Leiden Schaatsclub wil niet van ijsbaan DIGR0S en arm sluierden Waarom het Kort Rapenburg werd overkluisd GroenLinks tegen aanleg RWll-west 'Zelfs met 'n tank krijg je auto-alarm niet uit' Patersbrug wordt vervangen Gemeente Voorhout Dienst zoekt vrijwilligers VVD wil inventarisatie industriële monumenten DINSDAG 12 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, P Stevenshof 1 CL Wassenaar vreest I O dat bij uitbreiding van de Stevenshof in Lei den ook het tracé voor rijksweg 11 -west wordt bebouwd. Rijnland SI -J NU '91, de vak- I bond voor ver pleegkundigen, wil exact weten hoe het Rijnland ziekenhuis ervoor staat. Leiden: tenniscomplex op die plek De ijsvereniging 'Rijndijk-Hoge Mors' is niet van plan plaats te maken voor een tenniscomplex. De vereniging exploiteert de ijsbaan aan de Dobbedreef. Wethouder A. van Bochove (CDA/sport) maakte deze zomer bekend dat hij op de plaats van de ijsbaan tennisbanen wil aan leggen. De ijsvereniging stelt zich op het standpunt dat het tenniscomplex niet op maai' bij de ijsbaan mag ko men. leiden. gert vissers Van Bochove wilde de ijsbaan verplaatsen naar de rand van de Stevenshof langs het tracé van rijksweg 11. Op de plaats van de ijsbaan zouden dan zes 'all weather' tennisbanen worden aangelegd. Nu zijn er in de Ste venshof, behalve de ijsbaan, geen sportfaciliteiten. De nieu we tennisvereniging telt inmid dels al meer dan 400 leden. Het voorstel van Van Bochove is voor de ijsvereniging nog steeds onbespreekbaar, ook al zou zij daarmee de beschikking krijgen over een echte wed- strijdbaan. „Die hebben wij he lemaal niet nodig, bij ons schaatsen vooral recreatie schaatsers. De ijsvereniging moet gewoon op de huidige plaats blijven bestaan", zegt voorzitter C. Endeveld. Het zou overigens de tweede maal zijn in tien jaar dat de ijsvereniging zou moeten verkassen. In '84 moest de vereniging van de ijs baan langs de Rijndijk vertrek ken om plaats te maken voor huizen. Gemeente, ijsvereniging en tennisvereniging zijn al geruime tijd in geprek over het voorstel van de wethouder. De directie Sport en Recreatie onderzoekt of beide verenigingen bij de Dobbedreef kunnen worden ondergebracht. „Afhankelijk van de uitkomst van dat onder zoek zeggen we ja of nee", aldus secretaris W. Verboon van de vereniging. Endeveld voegt toe: „We zijn altijd bereid om te pra ten. Maar niet met het mes op de keel." Deze winter, zo benadrukken de beide bestuurders, wordt er als elk jaar geschaatst op de huidige baan van de vereniging. Binnen enkele weken wordt de baan onder water gezet zodat de 2000 leden na enkele dagen vorst er weer terecht kunnen. „En tot nu toe zijn we elke win ter open geweest", benadrukt Endeveld. Oevrigens is de ijsvereniging niet de enige die gebruik maakt van de grond waar de ijsbaan ligt. In de zomer zijn er onder meer een scoutinggroep en een boogschietclub actief. School Caeciliastraat beroofd leiden Een onbekende man heeft gisteravond een school aan de Caeciliastraat in Leiden beroofd. De man kwam rond tien uur de administratie van de school binnen en eiste geld. Hij dreigde de 22-jarige Amsterdamse die daar zat te mishandelen. Nadat de vrouw hem wat geld had gegeven nam hij de benen. m* 1 H mp «ge «gg ":T. j i I'M i C~ j.»- y leiden Met de vervanging van de Paters brug tussen de Doelen en de Witte Singel is een begin gemaakt. Dit voorjaar besloot de gemeenteraad met een stem verschil om de oude brug in te vervangen door een nieuwe die hetzelfde ontwerp zou krij gen. Vervanging was noodzakelijk, maar buurtbewoners wilden in ieder geval een houten brug terug. Wethouder van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) was daarente gen voorstander van een nieuw ontwerp voor een stalen en betonnen brug. De nieuwe brug kost zes ton. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden wim koevoet Ajax-doelman van de Sar, Forholte en wethouder van de Laar openen trapveld in wijk Oosthout Op woensdag 13 oktober 1993 (nog ruimschoots voor de aanvang van de belangrijke voetbalwedstrijd Nederland- Engeland) zal om 16.15 uur wethouder E.R.F. van de Laar tezamen met de in Voorhout woonachtige AJAX doelman Edwin van de Sar en de voetbalvereniging Foreholte het trapveld voor de jeugd in de wijk Oosthout officieel in gebruik nemen. Het veld is aangelegd nabij het terrein van de Paardenclub "De VOORR'UITERS". De gemeenteraad stelde in maart van dit jaar een krediet van f 26.000,-- beschikbaar. Een aantal jeugdige inwoners had de gemeente verzocht na te gaan of een trapveldje kon worden aangelegd. Ter gelegenheid van de ingebruikname zullen een tweetal jeugdteams van de voetbalvereniging Foreholte onder het toeziend oog van Edwin van de Sar en wethouder van de Laar een onderlinge oefenwedstrijd spelen? Belangstellenden (en met name de Voorhoutse jeugd) zijn van harte welkom. GroenLinks-leden willen dat de fractie inclusief wethouder H. de la Mar in de Leidse raad en in het college stelling neemt te gen rijksweg 11-west. Nu het college de gevreesde verbinding tussen de rijkswegen 4 en 44 heeft opgenomen in een nota die momenteel de inspraakpro cedure doorloopt, bestaat de kans dat de weg 'sluipenderwijs' gestalte krijgt. De GroenLinks-ffactie kreeg gisteravond tijdens de ledenver gadering een standje. Ze had al eerder aan de bel moeten trek ken. Volgens wethouder De la Mar is daar nog geen concrete aanleiding voor geweest. Het college heeft nog geen stand punt ingengmen, zei hij. De le den vinden dat een te afwach tende houding. „Jullie mogen gerust met je vuist op tafel slaan." In een unaniem aanvaarde motie wordt de rijksweg van de hand gewezen uit het oogpunt van milieu. De aanleg van nieu we wegen trekt alleen maar ex tra autoverkeer aan en verslech tert de positie van het openbaar vervoer. Bovendien is de weg in het huidige collegeprogramma afgewezen. Ook in het verkie zingsprogramma van Groen Links, dat binnenkort ver schijnt, krijgt de weg geen kans. Wethouder H. de la Mar maakte in de ledenvergadering een einde aan de onduidelijk heid over zijn eigen opstelling. Hij verklaarde zich een over tuigd tegenstander van de weg. Zijn mening verandert niet als van vliegveld Valkenburg een woonwijk wordt gemaakt. De wethouder, bezig aan zijn laatste maand als raadslid, wil niet dat woonwijken met rijks wegen worden ontsloten. „Ik heb liever dat alles vastloopt", zei hij. „Dat is de enige manier om de automobiliteit terug te dringen." Kano geleendom met vriendin te spelevaren leiden frank buurman „Ik ga zo meteen werken op de Prinsengracht in Den Haag. Ik heb mijn verfspullen bij me." Een 25-jarige Xeidenaar maakte gisteren bij politie rechter mr. Seventer duidelijk dat hij van zijn criminele ver leden af wil komen. „Ik ben op een normale manier mijn toe komst aan het opbouwen." Maar eerst' moesten er wat openstaande rekeningen wor den vereffend. Allereerst was er die winkel diefstal geweest bij Vroom en Dreesmann in Leiden. „U had wat spulletjes nodig. Wat nachtcrème, shampoo, een klosje garen om de kleren te verstellen. Maar waarom wordt dat dan meegenomen zonder te betalen?", vroeg offi cier van justitie J. van Ek zich af. De verdachte stelde'het zelf ook niet goed te weten. „Ik was toen nog werkloos, maar ik begrijp nu nog steeds niet waarom ik dat gedaan heb." Meer moeite hadden officier en rechter met de diefstal van twee kano's. De Leidenaar ver zekerde dat hij de kano's al leen maar geleend had. „Ik zat bij de eigenaar op diens sport school. Hij ging wel eens ka noën met zijn vriendin. Dat wilde ik ook wel. Ik dacht dat hij dat goedvond." De eigenaar bleek er toch wat meer moeite mee te heb ben. Toen de Leidenaar de ka no's op het dak van de auto had geladen onstond er een handgemeen tussen de twee afgetrainde sporters, waarna de verdachte hard wegreed. Hij was geschokt toen hij en kele dagen later door zeven agenten werd opgepakt. Officier en rechter geloofden niet dat er een misverstand was gerezen over de kano's. „Als je onschuldig bent, rij je toch niet hard weg als iemand zijn bezit komt opeisen", stel de Seventer. Van Ek en Seven ter waren het eens over een boete van 1000 gulden, aange vuld met drie weken voor waardelijke gevangenisstraf. ONZE INKOPERS HEBSEN WEER TOEGESLAGEN! leiden frank buurman Een alarminstallatie in een auto begint soms ineens te loeien en is vervolgens moeilijk tot beda ren te brengen. De omwonen den van het Havenplein onder vonden dat vorige week toen het inbraakalarm van een Mer- cede.s uren lang loos alarm gaf. Mèar vaker krijgt de politie klachten dat een alarm loeit zonder dat de eigenaar van de auto daarop reageert. Baldadige jongeren schijnen er plezier in te scheppen om dure auto's - waarin vrijwel altijd een alarm is gemonteerd - een zetje te ge ven waarna het ding afgaat. Ge meente'en politie hebben nau welijks mogelijkheden om tegen overlast van het autoalarm op te treden. Het alarm dat in de Mercedes werd gebruikt was vermoelijk de veel toegepaste GT-51. R. Bekkering van Autoglas Alarm systemen in Leiden vertelt dat dit overigens goede systeem vrijwel niet uit te schakelen is. „Je hebt altijd de sleutel nodig om een GT-51 uit te zetten. Een andere manier bestaat er niet. Je kunt met een tank over de auto heenrijden, öf hem in het water gooien, maar het alarm gaat door. Zo'n door TNO goed gekeurde sirene is praktisch on verwoestbaar. De GT-51 heeft een zogenaamde noodstroom- sirene. Die gaat af als de accu dreigt leeg te raken." Bekkering verkoopt ook de GT-52, die geen noodstroom- voorziening heeft en makkelij ker uitgeschakeld kan worden. „Dit soort alarmsystemen hoeft geen vals alarm te geven, als er sprake is van een goede in bouw, met degelijk gesoldeerde contacten. Bij sommige auto's zijn we daar wel een dag mee bezig. Zelf ben ik geen voor stander van ultrasoon alarm of -trilsensoren, want die veroorza ken erg makkelijk vals alarm. Een goed systeem reageert pas als iemand door raam of deur de auto ingaat en daar een be weging maakt." Volgens woordvoerder A. Stuifbergen van de Leidse poli tie valt er aan vals alarm van au to's weinig te doen. „Voor wo ningen is er in de algemene plaatselijk verordening wel iets geregeld, maar voor auto's niet. Het gaat ook niet om gewone, bewust veroorzaakte geluids overlast. Het is onbedoeld, de eigenaar is er ook niet gelukkig mee als het alarm van zijn auto afgaat. De politie kan er in de regel niet zoveel aan doen. Een ruit inslaan wordt pas gedaan als er bijvoorbeeld mensen of dieren in nood zijn, niet om in de auto een alarm uit te zetten, voor zover dat op die manier zou lukken." Bij dure auto's wordt een alarm in de regel verplicht ge steld door de verzekeringsmaat schappij. Bij Bekkering zijn ge vallen bekend van mensen die een wijk werden uitgejaagd om dat de omwonenden gek wer den van het alarm, en de auto bezitter de alarmsleutel niet meer kon vinden. De gemeente Leiden meldt dat er geen plannen zijn om iets aan het valse auto-alarm te doen. „Ik zou niet weten hoe we dat op dit moment kunnen aan pakken. Het is naar mijn idee maatschappelijk aanvaard, ik heb niet gehoord dat daarover veel klachten binnenkomen", zegt J. Vellekoop van de afdeling milieu. De boek-aan-huis-dienst van de Openbare Bibliotheek in Leiden is op zoek naar vrijwilligers, omdat het aantal lezers dat van deze service gebruik raaakt sterk is toegenomen. De dienst is bestemd voor in woners van de stad die zelf niet meer naar de bibliotheek kun nen vanwege hun leeftijd, ziekte of een handicap. Een vrijwilliger zoekt geregeld boeken uit in de bieb en brengt deze bij de lezers thuis. Hij is verzekerd en krijgt een gratis lidmaatschap. Voor meer informatie: Afdeling Groepsgerichte Dienstverlening van de Openbare Bibliotheek, tel. 071-149943. Nog nicl zo lang geleden Door sterk verbeterde vinificatic-methodcn gekomen. Vele wijnboeren verzorgen hun pre met zo'n grote aandacht, dat men nu op de wijnkaarten van beroemde re wijnstreek Fitou te verkennen. In het plaatsje Mont Tauch. 25 km v Middellandse Zee. liet de keldermeester van de Cclliers du Colombicr Fitou 1991 proeven Door de speciale methode van de Macéralion Carboniquc (vergisting van de druiventrossen zonder kneuzing) heeft de wijn c> bouquet, een speelse soepele afdronk c De keuze was snel gemaakt Ruim 60.01 Dat lijkt veel. maar vergist u niet. Als u deze v terug voor één of meerdere doz PROEFNOTITIES: ELDERS 6.95 smaak: soepel en speels scrvccrtcmp 12-14 graven C aanbevolen bij: worst, vlees en pittige ka. houdbaarheid: 4 jaar, mits koel en donker bewaard Eerste aflevering van serie 'Leiden zoals het wasin boekhandel leiden emiel fangmann Ook honderd jaar geleden vond Leiden al dat inwoners van om liggende gemeenten niet zo maar van Leidse voorzieningen als de Schouwburg gebruik kon den maken, zonder dat ze daar voor belasting betaalden of in de schutterij dienden. De kwes tie werd ten dele opgelost toen de Sleutelstad er in 1896 zo'n 8500 inwoners bijkreeg toen stukken Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude werden gean nexeerd. De oppervlakte van de stad werd drie keer zo groot. Dat alles tot tevredenheid van die Zoeterwoudenaar, die drie jaar eerder, in 1893 in een brief in het Leidsch Dagblad om aan sluiting bij Leiden smeekte. Er waren in zijn omgeving kippen gestolen en in Leiden was je in ieder geval van meer politietoe zicht verzekerd. Wanneer we bij Leiden behoor en, zal het hier ze ker niet meer zoo Turksch toe gaan als thans. De stad, die sinds 1659 in veel opzichten ge lijk was gebleven, ging buiten de singels en kreeg 53 duizend inwoners. Het valt te lezen in 'Verande rend stadsbeeld', de eerste afle vering van de 18-delige maan delijks verschijnende serie 'Lei den zoals het was', die deze week met een voorwoord van burgemeester C. Goekoop in de boekhandel ligt. Achttien the matische afleveringen, geschre ven door een team van specia listen over de geschiedenis van Leiden in de twintigste eeuw, die in de ruim tien jaar geleden verschenen serie 'Hutspot, ha ring en wittebrood' soms wat stiefmoederlijk bedeeld was. Voor de eerste aflevering teken den bouwhistoricus Jan Droge, conservator Ingrid Moerman van de Lakenhal en Rudi van Maanen van het Gemeentear chief. Wasstraat Waarom is de Wasstraat geen rechte, maar haaks gebouwde straat? Waarom werd het Kort Rapenburg overkluisd? Wat stond er vroeger op de Kaas markt? De antwoorden zijn, rij kelijk geïllustreerd met prachtig fotomateriaal, geschreven in een stijl tussen het wetenschap pelijke en zakelijke in. De men sen verdwijnen in deze afleve ring wel een beetje achter de gebouwen, al vallen de namen van een groot aantal min of meer bekende architecten. Vanaf het begin van deze eeuw zag ook het Leidse cen trum de resultaten van nieuwe bouwstijlen als het eclecticisme, de neo-renaissance, de neo-go- thiek en de Amsterdamse school. Ook valt te lezen en te zien dat na de stadshuisbrand, van 1929 architect Dudok een supermodern raadhuis voor Leiden ontwierp dat op dat van Hilversum lijkt. Het gemeente bestuur koos echter voor het traditionelere en goedkopere ontwerp van C.J. Blaauw. De in honderd jaar verande rende en zich uitbreidende wo ningbouw, nieuwe architectuur zoals het station van 1953, be stemmingsplannen, de markten vroeger en nu, de opkomende woningbouwverenigingen, de Leidse Hout, het dempen van grachten en het doortrekken van straten. Het komt in deze aflevering allemaal aan bod. De auteurs besluiten met een toekomstvisie: Leiden rond 2000. Tram of trolleybus 'ruisen' door de Breestraat, terwijl grote vrachtwagens in transitoria aan de rand van het centrum hun vracht op kleine elektrische vrachtwagens overdragen, die er vervolgens de winkels mee bevoorraden. Muziek in de oren van het huidige stadsbestuur. Van 'Veranderend stadsbeeld' wordt donderdagmiddag hef eerste exemplaar aangeboden aan burgemeester C. Goekoop. Ook hij kan dan lezen dat de particuliere woningbouwer van de Wasstraat alleen haaks hui zen kon neerzetten, omdat in het verlengde van de korte Was straat al een ander zijn eigen huizen had neergezet. Dat het Kort Rapenburg werd over kluisd, omdat de elektrische tram de bocht naar de Bree straat moest kunnen maken. En dat op de Kaasmarkt het Mili tair Invalidenhuis stond. leiden erna straatsma De» WD wil dat de gemeente een inventarisatie maakt van de belangrijkste industriële gebou wen. Leden van de partij stem de gisteren in met deze toevoe ging aan het verkiezingspro gram voor de komende raads periode 1994/1998. Het voorstel kwam van raads lid P.J. Vonk, die de 'onverhoed se sloop' van het Parmentier- complex aan de Lammermarkt ernstig betreurt. Om verdere sloop van 'industrieel erfgoed' te voorkomen pleitte hij er voor zoveel mogelijk oude panden op de gemeentelijke en/of rijks lijst van monumenten te plaat sen. „We moeten de komende collegeperiode in alle rust in ventariseren wat er is en de be langrijkste monumenten op een lijst zetten, opdat zij tegen on verhoedse sloop worden be schermd." De WD is voorstander van het behoud van de oude Meel fabriek aan de 2ijlsingel. De li beralen willen de komende raadspeiode onderzoeken of het nu voor een groot deel leeg staande gebouw een nieuwe functie kan krijgen. DIEF - Een 33-jarige Leidenaar is gistermiddag in een winkel aan de Haarlemmerstraat aangehouden, nadat hij had geprobeerd met een gestolen creditcard een videorecorder te betalen. De creditcard was gestolen van een 22-jarige studente. In de jaszak van de man vond de politie een gouden kettinkje, dat ook van de-studente was. Over de vraag hoe de man aan de spullen was gekomen spreken de 22-jarige vrouw en de verdachte elkaar tegen. Volgens de studente zijn de spullen uit haar huis gestolen toen zij 's morgens tussen half negen en negen uur stond te douchen. Volgens de man had hij het tasje van de vrouw die morgen gevonden in de bibliotheek aan de Nieuwstraat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13