John Hume kwetsbare ritselaar voor Ierland Wil het echte D66 nu opstaan i Feiten&Meningen Wieldoppen MAANDAG 11 OKTOBER 1993 2 Eerst het Afrikaans Nationaal Congres, vervolgens de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie. Wordt de IRA de volgende die I de wapens neerlegt en vrede sluit? Staat Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politie- ke vleugel van de IRA of een nog schimmiger figuur, open lijk van de Legerraad van de IRA op het punt in de gewij de voetstappen te treden van Nelson Mandela en Yasser i Arafat? LONDEN JOHN TORODE I THE INDEPENDENT Als dat zo is, dan kan dat voor een groot deel op het <£>nto worden ge schreven van John Hume, het ket- tingrokende parlementslid voor het kiesdistrict Foyle in Londonderry (Derry volgens de republikeinen). De man die de bommenleggers en scherpschutters een kwart eeuw lang heeft getrotseerd, heeft het afgelo pen half jaar regelmatig in het ge heim overleg gevoerd met Adams. Onlangs maakten zij bekend dat zij het bijna eens waren over een agen da die „een solide basis voor vrede" zou bieden. Regerii gsfunctionaris- sen in Londen, Dublin en Washing ton hebben hun bedenkingen, maar zijn zo voorzichtig die niet te uiten. Hume, plaag van de terroristen en ouder staatsman voor een vredig, constitutioneel nationalisme, is geen gemakkelijk doelwit. Hij is een van de weinige politici van het morele kaliber dat nodig is voor een handreiking aan Adams, die door het Britse ministerie voor Noord-Ierland en de regering in Dublin lang als een paria is behandeld. Desondanks twijfelden enkele natio nalisten aan het oordeel van Hume, zijn arrogant lijkende beslissing het alleen te willen doen, en de wijsheid van zijn initiatief. Niemand zet ech ter vraagtekens bij zijn persoonlijke moed, afkeer van terrorisme, ver plichtingen ten aanzien van geweld loosheid of levenslange toewijding aan verzoening tussen nationalisten en Unionisten. De leider en medeoprichter van de SDLP komt uit een goed nest in Der ry, hoewel zijn overgrootvader een presbyteriaanse Schot was. Het, i grootste deel van zijn leven heeft hij ervoor gekozen te wonen in een agressief republikeins deel van de stad die hij in het Lagerhuis verte genwoordigt ondanks de herhaal de bedreigingen tegen zijn leven. Hij en zijn vrouw Fat, ook uit Derry, die optreedt als zijn secretaresse, heb ben daar vijf kinderen grootgebracht (zij werken of studeren allemaal bui ten de provincie). Hume werd temidden van discrimi natie en armoede geboren en opge voed. Zijn vader was bijna twintig jaar werkloos. John, zijn ouders en zijn zes jongere broers en zussen deelden twee slaapkamers in een rij tjeshuis in het noorden van de stad. Vanaf het begin zat hij echter in de lift en werd daarbij geholpen door de Britse regering. Hij was een van de eerste katholieke kinderen die STANDPLAATS TEL AVIV DEN HAAG CPD D66 staat volgens fractieleider Hans van Mierlo nog altijd links van het midden in het politieke spectrum. Hij voelt zich op die plaats wel thuis. Omdat echter de hele samenleving naar rechts opschuift, gaat ook D66 die kant op. „Maar relatief zijn wij niet van onze plaats gekomen", al dus Van Mierlo. Zijn opmerkingen werpen een aardig licht op het verkiezings programma dat D66 het afgelo pen weekeinde presenteerde. De titel 'Ruimte voor de toe komst' suggereert veel, maar het programma maakt dat niet waar. Sterker: het programma laat op een aantal punten zien dat D66 eigenlijk niet kiest. Op andere punten is men onduide lijk. Een voorbeeld. Een vergroting van de inkomensverschillen wordt goed gevonden. De ar beidsmarkt gaat er beter door werken. Uitkeringen en mini mumloon mogen daarom de stijging van de lonen in de be drijven niet onverkort volgen. In het programma staat dan dat uitkeringen en minimumloon de loonstijging maar voor de helft mogen volgen. Volgens de voorzitter van de commissie die het programma schreef, Bert Bakker, moeten uitkeringen en minimumloon een procent ach terblijven bij de loonstijging. Dat was de onduidelijkheid. Nu het niet-kiezen. Het vergroten van de inkomensverschillen acht D66 goed in tijden dal ie dereen de koopkracht ziet toe Hans van Mierlo tijdens de persconferentie van D66: „Dit programma lijkt het meest op het vorige van D66". foto anp paul stolk nemen. Daalt de koopkracht echter door een slechte econo mische situatie, dan moet ie dereen in gelijke mate inleve ren. In goede tijden kiest D66 dus voordenivellering, in slechte voor nivellering. Vreemd, want in tijden dat het economisch goed gaat en de koopkracht toe neemt, is er juist geld om iets voor de laagstbetaalden te doen. In slechte tijden ontbre ken die middelen veelal. Ook in het D66-program ma. Mini-stelsel Een ander voorbeeld. D66 kiest niet voor het mini-stelsel in de sociale zekerheid, zoals de WD heeft gedaan. Dat is op zich no bel. Aan de andere kant bezui nigen de Democraten wel een kleine zes miljard gulden in de sociale zekerheid. En dat is meer dan CDA en PvdA in hun verkiezingsprogramma hebben durven voorstellen. Ziektewet, WW, WAO, bijstand, Nabestaandenwet, kinderbij slag, het moet allemaal op de schop bij D66. Wat de financiële effecten daarvan zijn, met name voor de direct betrokkenen, la ten de Democraten in het mid den. Zoals in het hele ontwerp- verkiezingsprogrammade koopkracht overigens ont breekt. Er worden geen garan ties gegeven, is zo ongeveer de enige zinsnede die er over te vinden is. Naast de uitkeringstrekkers zul len vooral de lagere inkomens groepen de dupe zijn van de D66-plannen. Neem bijvoor beeld het plan om een energie heffing in te voeren voor huis houdens. Een heffing die vier miljard gulden moet opbren gen. Cijfers van Financiën ge ven aan dat de gasprijs dan met zo'n 33 cent per kubieke meter omhoog moet, de stroomprijs met achttien cent per kilowatt- Lasten die vooral bij de lagerbe- taalden neerkomen. Die groe pen gebruiken traditioneel de meeste energie. Het negatieve effect van de plannen voor de minima wordt door D66 er kend. Een oplossing is er niet voor. Hoogstens zou enige fase ring in de plannen kunnen, al dus Bert Bakker. Aardig gevonden, maar dan komt D66 klem te zitten met de vier miljard gulden opbrengst van de maatregel. En met de besteding daarvan: lastenver lichting voor allen. Terwijl las tenverlichting volgens de De mocraten juist nodig is om ar beid goedkoper te maken en zo meer banen te scheppen. Dat is overigens ook het pro bleem, als de energieheffing er wel komt en ook blijkt te wer ken. Dan zal de opbrengst te genvallen. Er wordt immers minder energie verbruikt. Dus heeft D66 minder geld voor de beloofde lastenverlichtingen is de cirkel weer rond. Wankelmoedig Er zijn nog veel meer voorbeel den in het programma te vin den die het wankelmoedige van D66 aantonen. Zo gaat men nu ineens akkoord met de WAO- ingrepen van het huidige kabfc net, maatregelen die de partij in de Kamer fel heeft bestreden. Hetzelfde geldt voor het plan- Simons, de stelselherziening ge zondheidszorg. Het kabinetsbeleid om het be-, drijfsleven meer lucht te geven, wordt nu onderschreven. Maar extra geld is er niet voor in het D66-programma. Integendeel zelfs. Het bedrijfsleven krijgt te maken met een korting van subsidies, terwijl de landbouw de nek om wordt gedraaid. Voor het jaar 2000 moet die sector worden gedwongen milieu vriendelijk te produceren. Zo niet dan is het over en sluiten. Van Mierlo verklaarde het hin ken op twee gedachten als volgt. D66 heeft geprobeerd het eigen ideaalbeeld van de toe komst in overeenstemming te brengen met regeermacht. Re geren doe je in dit land met an deren, dus moetje compromis sen sluiten. De eigen wijn ver watert. D66 heeft de afgelopen jaren al een loyale oppositie gevoerd te gen het kabinetsbeleid. Een groot deel van de CDA - PvdA - plannen werd gesteund. Het heeft D66 in de gunst van de kiezers omhoog gestuwd. Bij verkiezingen nu zou men van twaalf naar zo'n dertig kamer zetels gaan. Van Mierlo en zijn companen willen de huidige lijn dus door zetten. Of, zoals de leider zelf zei: „Dit programma lijkt het meest op het vorige van D66". Terwijl de inleiding van het stuk toch begint met de zinsnede dat vrijwel alles om ons heen de af gelopen vijf jaar is veranderd en wij dus ook meemoeten. Wil het echte D66 nu opstaan. De wachtcommandant die ons in het politie bureau van Eilat te woord zou staan, was juist aan zijn avondmaal begonnen. „Buiten wach ten", commandeerde een norse politievrouw. Ze wees naar de achterkant van het gebouw, waar zich een soort veranda bevond. Daar stond ik even later met mijn gezin de minuten af te tellen. Het was heet en de wachtcomman dant haastte zich niet. Na een minuut of tien stopte er een politiebus- je. Twee agenten trokken een tegenspartelende arrestante van de achterbank: een jonge vrouw van een jaar of twintig, met gescheurde kleren en een opgezwollen gezicht. De dienaren van de Israëlische wet sleepten de geboeide vrouw over de rotsige grond, waarbij ze rake trappen uitdeelden. Bij het terras aangekomen sjorden ze de arrestante overeind. Vervolgens plaatste een van de twee een paar goed gerichte stom pen in haar rug, zodat ze voorover tegen de betonnen trap sloeg. Hysterisch huilend werd ze afgevoerd. Het sadistische tafereel maakte diepe indruk op mijn kinderen. Mijn dochter van acht was niet meer tot bedaren te brengen. Op aanmer kingen van onze kant reageerde de politie vrouw achter de balie met een vervaarlijk ge schreeuw. De twee dienders namen een drei gende houding aan en voorspelden dat hun wachtcommandant zou weigeren ons te woord te staan als we ons niet met onze eigen zaken bemoeiden. Het was een in menig opzicht passend slot van een paar vermorste vakantiedagen in Eilat. Als ergens het adagium opgaat dat God de natuur heeft geschapen en de mensheid de steden, dan is het wel aan deze 'Israëlische Rivièra'. De zee is azuurblauw en kristalhelder, de palmen wuiven verleidelijk in een zoele wind en de zon laat geen seconde verstek gaan. De Schep per heeft werkelijk niets nagelaten om de le lijkheid van de stad, waarvan de kustlijn wordt gedomineerd door roestige haveninstallaties, extra te laten uitkomen. Om Eilat als vakantiebestemming een kans te geven, heeft de Israëlische overheid het tot BTW-vrije zone verklaard. Maar aan de prijzen is dat niet te merken. Bovendien doet het Is raëlische horeca-personeel niet de geringste moeite te verbergen dat het gasten liever ziet gaan dan komen. Bij onze aankomst in het nieuwste hotel stond het publiek in drommen voor de receptie. „Zevel! Zevel! (Vullis, vullis!)", schreeuwde een zwaar behaarde en met gou den kettingen behangen gast, gestoken in een niet op zijn buik berekend sportbroekje. Zijn peperdure kamer was niet op de hem beloofde tijd gereed en de rest van de meute uitte soort gelijke klachten. Wie langer dan drie uur in de pompeuze lobby op zijn sleutel moest wach ten, kreeg één consumptiebon. Daarop stond met nadruk vermeld dat deze niet was bedoeld voor alcoholische dranken, want al te goed is buurmansgek. Het luxe hotel had de sfeer van een camping. Wat had ik graag een mitrailleur leeggeschoten op de manshoge luidsprekers aan de rand van zwembad en zonneweide. Mijn dochter trapte in een zeeëgel (het wordt tijd dat de gemeente Eilat die eens uit het water laat vissen!). En tenslotte stalen onverlaten zonder twijfel in woners van Eilat de wieldoppen van mijn auto. Zo kwamen we dus op de laatste dag in het po litiebureau terecht. Toen de wachtcomman dant was uitgegeten, sjokte hij naar zijn kan toortje waar mijn vrouw hem van de diefstal op de hoogte stelde. Zijn reactie was typisch Eilat: „Wieldoppen? Haal je me daarvoor van mijn eten?" AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Door genoeg te bieden om zichzelf oppervlakkig gezien redelijk te laten lijken in de ogen van de katholieke middenklasse maar niet genoeg om Londen en de Unionisten aan de conferentietafel te krijgen zou de IRA zichzelf alleen maar goed doen, en tegelijkertijd Hume in diskrediet brengen. Unionistische politici doen openlijk geringschattend over zijn initiatief, dat zij presenteren als een poging een nationalistisch front te creëren dat de SDLP, via Sinn Fein, met de IRA ver bindt. De verboden Ulster Freedom Fighters hebben Hume beschuldigd van „drinken met de duivel terwijl de volgelingen van de duivel doorgaan met hun sectarische massamoorden", en hebben duidelijk gemaakt dat aan vallen op de aanhangers van de SDLP zullen doorgaan totdat een eind is ge maakt aan de besprekingen tussen Hume en Adams. Hume heeft de mensen van goede wil openlijk gevraagd „pas te oordelen wanneer het proces is afgerond". Ve len zullen hem, voorlopig, het voor- archieffoto deel van de twijfel gunnen. Maar als dit initiatief uiteindelijk op niets uit loopt, zal het oordeel over hem waarschijnlijk hardvochtig zijn. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET profiteerden van de introductie van examens voor 11-jarigen. Hij slaagde daarvoor in 1950 en werd toegelaten tot het plaatselijke gymnasium St. Columb. Hij volgde een paar jaar een priester opleiding totdat hij besloot dat hij daar geen roeping voor had. Dus keerde hij halverwege de jaren zestig terug naar huis en werd leraar Frans. Hij was betrokken bij zelfhulpprojec ten, waaronder de Credit Union, een vorm van coöperatieve bank. Zijn ontwikkeling voerde via de burger rechtenbeweging in 1968 en Stor- mont in 1969 naar de vorming van de SDLP in 1970. Hij werd staatssecreta ris van handel in de onder een onge lukkig gesternte geboren uitvoerende macht van 1974, en vijf jaar later lid van het Europese Parlement. Al deze jaren sloot hij nooit een com promis met de mannen van het ge weld. Als gevolg daarvan werden zijn auto's verscheidene malen in brand gestoken, en werden door leden van de extreme vleugel van de IRA, die hem als verrader zagen, pogingen gedaan brand bommen zijn huis in te gooien. Nu kan hij vrezen voor aanslagen op zijn le ven door paramilitaire loyalisten, die zich richten tegen aanhangers van de SDLP. Vorige week heeft Hume er flink de vaart in gehou den toen hij. vergezeld van een tiental zakenlieden uit Derry, door Amerika vloog. De reis was lang van tevoren gepland, en had het deugdzame doel de historische stad aan Amerikaanse investeerders te verkopen. Het parle mentslid voor Foyle, een van de twee kiesdistricten waarin Derry is verdeeld, is in het vergaren van in vesteringen voor arbeids plaatsen net zo serieus als zijn medereizigers. Men moet wel bewonde ring hebben voor de vaar digheid waarmee hij zijn stad aanprijst, van Was hington tot Brussel, aldus een Unionistische politi cus. Hume is er met name trots op dat hij een Amerikaanse computer producent heeft overgehaald een fa briek neer te zetten aan de rand van Derry. In de Verenigde Staten wonen zo'n 50 miljoen mensen van Ierse af komst. Hume erkende al snel nadat hij in de politiek was gegaan het po tentiële belang van die band. Zijn doel was Washington te gebruiken om concessies van Londen los te krij gen, en de Iers-Amerikaanse politie ke klasse over te halen de stroom dollars naar de IRA te stelpen. Hij heeft de Verenigde Staten sindsdien meedogenloos bewerkt, net zoals hij Europa heeft bewerkt. De zichtbare uitingen van zijn band met Amerika zijn te zien in zijn niet te kleine buitenhuis in Donegal, vanuit Derry net over de Ierse grens. Een bronzen borstbeeld van Teddy Kennedy heeft een prominente plaats in de huiskamer, en de muren zijn behangen met eredoctoraten en vredescertificaten en dat soort din gen van Amerikaanse universiteiten en instituten. Zijn contacten en aanzien in de VS kennen eenvoudig hun gelijke niet en Hume houdt ervan op een voet stuk te worden geplaatst. „Het heeft wel iets om John op een Democrati sche conventie te zien", aldus Lord Holme, voormalig voorzitter van de Liberale Partij en de Liberaal-Demo cratische woordvoerder voor Noord- Ierland. „Hij wordt aan alle kanten op handen gedragen en kan zich vanwege zijn gevolg van senatoren en congresleden nauwelijks bewe gen." Het belang van een dergelijk entree op dit beslissende tijdstip kan niet worden overdreven. Maar thuis be staat flink wat irritatie, dat Hume veel voorkomender is naar Amerikaanse politici en The Boston Globe dan naar de opinievormers in de Ierse Repu bliek of Noord-Ierland. Het is voor sommige van zijn oude vrienden en bewonderaars in Ameri ka en elders moeilijk te begrijpen wat Hume van plan is. De afgelopen twee jaar heeft hij het ten slotte tot zijn zaak gemaakt de Ierse Amerikanen te laten afzien van hun overgebleven romantische steun aan 'de jongens' van de IRA en Sinn Fein, om zo de fondsen te verminderen die worden gebruikt voor de aanschaf van wa pens en explosieven. Voor een voor malige correspondent in Washington is echter „Johns aanzien zo groot, dat hij geen bijzonderheden had hoeven geven over zijn besprekingen met Sinn Fein. Als hij om steun vraagt, krijgt hij het." Bij terugkeer, met de Amerikaanse steun veilig in orde gemaakt, is Hu- me van plan een meer gedetailleerd rapport uit te brengen aan de Ierse regering die net als haar Britse te genspeelster ieder formeel contact met Sinn Fein weigert. „Men is scep tisch in Dublin, net als in Londen en Washington", aldus een Ierse diplo maat. „Maar men moet zich het aan zien voor ogen houden dat John in de Republiek heeft. Als hij aankwam met de mededeling dat hij zojuist heeft ontdekt dat de aarde plat is, zou de premier hem met respect moeten ontvangen om deze ontdek king te bespreken. En al helemaal als hij kon zeggen dat Teddy Kennedy dat ook dacht." Dus kan Hume een rol spelen op het internationale toneel. Maar wie ver tegenwoordigt hij thuis? Het botte antwoord is: een absolute meerder heid van kiezers in zijn kiesdistrict, Foyle, en een overweldigende meer derheid van nationalisten. Hij kreeg bij de laatste algemene verkiezingen 51.5 procent van de stemmen, Mar tin McGuiness van Sinn Fein kreeg 17.6 procent en Gregory Campbell, van de Democratie Union, kreeg 26,4 procent. De mannen strijden al sinds de verkiezingen van 1983 om de ze tel en de percentages zijn nauwelijks veranderd. Het meer uitgewerkte antwoord is: ondanks zijn stijl van stevig drinken de ritselaar is hij de zienswijze en waarden van de ontluikende katho lieke middenklasse gaan vertegen woordigen, die van het minder wor den van de discriminatie en van de vloedgolf van hulp en investeringen in de provincie heeft geprofiteerd. Dergelijke mensen blijven onwrik baar nationalistisch, maar net als Hume zijn zij bereid de realiteit van de Unionistische traditie te aanvaar den. Zij zijn moe van de oorlog en bang voor geweld, corruptie en orde loosheid. „Zij willen verenigingen vrede en voortgaande welvaart en zij willen op kunnen schieten met hun protestantse buren", aldus een waarnemer. Voor Hume is het pro blematisch om aan de verwachtin gen te voldoen. De IRA heeft geen te ken gegeven van goede wil en blijft meedogenloos bommen plaatsen. Het terroristische hart blijft liggen in de getto's in de binnensteden, en Hume is altijd de favoriete gehate fi guur geweest in dergelijke gebieden. Enorme ravage na een bomaanslag van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Bangor. Britse militairen patrouilleren in de straten van Belfast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2