'Koffie gevaarlijker dan bespoten fruit' lillik SP9BB» Milieugroep met 'groene' bol op bloemenbeurs Gebrekkig milieubeleid gemeenten Over leven Zeldzame vleermuis op zee 'Waterstaat moet schoner bouwmateriaal gebruiken' VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 Biologische groente steeds populairder utrecht Het gaat goed met de afeet van biologische winterpeen, ui, aardappel en appel. Maand na maand wordt er meer milieu vriendelijk geteelde groenten en fruit gegeten. Het Landbouw Economisch Instituut denkt dat het marktaandeel van biolo gische groenten in een paar jaar tijd kan stijgen van 2 tot 20 pro cent. Het merendeel van de consu menten, inclusief al diegenen die nooit biologisch eten. leg gen een relatie tussen kwaliteit en biologische geteeld voedsel. Ook onderkennen steeds meer mensen het milieuvoordeel dat biologische teeltmethoden heb ben. De gebruikers van 'alterna tieve groenten' \inden deze produkten lekkerder en gezon der. Bij de teelt van deze pro dukten worden geen chemische bestrijdingsmiddelen en kunst mest gebruikt. Als nadeel van het biologische voedselpakket wordt door de meeste consu menten de slechte verkrijgbaar heid en de hoge prijs genoemd. Dit najaar begint een nieuwe branche-organisatie van de bio logische produkten, Biologica. een intensieve reclamecampag ne voor de meer milieuvriende lijk geteelde produkten. Dat moet de produkten meer be kendheid geven. Biologica is groot voorstander van de invoer van een Eco^keurmerk voor biologisch geteelde produkten. Consumenten moeten milieu vriendelijk geteelde groenten kunnen herkennen en erop kunnen vertrouwen dat er in derdaad geen kunstmest of be strijdingsmiddel is gebruikt. Auteur hekelt milieu-organisaties op Hobaho-congres In een kopje koffie zitten meer kankerverwekkende stof fen dan in de hoeveelheid bespoten groente en fruit die een mens in een jaar eet. De luchtverontreiniging die de industrie veroorzaakt is maar een schijntje vergeleken bij de vervuiling door drie vulkaanuitbarstingen in de eerste helft van deze eeuw. Bossen stoten bijna zeven keer zo veel koolwaterstoffen uit als verkeer en bedrijven. noordwu kerhout janet van puk Deze niet-alledaagse uitspraken waren vandaag te horen op het jaarcongres van Hobaho, veiling en in- en verkoop van bloem bollen en aanverwante produk ten. Ze kwamen uit de mond van K. Beekman, auteur van het vorig jaar verschenen boek 'Het broeikaseffect bestaat niet'. Beekman was een van de geno digden die in het Leeuwenhorst Congrescentrum sprak over het thema 'milieu en verantwoor delijkheid'. Beekman beschuldigde milieuorganisaties ervan eenzij dig voorlichting te geven. Ze be nadrukken constant hoe scha delijk bijvoorbeeld autoverkeer is, maar verzuimen volgens hem te melden dat ook natuur lijke bronnen, zoals coniferen, vervuilende stoffen produceren. Natuurlijk is het ook zo dat mensen het milieu schade be rokkenen, zo haastte Beekman zich te zeggen. „Maar we moe ten de zaken wel in het juiste perspectief blijven zien. We ho ren dagelijks om ons heen dat de mens nota bene de wereld aan het vernieteigen is. Dit wordt niet alleen geroepen door milieu-fanatici. Koningin Beatrix heeft in haar Kerstrede van 1988 gezegd: 'Langzaam sterft de aarde en wordt het on voorstelbare - het einde van het leven zelf - toch voorstelbaar'. Met alle respect voor onze ko ningin, mag je je toch serieus afvragen hoe ze bij een dergelij ke uitspraak komt." Beekman, free-lance vertaler en journalist, relativeerde ook de rol van de industrie als het gaat om kankerverwekkende stoffen: „Natuurlijke stoffen zijn minstens zo vaak 'kankerver wekkend' als synthetische. Ster ker - de aarde is vergeven van de natuurlijke kankerverwek kende stoffen." En vervolgens somde hij een flinke rij op: in onder meer koffie, kersen, wal noten, bieten, zout, suiker en sperma zitten kankerverwek kende stoffen. Wie bijvoorbeeld een aardappel eet, krijgt veel meer kankerverwekkende stof fen binnen uit de natuur dan uit restanten van bestrijdingsmid delen. Niet alleen om deze reden he kelde Beekman het verbod op gewasbeschermingsmiddelen. Het terugdringen zou ook een nadelige invloed kunnen heb ben op de volksgezondheid, al dus de spreker, die deze stelling wilde bewijzen met een aantal citaten van de Amerikaanse toxicoloog Bruce Ames. Ames schat dat een mens minstens tienduizend keer zo veel na tuurlijke pesticiden binnenkrijgt als restanten van chemische be strijdingsmiddelen. „De visie van Ames wordt door steeds meer wetenschappers onder schreven", aldus Beekman. „Uit onderzoek blijkt dat bij na 99 procent van de gezond heidsproblemen die met voe ding te maken hebben, wordt veroorzaakt door het eten van verkeerde voeding of door ziek teverwekkende micro-organis men. Bestrijdingsmiddelen zijn verantwoordelijk voor ongeveer 0,01 procent van de aan voedsel gerelateerde gezondheidspro blemen." De gevaren van che mische stoffen worden 'in het algemeen sterk overdreven", is de conclusie van Beekman. Hij staafde deze bewering met het argument dat mensen tegen woordig steeds langer leven. den helder Een booreiland op honderd kilo meter van Den Helder vormde de laatste red dingsboei voor deze Noordse vleermuis, die normaal gesproken alleen voorkomt in Scan dinavië en Oost-Europa. Het in onze contrei en uiterst zeldzame diertje liet zich na de lan ge fladdertocht over de Noordzee met tegen zin per helikopter naar Den Helder vervoeren. Daar wachtte de plaatselijke vogelwerkgroep met een fors maal aan meelwormen. Voor zien van een aluminium ring herkreeg de vleermuis daarna de vrijheid. FOTO MARTIJN DE JONGE Het enige dat volgens het Amsterdamse rapport echt goed gaat is de invoering van een gescheiden ophaalsysteem voor afval. In vrijwel alle gemeenten zal dat op 1 januari 1994 het geval zijn. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS utrecht monica wesseung Het overgrote deel van de ge meenten doet veel te weinig aan het milieu. Slechts eender de van de gemeenten haalt de doelstellingen van het rijk Na tionaal Milieu Beleidsplan. Eenderde loopt minstens twee jaar achter en de rest is nauwe lijks met milieu bezig. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Voor het onderzoek is het milieugedrag van 16 gemeen ten van verschillende grootte onder de loep genomen. In de ze regio was dat Zoeterwoude. Het rapport maakt geen onder scheid tussen de gemeenten, maar signaleert wel verschillen in 'groot' en 'klein'. Een van de manieren om het milieu te dienen is het opstel len van een verkeerscirculatie plan waarbij de auto achter wordt gesteld. Die kans laten vrijwel alle gemeenten onbe nut. Ook energiezuinige bouw projecten, het promoten van milieuvriendelijk bouwmateri alen of een verdergaande be scherming van het groene bui tengebied zijn veel gemeenten vreemd. Het enige wat echt goed gaat is de invoering van een gescheiden ophaalsysteem voor groente-, tuin- en fruitaf val. Vrijwel alle gemeenten zul len op 1 januari 1994 het afval gescheiden inzamelen. Geldgebrek De onderzoekers concluderen dat de belangrijkste reden voor het falen van het gemeentelijk milieubeleid eigenlijk de eco nomische recessie is. Werkge legenheid, het opkrikken van de economie of het terugdrin gen van het financieringstekort winnen het bij de politici. Klei nere gemeenten scoren slech ter dan grote bij het in- en uit voeren van milieuplannen. De oorzaak hiervoor is volgens de onderzoekers het tekort aan mankracht en kennis bij de kleinere gemeenten. Dat is op te vangen als de gemeenten onderling goed samenwerken, maar daar schort het juist weer aan. Bovendien hebben veel ge meenten te weinig geld om er varen en bekwame krachten op de milieuafdeling aan te stel len. Die milieuafdeling is so wie so onderhevig aan kritiek: er is een competentiestrijd tus sen de milieu- en de andere beleidsafdelingen van de ge meente (verkeer, ruimtelijke ordening e.d.). De stichting Na tuur en Milieu maakt zich grote zorgen over het gemeentelijke milieubeleid. De gemeenten krijgen nu van het rijk geld voor het uitvoeren van het milieubeleid. Dat geld mag al leen aan milieu worden be steed. Het is de bedoeling om op termijn 'het milieugeld' in de algemene gemeentelijke kas te storten. Milieuminister Al ders wil die overschakeling op 1 januari 1995 doorvoeren. Na tuur en Milieu bepleit in een brief aan de milieuminister uit stel van deze omzetting. Als het geld in de gemeentekas wordt gestort, is de kans groot dat het ,niet aan milieu wordt besteed, concludeert Natuur en Milieu. Vogelexcursie in Hazerswoude Fret Koek vindt polders mooi en speciaal de Rode Polder omdat die minder gecultiveerd is. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan.min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Fret Koek uit Roelo- farendsveen, voorzitter van jonge rencentrum Splotsz, werkzaam bij een architectenbureau en sinds kort raadslid voor GroenLinks in Alkemade. In uw eerste toespraak in de ge meenteraad waarschuwde u er voor dat de wereld naar 'de klote gaat'. Wat is het belangrijkste gevaar? Het steeds maar toenemende gebruik van energie en grond stoffen. Ik heb het idee dat we niet meer kunnen gebruiken dan we nu doen. Maar de eco nomie groeit jaarlijks met drie procent, dus we hebben steeds meer nodig. En als we er dan ook nog van uit gaan dat de economie in de Derde Wereld verbetert, moeten wij dus krim pen. Welke concrete maatregelen zijn daarvoor nodig? Een groot probleem is de over produce. Waarom gaat een ka potte auto naar de sloop? Waar om komt er elk jaar weer nieu we geluidsapparatuur op de markt? Arbeid moet goedkoper worden, mensen moeten din gen weer latèn repareren. Dat betekent wel dat er minder werkgelegenheid is: daarom is •het onontkoombaar dat we minder uren in de week gaan werken. Wat is er de laatste jaren verbe terd in de gemeente Alkemade? Er is inmiddels een systeem voor gescheiden inzameling van afval en de gemeente is nu hard aan de slag om de milieuver gunningen voor bedrijven rond te krijgen. Deze twee maatrege len zijn overigens wel door het rijk opgelegd. Welk probleem wilt u als raads lid graag aanpakken Ik had het net over milieuver gunningen. Ik vind het belang rijk dat de gemeente ervoor zorgt dat elk bedrijf eind vol gend jaar zo'n vergunning heeft en dat ambtenaren ook naar de bedrijven toegaan om te con troleren of ze zich aan de voor schriften houden. Wat bent u zelf anders gaan doen? Als ik in de Veen uitga, ga spor ten of naar het gemeentehuis moet, pak ik altijd de fiets. Ik had ook al een compostbak voordat de gemeente het huis vuil gescheiden ging inzamelen. Wat doet u zelf nog niet goed? Ik werk te veel: 40 uur in de week. Omdat ik ook veel andere dingen doe, raak ik geregeld in tijdnood cn dan breng ik bij voorbeeld met de auto even wat dingen rond. Wordt op een architectenbureau rekening gehouden met het milieu? Ik doe dit werk nu zeven jaar en ik zie wel veranderingen. Meestal komt dat ook door maatregelen van de overheid, die bijvoorbeeld het gebruik van bepaalde materialen verbiedt. Maar soms is er nog wel de keu ze tussen milieuvriendelijk ma teriaal en milieu-onvriendelijk materiaal. Opdrachtgevers kie zen vaak voor de goedkoopste oplossing, en voor ons is het ook weer belangrijk om een op dracht binnen te halen. Wat vindt u van de plannen om polders te bebouwen? In de polders in het Groene Hart mogen zeker geen huizen komen. Het vliegveld Valken burg had ik een mooie woning bouwlocatie gevonden. En ver der denk ik dat er alleen uitge breid kan worden aan de rand van de grote steden in de Rand stad. Dat is toch al verstedelijkt gebied. Wat is uw favoriete natuurge bied in deze regio? Polders vind ik prachtig. Dat vlakke land met alleen hier en daar een boom, dat vind ik mooi. In de buurt van de Ripse- laan, bijvoorbeeld. Maar de Ro de en Bospolder zijn minder ge cultiveerd, die vind ik nog mooier. Wilt u verder nog iets kwijt? Er werd nogal lacherig gedaan in de gemeenteraad over mijn verhaal over het milieu. Maar ik wil de discussie daarover aan zwengelen, er moet echt iets veranderen. lisse richard mooyman De Milieugroep Bollenstreek gaat volgende week op de Na tionale Bloemenbeurs in Lisse ecologisch geteelde bloembol len verkopen. De milieugroep wil daarmee laten zien dat het mogelijk is om voor een iets ho gere prijs een goede, milieu vriendelijke bloembol te telen. De milieugroep wil met de actie de bollentelers ervan over tuigen dat er wel degelijk een afzetmarkt is voor een duurdere 'groene' bloembol. Organisaties van bollentelers zien weinig in de teelt van dergelijke bloem bollen, omdat daarvoor slechts een zeer beperkt aantal kopers zou zijn. De telers willen de milieubelasting terugdringen door over de hele linie milieu vriendelijker teeltmethoden te gebruiken. Volgens de Milieugroep Bol lenstreek is de bloembollenteelt hazerswoude» De vogelwerkgroep Koude kerk/Hazerswoude en omstre ken organiseert op zaterdag 16 oktober een excursie in het ge bied Kruiskade/Spookverlaat en omgeving in Hazerswoude. De Kruiskade is een oude houtka de, die omsloten wordt door jonge beplantingen, verschillen de plas-drasgebiedjes en wei- utrecht anp De Stichting Natuur en Milieu heeft minister Maij van verkeer en waterstaat gevraagd het ge bruik te verbieden van vervuilde bouwstoffen voor waterstaats werken in rivieren en de Noord zee. De milieugevaarlijke stof fen in dergelijk bouwmateriaal dragen bij aan de vervuiling. Toepassing ervan druist in te gen internationale, door Neder land onderschreven afspraken over de schoonmaak van de Rijn en de Noordzee (het Rijn en het Noordzee Aktieplan). Bij de totstandkomfng van beide plannen heeft Nederland een belangrijke rol gespeeld. Directe aanleiding voor het verzoek van de milieu-organisa tie aan Maij is een onderzoek van de Katholieke Universiteit Nijmegen naar het gebruik van mijnsteen. Jaarlijks gebruikt de waterbouw hiervan ongeveer 500.000 ton voor bij voorbeeld funderingen, de bescherming van oevers en bodems en het in Nederland verantwoordelijk voor de verspreiding in het milieu van enorme hoeveelhe den pesticiden, ontsmettings middelen en meststoffen. Door het gebruik van sterkere, resis tente rassen en een programma van wisselteelt is het volgens de organisatie mogelijk om het ge bruik van chemicaliën drastisch te verminderen of zelfs geheel te stoppen. De tulpenbollen die de Milieugroep aanbiedt, zijn af komstig van de biologisch-dy- namische Hoeve Vertrouwen in Wieringerwerf. Deze hoeve teelt al langer ecologische groente en heeft zich nu ook geworpen op de teelt van ecologische bloem bollen. De Nationale Bloemen beurs wordt gehouden in de CNB-hallen aan de Grachtweg 18 te Lisse. De beurs is open op vrijdagavond 15 oktober van 18 tot 21 uur, en op zaterdag 16 oktober van 9 tot 17 uur. landen. Juist nu de zangvogel trek op haar hoogtepunt is, kunnen hier leuke soorten wor den waargenomen. Tijdens de anderhalf tot twee uur durende wandeling is om acht uur vanaf het Ooievaarsnest aan het Spookverlaat in Hazerswoude. Het meenemen van een verre kijker wordt aanbevolen. Het dragen van opvallend gekleurde kleding wordt afgeraden. dempen van havens. Mijnsteen, een nevenprodukt van steenkoolwinning dat voor al uit Duitsland wordt inge voerd, bevat onder meer voor het milieu schadelijke zware metalen. Deze stoffen komen na een aantal jaren door uitlo ging in het milieu terecht. Vol gens Nijmeegse onderzoekers dragen verschillende van de uit geloogde stoffen op langere ter mijn voor een flink deel bij aan de maximaal wenselijk geachte totale uitstoot van dergelijke stoffen. Natuur en Milieu noemt het beleid van de overheid tegen strijdig. Enerzijds neemt zij maatregelen om de vervuiling van rivieren cn Noordzee terug te dringen. Anderzijds staat zij toe dat nieuwe vervuilingsbron nen worden ingevoerd. De Stichting heeft bij de Raad van State inmiddels beroep aange tekend tegen diverse vergun ningen die Rijkswaterstaat heeft verleend voor het gebruik van mijnsteen en fosforslakken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25