Sport Ronald de Boer fit voor Oranje Fortuna alleen beter in het scoren Oranje: alleen de winst telt nog... Van Gaal ziet Besiktas winnen Barkley tijdelijk verlamd püui MAANDAG 11 OKTOBER 1993 13 chef ad van kaam. 071-356464. plv -chef rob onderwater. 071-356463 Engeland mist Les Ferdinand londen» De Engelse aanvaller Les Ferdinand mist woensdag in Rotterdam de belangrijke kwalificatiewedstrijd tegen Nederland. De spits van Queen's Park Rangers ondervindt teveel hinder van een spierblessure. Bondscoach Graham Taylor besloot zaterdag geen beroep op hem te doen. De selectie van Taylor telt nog twee grote twijfelgevallen. Aan valler lan Wright trainde zaterdag niet met de selectie mee we gens een onwillige knie, aanvoeder Stuart Pearce kampt met een dijbeenblessure. Daarnaast bleven Paul Ince en Des Walker bij de oefensessie aan de kant wegens een verkoudheid en werd To ny Adams aan een enkelblessure behandeld. Busje Lisse-supporters bekogeld numecen» Hoewel alles er rond het bekerduel tussen NEC en FC Lisse bijzonder sportief aan toe ging, werd na afloop toch een supportersbusje vpn de bezoekers'door Nijmeegse aanhangers met bierblikjes bekogeld. Toen de bestuurder dat in de gaten kreeg en de hulp van anderen in riep, sloegen de daders op de vlucht. De schade aan het busje viel mee. Feyenoord bekert tegen Excelsior Hilversum Landskampioen Feyenoord komt in de derde ronde van het toernooi om de KNVB-beker een oude bekende tegen. Aanvoerder John de Wolf koppelde gisteravond bij de loting zijn club aan stadgenoot Excelsior waar de ex-Noordwijkers Van Utrecht en Marbus spelen. De kans is groot dat de derby naar de Kuip wordt verplaatst. Sparta speelt verder thuis tegen PSV en Ajax ontvangt Heeren veen. Van de drie overgebleven amateurclub spelen Lunteren en Holland tegen de eredivisieclubs MW en FC Twente. De Treffers treft streekgenoot NEC. De loting voor de derde ronde (speeldatum 10 november): Hel mond Sport - Roda JC, MW - Lunteren, De Graafschap - Vitesse, Heracles - Willem II, Excelsior - Feyenoord, Holland - FC Twen te, Telstar - Volendam. Sparta - PSV, Ajax - Heerenveen, RKC - RBC, FC Utrecht - FC Den Bosch, Dordrecht '90 - Emmen, NAC - VVV, De Treffers - NEC, AZ - Fortuna S, GA Eagles - ADO Den Haag. amsterdam gpd Noorwegen kan zich woensdag avond als eerste land in groep 2 definitief plaatsen voor het WK'94 in Amerika. Bij een pun- tendeling in Polen komen de nog steeds ongeslagen Noren op vijftien en zijn daarmee ze ker van kwalificatie. De strijd om de tweede plaats in de pou le, die eveneens recht geeft op een startbewijs in de Verenigde Staten, gaat dan tussen Enge land en Nederland. Polen kan in dat geval op maximaal dertien punten komen en'doet dus niet meer mee. Het Nederlands elftal is woensdag alleen gebaat bij winst. Bij verlies tegen de Engel sen is Oranje uitgeschakeld; bij een puntendeling heeft de ploeg van bondscoach Dick Ad vocaat nog slechts een theoreti sche kans op kwalificatie. Enge land en Nederland komen in dat geval op twaalf punten, waardoor pas op de laatste speeldag (17 november) de be slissing valt. Oranje heeft een iets gunsti ger doelsaldo dan Engeland, plus zestien tegen plus dertif n, maar de moeilijkheidsfactor ligt op de slotdag voor het Neder lands elftal een stuk hoger dan voor de Engelsen. De ploeg van bondscoach Graham Taylor be ëindigt de reeks van tien kwali FC Lisse /i a De spelers van FC I f Lisse konden met opgeheven hoofd stadion De Coffert verlaten. Het bekerduel met NEC ging net aan verloren: 2-1. uvs A C Eersteklasser UVS I J kwam goed weg in Zwijndrecht. De Leidse ploeg scoorde in blessure tijd de gelijkmaker en pak te zo een belangrijk punt. amsterdam anp Louis van Gaal heeft zaterdag een aardige indruk ge kregen van Besiktas, de komende tegenstander van Ajax in het Europese toernooi voor bekerwinnaars. De Turkse middenmoter won voor eigen publiek de competitiewedstrijd tegen Karsiyaka met 2-0. Meh- met en Oktay tekenden voor de treffers. De club uit Istanbul kwam door de probleemloze zege op een puntentotaal van twaalf punten uit zeven wedstrij den. „Echt goed heb ik Besiktas niet kunnen beoorde len, aangezien de tegenstand minimaal was", stelde de Noordhollandse coach. „De doelman heeft niet meer dan twee lastige ballen gehad. Besiktas heeft individueel goede spelers, met een uitstekende tech niek. Vooral de middenlinie is met Mehmet özdilek en Serge Yalcin sterk bezet. De opbouw uit de defen sie was minder goed verzorgd." Besiktas deed Van Gaal soms denken aan Hajduk Split, dat in de eerste ronde met een wisselvallige prestatie (0-1 en 6-0) werd uitgeschakeld. „Het team wisselt snel van verdediging naar aanval. Van de spitsen gaat de nodige dreiging uit. Ze spelen dicht bij elkaar, afwisselend met twee of drie man. We zul len ons daarop goed moeten instellen." De thuiswedstrijd van Besiktas werd door. onge veer 15.000 toeschouwers bijgewoond. Bij het duel met Ajax op dinsdag 2 november worden maximaal 35.000 fans toegelaten. „Het zal een heel andere am biance zijn dan destijds bij de uitwedstrijd tegen Ha jduk Split in Ljubljana", meende Van Gaal. „De Turkse fans zijn zeer fanatiek. Ze gingen zaterdag al behoorlijk tekeer. Kun je nagaan wat het effect is als het stadion vrijwel is uitverkocht." foto archief flagstaff sid De Amerikaanse basketbal-ster Charles Barkley is voorlopig uit geschakeld. In het trainingskamp van de Phoenix Suns in Flag staff zakte Barkley. met Jordan en de al eerder gestopte Earvin Magic Johnson in Barcelona een van de vedetten van het Ameri kaanse 'Dreamteam'. zaterdag tijdens een sprintsessèe plotseling in elkaar. De ster was ruim een half uur niet in staat zijn benen <te bewegen. Barkley werd direkt onderzocht door teamarts Richard Emerson, die de verlammingsverschijnselen terugvoerde op problemen met de ruggewervel. De ster werd in augustus al aan rugklachten behandeld. Daarna klaagde hij een aantal keren over gevoelloosheid in zijn linkerbeen. Barkley bracht de nacht door in het spelershotel en werd gis teren voor verder onderzoek naar een ziekenhuis in Phoenix overgebracht. Het is nog onduidelijk hoelang de center, die vorig jaar met de Suns de finale van de NBA bereikte, rust moet hou den. ficatieduels in Bologna tegen San Marino, Nederland speelt op 17 november in Poznan te gen Polen. Als Oranje die wed strijd met 2-0 zou winnen, heeft Engeland aan een half dozijn treffers tegen San Marino ge noeg om Nederland de pas af te snijden. Bij een overwinning op Enge land kan het Nederlands elftal kwalificatie bijna niet meer ont gaan. Dan heeft Oranje tegen Polen genoeg aan een gelijk spel om kwalificatie af te dwingen. En bestaat er zelfs bij verlies nog een (kleine) kans de Engel sen op doelsaldo voor te blijven. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat Engeland-San Marino op 16 november zou worden gespeeld en Polen-Nederland een dag later. Daar heeft de Fifa een stokje voor gestoken. Weer anders ligt het als Noor wegen de twee resterende wed strijden, uit tegen Polen en Tur kije, zou verliezen. Dan blijven de Noren steken op veertien punten en is de strijd weer vol ledig open. Het is een utopie, maar in dat geval kunnen drie landen op eenzelfde punten totaal finishen. Oranje kan dat verhinderen door woensdag van Engeland te winnen. Dan valt er niets meer te rekenen en gaan Noorwegen en Nederland naar het WK!94. Als de schijn niet bedriegt en Dick Advocaat op het laatste moment geen roet in het eten gooit, verschilt Oranje woensdagavond tegen de Engelsen op vier plaat sen met de ploeg van Wembley. 'Nieuw' zijn dan Ulrich van Gobbel, Erwin Koeman, Bryan Roy en Ronald de Boer. Mits de spits van Ajax tenminste volledig genezen is van de liesblessure, die hem zaterdagmiddag in het traditionele oefenpartijtje tegen Jong Oranje (5-0) nog aan de kant hield. De karakteristieke kop van John de Wolf gaat half verscholen onder een trainingsjack. Hij mocht zaterdag na rust toekijken hoe Feyenoord-ploegmaat Ulrich van Gobbel het deed. foto anp amsterdam albert geesing gpd-verslaggever De Ajacied ziet nauwelijks meer belemmeringen en denkt van middag op de training aan te kunnen tonen dat hij honderd procent fit is. „Ik denk dat ik nu op 90 procent zit", schatte Ro nald de Boer zaterdagmiddag zijn kansen in. „Maar het gaat met de dag beter. Als het herstel op deze wijze doorgaat, ben ik op tijd fit". Dat denkt ook bondsarts Frits Kessel. „Bij alle vormen van looptraining heeft hij nergens meer last van. Maandag zal hij met de bal moeten werken, het is nog even afwachten hoe dat gaat. Hij ge looft er zelf in en dat is een goed teken. Ronald is bovendien Bosman Als alles volgens plan verloopt, gaat De Boer dan een koppel vormen met Dennis Bergkamp. En zal John Bosman, ondanks z'n drie doelpunten vorige maand in Bologna tegen San Marino, een plaatsje moeten zoeken in de dug-out. Dat is niet onlogisch omdat de Ajacied over de grond beter tot z'n recht komt dan de spits van An- derlecht. Bosman is vooral sterk in de lucht, maar daar ligt nou juist de kracht van de kopsterke Engelsen. Advocaat zegt er nog niet uit te zijn waar hij Bergkamp zal la ten spelen: op het middenveld of als diepste spits. Zaterdag middag probeerde de bonds coach beide systemen uit. „We moeten kijken wat het beste voor het team is", hield de bondscoach een slag om de arm. Bergkamp zelf heeft geen voorkeur, zegt-ie. „Bij Inter speel ik anders dan bij Ajax, meer voorin. Maar het maakt mij niet uit, ik hoor wel wat het wordt". Advocaat verklapte wel dat Oranje in elk geval zal spe len met drie spitsen, dus met Mare Overmars op rechts en Bryan Roy op links. Net als eind april op Wem bley (2-2) mist Bergkamp woensdagavond zijn maatje en vaste aangever Wim Jonk. De toen geblesseerde ex-Ajacied zat de laatste twee wedstrijden bij Inter op de tribune en zal in de Kuip plaats moeten maken voor Wouters. Het geweten van Bayem München en Oranje Seaman loopt tegen ladder LONDEN Reuter David Seaman miste zater dag de training van de Engel se selectie. De doelman moest in een Londens zie kenhuis een gat in zijn voor hoofd met vier hechtingen laten dichten. Seaman was voor zijn huis tegen een lad der gelopen. Hij is wel inzet baar voor de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Neder land, woensdag in Rotter dam. Seaman, doelman van Ar senal, stootte zijn hoofd te gen een ladder van een gla- zenwassersbedrijf, die op het dak van een voor zijn eigen auto geparkeerde bestelwa gen lag. „Ik heb wat pijn, daarom heb ik me vandaag maar rustig gehouden. Maar het is geen belangrijk pro- beem", aldus Seaman. ontbrak zaterdag nog in het oefenpotje, maar hij liet al meteen weten geen hinder meer te ondervinden van de kuitblessure. Advocaat liet een dag eerder al doorschemeren dat de tan dem Jonk-Bergkamp voor hem geen uitgemaakte zaak is. „Het zijn twee hele goede voetballers, die duidelijk bij de selectie ho ren. Maar je hoeft ze niet aan elkaar te verbinden, ze kunnen ook los van elkaar spelen. Daar hebben ze genoeg kwaliteiten voor". De bondscoach moet za terdag vooral in z'n nopjes zijn geweest met de goed functione rende linkerkant (Erwin Koe man, Roy), jarenlang de achil leshiel van het Nederlands elf tal. Roy groeide zelfs uit tot de meest opvallende speler en scoorde ook nog eens twee keer. Zijn tweede, op commando van Advocaat afgevuurd, was er zelfs een van een absolute schoonheid. Conclusies De bondscoach wilde vanzelf sprekend geen conclusies ver binden aan het onderlinge par tijtje. Toch moet het ook hem zijn opgevallen dat de ploeg een opmerkelijke geestdrift en be zieling aan de dag legde en va ker scoorde dan ooit tijdens dc onderlinge seance in het Olym pisch Stadion. „Vijf-nul is goed voor de sfeer en goed voor het zelfvertrouwen, meer niet". Dat gold dan vooral voor Bergkamp, die onlangs tegen San Marino hopeloos laaide en voor zichzelf iets recht heeft te zetten. Woensdagavond krijgt hij de kans om het ongelijk van Gullit aan te tonen dat Advocaat het systeem op hem heeft afge stemd. Met twee assists en een doelpunt nam hij zaterdag al vast een voorschot op de afre kening. Roy 1-0. 18 Rijkaard 2-0. 32 In Koeman 3-0. 45 Rov 4-0. 50. Berg kamp 5-0. Scheidsrechter Blom. toe schouwers peen Nederland DeGoev(3l Sneldersi l)e Wolf (31. Van Gobhel). Ronald kol man en Frank de Boer. Rijkaard, lonk. Bergkamp en F.rwin Koeman; Over mars (40. (ïillhaus). Bosman (31. Win- Katwijk haakt afin bekertoernooi: 2-5 katwuk rob van der zanden Het was een dood moment in de slotfase van de bekerwed strijd Katwijk - Fortuna Sittard (2-5). Keeper Ruud Hesp van de bezoekers knoopte een praatje aan met Pim Langeveld. „Onge lofelijk knap en gedurfd dat jul lie een wedstrijd lang gewoon met vier spitsen blijven spelen," zei Hesp, die een dergelijke aanvallende speelwijze in de eerste divisie nooit tegenkomt. Katwijk zou een aanwinst zijn voor de eerste divisie, meende Hesp, maar dat wist men in de bollenstreek natuurlijk al veel langer. Langeveld inhaleerde de complimenten gretig. De Kat- wijkse schaduwspits, die in zijn team de Wim Jonk-rol voor de Dennis Bergkamp-rol heeft ver ruild, was echter na afloop wel zo reëel om meteen de andere kaYit van de medaille te zien. „Leuk om te horen zoiets. In de wedstrijd speelden we inder daad anderhalf uur gewoon goed op met die gasten. Ik heb amper kwaliteitsverschil kun nen ontdekken. Maar zodra zij een corner of vrije trap bij onze goal kregen was het vaak wel meteen raak. Ik bedoel maar." Drie van de vijf Limburgse treffers kwamen inderdaad voort uit stilstaande stuaties waarin Katwijk even niet bij de les was. Twee keer werd Katwijk voor rust geklopt door een bal die uit een vrije trap het straf schopgebied in werd gestuurd en die te gemakkelijk neerviel voor een vrijstaande man (Sa muel 0-1, Taihuttu 0-2). Een keer was het een hoekschop die door een niet gedekte verdedi ger (Szalma 2-4) tegen de tou wen werd geknikt. Dat was te leurstellend omdat de thuis ploeg immers technisch en tak- tisch zeker niet de mindere was en bij vlagen zelfs de wedstrijd dicteerde. Het was, samengevat, een boeiend duel dat gelijk op ging, maar waarin de semi- Geflatteerd Daarom leek de 2-5 in de korte samenvatting van Studio Sport dan wel op een hele regelmatige' en simpele zege voor de betaal de club, maar wie de wedstrijd zag constateerde dat het een ge flatteerde eindstand betrof. Dat gaven de bezoekers na afloop ook wel toe. Fortuna was voor aanvang en tijdens het duel allesbehalve ze ker geweest van een goede af loop. Coach Chris Dekker, die met zijn team geen soepele start heeft in de competitie (6 uit 8), liet de landskampioen bij de amateurs drie keer bekijken door zijn staf. De aanvallende speelwijze van Katwijk was het gesprqjc van de dag vorige week in Sittard en de twee laatste trainingen waren zelfs afge stemd op een viermansaanval bij de tegenstander. Toen na een 0-3 voorsprong voor Fortuna Marco de Ridder met twee bekeken treffers de spanning na rust terugbracht (2-3) zat Dekker dan ook ner veus heen en weer te wippen naast de dug out. Zijn vorig jaar uit de eredivisie gedegradeerde ploeg zou het echter niet verder laten komen en eerlijk gezegd, creëerde Katwijk - ondanks die vier spitsen en ondanks dat goede veldspel - ook te weinig uitgespeelde kansen om de vlam in de pan te laten slaan. De kopbal van Joseph Szalma uit een hoekschop, zeven minu ten voor het einde, gaf Katwijk de nekslag. De 2-4 bracht Sit tard in veilige haven en de lob waarmee Etienne Barmentloo in de laatste minuut nog 2-5 scoorde was even schitterend dis onbelangrijk. Berusting 1 Katwijk-trainer Kees Guyt leun de achterover en berustte in de uitschakeling. Zijn verdediging, aangevoerd door de weer feil loos en 'Braziliaans' verdedi gende Henk Langemaat, had vijf treffers toegestaan tegen een ploeg die in acht competitie wedstrijden niet verder kwam dan zeven goals, maar alla. Na afloop waren er op De Krom louter lachende gezichten en waarom ook niet. De ama teurs verlagen hun zelfbeeld al tijd als profs op bezoek komen - vaak ten onrechte - en dan valt achteraf dus alles mee. Katwijk - Fortuna Sittard werd sportief geen succes, in alle andere op zichten wel. Er kwamen 2100 toeschouwers en die betaalden, niemand uitgezonderd, een be hoorlijk bedrag om dit duel te zien. Seizoenkaarten waren niet geldig, Katwijk-leden moesten ook betalen en de KNVB (die een deel van de recette krijgt) legt voor dit soort wedstrijden gepeperde entreebewijzen op. Vijftien gulden voor een zit plaats en acht gulden voor de staantribune. Daarbij zaten Henri Pouw en y Katwijk-keeper Teun van Duyvenbode (links) ziet het onheil naderen en Henk Langemaat voelt zich op de achtergrond ook niet zeker. De bal komt terug via de paal en zal even later door de inkomende Randy Samuel worden binnengetikt: 0-1 voor Fortuna Sittard. foto ian holvast Marco van de Plas zaterdag hun genomen. En die wedstrijd voor Geel Van de Marei. Vogelaar kam ui wedstrijd schorsing uit en kon de beker tegen Ajax komt nog -***• *>erno® loefhouwer* spits Hans Zwaan zich tijdens wel een keer. het 'vrije'weekeinde voorberei- Katwijk - Fortuna Sittard 2-5 (0-3). Katwijk, leun van Duyvenhodr. .in den op een rentree die aan- f 1i",'"",'",3 ,'i 'J','■J'W',k"-" lansen 0-3, 46. De Ridder 1-3, 61. De /eist. Braai,\ogela.ir (Come san l>u\ staande zaterdag bij akc. Hul(U.r K< S/.iim.. 2 v «<i u.u wix.dn. krawununi plaatsvindt. Ook allemaal mee- mentloo 2-5. Scheidsrechter. Boot. (LeenGuyt), Langeveld. De Ridder

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13