Haïtianen tegen komst Amerikaanse troepen Buitenland Nobelprijs medicijnen voor Roberts en Sharp De Klerk: referendum onder hele bevolking Ook getrouwen keren zich van Thatcher af Chaos in Frankrijk Nalatenschap Alfred Nobel groeit gestaag Eindelijk in Tokyo DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschjppeli|l>e Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter De Amerikanen Richard Roberts en Phillip Sharp delen dit jaar de Nobelprijs voor me dicijnen. De Zweedse jury beklemtoonde gisteren in de toelichting bij haar beslissing dat „Roberts en Sharp los van elkaar heb ben ontdekt dat genen een discontinue structuur kunnen hebben, wat wil zeggen dat een bepaald gen zich in het genetisch materiaal kan presenteren in de vorm van verscheidene duidelijk onderscheiden seg menten". "De ontdekking van Roberts en Sharp heeft ons begrip veranderd van de manier waarop de genen van de hogere organis men zich in de loop van de evolutie ontwik kelen. Ze heeft tegelijk de mogelijkheid op geleverd een nieuw genetisch proces, de splitsing, te voorspellen. Deze speelt een grote rol bij de uitdrukking van de geneti sche boodschap," aldus het Karolinskd-in- stituut in Stockholm. Het werk van de onderzoekers heeft toe passingen gevonden in het onderzoek naar erfelijke ziektes die het gevolg zijn van fou ten tijdens het splitsingsproces. Het meest onderzocht is beta-thalessemie, een bloed- armoede-ziekte die in sommige landen rond de Middellandse Zee voorkomt. Een andere ziekte waarin de organisatie van het erfelijke materiaal een rol speelt is chroni sche myeloische leukemie, een vorm van bloedkanker. De in 1943 in Groot-Brittannië geboren Roberts is hoofdonderzoeker in een biolo gisch laboratorium in Beverly, Massachu setts. Hij werkt sinds 1969 in Amerika. De één jaar jongere Sharp is verbonden aan het instituut voor onderzoek naar kanker van het Massachusetts Instituut voor Technolo gie (MIT). Aan de Nobelprijs is dit jaar een geldbedrag verbonden van 1,5 miljoen gulden, wat ho ger is dan in allle voorafgaande jaren. Russen mogen beide kamers kiezen moskou De Russische president Boris Jeltsin heeft de Russi sche kiezers gisteren meer zeggenschap gegeven met het besluit hen bij de verkiezingen op 12 december beide kamers van het nieuwe parlement rechtsreeks te laten kiezen. Eerst zou alleen het lagerhuis van het parlement inzet zijn van de verkiezingen. Problemen oplossen met Groene Boek cairo De Libische leider Moammar Gaddafi ziet zijn eigen po litieke theorie, zoals opgeschreven in het Groene Boek, als de oplossing voor alle problemen waar de voormalige Sovjet-repu blieken mee kampen. Gaddafi liet zijn Groene Boek vertalen in het Georgisch, Armeens, Roemeens, Ests, Litouws en Lets. Gaddafi schreef het Groene Boek in de jaren zeventig nadat hij zich in de woestijn had teruggetrokken om zich te bezinnen over een eigen politieke theorie, naast het kapitalisme en socialisme. Moslim-fundamentalisten gedood algiers Algerije heeft gisteren 13 moslim-fundamentalisten ge- executeerd die eerder dit jaar door speciale rechtbanken ter dood veroordeeld waren. Zes andere terdoodveroordeelden hebben gratie gekregen. De 19 fundamentalisten werden veroor deeld vanwege „terroristische en subversieve daden". Papandreou krijgt 171 zetels athene De Panhelleense Socialistische Beweging (Pasok) van de nieuwe Griekse premier Andreas Papandreou veroverde zon dag 46,9 procent van de stemmen en 171 zetels in het 300 zetels tellende parlement. Nea Demokratia van de gisteren afgetreden premier Mitsotakis kreeg 39,31 procent en 110 zetels, gevolgd door de nieuwe conservatieve partij Politieke Lente met tien ze tels en de communistische partij KKE met negen zetels. Afrikaanse troepen voor Somalia new york Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties wil de Afrikaanse landen vragen troepen te le veren voor de VN-vredesmacht in Somalia. De manschappen moeten de Amerikanen vervangen die uiterlijk eind maart uit Somalia zullen zijn teruggetrokken. Als het aan de Somalische krijgsheer Aideed ligt komt er volgende week geen Somalia-con- ferentie in Addis Abeba. Aideed wil uitstel van de bijeenkomst "tot de vijandelijkheden in Muqdisho zijn beëindigd". FDP stelt vrouw kandidaat voor presidentschap - De Duitse liberale partij FDP is van plan de 72-jarige Hildegard Hamm-Brücher kandidaat te stellen voor het Duitse presi dentschap. De partij buigt zich komend weekeinde over de kandidaat die zal meedingen om in 1994 het huidige staats- I hoofd Richard von Weizsacker op te volgen. FDP-voorzitter en minister van buitenlandse za ken Klaus Kinkel heeft dat giste ren gezegd. Kinkel moest eerder de te leurstelling verwerken dat de populaire Hans-Dietrich Gen- scher, voormalig minister van buitenlandse zaken, geen presi dentskandidaat wil zijn namens de FDP. Met Hamm-Brücher kiest de partij voor een voorma lig parlementslid met een uitge sproken liberale inslag. Amnesty vreest toename van geweld Kosovo londen ap De mensenrechten worden in de Servische provincie Kosovo voortdurend geschonden. Er is sprake van een gevaarlijke men geling van etnische conflicten, politieke onderdrukking en eco nomische rampspoed die ge makkelijk kan omslaan in open lijk geweld, aldus Amnesty In ternational in een vandaag ge^ publiceerd rapport. In Kosovo wordt de Albanese meerderheid door een Servische minderheid en politietroepen onder de duim gehouden. Amnesty vreest meer geweld tegen de Albanezen en wijst er op dat de Joegoslavische autori teiten internationale waarne mers niet meer in Kosovo toela ten. De regering in Belgrado verklaarde in juli dit jaar een missie van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Kosovo voor beëindigd en liet sindsdien nog maar één bezoek van waarne mers toe. Ook Amnesty is in Ko sovo niet langer welkom. De organisatie wijst er op dat de mensen in Kosovo die in het verleden met internationale waariïemers hebben gesproken, daarvoor nu de tol betalen. „Sinds het einde van de CVSE- missie zijn enkele informanten in Kosovo, die met haar in con tact traden, gearresteerd en mishandeld", aldus Amnesty. 'Oplossing voor crisis onderhandelingen johannesburg p.van nuusenburg correspondent De Zuidafrikaanse president De Klerk overweegt een refe rendum uit te schrijven voor alle Zuidafrikanen, wanneer de onderhandelingen over de toe komst van het land niet bin nen vier weken succesvol zijn afgerond. De president zei gisteren in zijn openingstoespraak tot het con gres van zijn partij in Stellen- bosch, in de Kaapprovincie, dat „het onderhandelingsproces momenteel onder enorme druk staat. Het is niet overdreven om te zeggen dat er binnen afzien bare tijd een crisis voor de deur staat. Deze crisis kan opgelost worden door een referendum te houden, waar alle kiezers aan kunnen deelnemen, aldus de president. Het zou de tweede keer bin nen twee jaar zijn dat De Klerk een referendum uitschrijft. In maart vorig jaar won hij glans rijk het referendum onder al leen blanke kiezers over zijn hervormingsbeleid. De uitspra ken van De Klerk komen op een moment dat de onderhandelin gen over een nieuw democra tisch bestel in een kritiëke fase verkeren. De rechtse blanke partijen en de Zulu-partij Inka- tha hebben zich verleden week teruggetrokken uit de onder handelingen en verenigd in de zogenaamde Vrijheidsalliantie (VA). Dit monsterverbond dreigt de eerste non-raciale verkiezin gen, die voor volgend jaar april op de agenda te slaan, te torpe- De Klerks woorden worden gezien als een poging om druk op de ketel te houden. Behalve kritiek op de VA had hij ook harde woorden voor het ANC. Beide partijen waren er op uit elkaar te vernederen en waren niet voldoende bereid tot com promissen, meent de president. De Klerk herhaalde dat hij vast bleef houden aan het tijd pad dat hij eerder had uitgezet en dat moet leiden tot de ver kiezingen van volgend jaar april. londen cees van zweeden correspondent „Neem het geld en houd verder je mond." Dat advies kreeg de Britse ex-premier Thatcher gis teren van Bernard Ingham, die elf jaar lang haar woordvoerder was. Aanleiding voor de woede uitbarsting van Ingham zijn Thatchers memoires, The Dow ning Street Years. In dit boek, waarvoor uitgever Harper Col lins haar op voorhand 10 mil joen gulden betaalde, veegt de IJzeren Dame de vloer aan met een aantal van haar ministers. Het boek komt pas volgende week uit, maar zondag kwam The Sunday Times al met een voorpublikatie. Daarin beticht de ex-premier onder meer Ge offrey Howe, die haar elf jaar lang als minister diende, van „verraad". Een andere ex-mi- nister, Nigel Lawson, wordt door Thatcher als .dwaas" ge brandmerkt. De memoires hebben een storm van boze reacties ontke tend. Howe verklaarde „niet in het minst verbaasd" te zijn over Thatchers kroegtaai. „Maar droevig genoeg schrijft ze slech te eigenschappen aan mij toe die ik niet heb. Mijn enige zon de was dat ik, in de 18 jaar waarin ik met haar heb samen gewerkt, het een enkele keer met haar oneens durfde te zijn." Lawson noemde That chers opmerkingen over hem „gelul". Thatcher is er volgens hem nog steeds niet helemaal aan gewend dat ze ten val is ge bracht. Howe en l>awson waren critici die uit onvrede over haar beleid aftraden. Opmerkelijk is echter dat ook mensen die Thatcher tot de laatste snik hebben ge steund, zich nu van haar afke ren. Ingham was van 1979 tot 1990 een van de weinige intimi van de toenmalige premier. Hij ergert zich nu echter mateloos aan de verdeeldheid die zijn voormalige bazin in de Conser vatieve gelederen zaait. Een andere thatcherist die zich van Thatcher afwendt, is de multimiljonair en ex-minister Alan Clark. „Voor eenieder met enig respect voor de geschiede nis of zelfs maar een vleugje menselijke waardigheid, is haar gedrag deprimerend", schreef hij gisteren in een Londense avondkrant. Volgens de Duitse bondskan selier Kohl is Thatcher intole rant en in het verleden blijven hangen. Thatcher heeft in haar memoires gezegd dat ze zeer veel bedenkingen had bij de Duitse hereniging en op het laatste moment, vlak voordat de Berlijnse muur viel, een diplo matiek offensief begon om de hereniging af te houden. SCHOUDER KARBONADE 500 gram J860:349 KILO van T299- PERSSINAAS APPELEN NET 2 KILO VN en VS: Vredesplan moet worden nageleefd Arafat krijgt ruime steun Centrale Raad jeruzalem ad bloemendaal correspondent De Palestijnse Centrale Raad heeft de afgelopen nacht met overweldigende meerderheid de principe-overeenkomst met Israël goedgekeurd. De stem verhouding was 63 tegen 8, bij 11 onthoudingen. Farouk Kad- doumi, PLO's 'minister van bui tenlandse zaken' onthield zich van stemming. In een afzonderlijke, en una niem gesteunde, resolutie be sloot de Raad een soort mini- parlement tot de vorming van een „Palestijns nationaal gezag" op de westelijke Jor- daanoever en in de Gaza- strook, onder leiding van PLO- voorzitter Yasser Arafat. Israël zou binnen twee maanden de macht moeten overdragen aan dit lichaam. De vergadering in Tunis be sloot ook dat Machmoud Abbas (Abu-Mazen) de Palestijnse de legatie zal leiden die morgen in Cairo overleg begint met Israël over de uitvoering van het in Washington ondertekende prin cipe-akkoord. parijs hans gertsen correspondent De oproep tot een nationale staking van twee grote Franse vakbonden heeft zijn uitwerking niet gemist. Een groot deel van het openbaar vervoer in Frank rijk ligt vandaag plat, evenals de postbezorging. En op veel vlieg velden deden zich vanmorgen chaotische taferelen voor omdat Air France slechts de helft van het normale aantal vluchten kan uitvoeren. De twee bonden, FO en CGT, hebben hun aanhang in de pu blieke sector tot een nationale staking opgeroepen uit protest tegen het bevriezen van salaris sen, maar vooral tegen de af brokkeling van de werkgelegen heid. Bij Air France staan 4000 banen op de tocht, evenals bij de Franse spoorwegen. En ook bij de PTT zullen duizenden mensen hun baan kwijt raken als France Telecom en La Poste binnenkort geprivatiseerd wor den, zo vrezen de bonden. STOCKHOLM DPA De Nobelstichting begon op een wild-west - achtige manier. Om het geld voor de intus sen over de hele wereld bekende prijzen uit Stockholm uit de handen te houden van de inhalige nabestaanden van de eigenzinnige dynamietfabrikant Alfred Nobel (1833- 1896), moest de beheerder van de nalaten schap, Ragnar Sohlmann, in 1896 waarde papieren tot een bedrag van 32 miljoen kroon (tegen de koers van 1993 een slordige 6,5 miljoen gulden) met scherp geladen pistool per koets door Parijs vervoeren. Nobel had in zijn laatste wilsbeschikking la ten vastleggen dat hel geld "in volledig vei lige papieren" belegd diende te worden, om van de rente erop jaarlijks de voor de mens heid belangrijkste prestaties in wetenschap, literatuur en voor de vrede te belonen. Die veiligheid namen opeenvolgende cura toren lang te letterlijk. In het begin van de jaren '50 was er, als gevolg van verliesge vende en ouderwetse beleggingen, niet veel geld meer in kas, zodat men de steven wendde en aan wat speculatievere projec ten begon. Vanaf dat moment ging het bergop. Sinds 1991 is er weer een Sohlmann voor verantwoordelijk dat er genoeg geld is voor de prijzen. Michael Sohlmann, de beheer der van de Nobelstichting in Stockholm, hoeft echter niet meer gewapend in een paardekoets rond te zoeven, maar hij leidt een financieel door en door gezonde onder neming met een geschat bezit van 1,8 mil jard kroon (370 miljoen gulden). De beleg gingen bestaan voor 60 procent uit binnen- en buitenlandse aandelen en voor 30 pro cent uit obligaties, kredieten en onroerend goed. In de jaren '80 was het aandeel onroerend goed aanzienlijk hoger, maar de Nobel stichting heeft deze eigendomsvorm pre cies op tijd afgestoten. Kort voor de bijna totale ineenstorting van de Zweedse onroe- rend-goedmarkt met scherp dalende prij zen werden de in de jaren '80 bijeenge- kochte bezittingen weer afgestoten. "Wij hebben onze laatste verkoop gerealiseerd in 1991, toen de conjunctuur op een top zat," zegt de onroerend-goedchef van de stich ting, Aake Alteus met een glimlach. Bijzondere waardering oogstte het sinds het midden van de jaren '70 zeer renderende zakendoen in de Verenigde Staten door de Nobel-beheerders. De daar werkzame ma kelaar Foster Friess wordt een gouden neus toegedicht voor koersontwikkelingen bij vooral kleine en onbekende bedrijven. Jaar rendementen van gemiddeld 24 procent van de geïnvesteerde som zijn het resultaat. Vooral in de tweede helft van de jaren '80 konden de winnaars van de Nobelprijs voor vrede, literatuur, medicijnen, natuurkunde, scheikunde en economie aan de hoogte van hun cheque aflezen dat het heel goed ging met de Nobelstichting. Nadat men in 1987 ook met een deel van zijn vermogen met succes naar de beurs van Stockholm was gegaan, steeg het prij zengeld van jaar tot jaar flink. Tussen 1988 en 1993 werd het met 6J miljoen kroon (1,4 miljoen gulden) meer dan verdubbeld. In 1971 had Willy Brandt als winnaar van de Nobelprijs voor de vrede met minder dan een tiende deel van deze som (90.000 gul den) genoegen moeten nemen. AMANDEL- STAAF 200 gram van 319 De Verenigde Staten en de Verenigde Naties hebben de Haïtiaanse militaire jun ta en politie gisteren ge waarschuwd zich aan het VN-vredesakkoord te hou den. De Amerikaanse mi nister Christopher (buiten landse zaken) zei dat als militairen en politie het op 3 juli gesloten akkoord niet naleven, de VS overweegt de economische sancties tegen Haïti te hervatten. De Veiligheidsraad gaf gister avond laat een verklaring uit, waarin zij dreigde opnieuw eco nomische sancties aan Haïti op te leggen als gewapende bendes Amerikaanse soldaten blijven bedreigen. Honderden gewapende beto gers hielden gisteren Ameri kaanse diplomaten tegen die in de haven van de hoofdstad Port-au-Prince Amerikaanse militairen wilden verwelkomen. De militairen maken deel uit van een VN-missie die moet helpen orde op zaken te stellen op Haïti. De betogers sloegen met hun vuisten op de auto's van de di- „Dit is ons probleem. Ga weg uit ons land en laat Haïti aan de Haïtianen". Honderden gewapende betogers hielden gisteren Amerikaanse diplomaten tegen die in de haven van de hoofdstad Port-au-Prince Amerikaan se militairen wilden verwelkomen. foto afp bob pearson plomaten en riepen dreigemen ten. „Wij maken er hier een tweede Somalia van", riep één van de gewapende lieden. „Dit is ons probleem. Ga weg uit ons land en laat Haïti aan de Haïtia- De diplomaten maakten na dit incident rechtsomkeert. Journalisten die de aankomst van de Amerikanen wilden ver slaan, liepen klappen op. De onlusten rond de haven waren de jongste in een reeks gewelddadige incidenten. De onruststokers zijn tegen het vre desplan van de VN dat in juli in New York is ondertekend. Vol gens dat plan keert de twee jaar geleden afgezette president Jean-Bertrand Aristide op 30 ok tober terug naar Haïti om het presidentschap weer op zich te nemen. Tokyo» Twee keer werd het be zoek op het laatste moment afge zegd, maar nu is de Russische president Jeltsin dan toch voor een officieel bezoek in Japan aan gekomen. Jeltsin heeft vandaag tijdens een ontvangst door keizer Akihito „diepe deelneming be tuigd met de vele Japanners, die in het verleden omkwamen op Russisch grondgebied". Na de ontvangst begonnen de za kelijke gesprekken met Japans nieuwe premier Morihiro Hoso- kawa en leden van zijn kabinet. Doel van Jeltsins bezoek is meer handel en economische hulp. Maar Tokyo weigert grote directe hulp aan Moskou zolang dit niet wil praten over de toekomst van de vier Koerilen-eilanden, die het aan het eind van de Tweede We reldoorlog innam. foto reuter susumu takahashi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5