Wielersport eist weer slachtoffer Kleine overwinning met grote gevolgen voor schakers Philidor c Sport ïpv MAANDAG 11 OKTOBER 1993 Vader en oom verzoenen zich na dood van Geert de Vlaeminck De plotselinge dood van Geert de Vlaeminck zaterdag in Heist op den Berg heeft de Belgische wielerwereld op nieuw in rouw gedompeld. De zoon van meervoudig-we- reldkampioen veldrijden Eric en neef van de illustere i klassiekerkoning Roger is de achtste jonge renner in de j laatste zes jaar die aan een acute hartstilstand is overle- !den. DEN HAAG FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER I De Vlaeminck junior was zater dag deelnemer aan de jaarlijke cross in Heist op den Berg. In een afdaling werd de 26-jarige coureur getroffen door een hartstilstand. De in het West- vlaamse Eeklo geboren veldrij der kwam daarna tegen een boom tot stilstand, greep nog naar zijn pols, maar bleef enkele seconden later roerloos liggen. Ter plaatse werd vergeefs ge tracht de renner te reanimeren. Een half uur na aankomst in het ziekenhuis van Bonheiden maakte de volledig verslagen Eric de Vlaeminck, ais bonds coach aanwezig bij de wed strijd, het overlijden van zijn enige kind bekend. De dood van Geert de Vlae minck komt ruim een jaar na het plotselinge overlijden van zijn leeftijdgenoot Wim Lam- brechts. De mountainbiker stierf op 16 augustus van het vorig jaar onder identieke om standigheden tijdens een wed strijd in Overijsse. Maar de reeks van jonge Belgische cou reurs die aan een plotselinge hartstilstand bezweken, is in middels al veel langer. Professional Geert Vande- walle (23, in 1988), amateur Dirk De Cauwer (24, in 1988), amateur Geert Reynaert (21, in 1990), prof Patrice Bar (23, in 1990), amater Jürgen De Cock (21, in 1991) en amateur Philip pe Van Coningsloo (24, 1992) overleden eerder door een acu te hartstilstand. In Nederland leidde de dood van onder andem Johannes Draayer, Bert Oosterbosch en Connie Meijer twee jaar geleden tot een onderzoek van de Ne derlandse Hartstichting. Profes sor Mosterd, bijzonder hoogle raar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, kwam toen niet verder dan de conclusie dat het grote aantal doden in korte tijd 'sta tistisch toeval' was. Volgens Mosterd was het eveneens 'toevallig' dat de sterf gevallen zich voordeden in de periode dat het gebruik van het preparaat erytropoëtine (EPO) in het peloton in zwang zou zijn geraakt. EPO bevordert de aan maak van rode bloedlichaam pjes, 'de transporteurs' van zuurstof. Theoretisch zou het zo kunnen zijn dat het leidt tol stolling van het bloed in de klei ne, vitale delen, zoals de krans slagader. Dat zich nadien in Nederland minder sterfgevallen voordelen kan volgens Mosterd te maken hebben met de verfijning van het dopinggebruik. Ook kan het zijn dat 'de schrik' er sindsdien in zit en renners minder risico's nemen. De Belgische cardioloog Luc Janssens pleitte gisteren voor regelmatige keuringen van cou reurs. Als we een afwijking vin den, kunnen we de betreffende sporter in elk geval aan de kant houden." Kleine onvolkomen heden in het lichaam kunnen in topsport genadeloos worden af gestraft. Over de medische begeleiding zie hij: „Aan de medische bege leiding door niet goed opgeleide verzorgers is een reëel risico verbonden. De renners denken dat hun begeleider meer weet dan in werkelijkheid het geval is". Janssens meent dat korte, he vige, inspanningen, zoals in het geval van de veldrijders, grotere gevaren herbergen dan duur- trainingen. ,,Door training op weerstand kan een verdikking van de hartspier optreden, zon der dat het volume van het hart toeneemt. Ik begrijp best dat die weerstandtraining het ver schil maakt tussen winnen en verliezen. Toch pleit ik ervoor in het geval van jonge renners meer de nadruk te leggen op duurtraining. Laat die jongens een kleine versnelling trappen in plaats van te streven naar succes op de korte termijn." Geert De Vlaeminck was een renner die over korte afstanden enorme snelheden kon ontwik keien. Hij werd geprezen om zijn klasse, verketterd om zijn grilligheid. Aanvankelijk nam zijn vader, liefst zeven keer we reldkampioen cyclocross, hem onder zijn hoede. De twee groeiden uiteen door de steeds steeds heviger kritiek van pa op zijn zoon, op wie door zijn ach ternaam al meteen een grote druk rustte. Onder de hoede van oom Roger kwam daarin geen verandering. Wel leidde het tot ruzie tussen beide oud toppers. Eric verweet Roger zijn zoon te hebben afgenomen. Onder leiding van zijn oom ging het aanvankelijk beter met het talent. ,,Over twee kilometer is hij rapper dan wie ook", sprak Roger destijds. „Alleen is jammer dat hij het leven van de makkelijke kant neemt. Soms raakt hij drie dagen geen fiets aan." Vorig jaar besloot Geert zijn eigen weg te kiezen. Hij werd amateur en won begin dit jaar de nationale titel. Kort daarna trad hij in het huwelijk. Een Bel gisch weekblad ondernam in het voorjaar een poging de fa milie bijeen te brengen, maar de drie bleken uit elkaar ge groeid. Na de dood van Geert zater dag in Heist op den Berg be loofden Roger en Eric de Vlae minck een einde te maken aan hun familievete. Eric de Vlaeminck, vader van de overleden veldrijder Geert, in gelukki ger tijden. FOTO'ARCHIEF Kasparov heeft titel voor het grijpen LONDEN RTR Met de overwinning in de vijf tiende partij heeft Gari Kaspar ov een forse stap gezet in de richting van prolongatie van zijn wereldtitel in de versie van de Professional Chess Associa tion (PCA). Hij leidt nu in de strijd tegen zijn Engelse uitda ger Nigel Short met 10,5 - 4,5 punten. De 30-jarige Kasparov was za terdag door de overwinning, na vijf remises, uitgelaten. „Dit was mijn beste partij tot nu toe. Ik denk geen fouten te hebben ge maakt." Kasparov, die met wit speel de, had vanuit de opening licht voordeel. Hij bouwde dat zorg vuldig op. Toen Kasparov in tijdnood dreigde te raken, ver wachtten de toeschouwers een spannend vervolg. Niet Kaspar ov maar Short bezweek onder de druk. De 28-jarige Brit bracht de experts met zijn 28ste zet d5xe4 in verwarring. Kasparov kreeg daardoor de gelegenheid met zijn centrale pionnen naar voren te gaan. Short verloor een toren en een pion tegen een paard. Dat verlies liet hem geen andere keus dan op de 39ste zet de strijd te staken. Omdat het muntstuk precies de goe de kant oprolde, was het voor de eer ste schaakteams van LSG en Philidor zaterdag een geslaagde competitie dag. LSG won met het kleinst moge lijke verschil (5 1/2-4 1/2) van het Bossche HMC, terwijl Philidor met dezelfde minimale marge het Roosendaalse De Pion de baas bleef. Philidor ontpopte zich daarmee in de eerste klasse B zelfs tot een tame lijk verrassende mede-koploper. In de hoofdklasse deden zich op merkelijke ontwikkelingen voor. Het eerste team van Volmac/ Rotterdam struikelde met een 5-5 gelijkspel bij Amstelveen. De Leidse inbreng was voor de Rotterdammers, na aan Am- stelveense zijde ondermeer een ver rassende winst van oud-Philidor- man Peter Gelpke op Gena Sosonko, in de slotfase van het duel van cru ciaal belang. Het streven om de schade tot een gelijkspel te beperken stond toen voorop. Rini Kuijf kon daarbij met hangen en wurgen een halfje uit het vuur slepen tegen Piet Peelen, terwijl Marcel Piket een eind spel tegen Menno Okkes tot winst voerde. Bij absentie van Jeroen Piket (met Timman naar Jakarta) nam John van der Wiel de honneurs als kopman waar met een zege op de Duitse meester Loeffler. Het punt verlies van Volmac leek overigens te worden gecompenseerd door het tweede tiental, dat aartsrivaal HSG het vuur aan de schenen legde. Bij een 5-4 voorsprong gaan de Hilver summers er langs de rand van de af grond alsnog met de winst vandoor. Philidor lijkt met een gezonde portie vechtlust het verlies aan kwali teit te compenseren. Zelfs de deelna me van twee reserves mocht de pret tegen De Pion niet drukken. Kopman Nico Kuijf bracht in het Roosendaal met een goede aanvalspartij Penson danig in de moeilijkheden, de Belgi sche huurling kon echter in een eindspel met een minuspion alsnog ontsnappen. Piet Bakker pakte de aanvalszaken tegen een andere Belg, Baert, secuurder aan en tekende voor een overtuigende winst. Daarna werd het echter moeilijk voor de Lei- denaars, omdat Anne Reedijk niet in zijn spel geraakte tegen Maes en ook de invallende captain Michiel Ver geer tegen Van Eek kopje onder ging: 2 1/2-1 1/2. Jeroen van de Weijer zorgde vervolgens yoor een nuttig halfje ten koste van Doggen, waarna een in de tijdnoodfase slagvaardige Caroline Slingerland de score ten koste van Schuermans gelijktrok: 3-3. Het zag er toen even goed uit voor de Leidenaars, ware het niet dat Ab Smit tegen Donkers een goede stel ling verprutste en alsnog verloor. Wim Vriend maakte dit leed echter ongedaan door een paardeindspel bekwaam tot winst te voeren. Omdat Herman van Halderen een goede po sitie tegen oud LSG-er Charles Kuij- pers in handen had, besloot Fred Slingerland in een plus eindspel te gen Tolhuizen de kat uit de boom te kijken. Toen Van Halderen daadwer kelijk won, kon de oud jeugdkam pioen de vrede met een gerust hart tekenen: 4 1/2-5 1/2. Voor LSG is het nog altijd zoeken geblazen naar de juiste vorm. Ook tegen HMC konden de hooggespan nen verwachtingen namelijk niet worden waargemaakt. Rag de Graaff besloot tegen Obers in iets mindere stelling op safe te spelen en nam reeds na 12 zetten genoegen met re mise. Gelukkig voor het publiek lie ten in de Oegstgeester De Roode Leeuw verdere resultaten lang op zich wachten. Jeugdkampioen Edwin van Haastert kwam in de tijdnoodfa se als eerste over de brug door koel bloedig toe te slaan. Na dat succesje kreeg teamleider Gerard Vink de ene bittere pil na de andere slikken. Leon Konings liet zich met een pion voor sprong foppen door De Rooij, waar na Theunis Stelling en Mark Thiele kansloos de boot in gingen tegen Ha ring en Abeln. Belangrijk was vervol gens het volle punt dat Sjaak Sibbing in de tijdnoodfase tegen Van der Pol meesnoepte, wat de schade immers tot 2 1/2-3 1/2 be-perkte. De situatie leek in tweede zitting desondanks ui termate zorgelijk, totdat Stefan van Blitterswijk en Dirk Sikkel mindere stellingen tegen respectievelijk Ver hoeven en Van Heeswijk met veel moeite op remise hielden. Die mee vallers boden Peter Passenier en Ik Oei voldoende stimulans om hun voordeel op Van de Besselaar en Olt- hof uit te bouwen en de zege alsnog naar Leidse zijde toe te trekken: 5 1/2-4 1/2. imon Kistemaker, v trainer van Telstar, V over zijn collega van Haarlem, Hans van Doorne- veld in TV-sport op zondag, over de periode dat ze samen speelden bij Stormvogels: „Hans stond linksbuiten, ik linksback. Hij wipte de ballen op en ik maakte het af. Kistemaker in dezelfde televi- sie-uitzending op de vraag hoe veel geld de club te besteden heeft: Dat weet ik niet. En het interes seert me ook niks. Johan Derksen, ad junct hoofdredac teur, in VI: „Eigenlijk moeten we gewoon concluderen dat Dick Advocaat gefaald heeften on geschikt is voor deze job. Johan Cruijff wil graag met Oranje naar het WK in Ame rika, maar zit tijdens interlands hoofd schuddend voor zijn I televisie in Barcelo na, omdat hij niets begrijpt van de opstelling en de door de bondscoach uitgestip pelde tactiek. Voetballer Bryan Roy in Nieu we Revu: „Ik heb niet zo'n hoge pet op van het Engelse voetbal." Ajacied Frank de Boer in Nieu we Revu: „Ikzou nooit bij een Engelse club willen voetballen. Bij En gelsen schort het aan techniek. Een aantal genodigden in het TV-programma over de kritiek op bondscoach Dick Advocaat: Kistemaker: „Het accent ligt steeds op Cruijff. Advocaat zegt zelf dat Cruijff allemaal ondui- delijke dingen vertelt. Als Cruijff iets zinnigs te melden heeft, laat I hij dat dan uitspreken. Kan Adocaat er nu zijn voordeel mee doen. Hans van Doorneveld: „Laten we metz'n allen Advo caat steunen. Ik word kotsmisse lijk van dat gezeur." International Jan Wouters: „Belachelijk. Ik vind het niet passen in het wereldje. Of juist Advocaat, ook aanwezig in TV- sport, over Jan Wouters: „Wouters is een jongen, die lie ver een training afwerkt dan op zaterdagoch tend een wedstrijdje Bryan Roy over zijn voorberei ding op de interland Neder land - Engeland van komende woensdag: „Lekker een kaartje leggen en een boekje lezen. Graham Taylor, bondscoach van Engeland, woensdag te genstander van het Nederlands elftal in NRC Handelsblad: „Ik heb het altijd verkeerd ge- daan^Nu gaan we 't goed doen. idem: „Ik wil geen trainer zijn van een elftal dat slechts vier of vijf keer in een wed strijd op doel schiet." De vrouw van Wi- lem van Hanegem in de Volkskrant over het optreden van de Feyenoord- coach bij een oli- fantendressuur in het American Circus: Willem is een groot dieren vriend. We hebben zelf thuis twee konijnen. Mannen-bondscoach JoopAl- berda in NRC Handelsblad over het feit dat er zo moeilijk sponsors te vinden zijn voor het volleybal: „De bond heeft met de mannen- ploeg een Rolls Royce in de gara ge staan. Maar niemand wil er in rijden. En de pest is dat de af schrijving van zo'n ding enorm Dennis Bergkamp in de Tele graaf, reagerend op de kritiek na afloop van de wedstrijd San Marino-Nederland: „In Nederland is het nooit goed. Wat is dan genoeg tegen San Marino? 12-0,15-0. Zelfs als we met 25-0 winnen, dan pakken die Engelsen toch ook 25-0 tegen San Marino. Het is om het even. Die discussie heeft me gestoord. Idem: Natuur lijk zijn er voldoende mensen die zeggen dat de kwali ficatie al een feit had moeten zijn. Maar wat zulke negatieve- lingen ervan denken interesseert me geen barst. e Ajax Sportman B Combinatie heeft 1 weer een accom modatie om van te houden. Het gerenoveerde veld werd giste ren namelijk officieel speelklaar verklaard, zodat voor het eerst sinds half april weer eens 22 mannen over het maagdelijke veld konden gaan. Allereerst mocht de wethouder echter het genot van het verse gras voelen. Veel eerder dan verwacht overi gens, want door de overvloedige regenval van de afgelopen maanden waren de pollen har der gegroeid dan gepland. Het veld is compleet uitgerust met drainagesysteem, afrastering en zogenaamde ballenvangers ach ter het doel, waardoor de kosten van het geheel ongeveer een ton bedragen. Deze werden volledig door de gemeente Oegstgeest opgehoest. Meer nog dan de dank aan de gemeente gaat de erkentelijkheid van ASC-be- stuurder Ciggaar echter uit naar zusterverenigingen Oegstgeest en UDO. Deze clubs hebben hun accommodaties namelijk sinds half augustus belangeloos gedeeld met ASC. Toch lost de verbetering van het veld niet alle problemen op. Met 21 jeugdteams wordt de grasmat op zaterdag immers zeer intensief gebruikt, zodat de vraag rijst of normaal onder houd wel voldoende is om een mooie grasmat op zondag te ga randeren. Toch heeft Ciggaar goede hoop dat minder afgelas tingen zullen optreden, zeker omdat de verschuiving van het veld mogelijkheden biedt om E- en F-elftallen buiten het hoofd- veld te laten spelen. Peter van Vossen was gistermiddag de clown op het kinderfeestje. Zijn zoon van vier was jarig: het kleintje zou op deze grote feest dag niets merken van het ver driet van papa. De aanvaller sukkelt bij Ajax van de ene te genslag naar de andere. Afgelo pen vrijdag liep de 25-jarige ex- international een scheurtje in zijn knieband op. Het was zijn derde blessure in drie maanden. Van het dijbeen via trombose naar de knieband. Het lichaam laat Van Vossen al geruime tijd in de steek. „Steeds op belang rijke momenten", treurt de voetballer, met 12 miljoen de duurste Ajax-aankoop aller tij den. „Eerst miste ik het EK in Zweden door trombose, vervol gens miste ik de voorbereiding bij Anderlecht. Door de late transfer naar Ajax moest ik ook hier de voorbereiding laten schieten. Nu ik dan eindelijk fit en klaar ben, overkomt me dit weer." Van Vossen kon wel janken, toen de nieuwste kwetsuur zich openbaarde. Een blessure, de bank en dus mot bij Anderlecht; weer andere blessures, de bank en ook bij Ajax nog geen basis plaats. „Het is een klap in je ge zicht, zo voelt dat." De Zeeuw was juist bezig de laatste gehei men van het Ajax-concept te ontdekken. „Ik voelde me goed. Werd zelfs een beetje ongedul dig. Ik had met Van Gaal afge sproken om in minder dan twee weken vijf, zes wedstrijden in het tweede te spelen. Om wed strijdritme op te doen, maar ook om het Ajax-systeem onder de knie te krijgen. Daarna ver wachtte ik toch een kans in het eerste te krijg^p." De aanvaller mag nu wéér een maand revalideren. Van de tien wedstrijden bij Ajax kwam Van Vossen tot nu toe niet verder dan een handvol halfjes: in to taal nog geen negentig minu ten. Het einde is nog niet in zicht. „In de winterstop moet ik worden geopereerd aan mijn halswervel. Daar schijnt die trombose vandaan te komen. Maar als deze blessure lang duurt, zie ik daarvan af. Ik wil De basketballers van EBBC spelen in het toernooi om de Eu ropa Cup 2 tegen het Kroatische Split. Den Helder lootte zater dag in München een andere, minder problematische tegen stander uit het voormalige Joe goslavië, Rabotnicki uit Mace donië. De koppeling aan Split betekent voor EBBC in twee opzichten een discutabele opgave. De te genstander won onder de na men Jugoplastikaen Pop '84 vier keer de Europa Cup voor landskampioenen. De reis naar Split ziet de Bossche coach Cor van Esch ook om andere rede nen met tegenzin tegemoet. Het oorlogsgeweld in het voormali ge Joegoslavië schrikt de Bra bander af. De Europese voetbalunie (UEFA) gaf Ajax vorige maand gelijk in de weigering naar het nog altijd politiek onrustige ge Spectaculaire vangbal van Chicago-speler Joey Cora in het duel met de Toronto Blue Jays. De White Sox wonnen het afgelopen weekeinde de vierde wedstrijd in de strijd om de titel in de American League, maar gingen vervolgens vannacht weer onderuit (tussenstand 3-2 voor de Blue Jays). De winnaar van de 'best-of-seven-serie' gaat spelen om de World Series. In de (andere) National League-finale gaat de strijd tussen Philadelphia en Atlanta. bied af te reizen. Via Zagreb kwamen de Amsterdammers uiteindelijk voor hun wedstrijd tegen Hajduk Split in het Slo veense Ljubljana terecht. De in ternationale basketbalfederatie (FIBA) is minder voorzichtig. Het Belgische Mechelen reisde eind september wel naar Split. En keerde behouden terug. Eén speler van die club weigerde echter de trip te maken. Den Bosch voelt eveneens wei nig voor een reis naar Split. De clubleiding zal de Kroaten be naderen met het verzoek beide duels in Den Bosch af te wer ken. Mocht Split daar niet voor voelen, wordt om een duel op neutraal terrein verzocht. Van avond vergaderen de Braban ders over de situatie. De wed strijden van EBBC staan voor de dinsdagen 26 oktober en 3 no vember op het programma. EBBC en Split speelden twee ronden in het toernooi der landskampioenen. EBBC won van Wroclaw (Pol) en werd uit geschakeld door Leverkusen (Dui). Split verloor van Meche len. Vervolgens werden de clubs overgeheveld naar het toernooi der bekerwinnaars. Den Helder won daarin al van St. Vincent's uit Ierland. Voor de uitbreiding van het circuit van Zandvoort lijkt het laatste obstakel opgeruimd. Mi nister d'Ancona van WVC en haar collega van Economische Zaken, Andriessen, hebben toe gezegd financieel steun te verle nen om de laatste hindernis te verwijderen. De laatste van de tien eisen om de A-status te verwerven was een financiële compensatie voor het verlies van duinterrein. Het behelsde een bedrag van 750.000 gulden. Beide ministe ries dragen 400.000 gulden bij. Het restant wordt bij elkaar ge bracht door de Kamer van Koophandel, de gemeente Zandvoort, Provinciale Staten Noord-Holland en het Circuit Park Zandvoort. Voordat definitief een begin wordt gemaakt komt de stuur groep 'Plan van Aanpak' nog bij elkaar. Vervolgens moeten Pro vinciale Staten en de vaste ka mercommissie van Sportzaken zich buigen over het positieve advies van de minister. Verwacht wordt dat na vijf jaar onderhandelen eind februari, begin maart volgend jaar gestart kan worden met de aanleg van het Grand Prix-circuit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21