ONTROEREND 'Autokostenverhaal Kok onjuist' Binnenland Emotioneel weerzien met familie CDA botst met Pronk over hulp aan Suriname Geld voor gemeenten moet anders verdeeld HETBABYGEHEJ VAN CAROLINE! SCHEIDINGSSCHANDALEN BEROEMDE OUDERS VERDIENEN B MILJOENEN AAN DE KINDEREN S Vrouwen de sigaar 'Dagelijks een lapje vlees put de aarde uit' VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 Cel voor frauderende Shell-managers londen Twee voormalige directeuren van de Koninklijke/Shell Groep en het Britse metaalbedrijf AMEC zijn door gisteren door een Britse rechtbank veroordeeld tot een jaar cel wegens fraude. Ze accepteerden steekpenningen voor een contract voor de fa bricage van oliebooruitrusting, bestemd voor het Britse gedeelte van de Noordzee. Er is in totaal voor bijna zes ton aan steekpen ningen vergeven. In ruil daarvoor werden vertrouwelijke be drijfsgegevens verstrekt. Staking in vrouwengevangenis voorbij utrecht De woensdag uitgebroken staking in de vrouwenge vangenis 't Spoor in Utrecht is gisteravond beëindigd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie meegedeeld. De-vijftig gedetineerden staakten omdat er te weinig bewakers beschikbaar waren voor de recreatie. De stakers hebben het eindbod van de directie aanvaard om het aantal recratie-uren op 10.5 uur per week vast te stellen. Voor 1 oktober waren dat er nog 21. Het minimum aantal uren recreatie in een strafinrich ting is wettelijk vastgesteld op zes per week. Vertrek 215 NS-machinisten geregeld utrecht De bonden en de Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond overeenstemming bereikt over de vertrekregeling voor de 215 (van de 3.500) machinisten die door de reorganisa ties bij NS weg moeten. Aanvankelijk wilden de NS slechts 100 machinisten in aanmerking laten komen voor de regeling waar mee 55-plussers onder relatief gunstige voorwaarden het bedrijf kunnen verlaten. Volgens bestuurder W. Korteweg van de Ver- voersbond FNV is nu afgesproken dat alle machinisten van 55 jaar en ouder tot 1 december van deze regeling gebruik kunnen maken. Bisschop Wiertz prijst openheid media roermond Terwijl paus Johannes Paulus II niet nalaat kranten en omroepen af te branden, heeft de nieuwe prelaat van Roer mond juist waarderende woorden voor de media. Bisschop F. Wiertz vindt dat de media de afgelopen maanden „zeer open zijn geweest". Volgens Wiertz is dat allemaal het werk van de Heilige Geest. Wiertz werd in juli als opvolger van de omstreden bisschop Gijsen benoemd en is eind september geïnstalleerd. 'Leerling spijbelt door slechte school' Amsterdam ,Als scholieren verzuimen, is dat meestal de schuld van de school en niet van de leerling. Het is dus absurd om spij belaars of hun ouders met een boete te bestraffen." Dat zegt het Landelijk Aktiekomitee Scholieren (LAKS) in reactie op het CDA- plan om bij spijbelen te korten op de kinderbijslag. Volgens het LAKS zijn veel scholen slecht georganiseerd. Er zit te veel tijd tussen de lesuren en dat werkt verzuim in de hand. Ook het werk- en leefklimaat op scholen kan veel beter, aldus het LAKS. Verkrachter 83-jarige vrouw gepakt Groningen De politie van Hoogezand-Sappemeer heeft een 20- jarige man gearresteerd op verdenking van inbraak en verkrach ting van een 83-jarige vrouw. De man, eert bekende van het slachtoffer, ontkent. De dader brak in de nacht van 5 op 6 okto ber in in de woning van het slachtoffer. Toen de vrouw gestom mel hoorde en ging kijken, werd ze door een man beetgepakt en meerdere malen verkracht. Ze moest ook 350 gulden afgeven. Minister wil hulp eventueel hervatten den haag gpd Hervatting van economische hulp aan Suriname moet moge lijk zijn als de democratie op het spel staat. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king ziet de hulp in dat geval als „investering in politieke stabili teit". Het CDA is dat niet met Pronk eens. De minister typeer de de politieke situatie in Para maribo echter als riskant. Hij beloofde overleg met de Twee de Kamer voordat hij de geld toezegt. De financiële hulp aan Suri name werd deze zomer stopge zet. Van hervatting kan in prin cipe pas sprake zijn als Surina me in overleg met het Interna tionale Monetaire Fonds (IMF) economisch orde op zaken stelt. Daarover zijn kabinet en Twee de Kamer het roerend eens. Zolang Paramaribo geld blijft bijdrukken en geen belastingen heft, is het geven van financiële steun goed geld naar kwaad geld gooien, vindt Pronk. Hij noemt dergelijke hulp „contra- produktief'. De bewindsman zei tegelijkertijd dat hij van dat principe wil afwijken wanneer in Suriname een staatsgreep zou dreigen. Uitblijven van fi nanciële hulp brengt dan name lijk politieke risico's met zich De grootste regeringspartij, het CDA, reageerde geschrok- Privé-kliniek helpt in strijd tegen wachtlijst amsterdam anp ZAO Zorgverzekeringen in Am sterdam heeft bij een privékli- niek, het medisch centrum Jan van Goyen, operatiecapaciteit „ingehuurd" voor duizend staaroperaties. Ze zullen wor den uitgevoerd bij verzekerden die op een wachtiijst staan voor deze ingreep. Volgens het zie kenfonds is de samenwerking met de privékliniek de enige manier om de wachttijd binnen anderhalf jaar terug te brengen van acht naar drie maanden. De capaciteit van de Amsterdamse ziekenhuizen is daarvoor te klein. ken. „Dat gaat mij veel te ver. Politieke stabiliteit is niet te koop", aldus CDA'er De Hoop Scheffer. Ook CDA-minister Kooijmans van buitenlandse za ken beoordeelt de situatie in Suriname anders dan Pronk. „De economische onvrede ver taalt zich niet in steun voor Bouterse", aldus Kooijmans. In het Raamverdrag waaraan de Tweede Kamer volgende week officieel zijn goedkeuring zal hechten, belooft Nederland Suriname te helpen bij de her vorming van onder meer poli tie, leger en overheid. Daar hangt een prijskaartje aan van 1,3 miljard gulden. Het is echter de bedoeling dat de geldkraan pas (weer) open gaat als de Su riname ernst maakt met de eco nomische hervorming. terberg De zwaargewonde Bosniër Zekic kwam gisteren met een speciale vlucht aan op de luchtbasis Soesterberg. Hij kon zich na lange tijd r herenigen met zijn gevluchte familieleden uit het voormalige Joegoslavië. Op de foto staat Zekic in wit hemd in het midden. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Plaatselijke situatie moet zwaarder wegen den haag gpd Bij het verdelen van geld tus sen gemeenten moet meer re kening worden gehouden met de leeftijd, het inkomen en de herkomst van de inwoners van die gemeenten. De huidige verdeelsleutel, waarbij de om vang van de gemeenten en het aantal woningen een belang rijke rol spelen, voldoet niet langer. Dat concludeert de Raad voor de Gemeentefinanciën in een advies aan de staatssecre tarissen De Graaff-Nauta (bin nenlandse zaken) en Van Amelsvoort (financiën). De raad heeft zich gebogen over de verdeling van het geld uit het Gemeentefonds over de bijna 650 Nederlandse ge meenten. Veel gemeenten blij ken moeite te hebben de eind jes aan elkaar te knopen. Dat komt vooral omdat bij de ver deling van het geld te weinig rekening wordt gehouden met plaatselijke omstandigheden. De raad stelt daarom voor 'arme' gemeenten meer geld te geven dan 'rijkere'. Daar voor moet de verdeelsleutel van het Gemeentefonds wor den veranderd. Dat kan door bepaalde kenmerken van de bevolking (zoals inkomen en etnische afkomst) meer dan nu te laten meetellen. Dat be tekent wel dat zo'n 400 ge meenten in de toekomst min der geld krijgen; in 200 geval len zelfs meer dan acht pro cent. Ongeveer 80 gemeenten zullen datzelfde percentage er bij krijgen. De eigen inkomsten ver schillen overigens sterk per ge meente. zo blijkt uit onder zoek van de raad. Zo profite ren de grote gemeenten meer van de opbrengst van de on- roerend-goedbelasting dan kleine gemeenten. Daarnaast blijken grotere gemeenten met veel inwoners uit de lagere in komensgroepen meer gebruik te maken van de mogelijkheid belastingen en heffingen te in nen. Kleine, welvarende gemeen ten gebruiken die mogelijkhe den veel minder. Bij het vast stellen van een nieuwe ver deelsleutel moet daarmee zorgvuldig rekening worden gehouden, aldus de raad. 'Minder opvang asielzoekers door besluit van Dales' utrecht anp Als minister Dales (binnenland se zaken) besluit extra politie kosten in gemeenten met een asielzoekerscentrum niet meer te vergoeden, lopen 1.200 nieu we opvangplaatsen voor asiel zoekers direct gevaar. Dat stelde een woordvoerder van de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA) gisteren. De COA en het ministerie van WVC onderhandelen op het ogenblik met diverse gemeen ten over de opvang van asiel zoekers. De gesprekken staan echter onder druk, omdat mi nister Dales weigert nog langer voor de extra politiekosten op te draaien. WVC en de COA vrezen dat plaatselijke bestuurders door de opstelling van Dales weinig trek hebben in nieuwe asielzoekerscentra. Daardoor ontstaat opnieuw de kans dat dé bestaande centra overvol ra ken. Voor een asielzoeker trekt het ministerie van binnenlandse za ken in de regel jaarlijks bijna 2.000 gulden uit. De politie ver zorgt hiervoor zaken als vreem delingenadministratie, begelei ding van afgewezen asielzoe kers bij uitzetting en handha ving van de openbare orde. Normaal gesproken verblijven bijna 13.000 mensen in de cen tra. De politie kan daarvoor een rekening indienen van 25 mil joen gulden per jaar. Op dit mo ment verblijven echter 20.000 mensen in de zogeheten 'cen trale opvang'. Dales heeft geen zin om nog eens met miljoenen voor de be geleiding van deze mensen over de brug te komen. VRUCHTBAARHEIDS- OEFENINGEN IN ZOUT WATI SEX-SOAP DIAMANT LEES JE WEEKEND, WEETJE ALLES Milieu-organisaties hekelen rekenmethode minister: De kosten voor het openbaar vervoer zijn de afgelopen kabinetsperiode sneller gestegen dan de kosten voor de auto. De cijfers, die minister Kok van financiën heeft ge noemd, zijn dan ook onjuist. Dat zeggen de vereniging Openbaar Vervoer Nederland (OVN) en de milieubewe ging. Bij de OVN zijn alle stads- en streekvervoerbedrij- ven aangesloten. den haag anp tarieven in het openbaar ver voer sinds het aantreden van het kabinet met 27,2 procent zijn gestegen. Volgens de OVN en de milieubeweging moet dat echter 37,3 procent zijn. Kok De OVN en de milieubeweging hebben grote moeite met de antwoorden van Kok op Kamer vragen. Kok stelt daarin dat de heeft echter volgens zijn oppo santen de tariefstijging van de strippenkaart in bus en tram niet meegerekend. Ook bij de berekening van de fiscale autolasten maakt Kok volgens de bedrijven een fout door de procentuele stijging van de fiscale lasten bij elkaar op te tellen. Openbaar Vervoer Ne derland, de Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieu defensie hebben uitgerekend dat de de stijging van de fiscale autolasten niet 41,7 procent is maar slechts 27,2 procent. De milieuorganisaties verwij ten Kok appels met peren te hebben vergeleken. Hij heeft volgens hen alleen gekeken naar het accijnsdeel in de prijs van benzine en diesel. Wordt ook gekeken naar andere kos ten, dan is de stijging voor die sel ten hoogste twintig procent. De stijging voor benzine ligt nog lager. Als voorbeeld noe men de organisaties de prijs van een liter Euro-loodvrije benzine. Die kostte in 1990 aan de zelf- Huisarts vast na twee aangiften van zedendelict hengelo gpd Een huisarts (45) uit Hengelo wordt verdacht van een aantal zedendelicten met patiënten. Zeker twee slachtoffers hebben aangifte gedaan. Sinds maart van dit jaar wordt de arts, die volledig is ingestort, voor psy chische problemen behandeld. De arts werd naar nu bekend is geworden, vorige week don derdag aangehouden en uitvoe rig door de rijksrecherche ver hoord. Een dag later stortte hij volledig in. Zijn psychiater heeft vervolgens een spoedopname in een kliniek in Utrecht be werkstelligd. Hij wordt er op een gesloten afdeling behan deld. In overleg met de rijksre cherche en de officier van justi tie wordt nu bekeken wat er verder moet gebeuren. De arts werkt sinds 1977 in Hengelo. Hij heeft zich vorige week met onmiddellijke ingang uit zijn praktijk teruggetrol&en. De 2.400 patiënten zijn door zijn echtgenote geïnformeerd. breda» Sigaren roken is nog steeds een liefhebberij van voornamelijk mannen. Als het aan de sigarenfabri kanten ligt, komt daarin verandering. Dat bleek gisteren tijdens een sigarenproeverij in Breda waar vrouwen aan de bolknak en de havanna lurkten tijdens de 'week van de sigaar*. foto anp ed oudenaarden Meningen botsen op Grand Gala van het Genoeg bedieningspomp ongeveer 1,66 gulden en in 1993 ongeveer 1,80 gulden. Natuur en Milieu heb ben voor benzine een stijging berekend van 8,4 procent. De stijging van de dieselprijs be draagt volgens hun berekening 17,7 procent. In tegenstelling tot tal van andere maatschappelij ke organisaties achten zij het dan ook dringend gewenst dat de door het kabinet voorgestel de accijnsverhoging van elf cent voor benzine en acht cent voor diesel doorgaat. CNV tegen te strenge regels voor WAO'ers den haag gpd Gedeeltelijk arbeidsongeschik ten moeten voor onbepaalde tijd een- WW-uitkering krijgen Daarmee wordt voorkomen da deze groep na korte tijd i bijstand komt, zei vice-voorzit ter De Geus van het CNV v morgen voor de VARA-radio. De vakcentrale hoopt da staatssecretaris Wallage va ciale zaken dit idee zal betrek ken bij het opstellen van de uit voeringsregels voor de nieuwe WAO. De nieuwe WAO-wet is sinds 1 augustus van kracht. De keu- ringsregels voor nieuwe ar beidsongeschikten zijn echter nog niet bekend. Deze week sprak de Tweede Kamer met een groep keuringsartsen. Daar uit bleek dat de keuringsin structies die Wallage voor ogen staan, onbedoeld hard uitwer ken omdat de artsen het begrip 'passende arbeid' zeer ruim uit leggen. Kamerleden hebben in middels hun bezorgdheid uitge sproken over deze 'weeffout' in de nieuwe WAO. amsterdam anp Achter elk onsje vlees op tafel, staat een emmer met twee kilo mest, een beker ben zine en een kilo graan. Dat weinig opwek kende beeld hiéld beleidsmedewerker M. Buitenkamp van de vereniging Milieude fensie de luisteraars voor tijdens het Grand Gala van het Genoeg in Amsterdam. De vleesproduktie stond gisteren centraal tijdens het evenement, een initiatief van de organisatie voor ontwikkelingssamenwer king Novib en het dagblad Trouw. De bood schap was dat de vleesindustrie zorgt voor economische welvaart, maar ook negatieve bijwerkingen heeft. Het mestoverschot, dat al jaren om oplossing schreeuwt, veroor zaakt forse milieuvervuiling. De import van veevoergrondstoffen uit de Derde Wereld maakt de boeren daar zeer afhankelijk van het Westen. En dumping van vlees op de wereldmarkt met behulp van exportsubsi dies concurreert de Derde Wereld-boer ka pot. Dus moet Nederland, zo luidde de bood schap, zich ernstig bezinnen op de nood zaak 15 miljoen varkens, 100 miljoen kip pen en 5 miljoen runderen te houden. Ne derland moet de veestapel inkrimpen, om het milieu te sparen maar ook om te zorgen voor een eerlijker verdeling van de welvaart inde wereld. Toch weerklonken op het Grand Gala van het Genoeg ook andere geluiden. „Vegetari ërs denken dat ze ouder worden, maar dat is niet zo. Ze zien er alleen ouder uit. Dage lijks een lapje vlees is heel goed voor het ui terlijk", zei bijvoorbeeld R. Tazelaar van het produktschap voor Vee en Vlees. „Als wij hier de veestapel inkrimpen, lijdt de Derde Wereld heus niet minder honger. Sterker nog, dat gezeur over inkrimping moet maar eens ophouden, want de boer wordt er gek van. Hij investeert nu al niet meer in scho ne stallen, omdat hij bang is dat hij zijn geld dan kwijt is. Dus geef de boer wat respijt. Als hij mislukt in zijn streven, wordt de veestapel vanzelf kleiner." Onzin, vindt M. Buitenkamp van Milieude fensie. „Tot nu toe wijst niets erop dat het mestprobleem op korte termijn wordt op gelost. Dus is inkrimping met ongeveer de helft noodzakelijk. Besef wel, beste consu ment, dat u niet alleen vlees verorbert aan de dagelijkse dis. Bij elke honderd gram vlees staat naast uw bord een emmer met twee kilogram mest, een beker benzine en een kilo graan, nodig voor het varken of rund. Vlees legt een zo groot beslag op het milieu dat we minder moeten eten. We moeten dat doen omwille van het milieu en de DerdeWereld." Hoogleraar professor dr. B. Goudszwaard van de Vrije Universiteit in Amsterdam is het eens met Buitenkamp eens. Ook hij vindt dat de geïndustrialiseerde wereld op te grote voet leeft. Als de Derde Wereld net zo zou leven als wij, zou de aarde in korte tijd uitgeput zijn. En wie durft de ontwikke lingslanden het streven naar een Westers welvaartsniveau te ontzeggen? Landbouwminister Bukman in ieder geval niet. In zijn visie ligt het echter allemaal wel wat genuanceerder. Hij vindt wel degelijk dat de landbouw schoon moet produceren en zuinig moet omspringen met energie, vindt de minister, net als alle andere be drijfstakken in de wereld. Maar je kunt nu eenmaal geen hek rond de landbouw zetten en de EG-boeren afschermen van de rest van de wereld, aldus Bukman. Hij ziet het niet als zijn taak om de vleesconsumptie te rug te brengen. Dat is een taak voor Milieu defensie, de kerk of wie maar wil. De minis ter wil er hoogstens voor zorgen dat het vlees bij de slager geen hormonen bevat. Weren vrouwen kost SGP zetels den haag gpd Van drie riaar een zetel. Het weren van vrouwen als par tijlid kent een prijs. De Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) raakt twee ze tels kwijt, zo blijkt uit een enquête van het bureau In- ter/View, waarvan de resul taten gisteren zijn gepresen teerd In het televisiepro gramma Nova. In augustus van dit jaar kon de SGP nog rekenen op 2,2 procent van de stem men. Nu is dat percentage gedaald tot 13. De Refor matorische Politieke Fede ratie (RPF) profiteert van het verlies van de SGP. In 1989 haalde de RPF 1 zetel. Op basis van de peiling van Inter/Vlew kan de partij nu rekenen op 2,3 procent van de stemmen ofwel drie ka merzetels.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3