'Drie akkoorden is genoeg' Paul McCartney in Ahoy' pittiger dan z'n publiek Cultuur&Kunst Voorleesdag verdient meer belangstelling Annie Schmidt-huis voor kinderen en kunst Kunsten '92 eist extra geld voor kunstsector Schuldeisers Sonsbeek krijgen maar helft geld Fotomuseum geopend Wat doen al die mensen bij Demmenie? MAANDAG 11 OKTOBER 1993 chef annemiek ruygrok, 071 -356472. plv.-chef jan rijsdam, 071 -356473 Musical Hair weer in Nederland den haag De Broadway Musical Company New York toert weer door Nederland met de legendarische musical Hair. Op zondag 14 november zal de musical te zien zijn in de Prins Willem Alexanderzaal vqn het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de kassa, bij het be spreekbureau van de Haagsche Courant (070-3656806) en bij De Nationale Theaterkassa (06-9203; 7 dagen per week). Computer in de kunst leiderdorp» De Leidse kunstenaar Paul Stikkelorum schildert op woensdag 13 oktober een speciaal kunstwerk bij de firma Dem- menie in Leiderdorp met de computer als onderwerp. In zijn schilderij probeert hij de rol van deze machine in wereld en uni versum vast te leggen. Ander werk van Stikkelorum is deze hele maand te bezichtigen bij Demmenie van 9.00 uur tot 17.00 uur aan de Rietschans 68. Showprogramma Otis voorschoten Musical- en Operettevereniging Otis brengt op zondag 17 oktober in de Alettahof in Voorschoten een showpro gramma met onder meer nummers uit The Phantom of the Opera, Les Misérables en Jesus Christ Supejstar. In de voorstel ling is de hand te bespeuren van Erika Vgek, de choreografe die het gezelschap heeft aangetrokken. Het optreden van Otis be gint om 14.30 uur aan het Aletta Jacobsplantsoen in de wijk Noord Hofland. Theatervoorstelling 'Supervrouw' leiden» Echtgenote zijn, moeder zijn, werkneemster zijn. Is dat met elkaar te combineren of moet je daar echt een supervrouw voor zijn? In de theatervoorstelling 'Supervrouw' op woensdag 27 oktober in buurthuis Mirt-Honken in Leiden vertellen drie echtgenotes, annex moeders, annex werkneemsters hoe zij hun zaakjes regelen in een stuk vol muziek, acts en verrassingen. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te krijgen bij het buurthuis aan de Driftstraat 49 of telefonisch te bestellen bij het SKIL-project onder nummer 071-130151. Concert Andreas Vollenweider den haag Harpist Andreas Vollenweider geeft donderdag 11 no vember met zijn band een concert in het Congresgebouw in Den Haag. Vollenweider trad voor het laatst in 1990 in Neder land op. Hij zal in Den Haag onder meer werk laten horen van zijn laatste cd 'Eolian Minstral'. De voorverkoop is reeds begon- Salt 'n Pepa in Amsterdam amsterdam De dames van de funk-rap groep Salt 'n Pepa ko men 26 november naar de Amsterdamse zaal Marcanti. Ze staan daar in het kader van hun 'Very Necessary Tour'. Salt 'n Pepa is vooral bekend geworden met de meezinger 'Let's talk about sex'. De voorverkoop begint zaterdag 16 oktober. Hans Croiset als heuse voorleesopa Het verhaal van Annie M.G. Schmidt 'Vreemde juffrouw Bok' werd gis teren in de Leidse Schouwburg behalve in het Nederlands ook in het En gels, het Turks, Marokkaans en in gebarentaal voorgedragen. foto hielco kuipers leiden conny van der zande Krioelende kleuters, rennende kinderen en gillende peuters. De film van Ome Willem was niks vergeleken bij de kinder- drukte gistermiddag bij het eer ste onderdeel van de voorlees- middag in de Leidse schouw burg. Ter gelegenheid van de Europese Theater Voorleesdag werd in 82 theaters in Neder land en in 36 theaters in andere Europese landen het verhaal 'Vreemde juffrouw Bok' van An nie M. G. Schmidt in verschil lende talen voorgelezen. Hans Croiset, de regisseur, mocht in Leiden het spits afbij ten. Als antwoord op zijn be groeting 'Goedemiddag' gilden de kinderen in koor 'Goedemid dag meneer'. Zelden zal Croiset zon enthousiast publiek gehad hebben. Als een echte voorlees opa vertelde hij het verhaal van juffrouw Bok die van de burge meester uit haar huisje in de Stoofstraat moet, omdat er een hotel in haar straat gebouwd moet worden. De burgemeester wil haar in een moderne flat stoppen, maar mevrouw Bok zegt dat ze dan nog liever in een muizehol gaat wonen. Als de burgemeester zegt dat ze dat dan maar moet doen, verandert hij in een muis en de avonturen die hij dan meemaakt laten de kinderen achtereenvolgens schateren en huiveren. Van het enthousiasme en de volle zaal was niets meer terug te vinden toen de Engelse, Turkse en Marokkaanse vertel ler het verhaal van mevrouw Bok in hun moedertaal voordroegen. Alleen de verteller in doventaal had iets meer pu bliek dan het handjevol geïnte resseerden dat bij zijn voorgan gers aanwezig was. Ook bij de vertelworkshops, die tegelijkertijd in de schouw burg werden gegeven, was de opkomst niet om over naar huis te schrijven. En dat was jam mer, want zij ging op speelse wijze met de kinderen en vol wassenen in op aspecten uit het verhaal van juffrouw Bok. Ho pelijk kan het aardige initiatief, dat bedoeld is om lezen en voorlezen te bevorderen, vol gend jaar op meer belangstel ling rekenen. den haag anp De schrijfster Annie M.G. Schmidt heeft gi- steen aan het eind van dé Europese Theater Voorleesdag een nationaal cadeau gekregen in de vorm van een Annie Schmidt-huis. Het is de bedoeling dat het huis voor kinde ren en kunst in de Haagse binnenstad bin nen een jaar opengaat. Actrice Anne-Wil Blankers overhandigde haar het geschenk „dat staat als een huis" in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Ruim zesduizend kinderen en volwassenen hadden daar verspreid over de dag het ver haal „Vreemde juffrouw Bok" van Annie M.G. Schmidt gehoord. Het initiatief voor het Annie M.G. Schmidt-huis is afkomstig van Frits Ferres, onder meer projectleider van de Europese Theatervoorleesdag en theaterfotograaf Pan Sok. Volgens de plannen komen in het cen trum, dat is bedoeld voor kinderen tot 15 jaar, een concert- en theaterzaal, een gale rie, een bioscoop- en een permanente ex- John Hiatt was toe aan een stevig potje rock 'n roll Kinderen houden je jong. John Hiatt kan er over meepra ten. We hebben het aan zijn 15-jarige stiefzoon Rob te danken, dat Hiatts nieuwe solo-album 'Perfecdy Good Guitar' harder en moderner klinkt dan ooit. Zelden maakte hij een album dat zo naadloos aansluit bij wat aktueel is in de hedendaagse popmuziek. enschede theo hakkert „Eigenlijk was ik zelf met heel andere dingen bezig," bekent Hiatt. „Maar ik herkende wel degelijk iets in de muziek die Rob me liet horen. Ik kende de drie akkoorden terug, waar ik zelf ook altijd op terugval. Alles wat drie akkoorden heeft, vind ik prachtig. Drie akkoorden is genoeg. Meer ken ik er ook niet." Het bracht Hiatt op het idee weer eens een spetterend rock 'n roll-album te maken. Dat kon wel weer nu hij feitelijk de in-* trospectieve serie platen, die hij de afgelopen periode had ge maakt, had afgerond. Zware tij den. Hiatt kampte met demo nen in zijn hoofd, een alcohol verslaving en de klap die de zelfmoord van zijn vrouw voor hem betekende. Begin jaren tachtig gaf hij geen stuiver meer voor zichzelf. In de Verenigde Staten kwam hij niet aan de bak. Gelukkig had hij al tijd Nederland nog, waar Hiatt al jaren te boek staat als een van de beste singer-songwriters. De situatie 'thuis' is inmiddels be duidend verbeterd. Tal van Amerikaanse collega's erkennen 's mans grote schrijftalent. Geen plaat is compleet zonder een John Hiatt-cover. Bob Dylan, Bonnie Raitt, Iggy Pop, Paula Abdul, David Crosby, Jeff Hea- ley en Aaron Neville zijn enkele van de artiesten die nummers van hem hebben opgenomen. „Ik heb een hele catalogus waar men uit kan kiezen. Ik schrijf niet op aanvraag." Oudjes Privé alles op regel. Erkenning. Waarom dus niet gewoon weer eens een lekkere stevige roek- plaat gemaakt? En aldus ge schiedde. Hiatt omringde zich met een stel jonge muzikanten met wie hij nu ook op tournee gaat. „In dit gezelschap ben ik absoluut de oude man. Dat kun je wel stellen. Hoewel ik lang heb moeten zoeken om jonge kerels te vinden die me bij kun nen houden. Die ouwe lullen in Little Village konden me al hele maal niet bij houden." Little Village is de supergroep waar John Hiatt vorig jaar deel van uitmaakte en die verder be stond uit Ry Cooder, Nick Lowe en Jim Keltner. „De plaat van Little Village is niet geworden wat ik had gehoopt. We hebben in ieder geval niet die rock 'n roll-plaat gemaakt die van Little Village verwacht mag worden. Vandaar dat ik dué nu zelf maar zo'n fantastisch rock 'n roll-al bum heb gemaakt. Om de oud jes wat aan te sporen." Harde rock 'n roll, prima. Maar het moet niet zo uit de hand lopen dat de doldrieste muzikant zijn instrument gaat molesteren, want dan is hij bij John Hiatt aan het verkeerde adres. In de fraaie titelsong van zijn nieuwe album veegt hij de vloer aan met gitaristen die aan het eind van een concert hun gitaar kapot slaan. Begin jaren tachtig gaf John Hiatt geen stuiver meer voor zichzelf. In de Verenigde Staten kwam hij niet aan de bak. Gelukkig had hij altijd Nederland nog. foto gpd „Natuurlijk zit daar de nodige tie kan alleen opkomen bij ie- 15 oktober, Maastricht (Sport- ironie bij, maar ik ben ook echt mand die er zelf ook genoeg hal Randwijck), 16 oktober, kwaad. Ik kan me vreselijk op winden als ik zo'n jong broekie, in de grote traditie die van Pete Townshend naar Kurt Cobain loopt, zijn gitaar kapot zie slaan. Maar begrijp me goed: die emo- aan barrels heeft geslagen. Each man kills the thing he loves." Tournee: 12 oktober, Gronin gen (Evenementenhal), 13 ok tober, Utrecht (Vredenburg), Eindhoven (Philips Muziek centrum), 17 oktober, Ensche de (Muziekcentrum), 18 okto ber, Utrecht (Vredenburg). Beide concerten in Utrecht zijn uitverkocht. leiden Drie dagen lang konden liefhebbers van (oude) boeken hun hart ophalen in de Pieters kerk, waar een antiquarische boekenbeurs werd gehouden. Ook gisteren, tijdens de Leidse Boekenzondag, trok de beurs de nodige belangstelling. Al had hij 'concurrentie' van alle boek handels an antiquariaten die ook geopend waren. foto dick hogewoning positieruimte over het leven en werken van de naamgeefster. Ook komen er een kinder boekhandel, een leeszaal en een biblio theek. De stichting Annie M.G. Schmidt-huis zal samen met de gemeente Den Haag naar een geschikte plek zoeken. Om aan het be nodigde geld te komen, begint binnenkort in samenwerking met de AVRO een fond senwervingsactie. Er zijn enkele miljoenen guldens nodig. Voor de exploitatie wordt gezocht naar sponsors. amsterdam gpd arnhem gpd De Stichting Sonsbeek 93, die haar internationale beeldenten toonstelling in Arnhem onlangs afsloot met een groot gat op de begroting, heeft een aantal cre diteuren gevraagd voorlopig ge noegen te nemen met de helft van zijn vordering. Mochten de schuldeisers niet akkoord gaan dan is het niet ondenkbaar dat surséance van betaling wordt aangevraagd. Volgens Sons- beek-penningmeester P. Base laar is het zelfs niet ondenkbaar dat een faillisement volgt. De stichting is zo'n zes ton aan in komsten misgelopen omdat het aantal betalende bezoekers ver achterbleef bij het geraamde aantal van 60.000. Het werden er maar 12.000. De schuldeisers door middel van een brief ingelicht. De stichting garandeert dat ze voor half november de helft van hun vordering krijgen. Tot 1 februari wordt dan gekekeken „wat er nog in het verschiet ligt", aldus penningmeester Baselaar. De stichting is er vanuit ge gaan dat éénderde van de be groting van 4 miljoen gulden zou worden opgebracht uit de exploitatie, zoals de verkoop van kaartjes, catalogi en kunst werken. Er is reeds een aantal kunstwerken verkocht, onder andere aan het Gemeentemuse um Arnhem en het Kröller-Mül- ler Museum. Over andere ver kopen wordt nog onderhan deld. De bestuursleden Jan Debbaut (directeur Van Abbe Museum) en Evert van Straaten (directeur Kröller-Müller Muse um) zetten zich daarvoor extra De Vereniging Kunsten '92 gaat de komende tijd druk uitoefe nen op de vier grote.politieke partijen om toch extra geld voor de kunstsector in de nieuwe ka binetsperiode ter beschikking te stellen. „In de verkiezingspro gramma's wordt tot nu toe mi nimale aandacht aan kunst en cultuur besteed. Alleen D66 zegt 25 miljoen gulden extra per jaar toe, maar dat bedrag is veel minder dan wij willen. Wij blij ven bij onze eis van 250 miljoen extra op korte termijn en tegen het jaar 2000 één procent van de rijksbegroting", zei voorzitter Frans de Ruiter zaterdag na af loop van de algemene ledenver gadering in Amsterdam. De Ruiter en mede-voorzitter Martijn Sanders herinnerden aan de uitkomst van het Groot Nationaal Cultuurdebat in april vorig jaar in Arnhem. Vertegen woordigers van de vier grote partijen spraken daar de bereid heid uit de middelen voor de sector kunst, cultuur en cul tuurbehoud te verruimen met 40 miljoen gulden extra. Maar de recente meerjarenraming in de Miljoenennota voorziet zelfs in een bezuiniging op termijn van 15,3 miljoen gulden. „Er is een beweging naar miljarden bezuinigingen op gang geko men en politici vinden het ken nelijk gewoon zo'n ommezwaai te maken. We vinden echter niet dat ze hun heil in de kunst sector moeten zoeken", aldus Sanders. In het kielzog van fractieleider Van Mierlo presenteerde het D66-Tweede-Kamerlid Aad Nuis zaterdag tijdens de verga dering de nieuwe cultuurpara graaf van zijn partij. Hij beloof de dat D66 zich zal inzetten voor 25 miljoen gulden extra per jaar, voor een deel te beste den aan monumentenzorg. „In de miljardendans stelt dit be drag natuurlijk niets voor. Af hankelijk van de uitslag van de kamerverkiezingen zie ik zeker een kans de bezuinigingstrend in de kunstsector om te bui gen." Kunsten '92 blijft vasthouden aan een kwaliteits-televisienet met programma's over kunst, cultuur en cultuurbehoud. Ter gelegenheid van de behande ling van de Mediawet leggen de 200 leden uit alle sectoren van kunst en cultuur deze eis begin deze week opnieuw bij de Tweede Kamer op tafel. De par lementariërs krijgen op korte termijn ook voorstellen om de positie van kunstenaars op de arbeidsmarkt te verbeteren. De vereniging zal zich de komende tijd verder inzetten voor extra geld voor monumentenzorg. sittard anpbliek voor is en er steeds meer waardevolle collecties zijn." In het begin van de jaren tachtig werd de eerste aanzet gegeven tot de vorming van het huidige museum. Er kwam een collectie foto's en een verzame ling foto-apparatuur. In het Limburgs Centrum voor Foto grafie kreeg dat een serieuze voortzetting. Zowel in omvang als kwaliteit zijn beide collecties inmiddels ongeëvenaard. Toen de ge meente aan de totstandkoming van Het Domein als cultuurcen trum begon, werd het idee vöor het Nederlands Fotomuseum geboren. Hedy d'Ancona, minister van wvc, heeft zaterdagmiddag offi cieel de deuren geopend van het Sittardse cultuurcentrum Het Domein, waar ook het Ne derlands Fotomuseum is geves- tigd. „Een uniek museum in Ne derland, want ook het Rotter damse instituut voor fotografie dat volgénd jaar opengaat doet niet aan collectievorming," al dus D'Ancona. Er is volgens de minister een hausse van nieuwe musea in Nederland. „Een noodzakelijke inhaaloperatie, aangezien er steeds meer pu- recensie louis du moulin Alleen zijn stembanden willen nog wel eens verraden dat hij de vijftig is gepas seerd. Hoe jongensachtig Paul McCart ney zich zaterdagavond in Ahoy' ook presenteerde, de voormalige BeatJe kon niet verhullen dat langdurige tournee-in spanningen hem op een gegeven mo ment in de keel dwars gaan zitten. Voor al wanneer Macca - alweer een dikke maand door Europa toerend - achter de microfoon de hoogte in moest, was het uit met de souplesse en overheerste prompt de krampachtigheid. Wellicht daarom dat hij voor zijn doen behoorlijk kort aangebonden was, zich niet teveel wenste te laten afleiden door de respons van de 10.500 fans, die overigens lauwer was dan elders op deze 'New World Tour' gebruikelijk. Pas bij de toegiften ('Band On The Run', 'I Saw Here Stan ding', 'Hey Jude') kwamen de tribu neklanten massaal overeind. Tijdens de- voorafgaande dertig (overwegend over bekende) nummers werd de grootste collectieve commotie veroorzaakt door de oorverdovende Tichtknallen' die 'Live And Let Die' omlijstten. McCartney bracht dus minder sensatie teweeg dan vier jaar geleden op dezelfde speelplaats, toen hij ook niet al te best bij stem was, maar zijn komst alleen al (na een afwe zigheid van dertién jaar) veel ophefma kender was. Muzikaal ging hij met nage noeg dezelfde band, minder pompeus te werk, deels door hef inlassen van een akoestische intermezzo (waarin zijn al lereerste, op veertienjarige leeftijd ge schreven compositie T Lost My Little Girl en 'Michelle') en door enige soli op de piano'. Meest opmerkelijk aan dat laatste brokje intiem, vlak voordat 'Magical Mystery Tour' de finale zou inleiden, wa ren de geprojecteerde beelden aan het slot van 'C'mon People'. De fotoportret ten van Paul McCartney en John Lennon die langzaam naar elkaar toeschoven. Symbolisch voor de koers die Macca voor zichzelf in de jaren negentig heeft uitgestippeld. Zijn publiek, in meerderheid toch der tigplussers, mag dan gezapiger dan ooit zijn, de 'levende legende' (51) zelf profi leert zich in toenemende mate als de on verschrokken wereldverbeteraar waar voor zijn overleden Beatles-partner en tegenpool altijd is doorgegaan. ^^emmenie Kantoorinrichtingen organiseert deze week een kleurrijke Efficiency" Vierdaagse. Met als thema "kleur in kantoor" kunt u vier dagen kennismaken met de laatste trends en de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van kantoorefficiency en kantoorinrichting. Zo zijn er demonstraties van o.a. de Canon notebook vrijdag computer met ingebouwde bubblejet printer en tal van 09.00- aanbiedingen, waar u een kleur van krijgt. Nieuwsgierig? Dan 1-2-3 naar Demmenie. Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 Leiderdorp. Tel. 071-4111 41*

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12