Leiden Leidse lasten beperkt omhoog Scholen vieren verjaardag apart TEGEN BODEMPRIJZEN Pijpenkenners vaak geen rokers Auto rijdt fietsers aan Leidenaar betrapt autodief Ook deze chopper huur Je hij KLEUREN TV'S MAANDAG 11 OKTOBER 1993 2 chef gert visser. 071 -356430. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Gemeentebegroting voor 1994: De gemeentelijke belastingen en tarieven gaan in 1994 met 3.5 procent omhoog. Wethouder S. de Vreeze (finan ciën/PvdA) is tevreden met deze 'bescheiden' verhoging: het is 'slechts' een procent meer dan de inflatiecorrectie, waarmee hij de lasten voor de burgers toch al had moe ten verzwaren. leiden wim koevoet Aanvankelijk werd een grotere stijging van de belastingen ver wacht. Die was nodig om 1,2 miljoen vrij te maken voor het zogeheten 'nieuw beleid'. Om de belastingverhoging binnen de perken te houden, wil het college nu zes ton voor nieuw beleid uit een bezuinigingsron de halen. Wethouder De Vreeze verdedigt zich al voor de begro tingsdebatten tegen eventuele kritiek op de lastenverzwaring. „Hij die tegen deze stijging is, moet direct aangeven waar hij elders de benodigde miljoenen vandaan haalt." Naast bezuinigingen voor nieuw beleid, moet er de ko mende jaren fors worden gekort om tekorten van de gemeente BEGROTING'94 weg te werken. Nog maar een paar weken geleden kondigde De Vreeze voor de periode 1994-1997 een bezuinigings operatie van jaarlijks zeven mil joen gulden aan. Op een begro ting waar 700 miljoen gulden in omgaat, geen schrikbarend hoog bedrag maar het pro bleem is dat er nog maar zo weinig beïnvloedbare posten over zijn. Bovendien heeft Lei den de afgelopen drie jaar al voor 25 miljoen gulden ge snoeid in z'n uitgaven. Maar het sombere financiële perspectief van de Sleutelstad is er stukken rooskleuriger op ge- 'Kwijtschelding is vooral voor ouderen' leiden Wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) wil vooral de ouderen in Leiden bereiken met gemeentelijke informatie over de kwijtschelding van be lastingen. Leiden houdt daar elk jaar maximaal zes ton apart voor maar tot dusverre weten volgens De Vreeze voor al studenten 'de weg naar die pot feilloos te vinden. Niet omdat ze zo getruct zijn, maar omdat ze zelf in de problemen komen door het systeem dat de langstwonende student op een verdieping wordt aangeslagen voor de on roerend- goedbelasting en af valstoffenheffing voor alle me debewoners. „Dat is een verantwoordelijkheid die de langstwonende student lang niet altijd aan kan. Door ver huizingen, kamerruil of pure onwil krijgt hij lang al dat geld niet bij elkaar. Kwijtschelding kan dan soelaas bieden." Volgens de wethouder is er een wetswijziging op komst waardoor de langstwonende alleen voor z'n eigen belastin gen moet opdraaien. De Vree ze hoopt dat nadien vooral ou deren met kwijtschelding kun nen worden geholpen. „Zij weten dikwijls niet eens wat de mogelijkheden zijn. Dat komt omdat ze van hun ou ders hebben geleerd dat je be lastingen gewoon moet beta len, punt uit." Grote buit bij inbraak leiden Uit een woning in de De Ruijterstraat is zaterdagavond voor ongeveer 15.000 gulden aan goederen gestolen. Schilderij en, sieraden en een stereo-installatie zijn meegenomen. De ach terdeur is opengebroken om de woning binnen te komen. Twee keer fout leiden Een 41-jarige Nieuwkoper liep zaterdagavond tegen de lamp toen hij door rood licht reed op de Plesmanlaan. De politie hield de automobilist aan en kwam er achter dat hij even daar voor in zijn woonplaats had getankt zonder te betalen. Schennispleger in Leidse Hout leiden Een vrouw die met haar 4-jarig dochtertje door de Leidse Hout wandelde is zaterdagmiddag lastig gevallen door een exhi bitionist. De man sprong ontkleed vanachter een boom vandaan op de Van Waverenweg. Kort daarna zag de vrouw hem nog eens in de omgeving van de vijver in het park. worden door de op handen zijnde verkoop van de stadska- bel aan de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR). De onderhandelingen zijn nog niet beëindigd maar De Vreeze re kent op een verkoopprijs waar aan de gemeente netto 25 mil joen gulden overhoudt. Met dat kabelgeld wil De Vreeze meer reserves opbou wen, schulden voor een deel af lossen (het geld dat Leiden moet betalen aan het debacle van de vuiloven bij Ypenburg en de stortplaats in Leiderdorp) en kunnen de bezuinigingen voor de periode 1994-1997 worden teruggebracht van zeven mil joen per jaar naar 4,5 in 1994 en zes, 6,5 en 7,5 miljoen in de ja ren daarna. De bezuinigjngsbedragen denken B en W binnen te halen uit de bibliotheek, gemeente- personeel, welzijn, onderwijs en de parkeermeters (waarin naar verwachting meer geld wordt gestopt). Het college laat nog in het midden hoe de bezuinigin gen gestalte moeten krijgen. Leiden wil 25 miljoen leiden Hoewel de foto anders doet ver- recteur van het Pijpenkabinet van de Oude moeden zijn specialisten op het gebied van Vest was in het afgelopen weekeinde gast- pijproken vaak geen rokers. „Ze kunnen heer op het eerste pijpensymposium. Zelf meestal wel roken en voor een gelegen- is hij overigens wel een hartstochtelijk heid als deze wordt dan wel bij uitzonde- pijproker. Het eerste symposium was een ring een pijp opgestoken". Don Duco, di- succes. Vervolgsymposia in 1994 in Frank rijk en in 1995 in Duitsland zijn al gepland. „Er waren zowel wetenschappelijke onder zoekers als verzamelaars uit diverse Eu ropese landen aanwezig. We hebben inte ressante informatie kunnen uitwisselen. Een Duitse porseleinspecialist heeft ons bijvoorbeeld een heel boeiend verhaal ver teld over de collectie porseleinen pijpen." Met de symposiumgangers werden ook exposities bezocht onder meer die over 500 jaar tabak in Amsterdam. FOTO JAN HOLVAST Psycholoog geeft Leidenwen tips om gelukkiger te worden meer van rijk 'Denk aan leuke dingen en doe die ook' Hoewel De Vreeze geen onte vreden wethouder financiën is, is hij zeer kritisch over de ma nier waarop het rijk geld onder de gemeenten verdeelt. Hij meent dat 'de centrumgemeen te Leiden' structureel per jaar 25 miljoen gulden meer moet heb ben. Leiden krijgt volgend jaar 147 miljoen gulden van het rijk. „Ik begrijp best dat het rijk daar geen 25 miljoen bij kan doen en daarom blijf ik pleiten voor een regionale belasting. De biAirge- meenten moeten meebetalen aan de voorzieningen van de centrumgemeenten zoals het station maar ook woningbouw locaties. Leiden zit klem want het moet zo veel maar kan zo weinig als de geldkranen dicht- blijven." Volgens de Leidse psycholoog Ad Kerkhof is het nastreven van geluk een grondrecht van men sen in vrije samenlevingen. De resultaten van dit Leidse onder zoek komen overeen met ge- luks-onderzoeken over de hele wereld, zei hij. „Ook in andere culturen zijn gezondheid, liefde, vrienden, zelfvertrouwen en op timisme heel belangrijk, on danks de heersende armoede. Daarna komen onder meer (in volgorde van belangrijkheid): het hebben van een partner (dat vindt 35 procent belangrijk), vrije tijd, plezier, werk, kinde ren, seks, geld, religie, uiterlijk, het lot, eten, drinken, en ro ken." Opvallend noemde Kerkhof de verschillen tussen mannen en vrouwen als het gaat om de geluksbeleving van geld en seks. „Van de mannen vindt 17 pro cent seks erg belangrijk, tegen slechts 5 procent van de vrou wen. Opvallend is ook dat voor mannen seks belangrijker is dan geld, terwijl voor vrouwen geld belangrijker is dan seks." Ook bevreemdde hem het kleine aantal mensen in Leiden dat in 1990 religie aankruiste als belangrijke geluksfactor. „Reli gie wordt slechts door 10 pro cent van de mannen en door 7 procent van de vrouwen een belangrijke geluksfactor ge noemd. Ik had meer verwacht: vooral het gevoel dat je leven zin heeft, dat het een doel heeft, draagt sterk bij tot het gevoel van geluk dat religieuze mensen soms zo zichtbaar met zich meedragen." Uiterlijk Grappig is volgens de psycho loog dat mensen eten, drinken, roken en hun uiterlijk niet of nauwelijks van belang vinden voor hun geluk. „Dat is toch een beetje vreemd als je bedenkt hoeveel tijd wij juist in die za ken steken. En dat terwijl juist de grootste gelukbrenger voor veel mensen, de gezondheid, wordt verwaarloosd." Kerkhof gaf zijn gehoor een aantal richtlijnen waarmee ze zich gelukkiger kunnen gaan voelen. „Probeer steeds eventjes gelukkig te zijn op een klein le vensgebiedje, ook al voelt u zich ongelukkig op een ander ge bied. Bedenk dat geluk ook niet alles is en dat een beetje geluk kig eigenlijk al prettig kan zijn." ..Gezondheid is belangrijk. Steek daar dan ook energie in: eet en slaap regelmatig, let op uw gewicht, gebruik met mate alcohol, rook niet. Probeer ook op korte termijn kleine verbete ringen in uw stemming aan te brengen door leuke dingen te doen of eraan te denken. Maak een lijstje van dingen die u ple zierig vindt - naar de film gaan, vrienden of familie bezoeken - en probeer die dingen vaker te doen. Herhaal in uw gedachten geregeld een positieve uitspraak over uzelf, dat draagt bij aan uw zelfvertrouwen." Genieten „Contact met vrienden, familie, partner zijn belangrijk: probeer uw sociale vaardigheden te ver beteren zodat de verhouding met uw naasten goed is. Geniet samen met anderen van hob bies en vrije tijd. Tracht meer bevrediging uit uw werk te ha len en zeg tegen uw chef welke dingen u niet bevallen. Niets doen en zitten afwachten heeft weinig zin. U moet zelf actief zijn om uw geluksgevoel te ver hogen." „Ik daag u uit om mijn aan bevelingen een week lang op te volgen. Hang het stencil met ge- luks-richtlijnen boven uw bed of naast de verjaardagskalender in de wc en houdt u aan de goe de voornemens. En helpt het al lemaal niet, dan raad ik u aan om eens met een psycholoog te gaan praten." leiden Een 40-jarige Leidse automobiliste reed zaterdag avond slingerend over de Morsweg, vermoedelijk als ge volg van overmatig drankge bruik, en veroorzaakte daar door een ongeval waarbij zij twee tegemoetkomende fiet sers aanreed. De slachtoffers, een 19-jarige man en een 23- jarige vrouw uit Leiden, zijn met kneuzingen en snijwonden naar het academisch zieken huis overgebracht. Een derde fietser, een 26-jarige man, wist de auto te ontwijken. FOTO HIELCO KUIPERS wakker van het openschuiven Een 55-jarige bewoner van de van de deur van zijn bestelauto. Koninginnelaan kon de afgelo- Toen hij naar buiten liep zag hij pen nacht net voorkomen dat een man achter het stuur van zijn bestelauto werd gestolen, zijn auto. De betrapte dief De man schrok om half drie vluchtte in zijn eigen auto. Woonbootbewoners zijn boos leiden genomen verhoging van liggel den met"64 procent. Het LWO dacht dat de ge meente zou onderzoeken of de ze verhoging beperkt kan wor den maar zegt hier niets meer van te hebben gehoord. Het LWO zegt 'zeer verbolgen' te zijn over de handelwijze van de gemeente. Het Leids Woonboten Overleg (LWO) heeft de bewoners van woonboten opgeroepen woens dag massaal te verschijnen op een vergadering van de raads commissie economische zaken. Daar willen de woonbootbewo ners protesteren tegen de voor- leiden emiel fangmann „Het moest natuurlijk op zijn Hollands", zegt directeur Ad Lankhout van de Zwaluw. „Dat wil zeggen: elke basisschool zijn eigen feest. Dus een openbaar, een katholiek en een protes tants."- Deze week vieren de openbare Stevenshof, de pro testants-christelijke Zwaluw en het katholieke Klankbord hun tweede lustrum. Het zijn de ba sisscholen die tien jaar terug in tijdelijke behuizing aan de Bos- huizerlaan begonnen, tot eind 1984 het eigen complex aan de Antoinette Kleynstraat klaar was. Tien jaar later zijn daai drie scholen die alle drie noodloka- len nodig hebben omdat ze nog steeds groeiende zijn. De Zwa luw is met haar 545 leerlingen de grootste basisschool van Lei den. Ze maakt ook nog gebruik van een dependance aan de Mary Zeldenrustweg. Pogingen om naast de Zwaluw een twee de protestants-christelijke school te stichten strandden tot nu tot bij de gemeente en de Raad van State. Wel kwam er een openbare - de Anne Frank - bij. „De prognoses kloppen niet", vertelt Zwaluw-directeur A. Lankhout, want de scholen blij ven groeien. „Het zou nog een paar jaar doorgaan, dan stop pen en dan afnemen tot 2000, zo is er voorspeld", zegt leer kracht Rob Smeets van 't Klank bord. Maar ook zijn 300 leerlin gen tellende school heeft op ter mijn drie lokalen te weinig. „Zelf zit ik met mijn groep in een lokaal van de Zwaluw." Ook de Stevenshofschool heeft maar net genoeg lokalen. Spijt Tot spijt van directeur Lankhout van de Zwaluw houden de scholen alle een eigen feest- week, terwijl ze toch vlak bij el kaar zitten. Volgens Lankhout was samenwerking over het feest moeilijk en liepen de idee- en uiteen. De scholen bieden de hele week leerlingen - en ouders - een scala aan activiteiten aan, terwijl de lessen deels gewoon doorgang vinden. Zo krijgt de Stevenshofschool woensdag ochtend bezoek van burge meester C. Goekoop die een plaquette zal onthullen. Die be staat uit tegels waarop de 340 leerlingen en het team zichzelf hebben geschilderd. Naast een musical houdt de school onder meer een spelletjesdag en een vossenjacht. Daar wordt de ♦feestweek afgesloten met een 'swingende avond' voor de ou ders met live muziek en een ka- raoke-show. 't Klankbord heeft het jubile um aangegrepen om een goed doel te ondersteunen. In sa menwerking met Unicef ver kochten kinderen loten in de Stevenshof. De opgehaalde 3000 gulden komt ten goede aan een klaslokaal voor een school in Cambodja. Woens dagmiddag wordt de trekking - hoofdprijs een 'city bike' - ver richt op een schoolmarkt. Daar verkopen ouders en kindeken ook eigenmaakte produkten, boeken en speelgoed. 't Klankbord plant morgen een boom, gaat donderdag met zijn leerlingen naar de kerk dienst van Maria Middelares aan de Rijndijk en houdt vrijdag een optocht door de wijk die wordt gevolgd door een circus voorstelling. Op De Zwaluw zijn speciale aktivitbiten als mime- voorstelllingen. films op een groot scherm en creatieve les- Auto- en Motorverhuur F£u!tïRent f évrr/uwt i Leiden 071 - 3100 01 Katwijk 01718 - 2 85 35 Leidschendant 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - .1 53 15 Umuiden 02550. 2 34 50 Motie GroenLinks tegen rijksweg leiden wim koevoet Als de motie over rijksweg 11- west vanavond in de ledenver gadering van GroenLinks wordt aangenomen, heeft het college van burgemeester en wethou ders een probleem. In de motie wordt de fractie van GroenLinks opgedragen zich zowel in het college als in de gemeenteraad 'ondubbelzinnig' te verzetten tegen de aanleg van deze nieu we weg. GroenLinks-wethouder H. de la Mar kan op deze manier wor den gedwongen zich te houden aan de afspraken die zijn ge maakt in het collegeprogramma voor de huidige raadsperiode. Onlangs maakte het college be kend dat het rijksweg 11 -west toch weer op de politieke agen da wil hebben. Dat past in het streven een rondweg om Leiden te creëren. Zo'n rondweg zou nodig zijn voor een goede ver keersafwikkeling om de autolu- we en -vrije binnenstad heen. ECHTSCHEIDING - Het vrouwenproject van Het Leidse Volkshuis organiseert op woensdag 13 oktober een informatie-avond over echtscheiding. Dit gebeurt in samenwerking met de afdeling Perso nen- en Familierecht van de Leidse Rechtswinkel. Medewerkers van deze instelling geven voorlichting over de juridische regelingen bij echtscheiding. Uiteraard is er ruimte voor het stellen van vragen. De bijeen komst begint om 20.30 uur in Het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a. Alle vrouwen uit loeiden en omstreken zijn van harte welkom. Voorinformatie: tel. 149180. Breestraat 148 Leiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7