In bad verrast dooreen ^boekenkast D66: Inkomensverschillen groter Verkiezingsprogramma van D66 puntsgewijs Binnenland 'Onafhankelijke instelling moet foto's bekijken' De IKEA katalogus. Elk moment de voordeligste woonideeën. f|KEj^ 'Spoedig herstel van Nederlandse economie' Antillanen naar rechter voor weigeren huurders MAANDAG 11 OKTOBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei Prins Constantijn viert verjaardag den haag PrillS Constantijn, zoon van konin gin Beatrix en prins Claus, viert vandaag zijn 24ste verjaardag. AROULFFOTO ANP Nederlandse militair gedood door mijn den haag Een 25-jarige sergeant uit Helmond is gisteren aan het begin van de avond bij de stad Pakrac in Kroatië om het le ven gekomen toen het voertuig waar hij in zat op een mijn reed. Een 39-jarige sergeant eerste klas uit Ede raakte door het onge val zwaar gewond. Hij heeft onder meer een gebroken rugge- graat. Een 35-jarige majoor uit Bennekom liep snijwonden en mogelijk ook kneuzingen op. De drie Nederlanders, allen be roepsmilitair, maakten deel uit van de VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. De 25-jarige sergeant is de eerste Neder lander die in het voormalige Joegoslavië om het leven is geko men als direct gevolg van de oorlog daar. Eerder Kwam een vrouwelijke korporaal om het leven toen ze onder een vrachtwa gen terecht kwam. Dronken kapitein van boord gehaald Rotterdam De rivierpolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwe Waterweg de 55-jarige Engelse kapitein van de Britse coaster Ambiance van boord gehaald, nadat hij tussen Hoek van Holland en Maassluis een lichtbaken had ge ramd. Een blaastest wees uit dat de man een alcohol-promillage van 3,0 had. De kapitein was met een lading lijnzaad op weg van Engeland via Hoek van Holland naar Wageningen, maar raakte halverwege het spoor bijster. Het schip is naar de Parkkade in Rotterdam gebracht waar een uit Engeland overgevlogen kapi tein het roer heeft overgenomen. Wildwest in Amsterdam Amsterdam De politie van Amsterdam is op zoek naar een groep onbekenden die gisterochtend in alle vroegte schietend door het centrum van de stad is gewandeld. Volgens een woord voerster van de politie werden op de Amstel, tussen de Stopera en het Muntplein tientallen patroonhulzen gevonden. In vier auto's op het traject bleken kogelgaten te zitten. Er zijn geen mensen geraakt omdat de schutters volgens de woordvoerster blijkbaar niet gericht vuurden. Politie ontzet stuntende automobilist assen Een 32-jarige man uit Groningen die zaterdagmiddag in het centrum van Assen de blits wilde maken met zijn Ameri kaanse slee, is door de politie gered uit de handen van een aan tal woedende omstanders. Dat gebeurde nadat hij vijf mensen had aangereden. Volgens de politie van Assen werd de Gronin ger nogal in beslag genomen door het imago dat zijns inziens bij zijn Cadillac hoorde. Toen hij met de auto wilde wegrijden, gaf hij zoveel gas dat hij drie overstekende voetgangers van de sok ken reed. Alle drie raakten gewond. Vervolgens ramde de auto een fiets waardoor een moeder met kind onderuit gingen. Zij bleven ongedeerd. Na proces-verbaal is de man vrijgelaten. Amersfoorter gedood bij schietpartij utrecht Een twintig man sterk recherchebijstandsteam van de politie Utrecht onderzoekt de gewelddadige dood van een 34-ja- rige man uit Amersfoort. Passanten vonden het door kogelscho- ten zwaar gewonde slachtoffer in de nacht van zaterdag op zon dag in de gemeente Abcoude, vlak bij de oprit van de snelweg A2. De Amersfoorter overleed op weg naar het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. Vernielingen voetbalsupporters zwolle De spoorwegpolitie heeft zaterdagavond samen met de politie van Zwolle 36 supporters van FC Zwolle aangehouden wegens vernielingen in de trein na een uitwedstrijd tegen Em- men. Tijdens de treinrit sneden de fans banken stuk en gooiden ze bankzittingen uit het raam. De conducteur waarschuwde de spoorwegpolitie, die op haar beurt de politie van Zwolle inscha kelde om samen op het station tot aanhouding van de vandalen te kunnen overgaan. Rechercheurs moeten onderduiken Amsterdam Twee Amsterdamse rechercheurs zijn enige tijd on dergedoken geweest in verband met dreigementen door crimi nelen. De rechercheurs zijn inmiddels weer aan het werk. Het bericht dat er een aanslag op de twee zou worden gepleegd, kwam twee weken geleden binnen. De korpsleiding nam het dreigement serieus en formeerde een speciaal team om te ach terhalen van wie het kwam. De rechercheurs kregen meteen zware bewaking. Het onderzoek in de zaak is nog niet afgerond. Ter Beek in Suriname -Haarlem Ten onrechte vermeldde een fotobijschrift op de bin nenlandpagina van afgelopen zaterdag dat minister Pronk op bezoek is in Suriname. Het betreft in werkelijkheid diens collega van defensie, Ter Beek. den haag gpd Enkele opvallende punten uit het D66- verkiezingsprogramma zijn: inkomensverschillen moeten groter worden het financieringstekort moet met bij na twee procent dalen tot 2,25 procent binnen een jaar alle bijstandsuitke ringen stopzetten; alle uitkeringsge rechtigden moeten hun uitkering op nieuw aanvragen belastingvoordelen voor banken en pensioenfondsen zodat zij gaan inves teren het belastingvoordeel voor een al leenverdiener moet langzaam verdwij nen. Alleen als betrokkene ouder is dan 45 jaar moet het huidige systeem wor den gehandhaafd een heffing op energie, opbrengst vier miljard gulden voordat produkten op de markt ko men, moet het effect op het milieu vaststaan de afvalberg moet tien procent klei ner worden bij investeringen in woningbouw, in dustrie of infrastructuur moet één pro cent van het bedrag worden besteed aan groenvoorzieningen gas- en oliewinning in de Waddenzee mag als de natuur daardoor niet wordt bedreigd pas als er echt veilige kerncentrales bestaan en er een oplossing is voor het afval, mogen er nieuwe kerncentrales komen. De bestaande kerncentrales worden gesloten als zij technisch 'op' zijn benzinaccijns gaat omhoog. Er komt een electronische tol of een spitsvignet subsidies openbaar vervoer afbou wen uitbreiding van het wegennet alleen nog om echte knelpunten op te lossen vliegen wordt duurder door BTW op tickets en accijns op kerosine nachtvluchten worden verder be perkt Zestienhoven gaat dicht, Schiphol mag onder voorwaarden uitbreiden de Betuwelijn kan er onder strikte milieu-eisen komen. De hogesnel heidslijn tussen Antwerpen en Amster dam mag er komen de landbouw moet milieuvriendelijk produceren. Zo niet dan moeten de bedrijven worden gesloten de Eerste Kamer moet verdwijnen. De Hoge Raad moet wetsvoorstellen meer aan de Grondwet toetsen de premier moet ministers en staats secretarissen kunnen ontslaan ambtenaren moeten worden gelijk gesteld met andere werknemers de vier grote steden moeten met de randgemeenten een regio vormen meer politie én cellen een aparte gevangenis voor drugver slaafden softdrugs worden gelegaliseerd er komt een fonds voor topsporters de gezondheidszorg wordt volgens het plan-Simons hervormd de studiebeurs wordt gekoppeld aan de studieprestatie. Wie te lang over de studie doet, raakt de beurs kwijt en moet maar gaan lenen bij de bank. Ou ders die niet of te weinig betalen, wor den via de belastingdienst aangepakt er mag niet meer worden bezuinigd op Defensie 'De bezem door de bijstand' De inkomensverschillen moeten onder een volgend kabi net groter worden. Uitkeringen en minimumloon mogen de stijging van de lonen in de bedrijven niet meer onver kort volgen, maar moeten daar een procent bij achterblij ven. Bij koopkrachtverlies moet iedereen er evenveel op achteruit, alleen voor bejaarden en gehandicapten wordt een uitzondering gemaakt. De bezem moet door de bij stand worden gehaald. Binnen een jaar moeten alle bij standsuitkeringen worden stopgezet. Vervolgens moeten uitkeringsgerechtigden hun uitkering opnieuw aanvra gen. de uitkeringsgerechtigden de dupe van het D66-beleid. CDA en WD hebben nog niet gerea geerd. D66-leider Van Mierlo noemde de PvdA-kritiek „een gotspe". D66 wil de lonen matigen en is voor belasting- en premiever- den haag gpd Dat staat in het D66-verkie- zingsprogramma 'Ruimte voor de toekomst' dat het afgelopen weekeinde is gepresenteerd. PvdA-fractieleider Wöltgens vindt dat de laagstbetaalden en laging. Zo wordt arbeid goedko per waardoor nieuwe banen ontstaan. Hoeveel banen meldt de partij niet. Op de sociale ze kerheid wil D66 5,8 miljard be zuinigen. Het leeuwedeel, drie miljard gulden, wordt gevonden door de uitkeringen en het mi nimumloon geen gelijke tred te laten houden met de loonstij ging in het bedrijfsleven. D66 wil de Ziektewet afschaffen. Ook moet het moeilijker worden een WW-uitkering te krijgen, de WAO moet alleen nog gelden voor bijna volledig arbeidsonge schikten. Op de kinderbijslag wordt zeshonderd miljoen gulden be zuinigd door de kinderbijslag te bevriezen en de toename van het bedrag per kind na het tweede kind te staken. Verder wil D66 4,2 miljard gulden be zuinigen in de overheidsuitga ven. Het betreft dan vooral sub sidies (1,2 miljard gulden) en opbrengsten van fraudebestrij ding (1 miljard gulden). Extra geld steekt D66 in ont wikkelingshulp (300 miljoen), hulp aan de landen in Midden- en Oost-Europa (300 miljoen), aankoop natuurterreinen (200 miljoen) en de binnenlandse veiligheid (700 miljoen). D66 wil verder een heffing op energie, die vier miljard gulden moet opbrengen. Daarnaast moet de belastingaftrek voor kosten van woon-werkverkeer (reiskosten forfait) voor de auto wegvallen. Het rijden in een auto van de zaak of met een lease-auto moet onaantrekkelijker worden door fiscale voordelen te schrappen. Zo kan er nog eens een miljard gulden vrijkomen. Dat geld wordt besteed aan be lastingverlaging voor allen, lage re premies voor werkgevers, ho gere belastingaftrek voor ar beidskosten, hét schrappen van de belasting die wordt betaald bij aankoop van een huis en het afschaffen van de vermogens belasting. D66 gaat uit van een econo mische groei van 1,75 procent per jaar. Het financieringstekort moet een kleine twee procent dalen tot 2,25 procent. De las tendruk moet, afgezien van het plan rond de energieheffing, nog eens met twee procent om laag (tien miljard gulden). Kritiek op modefoto's in blad van NS amsterdam «anp Het blad van de Nederlandse Spoorwegen Rails dat in alle treinen ligt, heeft met de ge- welddadigde modereportage 'Dressed to kill' de grenzen van wat maatschappelijk aanvaard baar is overschreden. Dat vindt de Raad voor de Journalistiek na bestudering van een klacht van het FNV Vrouwensecretari aat. Rails presenteerde vorig jaar in het augustus-nummer een modereportage, waarin een vrouw door een man wordt ont voerd, vastgebonden en ge blinddoekt. Uiteindelijk wordt ze als lijk achtergelaten tussen stenen en afval. De foto's moes ten de aandacht vestigen op de kleren die man en vrouw dra gen. De reportage leidde tot fel le protesten van onder meer het FNV Vrouwensecretariaat en de landelijke vereniging Blijf van m'nLijf. De Raad voor de Journalistiek vindt dat bij het afbeelden van geweld in een mode-reportage de grenzen van wat journalis tiek aanvaardbaar is eerder zijn bereikt dan bij het afbeelden van geweld dat in werkelijkheid heeft plaatsgevonden. In die laatste gevallen valt het afbeel den van geweld binnen de jour nalistieke vrijheid. Het gerechtshof in Amster dam wees de kritiek van de ver eniging Blijf van m'n Lijf, die vond dat de mode-reportage in- k spireerde tot geweld tegen vrouwen, eerder van de hand. Het hof oordeelde dat verbod van een dergelijke reportage in strijd was met het recht op vrije meningsuiting. 'Program zo vlak als 't landschap' den haag.anp Met het programma van D66 kun je alle kanten op. Daar komt de kritiek van de vak bonden FNV en MHF samen gevat op neer. FNV-voorzitter Stekelenburg noemde het pro gramma van de democraten ,,zo vlak als het Nederlandse landschap". „De partij is meer op zoek geweest naar het mid den tussen CDA, PvdA en WD dan naar een verrassende kijk op de sociaal-economische problematiek." De milieupara graaf en het plan om door las tenverlichting en loonkosten matiging de werkgelegenheid te bevorderen, kan wel de goedkeuring wegdragen van de FNV. De grootste werkgeversorga nisatie VNO is tevreden dat D66 de collectieve lastendruk en het financieringstekort wil laten dalen. Tevreden is ook het NCW, al zet het verbond grote vraagtekens bij de finan ciële onderbouwing van de plannen. De foto die een vliegtuigspotter op 4 oktober 1992 maakte vlak voor de landing van de El Al-Boeing op Schiphol. I in de Bijlmer. amsterdam gpd vervolg van voorpagina Volgens een woordvoerster van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn de foto's uitge breid onderzocht door Boeing en andere instanties. „Zij kwa men niet tot dë conclusie dat die motor toen al duidelijk af wijkend gedrag vertoonde", al dus de woordvoerster. Dat zou kunnen betekenen dat sprake is van „natuurlijke vervorming": bij de landing kunnen vleugels doorzwiepen. De motoren van een Boeing 747 hangen ook in rusttoestand niet evenwijdig aan de vleugel. De binnenste motoren staan als het ware iets naar binnen ge keerd. Dat zou de afwijkende stand van de rechterbinnenmo- tor op de foto deels verklaren, maar niet afdoende. Verder laat de flexibiliteit van de vleugel zoveel speling toe dat de motoren aan één vleugel ten opzichte van elkaar enige mate een afwijkende stand kunnen hebben. Dat is het geval als op de motoren verschillende ver mogens staan. De foto is vlak voor de landing genomen. Dan wordt het stuwvermogen van de motoren afgehaald. Het is mo gelijk dat het vermogen van de ene motor iets sneller afneemt dan dat van de andere motor. Dat zou de verschillende stand van de motoren ten opzichte van elkaar óók kunnen verkla ren. Dat de foto's alléén ter analy sering aan Boeing en El Al zijn voorgelegd, noemt de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers, Baksteen, „een prima zaak, maar je kunt er niet mee volstaan". Het is ze ker nodig dat ook een onafhan kelijke onderzoeksinstelling de foto's nog eens bekijkt, meent hij. In het kader van het door het bureau Vooronderzoeken Luchtvaartongevallen ingestel de vooronderzoek is dat niet meer mogelijk, want het voor onderzoek is afgesloten. Dat onderzoek is echter lei draad voor de zitting van de raad voor de luchtvaart, komen de donderdag. Die zitting vormt het eigenlijke onderzoek naar de Bijlmerramp. Het rapport dat over die zitting zal worden opgemaakt, wordt in elk geval openbaar. Als de Raad het voor onderzoek op onderdelen on voldoende vindt, kan zij zelf aanvullend onderzoek instellen. De foto's zijn toevallig ge maakt door Michael Bertholet, een zogeheten vliegtuigspotter. Zijn vader, een professionele fo tograaf, heeft de foto's ontwik keld en opgestuurd naar het Bu reau Vooronderzoek Ongeval len. In mondeling overleg kwa men zij overeen dat vader en zoon over de foto's zouden zwijgen. De foto's maken on derdeel uit van het vooronder zoek dat niet openbaar is. Maar na verloop van tijd groeide bij de familie Bertholet het wan trouwen en besloten ze hun verhaal in de openbaarheid te brengen. Slachtoffer van Epese affaire schrijft boek den haag/frankfurt anp De Haagse uitgeverij Bzztöh komt met een boek waarin Jo- landa, slachtoffer van de in cestaffaire in Epe haar verhaal vertelt. Het boek wordt geschre ven door Bob Snoyink, die hel verhaal namens Jolanda op schrijft. Jolanda is een van dc twee slachtoffers in de incestaf faire. Ze heeft verklaard dat ze jarenlang seksueel misbruikt is. Baby's die uit incest werden ge boren, zouden zijn vermoord De eerste Nederlandsë druk komt in de winkels op de'dag dat de rechter uitspraak doet in de Epese incestaffaire. Dat is in de loop van volgend jaar. Drie miljoen trekvogels overgevlogen Zo'n tweeduizend vogeldeskun digen hebben gisteren tijdens de internationale vogeltrekdag ruim drie miljoen vogels geteld. Er zijn 250 soorten gesigna leerd. Dat hebben Vogelbe scherming Nederland en de Sa menwerkende Organisatie Vo gelonderzoek Nederland giste ren meegedeeld. Vogelbescher ming wil met de telling duidelijk maken dat Nederland een grote internationale verantwoorde lijkheid heeft voor trekvogels Van elke tien soorten wordt ei namelijk één met uitsterven be dreigd. De reis van de rosse grutto bijvoorbeeld is onmoge lijk zonder de Waddenzee. Aar de telling deden één miljoer mensen in negentig lander mee. Noodlanding para's perfect lelystad anp Jolanda Loos van de Paraclub Flevo uit Lelystad heeft gisteren een perfecte noodlanding uitge voerd in een weiland in de buurt. Vijf inzittende parachu tisten kregen kort na de start di rect het bevel uit het vliegtuig te springen. Niemand raakte ge wond. Loos had moeite met de noodlanding omdat -rondvlie gende oliespatten van de uit el kaar gesprongen.motor haar het zicht belemmerden. „Toen ik begreep dat er iets met de mo tor was wilde ik eerst terugkeren naar het vliegveld. Dat kon niet. Omdat we gelukkig al op twee duizend voet zaten, heb ik de para's bevolen het vliegtuig te verlaten." Eenmaal op de grond aangekomen, zag ze dat een ka potte drijfstang dwars door het motorblok was g AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT genval. aly knol President Nederlandse Bank: Duisenberg: „Daarvoor is het nodig dat we de economie uit het dal zien kruipen en dat zien we nu." De signalen daarvoor worden „steeds zekerder." Delors, voorzitter van de Eu ropese Commissie is ook opti mistisch. Volgens hem kan de EG in 1996 opnieuw een jaar lijkse groei van drie procent be reiken. De huidige werkloosheid van elf procent kan tegen het jaar 2000 tot zeven procent da len. Maar zover is het volgens Delors nog niet. Volgens hem zal de EG tussen 1993 en 1995 „eerst een moeilijke overgangs periode doormaken." De rente moet dalen en de loonkosten moeten lager. Verder moet de sociale zekerheid anders wor den gefinancierd. den haag gpd correspondent De Nederlandse economie klimt uit het dal. Eind dit jaar zal dat duidelijk zichtbaar wor den. Dat zei president Duisen berg van de Nederlandse Bank zaterdagavond in het Waalse Genval, waar de EG-ministers van financiën en economie bij een waren voor informeel over leg. Volgens Duisenberg kan de werkloosheid nog wel stijgen. Nederland zal in 1993 per sal do op een nul-groei eindigen, maar dat is volgens Duisenberg al hoger dan enkele andere EG- landen die in de min zitten. Voor 1994 heeft het Centraal Plan Bureau een groei van één tot anderhalf procent voorspeld. Het Landelijk Inspraakorgaan Antillianen spant een proces aan tegen de woningbouwvere niging WT in' Tilburg wegens discriminatie bij het toewijzen van huizen aan buitenlanders. WT werkt volgens een bepaald systeem waarbij mensen met een vergelijkbare leefstijl in de zelfde buurt een woning krijgen toegewezen. Daardoor viel een Antilliaans gezin buiten de boot. Het proces dient verder tegen de bewoners van de Veestraat in Tilburg die de afgelopen week racistische leuzen op een wo ning kalkten waar een Antilli aanse familie zou komen wo nen. De bewoners verhinderden zo de komst van de familie. Hpt Landelijk Inspraakorgaan Antillianen vindt het plaatsings beleid van WT „onfris omcla WT allochtonen in bepaalde wijken weert, als er al 'te veel allochtonen wonen. Volgen: voorzitter Pieters van het in spraakorgaan zwicht WT voo de wil van de blanken in de wijk. „Ménsen hebben het rech te wonen waar ze willen. Da geldt ook voor allochtonen." De Antillianen willen da staatssecretaris Heerma vat volkshuisvesting stappen on derneemt tegen Wr. Heerma i* fel tegenstander van het sprei den van buitenlandse gezinnen Enkele weken geleden schree hij in een brief aan de Tweedt Kamer dat „zo'n beleid eroj neerkomt dat gemeenten et verhuurders de woonwenser van minderheden niet respecte ren. Dat wijs ik af

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3