'Artsen moeten iedereen helpen' Bedrijfsschool NS volgend jaar dicht 'Interview kan problemen tussen ouders en kinderen voorspellen' Meningen verschillen over gevaar afgewerkt uranium De advocatuur is geen waspoeder Randstad DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Leidse promoveert op medisch-ethische kwesties Als een arts gezworen heeft dat hij alle zieken helpt, moet hij ook de kans krij gen dat te doen. Je moet dan niet aankomen met het verhaal dat er onvol doende geld is en dat de keuze gaat tussen het hel pen van een rokende of niet-rokende patiënt. Dat sluit onvoldoende aan bij de sfeer in de beroeps groep en werkt dus niet in medisch-ethische kwesties. LEIDEN PAUL VAN DER KOPIJ Tot die conclusie komt me vrouw M.J. Trappenburg in haar proefschrift 'Soorten van Gelijk. Medisch-ethische discussies in Nederland', waarop ze vandaag is gepromoveerd aan de Leidse Universiteit. Voor haar proef schrift heeft de universitair do cente verschillende discussies over medisch-ethische kwesties in Nederland tegen het licht ge houden. Ze merkte duidelijke verschil len. „Was de discussie over or gaandonatie zeer ordelijk, bij genetica ging het er zeer emo tioneel aan toe. Zo van: straks gaat het mis en krijgen we toe standen als in het Derde Rijk. Laten we nu alvast maar wat verbieden wat eng is, zoals het in tweeën delen van bevruchte eicellen (klonen) en het kruisen van menselijk en dierlijk mate riaal." Trappenburg noemt dat 'wei nig rationeel'. Ze vergelijkt het geneticadebat met een zoek tocht door een onbekend land. „Ergens in dat land ligt een moeras, maar niemand weet precies waar dat moeras begint. Desalniettemin worden op wil lekeurige plekken waarschu wingsborden neergezet." De discussie over orgaando- Promovenda MJ. Trappenburg: „Opvallend veel mensen zien iets in de theorie datje een behandeling moet verdienen en geen verwijtbare dingen mag doen als roken of onveilig vrijen". foto dickhogewoning Mens overweegt oprichting nieuwe partij Als Harry Mens niet op de verkiezingslijst van de WD komt, overweegt hij een nieuwe partij op te richten. Voorlopig hoopt de Lissese makelaar nog steeds op een plaats op de zogenoemde B- lijst van de liberalen. Dat wil zeggen dat hij op een onver kiesbare plaats komt en al leen met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer kan ko men. Het hoofdbestuur van de WD heeft gisteravond vergaderd over de samen stelling van de verkiezings lijst voor de kamerverkiezin gen van volgend jaar. De uit slag wordt morgenochtend bekend gemaakt. Het oprich ten van een nieuwe partij, die de naam NLP'94 zou krij gen (Nieuwe Liberale Pardj '94), heeft niet echt de voor keur van Mens. „Ik heb wel veel enthousiaste mensen om mij heen die mij willen helpen. Maar bij een afwij zing van de WD zal ik toch goed nadenken voordat ik een nieuwe partij opricht. Dat is natuurlijk een enorm karwei", aldus Mens die de laatste weken bezig is met een tournee langs bijeen komsten van allerlei vereni gingen. Volgens Mens is hij in staat om de WD pakweg tien extra zetels te bezorgen door middel van voorkeur stemmen. „Ik maak van de WD de grootste partij van Nederland." CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-356442 'We zijn geen opleidingsinstituut' De Bedrijfsschool van de Ne derlandse Spoorwegen, waar van de nieuwbouw eind 1986 onder grote belangstelling in het Haarlemse industriegebied door de hoofddirectie werd ge opend, gaat dicht. Daardoor ra ken vier leerkrachten en een groepsleider hun baan kwijt. Enkele jaren geleden, toen re organisaties werden aangekon digd, ontkenden de NS nog dat die gevolgen zouden hebben voor de technische opleidingen. Als argument werd aangevoerd dat altijd behoefte aan jonge vakmensen blijft bestaan on danks de malaise in het be drijfsleven. Nu blijkt de spoor wegdirectie daar anders over te denken. De school is gevestigd in een nieuw complex in industriege bied Waarderpolder. In het ge bouw zijn tevens de interne so ciale/medische dienst en het treinonderdelenmagazijn on dergebracht. Het afzonderlijk opleiden van jong technisch personeel gebeurt in Haarlem al meer dan honderd jaar. De vak school levert mensen af voor de werkplaatsen in Haarlem, Am sterdam en Leidschendam. De leerlingen die met goed gevolg examen doen komen in het be zit van erkende diploma's. De afgelopen jaren ondernam de Hoofdwerkplaats regelmatig ac ties om leerlingen voor de be drijfsschool te werven. Nut Volgens J. van den Dries, hoofd personeelszaken Hoofdwerk plaats Haarlem, behoort het op leiden van personeel niet meer tot de kerntaken van het toe komstige rail-materieel bedrijf. „Wij moesten ons in het kader van Sporen naar 1996 herbezin nen op de bedrijfsonderdelen. De vakschool past daar niet meer in. Jammer, want de vak school heeft absoluut haar nut bewezen. Maar we zijn een her- stelbedrijf van treinen en geen opleidingsinstituut. Bovendien 1 hebben onze werkplaatsen mo menteel geen behoefte aan per soneel in opleiding. Waarom zou je de school dan nog langer openhouden?" Vorig jaar kondigde de afde ling Materieel Werkplaatsen in Utrecht een leerlingenstop af voor de vakschool. Dat had tot gevolg dat nu uitsluitend twee dejaars leerlingen les krijgen in Haarlem. Deze groep doet vol gend jaar examen. Daarna gaat de Haarlemse school definitief dicht. naties verliep een stuk ordelij ker, kijkt Trappenburg terug. „Men was het er al snel over eens dat het op dezelfde manier geregeld moest worden als sec tie op lijken. Dus: alleen na toe stemming van nabestaanden." Reacties van belangenorganisa ties maken Trappenburg duide lijk dat ook dat niet de perfecte oplossing is: doordat toestem ming nodig is, komen veel te weinig organen beschikbaar. Haar eigen oplossing, help ie dereen die daar behoefte aan heeft, lijkt heel aardig. Alleen: is er geld voor? De promovenda denkt van wel. „Maar dan moe ten we wel af van veel overbodi ge diagnostiek en overbodige behandelingen, wat je mede kunt bereiken door specialisten niet langer per behandeling te betalen. Ook moeten de specia listen zich niet te veel laten lei den door wat de techniek mo gelijk maakt." De discussie over wat wél kan en wat niet kan, wordt niet al leen in ziekenhuizen gevoerd. De NCRV heeft een televisiepro gramma, waarin het publiek mag kiezen wie in aanmerking komt voor een behandeling. Trappenburg ergert zich er groen en geel aan: „Dat gaat zo van: Wie wordt er geholpen? Een vrouw van 40 met twee kin deren of een vrijgezel?" „Onsmakelijk", noemt ze der gelijke discussies. „Onredelijk Leidse pedagoge onderzoekt Amerikaanse methode CAROLINE VAN OVERBEEKE De jeugd en opvoeding van een volwassene kunnen grote in vloed hebben op de relatie met het eigen kind. Als de jeugder varingen van de verzorger - vaak de moeder - bijvoorbeeld problematisch zijn en niet ver werkt, komt de relatie met het kind in gevaar. In dat geval kan het kind extreem angstig of ont wijkend gaan reageren in moei lijke situaties. Om die relatie tussen ouders en hun kinderen te kunnen voorspellen, hebben pedagogen het zogeheten 'ge- hechtheidsbiografisch inter view' ontwikkeld. Dit interview vraagt volwassen opvoeders naar de herinneringen aan de eigen jeugd en de relatie met de ouders. De Leidse pedagoge M. Bakermans-Kranenburg onder zocht of dit interview ook echt bruikbaar is om toekomstige problemen tussen ouders en kind op te sporen. Het contact van het jonge kind met de opvoeder is van groot belang voor de verdere ontwikkeling van het kind en de manier waarop het later in het leven staat. Kinderen hebben de natuurlijke neiging om zich te hechten aan de opvoeder, maar in die relatie kan al op jonge leeftijd van alles misgaan. Uit onderzoek is gebleken dat min stens een derde van de Neder landse kinderen 'niet veilig aan de opvoeder gehecht' is: dat be tekent dat zij in angstige situa ties geen troost bij de opvoeder zoeken omdat zij bij eerdere contactpogingen zijn afgewezen door die opvoeder - meestal de moeder. Sommige van deze kinderen hebben later moeite om relaties met anderen aan te gaan en staan wantrouwig in het leven. Om de band tussen ouders en kind te voorspellen en tijdig te kunnen ingrijpen, kunnen pe dagogen het 'gehechtheidsbio- grafisch interview' gebruiken. Als de opvoeder zelf een slechte band met de ouders had, is de kans groter dat de band met het eigen kind ook niet goed is. „Daarbij is doorslaggevend hoe de opvoeder op de eigen jeugd terugkijkt." Bakermans-Kranenburg on derzocht of dit interview be trouwbaar is. Zij is onlangs op dit onderwerp gepromoveerd aan de Leidse Rijksuniversiteit. Over gehechtheid zegt ze: „Een kind dat 'veilig gehecht' is, heeft vertrouwen in de beschikbaar heid van de opvoeder: het weet dat het bij verdriet en spanning ook: want je moet het publiek öök de keus geven om allebei de patiënten te laten behandelen." Toch beseft de docente van de Vakgroep Politieke Weten schappen dat 'opvallend veel mensen' iets zien in de theorie dat je een behandeling moet verdienen en geen verwijtbare dingen mag doen als roken of onveilig vrijen. Ze sluit dan ook niet uit dat de politieke discus sie die kant uitgaat, hoe jammer ze dat ook vindt. VVD: Elegale naaiateliers wel aanpakken De fractie van de WD in de Tweede Kamer ergert zich aan de opvattingen van de Amster damse hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking over het aanpak ken van illegale confectie-ate- liers. In schriftelijke vragen aan de ministers Hirsch Ballin (jus titie) en De Vries (sociale zaken) hekelen de kamerleden Wie- benga en Van Hoof het Amster damse 'gedogen' van illegale naaiateliers en het niet aanpak ken van illegale vreemdelingen. Wiebenga en Van Hoof consta teren dat de Amsterdamse aan pak in strijd is met de door de regering gewenste aanpak om illegale vreemdelingen het land uit te zetten. AMSTERDAM BILL MEYER VERVOLG VAN VOORPAGINA Deskundigen zijn het onderling oneens over de mogelijke schadelijke werking van afgewerkt ura nium bij brand. Volgens Boeing blijkt uit proeven van de vliegtuigbouwer en het Amerikaanse leger dat in een vuur van 700 graden celsius kleine hoeveelheden zeer zwak radioactief uraniumoxi- de kunnen ontsnappen uit afgewerkt uranium. In de directe omgeving van de ramp betekent dit een verhoging van de natuurlijk aanwezige ach tergrondstraling van 0,05 procent, aldus Villiers. Inademing heeft volgens Boeing geen enkel scha delijk effect op de gezondheid. Het uranium, voor 99,8 procent afgewerkt, wordt in vaste vorm ge bruikt en is ingepakt in een laag cadmium. In een artikel in het blad Nature in 1988 schrijft echter de fysicus Parker dat bij een crash van een 747 mogelijk 250.000 mensen een gezondsheids- risico lopen door het gebruik van afgewerkt ura nium. Afgewerkt uranium is een bijprodukt van het verrijkingsproces van natuurlijk uranium voor de nucleaire industrie. Uranium werd als contragewicht in vliegtuigen gebruikt vanwege de dichtheid en zwaarte van het materiaal, waardoor het weinig ruimte in be slag neemt. De aanwezigheid van afgewerkt ura nium in een vliegtuig is op zichzelf niet gevaar lijk, daarover zijn wetenschappers het met elkaar eens. Het levert geen gevaar op voor inzittenden. Volgens de Canadese wetenschapper Miles Goldstick van WISE (World Information Service on Energy) moet er bij de Bijlmerramp wel dege lijk sprake zijn geweest van verhoogde radioacti viteit in de omgeving van de flat. Hij is ervan overtuigd dat er uranium verbrand moet zijn en dat er uraniumoxide is vrijgekomen. Omstanders moeten daarmee in contact zijn gekomen, zo meent Goldstick. Op de vraag of dat contact risi co's oplevert voor de gezondheid, antwoordt Goldstick dat het er van afhangt welke weten schappelijke theorie je aanhangt. Goldstick, auteur van een boek over de gevaren van het gebruik van uraniummunitie, gaat er vanuit dat elke dosis, ongeacht hoe klein, schade lijk is. Andere wetenschappers bestrijden dat. Een kleine dosis zou geen kwaad kunnen, zo menen zij. Goldstick vindt het hoe dan ook een schan daal dat een afvalprodukt van de nucleaire indu strie als contragewicht in vliegtuigen wordt ge bruikt. Veel wetenschappers bagatelliseren naar zijn mening het gevaar van afgewerkt uranium. Stralingsdeskundige J. Koops van het Radio Nucliden Centrum van de Vrije Universiteit meent echter dat afgewerkt uranium 'praktisch niet meer radioactief te noemen is'. Hij stelt dat bij branden altijd schadelijke stoffen in de lucht komen. Het inademen van welk metaal dan ook is en blijft ongezond. Of inademing blijvende schade aanricht, is volgens Koops moeilijk te zeg gen. „Dan zou je de precieze omstandigheden van de ramp moeten reconstrueren en bovendien nog moeten onderzoeken, wie wel en wie niet schadelijke stoffen heeft ingeademd." Advertentiegolf advocatenkantoren is uitgebleven Als opvoeders zelf een prettige jeugd hebben gehad en een goede relatie met hun ouders hebben, is de kans groter dat de verhouding met het eigen kind ook goed is. archieffoto henk bouwman op de opvoeder kan terugval len." „Als de moeder bijvoorbeeld de kamer voor enige tijd verlaat, reageert dit kind enthousiast bij haar terugkeer en zoekt troost bij haar. Een onveilig gehecht kind voelt dat het in een stress volle situatie niet op de ouders kan terugvallen en reageert erg overstuur, gespannen of onge ïnteresseerd als de opvoeder de kamer verlaat en even later te rugkomt." „Het interview kan voorspel len hoe de relatie met het eigen kind zal zijn. Het is bijvoorbeeld al langer bekend dat ouders die zelf als kind zijn mishandeld, hun eigen kinderen vaker mis handelen dan ouders die die er varing niet hebben." Bakermans-Kranenburg con cludeert in haar proefschrift dat het interview met'de opvoeder wel degelijk een goede methode is om de relatie tussen moeder en kind te voorspellen. „Het in terview wordt veel in de Vere nigde Staten gebruikt, maar het was nog niet onderzocht of het wel een goede methode is. Uit ons onderzoek blijkt dat wel zo te zijn: factoren zoals stem ming, intelligentie en de per soonlijkheid van de interviewer, beïnvloeden de uitkomst van het onderzoek gelukkig niet." In het interview beantwoor den ouders vragen over moge lijk nare jeugdervaringen en de manier waarop zij daarop terug kijken. „Als de opvoeder, meestal de moeder, die nare er varingen bijvoorbeeld ontkent, is de kans groter dat de relatie met het eigen kind ook niet goed zal zijn." Volgens Bakermans-Kranen burg is de weg nu vrij om het interview ook in Nederland te gebruiken. LEIDEN TINEGRE WILLEMSEN De verwachte golf van adver tenties is uitgebleven. Hoewel het reclameverbod voor advo caten vijf jaar geleden werd op geheven, maakt de beroeps groep maar mondjesmaat ge bruik van de mogelijkheid om te adverteren. „De beste recla me is nog steeds mond-tot- mond-reclame", zegt P.W. van Kooij van het advocatenkantoor Groenendijk en Kloppenburg. „Mensen zeggen vaker dat ze 'via via' ons adres hebben ge kregen, dan dat ze het uit de krant hebben gehaald." Volgens Van Kooij komen zijn klanten vaak van buiten Leiden. „Daarom wilden we het kantoor in de stad beter profileren. Ik kan niet zeggen dat er nu wer kelijk meer klanten door die re clame zijn bijgekomen." De Leidse advocaat zegt dat som mige van zijn collega's na op heffing van het verbod het voel hadden dat ze mee moes ten doen in het kleine adverten tie-wedloopje dat ontstond „Een aantal advocatenbureaus is alleen gaan adverteren omdat ze niet achter wilden lopen. An deren adverteren zo vaak dat je je afvraagt of er wellicht iets met die praktijk mis is." J. van Roy-Vissers, van advo catenkantoor Van Roy, vindt dat de balie wat te voorzichtig is met de plaats van de adverten tie in de krant. „Het komt nog maar weinig voor dat de dien sten van een advocatenkantoor tussen de reclame van de bak ker en de slager staan. Als ze ad verteren dan doen ze dat geza- Th. Luijpen: „Niemand stapt voor zijn lol naar een pleitbezorger want die kost handenvol geld". menlijk, op een pagina, niet tussen andere ondernemingen. Maar misschien is het beter als je los van elkaar en tussen an dere reclames in staat. Wij zijn er nu mee aan het experimente- foto henk bouwman ren maar tot nu toe is het effect van onze reclame onduidelijk." Th. Luijpen, directeur van re clame-adviesbureau Akron b.v. in Leiden, zegt dat in adverten ties nu meer de nadruk wordt gelegd op specialisatie van een bureau. „We zeggen niet dat bureau A goed is en bureau B slecht. We vertellen de lezer waar de betreffende advocaat goed in is:- internationaal recht, ondernemingsrecht, familie recht en ga zo maar door." Ad vertenties waarin de aandacht uitgaat naar de specialisatie fa milierecht komen volgens de di recteur nog maar weinig voor. „Dergelijke advertenties trekken veel onvermogende klanten aan. En daar is men wat huive rig voor", aldus Luijpen. De directeur van Alron wijst er op dat de advocatuur mensen niet aanzet tot het kopen van iets wat ze eigenlijk niet willen. Het is niet te vergelijken met waspoeders. „Het is een inci dentele dienst die maar weinig mensen nodig hebben. Nie mand stapt voor zijn lol naar een pleitbezorger want die kost handenvol geld." Advocatenkantoren onder scheiden zich niet van Luijpens' andere klanten. „Er zit vooral verschil in het uiterlijk van de advertenties want een autodea ler heeft natuurlijk een andere doelgroep dan een advocaten kantoor." Toen het reclameverbod nog van kracht was vonden sluwe pleitbezorgers toch manieren om hun naamsbekendheid te vergroten. Luijpen: „Sommige advocatenbureaus zetten bij voorbeeld een personeelsadver tentie in de krant. In werkelijk heid was de directiesecretaresse niet nodig, belangrijker was dat de naam in de krant stond."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18