Produkten maken die consument ook straks wil: dat is de kunst Leven en wonen Extra zorg voor vijver C Neem een proefabonnement, "J WEKEN VOOR 31,00 BEL 071-356356 'Eetgewassen' kunnen nu naar kelder Beddenspeciaalzaak richt zich op jeugd Duo-pedaalemmer voor 'gewoon' en GFT-afval REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN oms krijg ik de indruk dat vijvers net zulke zorgenkinde- v ren zijn als grasveldjes. De meest uiteenlopende klachten over dat blinkende watertje in de tuin doen de ronde: groen als erwtensoep, alle vissen dood, de planten overwoekeren het water, enzovoorts enzovoorts. Hieruit blijkt dat er weliswaar veel vijvers zijn in de moderne tuinen, maar weinig mensen die de ze op de goede manier verzorgen. De goede manier is, zoals zo vaak in de tuin, voortdurend verzor gen. Ook nu in de herfst, als we denken dat we er niet naar om hoe ven kijken. Nu immers zijn ook de vijverplanten bezig om zich klaar te maken voor de winter. Ze verzamelen al hun krachten in de wortels onder water, of in kleine winterknopperkdie naar de bodem zakken, zoals bijvoorbeeld bij kikkerbeet. Het blad sterft af en als we het niet verwijderen, zakt het naar de bodem waar het vergaat. In de natuur en in grote natuurlijke vijvers vormt al dat blad geen enkel probleem. Daar vormt zich op den lange duur een dikke laag modder onderin en in die modder kunnen dan weer talloos veel dieren overwinteren. Maar in onze kleine vijvers vormt rottend blad een bedreiging voor de vissen. Er ontstaat moerasgas en zeker als er een vlies ijs op het water komt te liggen, is dat zeer schadelijk voor al wat leeft. Daarom hier een dringend advies om een groot deel van het blad van de vijverplanten tijdig uit het water te halen en naar de com post te brengen. Daar kan het rustig door allerlei micro-organis men omgezet worden in goede voedzame aarde. En ons water blijft schoon en helder, de vissen hebben geen last van de schadelijke gassen. Wat geldt voor de waterplanten, geldt in nog veel sterkere mate voor het blad van bomen en struiken dat op het water terecht komt. Meteen weghalen en naar de compost brengen. Dat houdt in, dat we ofwel elke dag gewapend mét een netje het water schoon moeten maken, of een flink stuk gaas over de vijver moeten span- Samenvattend, ook nu vraagt de vijver de nodige aandacht en zorg. Wie deze er niet voor over heeft, schaart zich daarmee bij de groep van klagers over dit kostelijke stukje tuin. LEZERSVRAAG Mevrouw NIEUWENHUIZEN uit HEEMSTEDE wil graag weten of de bruine zaden van haar papaver een soort drug zijn. Ik kan haar geruststellen. De papaver waaruit opium gewonnen wordt heet papaver somniferum en heeft donkerblauw zaad. Bo vendien wordt opium niet uit rijpe zaden gewonnen maar uit de onrijpe zaaddozen. Daaraan wordt het melksap onttrokken. Met opium als uitgangspunt wordt dan ook nog heroïne en morfine ge maakt. Dus volop drugs, maar niet uit de tuinpapaver die wèl giftig is. Overigens wordt ook het zaad van de beruchte papaver somnife rum gewoon gebruikt op broodjes en in omringende landen in ge bak. De hele plant is giftig, maar het zaad niet. Een leuke brief ontving ik van mevrouw WARMERDAM uit HAAR LEM. Zij heeft een hortensia die alle behandelingsvoorschriften lo genstraft. Deze plant staat in de volle zon, krijgt nooit en te nimmer water en wordt niet pas in het voorjaar, maar al in de herfst flink in gekort. Desondanks verrast ze elk jaar met 100 (ja honderd!) bloe men. Dat kan allemaal gebeuren. Toch veronderstel ik dat de grond vochthoudend is en de plaats redelijk beschut. In elk geval leuk te horen, dat er planten zijn die zich niets aantrekken van goedbe doelde gebruiksaanwijzingen. Droef bericht uit HILLEGOM. De tomatenoogst van P. MULLER is volledig mislukt, net als vorig jaar. De briefschrijver veronderstelt terecht, dat het wellicht aan de compost kan liggen. Daarin zijn de zieke planten van vorig jaar verwerkt. Dat is inderdaad het geval. Tomaten zijn gevoelig voor een schimmel, Phytophtera. Daarom mogen ze nooit tweemaal op dezelfde plaats staan, want de schim melsporen blijven in de grond. Er is een (schrale) troost voor P. Muller. Ook zonder zieke tomaten in de compost, is de oogst dit jaar bij mij totaal mislukt als gevolg van de vele nattigheid. Buren die keurig een plastic dakje over hun planten hebben gespannen, hébben wèl kunnen oogsten. Maar goed, volgend jaar kunnen er best weer tomaten in de tuin, liefst op kersverse grond. En de zieke planten van dit seizoen moeten ver brand worden of in de vuilnisbak gedeponeerd. Mocht het weer een natte zomer worden: denk dan om een afdak. Doet wonderen! Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem, t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. In oktober staan er nog gewassen op de tuin, die nu in de kelder kunnen worden geplaatst, om ze verder te laten groeien of om ze voor latere consumptie te bewaren. Niet iedereen heeft een echte kelder, maar vaak toch wel een ruimte die soortgelijke condities biedt. Als de bloemkool nog niet helemaal vol groeid is wanneer het gaat vriezen, dan kan de plant nu worden uitgegraven en met zo veel mogelijk grond aan de wortels in voch tige turfmolm gezet. De 'bloem' moet dan wel al goed zichtbaar zijn. Alleen de turf molm mag worden begoten. De kelder, of welke andere geschikte ruimte dan ook. moet wel voldoende licht hebben en goed geventileerd zijn. Hetzelfde kun je met winterandijvie doen. Zet de planten in potten en zorg er voor dat de bladeren van de onderscheide ne planten elkaar niet raken. Je hoeft ze pas naar binnen te halen als de vorst onder de vier graden daalt. Chinese kool kan op de tuin wel zo'n graad of zeven vorst verdra gen. Oogst ze, voordat het zo ver is. bij droog weer en zet ze in vochtig zand. Laat koolraap zo lang mogelijk in de tuingrond, maar als het menens wordt met de winter, verhuis ze dan naar de koele binnenruimte. Daar kun je ook winterwortels (prima voor de hutspot) bewaren, maar bescherm ze wel tegen muizen! Ook knolselderij en prei laten zich goed bewaren. Prei in vochtig zand; je kunt die ook in de volle grond laten staan, maar als de grond hard bevroren raakt wordt het oogsten wel moeilijk. Met een afdekking van bladeren of turfmolm kan de grond nog wel een tijd lang zacht worden gehou den. Ronde kolen kunnen het best op een luchtig rek hangend worden bewaard. Wit- lofpennen worden in de tweede helft van oktober geoogst of in een platte bak inge kuild. Maar witlofkropjes kun je ook binnen verder kweken. Als het daar niet donker ge noeg is, strooi er dan een 20 cm dik laagje turfmolm overheen. Het kan ook zó: zet een stuk of zes witlof- pennen, genoeg voor een maaltje, in een hoge pot. Plaats er een lichtdichte doek overheen, zodat zich in het donker malse kroppen kunnen vormen. Eens per week haal je zo'n pot te voorschijn, zet hem een tijdje onder een temperatuur van ca. 18 graden en dan ben je vanaf januari weke lijks verzekerd van een smakelijke witlof schotel. Houd voldoende winterbedekking bij de hand: sparretakken, stro of ruige stalmest. Wie in september j.l. nog spinazie en veld sla heeft gezaaid, moet dit gewas nu van beschermende sparretakken voorzien. Kruiden zoals tijm, karwij, lievevrouwebed stro en pepermunt bescherm je met een dekje van bladeren, vastgelegd met een reep gaas. Fruittuin Ook in de fruittuin moet je rekening hou den met de naderende winter. Die zou wel eens streng kunnen worden, als we afgaan op de enorme hoeveelheden vruchten, ook bessen en bottels, die zich in het huidige seizoen als oogst aandienen. Eikels en ge vulde beukenootjes zijn er dit najaar even eens in overvloed. Oude volkswijsheid voorspelt daaruit een ouderwets-strenge winter. Dek intussen de grond tussen de ge schoonde aardbeiplanten af met ruige run- dermest, compost of turfmolm. Breng lijm- banden rond stammen aan, om de wijfjes van de wintervlinder tegen te houden. Wie nieuwe bomen of struiken plant, moet ze voorzien van materiaal tegen wildvraat. Hazen hebben er een handje van, geholpen door een dikke sneeuwlaag, in bomen te klimmen en aan de bast te gaan vreten. De bescherming moet daarom minstens een meter hoog zijn. Haal rondom de stammen de wilde plan ten weg. Spit de grond (voorzichtig, om de wortels te sparen) in een cirkel van zo'n twee meter doorsnee. Ook in de moestuin moet worden gespit, liefst twee steken diep. In zware (klei)grond moet dit nü gebeuren, op zandgrond kan het in het voorjaar. I^aat de kluiten heel. Die moeten komende win ter kapot vriezen, zodat de bodemstructuur wordt verbeterd. Je kunt er ook stalmest over uitspreiden, maar dat moet dan wel volgens het teeltplan gebeuren. Want rode biet, radijs, worteltjes, schorseneren e.d. houden echt niet van zo'n bemesting. Houd bij het planten van nieuwe bomen of struiken rekening met de grondwater stand. Vruchtbomen staan over het alge meen het liefst de hele dag in de zon. Aal- en kruisbessen verdragen wel wat schaduw. Onderzoek demografische ontwikkelingen moet handje helpen De winkelier en de marktkoopman, die da gelijks in contact staan met de klant, mer ken direct wat die klant wil en over welke produkten hij niet tevreden is. Iets nieuws dat niet 'loopt' wordt door de winkelier niet meer ingekocht. Een fabrikant heeft het in dit opzicht heel wat moeilijker. Hij moet er niet alleen achter zien te komen wat de consument met wie hij geen direct contact heeft wil, maar hij moet bovendien nog een aantal ja ren vooruit kunnen denken. Anders zit hij straks met produkten die hij nog niet aan de straatstenen kwijt kan. Philips, fabrikant van consumenten-elektronica, heeft daarom een aantal diepgravende onderzoe ken laten doen. Het bedrijf gebruikt de resultaten om de marktstrategie aan te passen. Want in deze tijd kun je je marktaandeel alleen maar handhaven of uitbouwen, als je exact weet wat de kopers wil len. Een moeilijke zaak, want niets is veranderlijker dan de consument. Bovendien kun je heel moeilijk van tevoren bepalen in welke mate en voor hoe lang je met bepaalde produkten de gunst van de kopers kunt verwerven. De demografische ontwikkeling in Nederland vertoont een duidelijk zichtbaar patroon. Er veran dert nogal wat. Het meest opvallend is de groei van het aantal eenpersoons huishoudens, van 700.000 in 1980 naar 1.700.000 in 1990. Deze stijging is toe te schrijven aan twee verschillende ontwikkelingen: de individualisering en de vergrijzing. De 'vrijwillig celibatairen' of mensen met een LAT-relatie vinden we vooral onder de hoger opge leiden met een goede baan. Zij hechten over het al gemeen aan luxe en comfort en besteden veel geld aan hun onderkomen. Zij kopen dan ook graag ap paraten voor in huis, die het leven veraangenamen of die tijd besparen. Ouderen Het aantal Nederlanders dat als gevolg van leeftijds ontslag niet meer werkt, steeg van 10% in 1988 naar 12,5% in 1992 tot een totaal van 1.900.000. Betere medische zorg maakt dat ouderen langer leven en ook langer zelfstandig blijven wonen. De pensioen voorzieningen zijn beter dan vroeger, dus hebben de ouderen van vandaag over het algemeen meer te verteren. Zij zijn gebaat bij elektrische apparaten die licht in gewicht zijn, eenvoudig te bedienen en een ver lichting van het werk betekenen. Hierdoor wordt hun zelfstandigheid verhoogd. Het totale Nederlandse beschikbare inkomen be droeg over 1991 ruim 275 miljard gulden. Daarvan werd ruim 10 miljard gespaard en bijna 265 miljard uitgegeven door ruim 6 miljoen gezinnen. Dat bete kent dat per huishouden gemiddeld bijna 44.000 gulden werd uitgegeven. Van alle bestedingen (inclusief woonlasten) gaat bijna 3% naar consumentenelektronica. In 1992 ga ven we hieraan met z'n allen 7,5 miljard gulden uit. Per produktgroep kwamen uit de door Philips geï nitieerde onderzoeken de volgende cijfers naar vo ren: Klein huishoudelijke apparaten 1 miljard Groot huishoudelijke apparaten ƒ2" Video 2,4 Audio 1,4 Auto-stereo 0,4 Banden 0,3 Lichtpuntjes We zitten nog steeds in een economische recessie. Dat merken ook fabrikanten als Philips, hoewel er lichtpuntjes zijn. Weliswaar werd een terugval van 5 tot 10% in haarverzorgingsprodukten geconsta teerd, maar de omzet in solaria bijvoorbeeld is ex plosief gestegen. De berichten over de gevaren van in de zon liggen bij een dunner wordende ozonlaag, zullen hier zeker mee te maken hebben. In 1992 groeide de omzet van Philips in deze sector met 114%. Produkten voor 'home comfort' (stofzuigers en vooral luchtreinigers) blijven het eveneens goed doen, zij het wat minder spectaculair. Gedaald zijn de resultaten bij droogscheerapparaten en ladysha- ves. Philips hoopt op de droogscheermarkt weer beter te scoren door de introductie van de 'nog be tere' scheerder met microgroeven. Daarbij ver wacht men overigens eerder marktaandeel af te snoepen van de natscheerdersmarkt dan van de droogscheerders. Daling in luxe Niet zo rooskleurig is de markt voor elektrische keukenapparaten. Er valt vooral een marktdaling te constateren in de verkoop van food-processors en espressomachines, typisch luxe apparaten die dui delijk de gevolgen van de recessie ondervinden. Ook de verkoop in filter-koffie-automaten is ge daald. De verkoop van waterkokers vertoonde een groei van 48%. Niet zo verwonderlijk, want deze kokers vragen minder stroom dan nodig is om water te verhitten op een (elektrische) kookplaat. Ook ijsbe- reiders en elektrische steengrills mogen zich in een toenemende populariteit verheugen. Recessie of niet, voor 'natuurlijk' eten is een dui delijke marktstijging waar te nemen. Een steengrill sluit goed aan bij de trend naar gezonder leven en de ijsmachine beantwoordt aan de vraag naar na tuurlijke voeding. Je weet zeker dat in eigenge maakt ijs geen geur- en kleurstoffen of andere toe voegingen voorkomen. Beter Bed, een keten van bed denspeciaalzaken, gaat zich met een nieuw type zaak (Beter Bed Junior) op jongeren richten. De ze Junior-speciaalzaken zullen in de toekomst een zelfstandige eenheid gaan vormen, los van de meer dan 25 reeds bestaande Beter Bed winkels. Hiermee hoopt men tegemoet te komen aan de specifieke wensen die kinderen en tieners voor hun slaapkamer hebben. In deze zaken wordt ook aan dacht gegeven aan alleenwo- nenden, studenten bij voor beeld. Inmiddels zijn er in ons land al vier Juniorzaken van start gegaan en dit aantal zal ge stadig worden uitgebreid. In een Beter Bed Junior win kel is keuze uit een compleet assortiment ongelakte tiener meubels, die in elke gewenste kleur geschilderd kunnen wor den. Bij deze meubelen wordt een uitvoerig lakadvies ver strekt. Zo krijgen jongeren in spraak bij het bepalen van de kleuren in hun eigen kamer. In de showrooms van alle Ju nior vestigingen zijn ruim 50 verschillende, compleet inge richte kinder-, tiener- en een persoons kamers tentoonge steld, van modern tot klassiek en van uiterst voordelig tot luxueus. De meeste meubelen zijn vervaardigd van slag- en stootvast MDF, dat zich gemak kelijk laat schilderen. Daarnaast wordt bij voor beeld ook een massief grenen inrichting geboden, afgewerkt met blanke lak. In de showroom zijn naast ledikanten, (half- )hoogslapers, stapelbedden, kasten, kastjes en bureaus ook matrassen, lattenbodems, spira len, waterbedden en bedtextiel te vinden. Het is niet nodig een com pleet ameublement te kopen; alle slaapkamermeubelen zijn afzonderlijk verkrijgbaar. Zo kan een heel persoonlijk interi eur worden samengesteld en het is tevens mogelijk dit stap voor stap uit te breiden, afhan kelijk van het budget en afge stemd op de leeftijd. Dit grenen slaapka merameublement voor jongeren bestaat uit ledikant, nacht kastje, tweedeurs hang/legkast en bu- Gat in de markt Vrouwen blijven vrouwen zo zegt men en willen er anders uitzien dan de buurvrouw, ook als ze een sluier dragen. De opkomst van het fundamentalisme heeft er daarom voor gezorgd dat de Egyptische kleding-industrie er een tak bijkreeg: de hegab (sluier) is in vele modieuze dessins te koop. foto ap De nieuwe, onlangs op de Najaarsbeurs in Utrecht geïntro duceerde Duo-Pe daalemmer van Curver haakt in op de trend naar het scheiden van keu kenafval dat al thuis, vooral in de keuken, begint. De emmer heeft twee binnen- bakken, een met een inhoud van 15 liter voor het 'gewo ne' afval en een van 6 liter waarin het af val van groenten, fruit e.d. worden ge deponeerd. Twee of drie keer per week kan de in houd van het GFT- emmertje worden overgeheveld naar de grote groenbak die al in de meeste gemeenten aan de bewoners is ver strekt. Al deze restanten van organische aard worden dan centraal tot compost verwerkt. Of je deponeert de inhoud op de eigen com- postho'op. De fabrikant heeft behalve aan de praktische bruikbaarheid ook alle aandacht geschonken aan de vormgeving. Het deksel kan ge opend worden door middel van een pedaal, dat volledig is geïnte greerd in het fraaie design. Beide binnenemmers hebben een me talen draagbeugel en de afrondingen maken het schoonmaken ge makkelijk. Pedaalemmerzakken zijn dan ook overbodig. Wat de kleuruitvoering betreft kan worden gekozen voor een type dat bij het keukeninterieur past: wit, graniet/zwart of zwart/metal lic grijs. De grote binnenemmer is rood en de de kleine GFT-em- mer uiteraard groen. De adviesprijs dit nieuwe milieu-aangepaste produkt is 49,95.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9