'Geen druk op theologen' Kerk Samenleving 'Studentenpastoraat heeft veel te vrezen van kerken' Werkelijke bevrijding is in Jezus Christus Kouder DINSDAG 12 OKTOBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 KORTWEG Ontmoetingsdienst De baptistengemeente 'Ich- thus' in Alphen aan den Rijn organiseert op zondag 17 ok tober een ontmoetingsdienst in de aula van de plaatselijke lehthus Mavo aan de Henry Dunantweg 1. Het jongeren koor Celebrate uit Rotterdam zorgt voor de muzikale lei ding. Spreker is evangelist M. Plomp uit Eindhoven. De dienst begint om 18.30 uur en iedereen is welkom. New Age 'Van kerkelijke depressie naar New Age'. Onder die ti tel houdt psychologe Aleid Schilder komende woensdag een lezing in De Deining aan het Marktplein 92 in Hoofd dorp. Schilder is de schrijf ster van diverse boeken over het verschijnsel New Age en werkt onder andere als co lumniste voor het dagblad Trouw. De lezing in Hoofd dorp wordt georganiseerd door de stichting Open Lotus en is voor iedereen toegan kelijk. De toegangsprijs be draagt 12,50 gulden en de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Moker Een gesprek met de taak groep 'Arbeid' van de Leidse Raad van Kerken staat mor genmiddag centraal in de ra dio-uitzending van Moker, het media-overleg van ker ken in Rijnland en de Bollen streek. De overdenking is van pastor J. de Groot, verbon den aan het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Moker is van 16.30 tot 17.00 uur te ontvangen op de PM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. De uitzending wordt op zondag 17 oktober herhaald van 19.00 tot 19.30 uur. Bijbelclub De Samen op Weg gemeente en de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Leiden wer ken in de herfstvakantie sa men bij de organisatie van een vakantiebijbelclub. Alle kinderen van 4 tol 12 jaar zijn op donderdag 21 okto ber en vrijdag 22 oktober van 10.00 tot 11.45 uur welkom in de Bevrijdingskerk aan de Van der Helmlaan in de wijk Zuid-West. Het thema van de club is 'Hé, ga je mee!'. Er wordt een verhaal verteld, er worden spelletjes gedaan en er kan worden getekend. De toegang is gratis. Ontmoetingsdagen De provinciale interkerkelijke werkgroep 'In Perspektief Zuid-Holland' - die werkt voor en met familie en vrien den van mensen die psy chisch ziek zijn - houdt in november drie ontmoetings dagen. De ontmoetingsda gen hebben als thema 'Hoe blijf je staande? Een plek in je bestaan' en worden gehou den op de zaterdagen 6, 13 en 20 november in respectie velijk Gouda, Dordrecht en Delft van 10.00 tot 16.00 uur. Wie interesse heeft in deze bijeenkomsten kan contact opnemen met de provinciale werkgroep, telefoonnummer 070-3453200 (Sjon Donkers of AnjaTom). Israël De schrijfster Wiesje de Lan ge spreekt op 27 oktober voor de afdeling Rijnsburg en Omgeving van het Genoot schap Nederland-Israël. De in Nederland geboren De Lange woont al geruime tijd in Israël en probeert vanuit haar eigen ervaringen brug gen te slaan tussen de joodse en niet-joodse wereld. De bijeenkomst in Rijnsburg wordt gehouden in Het Cen trum aan de Kerkstraat 7 en begint om 19.30 uur. Ook Simonis en universiteit Nijmegen ontkennen aantijging Zowel kardinaal dr. A.J. Simonis als prof. dr. J. Peters van het College van Bestuur van de Katholieke Universiteit te Nijmegen spreekt tegen dat op moraaltheologen druk is uitgeoefend om zich gematigd uit te laten over de ency cliek 'Veritatis Splendor'. Al eerder liet bisschop Ernst zich in dezelfde zin uit. maar dat de moraaltheologen van de Nijmeegse universiteit en de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht hadden be sloten naar eigen geweten te re ageren. „Als je zoekt naar waar heid, moet je ook onwaarheid DEN HAAG ANP De Nijmeegse moraaltheoloog prof. dr. H. Spee zei het afgelo pen weekeinde voor de KRO-ra- dio dat Simonis op zo'n gema tigde reactie had aangedrongen, DEN HAAG ANP Het studentenpastoraat, dat in vele Nederlandse steden actief is, heeft weinig op met de ker ken. „Ik denk dat we van de grote kerken veel te vrezen heb ben", betoogde de Amsterdam se studentenpastor Huub Oos terhuis op een studiedag van het Haagse Studentenpastoraat (HaaStu). Oosterhuis vreest vooral dat de kerken op 'hun monomane weg' zullen voortgaan en de be langrijke signalen vanuit het studentenpastoraat blijven ne geren. „De kerken zijn als zoda nig geen betrouwbare adressen, maar dat wil niet zeggen dat er geen andere, nieuwe adressen kunnen ontstaan." Hij viel zijn voormalige colle ga dr. Herman Wiersinga bij, Zo'n zestig gelovigen hebben zich verzameld in de grote zaal van de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt, waar deze Volle Evangelie Gemeente haar bij eenkomsten houdt. Het tradi tionele orgel is hier vervangen door een band'met drums, gi taar, saxofoon en keyboards, die kort voor tien uur inzet met 'Wees blij in de Heer en zing ver heugd'. De aanwezigen komen over eind en ge ven, licht meedeinend op het ritme van de mu ziek, gedu rende ruim een half uur gehoor aan deze oproep. Terwijl de muziek nog zachtjes door speelt, be klimt voor ganger Kaper het podium. „Zendt Uw Geest, kom met Uw Geest", zo roept hij aan. En tot de aanwe zigen: „Wees vrijmoedig en loof en prijs de Heer. Zing mij na: Zijn naam is kostbaar, Zijn naam is Jezus, Zijn naam is Ko ning, Hij is mijn redder, Hij is mijn verlosser." In het daarop aansluitende gebed is plaats voor persoonlij ke getuigenissen: een vrouw NDER HET WOORD Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: een dienst van de Volle Evangelie Gemeente (aangesloten bij de Stichting johan Maasbach Wereldzending) in de Leidse Bethlehemskerk. Voorganger: J.B. Kaper. durven te onthullen", aldus Spee. Simonis spreekt via zijn woordvoerder tegen dat hij druk op de moraaltheologen heeft uitgeoefend. Direct na de publi- katie van de encycliek over de morele leer van de kerk. vorige week dinsdag, heeft de kardi naal dit al aan een KRO-verslag- gever laten weten. Prof. dr. J. Peters, lid van het College van Bestuur van de Nij meegse universiteit, bevestigt Simonis' reactie. Het college heeft van tijd tot tijd contact met de kardinaal, die grootkan selier van de theologische facul teit is, maar over de encycliek is nooit gesproken. Het College heeft wel met de decaan van de faculteit, prof. dr. H. Haring, overlegd en met hem afgespro ken dat de moraaltheologen de encycliek zorgvuldig zouden be studeren en vanuit hun eigen verantwoordelijkheid als theo loog erop zouden reageren. Kardinaal AJ. Simonis. foto»anp die de negatieve beeldvorming van de kerk als 'een geweldige hindernis' voor het werk van het studentenpastoraat had aangemerkt. De kerken steunen dit werk weliswaar financieel en moreel, maar maken door hun slechte imago een belangrijk deel daarvan ook weer onge daan. Wiersinga, tot 1989 gerefor meerd studentenpredikant in Leiden, betwijfelt ernstig of de kerken wel weten dat ze inmid dels in een post christelijke tijd leven. De RK Kerk is nog altijd in een 'gehoorzaamheidscrisis' verwikkeld, terwijl de protestan ten zich ingraven in een steeds ondoorzichtiger Samen op Weg-proces en belijdenisge schriften boven tafel halen waarvan ze allang afscheid had den moeten nemen. Anglicaanse priesters en leken uit protest lid van RK-kerk Uit protest tegen de toelating van vrouwen tot het priester ambt zijn 35 anglicaanse priesters en honderden leken in Engeland lid geworden van de Rooms-Katholieke Kerk. Dat schrijft de priester Tony Pinchin in het Engelse tijd schrift 'Catholic World'. Pinchin meldt dat nog zo'n 250 anglicaanse priesters de overstap naar de kerk van Ro me willen maken, als met Pa sen volgend jaar de eerste vrouwen priester worden ge wijd. Hij roept de rooms-ka- tholieke bisschoppen van En geland op 'een reddingsboot' in gereedheid te hrengen voor deze priesters. Hij klaagt er over dat de bisschoppen tot dusver verzoeken om toetre ding tot hun kerk zo verschil lend behandelen. Eén bis schop heeft zich als 'verzame laar' van anglicaanse priesters gepresenteerd, terwijl andere bisschoppen verzoeken om lid van de Rooms-Katholieke Kerk te worden veel te lang la ten liggen. Het Vaticaan heeft bepaald dat de vele anglicanen die vrouwelijke priesters afwijzen, pas na een grondig onderzoek van hun motieven tot de Rooms-Katholieke Kerk wor den toegelaten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Pesse. A.H. van Veluw, kandidaat te Nijkerk; te Benschop: P. Ver maat te Maassluis; te Steggerda- Vmkega-De Hoeve: J.F. Schetter, kandidaat te Ennchem; te Waddinx- veen (nw. pred.plaats): M. van Cam- pen te Woerden-, te Steenderen en Bronkhorst: B Seelemeijer. kandi daat teVteerhugowaaard die dit be roep heeft aangenomen; te Ouds- hoorn-Ridderveld (BW Oudhoornse kerk): G.H. Baudet te Apeldoorn Aangenomen: naar Hantum c.a. (SoW): K Datema. kandidaat te Gro ningen. Bedankt: voor Vorchten (part-time): G. van den Brink, kandidaat te Nij- Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: A H. van Veluw, J. Steenhof 13, 3862 MC Nijkerk, tel. 03494-58046. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Delfzijl: W.M. van Wijk te Leens. Bedankt: voor Veenendaal (2e pred- plaats) en voor Zaandam: J.W. Boer- mateOnnen. Leiden's ontzet mag dan opnieuw massaal zijn gevierd, de werkelijke bevrijding is in jezus Christus, de Zoon van God. Daar laat voorganger J.B. Kaper in 'Bethlehem Nieuws' van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending geen twijfel over bestaan. De tragiek is dat die viering aanmerkelijk minder mensen op de been brengt. verhaalt openhartig over pro blemen binnen haar relatie en gaat over in dankzegging omdat ze langzaam weer uit het dal mocht klimmen. Een man legt gedreven uit welke plaats Jezus in zijn leven inneemt. Met 'amen' en 'hallelujah' valt de voorganger hen regelmatig bij. Het enkele jaren geleden stijlvol gerestaureerde onderkomen van deze bij Maasbach aan gesloten ge loofsgemeen schap, heeft de ruime kerkzaal op de eerste verdieping. De begane grond van het gebouw bevat een uitge breide lectuur- shop, een ont vangsthal en een koffie- an nex vergader ruimte. Op de tweede verdie ping zijn kamers waar op deze zondagmorgen een crèche en een zondags school onder dak hebben ge vonden. Het gestommel en ge lach van de kinderen, goed hoorbaar tijdens de rustige mo menten in de eredienst, zorgen voor een ontspannen sfeer. De doelstelling van Johan Maasbach Wereldzending is 'het bereiken van het grootste aantal mensen met het Evange lie van Jezus Christus, in de 'Wees blij in de Heer en zing verheugd.' kortst mogelijke tijd met de bes te middelen die ons ter beschik king staan'. Het is een terugke rende slogan in het folderpakket dat de nieuwkomers in de dienst krijgen toegestopt. Het bevat de laatste uitgave van Bet- lehem Nieuws, het oktober nummer van het eigen maand blad Nieuw Leven, vlugschriften met boekennieuws van de huis uitgeverij Gazon, een brochure over de doop en uitnodigingen voor andere bijeenkomsten la ter in de maand. Wat direct opvalt in de monu mentale kerkzaal is de menge ling van oude en nieuwe ele menten. De indeling met tradi tionele kerkbanken, de gebogen raampartijen en het zware hou ten balkengeraamte contras teert met de grote Yamaha- speakers en de professionele schijnwerpers aan het plafond. Het liedboek kan hier in de handtasjes blijven. De teksten van het religieuze repertoire worden met een overhead-pro jector op een groot scherm op het podium geprojecteerd. Ach terin de kerk regelen twee tech nici achter een indrukwekkend mengpaneel het geluidsniveau van de begeleidingsband en leg gen de dienst vast. Een volledig ingevulde roze bon geeft, bij af levering aan de boekentafel, de nieuwkomers recht op 'de cas sette van de maand'. Het brengen van het offer voor het werk van de Volle Evangelie Gemeente gaat vooraf aan een andere blije gebeurte nis in deze dienst: het in ge hoorzaamheid opdragen van het dochtertje van één van de aangesloten families. De ge meente kenf geen kinderdoop ('daarvoor biedt de bijbel geen aanknopingspunten'), maar geeft in een korte plechtigheid de nieuwgeborene op symboli sche wijze terug aan de Heer. De ouders beloven het kind in de Vreeze Gods op te voeden. De doop volgt als het kind een 'zekere volwassenheid' heeft bereikt en zelf besluit dat hij of zij tot de geloofsgemeenschap wil behoren. Dat kan op 12-jari- ge leeftijd, maar ook veel later. Zoals bij zuster Muriël, die ook op het podium wordt gehaald omdat ze kort daarvoor tijdens een plechtigheid in de Gouwe- kerk de volwassendoop heeft ondergaan. Samen met de ou- foto hielco kuipers ders van het kindje Olivia knielt ze neer, onder het gezang van de gemeente. Het 'Dat 's Hee- ren zegen op u daal' klinkt met de sobere piano-begeleiding opvallend traditioneel. De bediening van het Woord van God die hierop volgt, heeft vooral het karakter van een bij beluitleg. Voorganger Kaper voert zijn gehoor op rustige toon langs een aantal passages uit onder meer Genesis, Exodus en Jesaja, met als centrale the ma God's uitspraak dat Hij de mensen naar Zijn beeld heeft geschapen. De gemeente bla dert mee. De plechtigheid wordt afge sloten met gezang, maar niet nadat Kaper de aanwezigen heeft opgeroepen een stapeltje 'Nieuw Leven' af te nemen. Eén pakketje voor vijf gulden, zes pakketjes voor een geeltje. „Geef het blad aan vrienden, leg het bij de tandarts", zo moedigt Kaper aan tot deze 'fijne manier van evangeliseren'. De dienst mag dan voorbij zijn, het werk gaat gewoon door. COLOFON I.EIDSCH DAGBLAO Uitgave van Dagbladultgevenj Damiate bv. DIRECTIE B.M Essenberg, J de Vries, G P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (ad|) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353. Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 32 3508 Fam. berichten 071 -323508 Redact.e071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij van 08.30-17 00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8 30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (ind BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BE70RGING mat/mvrij; 18 00-19 30 u zat. 10.00-12 00 uur Telefoon 071-143241 82,85 119.50 321.65 28.75 HET WEER ROB GROENLANI Een langgerekte vore van lagedruk (ook wel met de term 'trog' aange duid) op de route Zweden-Enge- land-Golf van Biscaye houdt boven onze omgeving onverminderd een zuid tot zuidwestelijke luchtstro ming in stand. Gisternacht en - ochtend trok een regengebied in deze stroming van zuidwest naar noordoost over de regio. Daarach ter klaarde het in een rugje van ho- gedruk onverwachts snel op en kreeg het weerbeeld zelfs nog een vriendelijk karakter met middag maxima van 16-17 graden Celsius. In de namiddag was aan de zuid westelijke horizon een opkomende wolkendeken op 3-6 kilometer hoogte te aanschouwen. In de avondschemer had dit wel iets weg van een dreigende schaduw van een opkomende reus uit sprookjes boeken. Meteorologisch verklaard was het de ondergaande zon waar van alle directe straling werd ge broken in de wolkendeken. Al deze opkomende onrust was te wijten aan een nieuwe kersverse atlanti- sche storing, die ter hoogte van Noord-Spanje in de zuidzuidweste- lijke circulatie werd opgenomen en in de richting van ons land bewoog. In deze stroming wordt relatief war me en vochtige lucht aangevoerd waarin het ook deze middag 16-1 graden kan worden. Heel anders is het gesteld aan de andere kant var de lagedrukvore. In het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen bren gen noordoostenwinden de eerste winterse kou over het relatief war me atlantische water. Als reactie ontstaan er aldaar in de troposfeer talrijke sneeuwbuien, waarbij het noorden van Schotland in de loop van vandaag bereikt gaat worden. Doordat de lagedrukvore boven on ze omgeving verder naar het oostei opschuift, kan deze koude winter lucht verder naar het zuiden uit stromen. Gelukkig voor ons land bestaat er nog een 13-15 graden warme Noordzee die de van oor sprong vrieslucht opwarmt tot vrij acceptabele waarden van 10 tot 13 graden. Aan het einde van deze week kan een staart van deze kou de lucht ook over ons land uitstro men. Voordat dit zover is trekt een frontaal systeem traag over ons land met mogelijk regen van bete kenis op uitgebreide schaal. In het weekeinde lijken we in de koude luchtmassa's te geraken met afnemende neerslagkansen, zonnige perioden en zeer helder HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen of enkele buien Maxima vandaag rond 14 graden, morgen bedui dend lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, morgen in Schotland met een winters karakter. In Schotland waait het ook stevig. Ge leidelijke daling van tem peratuur, met morgen maxima van 7 graden op de Schotse Hooglanden tot circa 15 in Cornwall. België en Luxemburg: Wisselvallig weer met vrij veel bewolking en op bei de dagen enige tijd regen. Middagtemperatuur van daag rond 16 graden, mor gen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag meest bewolkt en enkele bui en, misschien met onweer. Morgen in het oosten eerst wat zon, verder vrij veel wolken en vanuit het westen regen. Maxima van 15 graden langs de Kanaal- kust tot 20 graden in de omgeving van Clermont-Ferrand. Portugal en Madeira: Portugal: Bewolkt en perioden met re gen. Morgen in het zuiden misschien een paar opklaringen. Maxima rond 18 graden, morgen ten noorden van Lissa bon beduidend lager. Madeira: vandaag meest bewolkt en enige tijd regen. Mor gen geregeld zon, ook kans op een bui. Maximumtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Onstandvastig weer met veel wolken en een grote buienkans. Aan de Costa's in het zuidoosten en oosten van daag nog geregeld zon en meest droog. In een groot deel van Spanje wat lagere temperaturen, morgen meest tussen de 14 en 18 graden Langs de Costa's lig gen de maxima rond de 25 graden. Ca narische Eilanden: vandaag aan de zuidstranden zonnige periodën, verder wolkenvelden en morgen een enkele bui. Maxima aan de zuidstranden onge veer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Wolkenvelden en vooral mor gen enkele buien. Middagtemperatuur vlak aan zee uiteenlopend van 21 gra den rond Tanger tot circa 25 graden in de omgeving van Agadir. Tunesië: Droog en flink wat zon. Maxima aan zee oplo pend tot ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. Lichte daling van temperatuur, met morgen maxima van 17 graden in de Dordogne tot circa 22 graden langs de Middel landse zee. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden meest bewolkt en enkele, misschien zware, regen- of on weersbuien. Vooral in het zuiden droog en vrij zonnig. Maxima van circa 20 gra den in het noorden tot plaatselijk 30 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen de 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima van ongeveer 25 graden op Kreta en op de eilanden in de Egeïsche Zee tot plaatselijk 30 gra den op het Griekse vasteland. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima van 25 graden rond de Dardanellen tot circa 29 graden op Cyprus. Duitsland: Vandaag meest bewolkt en vanuit het westen enige tijd buiige regen, mis schien met onweer. Morgen vanuit het noordwesten opnieuw regen, maar voor al in het zuidoosten eerst wat zonne schijn Middagtemperatuur vandaag van 15 graden m het noorden tot circa 25 graden in het zuidoosten, morgen iets lagere maxima. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien met onweer en flinke neerslaghoeveelheden. Maxima rond 19 graden, tijdens langdurige regen lager WOENSDAG 13 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.00 Zon onder 17.4 Maan op 04.11 Maan onder 16.2: Waterstanden Katwijk Hoog water 00.49 13.15 Laag water 09.32 21.31 Weerrapporten 11 oktober 19 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Geneve Inrsbrtick Istanbul Klagenfurt Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 18 10 0.' 18 10 O.l 18 10 0.' 16 8 1 19 11 0:: 16 11 2! 17 12 22 14 19 11 32 18 half bew verand 21 Malta Stockholm Warschau Wenen Zuric Buenos Aires half bew./ Casablanca zwaar bew Johannesburg licht bew Los Angeles regenbui New Orleans hchtbew New York licht bew TelAviv onbew Tokyo zwaar bew. 15 8 o; 26 19 19 15 i: 14 13 18 12 1 17 12 D.; 18 12 31 22 17 f 24 15 20 14 0:< 18 8 o.: 24 14 23 20 29 18 21 17 22 11 zzo6 10 -2 BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14