De Kieviet 'huiskamer' Wassenaar 3igen baas 'De druk om te presteren is groot' Ahold helpt de Russen bij distributie levensmiddelen Stand van Zaken Migranten in jeugdhulp Scholieren spuiten verf bij Akzo WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV -CHEF MEINDERT V Dertien werkloze migranten krijgen voor twee jaar een baan op HBO-niveau bij een instel ling voor de jeugdhulpverle ning. Gedurende die twee jaar werken de migranten vier da gen per week in een van de acht deelnemende instellingen en gaan ze een dag per week naar school. Het project 'Bevordering instroom Migrantenwerkers in de jeugdhulpverlening', is opge zet door de provincie Zuid-Hol land en de gemeente Den Haag. Het is niet de eerste keer dat er arbeidsplaatsen worden inge ruimd speciaal voor allochto nen. Tot nu toe was dit echter uitsluitend op middelbaar be roepsniveau. Deze jongeren worden hoger opgeleid. Doel van het prqject is ver groting van het aantal migran ten-hulpverleners: de bewoners van de instellingen zijn voor een deel van buitenlandse af komst. Met het project wordt de hoge werkloosheidsgraad onder allochtonen bestreden, „We willen de huiskamer van Wassenaar worden. Voor iedereen toegankelijk, met betaalbare menu's van goede kwaliteit". Zo typeert manager Jan Les de 'nieuwe' Au- berge de Kieviet' die op 4 november officreel zal worden geopend. Maar feitelijk is de zaak nooit dichtgegaan. In de faillissementsperiode bleef de auberge open en ook nu tijdens de herinrichting zijn de klanten welkom. „Hoewel we mensen die reserveren er op wijzen dat er wordt gewerkt, komen ze toch", zegt Bles. Canon FAX-B200 C anon prijs f 2,995,- Demmenie prijs f18QQ- I llUwi/l voorraad W J strekt. Demmenie Rietschans 68. 2352 BB Leiderdorp tpi 071 - 41 11 41' wassenaar rudolf kleun De Kieviet ooit bekend als Ne derlands eerste sterrenrestau rant ging het afgelopen voorjaar roemloos failliet na geleidelijk in de versukkeling te zijn ge raakt. Hoge vaste lasten - mede veroorzaakt door kostbare ver bouwingen - dreven de prijzen in het restaurant en hotel op. Leveranciers werden op grote schaal niet meer betaald en het einde kwam onvermijdelijk. Na het faillissement meldden zich tientallen gegadigden voor overname van het gerenom meerde etablissement. Daaron der ook, tot grote schrik van tout Wassenaar, hamburgergi gant McDonalds. Maar het was uiteindelijk de houdstermaat schappij van het Voorburgse restaurant Vreugd en Rust dat De Kieviet voor ongeveer 5,7 miljoen gulden in de wacht sleepte. Er moet toen een zucht van verlichting door Wassenaar zijn gegaan. Uiteindelijk is Vreugd en Rust zeker zo gere nommeerd als De Kieviet was. Het idee voor de overname werd aangedragen door een van de aandeelhouders, een Wasse- naarse zakenman. Maar het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat De Kieviet een tweede Vreugd en Rust wordt. ,,We willen kwaliteit bieden die voor iedereen betaalbaar is. De zaak krijgt een lage drempel. Zowel zakenlieden als gezinnen moeten zich hier thuisvoelen", zeggen Jan Les en Robert Abels, de sales en marketing manager van Vreugd en Rust. Nieuwe formule Om dat te bereiken is een nieu we formule bedacht. Het res taurant wordt opnieuw inge richt. De zware rode vloerbe dekking wijkt voor licht parket, aan de wanden komen spiegels om het geheel lichter te maken. Er komt ook een leestafel mid denin het restaurant. Dat krijgt daardoor de sfeer van een grand café. Zelf spreken Abels en Bles liever van een brasserie. De be reikbaarheid daarvan voor ge wone stervelingen moet ook blijken uit de menuprijzen. ,,Een menu gaat 49,50 gulden kosten. Toch willen we werken met hoogwaardige ingrediën ten, ganzelever, tarbot en ma ken we alles zelf. Ook de bon bons." In de keuken gaat Ri chard Gielen als chefkok de scepter zwaaien. Hij is net als Bles afkomstig van Vreugd en Rust. Eerder werkte hij bij De Swaan in Oisterwijk Interscaldis in Yerseke. Bovendien houdt op de achtergrond de chef van Vreugd en Rust, de Fransman Michel Kéréver, de supervisie. Om het idee van 'huiskamer van Wassenaar' te introduceren heeft de nieuwe bedrijfsleiding inmiddels al een kennisma kingsborrel voor buurtbewoners gehouden. Ook heeft De Kieviet aangeboden mee te doen aan een project - over eten - van de gelijknamige basisschool. Ver der is het de bedoeling dat er el ke zondag een 'high tea' komt in het restaurant en maande lijks een sperale kindermiddag op woensdag. „We willen de kinderen dan een echt menu bieden waar ze uit kunnen kie zen en ze niet afschepen met patat en kroketten." Combinatie Die toegankelijke opzet lijkt een vreemde combinatie met het sjieke Vreugd en Rust. Maar vol gens Abels en Bles pakt dat in de praktijk juist heel goed uit. ,,Er is een heel goede wisselwer king. De mensen die van Vreugd en Rust hier naar toe zijn gekomen, hebben dat ge daan omdat ze dat zelf graag wilden. En toen op een gegeven moment we hier mensen tekort kwamen, werd vanuit Voorburg enthousiast bijgesprongen. Juist omdat ze het zo leuk vonden om eens op een andere manier te werken. Dat vult elkaar heel goed aan." Overigens is ook een deel van de oude staf aangeble ven. Het gaat daarbij om tien van de 25 personeelsleden. De Kieviet blijft behalve res taurant in de nieuwe opzet ook hotel. Wel zijn de 24 kamers, waar' verder niets aan wordt veranderd, veel goedkoper ge worden. „Maar wij hebben dan ook veel minder vaste lasten dan de vorige eigenaar. Na de verbouwing drukte er 15 mil joen op deze zaak. Dat is een verschil van tien miljoen met de huidige situatie. Dat moet er gens vandaan komen." zegt Abels die bevestigt dat de nieu we eigenaren in zekere zin de vruchten plukken van het faillis sement. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Henk Hazenoot van het financieel servicebureau Interim Finance Management uit Noordwijk. „Ik liep al een paar jaar rond met het idee voor mezelf te beginnen. Ik had het idee dat het goed mogelijk moest zijn om het werk dat ik deed, geldstroom beheer, maar ook de opzet van administratieve en boekhoud kundige zaken zelfstandig voor andere be drijven te doen. Financieel management doe ik al zo'n vijftien jaar. Eerst bij een im- en exportbe drijf van bloemen, later bij een makelaar in hei-verzekeringen. Op een gegeven moment had ik het gevoel dat het werk dat ik deed niet liep zoals ik vond dat het moest. Om dat wel zover te krijgen moest er veel veran deren en dat zag ik niet direct gebeuren. Bovendien werkte ik in Hilversum, waar door een verhuizing op een gegeven mo ment onvermijdelijk zou zijn. Daar voelde ik ook niet zoveel voor. Vandaar dat ik het al langer sluimerende idee voor mezelf te beginnen, ben gaan uitwerken. Ik heb een ondernemingsplan gemaakt en dat heb ik getoetst bij een aantal bevriende deskundi gen. Onder hen ook de directeur van de RA- BO-bank in Rijnsburg. Toen die lieten blij ken dat ze mijn plannen haalbaar vonden, ben ik verder gegaan. Sinds half september ben ik full-time ondernemer. Interim Finance Management heeft in feite twee poten. De ene bestaat uit het op parttime-basis verrichten van boekhoud- werk en het oplossen van praktijkproble men die zich in de boekhouding voordoen. Daarvoor kan ik een beroep doen op een aantal freelancers die ook op heel korte ter mijn inzetbaar zijn. Je kunt daarbij bijvoor beeld denken aan bedrijven die te klein zijn om fulltime een boekhouder aan te stellen, maar waarbij de administratie te uitgebreid is geworden om er als ondernemer nog even bij te doen. Wij kunnen die dan opzet ten en eventueel in deeltijd ook uitvoeren. De andere poot van mijn bedrijf is het fi nanciële management. Dat doe ik zelf. Daarbij gaat het om het hele financiële rei len en zeilen van een bedrijf. Vaak is het een zorg als een bedrijf groeit, dat er geen overzicht meer is. Ik geef dan advies met de bedoeling dat dit overzicht er wel is. Proce dures leggen we dan vast in een draaiboek, zodat meer mensen daar mee om kunnen gaan. Het komt nogal eens voor dat maar een of twee mensen in een bedrijf van die procedures op de hoogte zijn. Dat kan tot problemen leiden. En als er geautomati seerd moet worden zorg ik voor begelei- ding. Daarnaast geef ik advies over het beheer van geldstromen. Wat zet je op een reke ning-courant en wat zet je langer vast. Maar ook: hoe krijg je geld binnen van debiteu ren. Dat is een probleem waar veel bedrij ven mee kampen. Met name van buiten landse debiteuren is het vaak moeilijk je^ geld te krijgen. Ik geef ook advies welke risi- co's je dan moet afdekken met credietver- zekeringen, bijvoorbeeld bij de NCM, de Nederlandse Gredietverzekerings Maat schappij. Ik ken de weg als het daarom gaat. Ik richt mij niet alleen op groeiende be drijven. Ook krimpende ondernemingen kunnen behoefte hebben aan externe on dersteuning. Het kan zijn dat na een reor ganisatie er geen ruimte is voor een eigen boekhouder of boekhoudkundige afdeling. Het werk wat ik doe is overigens iets heel anders dan wat een accountant doet. Die geeft achteraf advies en geeft aan of een ad ministratie betrouwbaar is. Ik probeer be drijven het instrument te geven om direct overzicht te hebben en direct te kunnen bij sturen. Hoewel ik nog maar kort bezig ben, heb ik inmiddels de eerste opdrachten binnen. Voor de aanloop van mijn bedrijf heb ik een aantal doelstellingen vastgelegd. Na een half jaar moet ik toch voldoende opdrach ten hebben om vijftig tot zestig procent van mijn werktijd te besteden. Als dat daarna niet verder groeit, moet je de conclusie trekken dat het niet gaat. Je kunt niet einde loos doorgaan. Als het niet lukt, verwacht ik ook weer redelijk snel een baan te hebben. De financiële risico's zijn gelukkig niet groot. Ik heb geen grote investeringen hoe ven doen. Het aardige van een eigen bedrijf is voor al dat je iets naar je eigen idee opbouwt. Het gevoel van vrijheid speelt voor mij min der. Die vrijheid is denk ik in loondienst misschien wel groter. Dan kun je op vrij dagmiddag de knop omzetten en in het weekend is het werk er niet meer. Een eigen bedrijf laat je in gedachten niet los. Dat gaat altijd door. De druk om te presteren is groot," tekst: rudolf kleun foto: henk bouwman zaandam gpd Ahold hoopt een dezer dagen te beginnen met een distributie centrum in Moskou. Ondanks de recente bloedige machts strijd in de Russische hoofdstad heeft dit plan geen noemens waardige vertraging opgelopen. Het Zaanse supermarkt- en de tailhandelsconcern zal echter niet zelf deelnemen in de on derneming, maar is louter als initiatiefnemer, adviseur en be geleider verbonden aan het pro ject. Opdrachtgever is het Ne derlandse ministerie van econo mische zaken in het kader van de economische hulpverlening aan Rusland. Al bijna een jaar werken en kele Ahold-medewerkers in de Russische hoofdstad aan de op bouw van een distributienet naar westers model.' Bedoeling van het project is om zo een bij drage te leveren aan het nijpen de levensmiddelentekort in Rusland. In eerste instantie ver richtte het Zaanse concern - eveneens in opdracht van EZ - een studie naar hoe distributie van levensmiddelen kon wor den verbeterd. In het voorjaar kreeg Ahold de vervolgop dracht; het daadwerkelijk op zetten van een distributieketen. Veel details zijn nog niet be kend op het Zaanse hoofdkan toor van Ahold, anders dan dat er een ruimte is gevonden in een bestaand pand in het zui delijke district van Moskou dal voor dit doel geschikt is. Ahold verwacht snel vier managers aan te kunnen trekken, die in de toekomst de zaak zelfstandig moeten gaan runnen. Ook zul len ér op korte termijn enkele distributiemedèwerkers nodig zijn, zo is de verwachting. Investeringen Op dit moment hebben de Ahold-medewerkers contracten afgesloten met een vijftal super markten in de omgeving. In ver band met de beperkte houd baarheid van versartikelen en de grote investeringen die nodig zijn om deze produkten te be waren, begint Ahold met alleen droge kruidenierswaren. Die zullen worden aangeleverd door een twintigtal Russische bedrij ven. Gekozen is voor bedrijven in redelijke nabijheid om de zaak goed in de hand te houden. Het is de bedoeling dat het distribu tiecentrum binnen afzienbare tijd levensmiddelen levert aan vijftien tot twintig supermark ten in het verzorgingsgebied. Ook wordt gestreefd naar een groter aantal vaste leveranciers. Volgens Ahold-woordvoerder J. Hol zal het distributiecentrum niet in één klap het voedselpro bleem in het district kunnen oplossen. „Wat we in eerste in stantie willen bereiken is dat de winkels een breder aanbod krij gen van droge kruidenierswaren van Russische origine. Verder dat er een constant aanbod van levensmiddelen is. Het project is geslaagd op het moment dat sassenheim Twintig leerlingen en twee docenten van het Stedelijk Gymnasium uit Haarlem waren gisteren te gast bij Akzo Coatings in Sassenheim. Ze kregen uitleg over verschillende produkten die in Sassenheim worden gemaakt, mochten zelf kleuren lak mengen en die vervolgens zelf verwer ken. Bijvoorbeeld zoals hier te zien is door een au toportier te spuiten. Het bezoek van de scholieren was onderdeel van de Nederlandse Excursie Week Scheikunde (NEWSweek). In het kader daarvan verzorgen chemische bedrijven praktijklessen. De industrie hoopt op die manier iets te doen aan de tanende belangstelling voor scheikunde. Op 28 oktober houdt Akzo weer een voorlichtingsdag. Dan komen er 70 dekanen van middelbare scholen uit de regio Leiden naar Sassenheim en op 23 no vember is er een beroepenmanifestatip waar 1500 leerlingen van 50 basisscholen worden verwacht. foto jan holvast Symposium van Veerstichting De Veerstichting organiseert haar jaarlijkse tweedaagse sym posium onder de titel 'Wegens onvoorziene omstandigheden...' op 14 en 15 oktober in de Pie terskerk in Leiden. Het sympo sium heeft als doel de gedach- tenwisseling tussen student, on derneming en maatschappij te bevorderen. Op het programma van de eerste dag staan lezingen van wetenschapsfilosoof prof. Stephen E. Toulmin, en de eco nomen prof. dr. J.J. van Duijn en prof. W. Brian Arthur. Op de tweede dag spreekt John van Praag over het onderwerp 'Op zoek naar de grondbeginselen'. Verder zijn er onder meer lezin gen van prof. W. Robert Tho mas en prof. dr. V. Kostunica. 'Leren leven en werken in complexiteit' luidt de ondertitel 'van het symposium. De Veer stichting constateert dat de we reld in een stroomversnelling terecht is gekomen. Veranderin gen volgen elkaar in zo'n snel tempo op dat het voorspellen steeds moeilijker wordt. Seminars over bloemensector het aangetrokken management het bedrijf zelfstandig kan lei den én het systeem van dis tri- butiemanagement ook op an dere plaatsen is overgenomen." Geen winkels In eigen land is Ahold via doch ter Albert Heijn én' de Ameri kaanse werkmaatschappijen vooral supermarktbedrijf. Daar komt het leeuwedeel van de omzet en de winst vandaan. Hoe voor de hand liggend ook, in Rusland zal Ahold zich niet met detailhandelszaken gaan bemoeien, beweert woordvoer der Hol. Op de vraag waarom Ahold haar verdere - en misschien wel meest winstgevendedetail handelskennis niet aanbiedt in Rusland wil de woordvoerder niet ingaan. Eerder heeft F. Ahl- quist van de raad van bestuur van Ahold, verantwoordelijk voor de activiteiten in .Europa, al aangegeven dat uitbreiding in andere landen in Oost-Europa er voorlopig niet in zit. Ahold heeft de handen meer dan vol om van het Tsjechische avon tuur een winstgevende operatie te maken. Wel wordt in Rusland gebruik gemaakt van de kennis en ervaring die Ahold in Tsje chië heeft opgedaan. Toch is er wel degelijk aan ge dacht om ook de operatie in Moskou een Hollands stempel te geven. De naam van het dis tributiebedrijf is 'Ana'. In cyril lisch schrift lijkt de schrijfwijze verdacht veel pp AH. In Aalsmeer worden vijf studie bijeenkomsten gehouden ter gelegenheid van de Internatio nale Bloemen Vaktentoonstel ling IBV. Die is dit jaar op 4 en 5 november voor het eerst in de nieuwbouw van Bloemenveiling Aalsmeer. De moderne exposi tieruimte meet 33.000 vierkante meter. De organiserende bedrijven en instellingen zijn Van Staave- ren, Fides Holland, Grace Sierra International, de Vereniging van Bloemenveilingen en het ATO- DLO onderzoekinstituut in Wa- geningen. Het eerste seminar staat in het teken van 'Verbetering van het imago van de sierteelt'. 'Evolutie of revolutie in de be mesting van pot- en perkplan- ten' is het onderwerp van het tweede seminar. De derde stu diebijeenkomst gaat over 'De ontwikkelingen in de sierteelt'. De tweede dag komen Alstroe- meria en het effect van grond- koeling, in-vitro-vermeerdering en gebruikswaarde onderzoek aan bod. Wie wil deelnemen aan een of meer seminars dient zich te melden bij Mia Timmer van de IBV, telefoonnummer 02977- 44033. Overname van Huygens Lab nog niet rond De overname van de anderhal ve week geleden failliet gegane bedrijven Christiaan Huygens Laboratorium en Nederlands Radar Proefstation is nog niet rond. Een aantal formaliteiten, maar ook financiële zaken moe ten nog worden geregeld. Dat zegt directeur C. Willemse. Wil- lemse noch curator W. la Gro wil zolang die zaken niet zijn geregeld de naam van de over name-partner prijsgeven. Bij de béide bedrijven, allebei dochters van dezelfde holding, werkten tot het faillissement ongeveer vijftig mensen. De be drijfsvoering wordt in afwach ting van de overname wel voortgezet met achttien eigen en negen gedetacheerde perso neelsleden. Dat komt volgens Willemse overeen met de om vang die is beoogd na de over- De twee bedrijven zijn toele veranciers van plaatsbepalings- apparatuur voor lucht- en scheepvaart. Al enige tijd gele den was er sprake van dat de bedrijven moesten inkrimpen. Uiteindelijk bleek voor die reor ganisatie geen geld meer te zijn. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft eerder felle kritiek geuit op het faillissement. Vol gens de bond had het bedrijf dat kunnen voorkomen door alerter te reageren. Lubbers opent Bloemenbeurs Premier Lubbers opent op woensdag 3 november de Inter nationale Bloemen Vaktentoon stelling in Aalsmeer. Het .is de 31ste keer dat deze beurs wordt gehouden. Voor het eerst kan nu gebruik worden gemaakt van de nieuwe expositiehal. Voor de stands is 33.000 vier kante meter beschikbaar, vijftig procent meer dap voorgaande jaren. Chef-kok Richard Gielen en manager Jan Les die samen de leiding van de opnieuw opgezette Auberge De Kieviet op zich nemen. foto dick hogewoninc

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20