70-plussers Grieken vermaken zich om politieke Schandalen teisteren de Tories De echte 'volksvertegenwoordiger' zit niet in Tweede, maar in Eerste Kamer Feiten Meningen VRIJDAG 8 OKTOBER 1993152 „voordat de Griekse samenle ving zou instorten". De regering verloor daardoor haar kleine meerderheid van twee zetels in het parlement en bood haar ontslag aan. Sindsdien is Samaras op pad om beide gerentosaurussen te gelijkertijd uit te schakelen. Hij heeft zich daarbij al moeten verzekeren van politiebescher ming omdat overal waar hij komt een vaste groep fanatieke aanhangers van Nea Demokra- tia zijn toespraken probeert te verstoren door hem met eieren en tomaten te bekogelen. Vol gens de opiniepeilingen wordt Polan de derde politieke partij in Griekenland, maar blijft ze met 5,1 procent van de stem men ver achter bij Pasok en Nea Demokratia. Het verlies aan steun voor de christendemocraten is vooral te wijten aan de onvrede over het rigide economische beleid. Mitsotakis moest door de erfe nis van een failliete boedel met torenhoge schulden na acht jaar ruimhartig socialistische be wind, wel de buikriem aanha len. Maar de gewone Griek voelt zich uitgekleed door hem, zo il lustreert een spotprent in het onafhankelijke weekblad Vima van een totaal naakte man aan wie Papand reou belooft dat hij niets meer hoeft uit te trekken. De prijzen zijn enorm gestegen, de lonen nauwelijks. Met de nog altijd hoogste inflatie bin nen de EG van bijna 15 procent, betekent dit een zeer hard gelag voor de Griekse bevolking. Bo vendien heeft de centrumrecht se regering de massale belas tingontduiking aangepakt en dat is door een deel van haar achterban niet gewaardeerd. De werkloosheid is toegenomen. Volgens opgaven aan Brussel heeft de regering in drie jaar 48.000 overheidsbanen ge schrapt. In werkelijkheid is dit een stuk minder. De oppositiepers meldt dat er de afgelopen twee maanden weer 23.000 ambtenaren „door het raam" zijn binnengeklom men zoals de Griekse uitdruk king luidt. Ook de drastische privatisering van staatsbedrij ven heeft kwaad bloed gezet en leidde al tot tal van onaangena me stakingen in het openbaar vervoer, bij de telefoonmaat schappij elektriciteitsbedrijven en posterijen. Papandreou houdt de kiezers voor dat onder zijn regering hét allemaal anders zal gaan. Hij zal geld gaan lenen om de infra structuur te verbeteren en nieu we werkgelegenheid te schep pen. Voor een groot deel van de Griekse bevolking lijkt dit een betere keuze dan Mitsotakis' bezuinigingspolitiek. Maar in het hoofdkwartier van de Eu ropese Gemeenschap wordt de ze verkiezingsretoriek met on gerustheid gevolgd, want de armste lidstaat loopt toch al vol ledig uit de pas. Dit soort taal past niet in het Europese beleid van het terugdringen van be grotingstekorten en schulden, het beteugelen van de inflatie, het matigen van de lonen om in de toekomst een monetaire unie te kunnen vormen. Bovendien heeft Papandreou, die bekend staat als anti-Ameri- ka en anti-EG, het Verdrag van Maastricht bekritiseerd „dat de Grieken armer maakt" en niet uitgesloten dat als hij aan de macht is, opnieuw wil onder handelen. Voor de ambtenaren in Brussel, die nog maar kortge leden de Deense nachtmerrie hebben beleefd, moet het een gruwel zijn dat zo'n voorzitter wellicht op 1 januari de scepter gaat zwaaien over de gemeen schap. Genieten zeventig-plussers zoals de christendemocraat Konstantinos Mitsotakis en de socialist Andreas Papan dreou elders in Europa al lang van een welverdiende, rus tige oudedag, zo niet in Griekenland. Daar staan deze „gerontosaurussen" van respectievelijk 75 en 74 jaar nog steeds middenin de politieke arena. Het ziet er naar uit dat hun al 30 jaar durende vendetta dit keer bij de verkiezingen worden be slecht in het voordeel van Pa pandreou. De Pasok-leider, die na het vernederende verlies in 1989 voorgoed leek uitgescha keld, is sinds de val van de rege- ring-Mitsotakis op 9 september uit de as herrezen en volgens de opiniepeilingen de gedoodverf de winnaar. In de verkiezingscampagnes, die zondag als 8,4 miljoen Grie ken naar de stembus gaan hun vruchten moeten afwerpen, be vecht het tweetal elkaar juist op het punt van ouderdom en zwakte. Mitsotakis heeft er zelfs een Amerikaanse campagnelei der voor ingehuurd, die de overigens veel jongere Bill Clinton hielp het Witte Huis te veroveren. Deze James Carville heeft recla mespots geproduceerd waarin Papandreou wordt geportret teerd als een zwakke, oude man die niet opgewassen is tegen de huidige politieke problemen zoals de oorlog op de Balkan, de Europese eenwording (vanaf 1 januari krijgt Athene het voor zitterschap) en de economische crisis. De socialistenleider, die Griekenland van 1981 tot 1989 regeerde, wordt tevens afge schilderd als een onverantwoor delijke radicaal. Hij kust de Libi sche leider Gaddafi, strooit met geld en zou de Grieken op de turbulente Balkan in gevaarlijke avonturen kunnen storten, waarschuwen de spots. De politieke vos Papandreou slaat terug door net als de Chi nese leider Deng voor het oog van de camera's in zee te dui ken voor een zwempartij. Tij dens zijn zeer beperkte optre dens, waar de onvermoeibaar van hot naar haar reizende Mitsotakis ook de draak mee steekt, betoogt de getalenteerde redenaar: ;,Als er één ziek is, dan is dat toch wel Mitsotakis die met zijn club ons land in een economische nachtmerrie heeft gestort." Het campagnesteekspel lijkt de Grieken eerder te vermaken en inspireren tot grappen dan dat het hen beïnvloedt in hun uit eindelijke keuze. Uit de opinie peilingen is op te maken dat in de loop van de campagnetijd slechts een lichte verschuiving is geweest ten gunste van Nea Demokratia van Mitsotakis. Volgens het jongste onderzoek van het onafhankelijke bureau Alko leiden de socialisten nog altijd met 39,7 procent van de stemmen ruim voor de chris tendemocraten met 32,4 pro cent. Mitsotakis heeft zijn hoop voor al gevestigd op het grote aantal zwevende kiezers, bijna 13 pro cent. Commentatoren menen echter dat er tussen de koplo pers een gat zal blijven van 4 tot 5 procent. Met het nieuwe kies systeem dat de christendemo craten onlangs hebben inge voerd hebben de socialisten bo vendien genoeg aan een ver schil van 0,1 procent, 7.000 stemmen, om de meerderheid Antonis Samaras (met bril) hoopt zondag een sleutelpositie in te nemen achter de twee boegbeelden van de Griekse politiek, Mitsotakis en Papan dreou. FOTO EPA DIMITRIMESSINIS in het 300 zetels tellende parle ment te krijgen en dus een rege ring te mogen vormen. Papandreou en zijn socialisten profiteren van de splitsing bin nen de christendemocraten, die vorige maand ook de val van het kabinet-Mitsotakis veroor zaakte. Aanstichter daarvan is „patriot" Antonis Samaras. Hij moest vorig jaar als minister van buitenlandse zaken het veld ruimen na een conflict met par- tijvader Mitsotakis over de „Ma cedonische kwestie". De fanatieke, jonge Samaras botste met zijn leider over diens toegeeflijkheid aan de Europese partners wat betreft de erken ning van de voormalige Joego slavische republiek Macedonië. Met zijn felle aanvallen op de Nederlandse regering, die bin nen EG pleitte voor internatio nale erkenning, lokte hij inder tijd de Griekse consumenten boycot van Nederlandse pro- dukten uit. In juni richtte Samaras zijn ei gen partij op, Polan (Politieke Lente), en trachtte de oude ka pitein Mitsotakis van de brug te stoten. Dat lukte in september toen de ontevredenheid en het geruzie binnen Nea Demokratia over het beleid van de premier zo groot was dat diverse conser vatieve parlementariërs opstap ten na een oproep van Samaras het kabinet ten val te brengen Een congres van de Conservatieve Partij is recept voor ellende en onenigheid BLACKPOOL CEES VAN ZWEEDEN Kenneth Clarke, de flamboyante Britse minister van financiën, verwoordde de sfeer op het congres in enkele zinnen. „Winston Churchill had er waarschijnlijk een uitdrukking voor gehad", zei hij woensdag. „Maar 'bloed, zweet en tranen' zou nog een understatement zijn geweest." Het 110de congres van de Britse Conservatieve Partij had het congres van de verbroedering moeten worden. Het debat over 'Maastricht' had de partij ge spleten, maar dat was nu verle den tijd. Het gewraakte verdrag was bekrachtigd, de dissidenten verslagen. Maar reeds op de openingsdag, afgelopen dinsdag, constateer de lagerhuislid Teddy Taylor: „Ik kom al 28 jaar naar dit soort congressen en het zijn altijd de enige momenten waarop ik het gevoel heb dat ik me moet aan sluiten bij de Communistische Partij. Een congres van de Con servatieve Partij is een recept voor ellende en onenigheid." De ellende was al begonnen aan de vooravond van de vierdaagse bijeenkomst in Blackpool. Tere sa Gorman, een lagerhuislid dat met laaguitgesneden hals ten strijde trekt tegen Europa, had het congres uitgekozen om haar boek Bastards (Klootzakken) te lanceren. De titel van dit werkje sloeg niet op Jacques Delors en kompanen, maar was recht streeks ontleend aan premier Major, die deze zomer in een onbewaakt moment (de micro foons stonden nog aan) Gor man en de haren voor 'bastards' had uigemaakt. In haar boek doet Teresa Gor man verslag van de heroïsche strijd tegen John Major en zijn Verdrag van Maastricht. Zo he roïsch was die strijd het afgelo pen jaar dat de partijleiding het onwenselijk vond dat Gorman exemplaren van haar boek op het congres zou signeren, zoals zij zich had voorgenomen. Daarmee had de eerste splijt zwam wortel geschoten in Blackpool, maar een tweede liet niet lang op zich wachten. Zij diende zien aan in de persoon van een andere dame die placht op te trekken tegen het verenigd Europa: Margaret Thatcher. Om haar inkomen wat op te vij zelen, had ook de voormalige premier een boek geschreven, haar memoires. Om niet al te veel zout te wrijven in oude wonden had zij had het echter betamelijk geacht deze me- Er kan bij beiden een lachje af, maar aanmerkelijk bekoeld. moires te publiceren na afloop van het congres. Maar dan had de dame in het blauw gerekend buiten de Daily Minor. Hoewel het boek volgens That chers voormalige woordvoerder „beter beveiligd was dan het Kremlin", was de Mirror erin geslaagd een exemplaar te be machtigen. De Sunday Times, die twee miljoen gulden had be taald voor het voorpublicatie recht, poogde via de rechter nog de onthullingen tegen te hou- van warmte en dankbaarheid maakten zich van de zaal mees ter toen ze het podium opliep: er werd geklapt en met vlaggen gezwaaid, en toen de voorzitter tot stilte maande, sloeg het ap plaus om in ritmisch voetge- trap. John Major, die minuten later het podium opkwam, gaf Thatcher een afstandelijke hand. Kenneth Clarke, de mi nister van financiën, negeerde haar volledig en liep recht streeks naar zijn plaats. Op dit soort congressen me moet aansluiten bij dt heb ik het gevoel dat ik Communistische Partij den, maar vergeefs. En zo vernamen de congresgan gers het alomvattende oordeel van de IJzeren Dame over de huidige regering. John Major (premier) is een „tweederangs politicus". Malcolm Rifkind (minister van defensie) lijdt aan „onvoorspelbaar gedrag" en Michael Heseltine (milieu) is een „spelbreker... en geen lei der". Terwijl de Daily Mirror op geestdriftige wijze Thatchers gier over de gekrijtstreepte mi nisters bleef spuiten, nam het blauwe mantelpakje woensdag op het congrespodium plaats tussen die ministers. Gevoelens Een aantal sprekers poogde koortsachtig het congres weer op één lijn te krijgen met aan vallen op de andere partijen. Voorzitter Rosindell van de Jon ge Conservatieven kreeg de handen op elkaar met een pleidooi voor het rietje en de galg. En Michael Howard, mi nister van binnenlandse zaken, opende de aanval op het een oudergezin dat naar zijn be scheiden mening een kweekvij ver was voor jeugdige crimine len. De regering, zei hij, zou gaan onderzoeken of sociale uitkeringen aan alleenstaande moeders niet gekort zouden moeten worden als deze moe ders er nog een kind bijnemen. Dit hartstochtelijke pleidooi voor het gezin als hoeksteen van de samenleving viel dins dag te Blackpool in zeer goede aarde. Des te pijnlijker was het dan ook dat op dezelfde dag een seksschandaal aan het licht kwam. Hoofdpersoon in dit schandaal was Steve Norris, de staatsse cretaris voor transport, die als huisvader altijd in hoog aanzien had gestaan. Norris, zo onthul de de Sun, is pas 48 en heeft al vijf maitresses versleten. Om de spanning er in Blackpool wat in te houden, had de Sun er een vervolgverhaal van gemaakt. John Major, de tweederangs premier die zijn eigen ministers voor klootzakken verslijt, wacht vandaag de delicate taak het congres toe te spreken. Met een slechte rede kan hij een paleis revolutie ontketenen van het soort dat in 1991 Thatcher ten val bracht. Te veel Conservatie ven vinden de premier slap en besluiteloos, en het is niet moeilijk een kroonprins te vin den. Zoals Gordon Brown, een van de rijzende ster aan Labours fir mament zei: „John Major heeft geen strategie als premier. Ken neth Clarke heeft maar één stra tegie - premier worden." DEN HAAG CARR GOSEUNG Formeel maken zij beiden deel uit van de volksvertegenwoordi ging: de Tweede en de Eerste Kamer. In de praktijk wordt al leen de Tweede Kamer als zoda nig gezien. De leden daarvan kiezen wij immers zelf. Zo niet bij de Eerste Kamer. De dames en heren worden aange wezen door de leden van Pro vinciale Staten. Die kiezen wij wel weer rechtstreeks. Maar op hun keuze van de senatoren hebben wij geen enkele invloed. Het gebeurt eigenlijk heel onde mocratisch. De politieke partij en bepalen zelf wie zij als hun vertegenwoordigers in de Eerste Kamer willen. Daarna wordt de geestverwanten in Provinciale Staten opgedragen die mensen ook op de stembriefjes in te vul len. Het is daarom des te opvallen der dat de Eerste Kamer zich steeds meer als volksvertegen woordiger in de goede zin van het woord is gaan ontwikkelen. De senatoren nemen die taak steeds meer van de Tweede Ka mer over. Zo kwam men begin dit jaar op voor de belangen van de eige naar-bewoners van huizen. Eer der was besloten dat de belas tingtoeslag die zij moeten beta len (het huurwaardeforfait) al leen omhoog kon als ook de hu ren stegen. Bij de huurstijging was uitge gaan van een bepaalde inflatie. Toen die lager uitviel reageerde de Eerste Kamer meteen door er voor te zorgen dat het forfait niet toch omhoog zou gaan. Een zaak die de Tweede Kamer had laten lopen. Een andere vormde de Algeme ne Nabestaandenwet (ANW). Deze wet moet in de plaats ko men van de Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW). De Senaat vond dat er te weinig ei sen werden gesteld om een ANW-uitkering te kunnen krij gen. De regeling was te fraude gevoelig. Nu is fraudebestrijding aljaren een politiek topissue. Ook in de Tweede Kamer. Maar daar was dit onderwerp over het hoofd gezien. Hoe vaak men het ook heeft over ten onrechte ver strekte uitkeringen, het niet in de hand houden van uitgaven sociale zekerheid en te hoge premies. De ANW wordt nu an ders. De positie van de chronisch zie ken in de WAO dan. In de Tweede Kamer wel aan de orde gesteld maar niet afgemaakt. Men liet het lopen. Zo niet de Eerste Kamer. Er kwam een re geling voor deze groep gedu peerden. Deze week de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Hoe hoog mogen de eigen bijdragen zijn waar deze groep mee wordt opgezadeld? Niet alleen binnen de wvg zelf, maar ook bij andere voorzieningen. Ook dit onderwerp is maanden geleden in de Tweede Kamer besproken. Net als bij de WAO lieten de dames en heren zich met vage teksten wegsturen. De Eerste Kamer heeft deze lacune nu opgevuld. Een vijfde voorbeeld: het plan om bedrijven die voor 1975 de bodem vervuilden alsnog voor de kosten te laten opdraaien. Ook al was er toen nog hele maal geen milieubeleid en ge dupeerden niet direct te vinden. De Tweede Kamer had juridisch geen bezwaar. De Eerste Kamer des te meer. Al was het alleen om het bedrijfsleven te bescher men. Zaken waarbij de Senaat zich meer als 'volksvertegenwoordi ger' gedroeg dan de Tweede Ka mer. Dat roept de vraag op hoe dat komt. Staan de senatoren wat meer met beide benen in de samenleving dan de Tweede Kamerleden? Dat ligt voor de hand. De Eerste Kamerleden hebben naast hun TOM JANSSEN politieke werk een gewone baan. Van burgemeester tot ar chitect, van ambtenaar tot boer, van hoogleraar tot industrieel. De Tweede Kamerleden werk ten alleen in het verleden, voor hun intrede in de Kamer. Twin tig procent werkte in het be drijfsleven. Ruim de helft in de overheids- of semi-overheids- sector. Nog eens 20 procent in de niet-commerciële dienstver lening. Wellicht speelt ook de levenser varing van de senatoren tegen over de 'broekjes' van de Twee de Kamer een rol. De gemiddel de leeftijd van de Tweede Ka merleden is 50 jaar. In de Eerste Kamer is 90 procent van de le den ouder dan 45. Al met al is de afstand tussen politiek en praktijk voor de Tweede Kamerleden kennelijk te groot geworden. Dat uit zich in het beleid waar men goed keuring aan hecht. Beleid dat bovendien vaak in overleg met hén is opgezet en uitgewerkt. De dicipline in de coalitie is daar mede debet aan. Het gevolg is nu dat men te veel steken laat vallen. Gaten die de Eerste Kamer vervolgens weer moet dichtbreien. Daarmee wordt de inhoudelijke taak van de Senaat niet alleen belangrij ker, ook de politieke positie. Steeds vaker wordt het beleid daar bepaald en niet meer in de Tweede Kamer. Als die trend zich doorzet zou het aanbeveling verdienen ook de Eerste Kamer rechtstreeks te gaan kiezen. De rol van volks vertegenwoordiger ook maar te formaliseren. Vraag is wat dan te doen met de Tweede Kamer. Een kwestie waar men zich daar vooral zelf zorgen over moet gaan maken. Tot nu toe is er van een openlijk schaamtege voel niets te merken. Alleen achter de hand wil een kamerlid na de zoveelste 'over winning' van de Eerste Kamer erkennen dat men zich toch wel terecht gewezen voelt. In de hoek gezet, dus. Als de mening van de enkeling gemeengoed wordt, kan de Tweede Kamer zichzelf wellicht nog redden. Zo niet dan zullen de heldendaden van de Eerste Kamer alleen maar toenemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2