Leidsch Dagblad femina Bezuinigingen ruim gehalveerd M Manke Nelis overleden Deze week is de zondag géén rustdag Verdachte ambtenaren naar huis VANR0YC.S. Hier was ooit het voetbalveld Sauriër in Pesthuis vn Telefoonregeling burgemeesters al lang onjuist Bel gratis 06-0329 GOED NIEUWS [MlHet Motorhuis ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40282 LOSSE NUMMERS 1,60 Philips 3 Financiële noodgreep: Philips verkocht kennis aan Rabobank. De rege ring hielp daarbij. Manke Nelis. archieffoto amsterdam anp De zanger en bassist van het Amsterdamse levenslied Manke Nelis (Cornelis Pie- ters) is gisteren in het VU Ziekenhuis in Amsterdam overleden. Hij is 73 jaar ge worden. Tot drie jaar geleden was Manke Nelis nog te zien en te horen in het café The Shorts of Londen aan het Rembrandtplein. Om ge- zondsheidsredenen moest hij zijn optredens staken. Landelijke bekendheid ver wierf hij in 1987 met het nummer 'Kleine Jodeljon- gen'. Manke Nelis was een na tuurtalent. Nooit heeft hij zang- of muzieklessen ge volgd. Jarenlang vormde hij een duo met zijn zwager, de vorig jaar overleden accor deonist Johnny Meijer. Na 41 jaar kwam om onduidelijke redenen een einde aan de sa menwerking tussen Meijer en Manke Nelis. Andere artiesten met wie Manke Nelis samenwerkte waren André Hazes, Johnny Jordaan en Tante Leen. Drie jaar geleden werd hij ter ge legenheid van zijn 70ste ver jaardag ereburger van de stad Amsterdam. Onderzoek naar mislukte vluchtpogingen van Engelandvaarders. De eerste gegevens over een drama aan de kust. 'Ik denk dat de mensen weer angst zullen krijgen'. Interview met Nikolai Ryzjkov, oud-premier van de Sovjetunie. Miljoenenbedrijf rond Bassie Adriaan. Ondernemende knapen, die lolbroeken van Van Toor. De stichting Inside- Outside voor correspondentie met ter dood veroordeelden. Een bezigheid met onplezierige kanten. ONZE TAAL: De thuisbankier. Tekort aan orgaandonors steeds nijpender. Het werk en de functie van Eurotransplant Leiden. DENKWIJZER: Nummertjes. a.s zondag 10 oktober geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Kritiek op Oranje A Bondscoach Dick I Advocaat laat zich niet uit het veld slaan door degenen die hem met kri tiek overladen. leiderdorp roy klopper De van fraude verdachte amb tenaren op de afdeling bevol king van de gemeente Leider dorp zijn door het college van B en W naar huis gestuurd. De ge meente beziet of de verdachten in afwachting van de rechtszaak ander werk op het gemeente huis kunnen doen. Loco-burge meester C. Huigen benadrukt dat de ambtenaren niet zijn ge schorst. Ze krijgen tijdens hun gedwongen vakantie dan ook hun salaris doorbetaald. Volgens Huigen is een van de vier verdachten inmiddels uit gemeentedienst. Ook maken B en W in een verklaring bekend, dat interim-burgemeester J. de Bruin een van degenen is ge weest die aangifte heeft gedaan van de verduistering. De ge meente heeft begrepen dat het viertal binnenkort door de offi cier van justitie wordt gedag vaard. „Maar wanneer dat pre cies gebeurt, is ons ook niet be kend", aldus een voorlichter. Op de afdeling bevolking wer ken1 normaal gesproken acht mensen. Het naar huis sturen van drie medewerkers kan vol gens de gemeente worden op gevangen zonder dat de burgers er wat van., merken. Na het weekeinde gaat waarschijnlijk een aantal uitzendkrachten aan de slag. De vier ambtenaren worden verdacht van het sinds 1990 achterover drukken van le- gesgelden, die zijn betaald voor het verkrijgen van paspoorten en andere documenten. Ook is er volgens de gemeente iets mis gegaan met de verantwoording van de financiën op deze afde ling, zodat waarschijnlijk ook valsheid in geschrifte ten laste kan worden gelegd. Veisense arts moet test op AIDS ondergaan haarlem frus verhagen medewerker De huisarts uit Velsen die wordt verdacht van seksueel misbruik van vrouwelijke patiënten moet zich binnen een week op het AIDS-virus laten testen. Dat heeft de waarnemend president van de Haarlemse rechtbank, mr. G. de Groot, gisteren beslist in een kort geding dat één van de vrouwen tegen de arts had aangespannen. De vrouw krijgt bovendien 5.000 gulden als voorschot op een schadever goeding. De huisarts, die zijn praktijk in IJmuiden had, werd decem ber vorig jaar aangehouden na dat acht vrouwen aangifte had den gedaan van verkrachting en aanranding. Zijn voorlopige hechtenis werd geschorst op voorwaarde dat hij zijn praktijk niet zou hervatten. Rechter De Groot acht het, in navolging van het Medisch Tuchtcollege, aannemelijk dat de arts zich schuldig heeft ge maakt aan seksueel misbruik. Volgens hem komt de vrouw in aanmerking voor een schade vergoeding, omdat aannemelijke is geworden dat ze psychische schade heeft geleden. Als voor schot op die vergoeding heeft de rechter een bedrag van 5.000 gulden vastgesteld. Hij vindt ook dat de arts een AIDS-test moet ondergaan en dat de vrouw zo'n test voorals nog bespaard moet blijven. ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 Sarajevo» Terwijl in Wenen nog steeds door leiders als Izetbegovic en Tudjman wordt gepraat gaan de gevechten in Bosnië onverminderd door. Op deze foto vers gedolven graven op wat eens een voetbalveld in Sarajevo was. Op de offidële begraafplaatsen zijn alle beschikbare plaatsen al benut. foto epa Bejaardenoorden ontspringen voorlopig de dans LEIDEN HERMAN JOUSTRA De vliegende sauriër is in Lei den neergestreken. Of liever ge zegd, het skelet van dit reusach tige oerreptiel. Het geraamte, met een spanwijdte van zes me- ter, is vanaf dinsdag 12 oktober te zien in het Pesthuis aan de Plesmanlaan. Het Nationaal Historisch Museum stelt daar i tot en met 31 oktober de over blijfselen ten toon. Het museum vertoont tevens een film over het opgraven van j het dier. Het skelet werd on- 5 langs ontdekt in een steengroe- ve in Brazilië. De overblijfselen i bevonden zich in een knol van Ij kalk, die zich in de loop der eeuwen had vastgezet op het I overleden beest. Tot dan toe van dit reptiel gevonden, maar het in Brazilië gevonden reptiel is ongeveer voor 85 procent 'compleet'. Het skelet wordt in het Pest huis verder uitgebouwd met kunststof delen. De vliegende sauriër was een tijdgenoot van de dinosauriër en leefde ruim honderd miljoen jaar geleden. I Met zijn gigantische spanwijdte HET WEER behoorde hij tot de groteren in i zijn soort. Het reptiel zweefde j voornamelijk boven de golven, op jacht naar vis. HET WOORD IS AAN Siegfried van Praag Men moet zich harden tegen aan vallen van medemensen zonder zijn hart tegen hen te verharden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag- Info Programma's8.9 Randstad16 Regio11.13.14.15 Religie- Sport Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op een bui Af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Wind uit zuid tot zuid west. matig, kracht 3 a 4, aan de kust vrij krachtig, 5. Het kabinet heeft gisteren besloten van de bezuiniging van 127 miljoen gulden volgend jaar op de bejaardenoor den ruim de helft te schrappen. Het gaat daarbij om een bedrag van 76 miljoen. Dat heeft minister D'Ancona van WVC gisteren na afloop van de vergadering van de minis terraad bekendgemaakt. den haag anpde voorgenomen bezuinigingen voor 1995 en 1996 gewoon blij- Voor de dekking van dit bedrag ven staan. De bedoeling van het is al voor 35 miljoen gulden aan schrappen van de bezuinigin- oplossingen gevonden en voor gen volgend jaar is het schep- de rest van het bedrag bestaan pen van een goed gesprekskli- diverse mogelijkheden. Mocht- maat voor de commissie-Wel- men daar niet uitkomen, dan schen, die op verzoek van D'An- zal minister Kok van financiën cona onderzoekt op welke wijze in de najaarsnota nadere oplos- de vernieuwing van de bejaar- singen aan de hand doen, aldus denzorg gestalte kan krijgen. D'Ancona. De minister wil vasthouden De minister benadrukte dat aan haar uitgangspunt, dat be jaarden in de toekomst minder snel in bejaardenoorden ge huisvest zullen worden. Van de voorgenomen bezui nigingen van 127 miljoen gul den blijft een bedrag van 51 miljoen gewoon staan. Van dit bedrag dateert 40 miljoen gul den nog uit de Tussenbalans en 11 miljoen heeft betrekking op een korting die alle overheids subsidies geldt. Alleen het be zuinigingsbedrag dat uitslui tend de bejaardenoorden betrof heeft het kabinet geschrapt. D'Ancona was niet bereid toe te geven dat het kabinet gebo gen heeft voor het massale pro test van bejaarden. Zij gaf de di recties van de bejaardenoorden de schuld dat er zoveel onrust onder de bewoners is ontstaan. „Degenen die dagelijks contact met de mensen hebben hadden zorgvuldiger kunnen zijn. Ze hadden even zorgvuldig moeten zijn als de minister-president en ik", aldus D'Ancona. „De principiële lijn blijft on veranderd. De hele transforma tie van de ouderenzorg is niet van tafel." Daaraan voegde ze nog toe: „Ik vind het verschrik kelijk jammer dat er zoveel on rust onder de bejaarden is ont staan". De ouderenorganisaties heb ben positief, maar toch met veel reserve gereageerd. Woordvoer der Revet van de algemene ou derenbond Anbo noemt het in trekken van de bezuiniging „een succes, waaruit blijkt dat de belangenorganisaties van ouderen zich toch steeds meer profileren". Woordvoerder Solinger van de protestantse PCOB reageer de ook wel blij, maar plaatste 'een hoop vraagtekens'. Direc teur Kromwijk van de organisa ties van bewoners van bejaar denoorden (LOBB) was nog het meest kritisch. „Het is een goe de aanzet, maar ook niet meer. Volgens de ouderenorganisaties bedragen de bezuinigingen vol gend jaar 282 miljoen gulden, dus met het intrekken van deze 76 miljoen zijn de problemen nog zeker niet opgelost". AHOY' ROTTERDAM OKN1NGSTUMN 11 Antiquariaat Klikspaan Hooglandse Kerkgracht 49. Leiden Tytsjerksteradiel geeft declaraties vrij: ZONOAGS 11.00-1700 UIA Nu f2.300,- voordeel op de Golf Orlando dan hoort u precies welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn haarlem arthur maandag Burgemeesters in Nederland hebben vóór 1992 jarenlang een deel van hun telefoonkosten vergoed kunnen krijgen, hoewel de gemeentewet dit verbood. Dit zegt het ministerie van bin nenlandse zaken, nu is komen vast te staan dat de burgemees ter van Haarlemmermeer, drs. A. van Duist, in zijn vorige ge meente Tytsjerksteradiel ten onrechte een volledige vergoe ding voor zijn telefoonabonne ment heeft ontvangen. De onjuiste betalingen blijken uit de declaraties van Van Duist, die de Friese gemeente op ver zoek van deze krant openbaar heeft gemaakt. De krant vroeg de stukken op, nadat eerder dit jaar in Haarlemmermeer was gebleken dat Van Duist daar de afgelopen jaren teveel aan auto kostenvergoeding had ontvan gen, bovendien in strijd met de wettelijke regelingen niets voor zijn telefoon hoefde te betalen. Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer weiger den inzage te geven In de decla raties, omdat met name de pri vacy van Van Duist in het ge ding zou zijn. De voorzitter van de Afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietigde ech ter op 18 augustus het weige- ringsbesluit. Inmiddels hebben B en W besloten de declaraties alsnog openbaar te maken. Bin nenkort heeft inzage plaats. w' Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Uit het pak stukken dat de krant uit Friesland bereikte, blijkt opnieuw van financiële onregelmatigheden. Eerder stel de deze krant al vast dat Van Duist, en later diens opvolger drs. J. Mulder, ook in Friesland een te hoge autokostenvergoe ding kreeg. Daarbij ging het bij Van Duist om bijna 5500 gul den. Thans wordt duidelijk dat ook in Tietjerk de telefoonrege ling niet klopte. Van Duist werkte van mei 1982 tot mei 1986 in Tytsjerk steradiel. Uit de vrijgegeven stukken blijkt dat de burge meester zijn tweemaandelijkse telefoonabonnement volledig declareerde en vergoed kreeg, en zijn gesprekskosten niet. Dat was echter in strijd met de ge meentewet. Tot eind 1991 mochten burgemeesters in Ne derland officieel in het geheel geen telefoonkosten declareren. Pas per 1 januari 1992 is er een wettelijke regeling. Hoewel het formeel niet mocht, is volgens een woord voerster van het ministerie van binnenlandse zaken jarenlang getolereerd dat burgemeesters hun telefoonkosten toch ver goed kregen. Dat gebeurde op de manier die voor andere rijks ambtenaren al gold en thans ook voor burgemeesters van kracht is. Ook deze 'analoge' regeling is in Tytsjerksteradiel echter niet correct toegepast. Maximaal de helft van de binnenlandse ge sprekskosten mag als dienstge sprek worden gedeclareerd. Vol ledige vergoeding van abonne mentskosten mag echter niet, omdat er van wordt uitgegaan dat ambtenaren boven een be paald salarisniveau toch wel een telefoon hebben. Leidsch Dagblad nP»fc NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters: - Adres: Postcode Plaats engineering Machinebouw en -reparatie motorrevisie VAN EDE PARTNERS Consultants voor Individuele Planning bij Verandering van Werkkring van Managers Vandaag is het totale uitverkoop aan de Vondellaan Profiteer vandaag of morgen van de unieke prijzen. Er is volop keus uit nieuwe Opel aktiemodellen, nieuwe en gebruikte Amerikaanse auto's, terreinauto's, en meer dan 250 eersteklas occasions. Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071 - 35 18 00 Een Grand Prix in de straten van Amsterdam. Voor of tegen? AMSTERDAM Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch i 28.75) 0 Per kwartaal Q via acceptgiro 82,85) 0 automatisch 82,85) Stem zondag op NED 1 om 19h56, op RTL 4 om 20h30 en op RTL 5 om 20h 15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1