'Werknemer zit 's avonds liever thuis' Microsoft legt accent op software voor de consument Veiling Aalsmeer uitgebreid met 100.000 vierkante meter Stand van Zaken Wat doet Benetton bij Demmenie? Veel foute gegevens Kamers van Koophandel Overname Huygens Lab bijna rond VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 ^Oemmenie Kantoorinrichtingen organiseert op 12, 13, 14 en 15 oktober een kleurrijke Efficiency Vierdaagse. Met als thema "kleur in kantoor" kunt u vier dagen kennismaken met de laatste trends en de nieuw ste ontwikkelingen op het gebied van kantoorefficiency en kantoorinrichting. ïri)dag Bovendien hebben wij beslag kunnen leggen op een 09.00- kleurige expositie van de spraakmakende Benetton affiches. Nieuwsgierig? Dan 1-2-3 naar Demmenie. Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68 Leiderdorp. Tel. 071 -411141* In de gegevens over bedrijven die de Kamers van Koophandel verkopen, »tten veel fouten. Van de zes grootste adressenle- veranciers in ons land komt de Kamer als slechtste uit de bus bij een onderzoek door de Hol land Consulting Group. Niet één adres was foutloos. Voor dit onderzoek zijn 750 bedrijven en instellingen benaderd. Het on derzoek richtte zich op de kwa liteit van de zakelijke adressen bestanden die in ons land te koop zijn. Het gaat daarbij in de meeste gevallen om namen, adressen en telefoonnummers en de specifieke contactperso nen. Dergelijke informatie dient onder meer voor het versturen van direct mail reclame of voor telemarketing. Tot de grootste zes behoort ook Vierhand Direct Mail in Haarlem, die er minder slecht afkwam dan de Kamer. De min ste fouten kwamen voor in de adressen van Directview in Bre da, ofschoon dat altijd nog een percentage van 66 procent be trof. Het onderzoek werd uitge voerd onder leiding van prof. dr. ir. Sicco Santema. Op elke hon derd adressen werden gemid deld 250 fouten gevonden- Het gaat daarbij om: volledig foute bedrijfsnamen, verkeerde of ontbrekende namen van direc teuren, foute adressen, schrijf fouten en dergelijke. Aangenomen was dat de ge gevens van de hamers van Koophandel de minste fouten zouden bevatten, omdat bedrij ven verplicht zijn correcte infor matie te verstrekken voor opna me in het Handelsregister. Dit register geeft de gegevens door aan de Databank van de Ka mers. Gebleken is nu dat in elk adres van de Databank een fout zat. Toch is het in ons land het meest geraadpleegde gegevens bestand, zo werd ook duidelijk uit het onderzoek. Business Radio van Rijnland speciaal voor ondernemers LEIDEN Onder de naam Business Ra dio begint Omroep Rijnland vandaag met een speciaal programma voor onderne mers. Het programma wordt gemaakt in samenwerking met de stichting Thinktank. Een organisatie van jonge ondernemers met een acade mische achtergrond. In het programma komen onder andere ondernemers en kapitaalverschaffers aan het woord. Zij vertellen over voor- en nadelen van het on dernemerschap, subsidiemo gelijkheden en belastingza ken. Het programma wordt gefinancierd via sponsoring. Aan het begin en het einde ervan kunnen bedrijven te gen betaling melding maken van hun activiteiten. Echte reclamespots mogen niet ge maakt worden, daar heeft Rijnland geen vergunning voor. Het eerste programma wordt vanavond 'geopend' met een introductie door de Leidse wethouder Joop Walenkamp. Andere gasten zijn makelaar Harry Mens, Thinktank-lid Arjaan van den Berg die probeert de markt te veroveren met puzzeltjes en behendigheidsspelletjes en Mieke van Meygaarden die dit jaar voor zichzelf begon met een secretariaatsservice. Business Radio wordt steeds op vrijdagavond uit gezonden, van 22.00 tot 23.00 uur, via 105.7 FM of 88.1 op de kabel. Bedrijf loopt wereldwijd voorop in groeimarkt Microsoft, ontwikkelaar en leve rancier van software, gaat extra aandacht besteden aan de con- sumenten-produkten. „Die dreigen een beetje onderge sneeuwd te raken onder de za kelijke produkten", aldus mar keting manager Frans van den Boorn tijdens een persbijeen komst op Schiphol. Daar intro duceerde Microsoft enkele nieuwe consumenten-produk- ten waaronder een vernieuwde Flight Simulator en een speciaal Dinosaurus-programma. Consumenten-software wordt gebruikt voor studie of informa tie, klein zakelijke toepassingen of vermaak. En, zei Van den Boorn, die software wordt be taald uit eigen zak en dus niet door bij voorbeeld een werkge ver. In Nederland hebben 600.000 mensen hardware (ap paratuur) in huis die de consu menten-programma's kan draaien. In 1995 zal dat aantal volgens Van den Boorn zijn ge stegen tot ruim 800.000. Microsoft brengt wereldwijd op het moment twintig tot der tig consumenten-produkten op de markt. Binnen anderhalf jaar moeten dat er rond de honderd zijn. Binnen het concern zijn vierhonderd mensen continu bezig met de ontwikkeling van dergelijke produkten. Wereld wijd is Microsoft de grootste le verancier van consumenten software. Meer dan 50 procent wordt geëxporteerd. Voor de periode juli 93 juni 94 wordt ge rekend op een omzet van rond de 200 miljoen dollar in de con sumenten-sector. Microsoft met sinds kort een nieuw hoofdkantoor in Hoofddorp bezorgde en be zorgt zichzelf volgens Van den Boorn 'een geweldig voordeel' door tijdig ontwikkelingen te initiëren en op een paar paar den tegelijk te wedden. Op die manier is het bedrijf in staat voortdurend nieuwe produkten te lanceren. De distributie daar van gaat, verwacht het concern, deels via enkele grote winkelke tens verlopen. Daarover wordt nog onderhandeld. Op die ma nier zou de software sneller en dichter bij de klant kunnen ko men. De overname van het vorige week failliet gegane Christiaan Huygens Laboratorium en het Nederlands Radar Proefstation is vrijwel rond. Curator mr. W. la Gro verwacht dat de over dracht van de bedrijven binnen enkele dagen rond is. De onder nemingen kunnen dan snel in afgeslankte vorm worden voort gezet. Zo lang de zaken formeel nog niet rond zijn wil La Gro de naam van de koper niet bekend maken. Het Christiaan Huygens La boratorium en het Nederlands Radar Proefstation met vestigin gen in Katwijk en Noordwijk zijn zusterbedrijven die onder andere radarantennes en plaatsbepalingsapparatuur voor lucht- en scheepvaart leveren. De ondernemingen waar in to taal 50 mensen werken, gingen vorige week failliet. Het perso neel stond per 1 oktober op straat. De beide bedrijven zijn in 1947 opgericht door de fami lie Admiraal en waren later eni ge tijd in handen van Boskalis. Tegenwoordig zouden de aan delen weer in handen van de fa milie Admiraal zijn. Het faillissement volgde na dat in augustus een reorganisa tie was aangekondigd. Volgens bestuurder G.J. den Besten van de Industrie- en Voedingsbond CNV waren in het kader daar van al enkele mensen voor ont slag voorgedragen. Kort daarna zou echter al zijn gebleken dat er zelfs geen geld meer was om de reorganisatie te bekostigen. Het bedrijf ging failliet, terwijl er volgens Den Besten al een plan gereed lag voor een afgeslankte voortzetting. De, inspanningen van de curator waren dan ook gericht op een snelle voortzet tingvan het bedrijf. Volgens Den Besten was het faillissement niet nodig ge weest. „Het gaat om een heel specifiek bedrijf waar veel ken nis zit van het vakgebied waar ze werken. Het personeel is hooggekwalificeerd. Maar dat neemt niet weg dat onder de huidige omstandigheden het ook voor deze mensen moeilijk is ander werk te vinden." Vol gens Den Besten had het bedrijf al veel eerder de bakens moeten verzetten. „Ze hadden al jaren geleden moeten reorganiseren, maar het bedrijf is blijven voort sukkelen." De vakbondsman zegt dat hij nog geprobeerd heeft te redden wat er te redden valt. „Er zijn wel wat toezeggin gen gedaan voor het personeel. Maar je kunt ook niet veel ver wachten als het gaat om een le ge dop." Verantwoordelijkheden Het dragen van verantwoordelijkheden is een complex onderwerp dat vanuit veel invalshoe ken kan worden bekeken. Twee wil ik er van daag uitlichten. De eerste betreft het vragen van adviezen. Het moet algemeen bekend worden verondersteld dat de dienstverlenende sector, ook in onze regio, de laatste vijf jaar de sterkst groeiende is. Met name heeft de stad Leiden zich vanuit een oude industriestad, na een flink verval in de jaren zestig en zeventig, ontwikkeld tot een gemeente waar in de sector dienstverlening sterk is gegroeid. Daarover en zeker in verband met de groeiende werkgelegenheid niets dan goeds. Wanneer je al bijna veertig jaar in het bedrijfsleven mee draait, waarvan toch al zo'n ruim dertig jaar in wat wordt genoemd leidinggevende posities, kom je echter ook wel tot kritische kanttekeningen bij deze dienstverlening. Waarom wordt advies gevraagd? Dat is toch in het algemeen omdat gebieden worden betreden waarin de ondernemer zich niet thuisvoelt en waarbij hij in zijn afwegingen vaststelt dat het advies dik zal worden terugverdiend. Maar is het niet ook zo dat er steeds meer adviezen worden gevraagd om de eigen verantwoordelijkheid in te dekken? Wat de ondernemers betreft om zich in te dekken tegenover hun commissarissen en/of aandeelhouders, wat de overhe den betreft tegenover wie over over het betreffende onder werp maar een vraag wil stellen. Soms is het onvermijdelijk advies in te winnen. Ik doel hier bij onder meer op de milieuwetgeving waarbij een onderne mer of overheid Ijet zich niet kan permitteren om bij voor beeld grondaankopenn te doen zonder zich van tevoren te laten adviseren of er sprake is van bodemvervuiling. De ad viseurs op dat gebied varen daar wel bij. Maar er zijn ook verantwoordelijkheden die een onderne mer naar mijn oordeel met gebruikmaken van zijn gezond verstand zelf dient te dragen. Hij wordt geacht de risico's van bepaalde beslissingen voldoende te kunnen inschatten en wordt daarvoor bij een goed lopende onderneming ook behoorlijk beloond. Bovendien zou hij ook sneller en flexi beler kunnen besluiten in plaats van eerst een uitvoerig rap port te moeten afwachten om dat daarna nog eens in de groep te moeten gooien. De tweede invalshoek van het dragen van verantwoordelijk heid zie ik dan ook in de relatie tot de beloning. Bijna dage lijks kun je in de media lezen dat de overheidssector in de loonontwikkelingen zich gelukkig prijst dat zij in onderhan delingen heeft weten te bereiken dat gelijke tred wordt ge houden met het bedrijfsleven. Maar in relatie: dragen van verantwoordelijkheid tot (hogere) beloningen, valt het mij in gesprekken met overheidsdienaren wel eens op dat daar aan wordt voorbij gegaan. Als bij het dragen van verant woordelijkheden in het bedrijfsleven fouten worden ge maakt dan zal in het algemeen de betreffende functionaris zijn baan verliezen. Echter hij is voor het dragen van zijn verantwoordelijkheid behoorlijk beloond geweest en als hij verstandig is heeft hij voor een dergelijk risico iets gereser veerd. Indien verantwoordelijke functio narissen bij overheden fouten ma ken is dat op zich al moeilijk vast te stellen omdat er diverse rappor ten en adviseurs zijn. Als dan uit eindelijk toch op de betreffende functionaris wat valt aan te mer ken dan volgt er flink wat rucht baarheid in de pers, maar nu komt het, er is een uitstekende wacht geldregeling! De mentale klap zal ook hier natuurlijk groot zijn maar financieel zijn er geen zorgen. Van Mr. m.PJ. van Hoe mij mogen mensen die bereid zijn |<en, directeur Konink- verantwoordelijkheden te dragen lijke Sanders en voor- en ondernemersrisico's te lopen in zitter van de Leidse bovengestelde vergelijkingen best ondememersvereni- wat meer verdienen. ging LVI. Bedrijven zitten niet te wachten op jlexibele werktijden Grootste overdekte handelsgebouw ter wereld De nieuwbouw van Bloemen veiling Aalsmeer wordt deze maand opgeleverd. Het veiling complex is met 100.000 vierkan te meter uitgebreid. De nieuw bouw fase 5 bestaat uit vier ver diepingen en heeft 75 laadplat forms. De werkzaamheden na men zeventien maanden in be slag. Met de bouw was een be drag van 118 miljoen gulden ge moeid. Het veilingcomplex heeft nu een totale oppervlakte van 730.000 vierkante meter. Met de uitbreiding is het grootste overdekte handelsge bouw ter wereld ontstaan. Het beschikbare terrein is nu volle dig benut. Op het dak zijn bijna duizénd parkeerplaatsen. In ok tober kunnen de meeste nieuwe kopersruimten in gebruik worj den genomen en verder worden ingericht. Met fase 5 kan vol gens de directie de verwachte groei van de activiteiten tot en met 1996 worden opgevangen. Bij het ontwerp van dit deel van de bloemenveiling is veel aandacht besteed aan de leef baarheid en de arbeidsomstan digheden. Vooral voor luchtver versing en klimaatbeheersing zijn goede voorzieningen aan gebracht. Bovendien zed het au toverkeer in de hallen zoveel mogelijk beperkt kunnen wor den door een goede logistiek. Alle ruimten kunnen efficient worden gebruikt. Snelle aan- en afvoer van bloemen en planten is mede mogelijk door de -vele laaddocks. De etages zijn met elkaar verbonden door grote snelle liften. In het voorjaar werden al en kele nieuwe ruimten proviso risch in gebruik genomen om de grote drukte te kunnen op vangen. Met de formele opleve ring van de nieuwbouw zijn ook nog niet alle bouwactiviteiten beëindigd. De komende maan den wordt verder gewerkt aan de afwerking en inrichting. Uit eindelijk zullen volgend voor jaar alle ruimten in gebruik moeten zijn. De helft van het totale vloer oppervlak in de hallen is be stemd voor veilingprocessen. De overige ruimte is voor ver werking en opslag van de bloe men, planten en andere pro dukten. Op de tweede verdie ping komt een kopersruimte. Bovendien zijn hier een plan- tenveilinghal en vergader- en expositiezalen. Voor de Internationale Bloe men Vaktentoonstelling, die op 3 november door premier Lub bers wordt geopend, is 33.000 vierkante meter beschikbaar. Vijftig procent meer dan voor gaande jaren. Flexibele werktijden, werkweken van vier keer negen uur, prestatiebeloning. Het zijn onderwerpen die de Indus triebond FNV bij cao-onderhandelingen in alle takken van industrie bespreekbaar wil maken. Om tegemoet te komen aan de behoefte van bedrijven om werknemers flexibeler te kunnen inzetten, zo heet het. Werkgeversor ganisaties hebben inmiddels met instemming gerea geerd. Maar de vraag is in hoeverre bedrijven in Leiden en omgeving geïnteresseerd zijn in dergelijke maatrege len. LEIDEN/REGIO» ANNETVAN AARSEN Flexibele werktijden zijn bij bij voorbeeld machinefabriek Dra- kenburgh (ongeveer 100 werk nemers) in Leiden niet echt haalbaar. „Dacht u dat iemand, die er redelijk van kan rondko men door te werken op normale tijden, er op zit te wachten om 's avonds aan de slag te gaan?", vraagt J.J. van der Heiden van de directie zich af. „Ik denk dat mijn werknemers dan toch lie ver thuis zitten. Voor dergelijke maatregelen zal hier onvol doende belangstelling zijn." Ook zaken als prestatiebelo ning zullen bij Drakenburgh niet in de cao-onderhandelin gen worden meegenomen. „Daar ben ik falikant tegen", al dus Van der Heiden. „Dertig jaar geleden werkten we in Ne derland zo. Werknemers moes ten toen zoveel stuks in een be paalde tijd afleveren. Maar het is volgens mij een werkwijze waarmee je hartkwalen en der gelijke bewerkstelligt. Ik zie lie ver dat mensen gewoon naar eer en vermogen werken en dan het liefst ook nog met veel ple zier." Bierbrouwerij Heineken in Zoeterwoude wil geen uitspra ken doen over flexibele werktij den en zaken als prestatiebelo ning. „Het heeft wél onze aan dacht nu de Industriebond FNV hierover uitspraken heeft ge daan", zegt een woordvoerder. „Maar we hebben nog geen standpunt bepaald over deze zaken." De cao-onderhandelin gen met de Industriebond FNV vinden volgend jaar plaats Heineken sluit cao's af voor een jaar „maar daarmee is niet gezegd dat flexibele werktijden en prestatiebeloning als onder werp op tafel komen", aldus de woordvoerder. Bij de NEM in Leiden hoeven ze niet eens na te denken over de handreiking van de Indus triebond FNV. „Bij ons bestaat de behoefte niet om felxibele werktijden in te voeren", aldus woordvoerster Liesbeth Gerrit sen. Bij de NEM lopen de werk tijden op dit moment van acht uur tot half vijf. Ook prestatie beloning is niet iets waar de De nieuwbouw van Bloemenveiling Aalsmeer. Kosten 118 miljoen gulden. Op het dak kunnen bijna duizend auto's staan, foto veiling aalsmeer foto» jan holvast» in heel beperkte mate. Het moeten geen Amerikaanse toe standen worden. Overigens zijn deze zaken op het moment geen onderwerp van gesprek. Onze CAO loopt nog door, tot volgend jaar." Prestatiébeloning en flexibele werktijden zijn voor de NEM in Leiden niet interessant. metaalconstructiefabriek, die over niet te lange tijd met de productie naar Scheemda ver huist, op zit te wachten. „Pres tatiebeloning vinden we abso luut niet interessant. Het huidi ge systeem voldoet uitstekend." Bij het Motorhuis in Leiden spreekt flexibele arbeidsinzet juist wél aan. „Al moet ik zeg gen dat we niet onder de indus triebond vallen maar bij me taalnijverheid horen", zegt een woordvoerder. „Flexible werk tijden zijn voor ons interessant omdat we lange openingstijden hebben. Het bedrijf is bereik baar van acht tot zes maar de monteurs werken alleen op de reguliere uren." Wat betreft prestatiebeloning: „Misschien

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24