DM Voorlichting Wat maakt de mensen gelukkig? huursubsidie wordt beter D Stemming Leiden Regio Succesvolle actie tegen wildkamperen c De ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Na brandbrief van SP Wetenschapsdag in Leiden en Alphen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE LEIDEN GERT VISSER Leidse woningbouwverenigingen gaan meer aandacht besteden aan de voorlichting over huursubsidie. Dit ge beurt na een klacht van de Socialistische Partij dat veel mensen een te laag bedrag aan huursubsidie ontvangen omdat ze slecht worden voorgelicht. „Soms kunnen we nog wat leren van de SP", aldus woordvoerster L. Gon^al- ves van de Woningbouwvereniging Leiden. Alle bouwverenigingen heb ben na de brandbrief van de SP goede voornemens gemaakt. Zo gaan de WBL, Zijl en Vliet en de Sleutels nadrukkelijker de aan dacht vestigen op deze kwestie in de brief die alle huurders ont vangen tegen de tijd dat zij hun aanvraag moeten doen. De drie verenigingen zeggen overigens wel in mondelinge gesprekken de huurders op de mogelijkhe den attent te maken. Woning bouwvereniging Ons Doel had, volgens de SP al een goed voor lichtingsbeleid. De hoogte van de huursubsidie is afhankelijk van de hoogte van het belastbaar inkomen. Dat is het inkomen zonder de door de belastingdienst geaccepteerde aftrekposten. Volgens de SP kunnen veel meer huurders dan nu gebeurt aftrekposten opvoe ren. Daardoor zou hun inko men dalen en het bedrag aan huursubsidie hoger uitvallen. Woningbouwverenigingen die nen huurders hierop te wijzen maar dat gebeurt veel te weinig, vindt de SP. Woordvoerders van woning bouwverenigingen erkennen het gelijk van de SP. „Het kan de huurder enkele tientjes maar ook honderden guldens sche- De bouwverenigingen gaan niet zo ver dat alle huurders een persoonlijke brief krijgen over deze zaak. „De huurder heeft ook een eigen verantwoordelijk- len", zegt directeur Lepelaar heid", aldus een van de direc- van De Sleutels. teuren. DUIN- EN BOLLENSTREEK PAUL DE VLIEGER De speciale aandacht die de po litie heeft besteed aan het 'wild kamperen' heeft het gewenste resultaat gehad. Dat conclu deert districtschef E. Wegman van de politie Bollenstreek- Noord. De politie besloot afgelopen voorjaar strenger op te treden tegen kampeerders die buiten de officiële campings over nachtten, omdat een flinke toe name van het wildkamperen werd geconstateerd. Behalve dat het volgens de wet verbo den is, veroorzaakten de wild- kampeerders volgens de politie overlast. Er werd een direct een boete van 150 gulden uitge schreven. De actie begon tijdens Pink steren en beleefde dat weekein de direct zijn hoogtepunt. Zes tig potentiële wildkampeerders, die aanstalten maakten buiten de campings de nacht door te brengen, werden weggestuurd maar nog niet bekeurd. In de weken daarna is wel tot het schrijven van bonnen overge gaan. In totaal kregen afgelopen voorjaar en zomer 25 wildkam peerders een bekeuring. Daar naast werden tien buitenlandse wildkampeerders overgedragen aan de vreemdelingendienst. Hoe wordt een mens gelukkig? Kunnen eskimo's onder barre omstandigheden overleven? Wat ging er mis bij de hulpver lening na de Bijlmerramp? Is er leven in het heelal? Op deze en vele andere vragen trachten we tenschappers in de Leidse regio een antwoord te geven tijdens de Wetenschapsdag zondag 10 oktober. De Rijksuniversiteit in Leiden, de Sterrewacht, musea instituten waar onderzoek wordt gedaan, zetten die dag vanaf twaaf uur hun deuren wijd open voor jong en oud. Ie dereen kan kennismaken met de wereld van wetenschappelij ke ontdekkingen en techniek: er zijn lezingen, rondleidingen, tentoonstellingen, demonstra ties, voorstellingen, films, expe rimenten en 'doe-dingen'. Voor kinderen zijn er speciale activi teiten. Thema dit jaar is: 'over leven'. Om te overleven heeft de mens verstand en (veer)kracht nodig. Hoe hebben we het al die jaren gered? Welke oplossingen hebben we gevonden voor de op ons afkomende problemen? Wetenschappers trachten sinds jaar en dag antwoord te geven op deze vragen. Zij zoeken ook naar oplossingen voor nu en straks. Anno 1993 zijn we in grote mate afhankelijk van technolo gische vindingen. Kunnen we ons nog een leven voorstellen zonder medicijnen, brandstof fen of moderne communicatie middelen? Eigenlijk niet. Maar deze vindingen leveren ook pro blemen op: waar laten we ons afval?, moet die hoge-snelheids- üjn nu echt door het Groene Hart rijden?, hoe lang mogen we een coma-patiënt in leven laten? Leven en geluk Wetenschappers uit allerlei dis ciplines buigen zich over deze vraagstukken. Op de jaarlijkse Wetenschapsdag doen zij een boekje open over hun ontdek kingen en gunnen zij het pu bliek een kijkje achter de scher men van de onderzoekspraktijk. Behalve kijken en luisteren, is er ook heel veel te doen. De We tenschapsdag is het begin van de Wetenschap Techniek week 1993 die van 10 tot en met 17 oktober duurt: de toegang is gratis. Een kleine greep uit het programma. Ons gelukkig voelen draagt bij aan onze kans om te overleven, zo stellen de deskundigen in de geestelijke gezondheidszorg. De Leidse psycholoog dr. A. Kerk hof doet om vier uur een boekje open over wat mensen ongeluk kig en gelukkig maakt in zijn le zing: 'Leven en geluk'. In de psychologie is er veel aandacht voor de vraag wat mensen ongelukkig maakt. De 'klinische psychologie' houdt zich met name bezig met het zoeken naar oorzaken en oplos singen voor depressies en zelf doding. Zo proberen psycholo gen sombere mensen wat min der somber te maken door 'psy chotherapie'. ,A1 doende krijgen we na tuurlijk ook zicht op wat men sen gelukkiger kan maken", al dus Kerkhof. „Uit wetenschap pelijk onderzoek weten we dat het winnen van een prijs in de staatsloterij niet altijd tot een verhoging van het geluksgevoel van de winnaar leidt. Goede verhoudingen met naasten en een goede gezondheid blijken veel meer bij te dragen tot ge luksgevoel." Kerkhof geeft zijn toehoor ders richtlijnen mee waardoor ze zich gelukkiger kunnen gaan voelen. Deze richtlijnen komen uit het wetenschappelijk onder zoek en uit de praktijk van de psychotherapie. Verder vertelt Kerkhof over de resultaten van een recent onderzoek naar ge- luksbeleving onder de Leidse bevolking. Bijlmerramp Zondagavond 4 oktober 1992, 18.36 uur: een nachtmerrie. Een Boeing-vrachtvliegtuig boort zich in twee flatgebouwen in de Amsterdamse Bijlmermeer. Een ramp waarin de eerste uren weinig te redden viel. Hulpverleners en bestuurders moeten goed weten wat ze doen bij een ramp als deze. De gemeente moet onmiddellijk eerste hulp bieden en voor op vang zorgen. Dr. M. van Duin, bestuurskundige bij het Crisis Onderzoek Team (COT), gaat tijdens zijn lezing 'Collectieve stress en de Bijlmerramp' om 13 uur in op de vraag of de autori teiten op een goede manier hulp boden. Speciaal voor kinderen dit jaar is de 'chemiemarkt' in de Leidse Gorlaeus Laboratoria. Zij krijgen antwoord op de volgend vragen: Hoe zuur is zure regen? Is cola zuurder dan sinaasap- Kijken naar stenen bij de Sterrewacht. pelsap? Hoe werken geurvreters sche reacties bekijken in het en gasmaskers? Helpt een pleis- lab. ter echt om van het roken af te Kinderen kunnen hier een komen? Bovendien kunnen kin- meegebrachte cent of stuiver la- deren met eigen ogen chemi- ten verzilveren en er is een de- POLITIEKE RUBRIEK Sober en realistisch versus vindingrijk en ambitieus. Tussen die twee bestuurlijke stijlen gaat de strijd van de twee grootste kemphanen van de Leidse gemeentepolitiek: B66, de grootste oppositiepartij en PvdA, de grootste collegepartij. Dé PvdA kwam enige tijd geleden met een klein stapeltje be duimelde velletjes op de prop pen. Het bleek haar verkiezings programma te zijn. De opstel lers hadden als uitgangspunt gekozen dat er toch nergens geld voor is. Het s tuk laat zich dan ook lezen als een wat saaie inventarisatie. Houden wat je hebt en voor het overige de te ring naar de nering zetten. De PvdA-wethouder financiën, Ste ven de Vreeze, zat niet in de programcommissie maar is wel de ghostwriter van het stuk. D66 kwam deze week met een veel dikker programma dat veel lekkerder is om te lezen. Niet zozeer vanwege de inhoud maar door het lettertype, de op maak en de nummering van de regels. De redactie van het PvdA-programma heeft zo te zien haastig staan kopiëren in de tochtige, stoffige en lawaaie rige stationshal. Tijd om een ti tel te verzinnen was er niet eens meer. D66 heeft de geavanceer de, dagelijks schoongemaakte drukkerij van het ministerie van binnenlandse zaken ingescha keld en een creatieve brain storm aan de titel gewijd: „Sleu tels voor de toekomst." Een knap gevonden verwijzing naar het logo van D66-Leiden Gewapend met het Leidsch Dagblad toog GroenLinks-raadslid R. Peeters deze week naar de raadscommissie bestuurlijke zaken. Ze had beter het medisch attest van een afgetuigde, anonieme, kraker kunnen meenemen. FOTO LOEK ZUIDERDUYN hun pamfletten, nota's en ande re schrijfsels in hun partijpro gramma gaan opnemen dan komt straks ongetwijfeld de SP, de drukst folderende partij van de stad, met een program als een veeldelige Winkler Prins. dat sinds kort bestaat uit een hoofdletter 'D' en twee met het uiteinde naar boven gekeerde sleutels. De partij, die dikwijls wordt verweten dat ze niet is geworteld in de Sleutelstad, ver eenzelvigt zich er nu zelfs mee. „Het programma is dikker om dat er meer ideeën in staan", zei Pex Langenberg, fractievoor zitter. Dat is geen leugen maar toch maar de halve waarheid. Veel nieuwe dingen staan er na melijk niet. Het hele hoofdstuk over veiligheid is een kopie van de D66-nota over dit onderwerp van vorige week. En de regio raad die D66 introduceert is ook niet nieuw. De PvdA heeft een jaar geleden een vrijwel identiek plan ingediend. Als alle partijen Leidse krakers moeten op zoek naar een andere be schermvrouwe. Rianne Peeters van Groen Links leverde deze week in de raadscommissie be stuurlijke zaken maar half werk en liet een dot van een kans lo pen om af te rekenen met korpschef J. Molenaar, verant woordelijk voor het dubieuze optreden van de politie tijdens de ontruiming in juli van enkele kraakpanden aan de Haarlem merstraat. Peeters. bij krakers geliefd om dat ze de politie niet met knup pels maar met de koektrommel op hen wil afsturen, pakte Mo lenaar weliswaar hard aan maar bood hem zo veel vluchtwegen dat aan het einde iedereen het strijdtoneel ongehavend en zonder gezichtsverlies kon ver laten. Op die ene onbekende maar afgetuigde kraker na dan. Zo lang het medisch attest van déze anonymus niet op tafel komt, kan de politie het formele standpunt blijven huldigen dat er geen gewonden zijn gevallen en er dus ook niemand is afge tuigd. Maar dat staat haaks met uit spraken in het Leidsch Dagblad van politie-woordvoerder Ro bert Blom, probeerde Peeters nog. Molenaar nam daar schou derophalend kennis van. Met de bekende dooddoener dat de be trokken journalist Blom wel ver keerd zal hebben geciteerd, kon hij moeiteloos ontsnappen. Rianne, Rianne. Heb je dan niet in diezelfde krant zien staan dat je eigen fractievoorzitter Jan Laurier dat medisch attest in banden heeft gehad. Waarom heb je nu een LD mee naar de commissie genomen en geen medisch attest? De overheid moet het goede voorbeeld ge ven. Dus geeft het rijk forse bedragen uit aan mo ralistische tv-spotjes. Wie kent de slogans niet: 'drank maakt meer kapot dan je lief is' en 'ro ken schaadt de gezondheid'. Gemeenten dragen hun steentje bij aan deze campagnes, ter be vordering van de volksgezond heid. Ook Leiden, dat er echter een dubbele moraal op blijkt na te houden. Het stadsbestuur van Leiden wil het consumeren van alcoholi sche dranken en sigaretten te rugdringen. Om het goede voorbeeld te geven mag ter tij dens gemeentelijke vergaderin gen niet gerookt en gedronken worden. Het gokken moet ook minder. Onlangs presenteerde wethou der volksgezondheid S. de Vree- ze (PvdA) een reeks aan ingrij pende voorstellen, ter voorko ming van potentiële gokversla ving onder tieners. Snackbars mogen binnenkort geen geld- spuwende fruitautomaten meer in hun zaak hebben, om scho lieren niet in de verleiding te brengen. Een besluit dat som mige kleine ondernemers overi gens een flinke pijn in de porte monnee geeft. De mooie principes laat het stadsbestuur echter varen nu de gemeente zelf geld nodig heeft. Een verlichte reclamemast van ruim 30 meter hoogte verrijst binnenkort naast rijksweg A4, ter hoogte van Roomburg. Drank- en sigarettenfabrikanten mogen er naar hartelust adver teren. „We moeten als gemeen te niet puriteinser zijn dan an dere media", zei PvdA-wethou der Van Rij (ruimtelijke orde ning) deze week tegen enkele verbaasde raadsleden. Drank en rookreclames brengen vol gens de wethouder bovendien het meeste op. Het college geeft grif toe dat de commerciële belangen in dit geval zwaarder wegen dan de volksgezondheid en ook die van het milieu. Milieu-ambtenaren keurden de plaatsing van een torenhoge lichtmast af omdat zo'n ding 'horizonvervuilend' is en 'visueel hindert'. Het college heeft het merendeel van de milieu-adviezen echter naast zich neergelegd omdat ze ten koste van de inkomsten van de mast gaan. En dan te denken dat diezelfde wethouder Van Rij ruim een jaar geleden hevig fulmineerde tegen de trend van 'steeds gro ter wordende lichtreclames'. De kakafonie van kleuren en vor men, met name in de binnen stad, zou het stadsschoon be derven. De overheid was de 'meest aangewezen instelling om het voortouw te nemen' in een kentering van die trend, heette het toen. Terug naar de stijlvolle banier, luidde het cre do in het stadhuis. Maar zullen de ondernemers zich nog aangesproken voelen na deze 'goede voorbeelden'? Met zo'n 'eigen vrijheid is blij heid-predikend college waar schijnlijk niet. Erna Straatsma ei ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN monstratie van speciale appara tuur die onzichtbare gevaren - zoals luchtvervuiling - kunnen opsporen. VRIJE TIJD Hutspot tocht De Wandelkring Leiden houdt op zaterdag 9 en zondag 10 ok tober voor de 35e keer de huts pot-wandeltochten. De start is bij het restaurant van de Ijshal aan de Vondellaan in Leiden. Deelnemers kunnen zich vanaf 9 uur inschrijven voor verschil lende afstanden (5, 10, 15,25 en 40 kilometer). Irian Jaya Land en bevolking van Irian Jaya staan centraal in een lezing die R. Eckhart houdt voor werk gemeenschap De Ratel. De le zing met dia's wordt gehouden op zondag 10 oktober in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 in Leiden en start om 10.30 uur. Geld Het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) start op 11 okto ber een cursus 'om geld en goe deren' waarin de maatschappe lijke aspecten van geld en goe deren aan de orde komen. De cursus wordt gehouden in het kerkelijk centrum De Regen boog aan de Watermolen in Lei den. Info: 015-621631. Postzegelvrienden De leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden organi seert op maandagavond 11 ok tober haar tweede maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond in het Vijfhovenhuis. Hoflaan 169, Leiden. Zoals gebruikelijk is de zaal vanaf 19 uur geopend en zijn vanaf 19.30 de kavels te bezichtigen die later op de avond worden geveild. Op deze avond is tevens de jaarvergade ring. Nadere informatie over het lidmaatschap: Dhr. A. Vermond, tel. 071-765828. Programma van wetenschapsdag ALPHEN AAN DEN RIJN Archeon, De Oude wereld 200 Doorlopend programma 11 00- 16 00 uur bezoekers gaan terug in de ti|d van de oermens, de hunebed bouwers. Romeinse legioenen en middeleeuwse marskramers LEIDEN rondleiding langs planten met spe ciale overlevingstechnieken Van 13 00-16 00 uur kunnen kinderen een pre historische ki|Kdoos maken zelf een schoenendoos meenemen Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10 13 00-16 00 uur. elk half uur theatervoorstelling over gezond heidszorg in de Gouden Eeuw voor kinderen en volwassenen door thea tergroep 'fandemoma' Verder zijn er rondleidingen door de restauratiewerk plaatsen en isde nieuwe tentoonstelling over genees kunde in de 17de eeuw te bezichti gen: 'Van piskijkers en heelmees- Rijksmuseum Het koninklijk Pen ningkabinet, Rapenburg 28 Doorlopend programa: kinderen kunnen munten onder een micro scoop beki|ken Ook zijn er rondlei dingen langs de tentoonstelling over archeologische vondsten uit een oud schip: 'De schat van Vliegend Hert, compagmegeld en smokkelgeld uit een VOC-scnip' Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg Doorlc 28 Doorlopend programma speciaal voor kinderen een spannende vosse- jacht door het museum waarbii ze op zoek gaan naar een archeologische bodemschat De vossejacht duurt 70 minuten en begint elke 10 minuten 13 00-15 OOuur archeologisch spreekuur voor amateur-archeolo gen 15 00 uur lezing door R Hal- bertsma 'Overleven op de zeebo dem de Griekse schatten van Lord Hamilton.' Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1 Vanaf 13 OOuur kinderrondlei- dmgen 13.00 uur lezing van Cunera BuijS: 'Hoe houden volken aan de Noordpool zich warm in bontkle- ding7' 13 30 uur Sandra Comis vertelt over de 17de en 18de eeuwse kle ding van walvisvaarders op Spitsber gen 14 30 uur: de bekende bergbe klimmer Ronald Naar doet een boek je open over zijn expeditie naar de Mount Everest en andere barre toch ten in ijzige kou Verder is de hele middag de ten toonstelling 'Tegen kou, kleding van poolbewoners' te zien Rijksuniversiteit Leiden Programma Faculteit der Sociale Wetenschappen, Wassenaarseweg 52 13.00 uur 'Collectieve stress en de Bijlmerramp', dr M J Van Duin 14.30 uur Hoe overleven de Ca nadese eskimo's, de 'Inuiten', welke ideeén hebben zij over de samenle ving7 Dr J.G Oosten 16 00 uur psycholoog dr A Kerkhof: 'Leven en geluk Programma Sterrewacht Leiden, Hoek Kaiserstraat-Witte Singel 12.00-22 OOuur doorlopend programma: 'Over leven in het heel- Welk verband bestaat er tussen het heelal en het leven op aarde7 De ze vraag staat bij de Leidse Sterre wacht centraal Ondermeer 'Doe het zelf'met computers, 'doe het zelf met mole culen. posterpresentatie over overle ven m het heelal, doorlopende dia voorstellingen en een tekentafel waar kinderen hun ideeén over het heelal kunnen uitbeelden Rondlei ding door Sterrewacht aandacht voor sterrekijkers Demonstraties de grote kijkers van de Sterrewacht Gortaeus Laboratoria, Einsteinweg bekijken en zelf proefies doen 13 00 uur lezing van prof dr J van Boom; 'Bio-orgamschechemie, wat is dat7' 14 30 uur videopresentat ie van het Leiden/Amsterdam Center for Drugresearch (geneesmiddelenon derzoek)— over moderne genees- mjddelenontwikkelmg 16 00 uur 'Energievoorziening in de toekomst', een lezing van dr J, de Bleyser Kamertingh Onnes Laboratorium, Nieuwesteeg 18 12 00-1 7.00 uur doorlopend programma natuurkundemarkt. spectaculaire proeven met onver wachte resultaten 13 00 uur, 14 00 uur en 15 30 uur 'koude kermis' ijzige, spannen de proeven met vloeibare stikstof en temperaturen van mm 200 graden Celsius, door dr R Jochemsen Om 14 30 uur vertelt prof dr L Hermans over het energieverbruik van mens en dier 13.30 uur en 16 OOuur Laser show Hoe laserstralen werken en wat Leidse natuurkundigen ermee doen. vertelt prof dr J Woerdman Speciaal voor kinderen pretlab Rondgang door het laboratorium, be zoek aan de instrumentmakers school, de glasblazer^ (zelf blazen), de werkplaatsen en vele demonstra ties 12 00-17 OOuur tentoonstelling 'Biotechnologie m de praktik' met demonstraties en videofilms Biologie, praktikumzaal Zoölo gisch Laboratorium. Kaïserstraat 63 12 00 17 00 uur Doorlopende presentatie rond het thema 'De mens als plaag' Veel dieren en plan tensooden hebben inmiddels het loodie gelegd, onder andere door toedoen van de mens Reden voor biologen om zich af te vragen of de mens met bezig is zich te ontwikke len tot plaag De nadruk bi| de pre sentatie ligt op ki|ken en doen 12 00-17 OOuur presentatie van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum Collecties van onder meer vlinders, kevers, nachtschadeplan ten. paardestaarten en varens

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13