'Bejaarden moeten AOW meebetalen' Onze Top 5 van deze week. Binnenland Natuur krijgt voorrang voor Zeeuwse en Zuidhollandse kust Koeien met shirtreclame Wegvervoer teleurgesteld over overleg compensatie dieselaccijns Wöltgens sluit coalitie met VVD vrijwel uit Uitspraak Hoge Raad kost staat 27 miljoen Jonge vrouwen hebben de beste telefoonstem O O 99 1.79 >?r2.99 Burgemeester verdacht van aannemen smeergeld DINSDAG 12 OKTOBER 1993 CPD Gemeenschappelijke F Kaartje aan loket gulden duurder utrecht De NS overwegen het kaartje aan het loket een gulden duurder te maken. NS willen daarmee het gebruik van de ver koopautomaten stimuleren. Ook het abonnement zou daardoor aantrekkelijker worden. Dat staat in een interne notitie van re gio-directeur P. Evers voor het noord-oostelijk deel van het rail- Maij lijsttrekker Euro-verkiezingen den haag Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) moet de lijsttrekker worden van het CDA bij de verkiezingen voor het Europees Parlement die volgend jaar juni worden gehouden. Dat adviseert een CDA-commissie onder leiding van oud-pre mier Biesheuvel. Ombudsbureau voor ouderen den haag Ouderen krijgen hun eigen ombudsbureau, waar zij terecht kunnen met klachten over discriminatie wegens leeftijd. Het kabinet heeft het ministerie van WVC groen licht voor subsi die gegeven, zodat het bureau op 1 januari 1994 van start kan gaan. Verzet tegen onderscheiding SS'er soest Tien Nederlanders hebben inderhaast een comité opge richt om zich te verzetten tegen het uitreiken van een joodse on derscheiding aan de voormalige SS'er Zündler. De onderschei ding is aangevraagd bij het herinneringscentrum Yad Vashem in Jeruzalem. Dankzij Zündler, die betrokken was bij de deportatie van joden, konden enkele slachtoffers uit de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam ontsnappen. Volgens het comité geeft het echter totaal geen pas de man te onderscheiden, om dat hij verder wel heeft meegewerkt aan de jodenvervolging. 'Paspoort niet duurder dan 85 gulden' den haag De regeringspartijen PvdA en CDA willen dat het nieuwe paspoort niet duurder wordt dan 85 gulden. Zij wijzen de door staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) voorgestelde prijs van 130 gulden af. PvdA-kamerlid Zijstra zal daarover morgen tijdens de behandeling van de Paspoortwet in de Tweede Kamer een motie indienen. Het CDA steunt die mo- PvdA en D66 voor, CDA tegen den haag anp Bejaarden moeten na de eeuwwisseling ook AOW-pre- mie gaan betalen. Alleen op die manier is de oudedags voorziening nog in stand te houden. Dat vinden de Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66. Het CDA is te gen en vindt dat de AOW moet worden opgebracht door mensen jonger dan 65. taald. Voor de PvdA heeft het betalen van AOW-premie door Dat bleek gisteren tijdens een bejaarden op dit moment „geen ouderendebat in de Tweede Ka- prioriteit", maar het is „wel be- mer. Het aantal bejaarden neemt vanaf 2010 sterk toe. Dat komt omdat de grote groep mensen die is geboren na de Tweede Wereldoorlog dan alle maal 65 wordt. De Kamer vindt dan ook dat de hoge kosten die deze groep met zich meebrengt, moeten worden opgebracht door zoveel mogelijk mensen zodat de pijn eerlijk wordt ver deeld. Verder staat de huidige Vervroegde Uittredingsregeling (VUT) op de tocht omdat ook die op termijn onbetaalbaar wordt. Dat betekent dat ieder een straks tot zijn 65ste of zelfs langer moet doorwerken. D66-kamerlid Versnel vindt het „niet onredelijk" dat bejaar den met een goed pensioen AOW-premie betalen, omdat over de pensioenpremie im mers nooit AOW-premie is be- Minister d'Ancona van WVC wilde op deze kwestie verder niet ingaan omdat die tot het terrein van haar collega De Vries van sociale zaken behoort. De hoogte van de AOW staat voor de Kamer overigens niet ter discussie. De WD wil de ou- derdomstoelage zelfs wat ster ker laten stijgen dan andere uit keringen. D66 wil vooral een wat hoger bedrag voor alleen staande bejaarden die alleen van hun 'AOW-tje' moeten rondkomen. De belangenorganisaties van bejaardenoorden werden door PvdA-woordvoerster Vliegent- hart tijdens het debat overigens beticht van stemmingmakerij onder bejaarden. Ze hebben volgens Vliegenthart „een on juiste voorstelling van zaken ge geven" over de aangekondigde bezuinigingen van 127 miljoen gulden op de bejaardenoorden. In veel huizen werd bewoners voorgehouden dat ze uit het be jaardenhuis zouden worden ge zet, wat nooit d'Ancona's be doeling was. De bezuinigingen zijn vorige week teruggebracht van 127 miljoen naar 76 miljoen gulden. Vliegenthart hield d'An cona wel voor dat ze veel onrust had kunnen voorkomen als ze haar beleid met meer samen hang had gebracht. CDA-woordvoerder Van der Heijden vond dat d'Ancona on nodig paniek had gezaaid. Vol gens Vliegenthart kan de onrust onder bejaarden worden weg genomen door noodzakelijke verschuivingen in de ouderen zorg in de toekomst zorgvuldi ger te brengen. Het algemene ouderenbeleid van d'Ancona wordt breed ge dragen door de Kamer. Ieder een vindt dat bejaarden langer zelfstandig moeten blijven wo nen. Dat kan eventeel in zoge naamde 'woonzorgcomplexen', zelfstandige bejaardenwonin gen waar zorg op maat wordt geleverd. Pas in allerlaatste in stantie moet de bejaarde naar het verpleegtehuis verkassen. neeltje jans anp Alders komt met compromis bodemsanering den haag gpd De recreatie en de visserij voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden moeten ruimte maken voor de natuur. Dat blijkt uit het Integraal Be leidsplan Voordelta dat gisteren is aangeboden aan minister Maij (verkeer en waterstaat). Het beleidsplan is opgesteld door een aantal betrokken ministeries, provincies, gemeenten en recreatie- en waterschappen. Doel is het zeege bied voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, de Voordelta, te beschermen tegen te vergaande menselijke ingrepen. De visserij is tegen de plan nen. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten vindt de sluiting onnodig, omdat visserij en na tuur in de Voordelta prima zouden samengaan. Het betreffende gebied heeft zich sinds de aan leg van de Deltawerken ontwikkeld tot een waar devol natuurgebied dat een beetje aan de Wad denzee doet denken. Doordat de stroming van eb en vloed bijna geheel is verdwenen, zijn er voor de eilanden Walcheren, Schouwen, Goeree en voor Voorne zandbanken ontstaan. Minister Alders (milieubeheer) heeft de Eerste Kamer voorge steld de wet op de bodemsane ring op enkele punten te ver duidelijken. Op die manier wil de bewindsman tegemoet ko men aan de forse kritiek van CDA, WD en D66, die het wetsj voorstel afwijzen. Het grootste bezwaar tegen de wet is de bepaling dat de overheid de kosten van bodem vervuiling op de vervuiler wil verhalen, ongeacht de vraag of deze destijds wist dat hij de overheid benadeelde. De Eer ste-Kamerleden vinden net als de Hoge Raad dat bodemver vuilers vóór 1 januari 1975 niet konden weten dat de overheid later voor hoge schoonmaak kosten zou komen te staan. Het compromis dat de be windsman de senatoren aan biedt, is dat vervuilers alleen voor de kosten moeten opdraai en als aan een aantal stringente vereisten is voldaan. Zo moet de vervuiler hebben geweten dat de stoffen die in de bodem te rechtkwamen, schadelijk waren. Ramp-loc NS had al eerder panne utrecht anp 4 De goederenlocomotief van de Nederlandse Spoorwegen die vorige week zondag was betrok ken bij een treinongeluk in Noorwegen, had al eerder pro blemen. De NS, die de loc 6400 aan de Noorse spoorwegen hadden uitgeleend, constateer den dit voorjaar al dat de nieu we locs veel vaker in de werk plaats stonden dan de oude van de 2200-serie en voor bijna dubbel zoveel vertragingen zorgden. Het probleem was dat de lo comotief door onverklaarbare trillingen in de draaistellen on derdelen zoals moertjes en rem- blokken verloor. Ook trad de dodemansknop (veiligheids knop voor de machinist) zo nu en dan spontaan in werking. Bij het ongeluk in Noorwegen vielen 4 doden en 14 gewonden. Justitie in Noorwegen onder zoekt daarom of de NS (mede) schuldig is aan het ongeval. den haag anp duiven Het bedrijfsleven heeft een nieuwe vorm van reclame ontdekt. In het Gelderse Duiven staan koeien in ze het zelf weten, maken ze reclame voor een kledingzaak. 'Rampzalige gevolgen voor bedrijven Het wegvervoer, ofwel ruim 8.000 bedrijven, krijgt de helft van de extra kosten (130 miljoen gulden) via de motorrijtuigenbelasting terugbe taald. Maar die compensatie is niet voldoende en heeft volgens de organisaties in het wegvervoer rampzalige gevolgen voor het rendement, de con currentiepositie en de werkgelegenheid. De orga nisaties verwachten dat dit jaar 75 procent van de internationaal opererende transportbedrijven in de rode cijfers komt. Dat komt volgens het wegvervoer niet alleen door de accijnsverhoging op diesel maar ook door de motorrijtuigenbelasting, die in Neder land drie keer zo hoog is als het minimum dat door de EG wordt voorgeschreven. Daarnaast wordt de concurrentiepositie nog eens benadeeld door het feit dat de personeelskosten voor bui tenlandse bedrijven vaak veel lager zijn. Kunstmatige horizon helpt tegen zeeziekte Door het aanbrengen van een kunstmatige horizon op schepen kan zeeziekte bij een aantal mensen worden voorkomen. Voorwaarde is wel dat de kunstmatige ho rizon meebeweegt met de echte horizon. Dat is de conclusie van een eerste on derzoek naar zeeziekte, uit gevoerd door de Technische Universiteit in Delft en TNO in Soesterberg in opdracht van de marine. Vooral mensen die zich op een schip benedendeks be vinden, kunnen er erg veel last van hebben. De oorzaak hiervan zijn de tegenstrijdi ge signalen die de hersenen krijgen van de zintuigen. De evenwichtsorganen geven een beweging door terwijl de ogen die niet registreren. Door het aanbrengen van een kunstmatige horizon geven ook de ogen het sig naal 'beweging' aan de her senen. Hierdoor kan zee ziekte bij een aantal mensen worden afgeremd. Brinkman kritisseert Rottenberg utrecht» anp PvdA-fractieleider Wöltgens denkt dat de kans op een kabi net van WD, D66 en zijn partij uitermate klein is. Volgens hem liggen de ideeën van sociaal-de mocraten en liberalen te ver van elkaar. Hij wil na de verkiezin gen van mei volgend jaar het liefst verder met het CDA. Dat zegt Wöltgens in het blad van het Christelijk Nationaal Vak verbond, dat gisteren ver scheen. PvdA-voorzitter Rottenberg wil dat zijn partij al voor de ver kiezingen met de WD en D66 gaat bekijken of regeringssa menwerking mogelijk is. De beide liberale partijen hebben die oproep zondag welwillend beantwoord. CDA-fractievoorzitter Brink man heeft gisteravond in Schoorl ernstige kritiek geuit op het voorstel van Rottenberg om nog voor de verkiezingen te kij ken of een paarse coalitie er in zit. Brinkman noemt de sugges ties van Rottenberg onhandig en niet galant. Overigens vindt Brinkman het verkiezingsprogramma van D66 „realistisch". D66 en CDA plei ten alletwee onder meer vóór lastenverlichting, het vergroten van het verschil tussen uitkerin gen en lonen, herziening van de Bijstandswet en versoepeling van het ontslagrecht. den haag »anp De organisaties in het wegvervoer zijn heel erg teleurgesteld over het resultaat van hun gesprek van gisteren met premier Lubbers, minister Ma ij (verkeer), minister Kok en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën). Het kabinet wil het beroepsgoederenvervoer geen volledige com pensatie geven voor de extra kosten van de voor 1 januari 1994 aangekondigde verhoging van de dieselaccijns. „We gaan ons nu op de Tweede Kamer richten", zo reageerden EVO, Transport en Logistiek Ne derland en KNV, de werkgeversorganisaties in het beroepsgoederenvervoer. Vanochtend meldde het dagblad Trouw overigens dat de fracties van CDA en PvdA, samen een kamermeerderheid, zullen aandringen op volledige compensatie. Expeditie mag naar Gori Chen landers hebben als eerste niet- Indiërs toestemming gekregen voor de expeditie, die onder lei ding staat van Ronald Naar. De berg ligt in het meest oostelijke gedeelte van de Himalaya. India heeft er in het verleden diverse gewapende grensconflicten met buurland China uitgevochten. Een Nederlands klimteam mag binnenkort de 6.500 meter hoge berg Gori Chen in de Indiase Assam Himalaya beklimmen. In het gebied mochten sinds 1948 om politieke redenen geen bui tenlanders komen. De Neder- Staat verliest strijd over belastingzaken den haag gpd plichtige die de zaak verliest,' de door de Staat gemaakte proces kosten niet hoeven te vergoe den, tenzij 'onredelijk gebruik is gemaakt' van de mogelijkheid om naar de rechter te stappen. Kok toont zich bereid de uit spraak van de Hoge Raad ook met terugwerkende kracht te hanteren. Dat wil zeggen dat belastingplichtigen op basis van een al afgehandelde zaak alsnog een vergoeding kunnen krijgen Minister Kok (financiën) heeft een tegenvaller van 27 miljoen gulden. Die wordt veroorzaakt door een uitspraak van de Hoge Raad van 1 juli 1993. De Hoge Raad vindt dat de Staat belas tingplichtigen die een zaak te gen de Nederlandse Staat win nen, ook de totale proceskosten moet betalen. Kok heeft dit de Tweede Ka mer gisteren meegedeeld. De. voor de gemaakte proceskosten. bewindsman heeft inmiddels een voorziening binnen zijn be groting getroffen, maar hij zal wel in beroep gaan tegen de uit spraak van de Hoge Raad. Ook belastingplichtigen die een zaak tegen de Staat maar gedeeltelijk winnen, zullen nu een volledige vergoeding van de gemaakte proceskosten krijgen. Omgekeerd zal een belasting- Vanaf 1 januari 1994 wil Kok gaan werken met vaste vergoe dingen voor proceskosten. Die zijn vooral gebaseerd op het fi nanciële belang dat de belas tingplichtige bij de zaak heeft. Het maakt ook uit welke instan tie de zaak behandelt: de belas tingkamer van het gerechtshof, de kantonrechter of de recht bank. den haag frank timmers De stem van vrouwen werd er geschikter voor geacht. Boven dien zouden jonge vrouwen vlugger, accurater, beschaafder en gehoorzamer zijn dan jonge mannen. Daarbij kwam uit de textielindustrie het verhaal dat vrouwen beter werk aankunnen waarbij steeds eenzelfde bewe ging moet worden gemaakt. En tot slot: vrouwen waren goedko per. Al met al is het begrijpelijk waarom het bedienen van tele fooncentralesvrouwenwerk werd. Vandaag opent minister d'An cona (WVC) de expositie 'De juffrouw van de telefoon de telefoniste in Nederland 1900- 1940'. De tentoonstelling is te zien in het PTT Museum in Den Haag en grotendeels gebaseerd op honderd interviews met tele fonistes uit die periode. Dat het werk in de telefooncen trales vooral een vrouwenzaak is, loopt als een rode draad door de tentoonstelling. De reusach tig uitvergrote foto aan het be gin maakt dat direct duidelijk. Vier jonge vrouwen in lange omaatjes-jurken, hun haar in een knoetje en een koptelefoon op het hoofd, zitten aan een ko lossale schakelkast waar menig antiekverzamelaar verlekkerd naar zal kijken. Op deze plek brachten zij in het stenentijd perk der telefonie pluggend ver bindingen tot stand. Achter de telefonistes zit een strenge dame toe te kijken. Het is de toezichthoudster die erop let dat de telefonistes het tempo erin houden, hun klanten netjes behandelen en niet teveel met elkaar kletsen. Jacques Caspers, de samenstel ler van de tentoonstelling die een aantal van de interviews met inmiddels stokoude telefo nistes voor z'n rekening nam, zegt dat de vrouwen over het al gemeen positief over de werk sfeer praten. Maar ongetwijfeld heeft ook in deze situatie de tijd de meeste wonden geheeld. Hij wijst op de enorme, kale zalen vol telefonistes, het lawaai dat er moet hebben geheerst, de dagelijks wisselende werktijden. „Sommigen vertelden dat tele fonistes soms gillend weglie pen", zegt hij. De meeste 'juffrouwen van de telefoon' waren tussen de twin tig en vijfentwintig jaar. Het ging er vooral om thuis wat geld in te brengen als pa onvoldoen de verdiende. Het ambtelijke contract voorzag in ontslag voor vrouwen die trouwden. De ou dere vrouwen op enkele foto's waren dan ook zonder twijfel vrijgezel. De jaren 1900-1940 waren de hoogtijdagen van de telefoniste. In 1881 kwam het eerste tele foonnet in Nederland tot stand, namelijk in Amsterdam, en langzamerhand kreeg elk huis houden een telefoon. Maar van af 1924 werd de telefoniste ge leidelijk verdrongen door auto matische centrales. Het is op merkelijk dat men zich volgens Caspers indertijd geen zorgen maakte over het verdwijnen van deze werkgelegenheid. De overheid streefde ernaar in 1940 heel Nederland te hebben geautomatiseerd, maar het duurde nog tot 1962 voor het zover was. Geheel uitgestorven is de telefoniste overigens nog niet. In het internationale ver keer speelt ze nog een rol, even als bij de inlichtingendienst en de teksttelefonie. Maar ze heet echter tegenwoordig operator. Raak of Herschi of 3-Es,** cola, drink of sinas, fles 1.5 I JAf Cfl Extra jam, diverse smaken, pot 450 gram Nü Gehakt half-om-half, kilo 1^5.99, 500 gram Bloemkool, per stuk Ctl Keukenrollen, met herfstdecoratle, pak 3 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 oktober a.: Zolang de voorraad strekt Uw winkel heeft één van deze merken. ^r3.49 99 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eind deze maand proces tegen Gulpenaar maastricht anp Flinke kortingen bij het bouwen van zijn huis en de inrichting van zijn keuken, belastingfraude en valsheid in geschrifte. Daarvan wordt burgemeester Vossen van Gulpen van ver dacht. Vossen staat op 25 oktober voor de rechtbank in Maas tricht terecht.- Vossen zou voor 8.000 gulden hebben gefraudeerd. Verder kreeg hij kortingen bij de bouw van zijn huis. Het Heerlense bedrijf Transcarbo, dat de ramen voor de woning leverde, zou volgens de dagvaarding een korting van circa 60.000 gulden hebben ge geven. Aannemer Dumoulin uil Nyswiller Wittem, die het huis bouwde, zou rond 25.000 gulden aan de burgemeester hebben geschonken. Beide bedrijven hebben dit gedaan om meer op drachten in Gulpen te krijgen, aldus de officier van justitie. We genbouwer BLM leverde ver beneden de prijs materiaal voor de bestrating rond de burgemeesterswoning. Het Gulpense bedrijf Plankeukens leverde een keuken met forse korting. Vorig jaar werd een onderzoek gestart naar de frauduleuze verwerving van bouwgrond door de burgemeester. Diens doch ter zou via een aannemer die in Gulpen bouwprojecten uitvoer de. veel te goedkoop aan een huis zijn gekomen. Van deze ver denkingen is niets meer terug te vinden in de dagvaarding.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3