Comité Rijnoord vecht door Alphenaar restaureertde jaren vijftig ANWB wil kanaal tussen Braassem en Westeinder Rijn- en Veenstreek Wellicht onderkomen voor gehandicapten Vakbond eist duidelijkheid Dienstverlening voor 'verbouwen' Teraarder DINSDAG 12 OKTOBER 1993 974 17 CHE F GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -35641 3 Vrachtwagen opengebroken wouBRUGGEUit een aan de Wilgenlaan in Woubrugge gepar keerde vrachtauto is in de nacht van zondag op maandag een radio-cassetterecorder gestolen. De daders, van wie elk spoor ontbreekt, hebben een raampje opengebroken. Wreed in slaap gestoord zwammerdam Een bewoonster van een pand aan de Steekter- weg in Zwammerdam kreeg zondagmiddag de schrik van haar leven. Samen met haar echtgenoot deed zij een middagslaapje. De vrouw werd wakker van geluid in de kamer. Naast het echte lijk bed stond een vrouw die de Zwammerdamse beduidde stil te zijn. Vervolgens nam de indringster, die een kind bij zich had, de benen. De twee stapten in een auto die snel wegreed. Na onder zoek bleek er niets uit de woning te zijn ontvreemd. Het is niet bekend hoe de indringers het huis zijn binnengekomen. Pleidooi voor basisziekenhuis met 300 bedden Het comité Rijnoord legt zich niet neer bij het advies van het regionaal overleg ziekenhuizen Zuid-Holland noord (ROZ) om het aantal bedden in het Alphense ziekenhuis terug te brengen van honderd naar veertig. Het comité blijft pleiten voor een basisziekenhuis met 300 bedden binnen de gemeentegrenzen. In het comité Rijnoord werken twintig maatschappelijke organisaties samen, waaronder alle Alphense politieke partijen. alkemade marieta kroft De Stichting SVG (zorg- en dienstverlening aan mensen met een handicap) onderzoekt of er in Alkemade een huis kan worden ingericht voor het huis vesten van vier of vijf verstande lijk gehandicapten. In januari moet duidelijk zijn welke moge lijkheden er zijn. Directeur G. Gerding van de SVG waarschuwt echter voor te hóóg gespannen verwachtin gen. Hij wil ook niet over een gezinsvervangend tehuis pra ten, omdat het dan over 20 tot 25 plaatsen zou gaan. Als Alke made een dergelijke voorzie ning zou krijgen, gaat dat hoog uit om een huis voor vier of vijf bewoners. „De wens ligt er in Alkemade en wij willen die seri eus onderzoeken. Op zich is het natuurlijk heel goed dat derge lijke woningen verspreid door de hele regio liggen en niet al leen in Leiden of Leiderdorp", aldus Gerding. De directeur is bereid om wat plaatsen over te hevelen, maar dan moet er wel geld zijn. „Een dergelijke woning kost veel geld. Ga maar na, bij een gezinsver vangend tehuis met zon 20 be woners heb je een slaapwacht nodig, maar die heb je ook no dig als er maar vier of vijf ge handicapten in een huis wonen. Het ziet er niet naar uit dat wij op korte termijn extra geld voor dergelijke voorzieningen krij gen", aldus Gerding. Gerding merkt voorts op dat de wachtlijst bij de sociaal-pe dagogische dienst in noordelijk Zuid-Holland voor een plaats in een gezinsvervangend tehuis niet groot is. Er zouden maar twee mensen op die lijst staan. Hij maakt daarbij wel een kant tekening: „Het is onduidelijk of er meer gegadigden zijn die zich niet hebben aangemeld omdat ze dan bang zijn dat ze in een andere gemeente terecht komen of omdat de ouders ze voor een internaat in plaats van een gezinsvervangend tehuis hebben opgegeven." Motie Voorzitter C. van Scheppingen van de Stichting Geestelijk Ge handicapt Kind Alkemade (GGK) dringt al jaren bij de ge meente aan op een gezinsver vangend tehuis. Op initiatief van de PvdA-fractie nam de ge meente Alkemade vorig jaar een motie aan waarin B en W werd verzocht zo spoedig mogelijk een gezinsvervangend tehuis in de gemeente te realiseren. Vol gens deze partij is de behoefte aan een plekje overduidelijk aanwezig en zijn er bovendien voldoende locaties. Volgens PvdA-fractievoorzitter W. Groen zouden zo'n zeventig inwoners van Alkemade wel in een ge zinsvervangend tehuis willen wonen. „De drempel om zich daarvoor op 4e geven is dat ze dan naar een andere gemeente zouden moeten", weet hij. Hij wijst op locaties in Oude Wete ring aan de Meerkreuk of bij de bestaande woonhuizen aan de Peeklaan. alphen aan den run RUUD SEP Volgens het samenwerkingsver band is het onmogelijk dat een ziekenhuis met veertig bedden tachtig procent van de opna men kan verzorgen. De secreta ris van het ROZ stelde afgelopen zaterdag in deze krant dat dit percentage wel degelijk te halen is. Het comité vreest dat er aan de verkleining van het Rijnoord allerlei vervelende neveneffec ten kleven. Zo zou de verlos kundige zorg weieens in de knel kunnen komen. Het comité Rijnoord is inmiddels met een onderzoek begonnen naar deze neveneffecten. De groep windt zich tevens op over de voortvarendheid waarmee de directie van het Rijnland Ziekenhuis - waaron der Rijnoord en het Leiderdorp- se Sint Elisabeth vallen - de re organisatie van het Alphense ziekenhuis aanpakt. De reorga nisatie is een gevolg van de enorme tekorten waarmee het ziekenhuis kampt. Dat de directie nu al bezig is om de activiteiten te concentre ren in het Leiderdorpse Elisa beth ziekenhuis, is voor het co mité 'onaanvaardbaar'. „Comi té Rijnoord is van mening dat de druk van banken, zolang de exacte omvang van de tekorten nog niet duidelijk is, niet mag leiden tot overhaaste stappen", aldus de verklaring. Woningen verlost van wateroverlast ter aar van de huizen. Hiermee is een bedrag van ongeveer 95.000 gulden gemoeid. De werkzaam heden houden wel in dat nog maals in de tuinen van de huur woningen moet worden gegra ven. De schade die ontstaat wil het college van B en W vergoe den'. Het is de bedoeling om nog dit najaar met de werkzaamhe den te beginnen. De gemeente Ter Aar wil de wa teroverlast in woningen in Aar- dam-oost aanpakken. Nadat vorig jaar de riolering was opge knapt, regende het klachten op het gemeentehuis over water overlast onder de vloeren van de woningen. Het college denkt het probleem op te lossen door een apart drainagesysteem te graven tegen de buitenmuren semermeer) heeft volgens de ANWB veel voordelen. Niet al leen kan de Leimuiderburg lan ger dichtblijven, motorjachten krijgen vanaf de Kaag en Braas- semermeer maar ook vanaf de Vinkeveenseplassen een korte re, directe route naar de West einder en terug. Verder wordt de vaarverbinding met het aan te leggen recreatiegebied De Venen beter. De ANWB ver wacht dat het veiliger wordt op de Ringvaart omdat de beroeps vaart daar minder last zal heb ben van de motorjachten. De ANWB heeft twee plaatsen uitgezocht waar het kanaal kan komen. Naast de jachthaven op het zuidelijkste puntje van de Westeinder naar de Drecht, of langs de dijk van Kudelstraat naar de Drecht bij Bilderdam. De eerste variant is 500 meter lang, de tweede heeft een lengte van twee kilometer. Ambtenaren van de provincie konden gisteren nog geen reac tie geven op het plan van de ANWB. alphen aan den run ruud sep Nu '91, de vakbond voor verpleegkundigen, wil exact weten hoe het Rijnland Ziekenhuis ervoor staat. Pas wanneer die duidelijkheid er is, wil re giovoorzitter A. Mak weer met de directie van het Rijnland om de tafel gaan zitten. „Met de bonden valt goed te praten, maar dan moet de directie ons wel open en eerlijk informeren", al dus Mak. Samen met vertegenwoordigers van de andere vakbonden heeft de vertegenwoordiger van Nu '91 afgelopen vrijdag een gesprek gehad met de directie van het in moeilijkheden verkerende ziekenhuis. Veel wijzer is hij er niet van gewor den. „Ik kan je mijn aantekeningen laten zien. Ik heb bijna niks opgeschreven. Ze hebben een paar cijfers genoemd en ons gevraagd mee te helpen met het opstellen van een sociaal plan. Maar zo werkt het natuurlijk niet." De directie van het Rijnland Ziekenhuis - waaronder het Leiderdorpse Elisabeth en het Al phense Rijnoord vallen - heeft officieel nog geen standpunt ingenomen over de toekomst van het Rijnoord. Het wordt echter algemeen aangeno men dat de directie het Alphense ziekenhuis te rug wil brengen naar een kort-verblijfziekenhuis met veertig bedden. Vorige week kwam het re gionaal overleg ziekenhuizen Zuid-Holland noord (ROZ) met een dergelijk advies naar bui ten. Het Rijnland Ziekenhuis is één van de deel nemers in het ROZ. Mak kan nog niet zeggen of de vakbonden met dat plan zullen instemmen. Een andere op lossing sluit hij niet uit. De problemen van het ziekenhuis zijn voor een belangrijk deel te wij ten aan het feit dat het Rijnland meer specialis ten in dienst heeft dan het Rijk vergoedt. „En waarom zou je een afdeling sluiten als je nog een aantal specialisten boven je sterkte zit?" vraagt de vakbondsman zich af. Waardoor zijn de tekorten waar het zieken huis nu mee kampt precies veroorzaakt en wie was ervoor verantwoordelijk? Dat zijn de vragen die Mak aan de directie heeft voorgelegd en waarop hij binnenkort antwoord verwacht. „Het is belangrijk om dat te weten. Alleen dan kun je voorkomen dat dezelfde fout nog een keer wordt gemaakt. Ik wil hier niet over twee jaar weer zitten." Nu '91 houdt aanstaande vrijdag in scholen gemeenschap Albanianae aan de Diamantstraat een informatie-avond over de komende onder handelingen met de directie van Rijnoord. De bijeenkomst staat open voor vakbondsleden en belangstellenden en begint om 20.00 uur. Kerk Hoogmade krijgt nieuw 'barenhuis' Het bestuur van de Onze Lieve Vrouw Geboorte kerk in Hoogmade wil een nieuw barenhuis annex berging laten bouwen op het terrein van de kerk. Het nieuwe gebouw moet de twee oude en vervallen ba- renhuisjes op het kerkhof vervangen. In een baren huis worden de materialen opgeborgen die bij een be grafenis en onderhoud van een kerkhof nodig zijn, waaronder de baren waar de lijkkisten op worden ver voerd. De rooms-katholieke kerk aan de Kerkstraat heeft een bouwvergunning aange vraagd voor het huisje van ongeveer vijftig vierkante meter bij de gemeente )a- cobswoude waar Hoogma de deel van uitmaakt. Een architect voor het ontwer pen van het nieuwe baren huis hoefde niet te worden ingehuurd. Een van de pa rochianen bleek bereid de tekeningen te maken. De twee oude huisjes blijven om nostalgische redenen staan. loman leefmans Een nieuw kanaal graven tussen de Westeinderplas en de Drecht nabij Leimuiden. Dat stelt de ANWB voor in een brief aan de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Door dit kanaal wordt de verbinding voor de pleziervaart tussen Westeinder en Braasse- mermeer beter en hoeft de Lei muiderburg minder vaak open. Dat is weer een voordeel voor het wegverkeer. Ondanks de recente verdub beling van de Leimuiderburg, verwacht de ANWB dat het wegverkeer en de scheepvaart last van elkaar blijven houden. Voor de motorboten mag de brug (doorvaarthoogte 2,56 me ter) maar een keer per half uur open en tijdens spitsuren hele maal niet. Vaak ligt er aan beide kanten een flink aantal jachten te wachten. Het graven van een nieuw ka naal tussen Westeinder en de Drecht (een zijtak van de Braas- De tweede Leimuiderbrug werd vorige week officieel geopend. Volgens de ANWB blijft de brug een knelpunt en is e i nieuw kanaal nodig. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Rijnwoudse raad adviseert over bezuinigingen "Van een wrak een splinternieuwe auto maken, daar geniet ik van' De inwoners van Rijnwoude moeten nog twee maanden wachten. Niet eerder dan op 10 december is duidelijk op welke manier de gemeente op een be groting van 20 miljoen een be drag van 2,5 miljoen wil bezui: nigen. De 'kerntakendiscussie' waarin de politieke partijen een oplossing zoeken voor de finan ciële problemen, is tot dat mo ment volledig achter gesloten deuren. De politieke partijen hebben tot eind deze week de tijd om hun mening te geven over aller lei gemeentelijke taken. Moet de gemeente stoppen met het onderhoud van wegen en plant soenen of moeten de subsidies voor de sportverenigingen op de helling? Ook wanneer de raadsleden vinden dat er aan een bepaalde zaak niet minder, maar meer geld moet worden uitgegeven, kunnen ze dat aan geven. Uiteindelijk moet de hele operatie wel de 2,5 miljoen op brengen die Rijnwoude voor volgend jaar tekort komt. De procedure is opgezet en wordt begeleid door het adviesbureau van VB accountants. Voor de hele klus krijgen de adviseurs een bedrag van ruim 37.000 gul den. Zo gauw de raadsleden hun formulieren hebben ingevuld, gaat het adviesbureau daar mee aan de slag. Op 30 november bespreken B en W, de gemeen teraad en de ambtelijke top de resultaten. Burgemeester en wethouders komen vervolgens niet met een alomvattend voor stel, maar laten deze schone taak graag over aan de partijen. In de (schriftelijke) algemene beschouwingen, die uiterlijk op 10 december worden vrijgege ven, mogen de partijen hun ei gen bezuinigingsvoorstellen presenteren. Tien dagen later moet de gemeenteraad de be groting voor 1994 vaststellen en moeten de bezuinigingen zijn ingevuld. alphen aan den run» Of het nu een Chevrolet Corvet te uit 1959 of een Amerikaanse speelgoedvrachtwagen van de Greyvin Line uit die periode is, dat maakt voor Alphenaar Ru ben de Jong niets uit. Als hij maar iets uit de jaren vijftig of zestig kan restaureren. „Des noods een koelkast, Coca Cola automaat of juke box. Die pe riode boeit mij nu eenmaal enorm." De Alphenaar is zo verslaafd aan zijn hobby dat hij sinds een jaar of drie er ook zijn beroep van heeft gemaakt. Eerst in een ruimte in het Alphense buiten gebied en sinds 1991 in een voormalige boerderij aan de Hoorn. Maar voor die tijd was hij ook al actief in de oldtimers. Het bedrijf loopt inmiddels zo goed dat hij een medewerker in vaste dienst heeft genomen. „Ook iemand die net als ik een tik heeft van die periode", legt hij uit. „Nostalgie is in en voor oldtimers is een duidelijke markt. Wat dat betreft merk ik bijna niks van een economische recessie." De Jong heeft het zelfs zo druk dat een Chevrolet-brand weerwagen uit 1959 van de voormalige gemeente Wilnis, die doorgeroest op het erf staat, nog wel even op restauratie zal moeten wachten. „Daar heb ik zoals het er nu naar uitziet, voorlopig geen tijd voor. Wel erg jammer, want het is weer zo'n klus waar ik me helemaal in kan uitleven." Sleutelen Ruben de Jong neemt alle voor komende werkzaamheden voor zijn rekening. Vooral het 'sleu telen' is zijn grootste liefhebbe rij. „Van een wrak weer een splinternieuwe auto maken, Ruben de Jong: „Desnoods restaureer ik een Coca Cola-automaat. Als het maar met de jaren vijftig te maken heeft." FOTO •BENDE BRU compleet met alle bijbehorende onderdelen, daar geniet ik van. Die schitterende lijn, maar tege lijk die simpelheid en ook be trouwbaarheid. Dat perfecte plaatwerk zie je vandaag de dag niet meer. Ik betrap mezelf er dan ook dat ik het doodzonde vind als die wagen naar de klant terug moet. Het liefst zou ik al leen maar voor mezelf werken, maar dat kan uiteraard niet. De schoorsteen moet tenslotte ook roken. Gelukkig komen die au to's toch ook weer terug voor onderhoud." De Jong heeft op dit moment een Austin Healey onder han den. In de tot werkplaats omge bouwde hooiberg staat nu al leen nog maar de carrosserie. Volgens de Alphenaar komt Jan en alleman bij hem over de vloer. „Van de rijke zakenman tot een gewone werknemer. Van de beleggers tot de pure liefheb bers. „Mensen die gewoon ver liefd zijn op een Chevrolet of een Buick uit de vijftiger of zes tiger jaren. En verliefde mensen zijn blind. Dus heb je te maken 'met mensen die niet op een dubbeltje kijken. Maar ook sleu telaars die voor een boutje of moertje langs komen zijn wel kom." 'Ik was door het dolle heen F.en 19-jarige Alphenaar is gisteren veroordeeld tot 40 uur dienstverlening voor een zware mishandeling in Ter Aar het afgelopen jaar. „Want u hebt die jongen behoorlijk verbouwd", stelde politie rechter Seventer vast. De Al phenaar was op bezoek in Ter Aar, waar hij verkering met een meisje had. maar sloeg direct toe toen hij een oude bekende op een bromfiets voorbij zag rijden. Het slacht offer werd van de brommer getrokken en stevig toegeta keld door de Alphenaar en nog twee jongens. „Ik heb al heel lang ruzie met hem. Ik was door het dolle heen, had ook wat drank op." De politierechter vroeg zich af waarom de Alphenaar hulp had gekregen van twee ande ren. „Geen idee. Ik kende ze niet eens. Ze hielpen spon taan mee. Ik had de hulp niet nodig, ik kon het wel alleen af." De hulptroepen bleken zich ook schuldig te hebben gemaakt aan het vernielen van auto's. „Maar daar heb ik ze niet mee geholpen", verze kerde de Alphenaar. Toen de politie ingreep werd er nog een stevig rob bertje gevochten om de man in te rekenen. Contact met het slachtoffer was er niet meer geweest. „Waarom niet? Daarom niet. We hebben toch ruzie. Bovendien heb ik ge hoord dat hij me terug wil pakken. Dat is geen aanlei ding voor mij om vrede te gaan stichten." Officier van justitie Van Ek had weinig begrip voor de ac tie. „Ik ken dat verhaal. Jonge helden die onder de invloed van de drank tekeer gaan en achteraf vertellen dat het zo niet was bedoeld." Voor de cni.it hte pleitte het Mt del hij verder een schoon straf blad had. Ook had hij werk: in het slopersbedrijf van zijn schoonvader. „Kijk maar uit. schoonzoons met losse han den zijn niet zo geliefd", ver zekerde de politierechter. Naast de dienstverlening hangt de Alpenaar nog een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken boven het hoofd. Wangedrag Twee 20-jarige Alphense bouwvakkers kregen precies dezelfde straf vanwege de ver nieling van een winkelruit en wangedrag in het centrum van Alphen. „Ik was dronken en boos", stelde de een. De andere bouwvakker deed zijn best officier en rechter te irri- teren, maar kreeg lik op stuk. „Mogen we al gaan zitten", \Toeg hij, staand in de be klaagdenbank. terwijl hij zich zo onverschillig mogelijk trachtte op te stellen. „Blijft u maar staan", oordeelde de politierechter. Hem werd ook verweten dat Hij de Hitler groet had gebracht en vervol gens de agenten die het twee tal hadden ingerekend had toegevoegd dat ze 'beter Jo den konden gaan pakken'. De Alphenaar bleken deze cita ten uit het proces-verbaal niet meer helder voor de geest te staan. Het leverde hem een aanvullende boete van 750 gulden op. De gevan genisstraf van twee weken kwam toch hard aan. Toen dat kon worden vervangen door dienstverlening koos de Alphenaar snel eieren voor zijn geld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17