Dorpen gruwen van regioraad PvdA ergert zich aan kritiek D66 Drugprobleem groeit in Duin- en Bollenstreek Bloembollenmarkt Lisse beleeft vierde lustrum Leiden Regio Kritiek op ontruiming discobus in Noordwijk Visfabriek mogelijk reclamebord Katwijk «fes DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Plan van D66-Leiden afgekraakt „Spielerei van ambtenaren van binnenlandse zaken. De realiteitswaarde is dan ook heel ver te zoeken." Nog vin niger reacties dan die van de Voorschotense CDA-wet- houder F. ten Have (ruimtelijke ordening) zijn niet ver krijgbaar in de buurgemeenten, die helemaal niets moe ten hebben van het plan van D66-Leiden om de komen de raadsperiode een regioraad in te stellen. moet belangrijke bevoegdheden overnemen van de gemeentera den in de regio en Duin- en Bol lenstreek. Alleen zon regionaal bestuur kan volgens de Leidse democraten knopen doorhak ken in belangrijke en al jaren slepende discussies op het ge- WIM KOEVOET De Leidse democraten hebben van de regioraad het parade paardje van hun verkiezings programma gemaakt. Deze nieuwe bestuurlijke eenheid bied van woningbouw, verkeer en vervoer, en milieu. Ook kan een einde worden gemaakt aan de situatie dat de ene gemeente haar burgers veel meer belas ting in rekening brengt dan de ander. „Rotterdammetje spelen", sneert Ten Have verder. ..Dat ze daar een bestuur voor de hele Rijnmond installeren, is logisch. Met het havengebied heeft im mers de hele Rotterdamse regio te maken. In de Leidse regio daarentegen is geen sprake van grootstedelijke problematiek, hoe graag Leiden dat ook lijkt te willen. Een regioraad, mijn he mel. dat wordt een gigantische competentiestrijd met de ver schillende gemeenteraden. Ab surde discussies krijg je. Voor schoten dat mee gaat bepalen of het zwembad in Naaldwijk een centrale voorziening is waaraan iedereen moet meebe talen. De bureaucratie ten top. D66 in Leiden lijkt er wel op uit de afstand tussen bestuur en burger te vergroten. Weet je wat leuk is? Om te vragen wat D66'ers in Voorschoten hier van vinden. Zijn ze voor, dan hoe ven ze niet meer mee te doen aan de gemeenteraadsverkie zingen." Ten Have's collega in Leider dorp. mevrouw C. Huigen (WD), bakent de grenzen van haar" gemeente direct af. zodra de regioraad ter sprake komt. „Behalve over haar identiteit, blijft de gemeente Leiderdorp ook de baas over haar grondge bied", zegt ze. „Wat ik ook weer uit dit Leidse plan proef, is een poging tot vergaande annexatie want dit draait natuurlijk uit op het meebetalen door de kleine re gemeenten aan de voorzie ningen in de grote stad. Anders om zie ik dat niet zo snel gebeu ren. Natuurlijk moet er regiona le samenwerking zijn maar die moet beperkt blijven tot zaken die de gemeentegrenzen over schrijden. Gemeenten blijven voor mij de basisvorm van be stuur." De Oegstgeester wethouder H. Rijks (WD) zegt met enige 'achterdocht' kennis te hebben genomen van de plannen. Ook hij is beducht voor een Leidse overheersing in de regioraad. „Leiden dat meebetaalt aan zwembad Poelmeer in Oegst- geest? Ik denk eerder dat Oegst- geest wordt gedwongen aan het bad in Leiden mee te betalen." 'Partij verspeelt wethouder' LEIDEN WIM KOEVOET PvdA-wethouder S. de Vreeze (financiën) heeft zijn buik vol van de kritiek op zijn beleid van D66-fractievoorzitter P. Langen- berg. Volgens De Vreeze ver speelt Langenberg, die in de volgende raadsperiode zelf graag wethouder financiën wil worden, de kans op samenwer king met de PvdA in het nieuwe college al voor de verkiezingen. „Mijn partij", zegt De Vreeze, „durft het aan het beleid van de huidige coalitie (PvdA, Groen- Links en CDA, red.) inzet van de verkiezingen te maken. De reac- tie daarop van Langenberg en consorten is bepalend voor de onderhandelingen over de sa menstelling van het nieuwe col lege. Het zou mij niet verbazen als de huidige club gewoon doorgaat. De komende begro tingsbehandelingen zullen al veel duidelijk maken." Oppositieleider Langenberg deed vorige week het bloed van De Vreeze koken. De wethouder wilde in de raadscommissie fi- nanciën een stuk bespreken over de financiële organisatie v4 bij de gemeente. Een veel be- sproken onderwerp binnen de gemeente en een kwestie waar over De Vreeze's voorganger P. Bordewijk struikelde. Langen- berg, die doorgaans veel kritiek heeft op het beheer van ge- Sa Surfronde van Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER» si .Surfers kunnen zondag 17 okto- m ber aan de slag. Dan wordt voor •4 de negende keer de 60 kilome- gter lange surfronde rond de 5 Haarlemmermeer gehouden. De wedstrijdsurfers starten om acht uur, bij Van Hal Motoren aan de Lisserdijk in Lisserbroek. De start van de recreatietocht is twee uur later aan de Akerdijk in Badhoevedorp. Voor de derde keer zal ook de kanoronde rond de Haarlem mermeer worden gehouden. Af stand 60 kilometer. De kanoërs starten op hetzelfde punt in Lis serbroek als de wedstrijdsurfers. Deelnemers kunnen zich nog aanmelden onder telefoonnum mer 02521 -14017 of 16267. meentegeld, had De Vreeze al eerder scherp bekritiseerd van wege het uitblijven van de noti tie. Toen De Vreeze de nota donderdag op tafel legde, gaf de D66-fractie echter te kennen het stuk nog niet te kunnen be spreken. „Het bekende liedje", ver zucht De Vreeze,een hoop ge blaas bij D66 maar als het puntje bij het paaltje komt, krijg je niet te horen waaruit dat re delijk alternatief nu eigenlijk bestaat. Ik vind de kritiek ook zo weinig inhoudelijk. Welk raads lid maakt nu zo veel drukte over een spelregelboekje over de fi nanciële administratie. Zulke dingen neem je voor kennisge ving aan. In plaats van raadslid had hij beter concern controller kunnen worden", haalt De Vreeze uit. De verbolgen wethouder maakt erheen geheim van dat hij zich de afgelopen drie jaar groeh en geel heeft geërgerd aan de 'onredelijkheid van Lan genberg'. „Dat hij zich zorgen maakt over de financiële admi nistratie is prima maar dat hij nu al drie jaar suggereert dat hij het beter zou kunnen, is volsla gen ten onrechte. Juist hij als rijksambtenaar zou toch moe ten weten dat aan de verbete ring van het financiële beheer van de gemeente een gigantisch proces voorafgaat, dat minstens vijf jaar in beslag neemt. Lan- genbergs opstelling is ook naar S. de Vreeze. het ambtelijk apparaat toe hoogst onverstandig. De inzet van een heleboel mensen wordt zo onvoldoende gewaardeerd. En dat terwijl hij het risico loopt hier volgend jaar zelf te zitten." De Vreeze heeft er moeite mee toe te geven dat bij zijn aantreden als wethouder de fi nanciële organisatie van de ge meente een janboel was en dat hij daar veel aan heeft verbe terd. Onvoldoende controle op de financiën van de gemeente leidden uiteindelijk tot de val van PvdA-wethouder P. Borde wijk. Een goed inzicht in de fi nanciële positie van de stad was er nauwelijks, aan investerings planning werd niet gedaan en de verschillende ambtelijke af delingen gaven veel meer uit dan was begroot. „Ik aarzel om het zo te formu leren. Op de eerste plaats om dat mijn eigen partij verant woordelijk was voor dat slechte financiële beheer." Maar er wa ren toen ook heel andere priori teiten. De stad lag in de vernie ling en het enige dat telde was dat er miljoenen guldens moes ten worden binnengehaald voor herstel. Er was maar een belang: rijksambtenaren door de stad sleuren om ze ervan te overtui gen wat een puinhoop het hier was. Het is ook nog niet zo lang geleden dat de ene lastenver- DUIN-EN BOLLENSTREEK» PAUL DE VLIEGER In het politiedistrict Duin- en Bollenstreek-Zuid vormt drugs een steeds groter probleem. Het druggebruik en de 'sociale over last' die daarmee samenhangt, groeit flink. Daarnaast neemt de handel in verdovende middelen in deze regio toe, ook onder minderjarigen. Het politiedis trict Duin- en Bollenstreek- Zuid, dat de gemeenten Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg. Sassenheim, Warmond en Oegstgeest omvat, schrijft dat in haar nog geheime beleidsplan 1994. Een verklaring voor het groei ende drugprobleem zegt de po litie (nog) niet te kunnen geven. Opvallend is dat in de regio Hollands Midden, waar Bollen streek-Zuid onderdeel van uit maakt, juist een sterke daling van het drugprobleem wordt waargenomen. Handel en ge bruik zijn daar de laatste jaren met een kwart afgenomen. „Om de oorzaak te achterhalen van de ontwikkeling in dit district, die negatief afsteekt bij het alge mene beeld, is een nadere ana lyse vereist", aldus de politie van Bollenstreek-Zuid in haar beleidsplan. Deze analyse vindt de ko mende tijd plaats. Afhankelijk van de uitkomsten daarvan, stelt de politie een zogeheten 'plan van aanpak' op. Het pro bleem speelt overigens veel sterker in Katwijk dan in de vijf andere dorpen van het district. Het gemeentebestuur van dit dorp heeft al eerder verontruste signalen afgegeven en de politie om meer aandacht voor het drugprobleem gevraagd. Onveiligheidsgevoel In het beleidsplan 1994 van het politiedistrict Bollenstreek-Zuid wordt ook geconstateerd dat het onveiligheidsgevoel onder de inwoners toeneemt. Een vorig jaar verricht onderzoek heeft duidelijk gemaakt dat jaarlijks 37 procent van de mensen in het gebied op enigerlei wijze slachtoffer worden van crimina liteit. Het gaat daarbij vooral om inbraak, diefstal, vernieling en vandalisme. Financieel ge zien bedraagt de schade die door criminaliteit in de zes ge meenten wordt veroorzaakt on geveer 29 miljoen gulden. De politie van Duin- en Bol lenstreek-Zuid gaat die toene mende criminaliteit ambitieus te lijf, aldus het beleidsplan. Zo wil de politie de stijging in het aantal inbraken in huizen en bedrijven (ongeveer 10 procent per jaar) in 1994 een halt toe roepen. Door een gezamenlijke inspanning van zowel de politie als de betrokken gemeentebe sturen wil men bereiken dat het aantal inbraken op z'n hoogst gelijk blijft vergeleken met dit jaar. Tegelijk moeten meer in braken door de politie worden opgelost. Bij de auto-inbraken in Duin en Bollenstreek-Zuid heeft de politie het streefcijfer dat deze met tien procent dalen ten op zichte van dit jaar. Volgens de politie stabiliseert het aantal au to-inbraken weliswaar de laatste tijd. maar is dat in in ab solute getallen nog verontrus tend hoog: circa 350 per jaar. Dat hoge aantal heeft volgens de politie ook te maken met het al genoemde drugprobleem in het district. GERT VISSER, 071-356-130. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Achtervolging door Bollenstreek De politie heeft gisternacht om kwart voor vier na een wilde achter volging een auto met vier inzittenden op de Piersonstraat in Kat wijk aangehouden. Het viertal werd ervan verdacht eerder op de avond in Zandvoort een snelkraak te hebben gepleegd. De vier sprongen in Katwijk uit de auto. Drie van hen zijn opgepakt, een vierde is nog voortvluchtig. Even daarvoor negeerden zij bij de af slag van Rijnsburg een stopteken van de politie en reden tegelijker tijd een andere automobilist aan. De drie zijn afkomstig uit Utrecht en zijn inmiddels overgebracht naar het bureau in Zandvoort. NOORDWUK/RUNSBURG DORITH LIGTVOET Rijnsburger P. van Poppel vindt dat de politie te hardhandig heeft opgetreden bij een busin cident vorige week zaterdag. Een groep agenten zette 's nachts op de Noordwijkse Pa rallelboulevard vijf passagiers uit de 'discobus', de laatste bus die van Noordwijk naar Leiden reed. Ze zouden luidruchtig zijn geweest en andere buspassa giers hebben lastiggevallen. Een van de jongens had het schuifdak opengezet. De chauf feur reageerde onmiddellijk en riep via zijn mobilofoon assis tentie in van de politie. Korte tijd later kwam er een groot aantal agenten de bus binnen die de vijf passagiers de bus uit zette. Tot zover zijn de lezingen van de politie en de Rijnsburger ge lijkluidend. Over het optreden van de politie verschillen de meningen. Volgens Van Poppel vroegen de agenten wie het schuifdak had opengedaan. Toen er geen antwoord kwam werden de vijf die het dichtst bij het schuifdak zaten hardhandig de bus uitgewerkt. „Er waren jongens bij die niets met deze zaak te maken hadden en te recht weigerden uit te stappen. Een van hen werd zelfs over een hek in de prikkelbosjes gegooid en hield daar een kapotte jas aan over. Ook kreeg hij een be keuring omdat hij een politie- bevel negeerde." Van Poppel wil het opentrek ken van het schuifdak niet goedpraten. „Dat was natuurlijk fout, de jongen die het had ge daan, had de bus uit gemoeten. Maar de andere jongens heb ben beslist geen passagiers las tiggevallen. De sfeer was juist gezellig. Soms zijn er proble men in deze bus. maar in ver band met de Leidse drie okto ber viering was het nu heel rus tig. Er zalen maar 13 mensen in de bus. Het waren Rijnsburgers die elkaar kenden." Politievoorlichter J. Braaksma meldt dat de agenten van de buschauffeur en van een halte chef te horen hadden gekregen dat er vijf lastige knapen in de bus zalen. Ze zijn aangewezen door de chauffeur. Toen ze wei gerden uit te stappen zijn ze uit de bus gegooid. ...Ms de politie hardhandig heeft opgetreden, hebben die knapen dat aan zichzelf te danken." FOTO HIELCO KUIPERS zwaring na de andere werd doorgevoerd, in de overtuiging dat de burgers dat allemaal zou den begrijpen en accepteren. De jaarlijkse 5.000 bezwaar schriften tegen de aanslag van de onroerend-goedbelasting werden in het geheel niet als politiek signaal opgepikt. Nu zijn we zo ver dat er geen raads voorstel meer wordt gedaan zonder duidelijk verhaal hoe het moet worden betaald." KATWIJK PAUL DE VLIEGER Flet nieuwe onderkomen van Ouwehand Visverwerking in Katwijk wordt mogelijk voor zien van afbeeldingen en tek sten om de gemeente Katwijk te promoten. Het voorstel om de grote hal van het bedrijf als een soort reclamebord te gebruiken, is afkomstig van de afdeling voorlichting van de gemeente. Het nieuwe bedrijfsgebouw van Ouwehand wordt neergezet in 't Heen, vlakbij de provinciale weg SI. De reclamebordfunctie van de Ouwehand-hal wordt binnen de gemeente besproken. Vol gens de bedenkers van het plan komen dagelijks duizenden au tomobilisten langs Katwijk vaak zonder dat zij wat van deze ge meente weten. „Het is daarom aan te bevelen langs de toe gangswegen naar Katwijk bor den te plaatsen waardoor de au tomobilist geattendeerd wordt op hetgeen onze gemeente te bieden heeft", aldus de beden kers die in overleg met Ouwe hand willen bekijken of de enorme bedrijfshal van de vis- verwerker één zo'n bord zou kunnen zijn. Een andere manier om recla me te maken voor de gemeente is het uitbrengen van een tijd- schrift-achtig blad over Katwijk. Zo'n 'sponsored magazine' of 'advertorial' kan bijdragen aan een juiste beeldvorming rond Katwijk. In het blad, dat door het bedrijfsleven moet worden betaald, worden alle facetten van Katwijk belicht. Gedacht wordt aan 'bijzondere zaken op het gebied van bestuur, be drijfsleven, sport, toerisme en cultuur'. AGENDA WOENSDAG 13 OKTOBER Katwijk Kinder Muziek Show (4-12 jr) van Circus Custers, Tripodia, Hoornesplein 155, 14.00 uur Leiden Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug', Wasse- naarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. 'Er kwam zelfs een man aan de kraam die bollen spaart „Door de VW werden bollen- kwekers opgeroepen om de lo kale bevolldng goedkoop* aan bollen te helpen. Ter gelegen heid van een lustrum van de Keukenhof was het de bedoe ling om de gehele omgeving in bloei te zetten. Vijf kwekers bo den de bollen daarop tegen kostprijs aan. Wij hadden des tijds nog een schuur aan de Heereweg in Lisse, daar waar nu het pand van Makelaardij Mens staat. Ik ging daar naartoe met het idee dat ik zo weer thuis zou zijn, maar aan het einde van de -dag was ik uitgekakt. Er kwa men abnormaal veel mensen. Zij moesten zes cent voor een bolletje en tien cent voor het zakje betalen." Het is inmiddels twintig jaar geleden dat de verkoopactie in Lisse plaatsvond, maar het echtpaar Van Rijn herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Het initiatief kreeg een week la ter al navolging en groeide uit eindelijk uit tol de inmiddels in het gehele land bekende bloem bollenmarkt. Vrijdag 15 en za terdag 16 oktober wordt in het veilinggebouw van de CNB in Lisse het evenement voor de twintigste keer gehouden. In die twintig jaar was het succes niet altijd even groot. Zo was de keus om de markt in het tweede jaar te combineren met de jaarmarkt in Lisse geen goe de. C. van Rijn, secretaris van de Stichting Nationale Bloembol lenmarkt Lisse: „We stonden in de Kapelstraat. Het liep zo slecht dat we het marktgeld er niet eens uithaalden." De ver koop in september kwam te vroeg. Het jaar er op werden de kramen daarom pas half okto ber in de CNB opgezet: eerst in de Clusiushal aan de Greveling- straat, later in de veilinghal aan de Grachtweg. Inmiddels bezoeken jaarlijks veel liefhebbers onder wie buitenlanders de bloembol lenmarkt. „Je krijgt heel veel de- zelde mensen aan je kraam", zegt R. van Rijn, de echtgenote van de secretaris. Zij is nauw betrokken bij alle voorbereidin gen die in hel bedrijf aan de Veenenburgerlaan worden ge troffen. Daarnaast dragen ook andere familieleden een steen tje bij. Zodanig dat de dagen door het echtpaar zelfs als 'ge zinsdagen' worden bestempeld. „De kinderen willen niets van de bollen weten, maar tijdens de markt helpen zelfs de schoonzoons mee. Zijn de verkopers door de ja ren heen vaak dezelfde geble ven, de markt zelf heeft de no dige veranderingen ondergaan. Zo worden de bollen niet meer tegen kostprijs aangeboden en is het assortiment fors uitge breid. In het bedrijf van het echtpaar Van Rijn staan gaas- bakken vol met zakjes bollen klaar voor de markt. Zo'n hon derd verschillende variëteiten in totaal. Dat is dan nog slechts een deel van het totale aanbod, want op de markt waar naast de kwekers ook zo'n twintig aan het bollenvak verwante bedrij ven en organisaties een kraam bezetten zijn ongeveer vijf honderd variëteiten te koop. Naast de bekende narcis, tulp en hyacint zijn dat bijzondere bolgewassen zoals alliums, scil- la. winteraconietjes en dwergi- risjes. „De mensen die naar de markt komen, weten vaak van tevoren al welke bollen ze wil- Het echtpaar Van Rijn: „Je krijgt veel dezelfde mensen aan je kraam. len kopen. Ze hebben er tegen woordig ook veel verstand van. Wellicht komt dat door de vele luinrubrieken in kranten en tijdschriften. Nederlanders vra gen veelvuldig om de korte tulp. komen veelal op vrijdagavond mogelijk omdat veel mensen Dan is het niet zo druk. Ik heb bang zijn dat een lange tulp in het meegemaakt dat een man De bloembollenmarkt is vrij dag 15 oktober open van 18.00 tot 21.00 uur geopend en het voorjaar kapot waait. De aan de kraam kwam die bollen op zaterdag 16 oktober van liefhebbers die willen zoeken, spaart." 09.00 uur tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 22.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur Warmond Naailessen door Kommumka- tie Warmond in het Meerpunt. aanvang 20.00 uur. VRIJE TIJD Diabetes De Diabetes Vereniging Neder land houdt dinsdag 12 oktober een informatie-avond over neu ropathie (aandoening van het zenuwstelsel) in gebouw 1 van het AZL. Dr. van Dijk houdt een inleiding. Aanvang 20 uur. Volksschilderen Buurthuis Westerkwartier be gint een cursus volksschilderen. De lessen zijn wekelijks op de dinsdagochtend van 9.30-11.30 uur en de docent is André Smits. Heeft u belangstelling en/of vragen of wilt u zich aan melden, neem dan contact op met Piet-Hein van As. Buurt huis Westerkwartier. Ten Kate- straat 10a in Leiden, tel. 071- 310629. Acrobatiek Op verschillende plaatsen in Leiden worden vanaf begin ok tober cursussen acrobatiek voor beginners gehouden. Voor kin deren is de eerste les op woens dagmiddag 13 oktober, voor volwassenen op donderdag de 14e. Een cursus bestaat uit tien lessen die voor volwassenen uit anderhalf uur en v»or kinderen uit een uur bestaan. Meer infor matie is te verkrijgen bij: Roc- lien den Ouden. President Steinstraat 16 in Leiden, tel. 071-131684.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15