Leidsch Dagblad Toch meer geld voor vreemdelingenpolitie BOERENKOOL EN SPEKLAPJES. Rottenberg geeft aanzet tot paarse coalitie Belangstelling Nederland-Engeland wereldwijd Foto's werpen nieuw licht op ramp Bijlmer 'Leidenaar is betrekkelijk gelukkig BEL: 071-128030 Jaws in Hillegom MAANDAG 11 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40283 LOSSE NUMMERS 1,60 WK-interland wordt in 29 landen uitgezonden De Kuip in Rotterdam is ai wekenlang vol ledig uitverkocht voor Nederland-Enge land, maar ook buiten die twee landen is de belangstelling voor deze WK-interland wereldwijd. Van Hong Kong tot Zuid-Afri- ka. NaasPNederland (RTL 5) en Engeland (1TV) wordt de wedstrijd in 17 landen rechtstreeks uitgezonden. In tien andere landen wordt de ontmoeting op een later tijdstip volledig op het scherm gebracht. In de Verenigde Staten is de wedstrijd zelfs op drie TV-zenders te volgen; in Bel gië volstaat VTM met een samenvatting van 15 minuten. Bondscoach Dick Advocaat, die zoals al tijd zrjn tenten heeft opgeslagen in Noord- wijk, kent geen personele problemen. Hoewel Jan Wouters en Ronald de Boer afgelopen zaterdag aan de kant bleven tij dens het oefenwedstrijdje tegen Jong- Oranje (5-0), zijn zij op tijd fit. Het ziet er naar uit dat de bondscoach De Boer kop pelt aan Dennis Bergkamp. Ook Ulrich van Gobbel lijkt op een basisplaats af te stevenen. De Engelse coach Graham Taylor heeft wat de blessures aangaat meer zorgen. Ze ker is dat Les Ferdinand niet meedoet. Zijn compaan in de spits, Ian Wright, is evenmin fit. Ook Stuart Pearce, Paul Ince, Des Walker en Tony Adams zitten in de lappenmand. leiden caroline van overbeeke Een goede gezondheid is voor de geluksbe- leving van mensen in Leiden en omgeving het allerbelangrijkste. Verder is voor Leide- naars en hun streekgenoten liefde erg be langrijk, vriendschap, zelfvertrouwen en optimisme. Het hebben van geld of het aanhangen van een geloof scoren veel lager als bijdragen aan geluksgevoelens. Dit blijkt uit een onderzoek naar de achtergronden van geluk door de Leidse psycholoog dr. Ad Kerldiof. Kerkhof presenteerde zijn onderzoeksre sultaten gistermiddag in zijn lezing 'Over leven en geluk' tijdens de landelijke weten schapsdag op de Leidse Rijksuniversiteit. Aan ruim 1.000 bezoekers van de weten schapsdag in 1990 vroeg Kerkhof wat voor hen de vijf belangrijkste factoren zijn die bijdragen tot hun geluk. Zij konden vijf mo gelijkheden aankruisen op een lijst met 23 zaken: van religie, geld, seks en het uiterlijk tot het hebben van een partner of kinderen. Kerkhof hield gistermiddag zijn gehoor voor dat het Leidse publiek volgens eigen zeggen „betrekkelijk gelukkig" is. Maar hij zei ook dat gelukkige en ongelukkige men sen nog veel kunnen verbeteren aan hun ei gen geluk. De psycholoog die veel onder zoek doet naar depressiviteit en zelfdoding en therapeutische gesprekken voert met amsterdam cpd De Werkgroep Vliegverkeer Bijl mer wil dat er volledige open heid komt over de toedracht van het ongeluk met de El Al- Boeing, vorig jaar oktober in de Bijlmermeer. Na het publiceren van een serie foto's, waarop RTL 4 Nieuws de hand wist te leggen, zijn er nieuwe twijfels gerezen over het officiële onder zoek. Op de foto's, die werden gemaakt vlak voordat het toe stel op Schiphol aankwam, is te zien dat de rechter binnenmo- tor toen al scheef hing. Bij de ramp viel de motor van de vleugel en sleurde in zijn val ook de rechter buitenmotor mee. Het toestel stortte neer in de Bijlmermeer, waarbij 43 mensen om het leven kwamen. De PvdA heeft het afgelopen weekeinde eveneens aange drongen op snelle openbaar heid van het onderzoek. Volgens vliegtuigbouwer Boeing en de Israëlische vlieg maatschappij El Al, die de foto's onder ogen hebben gehad, is er niets ernstigs aan de hand. Onafhankelijke deskundigen als prof. Schijve van de Techni sche Universiteit Delft en voor zitter Baksteen van de Neder landse Vereniging van Verkeers vliegers, gaven het afgelopen weekeinde echter uiting aan John Hume 2 Wordt de IRA de vol gende organisatie die de wapens neerlegt en vrede sluit? Een portret van John Hume. 'Herstel economie' 3 Volgens de president van de Nederlandse Bank, Wim Duisenberg, herstelt de Nederlandse economie zich. Voorleesopa Hans Croiset was I Z gistermiddag in de Leidse schouwburg te zien als een heuse voorleesopa. Dales zwicht voor gemeenten met nieuwe asielcentra Het kabinet is toch bereid geld uit te trekken voor ver sterking van de vreemdelingendiensten in de gemeenten waar nieuwe asielzoekerscentra komen. Dat heeft minis ter Dales van binnenlandse zaken aan het overleg van korpsbeheerders (burgemeesters aan het hoofd van de politie-regio's) laten weten. Het archeologisch park Archeon in Alphen aan den Rijn was gisteren, tijdens de Wetenschapsdag 1993, dè grote publiekstrekker in deze regio. Het park, dat pas in 1984 officieel wordt geopend, werd bezocht door 7.500 mensen. Dat waren er 2.000 meer dan bij alle instituten van de Rijksuni versiteit Leiden samen. In het hele land hadden 120 wetenschappelijke instellingen hun deuren opengezet. In totaal kwamen zo'n 80.000 mesnen een kijkje nemen. Vorig jaar waren dat er 50.000. foto dick hogewoning ongelukkige mensen, gaf zijn toehoorders diverse tips om zich in de toekomst gelukki ger te voelen en „intenser te leven". „Maar realiseert u zich goed", zei Kerk hof, „u kunt zich niet gelukkig voelen zon der u ook ongelukkig te voelen. U moet ac cepteren dat geluksgevoelens -meestel slechts kortstondige gevoelens zijn die al leen maar kunnen bestaan op enkele le vensgebieden, naast evenzeer kortstondige gevoelens van ongelukkig zijn op andere le vensgebieden." Pagina 7: 'Denk aan leuke dingen en doe die dingen ook'. hun twijfels. Luchtvaartdeskun- dige Schijve verklaarde dat uit de foto's blijkt dat de motor ex treem scheef hing. „De vervor ming is zo groot, dat ik er geen verklaring voor kan bedenken", aldus Schijve. Pagina 3: 'Onafhankelijke in stelling moet foto's bekijken'. den haag anp Volgens een woordvoerder van Dales is daarmee echter niet ge zegd dat het geld uit de begro ting van binnenlandse zaken zal komen. Waar het extra geld vandaan moet komen, moet Literatuur nu wereldberoemd in Duitsland frankfurt »gpd De Nederlandstalige literatuur is een talentvolle debutant, die vooralsnog alleen wereldbe roemd is in Duitsland. Dat is de voornaamste conclusie na het afsluitende weekeinde van de 45ste Frankfurter Buchmesse, waar Nederland en Vlaanderen samen het Schwerpunkt voor hun rekening namen. Vreemd genoeg slaan juist in Duitsland de milde tonen van de Nederlandstalige letteren aan, misschien wel omdat men de kerkorgelzware geluiden van veel eigen schrijvers beu is. Het Schwerpunktthema of de baan brekende roem van Cees Noot- eboom, maar waarschijnlijk beide, hebben gezorgd voor een stroom van vertalingen in het Duitse taalgebied. Nooit eerder hebben Duitsta lige kranten en weekbladen, te levisie- en radiostations zo'n overweldigende belangstelling getoond voor de literatuur uit die naburige streken die men tot voor kort vooral associeerde met tulpen, tomaten, haring, kaas, Scheveningen, drugs en kinderporno. Buiten het Duitse taalgebied neemt men een wat afwachten- der houding aan ten opzichte van de Nederlandse literatuur. Toch valt niet te ontkennen dat ook in de rest van de wereld de Nederlandse en Vlaamse sub toppers beginnen door te bre ken. De vertaalrechten van Marcel Mörings Het grote Ver langen en Margriet de Moors Eerst grijs dan wit dan blauw zijn al aan zoveel landen ver kocht, dat de belangstelling nu moet komen uit Finland, Hongarije of Portugal. Er is één genre Nederlandsta lige boeken dat het op de Buchmesse nog beter heeft ge daan dan de literatuur. Dat zijn de kinderboeken waarvoor in ternationaal al jarenlang im mense belangstelling bestaat. Van de totale verkoop van ver taalrechten voor algemene boe ken naar het buitenland bestaat in Nederland 40 procent en in Vlaanderen maar liefst 60 pro cent uit kinderboeken. den haag gpd De wetenschappelijke bureau's van PvdA, D66 en WD moeten gaan onder zoeken wat de mogelijkheden zijn van een zogenaamde paarse coalitie. PvdA- voorzitter Rottenberg nam daartoe gis termiddag het initiatief. Het werd wel willend opgepikt door de vice-fractie- voorzitters Wolffensperger (D66) en Dijkstal (WD). „Als we iets willen onderzoeken, laten we dat dan programmatisch doen door de wetenschappelijke bureaus van de drie partijen. Waarom beginnen we daar niet mee? Je moet dat niet in de schijn werpers van de Haagse politiek doen", aldus Rottenberg gistermiddag op een discussiemiddag in de RAI te Amster dam. Diikslal reageerde gisteren toeschiete lijk. „Ik wil de uitnodiging aannemen om te laten zien dat een paarse coalitie een redelijk alternatief is." Wolffensperger was iets terughoudender, maar hij vindt dat PvdA, D66 en VDD na de verkiezin gen van mei volgend jaar „tenminste één keer onder ogen moeten zien of een paarse coalitie mogelijk is. Eerder moe ten ze niet aanschuiven bij de WD". Ook D66-leider Van Mierlo heeft een voorkeur voor een paarse coalitie. Alleen als dat niet mogelijk is, overweegt Van Mierlo in een kabinet met het CDA te stappen, zo zei hij zaterdag bij de pre sentatie van het D66-verkiezingspro- gramma. „De eerste prioriteit is de paar se coalitie." Volgens Van Mierlo kan dat kabinet er komen als alle betrokkenen bereid zijn tot het sluiten van compro missen. Maar als de WD onverkort vast houdt aan de invoering van het ministel sel in de sociale zekerheid, zal het met de liberalen erg moeilijk worden, stelde Van Mierlo. PvdA en D66 mogen zich nooit meer uit elkaar laten spelen, zoals bij de kabi netsformatie van 1989, vindt Rottenberg. Daarvoor moeten ze met elkaar zorgen, bij voorkeur door middel van de pro gressieve alliantie. Rottenberg meent dat een alliantie tussen PvdA en D66 niet mag worden uitgesloten, nu D66 met haar nieuwe partijprogram zo dicht bij de PvdA is ko men staan. „D66 onderschrijft met te rugwerkende kracht het beleid van het kabinet-Lubbers/Kok. Onze program ma's lijken nu erg veel op elkaar en dat beschouw ik als een erkenning voor wat de PvdA de afgelopen jaren heeft opge bouwd." binnen het kabinet nog worden uitgemaakt. Vorige week had Dales nog la ten weten geen extra middelen voor de korpsen beschikbaar te stellen voor de opvang en regi stratie van vreemdelingen. Daarop dreigden de betrokken gemeenten de komst van de centra te dwarsbomen. De Cen trale Opvang Asielzoekers (COA) vreesde dat de bestaande asielzoekers opnieuw verstopt zouden raken. Het extra geld dat het kabinet wil zoeken, is vooral bestemd voor versterking van de admini stratieve ondersteuning van de vreemdelingendiensten. Dat hoeft volgens de woordvoerder van binnenlandse zaken niet te betekenen dat er extra agenten bij komen. Vanaf een afgesloten terrein bij een transportbedrijf aan de Energieweg in Zoeterwoude- Rijncüjk is afgelopen nacht een vrachtwagen met drank gesto- PvdA en D66 mogen zich nooit meer uit elkaar laten spelen, zoals bij de kabi netsformatie van 1989, vindt Rottenberg. Daarvoor moeten ze met elkaar zorgen, bij voorkeur door middel van de pro gressieve alliantie. Rottenberg: „Beide partijen hoeven niet per se in één organisatie op te gaan. Dat is een misleidende fout die ook vaak in het bedrijfsleven is gemaakt en waar op men de laatste jaren weer terugkomt. Primair gaat het erom gezamenlijk vanuit één doel te opereren." Pagina 3: D66: Inkomensverschil groter. Programma van D66 puntsgewijs. 'Program zo vlak als 't landschap'. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Is oktober warm en fijn, het zal een strenge winter zijn, maar is hij nat en koel, 't is van een zachte winter een voorgevoel. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's- Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen Minimumtemperatuur omstreeks 13, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Wind zuidelijk, matig kracht 4, aan de kust mogelijk krachtig, 6. hillegomIn de vijver voor het gemeentehuis van Hillegom is zater dagmorgen een dode grondhaai aangetroffen. Het dier lag net onder water. Kinderen merkten het dier op. Het exemplaar is 1.5 meter lang en weegt 25 kilo. Het is onduidelijk hoe het dier in de Hillegomse vijver is terechtgekomen. De politie denkt te maken te hebben met een grap penmaker. Ook een publiciteitsstunt wordt niet uitgesloten. De buik van het dier was opengesneden en de ingewanden verwijderd. Verder zag de haai er nog redelijk ongeschonden uit. De dienst Openbare Wer ken van de gemeente Hillegom heeft het dier onder grote publieke be langstelling afgevoerd. foto w f bronsgeest Vrachtwagen met drank ontvreemd zoeterwoupe-runduklen. De 56 rolcontainers met al coholische drank hebben een totale waarde van 285.000 gul den. De politie werd gewaar schuwd door het alarm, maar de daders waren er toen al met de wagen vandoor. Voorletters:. Adres: Postcode: PUats: i Tel.: Ctl Panklare gesneden 1 OK boerenkool, zak 300 gr 1.6J Speklapjes zonder zwoerd, verpakt kilo5a«r6.99 Q QQ 500gram™», t Farmers Best speklapjes zonder zwoerd, onverpakt kiloJlS? &99^ QQ 500gram»,., MT ''T.ZJZJ iujh ctmlrolr brroegtng) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,85) 1 f~] automatisch 82,85) Huursubsidie aanleunwoningen blijft bestaan den haag anp Het plan van het kabinet om de individuele huursubsidie af te schaffen voor de 25.000 bewo ners van aanleunwoningen bij bejaardenoorden is van de haan. Minister D'Ancona van WVC heeft dat afgesproken met 1 staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Dit zegt D'An cona vandaag in een gesprek in De Volkskrant. Vrijdag besloot het kabinet ruim de helft van de bezuinigin gen op de bejaardenoorden voor 1994 te schrappen. Hier door kan een goed klimaat wor den geschapen voor de com- 1 missie-Welschen, die vernieu- 1 wing van de bejaardenzorg ge stalte moet geven. Lddsch»Qfc DaghUd NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. n envelop, «onder pmurgrl d« h dagblad, ranfwoofdnr iqott. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1