Leidsch Dagblad El Al Boeing bevatte uranium Politie geen schietschijf BEL: Politierechters komen naar Leiden Gratis Maxi-CD van The Phantom of the Opera Skelet wordt in elkaar gezet Kamer: Klein chemisch afval aan huis ophalen Engelse voetbalfans verlammen de Wallen FNV-bonden gaan CD'ers uit gelederen verwijderen Bel gratis 06-0329 GOED NIEUWS X DINSDAG 12 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40284 LOSSE NUMMERS 1,60 Het woord politie dat groot op het rugpand van het nieuwe uniform zou ko men te staan, is voorlopig geschrapt. De politiebon den hadden ernstige be zwaren tegen het op schrift. De lichtgevende tekst zou als schietschijf voor gewapende crimine len kuimen dienen. Aanvankelijk zouden er voor 1 januari volgend jaar 70.000 jassen worden logo. Op verzoek van het ministerie van binnen landse zaken is de produk- tie voorlopig stopgezet. Een half jaar geleden werd het uniform gepre senteerd en vanaf dat mo ment hebben de politie bonden ACP en NPB kri tiek geuit op het ontwerp. De bonden en het ministe rie overleggen op het ogenblik hoe het uniform er uit moet komen te zien. Roemenië 2 Chauvinisme is een factor die maar niet uit het openbare leven in Roemenië wil verdwijnen. i Boos i CDA-fractievoorzitter 1 Brinkman is boos op I PvdA-voorzitter Rotten berg omdat die zonder het I CDA wil regeren. Waarschuwing 3 De VS en de VN heb ben de Haïtiaanse mili tairejunta gewaarschuwd zich aan hetVN-vredesak- koord te houden. Galeries Leiden is verrijkt <4. I met een aantal nieuwe galeries, waardoor het tentoonstellingsaan bod flink toeneemt. In basis q Twee jongens uit J Grootebroek in Oranje: de tweeling Ro nald en Frank de Boer morgen samen in de basis. Geen kront ontvangen? I nri 071-143241 Deskundigen verdeeld over gevolgen voor volksgezondheid Bijlmer Bij de vliegramp in de Bijlmer vorig jaar is mogelijk zwak radioactief materiaal vrijgekomen. In de gecrashte Boeing 747 van El Al zat ongeveer 380 kilogram afgewerkt uranium. De brandweer van Amsterdam heeft op zondag 4 oktober vorig jaar geen verhoogde straling op de plaats des onheils geconstateerd. Maar sommige wétenschap pers menen dat wel degelijk schadelijke stoffen zijn vrij gekomen. kernenergie) onder de aandacht gebracht van burgemeester Van 'Thijn van Amsterdam amsterdam De kwestie is door de groep Stichting Laka (landelijk Werkgroep Vliegverkeer Bijl- dokumentatie- en onderzoeks- mermeer. LAKA wil op de hoor- op het gebied van zittingen van de Raad voor de Luchtvaart over de ramp, don derdag en vrijdag in Den Haag, het gebruik van afgewerkt ura nium aan de kaak stellen. Wetenschappers verschillen van mening over het stralings gevaar dat verbrand uranium voor omwonenden en hulpver leners bij vliegtuigrampen ople vert. Nederlandse deskundigen menen dat de chemische sa menstelling van afgewerkt ura nium bij inademing schadelij ker is dan de radioactieve com ponent. In de constructie van oudere Boeing 747's werd 425 kilogram afgewerkt uranium gebruikt als contra-gewicht in het staart stuk. Bij verbranding van dit metaal kunnen licht-radioactie- ve uraniumoxide deeltjes in de lucht komen. Of en exact hoeveel afgewerkt uranium in de Bijlmermeer is verbrand, is niet bekend. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zijn er zwartgeblakerde delen van het richtingsroer en resten van de contragewichten teruggevonden. Overigens was 'het ministerie noch de Rijks luchtvaartdienst, die het onder zoek naar de ramp deed, op de hoogte van de aanwezigheid van afgewerkt uranium in het vliegtuig. De Amsterdamse brandweer heeft op de fatale dag geen ver hoogde radioactiviteit gemeten. Maar de brandweer wist even min dat er in de constructie van het vliegtuig afgewerkt uranium zat, zo zegt woordvoerder Strosnijder. Volgens woordvoerder Chris Villiers van Boeing is tot 1981 gebruik gemaakt van afgewerkt uranium als contragewicht in het richtingsroer en de horizon tale stabilisator in de staart. In dat jaar is men uit louter econo mische redenen overgestapt op het goedkopere wolfraam. Bij navraag blijkt dat El Al tijdens onderhoudsbeurten 45 van de 425 kilogram afgewerkt urani um heeft vervangen door wol fraam. De KLM heeft in al haar oudere Boeings het uranium door wolfraam vervangen. Pagina 18: Meningen verschil len over gevaar afgewerkt ura- Tweede en vierde maandag van de maand Twee politierechters zullen met ingang van januari 1994 bij het Leidse kantongerecht zitting nemen. Dat betekent dat de be handeling van meer ernstige delicten, begaan door inwoners van de Leidse regio, straks van het Paleis van Justitie in Den Haag wordt overgeheveld naar Leiden. De politierechter heeft zitting op de tweede en vierde maandag van de maand, terwijl de kantonrechter op de eerste en derde maandag van de maand zal resideren. Bij de politierechter kunnen verdachten tot maximaal zes maanden gevangenisstraf wor den veroordeeld. Het gaat dan om de zogenaamde misdrijven, zoals mishandelingen en rijden onder invloed, die door de kan tonrechter niet behandeld mo gen worden. Er bestaan overigens geen speciale politierechters: de al in Leiden werkzame kantonrech- Hasj-onderschept bij Camperduin camperduin pieter van hove Even voor de kust bij Camper duin is afgelopen nacht een transport onderschept van vier tot vijf ton hasj, met een straat waarde tussen de 10 en 15 mil- Leidsch Dagblad wordt met in gang van vandaag gedrukt op de speciaal daarvoor uitgebrei de hypermoderne offset-rotatie persen van de uitgeverij in Alk maar. De drukkwaliteit zal daar door aanzienlijk verbeteren, bo vendien zijn er meer mogelijk heden voor het gebruik van kleur in foto's en advertenties. Door de fusie van Damiate Pers in Haarlem met het Noord hollands Dagblad in Alkmaar tot de Hollandse Dagblad Com binatie in 1991, werd het moge lijk van de gedeeltelijk onbenut te perscapaciteit in Alkmaar ge bruik te gaan maken. Daarvoor was het wel noodzakelijk de persen aan te passen en uit te breiden. Deze week krijgt u bij aankoop van 7 willekeurige produkten, welke hieronder staan vermeld, een Maxi-CD met muziek van The Phantom of the Opera t.w.v. f 11.95** gratis aan de kassa Mars, Milky Way of Whiskas cocktail, Twix mini's, zak 300 gram 3.89 pak 300 gram 2.29 Uncle Ben's witte- of zilvervliesrijst, pak 2 builtjes a 125 gram 1.99 Uncle Ben's sauzen, Chinese zoetzure-, zoetzure met extra ananas- of Indiase kormasaus, pot 350 gram 2.99 Whiskas of Pedigree Pal, diverse smaken, blik 400 gram 1.99 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag^ 23^oP 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ters Van Leeuwen en Kamp zul len als politierechters gaan fun geren. In Leiden is ruimte geko men voor de politierechter om dat het aantal zittingen van het kantongerecht is teruggelopen als gevolg van de wet Mulder. Daarmee worden veel kleinere ■zaken, zoals parkeerovertredin- gen, administratief afgehan deld. ,,Het Leidse kantongerecht heeft niet dezelfde voorzienin gen als het Paleis van Justitie. Dat betekent dat we bijvoor beeld wel zullen moeten vermij den dat gedetineerden in Lei den voorkomen", aldus officier van justitie J. van Ek. Toch ziet hij grote voordelen in de komst van de Leidse politierechters. „De mensen hoeven niet meer naar Den Haag te reizen en de betrokkenheid wordt groter bij berechting in het eigen gebied. Er zullen meer mensen komen opdagen en dat is voor ons ook prettiger." joen gulden. De politie betrapte vier mannen toen zij met rub berbootjes drugs aan land brachten vanaf het onder Hon- durese vlag varende schip Par- go- Krant gedrukt op nieuwe persen Dankzij de ver doorgevoerde automatisering bij de tekstver werking en vormgeving veran dert er aan de inhoudelijke pro- duktie van de krant niets. Re dacties en advertentie-afdeling blijven gewoon in Leiden hun werk doen. De krantenpagina's worden via een speciale lijnver binding naar de nieuwe drukke rij gestuurd. Leidsch Dagblad beschikt met de offset-rotatiepers over een van de modernste dagbladdruk- kerijen in Nederland. Door de hoge produktiesnelheid van de nieuwe persen wordt de extra tijd voor het transport naar Lei den ruimschoots goedgemaakt, waardoor de krant actueel blijft en op tijd bij de abonnees in de bus rolt. Statiegeldregeling voor batterijen haag gpd/anp Minister Alders (milieubeheer) staat welwillend tegenover het voorstel van de oppositiepartij en WD, D66 en Groen Links om klein chemisch afval (zoals batterijen en verf) voortaan huis-aan-huis op te halen. Maar de minister wil eerst proeven af wachten in Breda en Lemster- land. Ook wil hij de kosten be rekenen, voordat hij gemeenten deze verplichting oplegt. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over de voortgang van het beleid om gevaarlijk (chemisch) afval ge scheiden in te zamelen. Alders liet weten geen enkel bezwaar tegen het voorstel te hebben om het chemisch afval van huis houdens in elke gemeente voortaan aan de deur te laten ophalen. Maar liever legt Alders de verantwoordelijkheid bij de producenten van het afval. „De producent moet achter de te kentafel om zijn produkt te ver beteren", aldus de minister. Alders wil een statiegeldrege ling voor batterijen. Andere ma nieren om afgedankte batterijen in te zamelen leveren volgens hem geen afdoende resultaat op. De Kamer drong al langer aan op statiegeld voor batterij en. Wanneer de regeling zal in gaan, is nog onduidelijk. De Ka mer wil ook het hergebruik van chemisch afval uit fotolaboratoria. De mi nister onderhandelt al enige tijd met het bedrijfsleven om dit op vrijwillige basis te regelen. Alders voelt er niets voor om de mogelijkheden voor export van gevaarlijk chemisch afval te versoepelen, zoals vooral de WD wil. Hij zou graag een Eu ropese regeling zien. Maar om dat daar geen zicht op is, en dus ook geen zicht op 'wat er met het afval gebeurt, houdt hij vast aan verwerking in eigen land. Daarvoor is een goede infra structuur nodig. Bedrijven die investeren in verwerkingscapa citeit moeten wel de zekerheid hebben dat die investeringen lonend zijn, aldus de bewinds- Slechts bij hoge uitzondering, kan gevaarlijk chemisch afval worden uitgevoerd, bijvoor beeld als in een ander land goe de, milieuvriendelijke verwer king mogelijk is. Daarom gaan momenteel accu's naar een be drijf bij Parijs en batterijen naar een bedrijf in het Amerikaanse Texas. Alders is het eens met een ka mermeerderheid dat er een re geling moet komen voor het te rugwinnen van zware metalen uit sterk verontreinigd afval (C2). Dat moet ook gebeuren met dergelijk afval dat al ligt op geslagen. leiden Met uiterste precisie zet Uli Leonhard (rechts) het geraamte van de vliegende sauriër in elkaar. De Duitse preparateur was daarvoor gisteren naar Leiden gekomen op verzoek van het Nationaal Historisch Mu seum, de eigenaar van het skelet dat meer dan honderd miljoen jaar oud is. Vanaf vandaag kan het publiek de sauriër bezichtigen. foto henk bouwman Leden van FNV-bonden die te vens openlijk lid zijn van de Centrumdemocraten worden uit de bond gezet. De vakcen trale FNV zal volgend jaar rond de verkiezingen de leden advi seren niet op de Centrumdemo craten te stemmen. Deze harde lijn tegen ex treemrechts is de vakbeweging ingegeven door een recent on derzoek onder de leden naar sympathieën voor partijen die amsterdam De schrik zit er goed in bij de Engelse voetbalsupporters. De boodschap dat de Amsterdamse politie niets door de vingers ziet is na de arrestatie van 39 supporters gisterochtend vroeg luid en duidelijk over gekomen. „Je betaalt niet een paar honderd gul den voor de overtocht en het verblijf in Nederland om vervolgens door de politie al na enkele uren terug op de boot naar Engeland te worden gezet", zegt John, een supporter uit Manchester. De jeugdige voetballiefhebber, zelf in het gelukkige bezit van een kaartje voor de wedstrijd Nederland-Engeland van mor genavond, voorspelt dan ook dat de En1 gelse fans niet of nauwelijks voor proble men zullen zorgen. „Alleen een kleine groep relschoppers zorgt misschien voor excessen. Die zitten er niet mee als ze naar huis worden teruggestuurd. De meesten hebben toch geen kaartje." De Amsterdamse politie reageert cy nisch op de voorspelling van John. „Na tuurlijk is niet elke Engelsman een poten tiële relschopper", zei gisteravond een van de in de binnenstad surveillerende agen ten. „Maar helaas nemen we deze belofte niet erg serieus. Het is nog te vroeg op de avond. De alcohol heeft zijn werk nog niet gedaan." De politie was gisteravond met 70 extra manschappen aanwezig in het centrum van Amsterdam. Vooral op het Rem- brandtplein en op en rond de walletjes wemelde het van de politie. De Engelse fans, al minimaal zo'n 1.500, namen er geen aanstoot aan. Zij hadden daarvoor ook geen enkele reden, want de politie was slechts aandachtig toeschouwer. Op geen enkele manier werden de Engelse supporters geprovoceerd. Spannend was het slechts even na half tien. Vanuit Hoek van Holland arriveerde op dat moment een trein met enkele tien tallen supporters. In nauwe samenwerking met de spoorwegpolitie werd die groep meteen duidelijk gemaakt dat 'oom agent' elke beweging op de voet volgt. In de trein zelf bleef het op een incident na, waarbij een ruit sneuvelde, ook betrekkelijk rustig. De horeca wrijft zich in de handen over het Engelse bezoek. De bieromzet gaat in sommige etablissementen met sprongen omhoog. De uitbaters nemen het daarbij voor lief dat zo nu en dan een glas sneu velt. Veel minder blij met de ronddolende Engelse aanhang zijn de hoertjes op de Wallen. „Je verdient op zo'n avond geen stuiver", klaagt Karin, een goedogende brunette. „Het is alleen maar kijken, kij ken en nog eens kijken. Er komt geen ster veling binnen. Mijn vaste klanten blijven ook weg. Die zijn als de dood in elkaar te worden geslagen. Ik heb al besloten woepsdag maar een vrije dag te nemen. Dan wordt het overdag ongetwijfeld hele maal een gekkenhuis met al die Engelsen., Die jongens zijn ook niets gewend. Die vinden het prachtig om naar al die half blote vrouwen te koekeloeren. Dat kennen ze in Engeland niet. Jammer alleen dat het bij kijken blijft, want ik zou er natuurlijk geen enkel bezwaar tegen hebben een goede cent aan die klanten te verdienen." HET WOORD IS AAN Betje Wolff Ja, als het met vechten te doen was, de meeste mans kwamen wis in de hemel. VANDAAG Binnenland - Buitenland Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info 13,15,16,17 Religie - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 9 HET WEER Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Minimumtemperatuur rond 10 graden, middagtempera- tuur omstreeks 15 graden. Matige wind, uit zuid tot zuidwest, rond kracht 4. Taxichauffeur bedreigd en taxi gestolen den haag gpdracistische ideeën uitdragen. Uit dit onderzoek van de Am sterdamse universiteiten bleek dat 2,8 procent van de FNV-le- den zegt volgend jaar op de Centrumdemocraten te zullen Bij het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) is het al eni ge jaren gebruikelijk dat leden die zich discriminerend of racis tisch opstellen uit de bond wor den gezet. Volgens de onlangs gehouden opiniepeiling zou on geveer 2,1 procent van de CNV- leden op de Centrumdemocra ten stemmen als er nu verkie zingen zouden worden gehou den. Nu f3.300,- voordeel op deVento dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft De Volkswagen voordeellijn hebben van nacht op de Leidse Waard- gracht een 46-jarige taxichauf feur op de vlucht gejaagd en diens taxi gestolen. De taxi werd later met een beschadigd linker voorwiel teruggevonden aan de Kraaierstraat. De chauffeur werd rond een uur naar de Waardgracht ge stuurd om twee mannen op te halen. De mannen stapten in en zeiden: „Wij willen naar Gro ningen en het mag niet meer dan 125 gulden kosten." Toen de chauffeur'voorzichtig infor meerde 'of de heren wel van de ze tijd waren', zei een van hen: „Ik heb een vuurwapen. Rijden! De chauffeur stapte uit, rende weg en belde de politie. De mannen reden weg en lieten de taxi achter in de Kraaierstraat. Leidsch ^Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuw Dus neem ik nu een abonnemen j Voorletter i Postcode Plaats: I Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemen Q Per maand, automatisch j 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82.85) Nr. bank/giro: Handtekening: A47 I <-.d«h I»4Kt>Ud. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1