Winkelen en wonen in koekfabriek QIËROS 'We hebben keihard moeten werken' Regio GroenLinks Leiderdorp noemt houding college 'schandalig' Molens draaien niet alleen van de wind 3-DAAGSESUPERK00PJE WU BLUVEN KOPLOPER MET DE LAAGSTE PRUZEN VAN NEDERLAND! siHMElK' MAANDAG 11 OKTOBER 1993 Brugwachter snurkte niet nieuwe wetering* „Ik was er zelf niet bij, dus ik weet ook niet precies wat er is ge beurd. Maar ik weet heel zeker dat de brugwachter niet heeft zit ten slapen", zegt brugwachter Koek van de Meerbrug in Nieuwe Wetering. Afgelopen donderdag omstreeks twaalf uur ontstond een reeks aanvaringen tussen deelnemers van de Turfrace. Vol gens organisator Ch. Tromp ontstonden de ongelukken doordat de brug niet snel genoeg open ging. „De brugwachter zat te snurken", zei hij. Er ontstond niet alleen schade aan de schepen, ook een schutting en een steiger werden geramd. Volgens Koek treft de uitzendkracht die afgelopen donderdag de brug bediende geen blaam. „Toen hij de zeilen zag, is hij di rect begonnen met het opendraaien van de brug. Maar de sche pen gingen met de wind mee zo hard dat ié bemanning op het laatste moment het roer moest omgooien, want het licht van de brug stond nog steeds op rood. En net als op de weg moet je dan stoppen", aldus Koek. Geld gestolen bij inbraak leiderdorp/hazerswoude-runduk» Uit een woning aan de Kastan jelaan in Leiderdorp is in de nacht van vrijdag op zaterdag 250 gulden gestolen. Het geld zat in enkele potjes en kastjes. De da ders braken de achterdeur open. Ook werd geld gestolen uit een huis aan de Rijndijk in Hazerswoude. De achterdeur moest het ook hier ontgelden. Inbrekers nemen sieraden mee zoeterwoude-runduk/leiderdorp* Een aantal sieraden is in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een huis aan de Rijnegommerstraat in Zoeterwoude-Rijndijk. Om binnen te ko men braken de dieven de achterdeur open. Uit een ziekenwagen van de Ambulancedienst Leiden, die stond geparkeerd bij de brandweerkazerne in Leiderdorp, is vrijdag een portofoon ver dwenen. De deur van de auto was niet afgesloten. Alphenaar belandt in sloot hazerswoude-runduk» Een 30-jarige man uit Alphen aan den Rijn is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto in een sloot langs het Spookverlaat gereden. Bij de komst van de politie bleek de chauffeur te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. Bejaarde fietsster gewond aan hoofd ter aar Een 82-jarige vrouw uit Ter Aar is zaterdagmiddag ge wond geraakt aan haar hoofd, toen zij op de Kerkweg in haar woonplaats werd aangereden door een automobilist. De 28-jari- ge man zag, toen hij achteruit rijdend de parkeerstrook verliet, de bejaarde fietsster over het hoofd. Ze is met onbekend hoofd letsel in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp opgenomen. Automobilisten negeren inrijverbod alphen aan den run Veertien automobilisten zijn zaterdagmid dag en -avond in de Julianastraat en de Van Mandersloostraat in Alphen aan den Rijn bekeurd omdat ze het inrijverbod negeer den. Anderhalve week geleden is de rijrichting in de Juliana straat omgedraaid. In de Van Mandersloostraat mag het verkeer helemaal niet meer komen. Geld en cheques weg uit woning alphen aan den run Op klaarlichte dag zijn gisteren een bedrag van 9600 gulden, acht ondertekende eurocheques en een trouwring weggehaald uit een woning aan de Hoorn in Alphen. De inbreker kwam binnen door de acherdeur te forceren. Inbrekers actief in Wassenaar wassenaar Vier woningen in Wassenaar waren in de nacht van vrijdag op zaterdag doelwit van inbrekers. In de Burchtweg en Prinses Marielaan werd de dader door de bewoner overlopen. Een onderzoek van de politie leverde niets op. In een pand aan de Prinsenweg was de dader wel succesvol. Hier werden 6000 gulden, sieraden en bankpasjes gestolen. Zaterdagmiddag was het raak in een woning aan de Konijnenlaan. Gestolen werden sieraden en geld. De politie werd gewaarschuwd door het stil alarm, maar de daders waren gevlogen. chef gert visser. 071 - 356430. plv -chef janet van dijk, 071 -356413 Leimuiden krijgt weer supermarkt De voormalige koekfabriek van Beuk in Leimuiden wordt verbouwd tot een complex met enkele winkels - waaron der een supermarkt - en 18 appartementen. Begin de cember wil J. Zuydervliet de winkel openen. Deze komt in de plaats van de Alsu-markt aan de Kerklaan die 1 maart plotseling werd gesloten. Het winkelpand aan de Kerklaan wordt gesloopt. Vermoedelijk komen er wonin gen op dat terrein. Tuifrace is uitputtingsslag JUDY NI HOF Hun truien en broeken stonden stijf van het vuil, toen de deel nemers van de tiende Turfrace gisteren op de Warmondse Leede aankwamen. „We heb ben keihard moeten werken", aldus een uitgeputte schipper. Meedoen aan een Turfrace be tekent ontberingen lijden, ont spannen dobberen is er niet bij. Als de wind niet goed staat, dan moet de bemanning 'wrik ken', 'bomen' of 'jagen' om vooruit te komen en daarvoor is een grote lichamelijke inspan ning nodig. Vrijwel iedere deel nemer had wel pech onderweg. Zo belandde een bemannings lid tot twee keer toe in het wa- Weg afgesloten voorschoten De omgeving van de nieuwe tunnel bij het station Voorscho ten "is vannacht en morgen nacht gedeeltelijk afgesloten wegens asfalteringswerkzaam- heden. Het verkeer kan van één rijbaan gebruik maken. Dit wordt geregeld met verkeers lichten. De Rouboslaan wordt ook geasfalteerd en is vandaag en morgen afgesloten. Dat bete kent dat het verkeer vanuit de Wijngaardenlaan niet naar het station kan rijden. Er is een om leiding via Boschgeest. Aan de tiende Turfrace die donderdag begon, deden ze ventien antieke schepen mee. Veel Westlanders en Kagenaars, maar ook een Gronings tjalkje en een Zandaakje. Erik Schun- selaar uit Vinkeveen won met zijn Westlander 'De Ronde Ve- ner' de eerste prijs. In vijftien uur en twaalf minuten vol bracht hij de tocht van War mond naar Vinkeveen en terug. Kwam Schunselaar 's och tends bij tienen aan, het laatste schip was pas terug in War mond toen de prijsuitreiking in volle gang was. Het was toen al een uur of vijf. Toen de Kage- Centrum '45 eert verzetsman Teengs Gerritsen naar 'Wist ik 't maar', in zicht kwam, lastte organisator van de Turfrace C. Tromp direct een pauze in om de hekkesluiter feestelijk te onthalen. Daarna ging hij samen met burgemee$- ter G. van der Wel-Markerink weer snel door met het uitdelen van de tientallen prijzen. „An ders gaan de bruggen dicht en komt niemand meer op tijd thuis." Bij het uitreiken van de pech- prijs kon Tromp het niet laten om iemand speciaal te noemen. „We hebben er nog even aan gedacht om de brugwachter in aanmerking te laten komen voor deze prijs", zie hij. Vrijdag ontstond enkele kilometers na dé start een 'kettingbotsing' toen een brugwachter de brug over de Ringvaart in Nieuwe Wetering vergat te openen. Rientz Visser met zijn Kage- naar 'Maria Johanna' won de Journaalprijs, voor het best ge schreven verslag van de tocht. De burgemeester las een ge deelte voor dat haar was opge vallen vanwege de grote zorg voor de natuur. Het ging over de vriendin van Visser, die on derweg de eendjes wilde voe ren. 'Helaas werd het brood niet opgegeten. Aangezien het vol gens de nieuwe milieuregels ten strengste verboden is etensres ten in het water achter te laten, moest ze de stukjes dus weer uit het water vissen.' leimuiden marieta kroft Aannemersbedrijf Jos Jansen uit Rijpwetering en Unigro-Wad- dinxveen hebben deze plannen eind vorige week bekendge maakt. Om Leimuiden weer zo snel mogelijk te voorzien van een supermarkt, wordt gewerkt aan de inrichting van een nood- winkel. Als de vergunningen snel af komen, hoopt het aannemers bedrijf volgend jaar te beginnen met de verbouwing tot winkel en appartementencomplex. In het najaar van 1995 moet dit werk worden afgerond en kun nen de winkels met een totale oppervlakte van 1600 vierkante meter en de woningen worden verkocht. Eerst moet nog een deel van het terrein worden schoongemaakt. Uit grondon derzoek bleek dat een gebied van 30 vierkante meter is ver vuild met dieselolie. De sane- ringskosten bedragen 50.000 gulden. Versterking Commercieel directeur M. van der Valk van Unigro is blij met de vestiging van de supermarkt in het centrum van het dorp, te- midden van andere winkels. „Eenzame winkelvestigingen aan de rand van het dorp, zoals aan de Kerklaan, zijn niet zo in teressant", zegt hij. „Vestiging op deze plek betekent een ver sterking van het hele centrum.'' Hij schat dat de nieuwe winkel werkgelegenheid biedt aan 20 full-timers en 20 part-timers. De koekfabriek aan de Dr. Stapenseastraat staat al sinds het faillissement in december 1990 leeg. Begin maart sloot A. Akerboom plotseling de Alsu- markt aan de Kerklaan en stuurde hij het personeel naar huis omdat een faillissement dreigde. Albert Heijn zou het winkel pand overnemen. De bespre kingen liepen vast en vervol gens diende de supermarktke ten Unigro zich als gegadigde aan. Van der Valk vertelt dat te gelijkertijd de plannen van Jos Jansen om de oude koekfabriek over te nemen aan het licht kwamen. Deze wilde er winkels en woningen vestigen. Vier ge sprekspartners zaten vervolgens om de tafel: Unigro, de toekom stige supermarkthouder (op franchise-basis) Zuydervliet, Jos Jansen en de gemeente Ja- cobswoude. Vorige week zijn al le contracten bij de notaris ge passeerd. leiderdorp rqy klopper Als er een verband bestaat tus sen de ambtelijke reorganisatie en de fraudes op het Leider- dorpse gemeentehuis, is het schandalig dat het college niet eerder maatregelen heeft geno men. Als het verband niet be staat, stelt loco-burgemeester C. Huigen de zaak bewust ver keerd voor. Dit zegt de Leiderdorpse raadsfractie van GroenLinks in een reactie op de uitspraken die Huigen afgelopen zaterdag in deze krant deed. De loco-burge meester meldde dat de fraudes aan het licht zijn gekomen door de ambtelijke reorganisatie en daarom niet onverwacht ko- Brandweer van Ter Aar wint koudekerk aan den run men. „Als:'de touwtjes strakker worden aangetrokken, komen dergelijke kwesties bovendrij ven." GroenLinks concludeert 'dat een kat in het nauw vreemde sprongen maakt'. De oppositie fractie heeft zondag schriftelijke vragen gesteld aan het college. Ze wil weten of B en W al op de hoogte waren van de malversa ties op burgerzaken voordat de Stichting Leefbaar Leiderdorp er op 26 april aangifte van deed. Door de uitspraken van Huigen zou je dat bijna gaan denken, aldus de raadsleden K. Bos en J. Janssen. GroenLinks wil weten welke maatregelen B en W hebben ge nomen als de fraudes werkelijk al langer bekend waren. „En waarom is de raad daarover niet ingelicht?" Verder wil de oppo sitiefractie weten waarom bur gemeester J. de Bruin pas aan gifte heeft gedaan van de fraude op burgerzaken nadat de Stich ting Leefbaar Leiderdorp naar de politie stapte. Mocht blijken dat het college voor eind april niets wist van de fraudes, dan heeft Huigen in het kranteberi'cht van zaterdag een te mooie voorstelling van zaken gegeven, zo stelt GroenLinks vast. De fractie wil weten of B en W in dat geval bereid zijn 'het gesuggereeerde verband tussen de reorganisatie en de fraudes te relativeren en de rol van de Stichting Leefbaar Lei derdorp naar voren te brengen'. Huigen was vanochtend on bereikbaar voor commentaar omdat ze op vakantie is gegaan. Vervangend loco-burgemeester C. Kerner was op zo'n korte ter mijn nog niet in de gelegenheid te reageren. Centrum '45 aan de Rijn- zichtweg in Oegstgeest ver noemt op woensdag 13 okto ber een van zijn zalen naar de in 1990 overleden verzets man Hans Teengs Gerritsen. Gerritsen was mede-initia tiefnemer van dit centrum voor oorlogsgetraumatiseer- den, dat nu zijn twintigjarig bestaan herdenkt. Directeur Mw. J. Klomp Vogelaar houdt woensdag om 11.00 uur een toespraak over de betekenis die de ver zetsman heeft gehad voor het centrum. Daarna spreekt oudbestuurslid A. van Na men over de historie van Centrum '45.yNa de toespra ken wordt een plaquette ont huld door twee van de drie kinderen van Gerritsen, de 18-jarige tweeling Hilda en Hans. Boottocht levert negen mille op VOORSCHOTEN - Het bleef za terdagmiddag zeer rustig in de Alettahof in de Voorschotense wijk Noord-Hofland. Hooguit tien bewoners waren naar het buurthuis gekomen om van ge dachten te wisselen met het Voorschotense college van B en W, dat een wijkbezoek bracht. De meeste bezoekers waren naar het buurthuis gekomen om te zeggen hoe fijn ze het vinden om in Noord-Hofland te wonen. Er waren alleen klach ten over de kuilen in het fiets pad dat door de wijk loopt. Hierdoor ontstaan bij regen enorme plassen. regio leiden joost panhuvsen Comfortabele boottochten over de Kagerplassen. Zo bracht de Rijnlandse Molenstichting het afgelopen weekeinde haar talrij ke Zuidhollandse molens onder de belangstelling. Menige mole naar liet de wieken van zijn mo len voor deze gelegenheid extra rondjes draaien, of nam quasi- achteloos plaats aan de water kant. De opbrengst van de kaartjesverkoop bedroeg een slordige negenduizend gulden en kwam geheel ten goede aan de activiteiten van de Rijnland se Molenstichting. De Rijnlandse Molenstichting koopt en restaureert vervallen vierwieken. Een kostbare zaak, zo maakte het als gids funge rende bestuurslid C. Vellekoop tijdens de tocht duidelijk. Zo bleken de herstelkosten van de indrukwekkend grote Googer molen in Oude Wetering meer dan een miljoen te bedragen. 'Help ons! We draaien niet van de wind alleen!' was dan ook de noodkreet die bij menige molen te lezen viel. Het publiek had het in elk ge val niet laten afweten. De door de Katwijkse rederij Triton uit geleende boten waren drukbe zet met belangstellenden, niet zelden zelf afkomstig uit de mo lenaarswereld. Beneden kon men eten en drinken, op het bovendek wemelde het van de fototoestellen en de video-ca mera's. De boot maakte een on gebruikelijk lange rondvaart van bijna viereneenhalf uur, waarbij tientallen molens de revue pas seerden. Zoals de onbewoonde Lakermolen (1632) die elk jaar dreigt onder te lopen. „De La kermolen heeft in het verleden nogal wat vandalisme te verdu ren gehad", wist Vellekoop te vertellen. „Maar toen er een ge dicht op de molen werd geschil derd hield deze vernielzucht abrupt op." Vellekoop citeerde uit het hoofd de dichtregels: „Zie mij malen, zie mij pralen, in dit mooie merengebied. Bij regen en bij zonnestralen; ach vriend, schendt mij niet!" De boot passeerde vooral 'zorgenkinderen', zoals de slecht gefundeerde Waterloos- poldermolen, die voor ander half miljoen gerestaureerd zal moeten worden. 'Hoop doet Le ven' luidde de naam van de laatste molen waar het schip langs kwam. ,,Zeer toepasse lijk", meende Vellekoop, die al de nodige nieuwe donateurs had genoteerd. De molenaar stond met zijn jonge gezin aan de waterkant en kreeg zowaar applaus. De Grosmolen in Hoogmade. Een zogeheten wipmolen die stamt uit 1640. Tot 1956 is de molen ge bruikt voor het drooghouden van de polder. Op dit moment wordt het monument, dat in zeer slechte staat verkeert opgeknapt. FOTO HIELCO KUIPERS De brandweer van Ter Aar heeft gisteren de jaarlijkse brand weerwedstrijden voor korpsen uit de regio Alphen gewonnen. Ter Aar bleek in Koudekerk het beste in de onderdelen hulpver lening en brandbestrijding. Ook de prijs voor .de beste bevel voerder ging naar Ter Aar. Tweede in het klassement werd Zevenhoven en derde Nieuw- veen. Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude reikte de wissel trofee aan de brandweer van Ter Aar uit. Het korps mag de beker houden omdat het de vierde keer is dat Ter Aar zege vierde. CONSUMENTENGIDS OKTOBER TOONT OPNIEUW AAN: AENKEN/ MELKUNIE" IN HET BEKENDE LITERPAK ELDERS lmsi VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP C ovenverse volkoren BOLLEN ^STUKS J ELDERS dek I BOERENKOOL GEZINSZAK ELDERS A&9 I in onze supersla Q HAM BURGERS c?&at&7

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9