De kortst zittende premier van Canada Nationalistisch rechts rukt op in Roemenië Feiten &Meningen Paarse coalitie is al 25 jaar vruchteloos onderwerp gesprek DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Kim Campbell vecht voor geloofwaardigheid PEN HAAG CAREL GOSELING Op 29 september 1977 kwamen ze voor het eerst bij elkaar: pro minente politici uit PvdA. VVD en D66. Plaats van handeling: het Haagse hotel Des Indes. Ge spreksthema: het vormen van een gezamenlijke coalitie waar door het CDA eindelijk buiten de regeermacht zou vallen. Men spreekt hier over de 'paar se coalitie', al levert het mengsel van de partijkleuren oranje en blauw (WD), rood (PvdA) en groen (D66) pikzwart op. Maar die kleur was al ingepikt door politieke krachten van twijfel achtig allooi. Sinds het afgelopen weekeinde staat de paarse coalitie opnieuw in de belangstelling. D66-leider Van Mierlo gooide de knuppel in het hoenderhok. Bij de pre sentatie van het verkiezingspro gramma van zijn partij zei hij de vorming van een coalitie tussen PvdA, WD en D66 na de verkie zingen van 3 mei 1994 als eerste prioriteit te zien. Alleen als dat niet lukt, is D66 bereid in een anders samengesteld kabinet te gaan zitten. Van Mierlo's stellingname werd nog in het weekeinde opgepikt door PvdA-voorzitter Rotten berg. Met het D66-programma in de hand stelde hij voor snel zaken te doen. Hen commissie bestaande uit leidinggevende fi guren van de drie groeperingen ?ou de vorming van een kabinet bestaande uit PvdA, WD en D66 inhoudelijk vast moeten gaan voorbereiden. Zodat de nieuwe combinatie meteen na 3 mei aan de slag kan. Rottenbergs actie wekt verba zing. In het verleden heeft hij D66 herhaaldelijk verketterd. Er deugde zo ongeveer niets aan de Democraten. Die boodschap werd echter afgewisseld met liefdesverklaringen aan het adres van Van Mierlo en zijn medestanders. PvdA en D66 zouden een alliantie moeten aangaan. Een verbond. Alleen nog samen in een kabinet of an ders niet. I let is deze wisselvalligheid die D66 wantrouwig maakt. De De mocraten willen dgn ook pas né de verkiezingen, als de kiezer heeft gesproken, met PvdA en WD een poging doen de paarse coalitie te vormen. Niet er voor. In Rottenbergs oproep om nu vast te starten zien ze bij D66 niet veel. „Overdreven forma tiespelletjes", luidt het oordeel. Hypocriet De reactie van D66 is wat hypo criet. Zie de gesprekken in Des Indes waar men zelf aan deel neemt. En niet met de minsten. Vice-fractievoorzitterWolffens- perger (beoogd opvolger van Van Mierlo). bijgestaan door de kamerleden Kohnstamm en Scheltema. Ook de gesprekspartners andere partijen mogen er zijn. De WD-delegatie bestaat tweede man in de fractie Dijk stal, onderwijsspecialist en lid van het fractiebestuur, Frans- sen, en het kamerlid Wiebenga. De PvdA-delegatie is echter het zwaarst: drie leden van het frac tiebestuur, allen geschoold op financieel, sociaal-economisch terrein. Het gaat om vice-frac- tievoorzitter Leijnse alsmede de kamerleden Buurmeijer en Van Zijl. Dit najaar komt de club weer bijeen. Gespreksonderwerp is dan het vergelijken van de in middels geopenbaarde verkie zingsprogramma's. Rottenberg wordt dus op zijn wenken be diend. Wat ze er bij D66 ook van zeggen. Geen wonder dat WP'er Dijkstal de uitgestoken hand van Rottenberg zondag de de Geen besluiten Toegegeven: de deelnemers aan het Des Indes-beraad zitten daar op persoonlijke titel. Niet namens hun partijen. Er wor den ook geen besluiten geno- Bij het CDA heeft men zich nooit erg druk gemaakt over de mogelijke komst van de paarse coalitie. Medio juni gaf CDA- fractieleider Brinkman in deze krant nog te kennen zich weinig bij een dergelijke combinatie te kunnen voorstellen. Van de andere kant begint het ook bij de christen-democraten te knagen. Als het CDA bij de verkiezingen zo'n tien kamerze tels verliest en WD, D66 en PvdA met 30 Zetels ongeveer evengroot worden, is een coali tie van twee partijen bijna uit gesloten. De benodigde 76 ka merzetels haalt men niet. Komt er een coalitie van drie partijen, dan ligt het doorgaan van de huidige combinatie met D66 erbij het meest voor de hand. Het CDA zal daarvoor echter moeten inschikken. En daar is de strategie van Rotten berg ook op gericht. Hoe reëel die weg is, is de vraag. De verschillen tussen WD en PvdA zijn op basis van de ver kiezingsprogramma's enorm. De liberalen bepleiten grotere inkomensverschillen, een mini stelsel in de sociale zekerheid en vrijheid voor ondernemend Nederland. Geen banenplannen bijvoorbeeld. Brug De sociaal-democraten staan daar lijnrecht tegenover. Nivel lering, bescherming van de laagstbetaalden, rust bij de soci ale zekerheid en een overheid die voor banengroei moet zor gen. De brug kan D66 zijn alhoewel het programma van die partij toch ook een vergroting van in komensverschillen aangeeft. Net als forse ingrepen in de so ciale zekerheid. Bovendien heeft D66 als bruggenbouwer leergeld betaald in het tweede kabinet-Van Agt. Toen werd men fijngemalen tussen CDA en PvdA. Tot nu toe komt er dan ook har de kritiek vanuit de PvdA op de plannen van WD ('ellebogen- maatschappij') en D66 ('laag- stebetaalden zijn de dupe'). Geen echt goede basis voor sa menwerking. Maar ach, er wordt al meer dan 25 jaar over gesproken. Dus een jaartje extra kan ook geen kwaad. Al was het alleen al om er bij de verkiezingen en de for matie er na munt uit te slaan. Waarbij het doel de middelen heiligt. Tenminste bij Rotten berg. Kim Campbell is de eerste vrouwelijke premier van Canada. Ze lijkt twee we ken voor de Canadese par lementsverkiezingen, op 25 oktober, nog een plaats in de geschiedenisboekjes te veroveren: die van de kortst zittende premier van Canada. Campbell en haar Conservatieve Partij verlie zen steeds meer terrein op de door Jean Chretien aan gevoerde Liberalen en twee regionale partijen, die het Canadese politieke land schap ingrijpend dreigen te veranderen. OTTAWA HUGH WINSOR THE INDEPENDENT Volgens opiniepeilingen zullen de Liberalen met 37 procent van de stemmen het grootste aan\al zetels veroveren (tegen 22 procent voor de Conservatie ven) en de nieuwe regering vor men. Maar het is onwaarschijn lijk dat de Liberalen de absolute meerderheid zullen halen door de toenemende aanhang van het Bloc Québecois dat af scheiding van de provincie Québec nastreeften de Re form Partij, een rechtse volks partij uit westelijk Canada. Sinds Campbell een maand ge leden verkiezingen uitschreef is haar populariteit scherp ge daald. Nadat ze de Conservatie ve premier Brian Mulroney in juni verving, reisde ze door het land om zichzelf te profileren als een onconventioneel politi cus met een nieuwe benade ring. Ze begon haar verkiezings campagne met een populariteit van tussen de 50 en 60 procent. Aanmerkelijk beter dan de score van 20 tot 30 procent voor Chretien, terwijl de leiders van de andere partijen niet verder kwamen dan 10 procent. Maar Campbells campagne is geplaagd door ongelukken. De twee nieuwe regionale partijen hebben munt geslagen uit de wijdverbreide afkeer van de ou de politieke elites en de wrange nasmaak van een mislukte campagne voor een constitutio neel referendum een jaar gele den. Van de 75 zetels die in het 295 zetels tellende Canadese federa le parlement aan Québec zijn De Canadese premier Kim Campbell. toegewezen, lijkt het Bloc Qué becois er 60 te zullen veroveren, ondanks de tegenstrijdige doel stellingen van de partij. Partij leider Lucien Bouchard heeft aangekondigd dat hij geen inte resse heeft in het uitoefenen van politieke macht en geen co alitie wil aangaan om samen met andere partijen een rege ring te vormen. Het Bloc en andere regionale groeperingen kunnen verhinde ren dat de traditionele partijen een meerderheid behalen. Het enige waar Bouchard op uit is, is een krachtige stem in Ottawa (de federale hoofdstad) om de belangen van Québec te verde digen, vooruitlopend op provin ciale verkiezingen van volgend jaar en het verwachte referen dum over de toekomstige ban den tussen Québec en Canada. Zoals Bouchard vorige week zei: „We staan op de drempel van iets belangrijks dat ons leven in grijpend zal veranderen. De toe komst zal uitsluitsel geven over het belang van het heden, maar de tijd heeft zijn oordeel nog niet geveld." Buiten Québec klinken dergelij ke uitspraken waarschijnlijk als wartaal, maar ze geven de twee slachtigheid weer die in de Ca nadese provincie heerst ten kwestie. Uit opniniepeilingen blijkt dat veel Québécois gelo ven dat een soeverein Québec nog steeds parlementsleden naar Ottawa zou afvaardigen, de Canadese dollar zou hand haven en Canadese paspoorten zou blijven voeren. Zelfs als het Bloc Québecois in' de komende verkiezingen in de Franstalige provincie een meer derheid zou behalen, betekent dat een afwijzing van de status quo, en niet zozeer een verlan gen naar een volledig onafhan kelijk Québec. Net zoals het Bloc Québecois alleen kandida ten stelt in Québec, heeft de Re form Partij alleerf kandidaten in Engelstalig Canada. De partij verzet zich tegen de tweetalig heid die formeel in heel Canada van kracht is. De Reform Partij wil de multi- raciale immigratie naar Canada beperken en zijn charismati sche leider, Preston Manning, voert campagne voor belasting verlaging en bezuiningen bij de federale regering en in de over heidsuitgaven. De partij streeft naar verlagihg van werkloos heidsuitkeringen, ziektekosten, pensioenen en de subsidies aan het bedrijfsleven. Campbell is niet in staat geble ken een duidelijk politiek alter natief te presenteren voor de programma's van deze groepe ringen. Haar aanvankelijke po pulariteit is aanzienlijk gedaald door missers en weinig overtui gende optredens in twee televi siedebatten vorige week. Campbell staat een fiscaal con servatief beleid voor. Haar prio- foto reuter peter jones riteit is het terugdringen van het financieringstekort, hoewel ze toegeeft dat dit betekent dat er tot aan het jaar 2000 weinig aan de werkloosheid kan worden gedaan. Chretien en de libera len beloven meer conventionele programma's voor de stimule ring van de economie, zoals de aanleg van wegen en verbete ring van de infrastructuur om banen te scheppen. De oudge diende liberale leider, die vaak wordt afgedaan als een politieke dinosaurus, zou met zijn be daarde programma wel eens hoog kunnen scoren. VERTALING: MARGREET HESLINGA LONDEN TONY B Fel nationalisme, waarschuwin gen voor een „internationale joodse occulte samenzwering" en verheerlijking van de gehei me diensten van het regime van Ceausescu. Dat zijn de ingredi ënten van een recente serie goedverkochte romans in Roe menië. De auteur, Pavel Corut, is een voormalige medewerker van de inlichtingendienst van het leger. Zijn overstap naar li teraire roem weerspiegelt de opleving van het aartsnationa- lisme in de Roemeense politiek sinds de anti-communistische WIM STEVENHAGEN revolutie van december 1989. President Ion Iliescu, die graag het internationale imago van Roemenië wil verbeteren, baga telliseert het belang van deze trend. Hij wil dat Roemenië zo snel mogelijk wordt toegelaten tot de Raad van Europa. Met dat lidmaatschap kan hij er zeker van zijn dat West-Europa Roe menië beschouwt als een de mocratisch land. Toch is het chauvinisme een factor die maar niet uit het openbare leven wil verdwijnen. De regering van premier Nico- lae Vacaroiu ontbeert een sta biele meerderheid en haar voortbestaan hangt af van drie extremistische partijen: De Partij van Roemeense Na tionale Eenheid, met 29 zetels vertegenwoordigd in het 328 le den tellende Lagerhuis, staat onder leiding van Gheorghe Funar, de burgemeester van de etnisch gemengde Transsylva- nische stad Cluj. Hij heeft mee dogenloos druk uitgeoefend op de Hongaarse bevolkingsgroep van de stad; DeGroot-Roemenië-partij.die 15 zetels heeft, wordt geleid door Corneliu Vadim Tudor, een dichter die vleierige poëzie heeft geschreven ter ere van de in 1989 geëxecuteerde dictator Ceaucescu; De Socialistische Arbeiders partij, met 13 zetels, combineert chauvinisme met een neo-com- munistische vijandigheid tegen over marktgerichte economi sche hervormingen. Deze partijen doen nauwelijks moeite hun antisemitisme, hun weerzin tegen de Hongaarse minderheid en hun nostalgie voor het tijdperk-Ceausescu te verbergen. Maar in de regeren de Partij voor Sociale Democra tie voor Roemenië (tot voor kort het Democratisch Front voor Nationale Redding) zitten ook veel leden die hun nationalisme niet minder luid laten horen. Sinds toneelschrijver Paul Ever- ac in januari de Roemeense te levisie heeft overgenomen, krij gen de nationalisten regelmatig, voor hen positieve, aandacht. Door middel van publicaties be ïnvloeden ze ook zelf de publie ke opinie. Iliescu heeft bij de presidents verkiezingen vorig jaar septem ber de steun gekregen van de extreme nationalisten, maar hij f M^jjjpe ...Jgjg: gen. heeft ook hun irritatie gewekt met kritiek op hun antisemitis me. Ilie Neascu, een ex-com- munist die de redactie voert over het extremistische week blad Europa, schreef: „De presi dent heeft zich geïsoleerd van het kiezersvolk en is dichterbij de synagoge gaan staan in de hoop zijn imago in het buiten land te verbeteren. Opgeleid als hij is in de school van het ju- deo-stalinisme en opgegroeid tussen joden, is Iliescu hun ge vangene geworden Dergelijke antisemitische hyste rie is opmerkelijk in een land waar de enorme joodse popula tie van voor 1939 is gedaald tot nauwelijks 15.000 mensen. Et nische Hongaren, een groep van 1,6 tot 2 miljoen zielen op een bevolking van 23 miljoen, vormen een veel groter doelwit. De Hongaarse Democratische Unie van Roemenië heeft zich teruggetrokken uit de Raad voor Nationale Minderheden, een niet-gouvernementeel lichaam dat belast is met het voorkomen van etnische discriminatie. Roemeense nationalisten be schuldigen de 1 longaren ervan het Roemeense bestuur in Transsylvanië te ondermijnen en zelfs samen te spannen met de regering in Budapest om een Groot-Hongarije te creëren. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Het paleis Ceausescu in Bukarest. Het nationalisme leeft op in Roemenië. In de literatuur wordt het onder drukkende regime van Ceausescu verheerlijkt. foto rob mieremei

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2