Laatste klassieker is voor Richard depport j Langeberg: kampioen en toch geen kampioen badmintonners mogen toekijken Rugbyteam klopt Duitsland Sport ïerste profoverwinning voor golfer Darran Clarke AAANDAG 11 OKTOBER 1993 20 chef ad van kaam, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 Dubbele WK hockey in Nederland irussel De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond heeft in 1998 wee toernooien om de vyereldtitels in huis. Tijdens een vergade- mg van de internationale federatie (FIH) in Brussel werd zater- lag zowel het WK voor de mannen als de vrouwen aan Neder- and toegekend. De combinatie is uniek. De KNHB, die in 1998 londerd jaar bestaat, beslist vermoedelijk maandag 18 oktober vaarde wedstrijden zullen plaatsvinden. \mstelveen, Den Haag en Utrecht hebben belangstelling ge- oond. Amstelveen beschikt over het Wagenerstadion, een speci- iek hdtkeycomplex, waar traditioneel de grote toernooien plaatsvinden. Den Haag wil tijdelijke hockeyvelden aanleggen in iet Zuiderparkstadion van ADO Den Haag en Utrecht heeft sta- iion Galgenwaard op het oog. Yzaga kampioenendoder in Sydney ydney Jaime Yzaga heeft gisteren de hoogste prijs in zijn ten- lisloopbaan binnengehaald. De 25-jarige Peruaan kreeg na zijn :ege in de finale van Sydney over de Tsjech Petr Korda (6-2 4-6 -6 7-6) een cheque van 146.000 dollar (275.000 gulden). Yzaga intpopte zich in de Olympische stad van het jaar 2000 als de ;ampioenendoder. De nummer 54 van de wereld ontdeed zich op weg naar de fina- e van de Amerikanen Courier en Gilbert, de Australiër Masur en le Kroaat Ivanisevic (in de halve finale). Arnaud Boetsch won in oulouse zijn tweede toernooi van het jaar. In een Frans onder- insje versloeg hij in de finale de als tweede geplaatste Cedric ^oline, verliezend finalist op de US Open, met 7-6 3-6 6-3. Verstappen test morgen weer 'andvoortJos Verstappen, gisteren toeschouwer tijdens de fi- laleraces in Zandvoort, is opnieuw door Footwork uitgenodigd /oor testritten. De 21-jarige Limburger komt morgen op het cir- iiit van Silverstone voor de derde keer in actie in de formule 1- lolide van de Engelse renstal. /erstappen en diens zaakwaarnemer Huub Rothengatter bestre- len dat sprake is van gesprekken met McLaren. Volgens Ro- hengatter berusten de berichten op een misverstand. ,,We wor- len direct en indirect door tal van renstallen benaderd, maar we lebben concreet nog geen contact gehad met McLaren", liet ïothengatter weten. Eubank en Benn in evenwicht manchester De bokspartij om de wereldtitel in het zwaarmid- Jengewicht tussen Chris Eubank en Nigel Benn leverde win- laars noch verliezers op. Het keiharde duel tussen de twee En- :lse grootheden werd zaterdagnacht op het voetbalveld van Manchester United voor 45.000 na twaeüf enerverende ronden inbeslist gegeven. ubank behield daarmee zijn WBO-wereldtitel, Benn bleef mon- iiaal kampioen bij de WBC. De verwachting is, dat begin vol gend jaar beide profboksers opnieuw tegen elkaar in de ring zul- en verschijnen. In november 1990 won Eubank het eerste ge- /echt tegen Benn op knock-out in de negende ronde. kwalificatietoernooi PCA gered '.oningen anp et WK-kwalificatietoemooi van de Professional Chess Association CA) in Groningen is gered. De financiële problemen zijn door extra jdragen van de gemeente Groningen en hoofsponsor Beheer Koop uchem nagenoeg opgelost. Het evenement wordt van 18 to 30 de- •mber gehouden. In Groningen kunnen zeven deelnemers zich plaatsen voor het kan- datentoernooi van de PCA, dat wordt aangevuld met de verliezer van tweekamp tussen de Rus Gari Kasparov en Brit Nigel Short. De PCA i de Stichting Schaak Groningen waren het in juli al eens geworden /er de organisatie van het kwalificatietoernooi. Pascal Richard met de beker en de bloemen na zijn zege in de Ronde van Lombardije. foto ap oegstgeest wim de grood autosportmedewerker De laatste races van dit seizoen hebben de Oegst- geester coureur Tom Langeberg uiteindelijk niet zijn tweede nationale titel opgeleverd. Met drie punten voorsprong op zijn naaste rivaal Peter Kox startte de Lotusrijder vanaf de tweede startrij, in gebouwd door de BMW's van de concurrentie. Langeberg had een prima start, maar werd wel volledig in de tang genomen door Kox en Pellink- hof, beiden in BMW. In de tweede ronde pakte Langeberg al de kop en liet die niet meer los. In teressant was wat er achter Langeberg gebeurde. Teamgenoot Marcel van Vliet had de opdracht naar een tweede plaats te rijden. Dan was Lange berg kampioen. Kox mocht maximaal derde wor den. In de negende ronde spinde Van Vliet echter en kreeg daardoor een lekke band. Frans Vörös, eveneens uitkomend in BMW, nestelde zich daar door op die derde plaats. Kox kwam niet meer in gevaar en pakte daarmee de titel. In punten ston den Langeberg en Kox na aftrek van de slechtste seizoensresultaten gelijk: 105. Maar omdat Kox meer overwinningen dit seizoen had geboekt (4 tegen 2) viste Langeberg achter het net. Van der Vaart Na een afwezigheid van drie races verscheen op de laatste racedag Jeffrey van der Vaart uit Voor schoten weer in de Opel Ascona Cup. Grote scha de en te weinig geld om die te herstellen, ver klaart zijn afwezigheid. Maar dit keer had hij zijn zaakjes goed voor elkaar. Zonder monteurs en zonder krik, maar alleen met een wielsleutel reed hij zich naar een voortreffelijke derde plaats. In de eindstand levert dit de Voorschotenaar een ze vende plaats op. Peter Furth uit Zandvoort eiste het laatste kampioenschap voor zich op. Voor de Opel Ascona's betekende deze dag tegelijk het einde. Omdat de auto's zo langzamerhand te oud worden, neemt de veiligheid af. Volgend jaar wor den ze opgevolgd door de Ford's Sierra. Van der Sloot Saridra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn werd in de eindstrijd om de Ladies Cup in de Ci- troën AX GTi Cup ook het slachtoffer van de af- trekpunten. Hoewel ze Francoise Loogman achter zich hield, ging de cup toch naar haar toe. Ex ae quo 52 punten in de Ladies Cup,, terwijl Van der Sloot over all op de vijfde plaats is geëindigd. Naaste rivale Loogman werd derde. Het kam pioenschap was al in handen van Donald Mole naar. Proper In de Ferrari Porsche Challenge Cup werd Lex Proper uit Oegstgeest in de klasse Standaard Plus met zijn Porsche 911 SC/RS slechts vierde. Veel maakte dat niet meer uit, want op Brands Hatch had hij zijn nationale titel al veilig gesteld. Wout van Reenen uit Voorschoten viel in de 13e ronde in de strijd van de produktiewagens tot twee liter wegens een lekke band uit. In het eind klassement betekent dit een tiende plaats. Kam pioen werd Cor Euser, net als de Voorschotenaar in BMW. Even flitsten zaterdagmiddag in Monza de beelden van de Ronde van Lombardije uit 1990 door het hoofd van Pascal Richard. Met zijn toenmalige Franse ploeggenoot Gilles Delion reed hij voor de overwinning in de Italiaan se herfstklassieker. Ploegleider Paul Köchli besliste des tijds dat de Fransman moest winnen. Drie jaar later her haalde de situatie zich, met dit keer de Italiaan Giorgio Furlan als tegenstribbelende teamgenoot. n bosch anp ululangkis, het Indonesische oord voor badminton, bete- •nt letterlijk veel terugslaan, jsi Susanti deed dat het afge- pen weekeinde bij de Dutch pen in Den Bosch beter dan ympisch titelgenoot Allan Bu- Kusuma. Met gracieuze be- egingen danste ze gisteren van Deense Camille Martin weg 1-7 11-1). Haar vriend en trainingspart- 2r liet zich in de finale van het iannen-enkelspel voor de veede achtereenvolgende maal i twee weken verrassen door Sn Deen. Bij de German Open as dat Stuer-Lauridsen, in de (aaspoort de geroutineerde oul-Erik Hoyer Larsen. De linkshandige speler uit openhagen, die zes en twee ar geleden ook al de open Ne- rlandse titel inpalmde, hield jn opponent diep in het ach- •rveld en pakte na 11-11 in de rde game met een paar fan- isiische schijnbewegingen de ïgc: 11-15 15-5 15-11. De Nederlandse toppers ke rn vanaf de tribune bewonde- •nd toe, behalve Jeroen van ijk, die op een bijbaan de ugd met badminton kennis •i maken. Waarom konden zij iet, wat de Denen kennelijk cl gelukt: winnen van de pieste ziaten? ,,()p die vraag had Hoyer Lar- •n zitten wachten: „Hetzelfde oen als ik. Je krijgt het niet ca- eau. Dat is een ding dat zeker is. Je moet trainen, zoals zij doen. Twee of drie keer per dag met een enorme intensiteit. En dan nog is het erg moeilijk. Zij hebben het geld, wij niet." Talent Dat geld, is volgens Hoyer Lar sen de doorslaggevende factor bij de ontwikkeling van nieuw talent. In Indonesië is dat geen punt. Toen Susanti en Kusuma hun land de eerste olympische gouden medailles uit de ge schiedenis bezorgden, kreeg elk van hen een half miljoen dollar op hun rekening gestort. Vorig jaar mocht Suprianto voor de wereldtitel in Birmingham zich eigenaar noemen van 125.000 dollar en een stuk land. „Bij ons stoppen onze beste spelers omdat ze het niet kun nen opbrengen", schilderde Hoyer Larsen de situatie enigszins zwart wit. Men kan zich zijn frustraties indenken. Als de Denen naar het Verre Oosten gaan, moeten zij daar optornen tegen een heel regi ment van toppers; negen Indo nesiërs, drie Chinezen en twee Maleisiërs. Kusuma: „Je kunt op dit mo ment echt niet zeggen, wie het beste is." Hijzelf won de olym pische titel en de World Cup. Suprianto werd wereldkam pioen en Arbi pakte de All-Eng- iandtitel. Hoyer Larsen: ,,Als je er één opzij hebt gezet, staat de volgende klaar om je dat in te peperen." Bij de vrouwen is dat heel an- monza» anp Het ontsnapte duo kreeg van ploegleider Ferretti in de laatste wereldbekerklassieker de vrije hand. Richard won nu wel. Na een vreemde, nerveuze sprint. Maurizio Fondriest had zich al eerder over de eindoverwinning in het wereldbekercircuit ont fermd. Decyclus wordt volgen de week rond het meer van Ma- dine afgerond met een indivi duele tijdrit. Richard is een aanvaller, die een goede erelijst heeft opge bouwd. Op diverse terreinen. De 29-jarige Zwitser won in 1989 een zware bergetappe in de Ronde van Frankrijk, na een lange ontsnapping met de Uitverkoop bij Lotto De Belgische wielerformatie Lotto zet aan het einde van het seizoen negen coureurs op straat. Ploegleider Jean- Luc Vandenbroucke ver klaarde in Monza, na afloop van de Ronde van Lombar dije, dat de Belgen Jan Ne vens, Stéphane Hennebert, Mare Wauters, Rik van Slyc- ke, Peter Roes, Bart Leysen, Pierre He tinne, Peter van Petegem en Jean-Pierre Du bois naar een nieuwe werk gever moeten uitkijken. Lotto heeft voor komend jaar al vijf nieuwelingen ge contracteerd. Volgens Van denbroucke zullen de Mol- daviër Andrei Tchmile en de Belgen Wim Omloop, Kurt van den Wouwer, Nico Mattan en Franck Vanden broucke (neef van Jean- Luc) in 1994 voor zijn ploeg rijden. De laatste drie reden dit seizoen bij de amateurs. Fransman Bruno Cornillet. Een jaar eerder had hij zich laten kronen tot 's werelds beste veld rijder, kampioen van Zwitser land werd hij in 1989 en dit sei zoen. De Zwitser is echter ook een vrijbuiter, die niet altijd werd begrepen. In zijn achtste sei zoen als prof is hij aan zijn zes de ploeg toe. Met als dieptepunt zijn, kortstondige, verblijf bij het Spaanse Festina. Richard droomde vorig, jaar van een Spaans kasteeltje, tekende een vet contract bij de dit jaar ook al in opspraak geraakte formatie, maar stond weken later werk loos langs de kant. De verbinte nis werd door de Spanjaard Rodriguez afgekocht, om een dreigende rechtzaak te voorko men. Ferretti Richard vond voor dit seizoen onderdak bij de Ariostea-ploeg van Giancarlo Ferretti, tegen een, naar eigen zeggen, mini maal contract. Ferretti trof het met zijn aankoop. De Zwitser paste voortreffelijk in de groep aanvallers, die de Italiaan al ja ren omringt. Richard startte met een ritzege in de Siciliaanse Wielerweek, won de Ronde van Romandië, moest de Tour ziek verlaten maar toonde zich in de slotfase van het seizoen een wa re veelvraat. Zijn overwinning in de Ronde van Lombardije was zijn zesde sinds 9 september. „Ik ben het seizoen met veel vertrouwen begonnen. De aan pak van Ferretti bevalt mij uit stekend. Hij wil strijd zien, geeft zijn renners de opdracht aan te vallen", verklaarde de Zwitser zijn wederopstanding. Ferretti was zo tevreden over zijn pupil, dat hij hem nog voor de Tour een riante salarisverhoging gaf. De ploegleider volgde zater dagmiddag de laatste wereldbe kerklassieker vol ongeloof. Met Furlan en Richard had hij in de beslissende fase twee troeven in de kopgroep, die verder uit Claudio Chiappucci en de Itali aanse belofte Gotti bestond. Op het moment dat de snelle Itali aan Sciandri zich dertig kilome ter voor de streep bij de leiders voegde, werd de leider van Ariostea in de auto wat nerveu zer. Zijn renners maakten het ploegenspel echter perfect af. Lissolo Tijdens de laatste beklimming, de Lissolo, versnelden Richard en Furlan. Gotti haakte af, Sciandri had na zijn achtervol gingsrace niet de macht te rea geren en zette zich na het berei ken van de top in het wiel van de eveneens achterbleven Chi appucci. Het tweetal slaagde er niet in het gat met de ontketen de Ariostea-trein in de laatste 22 kilometer te dichten. De slotkilometer werd een nerveuze aangelegenheid. Fer retti liet zijn pupillen volkomen vrij in de sprint. Furlan keek voortdurend naar zijn ploegge noot, Richard deed hetzelfde. Met de Zwitser als overtuigende winnaar. Hij werd de opvolger van zijn landgenoot Toni Ro- minger, die vorig jaar in de duisternis solerend de eerste plaats opeiste. Furlan lachte wel, maar was niet blij. „Een grote deceptie. Ik dacht te kun nen winnen. Zo'n situatie met twee ploeggenoten op kop is al tijd moeilijk. En vervelend voor de verliezer." Voor Ariostea was het een ge weldige ontknoping. De geld schieter trekt zich terug uit de wielersport. Ferretti stapt over naar GB-MG en neemt vijf ren ners mee. Richard behoort tot dat kleine gezelschap. Furlan zoekt zijn heil bij Mecair, waar voor zijn voormalige kopman bij Ariostea Moreno Argentin rijdt. „Ik vind het rot voor Fur lan", verontschuldigde de win naar zich, voor hij zijn koffers voor een vakantie in Marokko pakte. Chiappucci De Italiaanse wielerploeg Carre- ra gaat drastisch verjongen. Kopman Claudio Chiappucci wordt volgend seizoen door een nieuwe, jonge garde omringd. Daarnaast krijgt de Italiaanse klimmer steun van de Venezo laan Leonardo Sierra. foto anp haar uitgangspositie terugkeert. Ze raakt dan ook nooit gebles seerd; al traint ze nog zo hard. delft» De 35ste ontmoeting tussen de rugbyploegen van Nederland en Duitsland, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Delftse Studenten Rugby Club in Delft is gespeeld, heeft een overwinning van 20-10 (6-3) voor Nederland opgeleverd. Het was de laatste test voor de brigade van coach John van Altena vóór de voorronde om de wereldbeker, waarin Neder land voor eigen publiek aan treedt tegen Tsjechië, Israël en Zweden. De Hilversummer se lecteerde zes man van het Leid- se DIOK: Yves Kummer, Frank Beers, Robert Broers, Marcel van Loon, Mare Mjchelsen en Gottfried Bos. Nederland - Duitsland was een harde voorwaartse wed strijd. In de scrum was Duits land sterker, maar in de line-out bezette Nederland -meer lengte en had daardoor veel balbezit. De Nederlandse driekwartlijn deed hiermee echter te weinig, anders was de score hoger uit gevallen. Fly-half Mare Michelsen opende de score door een pe nalty-kick te benutten en daar na met een knappe drop-goal voor 6-3 te zorgen. Nadat Geor ge de Vries van AAC voor 11-3 had gezorgd uit goed voorberei dend werk van Yves Kummer nam Gottfried Bos het kicken over van ploegmaat Michelsen. Hij zou nog tweemaal scoren. De Duitsers kwamen na rust te rug tot 13-8, maar een fraaie try van Schrijvers besliste de partij in het voordeel van Nederland. Programma voorronde wereld beker: 31/10 Den Haag: Neder land - Tsjechië en Zweden - Is raël; 3/11 Apeldoorn: Nederland - Israël en Tsjechië - Zweden; 6/11 Amsterdam: Nederland - Zweden en Israël - Tsjechië. Susi Susanti in een bekende pose: gracieus aan service. ders. Susi Susanti wint nage- hoog tegen de achterlijn slaan, noeg alles. Hoe lang een partij Het geeft haar zoveel extra tijd, ook duurt, ze blijft de shuttle dat ze vaak wandelend naar mokke anp 'arren Clarke bezit een goed gevoel voor ming. De jonge Noordier (24) behaalde isteren zijn eerste overwinning als golf- rofessional. Het Belgisch Open is met ,8 miljoen gulden één van de meest lu- lulieve toernooien in Europa. Voor de hoofdprijs, 300.000 gulden, wist Clarke al een bestemming. Hij gaat lijnen, het ge zondheidscentrum in zijn woonplaats Bushmills mag een dieet samenstellen. De corpulente Clarke is een liefhebber van het goede leven. Vis hem aan te zien. In zijn eerste seizoen als broodgol fer, 1990, won hij net 1000 gulden aan prijzengeld. Als amateur was.hij begin dat jaar succesvoller met overwinningen in Spanje en Ierland. Een jaar later ver diende hij een modaal salaris, in '92 wa ren de financiële zorgen voorbij, sinds dien kan hij zich iets permitteren. De vierdaagse van Alfred Dunhill in Knokke- la-Zoute was een privé-unicum. In Belgisch Open was Clarke de twee de achtereenvolgende outsider die de magnum champagnefles in handen mocht nemen. Vorig jaar won de Span jaard Jimenez. Nick Faldo, nummer één van de we reldranglijst, werd beide keren tweede.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20