Kiezer moet wet kunnen verwerpen via referendum Binnenland Geen bewijzen maar ook geen valse aangifte' Handen tegen de herrie Brinkman: 'Burgemeester moet meer macht krijgen' Fitnessbeurs geopend Kamer zal bezuiniging kleine scholen afwijzen Artsen doen boekje open over medische fouten VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 Burgemeester Brunssum aangehouden brunssum De al enige tijd op non-actief staande burgemeester van Brunssum is deze week aangehouden in het kader van het vooronderzoek dat tegen hem loopt. De PvdA'er wordt verdacht van corruptie tijdens de veertien jaar dat hij Limburgs gedepu teerde voor grondzaken en volkshuisvesting was. De verdachte beroept zich al sinds het begin van het vooronderzoek op het zwijgrecht en weigert elke medewerking. Brute overval: 3,5 tot 5 jaar cel den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 26-ja- rige Amsterdammer en een 34-jarige Purmerender tot vijf jaar cel veroordeeld wegens hun aandeel in onder andere een brute gewapende overval op een gezin in Uden. Een derde overvaller, een 26-jarige Tilburger, kreeg 3,5 jaar gevangenisstraf. Het trio mannen pleegde de overval op de familie in februari dit jaar. Zij drongen de woning binnen en boeiden, bedreigden en mishan delden het echtpaar in aanwezigheid van hun kind. Na een uur verlieten zij het pand met ruim drieduizend gulden en sieraden. Vrouw bekneld onder contragewicht lift delft» In het Techniek Museum in Delft is een 30-jarige schoon maakster bekneld geraakt onder het contragewicht van de goe derenlift. Het slachtoffer wilde de liftschacht schoonmaken. Om er beter bij te kunnen, zette ze de lift in werking. Waarschijnlijk door een constructiefout kwam onverwacht het contragewicht naar beneden en beknelde het hoofd van de vrouw. Chemisch afval als grondverbeteraar middelburg» Twee partijen slib, die als grondverbeteraar in Zee land zijn afgezet, blijken zoveel cyanide te bevatten dat sprake is van chemisch afval. Dat blijkt uit een analyse van het Gerechte lijk Laboratorium in Rijswijk. De partijen zijn afkomstig uit Duitsland en zijn door een bedrijf uit het Gelderse Angeren via „bemiddelaars in meststoffen"' afgezet in Zeeland. Volgens een woordvoerder van de directie Milieu en Waterstaat van de pro vincie Zeeland, kan cyanide schadelijk zijn voor mens en dier en micro-organismen. Het zou bijvoorbeeld effecten kunnen heb ben op de ademhaling. Meerderheid commissie-De Koning voor 'correctief referendum' Kiezers moeten de mogelijkheid krijgen via een referen dum een door het parlement aanvaard wetsvoorstel te verwerpen. Daarnaast moet het in gemeenten mogelijk worden besluiten van de gemeenteraad achteraf onge daan te maken. Dat vindt een meerderheid van de com missie-De koning die Tweede-Kamervoorzitter Deetman adviseert over staatsrechtelijke vernieuwingen. DEN HAAG GPD Eper agenten ontevreden «THEO HAERKENS De vier politieagenten uit Epe tegen wie deze zomer een aan klacht is ingediend wegens seksueel misbruik van een slachtoffer van de Eper incest zaak, worden niet vervolgd en zijn niet verdacht. Toch is vol gens de officier van justitie in Zutphen geen sprake van een valse aangifte. De politiebond ACP vindt van wel en overweegt tegenaangifte te doen. De vier agenten zijn onmiddellijk weer in actieve dienst genomen en kunnen vanaf maandag weer aan de slag. Volgens officier van justitie Van Rossem-Broos zijn uit het onderzoek van de rijksrecher che „geen feiten naar voren ge komen die de aangifte onder steunen. Enkele punten uit de aangifte zijn na verificatie on juist gebleken". De 25-jarige vrouw die de aanklacht tegen de agenten indiende, houdt echter vast aan haar verklarin gen. Volgens de officier van jus titie, die haar persoonlijk in lichtte over de bevindingen, re ageerde zij teleurgesteld op de resultaten van het onderzoek. De vier agenten zijn evenmin tevreden. Ze willen volledig eer herstel en verlangen van justitie een verklaring dat ze voor hon derd procent onschuldig zijn. Maar dat zit er niet in. Hun werkgever, burgemeester De Loor, wilde niet zeggen dat ze onschuldig zijn en het openbaar ministerie volstaat met de op merking dat geen redelijk ver moeden van schuld is. De politiebond ACP wil dat het incest-slachtoffer wordt aangepakt wegens het doen van valse aangifte. Van Rossum wil de gisteren echter niet spreken van een valse aangifte. „Degene die aangifte deed zegt 'zwart', de anderen zeggen 'wit'. Maar juridisch gezien spreekt geen van beide onwaarheid", betoog de zij op de zeer druk bezochte persconferentie in de raadszaal van het gemeentehuis van Epe. Het openbaar ministerie is niet van plan de vrouw eigener be weging te vervolgen en de offi cier van justitie vroeg zich hard op af of een tegenbeschuldiging van de ACP wel „haalbaar is en opportuun". Zij wees op de el lende die de vrouw als slachtof fer van jarenlang misbruik al heeft doorgemaakt. ACP-voor- zitter Kruizinga reageerde fel: „Hier wordt het belang van het ene slachtoffer uitgespeeld te gen dat van vier anderen". Burgemeester De Loor ver klaarde de vier agenten te heb ben gefeliciteerd met de uitslag van het onderzoek ook al noemden die het resultaat zelf schëTuisdièren onbevredigend Als beheerder van het politiekorps stelde de burgemeester de vier op 2 au gustus op non-actief toen be kend werd dat tegen hen een aanklacht was ingediend. Vol gens De Loor was dat „arbeids rechtelijk een neutrale techni sche maatregel" die nodig was om te voorkomen dat het hele politiekorps zijn geloofwaardig heid zou verliezen. Deze maatregel werd echter door de ACP heftig bekritiseerd omdat die de politiemensen ernstig zou beschadigen. De Loor herhaalde gisteren met veel nadruk dat hij geen andere keuze had. Hij erkende dat de vier agenten schade hebben op gelopen, maar een excuus of zelfs schadevergoeding, zoals de politiebond eist, vindt hij onno dig. Omdat De Loor weigert te zeggen dat de politiemensen in zijn ogen onschuldig zijn, blijft er volgens de politiebond een waas van verdenking hangen. De commissie is overigens in tern verdeeld over het voorstel om een zogeheten 'correctief referendum' in te stellen. Com missievoorzitter en oud-CDA- minister De Koning is samen met het WD-lid Polak tegen het referendum. De leden Ernsting (GroenLinks), De Rijk (PvdA), De Graaf (D66) en De Vries Wereldvoedseldag in de dierentuin ROTTERDAM GPD In vier Nederlandse dierentui nen wordt morgen Wereldvoed seldag gehouden. In Diergaarde Blijdorp in Rotterdam, Artis in Amsterdam, Burgers' Dieren park in Arnhem en het Noorder Dierenpark in Emmen wordt aandacht besteed aan de voed selsituatie in de wereld in het kader van de door de Verenigde Naties uitgeroepen dag. Cen traal staat het thema 'biolo gische diversiteit', het behoud van de rijkdom aan plante- en diersoorten in de wereld. Om extra aandacht voor de diversiteit aan soorten te vra gen, zijn de stichting Zeldzame Huisdierrassen, de Vereniging Inzet en de Genenbank uit Wa- geningen in de dierentuinen aanwezig met informatie. Spe ciale aandacht gaat naar ver dwijnende boerderijrassen als de lakenvelder en baalkopkoei- en, het Groningse paard of het Schoonebeker schaap. De vier dierentuinen hebben ieder een eigen inbreng. In Blijdorp verzorgen vrijwilligers een thema-tentoonstelling, Het Noorder Dierenpark brengt een kindershow, Artis verzorgt een rondleiding en in Burgers' is bij zondere aandacht voor exoti- tropische gewassen. Enschede Een man beschermt de oren van zijn zoontje tegen het lawaai van de'vliegtuigen die het lucht- machtpersoneel van de vliegbasis Twenthe gisteren terugbrachten vanuit het Italiaanse Villafranca. De manschappen hebben deelgenomen aan controletaken van de Verenigde Naties boven oorlogsgebieden in het voormalige Joegoslavië. foto anp arthur bastiaans (GPV) zijn voorstander van deze staatsrechtelijke vernieuwing. De vier zijn voor de invoering van een referendum achteraf, omdat het een 'nuttige aanvul ling' kan zijn van het huidige democratische bestel. Op die manier kan de kloof tussen kie zer en gekozene worden ver kleind en kan 'politieke ver vreemding' worden tegenge gaan. De 'onvolkomenheden' in de politiek kunnen dooT het ini tiatief van kiezers om een refe rendum te laten houden, wor den goedgemaakt. Ook kunnen 'parlementaire wetmatigheden' (zoals strikte coalitie-afspraken) worden doorbroken. De opzet voor zo'n volksraad pleging zou dezelfde moeten zijn als die de staatscommissie- Biesheuvel enkele jaren geleden heeft uitgewerkt. Alleen de 'drempel' om een referendum mogelijk te maken, moet van de commissie worden opgehoogd van 10.000 naar minimaal 20.000 kiezers die een verzoek daartoe moeten ondertekenen. Is dat aantal gehaald dan moeten binnen zes weken 300.000 handtekeningen wor den verzameld ter ondersteu ning. Binnen uiterlijk vijf maan den moet dan het correctief re ferendum worden gehouden, waarbij enkele onderwerpen als het Koninklijk Huis, internatio nale verdragen en het salaris van bestuurders worden uitge sloten. Het voorstel is verwor pen als de meerderheid tegen is en ten minste 30 procent van de stemgerechtigden zijn opgeko men, aldus het voorstel. De Koning en Polak voelen vooralsnog niets voor zo'n cor rectief referendum. Ze menen dat eerst binnen het huidige stelsel bepaalde tekortkomin gen moeten worden aangepakt, voordat dit middel van stal wordt gehaald. den Ij a ag gpd i af als t i vaag compro- CDA-fractievoorzitler Brink man wil burgemeesters meer invloed geven. Ze zouden wethouders een besluit moe ten kunnen opleggen en de bevoegdheid krijgen zelf voorstellen te doen als het college van B&W er niet uit komt. Volgens Brinkman riekt de huidige recrutering van burgemeesters te veel naar inteelt. Voor het Genootschap van Burgemeesters herhaalde Brinkman gisteren zijn voor keur voor een door de minister benoemde burgemeester, zoals nu het geval is. Op den duur kan dit systeem worden vervangen door een recht streeksgekozen burgemeester. Hei voorstel van de commis sie-Van Thijn (burgemeester van Amsterdam) om de ge meenteraad de burgemeester te laten kiezen, deed Brink- De CDA-voorman ziet de eerste burger van een stad als een bestuurder, ondernemer en politiek manager. Daarom moet deze een sterkere positie krijgen. In de huidige situatie beperkt de taak van de burge meester zich te veel tot het voorzitten van de college-ver gaderingen en het opluisteren van ceremoniële bijeenkom sten. Een sterke, daadkrachtige burgemeester is volgens Brinkman noodzakelijk nu de werkloosheid in steden toe neemt, regels in toenemende mate worden geschonden en besluitvorming stroperig ver loopt. De burgemeester zou zelf problemen op de agenda van B&W moeten kunnen plaatsen, eindvoorstellen be denken en wethouders aan- Vluchtelingenwerk maakt winst dankzij loterij De vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland heeft vorig jaar ruim 2 miljoen gulden winst ge boekt dankzij de inkomsten van de Nationale Postcode Loterij. Die brachten de organisatie ruim 14 miljoen gulden op. Vluchtelingenwerk had zelf ge rekend op 7,5 miljoen, aldus het gisteren verschenen jaarverslag 1992. Voor dit jaar rekent Vluchtelingenwerk op 15 mil joen. Directeur Houthoff is blij dat de loterij niet nog meer geld op brengt. „Anders wordt de ver eniging te afhankelijk van één donor", zegt Houthoff. houten Staatssecratris Simons (volksgezondheid) beproefde gisteren een roeimachine op de FitVak in het beursgebouw Euretco in Houten. De vierdaagse beurs, een initiatief van de stichting Werkgevers Organisatie Fitness, werd gisteren door Simons geopend en is vanaf vandaag toegan kelijk voor het publiek. foto dijkstra peter brom CDA en PvdA niet bereid nieuwe poging van minister te pikken DEN HAAG GPD De door het kabinet aangekon digde bezuiniging van 26 mil joen gulden op het personeel van ldeine basisscholen, gaat vrijwel zeker niet door. De ka merleden De Cloe (PvdA) en Hermes (CDA) zeggen het zeer onwaarschijnlijk te achten dat hun fracties de voorgestelde be zuiniging zullen pikken. Vorig jaar heeft de Tweede Kamer eenzelfde bezuinigingsvoorstel ook al verworpen. De door het kabinet voorge stelde bezuiniging behelst dat scholen met 77 of minder leer lingen ruwweg een werkdag moeten inleveren en scholen tot 148 leerlingen een halve werk dag. De opbrengst zou ten goe de moeten komen aan scholen met meer dan 170 leerlingen. De problematiek vormt sinds 1989 een vrijwel jaarlijks terug kerend thema. De toenmalige onderwijsminister Deetman be sloot enkele jaren geleden zo'n 26 miljoen op de kleine scholen te gaan bezuinigingen en werd daarin gesteund door de Twee de Kamer. De onderwijswereld reageerde echter woedend. Op vele plattelandsscholen braken stakingen uit en er werden mas sale protestdemonstraties ge houden. Onder druk daarvan trok Deetman de maatregel Zijn opvolgers Wallage en Rit- zen hielden zich de eerste jaren koest, om geen ruzie te krijgen met het onderwijsveld. De be nodigde 26 miljoen sprokkelden zij steeds op andere wijze bij el kaar. Vorig jaar echter stond de be zuinigingsmaatregel weer op de begroting. De Tweede Kamer wees die toen af. Minister Rit- zen voert hem nu opnieuw op, omdat onderzoek van het Ne derlands Economisch Instituut heeft bevestigd dat kleine scho len naar verhouding te veel per soneel hebben. Bar wil passend afscheid nemen DEN HAAG GPD Oud-bisschop Bar van Rotter dam wil alsnog „passend af scheid nemen" van zijn voor malige bisdom. „Er moet echter worden gewacht op de benoe ming van een nieuwe bisschop. Daarover weet ik niets en het is ook niet gebruikelijk dat ik daarvoor wordt ingeschakeld. In Rotterdam denkt men dat die nieuwe bisschop er voor no vember zal zijn", zo zei Bar gis teren voor de KRO-radio. Winkelverbod, voor boze klant van meubelzaak HILVERSUM GPD Een 27-jarige Hilversummer mag niet meer in de buurt van een Naardense meubelzaak komen. Vice-president W. Ton- kens-Gerkema van de Amster damse rechtbank heeft hem gisteren op verzoek van de ei genaar een straat- en contact- verbod opgelegd. De Hilver summer zou het personeel re gelmatig hebben bedreigd en zelfs mishandeld. De eigenaar van de meubel zaak en de Hilversummer heb ben een meningsverschil over een zitbank. De man kocht die anderhalf jaar geleden, maar constateerde een aantal gebre ken aan het meubel. Hij kwam na een jaar corresponderen met het meubelbedrijf overeen dat de bank zou worden gere pareerd. Toen personeel van de meu belzaak de bank bij de man thuis kwam ophalen, weigerde deze hem mee te geven. Hij vond dat er onvoldoende voor zorgen waren genomen om verdere beschadiging van de bank te voorkomen. De Hilver summer eiste vervolgens het aankoopbedrag, 8.500 gulden, terug. De meubel verkoper wei gerde dit, waarna in de winkel een handgemeen ontstond. De Hilversummer vernielde daar bij een verkoopbalie en be dreigde het winkelpersoneel. Hij kwam vervolgens nog en kele kéren terug, maar hem werd door het winkelpersoneel de toegang geweigerd. DEN HAAG CARINE NEEFJES Ze was 25 weken zwanger en klaagde over een knobbeltje in de linkerborst. De gynaecoloog adviseerde de 37-jarige vrouw geen verder onderzoek te laten doen. Tijdens de zwangerschap komen immers zo vaak knobbeltjes in de borst voor. In het verleden was er diverse ma len weefsel uit de rechterborst van de vrouw verwijderd waarin niets werd aan getroffen dat op kanker leek. Na 38 weken bracht de vrouw een ge zonde zoon ter wereld. Zes weken na de bevalling voelde de gynaecoloog dat het knobbeltje in de linkerborst er nog steeds zat. Als het binnen'vier weken niet was verdwenen, moest ze naar de huis arts gaan, adviseerde hij. Twee maanden later belde de vrouw hem op: „Ik heb borstkanker". Enkele jaren daarna zag de specialist haar overlijdensadvertentie in de krant. Dit verhaal staat in het boek 'Smetten op de witte jas' waarin diverse artsen open-' hartig vertellen over medische fouten. In het hoofdstuk 'Misleid door zwanger schap' beschrijft P. Treffers, hoogleraar verloskunde en gynaecologie, zijn emo tionele herinnering aan de patiënte die aan borstkanker overleed. Nadat de vrouw had gehoord dat ze borstkanker had, nodigde Treffers haar met haar man uit voor een gesprek. „Enerzijds waren er bij het echtpaar ver wijten aan mij over de controle tijdens en na de zwangerschap. Anderzijds was er bij mij een gevoel van schuld dat ik de patiënte na de bevalling niet eerder naar de chirurg had verwezen." Aanvankelijk overwoog het echtpaar een juridische procedure. Treffers vermoedt dat het ge sprek een rechtszaak heeft voorkomen. In de inleiding schrijft dr. J. van Everdin- gen dat de titel ook 'Een boekje voor het bloeden' had kunnen zijn: fouten kun nen worden verzacht door ze bespreek baar te maken. Artsen hebben de neiging om missers te verzwijgen, omdat ze vol gens een ongeschreven code geen fouten mogen maken. In het boek erkennen artsen ook tegen over collega's dat ze verkeerde inschat tingen hebben gemaakt. Dat blijkt onder meer uit het verhaal van gynaecoloog dr. J. van Roosmalen die tijdens een ope ratie wegens een buitenbaarmoederlijke zwangerschap het advies van een ver pleegkundige niet opvolgde. Uit de buik holte werd bloed verzameld dat vervol gens weer aan de patiënte moest worden toegediend. „Is het niet te donker?", vroeg de verpleegkundige. „Nee", ant woordde de gynaecoloog, „Geef het maar gerust." Tien minuten later was de vrouw dood als gevolg van het al in ster ke mate afgebroken bloed. Van Roosmalen: „Ik zie nog het plekje voor me in het hoekje van het OK-com- plex, waar ik me na afloop van dit drama verkleedde en badend in het zweet de verpleegkundige duidelijk maakte dat hij gelijk had gehad. Jaren later ging ik terug naar die bewuste operatiekamer om de siddering nog eens heel lokaal te voelen en daar ter plekke te zeggen hoezeer dit me is bijgebleven en hoezeer het me spijt". Als artsen zelf iets mankeren, gaat er ook wel eens iets mis. Van Roosmalen is in het boek de enige arts die zelf de patiën- tenrol inneemt. „Ik onderging een kleine ingreep onder lokale verdoving, waarna ik vlak voor ontslag als gevolg van een blackout een vrije val op mijn aangezicht maakte. Op de EHBO-afdeling werd een neus-fractuur geconstateerd en de keel-, neus- en oorarts werd ingeschakeld. De KNO-arts vond het niet nodig om verder actie te ondernemen, terwijl Van Roosmalen vertelde dat hij zijn kaken niet normaal op elkaar kon zetten en dat het gehemelte rechts verdoofd aanvoel de. Later bleek dat de kaak toch gebro ken was. Tijdens een volgende afspraak met de KNO-arts verwachtte Van Roos malen dat de specialist iets zou zeggen als: „Het spijt me dat ik het over het hoofd heb gezien Niets van dat alles. „Mijn stekels gingen overeind toen spijt uitbleef, de arts op zijn voetstuk bleef staan en een ander de schuld gaf die nota bene onder zijn su pervisie werkt", aldus Van Roosmalen. 'Miswikkelingen', het laatste deel van het boek, gaat over verkeerde werkrelaties van artsen. Hiermee worden onder meer bedoeld: de ongezonde connecties die artsen aangaan met farmaceutische in dustrieën, het flirten met de alternatieve geneeskunde en de intieme relaties van artsen met patiënten. Uit diverse onderzoeken blijkt dat vijf tot tien procent van de manlijke artsen wel eens seksueel contact heeft met een of meer patiënten. Het hoofdstuk 'Medisch contact: vrijages met patiënten' is min der interessant. In tegenstelling tot de persoonlijke verhalen over medische fouten, vertellen artsen niets intiems over hun romances met patiënten. Het hoofdstuk bestaat voornamelijk uit cij fertjes: KNO-artsen doen 'het' net zo vaak met hun patiënten als gynaecolo gen. 'Smetten op de witte jas', redactie J.J.E. van Everdingen, uitgeverij Belvédère- /Boom. Prijs: 48,50gulden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5