Leiden Huizenbouw achter gevel van Vooruit Gë F f, j|P Bibliotheek apart 'Sleutels loopt veel te hard van stapel' Buren blussen brand videotheek Noordeinde Celstraf voor bouwfraude D66 voorstander van elektronisch stemmen LENEN WORDT STEEDS LEUKER BIJ DEGKB LEIDFNi GOED VOOR UW LENING Gevulei: invoering van milieubelasting is onrechtmatig open voor kinderen College wijst kritiek D66 op welstandcommissie af Kampioenschap computerschaak twee weekeinden in gebouw CRI deceuninclt 0 Studentes 'niet geheel vrijwillig' weg uit pand WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 13 chef gert visser, 071-356430. plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Asfalt A De Leiderdorpse I O Engelendaal wordt dit najaar niet over de hele lengte opnieuw geasfal teerd, maar door lapmid delen 'winterklaar' ge maakt. Kostbaar A —f De huttenbouw- I week in Langeraar krijgt een kostbaar staartje. De resten van het hutten- dorp moeten uit oogpunt van milieubehoud naar de AVR. Verbouwing begint volgend jaar Het pand van Coöperatieve Vereniging Vooruit aan de Korevaarstraat wordt verbouwd tot een aantal drie-ka merwoningen. Dat hebben B en W besloten nadat de laatste gegadigde voor het oude fabrieksgebouw, de stichting Modelbouwmuseum, is afgehaakt. De gemeen te hoopt begin volgend jaar plannen voor de verbouwing van het pand te presenteren. leiden aad rietveld De karakteristieke gevel aan de Korevaarstraat, waarachter van 1931 tot 1966 een coöperatieve broodfabriek was gevestigd, wordt opgeknapt. Daar moet niet te lang mee wordt gewacht, zegt gemeentewoordvoerder P. Prudhomme van Reine. ,,Die gevel wordt in oude glorie her steld. Dat moet wel een beetje snel gebeuren, want hij wordt steeds slechter." In 1991 kwamen burgemees ter en wethouders met het plan het gebouw aan de Korevaar straat te slopen. Er zouden 17 nieuwe woningen en twee win kels komen. Maar gebruikers, omwonenden en historici kwa men tegen dat plan in opstand. Met name de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden (Stiel) maakte ernstig bezwaar. Stiel kent een grote historische waar de toe aan het pand, dat in 1894 werd gebouwd. In het pand, een ontwerp van architect W. Mul der, is de Leidse afdeling van de SDAP opgericht, de voorloper vn de huidige PvdA. Ingetrokken Nadat het sloopplan onder druk van de protesten was ingetrok ken hadden burgemeester en Geluidsapparatuur gestolen leiden Uit een elektrotechnisch bedrijf aan de Lammenschans- weg is in de nacht van maandag op dinsdag voor vele duizenden guldens aan geluidsapparatuur gestolen. Inbrekers gingen er vandoor met radiocassette-recorders, boxen en versterkers. Een bestelbus met gereedschap die bij het bedrijf voor de deur stond werd opengebroken en leeggehaald. Leidenaar in hoger beroep veroordeeld Het gerechtshof in Den Haag heeft een 37-jarige werkloze Leidse stratenmaker in hoger beroep tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Het hof achtte bewezen dat de man in 1989 als onderaannemer valse inlichtin gen over gewerkte uren aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft verstrekt. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van pro cureur-generaal E. Meyjer. De 46-jarige buurman, die de formulieren van het fonds in vulde, is vrijgesproken. Tegen hem had de procureur-generaal eveneens een straf van een jaar geëist. Beide mannen waren in april 1991 door de Haagse rechtbank tot een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijkveroordeeld. De 37-jarige stratenmaker startte begin 1989 een onder aannemersbedrijf. Tegen beta ling van gewerkte uren werden werknemers beschikbaar ge steld voor bouwprojecten. Op het einde van het jaar bleek dat de afdrachten van de sociale premies niet in orde waren. Bij verdere controle bleek de boek houding van de 37-jarige totaal niet te ldoppen. De 46-jarige buurman heeft de formulieren van het sociaal fonds ingevuld. De man zegt echter de boel niet te hebben willen flessen en slechts op ver zoek van zijn buurman de ge werkte uren ingevuld te heb ben. De 46-jarige is inmiddels een nieuw bouwbedrijfje be gonnen. leiden erna straatsma D66 wil de komende verkie zingen een proef nemen met elektronisch stemmen. De fractie stelt B en W voor enkele stemmachines aan te schaffen waarmee gemeente-ambtena ren ervaring kunnen opdoen. In een brief aan het college doet D66 het voorstel om vijf elektronische stemmachines aan te schaffen voor een totaal bedrag van 35.000 gulden. Dat geld kan bij voorbeeld gehaald worden uit het fonds voor 'ex perimenten bestuurlijke ver nieuwing Elektronisch stemmen is volgens D66 op den duur kos tenbesparend en gebruiks vriendelijk. De gemeente hoeft geen stembiljetten meer te la ten drukken en er zouden minder stembureaus nodig zijn. De fractie denkt dat het aantal bureaus van 64 terugge bracht kan worden naar 50. De mogelijkheid om elektro nisch te stemmen bestaat sinds 1974. Er zijn momenteel 214 gemeenten die gebruik maken van dit nieuwe sys teem. limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f 10.000,- 69 maanden f 200,- 12,0% 125.000,- 68 maanden 1500,- 11,6% f40.000,- 68 maanden f 800,- 11,6% Persoonlijke lening in handen looptijd aflosslng per maand effectieve rente per jaar f 10.000,- 48 maanden f 258,77 11,6% f 20.000,- 48 maanden f517,53 11,6% f 40.000,- 60 maanden f870,97 11,6% interessant voor U! Bel voor nadere informatie of kom gewoon even Dat kan op werk dagen van 9,00-12.30 uur en op donderdag avond van 17.30-19.30 uur. Welkom! Wijzigingen voorbehouden. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 leiden erna straatsma De Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden en omstre ken (Gevulei) maakt bezwaar tegen de invoering van een 'af- valstoffenbelasting'. Het alge meen bestuur noemt de heffing in een brief aan de Tweede Ka mer 'onrechtmatig'. De afvalstoffenbelasting is volgens de Gevulei in eerste in stantie bedoeld om de inkom sten van het rijk te vergroten. De bescherming van het milieu is niet de belangrijkste reden geweest voor invoering van de afvalstoffenbelasting. Om die reden noemt de Gevulei de hef fing 'onrechtmatig'. Voor Leiden en omliggende gemeenten betekent de nieuwe belasting verder een onaccepta bele stijging van de woonlasten, meent de Gevulei. De reini gingsrechten in deze regio zijn al bijzonder hoog door een vroegtijdige sluiting van de Leidse vuilverbrandingsovens. De installatie aan de Gabriël Metzustraat is in september 1990 gesloten omdat er te veel dioxine-uitstoot was. Sinsdien zijn de negen Gevulei-gemeen- ten gedwongen hun huisvuil el ders in het land te verwerken. Dit brengt hoge kosten met zich mee. Om de kosten van afvalver werking te verlagen is de Gevul ei bezig met plannen voor de bouw van een afvalscheiding en vergistingsinstallatie in Lei den. Deze installatie zou milieuvriendelijker en goedko per zijn dan verbrandingsovens. wethouders voorkeur voor een delbouwmuseum echter was verbouwd en opgeknapt moe- ting. „Daarvoor ontbreken ons 'museale' bestemming van de het pand te klein en te ondoel- ten worden", zegt woordvoer- de tijd en het geld." Vooruit. Voor de stichting Mo- matig. „Er zou heel veel aan der Leeuwenburgh van de stich- Woningbouwvereniging De Sleutels mag niet aan haar le den toestemming vragen om een plan voor de bebouwing van de Vijf Meilaan te ontwikke len. Dat vindt de Stichting Leef baar Zuidwest. De Stichting eist in een brief aan De Sleutels dat dit punt van de agenda van de ledenvergadering van 18 okto ber wordt gehaald. „Veel zuidwesters zijn fel te gen de bebouwing van de Vijf Meilaan en het is veel te vroeg om nu al toestemming te vra gen voor een bouwplan, terwijl het hele project nog in de fase van planvorming is. Veel argelo ze leden dreigen nu voor een plan te, stemmen waar de om wonenden fel tegen zijn", aldus de opstellers van de brief. Volgens E. van Kaam, woord voerder van De Sleutels, wordt de normale procedure gevolgd. „Wij vragen de leden slechts om formele toestemming. Dat doorkruist de inspraak niet. Het staat vast dat daar gebouwd moet worden, en wij moeten daar gaan bouwen. Dus moeten wij verder met de architect. Het bouwplan heeft haast, om een contingent voor 1993 veilig te stellen." Leefbaar Zuidwest heeft wei nig vertrouwen in de inspraak. „Wij hebben niet kunnen mer ken dat U gevoelig bent voor de inbreng van de bewoners", wordt in de brief gesteld. Bibliotheek 't Spoortje in Leiden is voortaan apart open voor kin deren en volwassenen. De ope ningstijden hangen in het ver volg samen met de leeftijd van de leden. Deze drastische maat regel is genomen om het aantal volwassen bezoekers te laten toenemen. Dat aantal was de laatste jaren namelijk flink ach teruitgegaan, door de drukte en onrust die met name jongere le zers veroorzaakten in het ge bouw. Door deze en andere maatregelen hoopt de biblio theek haar aantrekkingskracht op volwassenen weer te vergro ten. Het accent ligt 's middags vooral op de kinderen. Volwas senen zijn dan welkom, maar moeten rekening houden met de drukte. De vrijdagavond is daarentegen helemaal voor hen, zodat ze rustig kunnen lezen en uitzoeken. Leden onder de zes tien jaar komen dan alleen on der begeleiding binnen. Oude ren en moeders met kleine kin deren vormen donderdagmor gen de hoofdmoot, hoewel de bibliotheek dan voor iedereen open is. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk leiden vervolg van voorpagina Onmiddellijk na het uitbreken van de brand gingen buurtbe woners de vlammen met zes brandblussers te lijf. „Er zitten daar in de buurt veel studenten panden. Wij stellen verplicht dat deze brandblusapparatuur in huis hebben. Dat pakte in dit geval extra goed uit", aldus een woordvoerder van de brand weer. Buiten de videotheek lie pen geen panden schade op. De brandweer kon zich be perken tot het nablussen van de videotheek maar haalde eerst wel met een ladderwagen twee studentes van de tweede verdie ping van het pand. De twee, die daar kamers huurden, konden door rook en warmte het pand niet meer via de benedenver dieping verlaten. Zij vonden on derdak bij vrienden aan de overkant van de straat. De brandweer zag onmiddel lijk dat de brand 'geen natuur lijke oorzaak had'. Klanten van een shoarmazaak aan het Noordeinde en een anonieme beller meldden de politie dat zij, net als de overbuurman, twee donker geklede mannen bij de videotheek hadden zien weg rennen. ,",Dat is in elk geval een aanknopingspunt voor het on derzoek", aldus politiewoord voerder Blom. De twee zouden gevlucht zijn in de richting van de Oude Varkenmarkt. De brandweer kon tegen twee uur 's nachts richting kazerne vertrekken. De brand trok enige tientallen belangstellenden. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand in de videotheek aan het Noordeinde gingen buurtbewoners mef brandblusapparatuur de straat o dë vlammen te doven. FOTO»LUCh leiden «gert vissernomen. B en W wijzen er echter op dat het bouwplan slechts 'in geringe mate' is bijgesteld. De hoofdopzet van het plan is ge handhaafd 'zodat rekening is gehouden met de aanpassingen die de raadscommissie vroeg'. B en W zijn het ook niet eens met de kritiek van D66 dat op deze manier het geen zin heeft dat de raadscommissie zich uit gebreid met bouwplannen be moeit. De raadscommissie moet in elk geval een oordeel geven over bezwaarschriften te gen bouwplannen, aldus B en W. De conclusie van het college is 'dat de adviestaken van de verschillende commissies niet altijd even makkelijk zijn te trekken'. De welstandscommissie tornt niet aan besluiten die door de politiek zijn genomen. Dat schrijft het college aan de fractie van D66. Deze had zich er over verbaasd dat de welstandscom missie een door de raadsleden goedgekeurd bouwplan voor het Vrouwenkerkplein wilde veranderen. D66 wees er op dat het op de ze manier wel erg ingewikkeld wordt om bouwplannen af te ronden. De fractie meende dat de welstandcommissie alleen maar advies mag uitbrengen en zich niet moet bemoeien met bouwplannen waarover reeds een definitieve beslissing is ge- De beste Nederlandse schaak programmeurs komen naar Leiden voor het dertiende Ne derlandse Kampioenschap Computerschaak. Onder de 28 deelnemers bevinden zich E. Schroder en J. de Koning die zich beiden al eerder kam pioen mochten noemen. De organisatie is in handen van de Computerschaak Vereniging Nederland (CSVN) en CRI. Het toernooi wordt gehouden in de weekeinden van 23/24 oktober en 13/14 november in het ge bouw van de CRI van de uni versiteit Leiden. Bij computerschaak spelen niet de schakers, maar schaak programma's tegen elkaar. De ze zijn gemaakt door de deel nemers. Tijdens de wedstrijd geeft de PC aan welke zet de speler moet doen. Die voert die dan uit op een gewoon schaakbord, dat tussen de strij dende partijen instaat. De an dere schaker tikt dan de zet van zijn tegenstander in, waar op' zijn computer antwoordt met een tegenzet. De speler moet die vervolgens uitvoeren. Er worden elf ronden gespeeld. In de speelzalen kan men uitgebreid met de ontwer pers/programmeurs van ge dachten wisselen. Elke middag is er commentaar op de partij en in een aparte zaal. Op zon dag 24 oktober neemt Lex Jongsma, schaakjournalist van de Telegraaf, dit voor zijn reke ning. Schrijver Tim Krabbé, die enkele boeken over het schaakspel schreef, doet dit op zondag 14 november. Het toernooi heeft plaats in het CRI, Niels Bohrweg 1 in Leiden. De eerste drie dagen van 920 uur en de laatste dag van 1017 uur. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maaf gemaakt. Het geheel voorzien van KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «a m nrhvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roetofarerdsveen, tel 01713-15361 - telefax 01713-15202 leiden emiel fangmann De 34 Minerva-studentes in het pand Hooigracht 76 zullen het pand op 1 november verlaten. Zij hebben daartoe een verkla ring ondertekend. „Niet geheel vrijwillig maar onder druk van een ontruiming", aldus een woordvoerster. De studentes moesten eigen lijk op 1 september al uit het pand aan de Hooigracht zijn. Dat voldoet niet aan de eisen voor kamerbewoning. Het pand werd eind vorig jaar clandestien tot studentenhuis verbouwd. De bewoners keerden zich dit voor jaar tegen de uitzetting, maar hun protesten bij de gemeente en de Raad van State haalden niets uit. De gemeente deed de studen tes eind augustus het aanbod ze tot 1 november te laten zitten, mits ze een verklaring zouden ondertekenen waarin ze zeggen het pand op die datum vrijwillig te ontruimen. De meeste studentes hebben van de Stichting Studentenhuis vesting inmiddels andere woon ruimte aangeboden gekegen. Een klein aantal moet zelf op zoek. Het gaat om studentes die in Amsterdam studeren en en kele onderhuursters. De studen tes zijn boos dat de gemeente voor hen geen oplossing heeft getroffen. „Dat was wel be loofd", zegt een woordvoerster. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft de gemeente echter van meet af aan duidelijk gemaakt wie er voor alternatieve woon ruimte in aanmerking kwam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13