Kuitert: 'Gereformeerde Bond moet zich schamen' Kerk Samenleving Wat is-ie hoog. Van Rooy tegen prijsafspraken Bijbelgenootschap 'Encycliek wijst op kloof tussen kerkleiding en basis' MAANDAG 110KTOBER 1993 BUITENLAND KORT Slachtoffers In alle nissisch-orthodoxe kerken zijn gisteren de Machtoffers van de tragische gebeurtenissen' in Moskou herdacht. Daartoe had de Moskouse patriarch Aleksej II op 4 oktober na de bestor ming van het parlementsge bouw opdracht gegeven. Bij die gelegenheid riep hij alle betrokkenen bij de strijd op zich niet door de 'demon van haat en wraak' te laten over winnen. De Heilige Synode van de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft afgelopen vrijdag besloten dat priesters zich bij politieke verkiezingen niet langer kandidaat mogen stel len. Dat verbod geldt ook voor de verkiezingen die door president Jeltsin op 12 december zijn vastgesteld. Tot op heden zaten in het parlement enkele priesters, die tot verschillende fracties behoorden. Volgens de patri arch schept de politieke acti viteit van priesters verwar ring onder de gelovigen. Het werk als volksvertegenwoor diger is niet verenigbaar met de kerkelijke verplichtingen van een priester. Hongerstaking De Uruguayaanse jezuïet Luis Perez Aguirre heeft zijn hongerstaking stopgezet, op uitdrukkelijk verzoek van zijn superieur uit de orde. Perez Aguirre begon op 4 oktober zijn 'vasten' nadat het be stuur van de Uruguayaanse bisschoppenconferentie de gelovigen had gewaarschuwd voor zijn in juli verschenen boek 'De ongeloofwaardige kerk'. Zelf noemde hij zijn hongerstaking 'vasten en bidden gerient op zelfreini ging' Zijn superieur vroeg hem dit vasten op te geven omdat het tot misverstanden aanleiding zou geven en schade aan de kerk zou kun nen toebrengen. Volgens Pe rez Aguirre zijn de voorwaar den nu wel aanwezig om over de inhoud van zijn boek te spreken. Communie De rooms-katholieke bis schoppen in Italië laten ge scheiden gelovigen die zijn hertrouwd, toe tot de com munie. Maar dan alleen als ze in de biecht berouw tonen over hun handelwijze en be loven af te zien van een seksuele relatie met hun nieuwe partner. Ze moeten de sacramenten echter ont vangen in een kerk waar ze niet bekend zijn, zodat een schandaal wordt vermeden. Dat schrijven de bisschop pen in een afgelopen vrijdag gepubliceerd document over het gezinspastoraat. De bis schoppen roepen de gelovi gen op echtparen die moei lijkheden hebben met hun relatie te helpen, zodat een scheiding van tafel en bed of een echtscheiding wordt voorkomen. Vliegoefeningen De Raad van Kerken in Ne derland heeft minister Ter Beek van defensie gevraagd een einde te maken aan de Nederlandse deelname aan militaire laagvliegoefeningen in Noord-Canada. Deze oefe ningen brengen grote schade toe aan de lnnu en hun leef gebied. In navolging van de Canadese kerken en tal van andere organisaties wijst de Raad op de ernstige geluids overlast die bij vele bewoners van het gebied hevige angst psychoses veroorzaakt. Het Nederlandse veiligheidsbe lang weegt zeker in deze tijd niet op tegen de schade voor mens en milieu. Ernst ontkent druk op moraaltheologen hilversum anp De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk moet zich schamen dat ze het Samen op Weg-pro- ces - 'dat toch al twintig, dertig, veertig jaar te laat is' - probeert tegen te houden. Dat zei de gereformeerde theoloog prof. H. Kuitert gisteren in het televisiepro gramma Het Capitool van de NOS. reformeerde Bond tegen de Ver enigde Protestantse Kerk in Ne derland, constateerde Kuitert dat er 'een soort fundamentalis me' oprukt. Dat verontrust hem overigens niet. In een land als Naar aanleiding van het ver schijnen van de pauselijke en cycliek Veritatis Splendor, het weren van vrouwen als lid van de SGP en het verzet van de Ge- Duitsland hebben gezagsvolle stromingen volgens Kuitert een veel grotere invloed op de men sen dan in Nederland, dat 'iet wat anarchistisch' is. Ook de toekomst van de kerk als instituut ziet hij niet somber in. ,,De toekomst is hopeloos, maar niet ernstig", citeerde hij instemmend pater J. van Kils- donk. Zolang het instituut per se wil voortbestaan, gaat in de kerk 'de geest van het instituut' in plaats van de 'Geest met een hoofdletter' overheersen. De Europese cultuur is volgens Kuitert zo doordrenkt van alie mogelijke christelijkheid, dat de scheidslijn tussen kerk en niet- kerk lang zo groot niet is als die vanuit de kerk altijd wordt ge suggereerd. Kuitert denkt dat de kerk het allemaal wel overleeft, maar er komen onontkoombaar een paar 'lost generations'. Hij ge looft niet dat de jeugd verloren gaat, als ze de kerk niet bezoekt. Als er weer kwaliteit in de kerk is, komen de mensen vanzelf, is zijn overtuiging. „Tenzij God onzin is, maar dat geloof ik niet". voorschoten Met enig ontzag werd eerst even omlaag gekeken, voordat de jeugdige beklimmers van de toren van de Voorscho- tense Dorpskerk hun ballonnen het luchtruim lieten kiezen. In groepjes van tien gingen de kinderen afgelopen zaterdag omhoog in het feestprogramma dat gedurende dit kerkelijk bouwwerk, waarvan de plaatselijke hervorm- seizoen wordt afgewerkt. In de kerkzaal, die de gemeente het 450-jarig jubileum viert. De 125 jaar bestaat, werd gistermorgen een jubi- r de jeugd uitgeschreven ballonnenwed strijd was één van de onderdelen van het leumdienst gehouden, foto hielco kuipers Bisschop H. Ernst van Breda heeft geen aanwijzingen dat moraaltheologen door het aartsbisdom onder druk zouden zijn gezet om hun kritiek op de pauselijke encycliek Veritatis Splendor te verzwijgen. „On voorstelbaar. Dat kan niet waar zijn, het zou ook niet mogen", aldus Ernst voor de KRO-televi- sie. Hij reageerde op uitspraken van de Nijmeegse moraaltheo loog prof. dr. H.L.M. Spee, die zaterdag voor de KRO-radio zei dat het aartsbisdom Utrecht 'subtiele druk' op hem en zijn collega's in Nijmegen en Utrecht heeft uitgeoefend om zich gematigd uit te laten over de encycliek. Ernst deelt de zorgen van de paus, maar kent de moraaltheo logen zo goed 'dat ik hun pijn begrijp en die ook terecht vind'. Hij ziet een grotere taak wegge legd voor de moraaltheologen dan omschreven in de ency cliek. „Ze geven ook onderwijs en doen ook onderzoek. Ze ver kennen het terrein van het da gelijks leven: hoe komen morele t stand?" BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Terneuzen: M B. Hei|tmg te Oude en Nieuwe Wetering. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: tot geestelijk verzorger van het streekziekenhuis Midden-Twente in Hengelo: mw.drs. A F. Stienstra te Bredevoort, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen: te Ijlst: H.J. Spit, kandi daat aldaar die dit beroep heeft aan genomen. Beroepbaarstelling: H.J. Spit: kandi daat teIJlst. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen: naar Arnhem: H Mud- de te "s-Gravenhage. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Doetinchem-Velp: G. Vrooland te Enschede-Noord. VRIJE OUD GEREF. GEM. Aangenomen: naar Oldebroek als le rend ouderling: C.L. Onderdelinden te Driedorp (Nijkerk). ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Middelburg/Vlissingen en Terneuzen: J. Engelgeer, prop. te Huis ter Heide-, te Almelo en Deventer en Enschede en Hengelo: J. den Hol lander te Huis ter Heide, die dit be roep heeft aangenomen. Staatssecretaris Van Rooy wijst de prijs afspraken die het Nederlands Bijbelge nootschap (NBG) met twee uitgevers heeft gemaakt, van de hand. Zij meent dat de afspraken de uitgevers een prikkel tot efficiëntere produktiemethoden ont nemen en dat zij de prijzen hoger maken dan bij een vrije marktwerking het geval zou zijn. De staatssecretaris heeft de commissie economische mededinging om advies r haar voornemen de prijs afspraken tussen het NBG en de uitge vers te verbieden. Sinds 1 juli zijn alle vormen van prijsafspraken verboden. Al leen als het algemeen belang dit vereist, kan ontheffing van dit verbod worden verleend. Het NBG heeft met de drukkers-uitge vers Jongbloed te Leeuwarden en Boe kencentrum in Zoetermeer in 1955 afge sproken dat deze uitgeverijen gerechtigd zijn de bijbelvertaling uit 1951 van het NBG te gebruiken onder betaling van royalties voor het auteursrecht. Tevens werd bepaald dat de verkoopprijs van deze uitgaven minimaal 13,3 procent hoger zou moeten liggen dan de prijs van de vergelijkbare uitgaven van het NBG. De reden voor de afspraak was dat het NBG wel het auteursrecht op de verta ling had, maar niet over een relatie met de gewone boekhandel beschikte. Het genootschap verkocht de bijbels via vrij willigers die daarvoor geen cent kregen. De bijbels voor^de boekhandel werden door de twee uitgevers geleverd. Het NBG stelde in zijn verzoek om ontheffing dat de prijsafpraken ten diepste tot doel hadden en hebben de markt adequaat te bedienen. De over eenkomsten zijn in de loop der jaren aangepast aan het liturgisch en vaak groeiend interkerkelijk gebruik, zodat volgens het NBG de afspraken ook het algemeen kerkelijk belang dienen. tilburg anp De inhoud 1 schittering v n de encycliek 'Veritatis Splendor', de i de waarheid, wijst op een brede kloof tussen de visie van de kerkelijke leiding en de geloofs beleving aan de basis. Dat constateerde de voorzitter van de Mariënburgvereniging, dr. P. Jansen, afgelopen zaterdag in zijn jaarrede op het congres waarmee de progressief-katholieke vereniging haar tienjarig bestaan vierde. Jansen had in de encycliek een eenzijdige visie op de moraal gelezen. „Het leven is ingewikkelder, heeft meer facetten, vraagt om meer verschillende belichtingen zo dat ook andere glanzende kanten kunnen oplichten", zei hij. Het is volgens hem de taak van vernieuwingsge zinde groepen om 'een andere belichting aan te bren gen, meer rekening houdend met de ervaringen en ge loofsbelevingen van de mensen in deze tijd'. De Mariënburgvereniging is tien jaar geleden ont staan uit bezorgdheid en onvrede over het feit dat de Rooms-Katholieke Kerk achterbleef bij de rest van de samenleving wat de erkenning van de mondigheid van het individu betrof. Die ontwikkeling is volgens Jansen niet meer terug te draaien door welk decreet, welke en cycliek of welk dogma ook. De socioloog prof. dr. L. Laeyendecker illustreerde in een beschouwing over de geloofsgemeenschap en de geest van de tijd dat de 'verkondiging van een absolute waarheid, die ieder te geloven wordt voorgehouden' in deze tijd op onvruchtbare grond valt. In de postmoder ne cultuur is het individu niet langer gehoorzaam aan een objectieve waarheid, maar schept hij zichzelf een waarheid. Ook het leiderschap in de kerk is niet langer vanzelf sprekend, zei Laeyendecker. Kerkelijke leiders kunnen steeds moeilijker terugvallen op hun functie of ambt en moeten het steeds meer hebben van 'persoonlijke inte griteit en authenticiteit, communicatieve kwaliteiten en herkenbare competentie op het gebied waarop zij lei derschap claimen'. De komende twee jaar gaat de Mariënburgvereniging zich richten op de versterking van de geloofsgemeen schap. De vereniging is er volgens Jansen van overtuigd dat vernieuwing van het geloof niet van bovenaf kan worden opgelegd, maar van onderop moet groeien. Daartoe geeft zij onder meer een aantal brochures uit over gezagsuitoefening, de aantrekkingskracht van al ternatieve centra of geloofsgemeenschappen, het be lang van de oecumene en de ongelijkwaardige positie van mannen en vrouwen in de kerk. door Jan Krult COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, J. de Vries, G P HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Fax 02521-19610 -323508 Fam benchten 071 -323508 Redactie 071-321921 a-vrij. van 8.30-17.00 ui Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vc per kwartaal (post) Pe! maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18 00-19 30 ui zat 1000-12 OOuur Telefoon 071-143241 iruitbet. (incl. 82.85 119.50 321.65 28.75 HET WEER ROB GROENLAND Op herhaling Het weerbeeld valt al bijna twee weken voortdurend in herhaling. Een depressie even ten zuiden van de Britse eilanden is zeer honkvast en stuurt het circulatiepatroon in de bovenlucht boven het hele wes ten en midden van Europa. Vrijwel doorlopend trekken storingsgebie- den vanaf de Atlantische Oceaan naar het westen van Spanje om daar opgenomen te worden in een circulatie die de systemen naar het Alpengebied voert. Samen met de warme Middellandse Zee en stu wingseffecten van de bergen acti veren deze atlantische systemen voortdurend, hetgeen leidt tot ex treem veel regenval in die regio- Dit weekeinde werd ons weerbeeld grotendeels in positieve zin beïn vloed door een klein rugje van ho- gedruk. De stroming in de onderste kilometers van de troposfeer was zuidwestelijk en onstabiel van op bouw. Zaterdag overdag trokken de buien nog net voor de kust langs naar het noord-noordoosten, om pas bij Bergen het land op te ko men. In de namiddag en vooravond ruimde de stroming een paar gra den en dit was genoeg om de buien ook in de regio Kennemerland bin nen te laten komen. De regensta tions Haarlem en Heemskerk tap ten zondagochtend respectievelijk 5 en 8 liter water per vierkante me ter af. Zondag was een mooie dag met flinke opklaringen en alleen in het strandgebied een enkel buitje van de Noordzee. In de loop van vandaag arriveert een zoveelste storing vanuit het Franse gebied met frontale regen val op uitgebreide schaal. Vanmid dag en vanavond zijn ook buien met onweer mogelijk. Morgen lijkt dit front nog eens te gaan slepen over het oosten van Nederland met tot over onze regio veel bewolking en af te toe regen. De komende da gen blijft het weerbeeld slecht met van tijd tot tijd regen en een dalen de temperatuur. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Veel bewolking en nu en dan regen, morgen in het noorden en midden kans op sneeuw. In het noorden eerst nog bijna overal droog. Daling van tempe- rond het vriespunt in het noordelijke binnenland, rond 4 langs de kust en ongeveer 9 bij Oslo. Oenemarken: Veel bewolking en af en toe regen Middagtempe- ratuur ongeveer 13 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking en perioden met regen In Schotland later op de morgen kans op sneeuw Middagtempera- tuur ongeveer 10 in Schotland en rond 14 in Ierland, Wales en Engeland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en vooral in de westelij ke helft regen, morgen ook in het oos ten Maxima van 17 graden aan de Ka- naalkust tot 23 graden bij Clermont-Fer- Portugal en Madeira: Portugal: Veel bewolking en perioden met regen, soms veel neerslag. Aan de zuidkust kans op wat zon en droger. Veel wind aan de noordwestelijke kust. Maxi ma van 18 graden bij Porto tot 21 bij Faro. Madeira: meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maximumtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en oosten de minste kans op regen en af en toe zon Elders half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. Maxi mumtemperatuur van 20 graden aan de Golf van Biscaje tot 28 graden bij Beni- dorm en Malaga. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden en een enkele bui. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 28 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vooral in het noorden wolken velden en een enkele bui, naar het zui den toe meer zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden. Tunesië: Droog en meest zonnig. Maxima aan zee oplopend tot ruim 30 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien Vandaag aan de Cöte d'Azur waarschijnlijk droog. Aan de At lantische kust veel wind Maximumtem peratuur oplopend naar waarden tussen de 20 en 25 graden. Mallorca enlbiza: Wolkenvelden, ook perioden met zon en kans op een bui Middagtemperatuur oplopend tot 27 graden Italië, Corsica en Sardinië: Italië In het noordwesten, en morgen ook elders in het noorden, bewolking en een enkele regerr- of onweersbui Mor gen mogelijk zware buien Naar het zui den toe zonnig en droog Middagtempe ratuur van ongeveer 20 graden in het noorden tot ruim 30 op Sicilië. Corsica en Sardinië: vandaag droog en perioden met zon, morgen vooral op Corsica meer bewolking en een enkele bui Middag temperatuur van 26 in het noorden tot 31 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima: ongeveer 26 op Kreta en de eilanden in de Egeïsche Zee, op het Griekse vasteland plaatselijk 30 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Maxima aldaar ongeveer 27 graden. Duitsland: In het algemeen veel bewolking, nauwe lijks zon en op veel plaatsen regen. Mid dagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden Zwitserland: Vandaag vooral in het noorden en wes ten bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Morgen ook elders, met kans op flinke neerslaghoeveelheden. Maxi- ongeveer 20 graden. oplopend tot tfcssen de 20 en 25 gra- Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind DINSDAG 12 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.58 Zon onder 17 50 Maan op 02.47 Maan onder 16.05 Waterstanden Katwijk Hoog water 23.49 12.19 Laag water 08.15 20.36 Weerrapporten 10 oktober 19 uur: Barcelona halfbew. Klagenfurt Kopenhagen Mallorca Moskou Buenos Aires c Johannesburg f New Orleans c New York c wl 24 14 0.1 HEINZ /r£ea/ oa/j w£l sa//pverkob- oe/s, ai aar dat zal a1e er a//et ma/ ^eer/r?ooea/ oa1 e/tje te barre af

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8