71 'Hervormden overheersen de Bond van Predikanten' Kerk Samenleving Laatste Franciscanessen gaan weg uit Noordwijk Bisschoppenvergadering: welkom Wiertz, bedankt Bar Tc- WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Encycliek De massamedia hebben vol gens kardinaal Ratzinger be grepen dat het de moeite waard is de nieuwe encycliek Splendor Veritatis (De glans der waarheid) te lezen en te bespreken. Dit zei Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, in ant woord op vragen van journa listen. Uiteraard waren de re acties in de pers zeer ver schillend, maar dat is volgens Ratzinger ook begrijpelijk. De encycliek behandelt de ethische fundamenten van ons leven. Ratzinger bestreed dat het pauselijk document een 'eenzijdig veroordeling' van de moderne samenle ving bevat. Deze tijd heeft in niet geringe mate bijgedra gen aan 'de grote vooruit gang inzake mensenrechten'. De encycliek waardeert dat positief. Het document keert zich vooral legen een wijd verbreid ethisch relativisme. Een onjuiste en eenzijdige opvatting van verdraagzaam heid kan leiden tot een relati visme dat ook voor de ver draagzaamheid zelf dodelijk kan zijn, aldus Ratzinger. 'Dictatuur' De russisch-orthodoxe me tropoliet Ioann van Sint Pe tersburg heeft president Jelt- sin ervan beschuldigd aan het hoofd van 'een dictatuur' te staan. De president zou al le macht in de handen van één persoon hebben vere nigd. De metropoliet, die de situatie ontoelaatbaar noem de, pleitte in een gesprek met het Franse persbureau AFP voor nieuwe verkiezingen en een nieuwe grondwet. De Russisch-Orthodoxe Kerk, die volgens de metropoliet onafhankelijk is, zal bij de verkiezingen die partij aan bevelen die zich volgens haar het meest aan de goddelijke wet houdt. De metropoliet sprak zich verder uit tegen een herbe grafenis van Lenin in Sint Pe tersburg. Sinds vorige week wordt Lenins mausoleum op het Rode Plein in Moskou niet meer door een erewacht bewaakt. Verwacht wordt dat spoedig een herbegrafenis buiten Moskou zal plaats hebben. Volgens de metro poliet moet Lenin maar in Oelianovsk naast zijn vader worden begraven en niet naast zijn moeder in Sint Pe tersburg. Wel zouden de stof felijke resten van Nicolaas II, de laatste Russische tsaar, naar Sint Petersburg moeten worden overgebracht. Deze zijn kortgeleden in Engeland gevonden. Andreotti De vroegere Italiaanse pre mier Giulio Andreotti is be noemd tot hoofdredacteur van het behoudende katho lieke weekblad '30 Giorni' (30 dagen). Dat heeft de huidige hoofdredacteur. Roberto Rotondo. desgevraagd beves tigd. Tegen de 74-jarige An dreotti, senator voor het le ven, loopt een onderzoek naar zijn banden met de ma fia. De Italiaanse Senaat heeft in mei dit jaar daarom diens parlementaire on schendbaarheid opgeheven. Twee maanden later ging de Senaat daar opnieuw toe over. Dit keer om justitie in staat te stellen onderzoek te doen naar Andreotti's be trokkenheid bij de moord op de journalist Mino Pecorelli. Hij was de leider van het tijd schrift OP, dat bol stond van genachten over de oud-pre mier. Volgens Rotondo is de redactie van het katholieke weekblad ervan overtuigd dat de beschuldigingen legen de oud-premier ongegrond zijn. De voorzitter van de gereformeerde predikantenvereni- ging heeft grote moeite met de bedrijfscultuur van de Bond van Nederlandse Predikanten, die 'heel erg her vormd ruikt'. overlegt de vereniging met de Bond over de problemen. De vereniging, waarbij 814 gereformeerde predikanten zijn aangesloten, is sinds 1990 col lectief lid van de predikanten- bond, die 95 procent van de NUKERK» ANP De tijd van concessies is voor bij, dreigde voorzitter ds. B. Roolvink gisteren tijdens de jaarvergadering van de vereni ging in Nijkerk. Binnenkort ruim 2700 hervormde predikan ten omvat. Roolvink ergert zich er bijvoorbeeld aan dat hij als bestuurslid van de predikanten- bond vooral 'voorgekookte' voorstellen onder ogen krijgt. De getalsverhoudingen in het bondsbestuur zijn ook helemaal zoek, klaagde Roolvink. In het hoofdbestuur moeten de twee gereformeerden en het ene be stuurslid namens de 'kleine ker ken' optornen tegen acht her vormden. In het dagelijks be stuur zitten alleen maar her vormden. De algemeen secretaris van de predikantenbond, ds. N. Kui- péri, was ongelukkig met de kri tiek van Roolvink. Hij betreurde dat de 'gevoeligheden' in het Samen op Weg-proces van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerk nu ook tot in het bestuur van zijn Bond zijn doorgedrongen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Elburg: M A van den Berg te Groot-Ammers. Aangenomen: naar Bergambacht: P.J. Visser te Harderwijk, die bedank te voor Hendrik-ldo-Ambacht. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: H Dorgerlo. Kamps- weg 12. 9419 PE Wijster. tel: 05936-2394; mevr. I.P Epema. Padangstraat 67a, 9715 CN Gronin gen. tel: 050-734201. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Steenwijk: E. Hereste Assen-Noord; te Creil i.c.m. Nagele; P.F. de Boer, kandidaat te Emmel- NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Zalk en Veecaten: F.H Blokhuis te Hardinxveld-Gies- sendam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor 's-Gravenhage-Scheve- mngen- J P. Boiten te Schiedam; voor Putten: R. van Beek te Veenendaal. NOORDWUK DICK VAN DER PLAS Het einde van een tijdperk. Zo kan het vertrek uit Noordwijk van de laatste zusters Francisca nessen van de Heilige Elisabeth zonder overdrijving worden omschreven. Meer dan 85 jaar hebben leden van concregatie gewerkt in achtereenvolgens de wijkverpleging en de ouderen zorg in de badplaats. De zusters waren met name verbonden met Huize St. Jeroen. Het laatste drietal - de zusters Sera- phia, Cecilia en Adriana - neemt deze week afscheid van het be jaardencentrum. Deze laatste Franciscanessen hebben ruim vijftig jaar in Noordwijk gewerkt en ge woond. In het centrum St. Jeroen verbleven zij de afgelo pen periode in een speciale ruimte en verrichtten er nog ta ken als kosteres en als lid van het zangkoor. Ook bezochten zij zieken en waakten bij sterven den. De zusters gaan nu, op ver zoek van de algemeen overste, naar een kloosterbejaardenoord van hun congregatie in Breda. De Noordwijkse geschiedenis van de Franciscanessen gaat te rug tot 1908, toen de eerste twee leden van de congregatie hun intrek namen in het pand Voorstraat 55. Een jaar daarvoor had het bestuur van de plaatse lijke parochie St. Jeroen, op ini tiatief van pastoor Sarter, het besluit genomen om een wijk verpleging op te richten. De zusters die zich met deze taak zouden gaan belasten namen in hun huis aan de Voorstraat ook ouden van dagen op. In 1913 kreeg het kerkbestuur van de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten toestemming voor de bouw van het 'St. Jeroensge- sticht' voi* verpleging van zie ken en oude lieden. Ook kwam er een pension. Het gebouw werd betaald uit een geldinza meling en een lening van het bisdom Haarlem. Het kreeg een plek op het voormalige terrein van het Barbaraklooster aan de Wilhelminastraat. De eerste be woners waren echter geen zieke bejaarden. Het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zorgde voor de aanvoer van gewonde militairen en Belgische vluchte lingen. Pas later kwam het 'ge sticht' beschikbaar voor de ei genlijke doelgroep: de ouderen van Noordwijk. De zusters Seraphia, Cecilia en Adriana bij het beeld van de Heilige St. Jeroen. foto dickhogewoning Het huidige St. Jeroen dateert uit de jaren zeventig. Het was opnieuw een pastoor - P. van den Bosch - die het initiatief nam voor de bouw. Het oude centrum werd afgebroken en de toenmalige burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk sloeg in 1971 de eerste plaats voor het nieuwe onderkomen. Anderhalf jaar later kon het centrum wor den geopend. De taak van de zusters raakte daarmee wat op de achtergrond. Er kwam een nieuwe organisatie met een di recteur aan het hoofd en er wer den verpleegkundigen als be roepskrachten aangetrokken. De overgebleven Franciscanes sen hielden zich sindsdien met zorgtaken bezig. morgen aandacht besteed tij dens een eucharistieviering in de kapel van Huize St. Jeroen. Komende zondag gebeurt dat opnieuw, maar dan met een plechtige viering in de rooms- katholieke St. Jeroenskerk aan de Van Limburg Stirumstraat. Na afloop van de mis, die begint om 10.00 uur, wordt in het pa rochiecentrum een receptie ge geven. AMERSFOORT. ANP De bisschoppenconferentie heeft mgr. F.J.M. Wiertz, de nieuwe bisschop van Roer mond, verwelkomd en afscheid genomen van cfe gewezen bis schop van Rotterdam, mgr. R.Ph. Bar. Dit meldt de pers dienst van het RK Kerkgenoot schap in Nederland na afloop van de tweemaandelijkse verga dering, afgelopen maandag en dinsdag in Amersfoort. Voorzitter kardinaal A. Simo- nis zei bijzonder blij te zijn met de algemene instemming die de benoeming van mgr. Wiertz ten deel is gevallen. Hij wenste de bisschop van Roermond een collegiale samenwerking toe in de RK Kerkprovincie en in de bisschoppenconferentie in- het bijzonder. Simonis prees tijdens het af scheidsdiner de grote inzet van mgr. Bar voor de RK Kerk in Ne derland. De kardinaal verheug de zich over de zich herstellen de gezondheid van mgr. Bar en over de nieuwe taak die de oud bisschop staat te wachten in de Benedictijner orde. Simonis sprak zijn bewondering uit voor de wijze waarop mgr. Bar het verdriet heeft gedragen van het plotselinge en moeilijke af scheid van het bisdom Rotter dam, van het ordinariaat van de strijdkrachten en van de kerk provincie. Mgr. Bar toonde zich dank baar dat de bisschoppenverga dering zijn verzoek had gehono reerd om afscheid vap zijn ambtsbroeders te kunnen ne men. Hij zei in de moeilijke pe riode rond zijn ontslag buiten gewoon veel steun van zijn me debroeders in de abdij van Che- vetogne te hebben ondervon den. Ook de vele blijken van vriendschap van Nederlandse katholieken zijn voor hem be langrijk geweest. Geloofsopvoeding in gezin, school en kerk Het overdragen van het geloof op hun kinderen plaatst veel ouders voor problemen. Vooral in hun tienerjaren is er geen sprake meer van dat jongeren de gezichts punten van hun opvoeders als een automatisme over nemen. Maar ook het bijbrengen van een godsbesef op heel jonge kinderen wordt vaak als moeilijk ervaren. Om ouders en opvoeders daarbij te helpen schreef drs. P.D. Hofland het boek 'Geloofsopvoeding in gezin, school en kerk'. De oud-docent opvoedkunde en psy chologie aan een Pedagogische Academie verzorgde eerder al verschillende publicaties op het gebied van opvoeding en onderwijs. Op 60-jarige leeftijd rondde hij in 1990 zijn theologiestudie af met een doctoraal scriptie over 'De betekenis van Bijbel en Tora voor op voeding en onderwijs'. Hofland is lid van het landelijk deputaatschap 'Kerk en Onderwijs' van de Christelijke Gereformeerde Kerken en geeft in de classis Noord- Holland cursussen geloofsopvoeding aan ouders. Het nu verschenen boek is een weerslag van dit cursuswerk. Het is behalve voor persoonlijk gebruik ook geschikt voor gespreksgroepen en bijbelkringen. Geloofsopvoeding in gezin, school en kerk P.D. Hofland. - Lei den Groen, 1993. - 112 p. ISBN 90-5030-337-4. Prijs 19,95 gul- Ik kan het zelf... Na 'Rond de geboorte' en 'Met vallen en opstaan' (voor kinderen van 0 tot 2 jaar) is bij de Leidse uitgeverij J.J. Groen en Zonen het derde deeltje verschenen in de se rie 'Christelijke opvoeding'. Het heet 'Ik kan het zelf en is gericht op kinderen in de leeftijd van 2 tot 4 jaar. De BOEKBESPREKING E van Veldhuizen serie, die onder redactie staat van dr. J. Stolk, zal uitein delijk bestaan uit tien boeken over de dagelijkse opvoe ding van kinderen. De doelgroep bestaat uit ouders die niet alleen meer willen weten over de ontwikkeling en de opvoeding van kinderen, maar ook behoefte hebben aan bijbelse richtlijnen voor de dagelijkse omgang met hun kroost. 'Ik kan het zelf - een stopzinnetje van veel peuters - gaat in op de ontwikkelingen die kinderen in het derde en vierde levensjaar meemaken. De auteurs noemen deze periode zeer belangrijk voor de persoonlijkheids ontwikkeling van het kind. Bij het samenstellen van de serie 'Christelijke opvoeding' staat de 'geborgenheid van het gezinsleven' centraal. In dit deel wordt die ge borgenheid vooral gebruik als 'springplank voor de ontdekking van de buitenwereld'. Er wordt verder on der meer ingegaan op het straffen van kinderen, op het gezag van de ouders en de gewetensvorming van het kind in deze leeftijdsperiode. Ik kan het zelfChristelijke opvoeding J. Stolk (eindredactie). - Leiden Groen, 1993. - 124 p. ISBN 90-5030-325-0. Prijs 24,50 gulden. Je mag zelf bidden Het eerste deel van de serie 'Kind en gebed' - ook ver schenen bij Groen in Leiden - heet 'Je mag zelf bidden'. De tekst en de woordkeus van E. van Veldhuizen zijn in dit deeltje afgestemd op de leeftijdsgroep van vier tot zeven jaar. Het is uitgevoerd als prentenboek met illu straties in twee kleuren van Marianne Witvliet. Als uit gangspunt voor dit boek is het 'Onze Vader' genomen. Net als de hierboven besproken uitgaven van de Leidse uitgeverij zal de gekozen aanpak met name de vyat meer traditionele christenen aanspreken. Je mag zelf bidden E. van Veldhuizen (tekst) en Marianne Wit vliet (tekeningen). - Leiden Groen, 1993. - 56 p. ISBN 90-5030- 331-5. Prijs: 19,95gulden. DICK VAN DER PUS door Jan Krul* 1 -- -- - 'y COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeveri) Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, J. de Vries, G.P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van8 30-17.00uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet find BTW) per kwartaal82,85 per kwartaal (post) 119.50 per jaar 321.65 per maand 28.75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18 00-19.30 uur, zat 10 00-12 OOuur Telefoon071-143241 HET WEER ROB GROENLAND Venijnige rakker Op mijn laatste dag als 'particulier' weerjournalist had de atmosfeer nog een pittige verrassing in petto. Het begon allemaal gisterochtend toen een klem maar zeer venijnig lagedrukgebied ten westen van België arriveerde. Het systeem was zo klein dat het moeilijk was het te ontdekken op de weerkaart Juist dergelijke kleine weersystemen moeten met extra aandacht worden behandeld omdat ze verradelijk uit de hoek kunnen komen. In de loop van de dag trok deze mini-depres- sie verder uitdiepend vlak langs on ze westkust naar het noorden. De luchtdrukverschillen aan de zuid zijde van dit laagje was korte tijd voldoende groot om de westenwind tot een 7-8 Bft te laten aanwakke ren met stoten van stormkracht. Aan het einde van de middag be vond de kern zich ten noorden van Texel en werd in Den Helder ge middeld even een 40 knopen ge meten (dit is bijna stormkracht 9 Bft). De satellietfoto's toonden hoe in enkele uren tijd een regengebied op een fraaie wijze om het centrum van lagedruk spiraliseerde. Het ge volg van dit spiraliseren was dat het regengebied dat onze regio in de ochtend was gepasseerd, in de namiddag weer terugkeerde en ons letterlijk voor de tweede maal een nat pak bezorgde. Met de heden daagse technologie van satelliet en radar is het mogelijk om een derge lijk rakker 24 uur per dag te lokali seren. Echter, ook nu nog is het lo kaliseren van een zich ontwikke lend stormveld niet triviaal en ze ker met boven de Noordzee waar het aantal waarnemingspunten (de levensader voor de meteoroloog) beperkt is. Morgen en vrijdag worden twee slechte dagen met overvloedige re gens en veel wind, maar in het weekeinde moet het weer zich sterk gaan stabiliseren. Wel is het zo dat aanzienlijk koudere lucht uit het hoge noorden dan is uitge stroomd met een grote kans op nachtvorst. Schrijver dezes gaat nu even lek ker op vakantie en weerman Hans van Es neemt deze rubriek waar. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Denemarken: Veel bewolking en peno- den met regen, morgen van het noorden uit droog en opklaringen. Maxima vandaag rond 10 graden, morgen enkele graden la ger Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en Wales regen, verder wisse lend bewolkt en enkele buien, in Schotland vooral in de Hooglanden met ha gel en sneeuw. Middag- temperatuur rond 9 gra den, in Schotland enkele graden lager België en Luxemburg: Vandaag half tot zwaar be wolkt en vooral in het wes ten af en toe regen. Mor gen overal bewolkt en re gen Vandaag maxima rond 16 graden, morgen beduidend la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag op veel plaatsen eerst nu en dan zon, verder half tot zwaar bewolkt en perioden met regen. Maxima vandaag rond 17 graden, morgen enkele graden lager. Portugal en Madeira: Portugal: Half tot zwaar bewolkt en bui en. Maxima rond 16 graden, in de Algar- ve iets hoger. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Maximumtem peratuur ongeveer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Onstandvastig weer met veel wolken en een grote buienkans. Aan de Costa's in het zuidoosten nu en dan zon en meest droog. Maxima meest tussen 14 en 18 graden, langs de Costa's maxi ma vandaag nog rond 25 graden, mor gen enkele graden lager. Canarische Ei landen: Af en toe zon, ook wolkenvelden en met name vandaag een enkele bui. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag meest bewolkt en enige tijd regen. Morgen veranderlijk be wolkt en nog een enkele bui. Middag- temperatuur vlak aan zee rond 21 gra den Tunesië: Droog en flink wat zon. Maxima aan zee ruim 30 gradén. Zuid-Frankrijk: Vandaag op veel plaatsen eerst nu en dan zon, verder half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer en veel neerslag. Middagtemperatuur van daag van 17 graden in de Dordogne tot 23 aan de Cóte d'Azur. Morgen overdag iets lagere temperaturen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden meest bewolkt en enkele, plaatselijk zware regen- of on weersbuien. Verder naar het zuiden droog en vrij zonnig. Maxima in het noorden circa 20 graden, in regen lager. In het midden en zuiden middagtempe ratuur tussen 26 en 31 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, morgen iets lager. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. Maxima van ongeveer 25 graden op Kreta en op de eilanden in de Egeïsche Zee tot plaatselijk 30 gra den op het Griekse vasteland Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima van 25 graden rond de Dardanellen tot circa 29 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag in Sleeswijk Holstein regen, el ders af en toe zon en slechts hier en daar een bui. Morgen overwegend be wolkt en perioden met regen Middag temperatuur vandaag van 13 graden bij Hamburg tot 22 plaatselijk in Beieren, morgen overal wat lagere maxima. Zwitserland: Vandaag in het noorden nog enkele op klaringen. verder overwegend bewolkt en perioden met regen Aan de zuidflank van de Alpen opnieuw plaatselijk grote neerslaghoeveelheden Vandaag vooral in het noorden plaatselijk maxima rond 20 graden, verder middagtemperaturen rond 13 graden Oostenrijk: In het westen half tqt zwaar bewolkt en kans op buiige regen, mogelijk met on weer. ^n het oosten wat meer zon en waarschijnlijk droog Maxima rond 23 graden, in het westen een stuk lager WEERRAPPORTEN DONDERDAG 14 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 Zon onder 17.45 Maan op 05.36 Maan onder 16.53 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.31 14.00 Laag water 10.11 22.05 Weerrapporten 12 oktober 19 u w9 18 13 6 w 10 17 12 15 Eindhoven licht be Den Helder regen Rotterdam regen Vlissingen half be Aberdeen regenb Athene onbew. Berlijn waart Boedapest half be Bordeaux waart Brussel licht be Cyprus onbew Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Zurich regen Bangkok weerlich Casablanca waar be Johannesburg halfbew Los Angeles onbew. New Orleans waar be New York regen TelAviv onbew. 10 27 17 0 24 17 0.1 19 12 3 24 11 0 21 11 10 16 14 17 0 11 9.6 17 10 0.6 21 15 4 23 16 0 27 19 0 Tokyo Toronto nw2 23 15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14