Philips verkocht kennis aan Raho H.R. H.A.H.? 0 Binnenland Pronk waagt een dansje KNOV en NCOV samen verder Verrassingsfeest voor majoor Nieuwe wet bemoeilijkt bestrijding witwas-acties A InterHolland 'Laat notiore spijbelaar maar eens een fiets in elkaar zetten' ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeenschappe' ,ke Persdienst Man ontsnapt met vals verlofpasje veenhuizen Een 31-jarige gedetineerde is gisteren uit de gevan genis Norgerhaven in Veenhuizen ontsnapt. De man had het weekeinde-verlofpasje van een medegevangene vervalst door er zijn eigen pasfoto op te plakken. De man zat een gevangenisstraf van vijf jaar uit wegens moord en zou op 8 november worden vrijgelaten om TBS te ondergaan. CAO personeel tuinbouwveilingen utrecht De werkgeversorganisaties en de bonden hebben gis teren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de werknemers van de 21 tuinbouwveilingen. De CAO heeft een looptijd van een jaar. De overeenkomst voorziet in handhaving van de automatische prijscompensatie en reparatie van het zo genoemde WAO-gat. Tegenvaller van 7 miljoen voor UvA Amsterdam De Universiteit van Amsterdam (UvA) houdt reke ning met een tegenvaller van 7 miljoen gulden aan het einde van dit jaar. S. Noorda van het college van bestuur noemt de prog nose „geen verrassing en geen drama". De UvA, de grootste uni versiteit in Nederland, heeft een jaarlijkse omzet van 600 mil joen gulden. De tegenvaller zou worden veroorzaakt door geste gen gemeentebelastingen, frankeer- en telefoonkosten, maar vooral door de hogere bedragen aan uitkeringen en wachtgel den. Militair aangehouden voor diefstal uzi den haag De marechaussee heeft een 19-jarige dienstplichtig militair aangehouden die wordt verdacht van diefstal van een uzi-pistoolmitrailleur uit de Dumoulinkazerne in Soesterberg. De jongeman had het vuurwapen in de tuin van zijn ouderlijke woning begraven, met medeweten van zijn vader. Streekschool introduceert chipcard Rotterdam Leerlingen en personeelsleden van de Streekschool Rijnmond-Noord in Rotterdam krijgen een chipcard waarmee ze worden geregistreerd bij binnenkomst. OQk kan de kaart bin nen de schoolmuren dienen als betaalmiddel. De Rotterdamse school voor beroepsbegeleidend onderwijs wil hiermee verzuim nauwkeuriger vastleggen en makkelijker kunnen werken in de kantine en de schoolwinkel. Ook privébezit kinderporno strafbaar den haag Het kabinet wil zwaardere straffen voor het vervaardi gen en verspreiden van kinderporno. Ook het privébezit van kin derporno wordt strafbaar gesteld. De ministerraad heeft daartoe gisteren besloten. De huidige maximum gevangenisstraf van drie maanden of een geldboete van maximaal 10.000 wordt nu een maximum gevangenisstraf van vier jaar of een boete van 25.000 gulden. Regering hielp bij financiële noodgreep Minister Andriessen (economische zaken) heeft Philips deze zomer geholpen bij een financiële noodgreep, die de staat mogelijk enkele honderden miljoenen guldens aan belasting-inkomsten heeft gekost. Philips zou zijn kennis (patenten, octrooien, licenties) hebben verkocht aan de Rabobank en vervolgens teruggehuurd. De Rabo bank maakt door de koop minder winst en hoeft dus minder belasting te betalen. Philips kon met de op brengst van honderden miljoenen guldens zijn zwakke balans oppoetsen. den haag gpd Philips bevestigt dat er „een sa- Ie en lease-back constructie is gesloten met de Rabobank". De Eindhovense elektronica-gigant wil verder geen enkel commen taar geven op de zaak, die giste ren naar buiten werd gebracht door het VPRO-radioprogram- ma Argos. Ook de Rabobank be perkt zich tot de mededeling dat er „een transactie met Phi lips is gesloten". De Amsterdamse effecten beurs heeft aangekondigd de zaak te gaan onderzoeken. De beurs wil weten of er koersge- voelige informatie is achterge houden. Het Philips-aandeel bleef gisteren in Amsterdam overigens stabiel (36,30 gulden). Minister Andriessen wilde gisteren slechts bevestigen dat hij „wat gedaan heeft" voor Phi lips. „Ze hebben natuurlijk een wat zwakke balans. Bij bepaalde 'Wijzigingen in prostitutiewet dingen kun je daar ook als over heid wel eens wat aan doen, ja," aldus de minister. De minister zou hebben ge holpen bij een conflict tussen de belastingdienst en Philips. De fiscus en zijn politieke baas, staatssecretaris Van Amelsvoort, wilden niet akkoord gaan met de Philips-constructie. Van Amelsvoort en Andriessen kwa men er niet uit, waarop de laatste premier Lubbers te hulp riep. Die zou de 'deal' na over leg met de landsadvocaat uit eindelijk hebben goedgekeurd. Volgens de VPRO-radio was de boekhoudkundige truc nodig omdat buitenlandse banken zich zorgen maakten over de schuldenberg van Philips. De Eindhovense multinational had halverwege dit jaar een eigen vermogen van 22 procent ten opzichte van het balanstotaal. Dat geldt in het bedrijfsleven als te mager. Aan het eind van 1992 was het eigen vermogen van Philips echter slechts achttien procent. De financiële positie van Philips verbeterde de laatste maanden flink. Dat kwam vooral door de miljarden-opbrengst van de verkoop van het MEC-belang aan Matsushita. Philips-analis- ten vinden het dan ook verba zend dat buitenlandse banken juist deze zomer op maatrege len zouden hebben aangedron gen. Het is ook de vraag wat Phi lips precies zou hebben ver kocht aan de Rabobank. De Phi- lips-balans meldt onder het kopje 'immatriële vaste aktiva' een bedrag van bijna 1,2 miljard gulden. Als Philips inderdaad zijn kennis heeft verkocht aan de Rabobank om het terug te huren, dan zou dat volgens ac countants de eerste keer zijn dat zo n constructie met de kennis van een bedrijf wordt toegepast. De methode om ge bouwen te verkopen en terug te huren, is wel een bekend feno meen in het bedrijfsleven. Als de Rabobank inmiddels de bezitter is van de Philips- kennis, dan is het bovendien de vraag wie de opbrengsten ervan krijgt. Philips ontvangt jaarlijks honderden miljoenen guldens aan rechten van andere bedrij ven, die Philips-produkten en technieken gebruiken. Paramaribo Tijdens zijn verblijf in Suriname bezocht minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) gisteren een indiaans dorp. Ter afsluiting van een ceremonie danste hij mee met de lokale bevolking. foto anp toussant kluiters den haag gpd Gelonkt werd er al maanden. Gisteren werden de avances eindelijk bekroond. De christelijke on dernemersorganisatie NCOV gaat samen met haar grote broer, het KNOV, een federatie vor men. Beide koepelorganisaties hopen zo de be langen van hun achterban beter te kunnen behar tigen. Binnen drie maanden zal bekend worden wie de nieuwe voorzitter wordt van de grootste werk geversorganisatie. Gezien de verhoudingen bin nen de nieuwe federatie lijkt KNOV-voorzitter Kamminga de gedoodverfde kandidaat. Het KNOV is met 100.000 leden immers de grootste. Kamminga beloofde zich bij voorbaat al wat 'braver' te gaan gedragen. Dit. om de christelijke identiteit die het NCOV zal inbrengen geen ge weld aan te doen. Die c-identiteit was het groot ste struikelblok bij eerdere toenaderingspogin gen. Winstpunt van de samenvoeging is, zo bena drukten beide voorzitters Kamminga en Ten Hoopen keer op keer, dat door de samenvoeging tijdverspilling tot het verleden behoort. Dubbel aangesloten organisaties krijgen nu nog dubbele notulen en moeten een dubbel sociaal circuit af lopen. Onderzoekster over criminele geldstromen: moeten doorgaan' amsterdam» anp Criminelen zullen altijd wegen vinden om het geld dat ze met hun illegale activiteiten hebben verdiend, ongemerkt te investe ren. De maatregelen die de overheid momenteel neemt om het zogenoemde witwassen te bestrijden, dragen niet echt bij tot een werkelijke oplossing van het probleem. In ieder geval wordt dë op sporing bemoeilijkt doordat de maatregelen de witwasser dwingen nog verder onder gronds te gaan en de politie daardoor het spoor kan kwijtra ken. Dat concludeert E. Udink van de Vrije Universiteit in Am sterdam in het rapport 'Crimi nele geldstromen: schijn en werkelijkheid'. Zij verrichtte het onderzoek naar het witwassen van crimineel geld in Nederland in opdracht van de stichting Maatschappij en Politie. In het kader van EG-afspra- ken is Nederland verplicht om banken en andere financiële in stellingen te verplichten mel ding te maken van dubieuze za ken. De wet Melding Ongebrui kelijke Transacties (MOT) wordt komende week door de Tweede Kamer behandeld. De doelstelling van de MOT is tweeledig: een preventieve wer king en het behulpzaam zijn van politie en justitie bij de op sporing van witwasactiviteiten. Dit kan echter onmogelijk tege lijkertijd worden bereikt, zegt Udink. Als een crimineel wordt afgeschrikt door de maatrege len, dan zal hij naar andere ma nieren zoeken. Ook bestaat het gevaar dat de crimineel uitwijkt naar een land waar minder stringente regels gelden. Volgens Udink moet de be strijding van witwassen zich concentreren op de legale bo venlaag. Zij wijst op de belang rijke rol van de notaris. De cri mineel kan niet om deze per soon heen, omdat een over dracht van onroerend goed al leen rechtsgeldig is, als die via de notaris heeft plaatsgevon den. Gisteren werd bekend dat de Koninklijke Notariële Broeder schap een maatregel voorbe reidt, die notarissen verbiedt om bedragen hoger dan 25.000 gulden in ontvangst te nemen. De Broederschap hoopt hier mee het witwassen van zwart geld tegen te gaan. Huis-aan-huis verspreidingen met een Hoog Rendement? InterHolland Verspreiders houdt dagelijks het brievenbus bestand up-to-date en telt m.b.v. speciale apparatuur per wijk uw folders nauwkeurig af. Zo wordt uw kostbare drukwerk niet verspild. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. amsterdam anp De gemeenten Rotterdam, Am sterdam, Utrecht en Den Haag hebben een dringend beroep op de Eerste Kamer gedaan om ak koord te gaan met de twee wetswijzigingen over de toe komst van het prostitutiebeleid in Nederland. De wetswijziging houdt in dat het aloude 'bordeelverbod' (art. 250 bis) wordt geschrapt uit het Wetboek van Strafrecht. Ge meenten krijgen de mogelijk heid een vergunningenstelsel te maken waardoor de exploitatie van bordelen aan regels kan worden gebonden. Bovendien wordt het door de wetswijziging mogelijk om mensenhandel te gen te gaan en de prostituées te beschermen tegen uitbuiting. De vier grote steden zijn het eens met de kritiek die de Eerste Kamer heeft op het wetsont werp, met name waar het gaat om het onderscheid dat er wordt gemaakt tussen prostitu ées uit landen van de EG en vrouwen uit niet-EG landen. Het verzoek van de steden staat haaks op de opvatting van de prostituées zelf. De belan genorganisaties De Rode Draad/FNV Dienstenbond en de Stichting tegen Vrouwen handel vroegen vorige maand om uitstel van de behandeling van de wetswijziging. De vrou wen vrezen dat ze hun zelfstan digheid kwijtraken wanneer ze als werkneemster 'in dienst' ko men van een werkgever/bor deelhouder. Daarnaast vrezen de prostituées dat er ook ver gunningen worden verleend aan 'slechte' bordeelexploitan ten. PTT Telecom wil 250 miljoen bezuinigen den haag gpd PTT Telecom gaat dit en vol gend jaar sterk bezuinigen. De dertien districten hebben op dracht gekregen om tien pro cent minder kosten te maken, dat is in totaal 250 miljoen gul den. Hoe zij de bezuiniging pre cies bereiken, mogen de tele foondistricten zelf uit maken, maar zeker is wel dat minder met uitzendkrachten, overwerk en uitbesteding van werk zal worden gedaan. De lopende reorganisatie is het gevolg van nieuwe technie ken en vrijwel geheel geauto matiseerde centrales, waardooi de hoeveelheid werk afneemt Aan de andere kant ontstaat juist weer werk als gevolg var het feit dat de consument te genwoordig een gespecificeerde telefoonrekening kan krijgen. De reorganisatie heeft tot eni ge commotie geleid na het uit lekken van een intern rappor over een deel van het bedrijf het district Breda. Het rappor bevat een opeenstapeling var kritiek op de werkwijze en dt organisatie van dit PTT-deel Van de in totaal 956 werkne mers zouden er 267 overbodij zijn. AUTOKRAAN TRANSPORTER Amsterdam De op 3 juni tachtig jaar geworden majoor Bosshardt kreeg gisteravond in hotel Krasnapolski een verlaat verjaardagsfeest aangebo- 11 ]'<M 1 l J \T Tj I den door het Goodwillcentrum van het Leger des Heils. Onder leiding van presentator Jos Brink passeerde een stoet van sprekers en artiesten de revue. Onderhen prinses Juliana, CDA-fractieleider Brinkman, maar ook een brandweercommandant een politiecommissaris van het bureau War moesstraat en oud-hardloopster Fanny Blankers-Koen. foto anp hans steinmeier 02510-11727 den haag theo den boer BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. Voor hardleerse spijbelaars breken zware tijden aan als de nieuwe Leerplichtwet van kracht wordt. Wie het echt te bont maakt, loopt het risci- co een proces-verbaal aan zijn broek te krijgen en mag vervolgens aan de rechter uitleggen waarom de school niet meer wordt bezocht. Tot nu toe konden alleen de ouders voor het schoolverzuim van hun kroost aansprakelijk wor den gesteld en restte de leerplichtambtenaar slechts zijn overredingskracht om de scholier weer tot het volgen van onderwijs te bewegen. Maar inmiddels is het besef gegroeid dat kindlief zich soms geheel aan de invloed van de ouderlij ke macht heeft onttrokken, en dus zelf moet wor den aangesproken op zijn gedrag. De rechter kan dan bijvoorbeeld besluiten een alternatieve straf op te leggen. Vice-voorzitter N. Aarsbergen van de Landelijke Vereniging van Leerplicht-ambtenaren kan zich in deze maatregel vinden. „Omdat je ze daarmee duidelijk maakt dat ze echt niet alles kuijnen ma ken. Dat ze zelf verantwoordelijkheid zijn voor hun gedrag en voor de gevolgen daarvan." Met enige verbazing heeft Aarsbergen het debat over de Leerplichtwet in de Tweede Kamer ge volgd, met name waar het de inbreng van onder- wijs-minister Ritzen zelf betrof. „Het lijkt wel als óf hij geen idee heeft van wat het werk van de leerplichtambtenaar in de praktijk inhoudt. Hij verengt de functie tot die van toezichthouder. Terwijl een heel belangrijk deel van onze taak juist de maatschappelijke zorg is om leerlingen binnen boord te houden. Wij werken al als een spin in het web van alle instellingen die zich, al dan niet zijdelings, met jongeren bezighouden." Maar of de leerplichtambtenaar inderdaad als spil in het leerplichtwezen functioneert, zoals de poli tiek voorstaat, is nu nog zeer afhankelijk van de ruimte die de gemeenten hun leerplichtambtena ren bieden. „In veel plaatsen werkt het al goed, maar er zijn nog gemeenten die zich op dit ter rein nog niet zo inspannen", meent Aarsbergen, zelfwerkzaam bij de gemeente Ede. „Bij sommi ge gemeenten mag de leerplichtambtenaar niet eens achter zijn bureau vandaan komen." In het korten op de kinderbijslag als sanctie voor ouders die hun kinderen niet naar school sturen, zoals het CDA voorstelt, ziet Aarsbergen geen heil. „Daarvoor heb je al een instrument, name lijk het proces-verbaal. In de praktijk werkt het al heel goed als er met een voorwaardelijke straf wordt gedreigd. Dan krijgen ouders bijvoorbeeld nog drie maanden de tijd om te zorgen dat hun kind weer naar school gaat." Aarsbergen is er warm voorstander van dat leer plichtambtenaren ook zo vroeg mogelijk worden ingeschakeld als een school van plan is een leer ling te verwijderen. „Het meest ideaal is als de leerplichtambtenaar deel uitmaakt van het schoolbegeleidingsteam. Wij hebben de contac ten en kunnen dus bemiddelen om een leerling elders onder dak te brengen. Daarmee voorkom je ook dat-ie telkens van de ene naar de andere school wordt doorgestuurd." Die 'zoekperiode' mag volgens de nieuwe wet acht weken duren, maar wat Aarsbergen betreft is de helft voldoende. „Hoe langer het duurt, hoe moeilijker het wordt om zo'n leerling weer de draad te laten oppakken. In de tijd dat er naar een andere school wordt gezocht, moet de leerling ook op zijn oude school onderwijs kunnen blijven volgen." Maar ook al lukt het om een moeilijke leerling weer ergens te plaatsen, er zal altijd een groep overblijven waaraan lesboeken om wat voor re den dan ook niet zijn besteed. Voor die groep maakt de nieuwe Leerplichtwet het mogelijk om al vanaf 14-jarige leeftijd gedeeltelijk aan het wer te gaan. „Op zich een goede maatregel", vindt Aarsber gen. „Maar wel één die bij hoge uitzondering en met veel zorgvuldigheid moet worden toegepast. Het mag niet gebeuren omdat pa het wel handig vindt als de zoon als goedkope arbeidskracht in de tuinderij komt helpen. Met dat soort zaken hebben we nogal eens te maken." Al met al is Aarsbergen niet ontvreden met de mogelijkheden die de nieuwe Leerplichtwet bied om het schoolverzuim in te dammen. Zelfs de notoire spijbelaars zijn volgens haar nog niet ver loren voor het onderwijs, „luist met die ettertjes heb ik te doen; meestal krijgen ze ook niet veel mee van huis. Ie moet er wel de tijd voor krijgen om ze te helpen. Een andere aanpak doet soms wonderen. Vergeet niet dat ze vaak een enorm negatief zelfbeeld hebben als het op school niet lukt. Zo van: 'ik kan toch niets'. Laat ze dan maai eens in een opvangproject een oude fiets in el kaar zetten. Alleen daardoor al kunnen ze hun g« voel voor eigenwaarde terugkrijgen en weer ge motiveerd raken om iets te leren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3