Groenteteelt moet schoner Moeilijk voorjaar voor weidevogels Over leven 'Er staan opeens knalgroene planten' HETVELD 'Westerschelde niet zomaar uitbaggeren' 1 WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 A SPIERDIJK. 071 -356439. PIV CHEf MEINDERT VAN DER K. Organisaties maken milieuplan voor tuinders ajVier consumenten- en milieuorganisaties hebben een plan gemaakt om de a groenteteelt onder glas de komende jaren veel scho ner te maken. De belang rijkste voorstellen zijn een verbod op het lozen van meststoffen en het nemen van energiebesparende maatregelen. Ook is het beter voor het milieu als tuinders bestrijdingsmid delen direct op de gewas sen spuiten in plaats van ze als nevel in de kas te verspreiden. Uitvoering van het milieuplan vergt grote investeringen, maar die zijn op termijn terug te verdienen. LEIDEN MONICA WESSELING Het plan is opgesteld door de Consumentenbond, Konsu- menten Kontakt, de stichting Natuur en Milieu en de Zuid- hollandse Milieufederatie. Het Centraal Bureau Tuinbouwvei- lingen (CBT) moet gaan zorgen voor de uitvoering ervan door het plan aan te bevelen bij de tuinders van de veiling. Het CBT heeft nu al een eigen milieuplan, het zogeheten Milieu Bewust Telen (MBT). Van alle tomaten-, komkom mers-, paprika- en aubergine telers doet 95 procent hieraan mee. Het MBT schrijft onder meer voor dat er voor de be langrijkste plagen (luis, spint) uitsluitend biologische bestrij dingsmiddelen worden ge bruikt. Dat betekent dat er niet wordt gespoten, maar dat er in de kas insekten worden uitgezet die de plaag moeten opeten. Schoon geteelde groenten wor den voorzien van een groen vlindertje. De milieuorganisaties zijn be- Bijna de helft van de bestrijdingsmiddelen verdwijnt na nevelen door kieren en ramen naar buiten. trokken geweest bij het opstel len van het MBT. Volgens H. Muilerman. waterdeskundige van de Zuidhollandse Milièufe- deratie en een van de opstellers van het plan, is het veilingplan voor milieubewust telen een leuk begin, maar gaat het lang niet ver genoeg. „De veiling wil dat 95 procent van de tuinders meedoet en stelt daarvoor de eisen heel laag." Het 31-stappenplan van de vier organisaties bestaat uit ver schillende fasen. Het eerste jaar zijn de maatregelen nog een voudig e'n goedkoop, zoals het hergebruik van gietwater. De grootste milieuwinst moet volgens het stappenplan over een jaar of drie worden bereikt. Bestrijdingsmiddelen worden nu nog heel fijn verneveld in de kas geblazen. De middelen blij ven zweven in de kaslucht en slaan voor een deel neer op de planten en de grond. Na het ne velen wordt de kas gelucht om de lucht schoon genoeg te ma ken om er in te werken. Bijna de helft van de chemische midde len verdwijnt daardoor door de ramen en kieren. „Het gebruik van bestrijdingsmiddelen moet natuurlijk sterk worden terug gedrongen. Als er al moet wor den gespoten, dan in elk geval op de ouderwetse manier. Ge woon met een spuitapparaat di rect op het gewas." Nevelen vraagt weinig arbeid en is zeer effectief. Het verbie den van nevelen zal volgens Muilerman dan ook moeilijk worden. Dat geldt ook voor het invoeren van energiebesparen de maatregelen zoals energie- schermen en gevelisolatie. Het isoleren van de gevels gaat ten koste van de hoeveelheid licht in de kas. „En het is een bekend gegeven dat elke procent licht- verlies een procent produktie- verlies geeft. Dat betekent dat je ARCHIEFFOTO ANP die maatregel er alleen door •krijgt als het rendabel is. Dus óf hogere prijzen voor de produk- ten, óf een hogere energieprijs. De consument moet dus ge woon wat meer betalen." Muilerman is ervan overtuigd dat de tuinders het belang van het milieuplan zullen inzien. „In Duitsland wordt de roep om kwaliteitsgroenten steeds gro ter. Kwaliteit in smaak en uiter lijk maar ook in gezonde teelt wijze. Als de groenteteelt niet milieubewuster wordt, stort de markt voor groenten gewoon Veiling boos op milieugroepen Boos en ontstejnd. Dat is di recteur A. Sweep van het Centraal Bureau Tuinbouw veilingen. Sweep vindt dat de milieuorganisaties voor hun beurt hebben gepraat door het milieuplan voor de groenteteelt nu al in de openbaarheid te brengen. „We hadden afgesproken dat we eerst samen zouden be kijken of het technisch haal baar zou zijn. Het proefsta tion in Naaldwijk gaat hier naar onderzoek doen. Pas als die proeven klaar zijn en de tuinders zijn gehoord, zou den we naar buiten gaan met het plan. Dit is een oneerlijk drukmiddel." De CBT-voorman is overi gens op zichzelf absoluut geen tegenstander van het milieuplan. De aantijging van de milieuorganisatie dat het milieuplan MBT van de veiling zelf niet ver genoeg gaat, lijkt hij zelfs te onder schrijven. „Natuurlijk ga je nooit ver genoeg als je over bescherming van het milieu spreekt." Hij plaatst echter meteen een forse kantteke ning: „De tuinders moeten natuurlijk wel de tijd en de gelegenheid krijgen zich aan te passen. Zomaar maatrege len uitvaardigen kan niet." Dat de Nederlandse groen tetelers langzaam maar zeker de concurrentieslag met bij voorbeeld Marokkaanse te lers verliezen door milieu onvriendelijk te telen, ont kent Sweep in alle toonaar den. „We doen in Duitsland heel veel consumentenon derzoek. Daaruit blijkt keer op keer dat mensen groente kopen omdat die er mooi uitziet, goed smaakt of ge zond is. Consumenten letten er veel minder op of de groente milieubewust is ge teeld. Herfstwandeling in Warmonds bos warmond In het parkbos 'Huys te Warmont' is zondag een na tuurwandeling onder leiding van natuurgidsen van het IVN, een vereniging ter bevordering van milieubesef. De veranderingen in de natuur onder invloed van de herfst worden nader bekeken. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Inwoners van Warmond en leden van Het Zuidhollands Landschap en de Stichting Huys te Warmont hebben gratis toegang. De wandeling begint om 14.00 uur en duurt ongeveer anderhalfuur. Verzamelen bij het toegangshek, Herenweg 139 in Warmond. Bever Makker heeft vrouwtje Dordrecht» Bever Makker, die woont in het bever-observatori um naast het bezoekerscentrum De Hollandse Biesbosch, heeft sinds gisteren een nieuw vrouwtje. Het vorige vrouwtje ontsnap te anderhalfjaar geleden uit het bevergebied en werd nooit te ruggevonden. Het nieuwe bevervrouwtje is afkomstig uit dieren park Lelystad en is ongeveer tweeënhalf jaar oud. Ze lijkt voor de wat oudere mannetjesbever de ideale huwelijkspartner. Het be ver-observatorium is net als het bezoekerscentrum gratis toe gankelijk. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zondag van 9.00 tot 17.00 uur, maandag van 12.00 tot 17.00 uur. Vanaf no vember op maandag gesloten. Voor meer informatie tel. 078- 211311. Cursus 'Milieu in je omgeving' leiden Milieudefensie Leiden geeft een cursus 'Milieu in je om geving' in het Milieu Informatie Centrum (MIC.punt) aan de Morsstraat. Deelnemers krijgen handige tips. maar de cursus gaat ook in op de achtergronden van het milieuvraagstuk. De cursus bestaat uit vier bijeenkomsten op 3, 10, 17 en 24 novem ber. Opgave voor 20 oktober bij het MIC.punt, Morsstraat 43, 2312 BL Leiden. Meer informatie over de cursus is telefonisch te krijgen: 071 - 149631, 071 - 122835, of071 - 153879 (alleen 's avonds). 'Bollensector haalt milieunormen' NOORDwuKERHOUT» De bloembollensector haalt de doelstellingen van het Meerjarenplan gewasbescherming. Dat heeft voorzitter J. van der Veen van het Produktschap voor Siergewassen vorige week gezegd tijdens het jaarcongres van de bloembollenveiling Hobaho in Noordwijkerhout. Volgens het meerjarenplan moet het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bollensector in 1995 met ongeveer twintig procent teruggebracht zijn. In het jaar 2000 gaat het om een reductie met gemiddeld 65 procent. Van der Veen zei verder dat het milieu een rol moet gaan spelen bij het keurmerk voor bloembollen. Op termijn zou dat keurmerk behalve kwaliteit ook 'een zo schoon mogelijke produktie' moe ten garanderen. Natuurobservatiepost Veluwezooni 's graveland De Vereniging Natuurmonumenten neemt volgen de week officieel de nieuwe natuurobservatiepost op de Elsberg in het Nationaal Park Veluwezoom in gebruik. Volgens Natuur monumenten harmonieert het bouwwerk met het landschap. De Vereniging beschouwt de observatiepost als een belangrijk onderdeel van de zonering van het Nationaal Park Veluwezoom. Er moet ruimte en rust zijn voor de natuur en de natuurliefheb ber. Ook moet het autoverkeer op de Veluwe worden terugge drongen. Databank gevaarlijk afval den haag Gevaarlijk bedrijfsafval mag alleen worden afgegeven aan erkende inzamelbedrijven. Deze bedrijven zijn veelal gespe cialiseerd in de verwerking van bepaalde stoffen en hebben uit eenlopende bevoegdheden. Om de keuze van een goede inza melaar te vergemakkelijken, heeft het ministerie van VROM sa- mèn met de provincies de 'videotextdienst gevaarlijk afval' in gebruik genomen. Dit is eeri elektronische databank met gege vens over alle erkende inzamelaars, bewaarders en verwerkers van gevaarlijk afval. De databank geeft onder meer een samen vatting van de inhoud van de vergunning en dc einddatum daarvan. De gegevens kunnen worden geraadpleegd met een personal computer plus modem. De frisgroene helm groeit uitbundig op het net verstoven zand. Oude golfbaan Noordwijkse duinen verder afgegraven FOTO DICK HOGEWONING noordwuk monica wesseling In het Noordwijkse duingebied wordt dezer dagen opnieuw een stukje terrein teruggegeven aan de natuur. Van een gedeelte van de oude golfbaan, in 1972 bui ten gebruik gesteld, wordt de bovenlaag afgegraven. Het zand eronder kan dan gaan verstui ven waardoor de blanke top der duinen weer verschijnt. Vorig jaar is ook al anderhalve hectare afgegraven en op dat stuk ver schijnen de eerste bijzondere plantjes en diertjes al. De oude golfbaan in Noord- wijk werd in 1913 aangelegd. Destijds - werd een dikke laag vruchtbare aarde aangebracht en werd gras ingezaaid. Inmid dels is er een nieuwe golfbaan en de oude is voor de helft (8 hectares) in eigendom bij Staatsbosbeheer. Staatsbosbe heer wil in het hele duinterrein de natuur weer een kans geven, dus ook op de oude golfbaan. Boswachter M. Gielen zou het liefst het hele terrein in een keer op de schop nemen. „Acht hec tares zand zou een prachtige stuifketel geven. De wind heeft dan vrij spel en er zouden hoge toppen en diepe valleien kun nen ontstaan." Gielen heeft echter, zo benadrukt hij, met meer belangen rekening te hou den. Het Noordwijkse duinge bied wordt door veel toeristen bezocht en het bevalt deze mensen vast niet als ze opeens acht hectare zand zien. Boven dien zijn nabij de duinen veel bollentelers actief. Stuivend zand kan schade toebrengen aan de bollen. Vandaar dat er postzegelge- wijs wordt afgegraven. Het ver leden jaar omgespitte stukje maakt volgens Gielen duidelijk dat ook kleinschalige natuur ontwikkeling kans van slagen heeft. Op het stuk grond van anderhalve hectare zijn vallei- tjes ontstaan en op de randen daarvan groeien helm en duin doorn ïds nooit tevoren. „Er staan opeens knalgroene plan ten in het landschap. Helm en duindoorn groeien als een ra zende als ze worden geprikkeld door stuivend zand. Een prach tig gezicht: blank zand en groe ne randen." Aardbeispinazie De komende jaren moet het stuifproces, en dus het door woelen van boven- en onderlig gend zand, rustig doorgaan. Met een beetje geluk stuift het zand zo op dat er echte diepe valleien ontstaan. Daar komt water in en dat geeft allerlei bij zondere planten en dieren een kans. In elk geval verwacht Gie len op de nu 2,5 hectare afge graven grond rode aardbeispin azie, orchideën, slangekruid, ta- puiten en zandhagedisjes. Het afgraven van de laatste hectare neemt overigens enkele maanden in beslag. De boven ste 20 centimeter grond wordt weggehaald. Deze grond is heel geschikt als teeltaarde. De aan nemer die de grond afgraaft, voert deze meteen af naar groenbedrijven. Gielen kan niet voorspellen wanneer de hele oude golfbaan zal zijn afgegra ven. „We bekijken elk jaar weer hoe het gaat." Niet alleen in het duinterrein streeft Staatsbosbeheer naar meer 'puur natuur'. Het Noord wijkse bosgebied (Hollands Duin) bestaat voor een groot deel uit dennen. Die horen er van nature niet thuis. Ze zijn er in de crisisjaren neergezet, in het kader van de werkvoorzie ning. Enkele jaren geleden zijn de boswachters begonnen met het flink dunnen van de dennen bos. Bomen werden wegge haald en af en toe hielp een flin ke storm een handje. Als er den nen verdwijnen komt er meer licht in het bos. Dat in combi natie met het uitstrooien van onder meer eikeltjes, heeft er voor gezorgd dat er nu een flink pantal jonge loofbomen in het oorspronkelijk dennenbos staat. Zodra het loofhout voldoende uit de kluiten gewassen is, wor den weer dennen gekapt. „De oorspronkelijke begroeiing herwint terrein." Je ziet ze zelden. En toch leven er ookrin uw huis ongetwijfeld enkele tientallen. Af en toe zie je er eentje wegschieten, razend snel, als je het keukenkastje opendoet. Zilvervisjes heten ze. Of suikergasten. Ze zagen er al uit zoals ze er nu uit zien, toen de hoofdrolspelers van Jurassic Park nog in het echt over onze aardbodem rondwandelden. Het zilvervisje is een oervorm van het insekt, heel primitief, maar blijkbaar zit het zo goed in elkaar dat het ontwerp tot op de dag van vandaag nog uitstekend functioneert. Het zilvervisje houdt van don ker en vocht. Het kan nauwe lijks zien, de visuele mogelijkhe den beperken zich tot het ver schil tussen licht en donker. Maar het eet zo ongeveer alles wat het in huis kan vinden. Het zilvervisje is dol op pakken Brinta en beschuit, het vreet let terlijk oude kranten, knabbelt wat aan de zool van een oude slof of voetbalschoen en ruimt de kruimels in de keuken op als u op één oor ligt. Maar het heeft één lievelingsgerecht: lijm. Vooral het plaksel dat boekbin ders gebruiken om boeken van een band te voorzien. Het gekke is dat het overal maar heel wei nig van eet, zodat de consump tie van een suikergast niet of nauwelijks opvalt. Het zilvervis je is zo primitief dat het niet eens vleugels heeft en dus niet weg kan vliegen. Maar het gaat er toch als een hazewindhond vandoor als het u voelt aanko men. Inderdaad: voelt, want het beestje is heel gevoelig voor tril lingen. Het valt niet mee om een zilvervisje te grijpen, want als u denkt er één gegrepen te hebben, blijkt u vaak alleen wat zilverkleurig poeder in uw han den te hebben. Ook als het niet wordt aangerand, raakt het zil vervisje regelmatig zijn schub ben kwijt. Zijn hele leven door 'vervelt' het suikergastje name lijk. Bij andere insekten gebeurt dat alleen maar in hun jeugd, maar bij zilvervisjes gaat het ook door nadat ze volwassen zijn geworden: na een jaar of drie. Ja, u leest het goed: het beestje is pas na drie jaar vol wassen. Nóg verbazingwekken der is dat zilvervisjes zeker zo n tien jaar oud kunnen worden! Mannetjes zijn betrekkelijk zeldzaam. Dat betekent dat vrouwtjes de voortplanting meestal in hun eentje regelen. Geen probleem, want ze kun nen hele generaties zilvervisjes op de wereld zetten zonder dat er één heerspersoon aan te pas komt. Is er wél een mannetje in de buurt, dan blijkt het zilver diertje er een zeer opwindend seksleven op na te houden. Het mannetje spint wat draden in een hoekje en dropt daar een druppeltje zaad onder. Het vrouwtje wordt vervolgens met bepaalde bewegingen onder de draden gelokt. Zodra zij de dra den op haar bovenlijf voelt, draait ze zich om en dan vangt een fascinerende balletvoorstel ling aan, waarbij het mannetje en het vrouwtje exact-dezelfde bewegingen maken. Toch is het mannetje degene die de so lopartij danst: hij krijgt haar langzaam en zeker, maar o zo gracieus waar hij haar hebben wil. Met haar achterlijf boven zijn druppeltje zaad. ton in t veld utrecht monica wesseling De stichting Natuur en Milieu vindt dat het milieu de dupe wordt van een afspraak die mi nister Maij-Weggen heeft ge maakt met de Belgische over heid over de Westerschelde. De Belgen mogen de Westerschel de uitbaggeren als ze willen meewerken aan een onderzoek naar het beste tracé voor de ho- ge-snelheidslijn (HSL). De stichting is het niet met deze afspraak eens, zo blijkt uit een brief aan de minister. Daar in stelt Natuur en Milieu dat de de Weterschelde moet worden schoongemaakt en dat het uit baggeren niet mag beginnen voordat een onderzoek uitwijst wat de gevolgen zijn voor het milieu. België wil de Westerschelde uitdiepen om de toegang tot de Antwerpse haven te verbeteren. Tot nu toe lag er de afspraak dat Nederland hieraan pas zou meewerken als de Belgen er voor zorgden dat de waterkwali teit van de rivier zou verbete ren. Maij wil echter graag het tracé voor de HSL kunnen onderzoe ken en heeft daarom de over eenkomst met de Belgen gewij zigd. Uitbaggeren van de Wes terschelde is toegestaan als de Belgen meewerken aan het HSL-onderzoek. De Westerschelde is op dit moment de vuilste rivier van West-Europa. Het uitbaggeren levert veel vervuild slib op, dat door de werkzaamheden wordt verspreid over het Westerschei - degebied. Door een dergelijke actie zal bovendien de stroom snelheid in de rivier toenemen waardoor, volgens Natuur en Milieu waardevolle, getijdenge- bieden zoals het Verdronken Land van Saeftinghe, verloren dreigen te gaan. rupweterinc monica wesseling De weidevogels hebben een moeilijk seizoen achter de rug. Door het warme voorjaar kon den de boeren vroeg in het jaar beginnen met maaien en kon den de koeien vroeg de wei in. Bovendien bleef het in april en mei lekker warm, waardoor vrij kort na de eerste maaibeurt, de veehouder weer het veld in trok om gras te oogsten. De weide vogels hadden nauwelijks, tijd om hun eieren uit te broeden en de jongen groot te brengen. Dat constateert secretaris P. van der Ploeg van de vogelwerk groep Rijpwetering. Dank zij een goed broedseizoen verleden jaar werden er op de weide gronden ten noorden van Lei den toch meer weidevogels ge teld en beschermd. De 34 vrij willigers en 56 veehouders plaatsten samen honderden nestbeschermers. „We hebben veel meer nesten kunnen red den, maar er zijn er ook veel meer kapotgemaakt." Het weidegebied ten noorden van Leiden is zeker 2500 hecta re groot. De vogelwerkgroep zorgt op ongeveer 1000 hectare voor de weidevogels. „En dat betekent dus dat er op heel veel graslanden niet wordt be schermd. Daar onstaat dus schade door het maaien en wanneer de dieren de wei in gaan." Ondanks de grotere sterfte verwacht Van der Ploeg toch dat de vogelstand er ook dit jaar eerder op vooruit dan op ach teruit is gegaan. „Er konten steeds meer weidevogels dus meer legsels en er wordt steeds beter beschermd." De grutto is een van de vogel soorten die sterk profiteert van de goede beschermingsmaatre gelen. Sinds 1983 gaan de vrij willigers van dc vogelwacht dc wei in voordat er wordt ge maaid. Bij elk nest wordt een stokje gezet en de boer maait daar omheen. Zodra de koeien de wei in gaan worden de nes ten overkapt met een ijzeren geraamte (een nestbescher mer). Van der Ploeg: „Een grutto lijkt een geheugen te hebben. Als de grutto verleden jaar hier dank zij beschermingsmaatre gelen een goed onderkomen heeft gevonden, komt hij ko mend jaar weer op dezelfde plek terug." Profiteur nummer één is ech ter de slobeend. Sinds hef begin van dc beschermingsmaatrege len is het aantal slobeenden in de polders vervijfvoudigd. Dc verklaring hiervoor is simpel. Een slobeend is een beetje dom. AJs ze zit te broeden en de maaimachine komt eraan, bljft ze gewoon zitten. „En dan hoef je niet lang na te denken over wat er gebeurt." vacaturekrant» Het bedrijf MilieuDesk Nederland in Scxbicrum begint een wekclijlcs vakblad met vacatures op milieugebied. Deze 'Milieu Knipsel&Vacature Krant' biedt ook een overzicht van tijde lijk werk en vrijwilligerswerk. Bedrijven kunnen stageplaatsen en afstudeerprojecten aanbieden. Ook wordt er regelmatig een selec tie van milieunieuws uit de dagbladen gepubliceerd. MilieuDesk Nederland is een jonge onderneming op milieu-informatiegebied, die eerder dit jaar een Landelijke Milieu Databank is begonnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19