Schandaal HIV-bloed Duitsland 'Als ik straks borsten heb, verdien ik meer' Buitenland VS zeker eind maart 1994 weg uit Somalia Moskou treurt om zijn doden Regering Myanmar handhaaft terreur Zege Bhutto geen garantie voor stabiliteit in Pakistan Kroaten verjagen grote groep moslims uit Mostar Jeltsin wil meer tanks in Kaukasus VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 1 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press sche Pres se Agentur CPD Cemeenscbappeii|iie Persdienst The Independent IPS* Inter Press Serv<e RTR* Reuter UPI United Press International Alternatieve Nobelprijs toegekend Stockholm De alternatieve Nobelprijs gaat dit jaar onder meer naar de Israëlische Arna Mer-Khamis en naar de Palestijnse kin derorganisatie, die zij in een van de door Israël bezette Palestijn se gebieden heeft opgericht. Dat heeft de organisatie van de prijs in Stockholm bekendgemaakt. Zij delen de prijs met een boe rencoöperatie in Zimbabwe, de Indische milieu-activiste Vanda- na Shiva en het Amerikaanse indianenpaar Mary en Cary Dann, die ijveren voor de rechten van hun stam. Doden bij aardverschuiving Sri Lanka colombo Bij een aardverschuiving op Sri Lanka zijn vanmor gen tientallen mensen bedolven geraakt. Door hevige regenval zakte een bergwand weg en sleepte op zijn weg omlaag een bus met kinderen en tientallen huizen en bewoners mee, aldus de politie. Belastingautonomie Spaanse regio's madrid» De Spaanse regering en regionale overheden zijn giste ren overeengekomen om de inning van inkomstenbelasting te decentraliseren. Met het controversiële akkoord wordt tegemoet gekomen aan een belangrijke eis van Catalonië, de rijkste regio van Spanje. Volgens de overeenkomst zullen de regeringen van vijftien van de zeventien Spaanse regio's 15 procent van de op brengsten van de inkomensbelasting van bewoners van de regio mogen houden. Agenten vrijuit in zaak Birmingham Six londen» De rechtszaak tegen drie Britse politiemannen die wa ren beschuldigd van meineed waardoor zes mensen in Birming ham ten onrechte wegens een bomaanslag werden veroordeeld, is gisteren zonder vonnis beëindigd. De rechter zei dat van een eerlijk proces geen sprake kon zijn. Door de getuigenissen van de drie politiemannen werden zes mensen, die later bekend werden als de Birmingham Six, veroordeeld wegens de IRA-aan- slag op een café in de Middenengelse stad. Bij de terreuractie, bijna 20 jaar geleden, kwamen 21 mensen om het leven. De zes werden in 1975 veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Maar ze kwamen in 1991 op vrije voeten nadat een hof van be roep stelde dat nieuwe bewijzen aangaven dat de drie politie mannen de rechtbank hadden bedrogen. Dode bij aanslag op café Belfast Belfast Bij een aanslag op een café in de Noordierse hoofdstad Belfast is een man gedood en zijn twee anderen gewond geraakt. Dé verantwoordelijkheid werd opgeeïst door de protestantse pa ramilitaire UDA, die de aanslag „een direct antwoord" noemde op het vredesinitiatief van de katholieken. Doden en gewonden in Bogota bogota Bij een bomaanslag in de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn gisteren drie politieagenten gedoocf en dertig ge wond geraakt. Een aantal van de gewonde agenten is er ernstig aan toe, zo heeft de politie meegedeeld. Volgens het plaatsver vangend hoofd van de nationale politie zit de „georganiseerde misdaad'achter de aanslag. washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren besloten dat de Amerikaanse sol daten uiterlijk op 31 maart volgend jaar uit Somalia zullen worden teruggetrokken. Maar op korte termijn zal hun aantal (4700) worden uitgebreid tot ruim tienduizend. Dat is nodig „om de veiligheid van de Ame rikanen te verzekeren en het welslagen van hun missie te garanderen". Dit is een direct gevolg van het treffen tussen Amerikaanse soldaten en milities van de Somalische krijgsheer Aideed, waar bij zondag dertien Amerikanen omkwamen en 77 gewond raakten. Begin deze we'ek zijn al 650 extra soldaten naar Somalia ge stuurd. Die krijgen versterking van nog eens 1700 soldaten en zwaar militair materieel. De extra soldaten zullen onder Ameri kaans commando staan en niet onder dat van de VN zoals de 4700. Minister Christop her (buitenlandse zaken) zei dat de Ameri kanen eind maart worden teruggetrokken, ongeacht de situatie in Somalia. Er zal al leen een logistieke eenheid van enkele hon derden soldaten achterblijven. Clinton kan rekenen op steun van beide partijen in het Congres, hoewel veel parle mentariërs en een groot deel van de Ameri kaanse publieke opinie vinden dat de VS zich eerder zouden moeten terugtrekken. De Republikeinse oppositieleider Robert Dole zei Clinton te steunen. Amnesty publiceert vernietigend rapport LONDEN AFP-Rtr Angst, intimidatie en schendin gen van de mensenrechten ken merken het leven in Myanmar, het voormalige Burma. In dit land voeren de militairen een terreurbewind, waarbij honder den oppositieleden en leden van etnische minderheden zon der enige vorm van proces ach ter de tralies zitten en het slachtoffer zijn van marteling en standrechtelijke executies. Dit staat in een rapport van Amnesty International dat van daag in Londen is gepubliceerd. Zelfs politieke gevangenen die de afgelopen 18 maanden wer den vrijgelaten zo'n 2.000 mensen worden nog steeds geïntimideerd, in hun vrijheid beperkt en bewaakt door de al om aanwezige militaire inlich tingendiensten, aldus de orga nisatie voor de mensenrechten. „De autoriteiten hebben zo'n angstbewind geschapen dat te genstanders zich zelden durven te uiten. Wanneer zij het wel wagen hun mond open te doen, worden zij zonder aarzelen ge arresteerd." Gevangenen ster ven in hun cel en worden soms doodgeslagen. Amnesty wijst erop dat No belprijswinnares voor de Vrede Aung San Suu Kyi al voor het vijfde jaar onder huisarrest staat. De militaire junta, de Staatsraad voor herstel van recht en orde (SLORC), negeer de in 1991 de verkiezingsover winning van Aung San Suu Kyi's Nationale Liga voor Democra tie. De minderheden in de berg gebieden aan de grens van Myanmar die altijd al zwaar te lijden hebben gehad onder de militaire dictatuur, met name het Karen-volk, zijn ook van daag de dag het slachtoffer van martelingen, verkrachtingen, dwangarbeid en moorden, al dus Amnesty. Mogelijk 2000 patiënten besmet Twee jaar na het schandaal rond met HIV besmette bloedtransfusies in Frankrijk, waardoor 1.200 lijders aan bloedziekten werden besmet met AIDS, is in Duitsland een soortgelijke affaire aan het licht gekomen. Naar schatting van de Duitse vereniging voor hemofiliepatiën- ten zijn tussen 1500 en 2000 patiënten door besmet bloed geïnfecteerd met het AIDS-virus. Ongeveer acht honderd mensen hebben AIDS gekregen. De helft daar van is inmiddels aan de ziekte gestorven. bonn DPA-Rtr De meeste gevallen dateren van voor oktober 1985. Daarna werd in Duitsland testen van transfu- siebloed en -plasma op HIV ver plicht gesteld. Minister Seehofer (volksgezondheid) ontsloeg gis teren twee hoge ambtenaren nadat was gebleken dat de cen trale gezondheidsdienst jaren lang heeft verzwegen dat ten minste 373 mensen door bloed transfusies AIDS hebben opge lopen. De positie van Seehofer zelf is ook ter discussie komen te staan. Bij het schandaal gaat het niet om het gebruik van bloed of plasma waarvan bekend was dat het was besmet. De minister hoorde pas dinsdag van zijn hoogste ambtenaren dat al 8 jaar in achtergehouden rappor ten 373 gevallen van mogelijke HlV-besmettingen door trans fusies staan vermeld. Seehofer licht vandaag de commissie volksgezondheid van de Bonds dag (het parlement) in. De vereniging van hemofilie- patiënten riep de Duitse rege ring gisteren op aan AIDS- slachtoffers die door transfusies het virus hebben opgelopen, een schadevergoeding te beta len. „Schadevergoeding is een logische consequentie indien de federale autoriteiten hun ver antwoordelijkheden niet heb ben nageleefd", verklaarde woordvoerster Ute Braun van de vereniging. Vier familieleden Benazir in parlement moskou Wraak en pogingen tot verzoening stonden gisteren centraal bij de rouwplechtig- heden in Moskou voor de slachtoffers van de gewapende muiterij in het parlement. Stoere militairen, vrouwen van de OMON, de bin nenlandse veiligheidstroepen waren één in hun verdriet over de gedode collega's. Wraak klonk door in de woorden van OMON-com- mandant Bliznitsov. „We zullen ze vinden, zij die het vuur op ons openden", zegt hij. Het precieze aantal doden is overigens nog steeds niet bekend. In het Witte Huis zouden 49 li chamen zijn geborgen. De 7de oktober, voorheen een nationale feest dag ter viering van de Sovjet-constitutie, was een nationale rouwdag. Een dag ook van voor zichtige voorzoening, getuige het feit dat de regering 250.000 roebel uitkeerde aan de na bestaanden van ieder slachtoffer aan beide zij den van de barricade. Gisteren bleef het mausoleum van Lenin ge sloten. Wel werden er de gebruikelijke schoonmaakwerkzaamheden uitgevoerd. President Boris Jeltsin bracht zijn opponenten een nieuwe slag toe. Hij stelde het Constitu tionele Hof per decreet buiten werking „tot er een nieuwe grondwet is aangenomen". Hij be schuldigde het Hof ervan dat het „een wapen was geworden in de politieke strijd, dat bijzon der gevaarlijk was voor de staat". FOTO'S AP, REUTER ISLAMABAD ANP-Rtr-AFP-DPA Pakistaanse mensenmassa's hebben gisteren in heel het land de verkiezingsoverwinning van de „koningin van Azië" begroet. Maar ondanks de duidelijke ze ge van de Pakistaanse Volkspar tij (PPP) van Benazir Bhutto is geenszins zeker dat na de ver kiezingen stabiele politieke ver houdingen in het land zullen ontstaan. Volgens de gistergmiddag be kendgemaakte definitieve uit slag behaalde Bhutto's partij 86 van de 217 parlementszetels. De officiële kiescommissie deelde mee dat de Pakistan Moslim Li ga (PML) van haar aartsrivaal Nawaz Sharif 72 zetels krijgt. Het is echter nog lang niet ze ker dat Bhutto, die van 1988 tot 1990 de eerste vrouwelijke pre mier van een islamitisch land was, opnieuw eerste minister wordt. Van groot belang zijn nog de verkiezingen voor vier provinciale parlementen die za terdag worden gehouden. Pro vinciale regeringen hebben in Pakistan een grote macht en kunnen het de federale premier zeer moeilijk maken te regeren. De verkiezingsuitslag zal vol gens waarnemers nog geen eind betekenen aan de politieke strijd waardoor Pakistan de af gelopen acht jaar even zovele premiers had. Bhutto moest in 1990 als premier aftreden en haar rivaal Sharif in juli. Naar verwachting komt een zwakke regering uit de bus en een krachtige oppositie, waardoor opnieuw conflicten kunnen ontstaan met opstandige pro vinciale regeringen. Benazir Bhutto is niet de eni ge van haar familie die een overwinning haalde. Ook haar echtgenoot, moeder en schoon vader, die alledrie uitkwamen voor Bhutto's Pakistaanse Volkspartij (PPP), werden in het parlement gekozen. Bhutto's broer en politieke rivaal, de in ballingschap levende Murtaza Bhutto, slaagde er niet in een parlementszetel te veroveren. ACHTERGROND AMSTERDAM MAARTEN KUIPER SARAJEVO» AP Meer dan 5Ö0 inwoners van het Kroatische deel van Mostar, in Bosnië-Hercegovina, zijn bij el kaar gedreven en de stad uitge jaagd, in een van de grootste ac ties van 'etnische zuivering' die vorige week plaats vond. Dat heeft een VN-functionaris giste ren gezegd. De verjaagde niet- Kroaten zeiden op hun nachte lijke tocht tientallen doden te zijn gepasseerd. Het Bosnische regeringsleger en milities van Bosnische Kroaten leveren hevige strijd om Mostar. De Kroaten hebben het westelijk deel van de stad in bezit en willen van Mostar de hoofdstad maken van hun Kroatische republiek in Bosnië. De ongeveer 50.000 moslims die in het oostelijk stadseel wo nen, hebben al maandenlang beschietingen te verduren van de Kroaten. Volgens een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (Unhcr) vol trok zich anderhalve week gele den een van de grootste 'zuive ringsoperaties' in Mostar. Ge woonlijk worden groepen van 40 tot 50 mensen over de front lijn gezet. Een deportatie in de ze aantallen was nog niet voor gekomen. Braziliaanse kinderen verkocht voor seks rio de janeiro ricardo de bittencourt IPS In Brazilië werken momenteel 300.000 tot 500.000 minderjari ge jongens en meisjes in de prostitutie. Daarmee bekleedt het land binnen Latijns-Ameri- ka een treurige toppositie op dit terrein. Vooral in het Amazone gebied heeft de vraag naar jon ge meisjes een ware slaven- markt voor prostituées gecre- eërd. In het dorre noordoosten van Brazilië, het armste deel van het land, bestaat het verschijnsel 'porno-toerisme'. De twijfelach tige belofte dat er kinderen voor sex beschikbaar zijn, lokt bezoe kers uit rijke landen hierheen. De andere gebieden met veel jeugdige hoeren zijn de stad Salvador in het noorden en de steden Rio de Janeiro en Sao Paulo. Prostitutie is daar een van de weinige manieren waar op straatkinderen, en met name straatmeisjes, kunnen overle ven. Meestal doen zij dat met medeweten of medeplichtig heid van de politie. Het dagblad Folha de Sao Paulo deed drie jaar lang onderzoek onder straatkinderen. Hieruit bleek dat meer dan 60 procent van de ondervraagde straatkin deren ooit seksuele handelin gen met politiemensen had ver richt om detentie of mishande ling te voorkomen». Als we iets illegaals doen en worden gepakt, weten we dat we moeten doen wat zij vragen om op vrije voeten te komen. Het gebeurt vaak in een politie wagen en dat is het beste omdat het dan snel voorbij is", zegt de veertienjarige N.S., die in de straten van Rio de Janeiro leeft. Maar wellicht de meest tragi sche gevallen van kinderprosti tutie komen in het Amazonege bied voor, waar illegale goud zoekers, garimpeiros genoemd, werken. De hoge concentratie van alleenstaande mannen die bereid zijn om met goud te be talen voor de 'diensten' van jon ge meisjes vaak hoe jonger, hoe beter heeft een echte sla venmarkt gecreeërd die her haaldelijk door de pers en men- senrechtenorganisatieswordt Rio Branco, de hoofdstad van de deelstaat Acre, vlakbij de grens met Bolivia en Peru, heeft 245.000 inwoners, van wie er meer dan drieduizend in de leeftijd negen tot zeventien jaar als prostituée werken. Volgens een meisje dat onder de initia len F.A.F. in het dagblad OEsta- do do Sao Paulo aan het woord komt, kunnen meisjes hun lot gemakkelijker accepteren als zij er op hun vijfde en versuft door drugs aan beginnen. Zoals zij zelf. „Ik ging van huis weg nadat mijn oom mij had verkracht. Mijn vader was ook in de kamer maar hij deed niets. Ik liep weg en een buurvrouw liet me in een vrachtauto instappen en vroeg de chauffeur om mij ver weg te brengen. Ik kwam in Rio Branco aan en trok in bij een vrouw die met veel chauffeurs sex bedreef." „Eerst vond ik het naar, omdat ik van niets wist, maar nu vind ik het leuk. De oudere mannen zijn echt dol op me, ook al heb ik nog geen borsten. Maar als ik eenmaal borsten heb, ga ik nog meer verdienen", aldus het meisje, dat in haar \7rije tijd nog met poppen speelt. Zo'n 250 kinderprostituées zijn in Rio Branco ontvoerd en doorverkocht aan mijnwerkers in het Amazonegebied, aldus de commissaris voor de bescher ming van kinderen en jongeren in Acre, Milton Souza France- schi. De parlementaire onderzoeks commissie verzamelde diverse weerzinwekkende getuigenis sen, zoals die van een meisje dat uit een mijnwerkerskamp had weten te ontsnappen nadat zij had gezien hoe een mijnwer ker een twaalfjarig meisje de keel doorsneed omdat zij niet met hem wilde vrijen. Volgens Marilu Guimaraes, voorzitter van de commissie, had de mijn werker het hoofd van het meisje van het lichaam gehakt en bij wijze van*waarschuwing ten toongesteld. De commissie schat dat in de gebieden waar illegale goudzoe kers actief zijn, tenminste 25.000 kinderen en jongeren seksueel worden uitgebuit, van wie sommigen een waar slaven- bestaan leiden. Ook jonge jongens zijn in de prostitutie werkzaam, maar hun aantal is moeilijker vast te stel len. „Ik heb geleerd de moed op te brengen om mijn lichaam te verkopen om zo te overleven", zei een dertienjarige jongen aan districtscommissaris France- schi, nadat hij door de politie was meegenomen omdat hij in huis bij twee homoseksuelen woonde. Voor Moskou is de roerige Kaukasus een grote bron van zorg. Russische burgers en soldaten zitten er ingeklemd tussen de strijdende partijen. De regering vreest voor het overslaan van het religieuze en etnische geweld naar Zuid- Rusland en is bang er weinig tegen te kunnen uitrichten, tenminste zolang het niet meer troepen en tanks naar het gebied kan sturen. Die tanks en troepen heeft het meer dan genoeg, maar nu juist niet in de Kaukasus. Het CFE- verdrag met de NAVO (inzake conventionele bewapening) verbiedt het Russische leger meer dan enkele honderden tanks in de regio te stationeren. Onder het verdrag gold voor de Sovjetunie in de Kaukasus oorspronkelijk een plafond van een paar duizend tanks, maar nu na het uiteenvallen van de unie ook Georgië, Armenië en Azerbajdzjan over een eigen legertje met tanks beschikken, schieten er voor de Russen van dat plafond maar een paar honderd over. Al enige maanden dringen zij daarom aan op een wijziging van het verdrag, zodat ze meer zwaar materiaal en troepen vanuit andere delen van het land naar de 'zachte onderbuik' mogen dirigeren. Zo'n herziening zou, zo vindt men, Ruslands zachte onderbuik wordt het wel genoemd, de vijfhonderd kilometer brede strook land tussen de Zwarte Zee en de Kaspische Zee die wij kennen als de Kaukasus en waar zo lijkt het ie dereen tegen iedereen vecht Russen, Georgiërs, Abcha- ziërs, Azeri's, Armeniërs, Os- seten, Ingoesjen, Kabardij- nen. Balkaren en wie weet binnenkort wel Turken en Iraniërs. gerechtvaardigd zijn omdat de situatie van nu wezenlijk verschilt van die van 1990, toen het verdrag werd ondertekend. Immers, toen bestond de Sovjetunie nog en was het in de Kaukasus betrekkelijk rustig. Deze week gooide president Boris Jeltsin zijn gewicht achter het verzoek door het aan te kaarten in brieven aan enkele NAVO-lidstaten. Jeltsin staat onder grote dnik van de legertop om het verdrag te wijzigen en nadat de strijdkrachten maandag zijn hachje redden in de Moskouse machtsstrijd kan hij niet zomaar achteloos over hun wensen heenstappen. Voorlopig heeft de alliantie afwijzend gereageerd op het jcltsins verzoek. Als we aan het verdrag gaan sleutelen, is de geest uit de fles, zo vrezen diplomaten in Brussel. Ook andere landen kunnen dan wel eens met nieuwe eisen komen en daar zit niemand op te wachten. Felle tegenstand tegen een wijziging van het verdrag komt ook uit Turkije. Het zuidelijke NAVO-lid, dat in het oosten aan de Kaukasus grenst, is bang voor een concentratie van Russische troepen in haar achtertuin. Toch is het maar de vraag of het Brusselse 'nee' onverbiddelijk is. De lidstaten zien ook wel in dat de Russen geen onredelijke eisen stellen. En, toegegeven, er is heel wat veranderd de afgelopen driejaar. Bovendien willen de Russen niet tornen aan hun totale plafonds voor troepen en wapens, maar slechts aan de verdeling daarvan over het land. Wellicht dat in dit geval een clausule in het verdrag uilkomst kan bieden. In de kleine lettertjes staat te lezen dat een verdragsstaat tijdelijk het plafond in een bepaalde regio mag overschrijden. 'Tijdelijk' is echter een rekbaar begrip. Misschien dus dat een wat langere overschrijding door de vingers kan worden gezien totdat het in de Kaukasus een beetje afkoelt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7