Patiënten enthousiast over gemengde zalen Groenbeheer Leiderdorp in opspraak Bruggenbouwer stapt uit harmonieuze gemeenteraad Regio Chicane in fietspad Wassenaar tegen uitbreiding Stevenshof Bewoners Narcissenhof willen speelveld niet afstaan Ook deze Omega huur je bij CHTERGROND DINSDAG 12 OKTOBER 1993 1 den run/leiderdorp» De proef met gemengd verple gen in het Rijnoordziekenhuis in Alphen en het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp krijgt een definitief karakter. Uit onder zoek blijkt dat 93 procent van de opgenomen patiënten het als 'goed' tot 'zeer goed' heeft één kamer te lig gen. Ook de verpleegkundigen zijn in meerderheid (tachtig procent) enthousiast over de proef. De directie van beide zie kenhuizen wil nu enkele zalen oor beide seksen. De meeste kamers blijven overi gens aparte mannen- en vrou wenkamers. De afgelopen zomer werd een proef van drie maanden gehou den met gemengd verplegen. De patiënten mochten voor hun opname zeggen of met wouwen een zaal wilden liggen. Ruim zestig procent gaf daaraan de voorkeur. Achteraf was deze groep, op een enkeling na, hier over zeer teweden. Als voorde- wassenaar Een zogeheten 'afrembocht' moet het fietspad in de Wassenaarse duinen een stuk veiliger maken. De provincie Zuid-Holland legt de bocht aan ter hoogte van koffietent De Dui nen, tussen de Wassenaarse Slag en Katwijk. De 'fietschicane' wordt dusdanig scherp gelegd dat het fietspad ongeveer acht meter verder van de koffietent af komt te liggen. Volgens een medewerker van Staatsbosbeheer ontstaan op dat punt regelmatig gevaarlijke situ aties. „Er zitten veel ouders met kinderen, die soms opeens weg lopen en dan direct op het fiets pad terechtkomen." Het fietspad is al jaren het zorgenkindje van de provincie, omdat veel wielren ners er zo hard rijden. Elk jaar zijn er wel valpartijen waarbij ge wonden vallen. FOTO DICKHOGEWONING len werden onder meer ge noemd: de gezellige sfeeer, de leuke gesprekken en de steun aan elkaar. Bij een nieuwe op name zouden deze patiënten weer kiezen voor gemengd ver plegen. De meerderheid van de on dervraagde specialisten en ver pleegkundigen heeft ook goede ervaringen met de proef. De di rectie volgt daarom het advies van de onderzoekers op om permanent gemengde kamers beschikbaar te stellen. Het voordeel voor het ziekenhuis is dat het makkelijker wordt om patiënten op te nemen. Dat werkt ook weer in het voordeel van de patiënt. Als er geen bed den meer vrij zijn op mannen- of wouwenkamers, kunnen pa tiënten vaak wel op een ge mengde zaal terecht. leiderdorp roy klopper De raadsfractie van GroenLinks heeft gisteren aan de bel getrok ken over dit onderzoek. Fractie voorzitter K. Bos kreeg vorige week lucht van een rapport over de handel en wandel van de ambtenaren op de afdeling groen. In een wagenlijst aan B en W meldt hij 'over informatie te beschikken dat er in het rap port ernstige feiten zijn ver meld'. Wethouder C. Huigen, tevens loco-burgemeester, heeft vol gens Bos vorige week bevestigd dat zo n onderzoek is uitge voerd. Het rapport is volgens Huigen ter beoordeling voorge legd aan interim-burgemeester J. de Bruin. ..Ik begreep van Huigen dat hij moet bepalen of er wat mee gebeurt", aldus Bos. Hoofd bestuurszaken van de gemeente Leiderdorp, W. van Winterswijk, bevestigt dit. „De Bruin komt woensdag terug van vakantie, op dat moment kan er misschien meer naar buiten." Van Winterswijk geeft toe dat het uitlekken van gegevens over het rapport voor de gemeente absoluut ongelegen komt. De suggestie dat de komende da gen velen versneld moeten wor den ingelicht, wordt door hem bevestigend beantwoord. PvdA-fractievoorzitter Dordregter verlaat Voorschotense politiek Het Leiderdorpse college heeft zeer recentelijk, buiten de gemeenteraad om, een onderzoek laten uitvoeren naar de gang van zaken op de gemeentelijke afdeling groen beheer. Aanleiding was, naar verluidt, onder meer de structurele overschrijding van het jaarlijkse budget van deze afdeling. Het nog zeer geheime rapport, met vol gens GroenLinks 'ernstige feiten', ligt in de la van inte rim-burgemeester J. de Bruin. De Groen Links-fractie heeft het college inmiddels schriftelij ke wagen gesteld over het ge heimzinnige onderzoek naar groenbeheer. Ze verbaast zich erover dat het college er blijk baar geheel op eigen houtje op dracht voor heeft gegeven. „Waarom is de raad niet geïn formeerd en wanneer gebeurt dit dan wel?" zo wil GroenLinks Inmiddels is wel bekend dat het onderzoek naar de afdeling groen niet is uitgevoerd door VB-accountants. Hoofd be stuurszaken van Winterswijk bevestigt ook dit. Hij wil even wel niet bekendmaken wie er dan wel verantwoordelijk voor is." VB-accountants legt mo menteel de laatste hand aan een rapport over de wijze waar op de te lage grondprijzen in Buitenhof tot stand zijn geko- De schijnbaar aanwezige pro blemen bij Groenbeheer komen bovenop de vorige week ge openbaarde moeilijkheden bij de afdeling bevolking, waar vier ambtenaren worden verdacht van diefstal van legesgelden, en de afdeling ruimtelijke ordening waar een ambtenaar in staat van beschuldiging is gesteld vanwege valsheid in geschrifte. voorschoten judy nihof De fractievoorzitter van de PvdA in Voorschoten, Peter Dordreg ter (58), vertrekt na de verkie zingen uit de gemeentepolitiek. Dordregter gaat weg vanwege persoonlijke omstandigheden. „Beslist niet omdat er ik ergens de pest over in heb of zo." Het valt hem te zwaar om het raadslidmaatschap te combine ren met zijn drukke baan als di recteur van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG). „Dat is een zware functie met veel avondoverleg." Dordregter, die vier jaar in de raad heeft ge zeten, vindt het jammer om weg te gaan. „Ik heb het erg leuk gevonden. Bij de VNG kijk ik altijd tegen gemeenten aan, nu heb ik een gemeente van binnenuit gezien. Dat er in de Voorschotense raad weinig sprake is van poli tiek vuurwerk, heeft hem nooit gestoord. „Ach, ik hou niet zo van dat fconfronterende. Ben meer iemand van bruggen bou wen. Het is gewoon een harmo nieuze raad met respect voor el- kaars standpunten. In een ge meente als Voorschoten spelen ook niet van die zware zaken. Bij grotere vraagstukken zoals in de landelijke politiek, heb je natuurlijk sneller verschil van inzicht." Als Dordregter zich wel ér- gens kwaad om heeft gemaakt, dan was het om de plannen voor de bouw van een schei- dings- en vergistinginstallatie (SVI), waarbij Voorschoten aan vankelijk was betrokken. Het project, waar Voorschoten in middels is uitgestapt, is volgens hem 'van een enorme bestuur lijke slonzigheid'. Dordregter is uiterst tevreden over wat de raad de afgelopen vier jaar tot stand heeft ge bracht. „Onze gemeentefinanci- FOTO ARCHIEF. r Het scheidende PvdA-raadslid Peter Dordregter. Helaas volgens hem gewoon doorheen n en staan er go< hebben we het jongerencen trum nog niet kunnen realise ren, maar het kómt er gelukkig wel." Van de malaise in de landelij ke PvdA heeft hij geprobeerd zich weinig aan te trekken. „Al ergert het me soms wezenloos, wat er allemaal gebeurt." Het heeft in elk geval niets met zijn vertrek te maken. Het is een moeilijke periode waar de PvdA moet. „Veel partijen maken dit soort dieptepunten mee. Ik d denk: laten we het maar bele- ven. Maar het is best jammer, a iedereen hoort nou eenmaal graag bij een bloeiende club. Wat ik erg vind is dat we het] met de verkiezingen ook in c Voorschoten dik op ons gezicht; zullen krijgen. Hoe aardig we v het hier ook hebben gedaan." v wassenaar judy nihof De gemeente Wassenaar is in opstand gekomen tegen de plannen van Leiden om de woonwijk Stevenshof aan de zuidkant uit te breiden. Wasse naar is als de dood dat Leiden huizen bouwt op het tracé waar de door haar zo vurig begeerde rijksweg A-11 West moet komen. Het zit Wassenaar dwars dat Leiden hierover geen overleg heeft gevoerd. Op 23 september presenteer de de gemeente Leiden een ste debouwkundig plan voor uit breiding van de woonwijk Ste venshof, de zogeheten vlek 17 aan de zuidrand van de wijk na bij Wassenaar. Het gaat om een strook grond van ongeveer 150 meter breed en 210 meter lang. Het is precies de strook waar de rijksweg Al 1 -west moet komen. Wassenaar is groot voorstander van de aanleg van deze weg, die de verkeersdruk op de Rijks straatweg moet verminderen. Wassenaar is verbolgen over het feit dat Leiden het plan voor uitbreiding van de Stevenshof heeft gemaakt zonder voorover leg. Het bouwplan strookt vol- gens Wassenaar bovendien niet met het onlangs gepresenteerde verkeersplan van dezelfde ge- c meente Leiden. Daarin houdt Leiden, na jaren fel tegenstan- der te zijn geweest, opeens een warm pleidooi voor de de aan- leg van rijksweg A-11 west. De bewoners van het Narcissenhof in War mond willen niet dat het openbare groen- strookje bij de grond van Huize Gerto wordt getrokken. De gemeente heeft een stuk grond van Gerto aan de Oranje Nassaulaan voor een fietspad gebruikt en wil de groen strook daarvoor teruggeven. Maar de bewo ners van het Narcissenhof zien zo 'hun' stukje speelterrein verloren gaan. brief aan de gemeente maken be- hun ongenoegen kenbaar. De strook is vijf meter breed en loopt langs de acht huizen van het Narcissenhof. „Toch is het niet zomaar een stukje gras. Het wordt door de bewoners zelf onderhouden en de kinderen spelen er", aldus woordvoerder N. van Rijnswou van de bewoners. Huize Gerto is sinds enkele maanden van de Engelse krakers af. De nieuwe eigenaar is het pand aan het opknappen en wil van de gemeente een strook grond aan de achter kant van het pand als compensatie voor het stuk aan de voorzijde dat Warmond voor de aanleg van een fietspad heeft gebruikt. „Er zijn ook andere stukken grond die de gemeente als compensatie kan aanbieden", meent Van Rijnswou. Gemeentesecretaris G. Winkelhorst verwacht ook dat het pro bleem snel zal worden opgelost. „Er zijn verschillende belangen. Maar we zullen met alle partijen een middagje om de tafel gaan zitten en dan komen we er wel uit", aldus Winkelhorst. Joor: Miep de Graaff Warmond.se bollenschuur als splijtzwam Ook binnen de gemeenteraad van Warmond, die inmiddels groen licht gaf voor het in gang zetten van de bouwprocedure, zorgt 'de kwestie' voor verhitte gemoederen. CDA en WD betreuren het verlies van de schuur, maar vinden dat een voorziening als een tandartsenpraktijk voor sentimentele gevoelens gaat. De progressieve kant (PW) is witheet dat de bezwaarmakers door de wethouder als 'oproerkraaiers' zijn afgeschilderd en vinden dat de protesten niet of nauwelijks zijn aangehoord. Warmonders die zich zorgen maken over de toekomst van hun dorp zijn zodoende onnodig gekwetst, aldus Progressief Warmond in een informatiebulletin. De gewraakte bollenschuur (bouwjaar 1880) staat naast de Rabobank in het 'open tuinengebied' tussen Herenwegen Dorpsstraat. De tandarts heeft de voorste helft (kant Herenweg) en de andere helft is van antiekhandelaar De Wit. Middelweerd woekert al jaren met ruimte in het kruisgebouw en wil de helft van de bollenschuur afbreken om er een praktijk neer te zetten. Dat nieuwe pand zou 15 meter langer en vijf meter breder worden. De plannen hebben de woede van een aantal Warmonders opgewektde schuur zou uniek zijn (Warmond telt slechts twee van dergelijke bouwsels) en de open ruimte mag niet worden bebouwd. Al was het alleen maar om precedentwerking te voorkomen. Als één stukje van die open ruimte eenmaal is bebouwd, zal wellicht het hele open gebied volgen en zullen ook alle andere, unieke open stukjes van De 'kwestie bollenschuur" in Warmond lijkt het pittoreske dorp in twee kampen te verdelen: de tegenstanders van sloop - van wie sommigen uit angst geen protestaffiches durven op te hangen - en de voorstanders, die vinden dat tandarts Middelweerd juist op dit schilderachtige plekje tussen Herenwegen Dorpsstraat zijn praktijk moet kunnen vestigen. Warmond sneuvelen. „Wij willen de tandarts echt niet weg hebben. Natuurlijk gunnen we hem een eigen plek. Maar dan niet op deze historische grond", aldus woordvoerder F. Robers. Dat de (andere) helft van de schuur wel bewaard blijft zegt de tegenstanders niets. „Een halve Rembrandt is ook geen Rembrandt." De omwonenden, die hun actie met spandoeken en raamaffiches kracht bij zetten, zijn van plan door te gaan tot aan de Raad van State. Eind vorige week dienden vijf Warmonders plus het historisch genootschap Warmelda bezwaarschriften tegen het voorbereidingsbesluit in bij de gemeente. Angst Hoeveel Warmonders voor- dan wel tegenstanders zijn, blijft in het ongewisse. De koppen kunnen niet worden geteld omdat heel wat inwoners niet voor hun mening durven uitkomen. Vooral de middenstand zou geen kleur durven bekennen, uit angst klanten te verliezen. In het plaatselijk advertentieblad hield de vaste redacteur, bewoner van het aan de Herenweg gelegen De Burcht-complex, op persoonlijke titel een gloedvol betoog voor afbraak. Hij beweerde dat het aantal tegenstanders op de vingers van één hand te tellen zou zijn. Hetgeen de eigenares van de halve bollenschuur, Ria de Wit, heftig tegenspreekt. „Kijk alleen al naar het aantal protestaffiches voor de ramen. Dat zijn er zeker dertig! En dan zijn er nog genoeg Warmonders die ook tegen nieuwbouw zijn, maar daar niet voor durven uitkomen.... dat is het nadeel van zo'n dorp." Zou de tandarts iets voor de suggestie van Progressief Warmond voelen om op de plaats van het huidige, te koop staande wijkgebouw een nieuwe praktijk te bouwen? Burgemeester en wethouders veegden het alternatieve plan tijdens de raadsvergadering zonder meer van tafel. De persoon in kwestie, tandarts Middelweerd, om een antwoord gevraagd, zegt: „Een heel goed alternatief. Ware het niet dat het gebouwtje helemaal niet te koop is...dus hoe men daarbij komt, ik zou het niet weten." Op zijn beurt zegt PW- woordvoerder Bram Schavemaker dat het gebouw wel degelijk te koop is. „Nee, er staat geen bord bij, maar iedereen weet dat de kruisvereniging allerlei functies daar weghaalt en het pandje straks overbodig Overigens beseft de tandarts dat de 'kwestie bollenschuur' een zaak van een heel lange adem gaat worden. „Maar dat is met praktisch alles in dit dorp het geval; ik wist dat van tevoren, en die tijd moet het ook dit keer maar weer duren." De bollenschuur die in Warmond voor tweespalt zorgt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16