar Florida op gang bren gen. Veel politici in het Congres zich bezorgd af welke risico's de Amerikanen zullen lopen. Sena tor Sam Nunn, de invloedrijke Democratische voorzitter van de defensiecommissie van de Senaat, is er allerminst gerust op d^t de militairen in Haïti zich aan het akkoord van 3 juli zullen houden en vrijwillig de macht opgeven. Zelfs als dat wel het geval is, bestaat er een goede kans dat er binnen het militaire establishment elemen ten zijn die sabotage willen ple gen. De ervaring in Somalia leert dat de Amerikanen een welkome zondebok zijn voor al les wat fout is in de maatschap pij. De vonk kan daarom ge makkelijk overslaan en tot anti- Amerikaanse rellen leiden, waarbij de Amerikaanse VN- manschappen een aantrekkelijk doel zijn. Volgens burgemeester Paul zit de militaire regering op zwart zaad en diplomaten bevestigen dit. De schatkist is door het le ger geplunderd. Het probleem is dat burgerinstanties in Haïti nooit veel macht hebben gehad. De 8.000 soldaten en politie agenten, die in een enkele orga nisatie zijn verenigd, hebben een machtsmonopolie en niets WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Verenigde Staten hebben gisteren het transportschip USS Harlan County met twee honderd Amerikaanse en Ca nadese soldaten teruggetrok ken uit de haven van de Haïti aanse hoofdstad Port-au-Prin- ce omdat zij niet veilig aan land konden gaan. Tegelijk be sloot president Clinton om op nieuw om economische VN- sancties tegen het militaire be wind op Haïti te vragen. wijst erop dat ze dit vrijwillig zullen opgeven. Ze worden ge steund door een netwerk van gewapende 'attachés', die op dezelfde manier opereren als de Siciliaanse maffia. Ze leven van afpersing van de Haïtiaanse be volking. Ook op het platteland zijn het leger en de politie heer en meester. De bevolking kan zich niet veroorloven met deze in stanties op slechte voet te staan. Toen het verminkte lichaam van de zakenman Lyonel Addee op het strand werd gevonden, waren de plaatselijke politie en zijn familie het er gauw over eens, dat het een duidelijk geval van zelfmoord was. De man werd snel begraven. Volgens de overeenkomst in New York zullen het leger en de politie in tweeën worden ge splitst en mogen de soldaten zich niet langer bezighouden met de handhaving van de openbare orde. De politie zal Clinton eiste dat junta-leider generaal Raoul Cédras zijn deel van de in juli onder VN- bemiddeling gesloten over eenkomst met Aristide na komt. „President Aristide heeft zijn deel gedaan, door de mili taire leiders amnestie aan te bieden", zei president Clinton. Minister Christopher (buiten landse zaken) zei dat de VS de sancties zullen hervatten, als de Amerikaanse en Canadese vredestroepen hun taak niet ongehinderd kunnen uitvoe ren. door Canadese Motilities en Franse gendarmes opnieuw worden opgeleid en agenten met de ergste reputatie voor moord en martelingen zullen op posities worden gezet waar ze geen kwaad meer kunnen. President Aristide, die welis waar nationale en internationa le steun geniet maar die niet over een krachtige organisatie of wapens beschikt, zal de nale ving van deze precaire overeen komst niet kunnen afdwingen. En het leger en de politie ge steund door de doodseskaders zullen zich niet aan de nieu we grondwet storen. Toch zijn de volgelingen van Aristide op timistisch. De president is im mens populair en wordt als een soort messias beschouwd. Hier door, aldus zijn aanhangers, kan hij niet makkelijk aan de kant worden geschoven. Het lijkt zijn enige hoop. VERTALING: MARGREET HESLINGA Jean-Bertrand Aristide: nog zeventien dagen voor terugkeer naar Haïti. foto reuter ira schwartz

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2