Leidsch Dagblad Bedrijfsleven slordig met reiskosten 'Leden bepalen zelf welk hokje zij rood maken' Loekie de Leeuw gaat weer brullen vrijgesproken Aanslag op videotheek in Leiden jeugd maakt jacht op De Wolf Br de grote winnaar Snel wat hout sprokkelen BEL: 071-128030 GOED NIEUWS WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40285 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Haïti 2 Clinton zal de Verenig de Naties opnieuw om economische sancties te gen het militaire bewind op Haïti vragen. leiden aad rietveld Vermoedelijk twee mannen hebben vannacht met molo tovcocktails brand gesticht in videotheek Amit aan het Leidse Noordeinde. Een 29-jarige man die tegenover de videotheek woont, hoorde om kwart over een glasgerinkel, gevolgd door een explosie, waarbij de winkel ruit werd versplinterd. Hij rende de straat op en zag twee donker geklede mannen wegrennen. De vlammen sloegen toen al uit het pand. De benedenverdieping van de Hindoestaanse videotheek brandde geheel uit. De twee bo- venverdiepingen bleven voor het vuur gespaard en liepen al leen rookschade op. De politie vond naderhand in de video theek twee wijnflessen en wat lappen stof die naar benzine ro ken. Ook de brandweer consta teerde onmiddellijk dat de brand 'geen natuurlijke oor zaak' had. De eigenaar, een 46-jarige man uit Den Haag, vertelde de politie dat hij zich niet kon her inneren een ruzie te hebben ge had die aanleiding zou kunnen zijn voor een wraakactie. De po litie heeft geen verklaring voor de aanslag en beschikt ook niet over aanwijzingen dat er sprake is van een racistische actie. De technische recherche is van nacht onmiddellijk begonnen met het onderzoek. Pagina 13: Buren blussen Maastricht Archeologie 7 Duitsland heeft giste- i 21 Koningin Beatrix ren na goedkeuring Z. I heropende vanmid- van het Hof als laatste EG- dag de afdeling Archeolo- lidstaat het Verdrag van gie bij het Rijksmuseum Maastricht geratificeerd, j] van Oudheden! C Bondscoach Z. J Graham Taylor kreeg gisteren hooglopen de ruzie met de Engelse pers. Nederlandse bedrijven kunnen flink besparen Het ISJederlandse bedrijfsleven springt slordig om met reis- en representatiekosten. Bedrijven zouden veel meer kunnen besparen op deze kosten. Dat gebeurt wel in an dere Europese landen, zo blijkt uit een onderzoek dat in opdracht van het financiële-dienstverleningsconcern American Express is uitgevoerd onder 3.500 bedrijven in Europa, waarvan 350 in Nederland. in dezelfde mate zullen stijgen als de inkomsten of zelfs nog sneller omhoog zullen gaan. Volgens American Express kan verbetering van de doelma tigheid in het beleid voor reizen en representatie op Europese schaal 6,7 miljard dollar (12,5 miljard gulden) aan besparin gen opleveren. Voor het Neder landse bedrijfsleven zou dat al gauw een besparing van 450 miljoen gulden betekenen. amsterdam anp Reis- en representatiekosten vormen na salarissen en auto matisering de grootste uitga venpost van het bedrijfsleven. De afgelopen jaren ging het in Nederland om zo'n 9,5 miljard gulden per jaar, na een sterke groei in de jaren tachtig. De meeste ondernemingen in Ne derland verwachten dat deze kosten in de komende twee jaar American Express acht derge lijke besparingen voor bedrijven mogelijk door het voeren van een gedegen reisbeleid, het ma ken van volume-afspraken met reisagenten, het aanwijzen van een reiscoördinator en het rap porteren over de kosten van rei- sen en representatie. Liefst 61 procent van de Ne derlandse bedrijven heeft geen beleid voor reis- en representa tiekosten. Bovendien maakt 85 procent van de ondernemingen geen gebruik van speciale kor tingen die reisorganisatoren of toeleveranciers kunnen verle nen. In andere Europese landen voert gemiddeld 62 procent van de ondernemingen een reisbe leid en maakt 52 pocent kor tingsafspraken. Harry Mens teleurgesteld over voorlopige kandidatenlijst WD noordwukJohn de Wolf werd gistermiddag na af loop van de training van het Nederlands voetbalelftal weer belaagd door jeugdige handtekeningenjagers. De trainingen die Oranje op het veld van de Noord- wijkse vereniging SJC afwerkt, trekken elke middag honderden belangstellenden. Het grootste deel van de toeschouwers bestaat uit ouders die hun kinderen opjutten op bepaalde spelers af te stappen. Oranje heeft sinds vrijdag zijn trainingskamp opgeslagen in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin, waar het zich voorbereid op de interland van vanavond tegen En- lisse/leiden herman joustra Het lijkt bijna zeker dat Feyenoord-verdediger De Wolf vanavond als mandekker tegenover de Engelse spits Shearer komt te staan. Ook Ronald de Boer speelt waarschijnlijk, nu hij gisteren fit was en fit bleef. In tegenstelling tot de Engelse bondscoach Taylor wilde Advocaat gisteren echter geen elf na men noemen. FOTO HENK BOUWMAN Rayon Leiden boos over CD-standpunt hoofdbestuur FNV leiden paul van der koou Als de FNV vasthoudt aan het royeren van CD-stemmers, lo pen vier van de tien leden van de Bouw en Houtbond weg.^Dat verwacht J. Tilma, rayonvoorzit ter Leiden van de Bouw en Houtbond FNV. ,,Ik denk dat de leden het niet pikken. Ze laten zich niet zo maar de wil opleggen", zegt hij. Ook Tilma heeft bezwaren te gen de lijn van zijn eigen bond. „Het is niet rechtmatig", zegt hij. „Ik denk dan ook dat we er vanuit Leiden, met 3.000 leden een aardig rayon, flink tegenin zullen gaan." Hoe dat moet, laat hij afhan gen van leden èn kaderleden uit de stad en de regio's Bollen streek en Alphen. Voor de be stuurders volgt over een maandje een kadervergadering. De leden laten nu al hun afkeu ring blijken. Op zijn eigen bouwplaats in de Leidse Coebel, maar ook bij een plaatselijk kantoortje van de bond. In de tientallen jaren dat Til ma in de bouw werkt, heeft hij nog nooit iets van racisme op de werkvloer gemerkt. „Ook niet van mensen die zeggen Centrumdemocraten te stem men. Als er al eens over 'zwar ten' werd geklaagd, was dat door mensen die in bepaalde wijken wonen", zegt de be stuurder. „En dan moet je pra ten over de problemen die die menseh hebben, aanhoren dat zij zich gediscrimineerd voelen. Nou, als dat al niet meer mag in Nederland... Je mag toch zeker zeggen welke problemen je hebt?" Volgens districtbestuurder J. van der Borgt is praten en luis teren prima. Maar als iemand racistische en fascistische taal blijft uitslaan, verwacht hij dat zijn leden hem daarop aanspre ken. Als ook dat niet helpt, lijkt een royement hem geen slecht idee. „Meedoen met racisten is onverenigbaar met het lidmaat schap van onze bond", zegt hij. Rayonvoorzitter Tilma vreest dat dergelijke standpunten le den èn invloed kosten. Of er ook mensen wegmoeten op de bondskantoortjes, laat de be stuurder in het midden. „Laten we eerst maar hopen dat de bond alsnog gaat -doen waar hij voor opgericht is: luisteren naar en opkomen vóór de leden." Die leden stemmen heus niet zo massaal CD, maar willen wel zelf kiezen welk hokje ze rood maken in de stembus, zegt Til- Uitstel besluit over Betuwelijn den haag gpd De Tweede Kamer beslist pas volgend jaar hoe de Betuwelijn eruit gaat zien. Een kamermeer derheid van CDA en WD vindt dat minister Maij van verkeer en waterstaat meer tijd nodig heeft om te kijken naar de tech nische uitwerking en de alterna tieven. Ook verwachten beide partijen een duidelijker ant woord van de bewindsvrouw op vragen over de rentabiliteit, fi nanciering en milieu-effecten van de Betuwelijn. Pagina 5: Ondergrondse Betu welijn kost 8,5 miljard gulden. Auberge De Kieviet verder als brasserie Auberge De Kieviet in Wasse naar wordt op 4 november offi cieel heropend als brasserie en hotel. De Kieviet ging het afge lopen voorjaar roemloos in een faillissement ten onder. De nieuwe eigenaar, de houdster maatschappij van restaurant Vreugd en Rust, uit Voorburg wil de gerenommeerde horeca gelegenheid voor een breder publiek toegankelijk maken. Dat gebeurt door lagere prijzen voor zowel menu's als over nachtingen te vragen. Om meer mensen binnen te krijgen wil De Kieviet ook activiteiten voor kinderen gaan organiseren en wekelijks, op zondag, een high tea houden. De nieuwe leiding en een deel van het personeel van De Kie viet zijn gefecruteerd onder de medewerkers van Vreugd en Rust, een restaurant dat tot de top van Nederland hoort. Dat geldt ook voor chefkok Richard Gielen en manager Jan Les. Toch is er bewust gekozen om op een andere doelgroep dan Vreugd en Rust te mikken, waarbij niemand wordt uitge sloten. Pas over vier weken neemt Harry Mens een defi nitieve beslissing over een mogelijke oprichting van een nieuwe politieke partij, de Liberale Partij Nederland (LPN). De makelaar uit Lisse, die door het hoofdbestuur van de WD niet op de voorlo pige kandidatenlijst is gezet voor de Tweede-Ka merverkiezingen, wil eerst zijn achterban raad plegen. „Zo'n nieuwe partij is een serieuze zaak. Ik kan de boel natuurlijk niet in mijn eentje run nen." Mens maakte dit vanmorgen bekend tijdens een persconferentie in het Haagse Hotel des In- des. „Ik feliciteer Brinkman. Hij is de grote win naar geworden van het conflict tussen mij en de WD. Ik denk dat die partij zich isoleert omdat ze geen voeling heeft met de achterban. Ze zullen nu de prijs betalen. Het wordt een partij Van de angst." Mens heeft altijd beweerd dat hij de WD tien extra zetels zou kunnen bezorgen. De LPN zal volgens hem goed zijn voor 15 zetels. „Ik heb veel spreekbeurten gevoerd voor WD-afdelingen. Vóór ik sprak was men meestal afstandelijk. Als ik sprak begonnen ze zachtjes van me te houden. Het gemiddelde gevoel van de bezoekers na af loop was goed." Mens voorspelt dat de VVD bij de komende verkiezingen onder de 20 zetels zal uitkomen. „En het CDA verliest licht maar houdt nog genoeg over." Hij pleitte in dat verband voor een coalitie van CDA, PvdA en LPN „Een partij die het mid den zal houden tussen het CDA en de WD. Brinkman is dan de premier. Kok mag van mij vice-premier zijn. Ikzelf ambieer minister van economische zaken te worden. Geen Volkshuis vesting nee, want het beleid dat nu wordt gevoerd sluit naadloos aan bij wat ik wil." Opiniepeilingen gaven de laatste maanden aan dat de V\D in mei volgend jaar in de buurt van de 30 zetels komt. Dat zou betekenen dat negen vrouwen namens de WD in de Kamer komen, aangezien het partijbestuur hen op een verkies bare plaats heeft gezet. In de huidige fractie van 22 zetels is een op de vijf van het vrouwelijk ge slacht. Partijleider Bolkestein wordt de lijsttrekker, di rect gevolgd door stemmentrekster Erica Terpstra. De hoogst geplaatste nieuweling op de ontwerp-lijst is mevrouw A.L. van der Stoel, frac tievoorzitter in de Amsterdamse gemeenteraad. Zij staat op de tiende plaats. De van oorsprong Marokkaanse O. Cherribi uit Amsterdam staat op de 23ste plaats. De WD zal de definitieve kandidatenlijst voor de Tweede Kamer in februari volgend jaar vast stellen. banawe Houtbewerken is een belangrijk ambacht in de provincie Igorot in het noorden van de Fili- pijnen. Helaas liggen de bossen daar over het algemeen in de ber gen. Via smalle wegen moeten de houtbewerkers de bergen in om hout te sprokkelen. Meestal te voet, want grote hoeveelheden hebben de houtbewerkers niet no dig. Maar het blijft een zware klus. Twee Filipino's hebben daar wat op gevonden. Zij bouwden een houten scooter, zonder motor en pedalen. Het houten vervoer middel kan dan ook alleen bergaf waarts worden gebruikt en dat was juist de bedoeling, want zo kan de houtvoorraad zonder enige inspanning worden aangevuld. Nou ja, ze moeten de scooter wel terug naar boven duwen. FOTO AFP RENE QUINQUITO 1 1 in van Hanegem zeist gpd haarlem john schoorl Hij trekt zijn trui uit. Het shirt Het Oran je-shirt uit 1954 brengt hij over zijn hoofd, rukt ietsiepietsie aan de onderkant en daar staat hij: Loek Biesbrouck, interna tional. De 72-jarige steekt zijn borst fier voomit en laat de blik van de ware strijder zien. Klaar voor het Wilhelmus, zeg maar. Alsof hij even weer dé aanvoerder van het Oranje-elftal is dat in 1954 de Engelsen ver sloeg. Alsof hij, als het vaderland daar om zou vragen, ook vanavond weer ten strijde zou trekken. „Ik wou dat ik twintig was." Het shirt heeft z'n vaste plek in een kast al bijna 40 jaar. Toen hij niet meer gese lecteerd werd door de keuzecommissie, kon Loek Biesbrouck het bij de KNVB komen ophalep. Maar o, o, wat is-ie er nog trots op dat oranje, op dat shirt met het glimmende koordje en dat embleem waarop een goud kleurige leeuw gestikt is. Een shirt waarin je als vanzelf vier man kan passeren, omdat de tegenstander verblind is door het oranje- schoon. „Dat is nog even wat anders dan die weggooiers die ze tegenwoordig aan hebben. Toen werden de shirtjes ook niet met de tegenstander geruild. Dat gebeurde niet, daar waren ze te duur voor." In dat oranje-fluweel was hij in maart 1954 de aanvoerder van het Nederlands Elf tal. De wedstrijd tegen de Engelsen was in De Kuip in Rotterdam. Het veld zag eruit alsof geprobeerd was loopgraven aan te leg gen om de Engelsen te bevechten. Bies brouck speelde linkshalf en wist een paar keer gevaarlijk door te breken. In de 87ste minuut kwam er een hard 'vleugelschot' van Gruijzen. Dr. Brown, in het dagelijks le ven werkzaam aan de Universiteit van Ox ford en keeper van de Britten, vergreep zich aan de bal; linksbinnen Bennaars kreeg een buitenkansje: 1-0. „Ik had voor de wedstrijd enorm de krie bels", vertelt de oud-RCH-speler. „En dan kwamen we het stadion binnen. Dat gras, al die mensen. De wedstrijden tegen de En gelsen waren nooit zomaar partijtjes. Enge land was in die jaren hèt voetballand. Ze le ken «onverslaanbaar en daarom waren we ook zo blij met die overwinning. We keken enorm tegen die voetballers op. Toendertijd speelden de Engelsen vooral op techniek. Dat is nu wel even anders, nu gaat het al leen nög maar om het hoge tempo." Het was niet de enige keer dat de Bies brouck tegen Engelsen voetbalde. Behalve nog een uitwedstrijd (2-2), speelde Loek met Oranje regelmatig oefenpotjes tegen Engelse topclubs, zoals Arsenal of Wol verhampton Wanderes. Die wedstrijden waren op woensdagmiddag in het Olym pisch Stadion of De Kuip, ruim een week la ter was de echte interland. „Na zo'n oefen potje hoorde je dan 's avonds via de radio of je er wel of niet bij zat." Zevenentwintig keer was hij internatio nal. Toen er in de jaren vijftig een naam ge zocht moest worden voor de mascotte De Leeuw van Oranje werd het Loekie de Leeuw. Naar Loek Biesbrouck, de onverzet telijke tweebenige technicus die ooit aan biedingen uit Duitsland, Italië en Engeland wegwuifde, want het vaderland had 'm hier nodig. Op tafel ligt een uitnodiging van de KNVB. Of hij samen met zijn partner naar De Kuip wil voor Nederland-Engeland. Hij hoéft niet zo nodig, zegt-ie. Liever kijkt hij thuis, samen met wat sportvrienden. Nog liever zou hij zelf het veld betreden en de aanvoerder willen zijn van de oranje-elf. „Het is alsóf ik zelf weer het veld op moet, zo gespannen ben ik. Maar we hoeven hele maal niet bankte zijn voor de Engelsen, wij hebben de betere voetballers. Het wordt een kleine overwinning. Ik gun het onze jongens." Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Zschokke Je verliest je geloof in de mensen vaak door het aanschouwen van de massa, maar je behoudt het meestal door de steun van één mens VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs6 Familieberichten41 Feiten en meningen2 Info221 13,15,16,17 RTV Show Sport Stand van zaken - VANDAAG OOK DE OMBUDSMAN PAGINA 22 HET WEER Verwachting van het KNMI Veel bewolking en op veel plaat sen regen. Minimumtemperatuur 9 graden, middagtemperatuur 12 graden. In het noorden een krach tige en in het kustgebied een stormachtige noordoostenwind, windkracht 6 tot 8, in het zuiden een krachtige zuidwestenwind, kracht 5 a 6. De Dreef niet meer zelfstandig wapenveld anp De Dreef in Wapenveld verliest zijn zelfstandigheid. Het insti tuut voor jongens gaat samen met drie andere instellingen voor zeer intensieve behande ling: De Marke in Rekken, De Heldring Stichtingen in Zetten en Mettray in Eefde. Het bestuur heeft het besluit tot opheffing van het instituut genomen omdat het functione ren van de instelling „maat schappelijk niet meer viel te controleren". De Dreef werd omstreden na klachten over mishandeling van én ontucht met pupillen. Pagina 5: Ex-directeur De Dreef vrijgesproken. Leidsch Dagblad ».l 'li1'IJl NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Postcode: i Plaats: Gert van Hanegem is gister avond door de tuchtcommissie van de KNVB gerehabiliteerd. Het rechtsorgaan van de voet balbond achtte de beschuldi ging van scheidsrechter Let- schert dat hij na afloop van het hoofdklasseduel tegen RCH op weg naar de kleedkamer door de middenvelder van Holland zou zijn gemolesteerd, onvol doende bewezen. Wel achtte de tuchtcommis sie bewezen dat de zoon van Wim van Hanegem tijdens het duel in Heemstede een trap pende beweging heeft gemaakt naar tegenstander Ceriel Mica. Daarvoor kreeg Van Hanegem destijds een schorsing van vier wedstrijden. Scheidsrechterbegeleider Chris Althuisius noemde de gang van zaken in Zeist 'een klucht'. „Holland kwam tijdens de zitting ineens met een man op de proppen, die doodleuk verklaarde dat hij die schop had uitgedeeld. Echt, dit had niets met rechtspraak te maken." j Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch i (ƒ28.75) Q Per kwartaal 0via acceptgiro 82,85) I 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1