SS Fusie EWR en GEB bijna rond Morskring kan weer groeien Station Voorhout stapje dichterbij Leiden Regio 'Geen vliegtuigen boven Leiden' Voorhout: geen nep-rotondes Laatste rit smalspoor WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 School gerenoveerd en uitgebreid LEIDEN EMIEL FANGMANN „Een beetje Italiaans", noemt directeur Anneke van den Boogaart een deel van de nieuwbouw trots. De renovatie en de uitbreiding van openbare basisschool de Morskring aan de Damlaan is voltooid en dat werd gistermiddag officieel ge vierd. Waar vorig jaar nog een speelterrein was, spraken nu wethouder Koek en architect Judith Barth de vele aanwezigen in de nieuwe aula toe. De aula kent als opvallend at tribuut onder meer een paar ronde gemetselde muurtjes en verbindt de kleuterafdeling met de hogere groepen. Daarnaast zijn in de school met negen lo kalen andere plafonds en vloe ren aangebracht en werd alles opnieuw in de verf gezet. De kleur van het nieuwe sanitair voor de kleuters oogt inderdaad zuidelijk, bij lokalen voor ande re groepen is gekozen voor een zalmof pistache kleurige verf. De school kon haar renovatie en nieuwbouwplannen uitvoe ren, omdat ze aanspraak maak te op rijkssubsidie toen ze in 1992 veertig jaar bestond. De Morskring aan de Damlaan werd in 1952 gebouwd en later de Jan Ligthartschool genoemd. De in 1953 er naast gestichte kleuterschool kreeg de naam De Zandtaart. Samen vormden ze in 1982 onder de huidige naam de eerste experimentele Leidse basisschool. Verhuizen „We hebben tijdens de renova tie drie keer moeten verhui zen", zegt Anneke van den Boogaart, sinds 1982 directeur, even verderop in de feestkrant. De negen groepen zaten dit voorjaar soms op vier lokaties: het eigen gebouw, de voormali ge basisschool de Hoeksteen, de BTS aan de Vondellaan en een lokaal in de Maranathakerk. „Nu hebben we zelfs de moge lijkheid om nog te groeien", al dus Van den Boogaart. Onderdeel van de festiviteiten is een tentoonstelling in de do centenkamer, die de school leende 'tegen een borg van 250 gulden' van het Natio naal Schoolmuseum in Rotter dam. Er liggen onder meer oude schoolboekjes, griffels en bijna vergeten leien. Die hebben een plaats gekregen temidden van oude schoolplaten, het aap nootmies, de Oostindische Ligthartschool. De geschiedenis De festiviteiten van de Mors- inkt, het telraam en andere ver- van het Nederlandse schoolle- kring duren nog de hele week. geten voorwerpen. De school ven mondt uit in beschrijvingen Er zijn al twee bomen geplant had ook nog eigen materiaal, van klassen in 1830, 1910, 1930 en vanochtend was het open zoals het oude bord van de Jan en 1960. huis voor buurtbewoners. Verkiezingsprogramma Stadspartij op A-4tje LEIDEN WIM KOEVOET De PvdA zette eerder de trend met een zeker voor haar doen dun verkiezingsprogramma. De Stadspartij, een monsterver bond van Leiden Weer Gezellig (LWG) en de Groenen, heeft zelfs maar één A4-tje nodig. De lezer van het verkiezings programma wordt van het ene beleidsterrein naar het andere gevoerd en stuit daarbij op tal van uitgesproken ideeën. Geen letter hebben de opstellers ge wijd aan welzijn, onderwijs, economie, sport en cultuur. Toch vindt de Stadspartij niet dat het daarmee wel snor zit want in het begeleidende pers bericht krijgen de partijen die de wethouders met deze be leidsportefeuilles hebben gele verd, er ongenadig van langs. Wel is de Stadspartij te spre ken over het verkeers- en ver voersbeleid. De bewuste para graaf kan niet anders worden uitgelegd dan als een adhesie betuiging aan de autoluwe bin nenstad. Leiden, zo meent de Stads partij, moet in een sneltrein vaart groen en gezellig worden. Meer verlichting, meer wijk agenten en een slagvaardige aanpak van illegale handel in hard drugs is daarvoor een ver eiste. De meest vergaande ideeën van de Stadspartij hebben be trekking op het milieu. Gepleit wordt voor toepassing van zon- ne- en windenergie en de aan leg van een windmolenpark op het terrein van de vliegbasis bij Valkenburg. Vliegtuigen in het Leidse vliegruim wil de Stads partij verbieden. Burgers die de stad .bevuilen niet verpakkin gen, reclamedrukwerk en hon- depoep moeten worden beboet door tot milieuwachters omge schoolde parkeerwachters. Ook wil de Stadspartij retour-, reparatie- en kringloopwinkels in alle winkelcentra hebben. 'Nieuwe' werkgelegenheid kan verder worden gevonden in de kinderopvang, ouderenzorg, thuiszorg en veiligheid. De Stadspartij pleit voorts voor de bestrijding van huisjes melkers, de aanleg van daktui nen, vrije sluitingstijden voor winkels en kroegen en avondwinkels. Bestuurlijk ver nieuwend is de Stadspartij ook: ze wil openbare vergaderingen van burgemeester en wethou ders. Een financiële slag denkt ze te kunnen slaan door van Leiden, Voorschoten, Valken burg, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude een geheel te ma ken. Dat scheelt ambtenaren, burgemeesters en wethouders. De Stadspartij is momenteel niet vertegenwoordigd in de ge meenteraad. Leiden Weer Ge zellig hield tussen 1986 en 1990 één zetel bezet. Aanvankelijk maakte Leefbaar Leiden ook deel uit van de Stadspartij. Na onenigheid over kieslijst en ver kiezingsprogramma besloot Leefbaar Leiden in z'n eentje verder te gaan. VOORHOUT PAUL DE VLIEGER Als in de Herenstraat zogenaamde rotondes op het wegdek worden geschilderd, worden daar mee zeer gevaarlijke situaties gecreëerd, vooral voor fietsers en bromfietsers. Dat zeggen burge meester en wethouders van Voorhout in hun beantwoording van de algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeentebegroting. Het idee dergelijke getekende rotondes aan te leg gen was geopperd door de WD. Op maatregelen om de Herenstraat veiliger en minder druk te maken, wordt in Voorhout al langer gestudeerd. Het idee dat de WD-fractie in haar algemene beschouwingen opperde was nieuw. De liberalen stelden voor op elke kruising een wit rond vlak te schilderen waardoor de suggestie ontstaat dat het verkeer op een rotonde belandt. Door het verkeer dat eenmaal op de 'rotonde' rijdt voorrang te geven, zou worden bereikt dat auto's van weike kant ze ook komen aangereden moeten afremmen voordat ze de kruising oprijden. B en W van Voorhout wijzen het plan resoluut van de hand. Volgens het college bestaan de 'nep-rotondes' elders in Nederland wel, vooral op plekken waar voldoende ruimte is, maar ont breekt het aan geld om een echte rotonde aan te leggen. „Rotonde-regelingen invoeren op klei ne kruisingsvlakken zoals de Herenstraat is echter onverstandig. Hiermee wordt bereikt dat de auto die als eerste het kruisingsvlak oprijdt, voorrang heeft. Maar rondrijden 'op het vlak kan niet, dus het idee van het rijden op een rotonde is er ook niet. Gevolg: een zeer gevaarlijke situa tie", aldus B en W. Het college maakt in zijn beantwoording van de algemene beschouwingen duidelijk dat een ander soort visuele maatregel in de Herenstraat wel wordt overwogen. Het gaat daarbij om zoge noemde 'suggestievlakken' die attentieverhogend en snelheidsremmend zouden werken. Deze maatregel wordt de politiek binnenkort in een commissievergadering voorgelegd. 8 Het blijft tobben voor de gehandicapten in Leiden. Treinperrons zijn door verbouwingen onbereikbaar, een boek lenen in Zuid-West is al een jaar onmogelijk. Er is nog heel wat werk aan de winkel voor Het Overleg Gehandicapten Leiden. De oudere inwo- ners van Zuid- Hfe West die slecht ter been zijn we ll tcn 'iet a' 'an8- I Afdalen in het sousterrain aan de Eduard van Beinumstraat, waar het filiaal van de openbare bibliotheek al 25 jaar is gehuis vest onder de Emilie Knappert scholengemeenschap, is voor hen niet meer weggelegd. Vorig jaar ging de personenlift defini tief kapot en de gemeente Lei den zoekt nog steeds naarstig naar geld om het kwetsbare me chaniek te repareren. „Om precies te zijn: we zitten al sinds september 1992 zonder lift", vertelt filiaalhoofd Jetty Ouwendijk. „De lift was voor die tijd al vaak gerepareerd. Het apparaat zit buiten bij de trap en is dus gevoelig voor vanda lisme. Het was voor de gemeen te vervelend om steeds maar weer geld te moeten steken in de reparatie van de lift..Toen vorig jaar de centrale schroefas het begaf was het definitief af gelopen. Het gevolg is wel dat we voor invaliden onbereikbaar geworden zijn. En dat kan na tuurlijk ook niet de bedoeling zijn." Het personeel doet er van alles aan om de minder valide lezer behulpzaam te zijn. „Er is een mevrouw die met de taxi komt omdat ze niet goed kan lopen en die helpen we dan de trap op en af. Maar iemand die niet kan lopen kunnen we niet gaan ver plaatsen. Dus komen begelei ders de boeken halen of wordt er gebruik gemaakt van onze boek aan huis-dienst. Maar voor veel gehandicapten is het bezoek aan de bibliotheek be langrijk voor de sociale contac ten, het is een uitje", vertelt Jet ty Ouwendijk. Het personeel van filiaal Zuid- West heeft al geprobeerd de le zers te mobiliseren om wat meer vaart achter de reparatie van de lift te krijgen, maar tot op heden heeft dat niets opgele verd. „Het zou een mooi cadeau zijn: een nieuwe lift van wet houder Koek bij de viering van het 25-jarig bestaan." Ook directeur Rob Heikoop van de openbare bibliotheek kijkt uit naar een nieuwe lift. „De huidige lift is eigenlijk een goe derenlift, niet zo geschikt, al heeft hij wel acht jaar voldaan. Voor een professionele lift moet echter een betonconstructie worden gemaakt, dat kan wel een ton gaan kosten. Dat geld heeft de gemeente natuurlijk niet", aldus Heikoop. De gemeente Leiden is inmid dels druk bezig met een oplos sing. „Een nieuwe lift is te duur. We zoeken wel een manier om de huidige lift te beveiligen te gen vandalisme, een kooicon structie bij voorbeeld. Maar dat gaat mogelijk 10.000 gulden kosten, en dat geld moet nog gevonden worden. Maar ik ver wacht dat de lift dit jaar nog zal werken", aldus S. Kooistra van de gemeente. Zo snel zullen de gehandicap ten die met de trein willen rei zen niet geholpen zijn. Niet al leen fietsers hebben het moei lijk met het spoorwegstation, dat midden in de grootscheepse verbouwing zit. Wie slecht ter been is moet een soort Russisch roulette spelen in de centrale hal, waar het barst van de ge niepige trappetjes. Als de trein op het verkeerde perron aan komt, kun je het helemaal wel vergeten. Op perron 4 is bij voorbeeld de lift gesloopt. Na de verbouwing zullen alle perrons hopelijk liften hebben, maar dat is geenszins zeker. Alle roltrap pen zijn bij voorbeeld al ge schrapt. Op dit moment kan de minder mobiele medemens be ter naar Den Haag Centraal uit wijken. Tafelvoetbal De opmars van Cor Bronk is niet te stuiten. De in electro- nisch amusement gespeciali seerde Leidenaar, die een tijd terug zijn Leidse vestiging van CB Amusement aan de Rijn- De lift van het jubilerende bibliotheekfiliaal Zuid-West doet het al langer dan een jaar niet meer. Hoog tijd dus voor een verheffend cadeautje van wethouder Koek voor de minder validen. foto hielco kuijpers straat 4 opende, probeert de flipperkast en het tafelvoetbal spel weer populair te maken. Goedkoop en niet-verslavend spelvermaak, als tegenwicht voor de fruitautomaat, de niets ontziende eenarmige bandiet die normale burgers verandert in zombie-achtige gokverslaaf den. En Bronk heeft de tijd mee: de gemeente Leiden wil de fruitau tomaten uit snackbars en buurthuizen weren. Bronk heeft ook succes: in zestien buurthui zen staan inmiddels al de be faamde tafelvoetbalspelen. Hoog tijd dus voor een compe titie, waarvan het eerste deel van maandag 25 oktober tot en met vrijdag 10 december zal worden afgewerkt. Verenigin gen nemen eraan deel met drie teams, die bestaan uit twee per sonen. De linkerspeler bedient de keeper en de twee verdedi gers, die zo venijnig uitgespeeld kunnen worden door de drie aanvallers van de tegenpartij. En de rechterspeler neemt na tuurlijk het overbezette mid denveld en de aanval voor zijn rekening. „Er zijn uit- en thuis wedstrijden. Scheidrechters zien toe op een correct spelver- loop. Scoren vanaf het midden veld mag bij voorbeeld niet. Dan zou het al te makkelijk worden", vertelt Bronk. Er wordt gespeeld in een A en een B-competitie. De B-compe titie is voor spelers tot 15 jaar, in de regel op de woensdagmid dag. De oudere tafelvoetballers spelen in de A-competitie, in de avonduren. „Opgeven is nog steeds mogelijk, via de buurt huizen." Een tafelvoetbalcompetitie is volgens Cor Bronk nog nooit in Leiden georganiseerd. Er wordt gespeeld om de CB-wisselbo- kaal. „Als het loopt wil ik de zaak groter gaan opzetten, bui ten Leiden, bij sportverenigin gen. uiteindelijk in de hele Randstad", zegt Bronk, die standen en uitslagen op de win kelpui aan de Rijnstraat zal bij houden. Informatie: tel. 143730. Ook de flipperbak wordt na tuurlijk niet vergeten. Op open dagen mogen schoolkinderen spelen met de machines. Ook laten monteurs dan zien hoe een flipperkast in elkaar zit. Ver der zijn de nieuwste modellen, waaronder de 'Dr. Who' met een echte 'Dalek' op de kop, gratis beschikbaar op de Leidse flipperdagen in jongerencen trum 't Stathuys aan de Bree- straat 19. Toernooien worden gehouden op dinsdag 19 oktober (14-17 uur), woensdag 20 oktober (14- 17 uur) en donderdag 21 okto ber (20.30-23.30 uur). Kosten: 2,50 per toernooi. Informatie: tel. 071-130983. Frank Buurman en Loman Leefmans CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Arbeidsplaatsen energiebedrijven op de tocht De fusiebesprekingen tussen de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) en het Gemeentelijk Energiebe drijf Zuid-Holland West (GEB) in Den Haag zijn in een vergevorderd stadium. De raden van commissarissen van beide bedrijven hebben onlangs een akkoord gesloten. De directies zijn nu aan zet om de fusie rond te maken. LEIDEN ERNA STRAATSMA Beide partijen hebben onder meer als voorwaarde gesteld dat de fusie niet tot gedwongen ontslagen mag leiden. De kans is echter wel groot dat er door de vorming van het nieuwe be drijf arbeidsplaatsen zullen ver dwijnen. Bij de EWR werken 970 personen, bij het GEB onge veer 1200. De EWR streeft naar schaal vergroting en is daarom in zee gegaan met de GEB. Directie secretaris Oosthout: ,Als nieuw groter bedrijf hopen wij bepaal de voordelen voor onze klanten te krijgen. Omdat je groter bent kun je bijvoorbeeld een grotere korting krijgen op bepaalde produkten die je koopt, zoals leidingen en kabels." Oosthout: „Het is voor ons noodzakelijk onze schaal te ver groten. Het is een landelijke trend om als hele branche sa men te werken. Daar doen wij aan mee." Drie jaar geleden fu seerde de Leidsche Duinwater- maatschappij met het hel ener giebedrijf EBR tot de EWR. Het Rijnlandse nutsbedrijf is ook in onderhandeling over sa menwerking met de Duinwater bedrijf Zuid-Holland en het AJ- phense Waterbedrijf Zuid-Hol land Oost. Oosthout zegt dat deze besprekingen vooralsnog niet tot concrete voorstellen over samenwerking hebben ge leid. Door een fusie met het Haag se GEB kan de EWR haar 'drink- watertak' in eigen handen hou den. De kans is groot dat het energiebedrijf Rijswijk/Leids- chendam zich bij het gefuseer de bedrijf aansluit. VOORHOUT WILLEM VAN ALTENA Het nieuwe station in Voorhout is weer een stapje dichterbij ge komen. De gemeente hoopt binnenkort het contract te teke nen met de NS. Het is de be doeling dat het station in 1996 klaar is. De Voorhoutse burgemeester M. de Goeij maakte dit bekend tijdens het slaan van de eerste paal voor het laatste onderdeel van de nieuwbouwwijk Oost hout. In het gebiedje komen 17 villa's en de bibliotheek. De burgemeester sloeg de eerste paal samen met gedeputeerde J. Wolf. De provinciebestuurder kreeg er van De Goeij nog flink van langs. De Voorhoutse bur gemeester verweet hem dat in de provinciale Nota Keuzevari anten veel te weinig rekening wordt gehouden met de belan gen van de Bollenstreek. In de nota stelt Zuid-Holland voor om de bollenteelt gedeeltelijk te verplaatsen naar de Haarlem mermeer, in het gebied grote aantallen woningen bouwen en er een bos aan te leggen. „Met het laatste wilt u de streek haar identiteit teruggeven. Maar bos sen kwamen voor het begin van de bollenteelt, waarvan we juist dit jaar de 400ste verjaardag vieren!" De burgemeester meende ook dat er onduidelijkheid was over het gewicht van het plan, nu de provincie steeds voor de aanduiding 'communicatieno ta' kiest. Wolf stelde dat het plan het uitgangspunt is voor de discussie over de Bollenstreek. „Maar het is geen vrijblijvend stuk. Het beval wel degelijk een visie op de lange termijn van het provinciebestuur. Wolf verklaarde verder dat de provincie de bollenteelt een warm hart blijft toedragen. Op de Goeijs opmerkingen over het verlies aan identiteit wilde hij gisteren nog niet ingaan. „Die handschoen pakken we later op." KLEDINGBEURS Speciaal voor meiden van 12 tot en met 16 jaar is er in buurthuis Cornelis Joppensz een kledingbeurs. Die vindt plaats op zaterdag 16 oktober van 1214 uur. De kleding kan op vrijdag 15 oktober van 1316 en van 1921 uur worden ingele verd. De afrekening is maandag 18 oktober van 912 uur. Het buurthuis krijgt 20 procent van de opbrengst. Voor meer informa tie: Oppenheimstraat 6a, 2313 JE Leiden, tel. 071-132462. AGENDA WOENSDAG 13 OKTOBER Leiden I nformatiepunt Gemeenschap- pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 2022 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Warmond Naailessen door Kommunika- tie Warmond in het Meerpunt, aanvang 20 uur. DONDERDAG 14 OKTOBER Leiderdorp Koffie met gebak voor bezoe kers van 'De Kringloop' (2e hands speelgoedbeurs bij Sjel- ter) tevens clowns en poppen kast, t.g.v. het 10-jarig be staan, Heemraadlaan, van 10—11.30 uur, Noordwijk Lesmarathon t.g.v. het 50-jarig bestaan van de Willibrord MAVO, Van Panhuysstraat, aanvang 11 uur. Bijeenkomst van de Ned. Chr. Vrouwenbond, dialezing over Israël, Buurthuis, Hoofdstraat, aanvang 20 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30— 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 1617 uur. tel: 071-356425 VALKENBURG DORITH LIGTVOET Modeltreinen, treinbanen, wissels en oude smalspoortreinen zijn zaterdag 23 en zondag 24 oktober te zien in de remise van de Stichting Smalspoor in Valkenburg. I>edcn van de model bouwvereniging Bollenspoor geven van 11 -17 uur demonstraties en tonen hun hobby in het gebouw aan de Voorschotcrweg. Het treintje van de Stichting Smalspoor rijdt voor het laatst dit sei zoen langs een deel van het Valkenburgse Meer. Hoewel de stichting aanvankelijk overwoog om tot de herfst vakantie elk weekeinde ritten te rijden, zijn de vrijwilligers eind september gestopt. „We zijn zo verschrikkelijk nat geworden. Het werd tijd om droge kleren aan te trekken", meldt voorzitter P. van der Ham. Het laatste weekeinde van de herfstvakantie is dan ook de laatste gelegenheid om een rit te maken. In mei be gint het nieuwe seizoen. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school is in de docentenkamer een tentoonstelling van oude onderwijsmaterialen ingericht. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15