'Leiden moet Rijk voor het blok zetten' D66 wil snel maatregelen tegen overlast nachtvluchten Schiphol Particuliere thuiszorg krijgt steeds meer klanten Bioemenrijders nog Verbazing over plannen voor autoraces in Amsterdam Randstad Kabinet krijgt plan voor overkapte HSL Bollen massaal de grond in niet voor de rechter VRIJDAG 8 OKTOBER 1993 22 PvdA-kamerlid Arie de Jong: „De gemeente Leiden moet het kabinet voor een voldon gen feit stellen. Ze moet gewoon zeggen: Wij willen bou wen op het terrein van het vliegkamp Valkenburg en u heeft tot die datum de tijd om te reageren. Blijft het kabi net bij de afwijzing van bouwen op Valkenburg, dan zal het duidelijkheid moeten geven over andere mogelijke opties. Door steeds maar te blijven wachten wordt de ontwikkeling van de Leidse woningmarkt behoorlijk ver stoord." Wethouder wil rondvaartboten voorzien van elektromotoren chef willem spierdijk. 071 -356439. plv -chef meindert van der kaaij. 071-356442 amsterdam gpd Een weekeinde lang Grand Prix-races in de straten van Amsterdam of Brus sel. Nederlanders moeten zelf maar zeggen of zij een dergelijke autorace in de Amsterdamse binnenstad zien zit ten. In een landelijke advertentiecam pagne in de dagbladen wordt het spek takel aangekondigd. De gemeente Am- sterdam heeft met verbazing gerea geerd op de plannen. Volgens de advertentietekst gaat het om een origineel plan, waarin Amster dam gedurende een weekeinde omge vormd wordt tot een echt racecircuit. Het plan is vergelijkbaar met de Grand Prix van Monaco en ingegeven door de dalende belangstelling voor de auto sport. Gelijktijdig wordt ook in de Bel gische media een dergelijke campagne gevoerd om de races in Brussel te reali seren. Het plan is afkomstig van een voor alsnog geheimzinnige groep investeer ders uit Londen. Wie dat zijn wordt zondagavond bekendgemaakt in recla mespots op' Nederland 1, RTL4 en RTL5 en drie Belgische tv-zenders. Zo wel Belgen als Nederlanders worden dan opgeroepen zich via een telefo nisch referendum uit te spreken. Dit om 'oeverloze discussies tussen voor- en tegenstanders in de kiem te smoren'. ..De wil van de mensen zelf, daar kunneh de autoriteiten niet om heen. Vandaar dat alle Nederlanders de mogelijkheid krijgen voor of tegen de Grand Prix van Amsterdam te stem men", legt Marketing Manager Kioe Shinobi uit in de Nederlandse adver tentie. De campagne wordt gevoerd door het Londense pr-bureau Lynne Franks. Woordvoerster Wendy Douglas: „Het gaat om een strijd tussen Brussel en Amsterdam. Het land waar de meest positieve reacties vandaan komen zal de winnaar van deze Grand Prix wor den." Over de investeerders wil zij niet meer kwijt dan dat het gaat „om men sen met zeer veel geld, die voorstander zijn van meer straatraces." De organisatie van het spektakel is in handen van een specialistenteam on der leiding van de Britse Formule 1- coureur Damon Hill. Die kreeg ook de opdracht het circuit te tekenen, waar van het tracé nog 'strikt geheim' is. Show, exclusiviteit en veiligheid zou den de drie 'gouden principes' zijn waarop de Grand Prix gebaseerd is. Bij de gemeente Amsterdam is de advertentie met verbazing gelezen. Over de plannen tast men daar echter in het duister. „Een nogal vaag verhaal. Maar voor het aanvragen van de beno digde vergunningen zullen ze toch bij ons moeten zijn", reageert een woord voerder van de gemeente. „Het laatste woord is hierover natuurlijk nog niet gezegd." W. Duyvendak van het Amsterdamse platform Binnenstad Autovrij: „Is dit een 1 april-grap? Dit is toch te gek voor woorden en compleet krankzinnig? Ik heb die races in Monaco wel eens ge zien op de televisie. Daar lijkt het al vrijwel onmogelijk. Hoe wil je dat reali seren in de straten van Amsterdam. Voor de bewoners zaJ dal een ver schrikkelijke overlast geven. Belachelijk dat mensen van buiten Amsterdam dat voor het zeggen zouden krijgen., Het lijkt erop dat die organisatoren Amster dam voor een voldongen feit wensen te plaatsen." Kamerlid: strengere normen tot zeven uur 's ochtends DEN HAAG «JAN KUYS Flet PvdA-kamerlid Arie de Jong, specialist op het gebied van volkshuisvesting, kent de Leidse situatie als zijn broekzak. Flij stoort zich aan de blijvende onzekerheid over de mogelijk heden in de Leidse regio en vindt dat er knopen moeten worden doorgehakt. De Jong geeft toe dat de te maken keu zes niet eenvoudig zijn, maar „er is met elke beschikbare lo catie wel wat mis. Dan moet je op een bepaald moment ge woon een beslissing nemen en niet nog drie jaar wachten." De Jong zelf houdt zich nog wat op de vlakte wat betreft de keuze voor het bebouwen van Valkenburg. Als voordelen van deze bouwlocatie noemt hij de aansluiting bij de woningbe hoefte van Katwijk, de goede bouwgrond en de directe aan sluiting op stedelijk gebied. Na delen van deze plek zijn volgens hem de onvermijdelijke aanleg van de rijksweg 11 west en het feit dat het vliegveld verplaatst moet worden. Verplaatsing, zo liet voormalig staatssecretaris Van Voorst van defensie al in fe bruari van dit jaar weten, is ab soluut niet aan de orde. Gelet op de knellende woonsituatie in de regio Leiden wil De Jong echter alle argumenten nog eens goed wikken en wegen, al vorens een definitief oordeel te vellen. Ook de door hem genoemde alternatieven hebben alle hun voors en tegens. De Grote Pol der bij Zoeterwoude is volgens De Jong bij uitstek geschikt, wa re het niet dat het rijksbeleid bouwen in het Groene Hart uit sluit. Voor aansluiting bij het stedelijk gebied noemt hij ook het bebouwen van de Boter- huispolder (bij Leiderdorp) als een goede optie, maar het ge bied is, zo stelt hij, wat aan de kleine kant voor een grote wo ningbouwlocatie en bovendien zijn de gronden waarschijnlijk moeilijk te verwerven. Bouwen in de Bollenstreek noemt De Jong 'haast een fic tie'. Een nieuwe locatie daar sluit niet aan op stedelijk gebied met als gevolg veel mobiliteit. Iets wat de rijksoverheid zo veel mogelijk probeert te voorko men. Ook de dure grond noemt het kamerlid een groot bezwaar voor het bouwen van veel hui zen in deze streek. Zo redenerend kan de regio Leiden nergens de noodzakelij ke woningbouw realiseren, al dus De Jong. „Met elke locatie is wel wal mis. Om die reden wordt Leiden van het kastje naar de muur gestuurd. Daar om is het noodzakelijk dat de gemeente een beslissing neemt en een dead-line stelt. Vanuit de wens om te komen tot een goe de ruimtelijke inrichting is dat een verantwoorde zaak. Als het Rijk dan nee zegt, zal het wel mee moeten werken aan een andere mogelijkheid. Nog lan ger wachten is in elk geval uit den boze." ROTTERDAM Volker Stevin ziet goede moge lijkheden voor een verdiept aangelegde en gedeeltelijk over kapte hoge-snelheidslijn tussen Rotterdam en Schiphol. Op ver zoek van het Centraal Comité Anti-Bulderbaan hebben twee dochtermaatschappijen van Volker Stevin onderzocht of een ingegraven spoorverbinding haalbaar is. Het comité in Berkel en Ro denrijs is zeer tevreden over de uitkomst. Het plan maakt zelfs een spoortracé door het Groene Hart mogelijk op zo'n manier dat het comité nauwelijks meer bezwaren verwacht van de milieubeweging. Vanochtend heeft comité woordvoerder Ernst Swarte het voorstel aangeboden aan de mi- AMSTERPAM De Amsterdamse wethouder F. de Grave (WD) is zeer enthou siast over het elektro-fluisterva- ren in Giethoorn. Hij wil dat ook realiseren voor de tachtig rondvaartboten in Amsterdam. De wethouder bracht met een delegatie van gemeente-ambte naren woensdag een bezoek nisterraad. Hij kreeg de toezeg ging dat de studie wordt betrok ken bij het kabinetsberaad over een nieuwe luchthaven in Rot terdam. En daar is het het comi té vooral om te doen. Swarte: „Een snelle spoorverbinding met Schiphol maakt een Rotter dams vliegveld overbodig. De twee werkmaatschappijen van Volker Stevin, Van Hattum Blankevoort en Van Splunder Funderingstechniek, hebben zich niet verbonden aan die doelstelling van het comité. Zij onderzochten vooral of een ver diepte aanleg en gedeeltelijke overkapping mogelijk zijn. Een dergelijke variant is ook voor de Betuwe-spoorlijn onderzocht en kreeg toen de naam V-polder. De V-polder werd in opdracht van de provincie Gelderland ontwikkeld. aan Giethoorn om zich op de hoogte stellen van het elektro- fluistervaren. De Grave liet weten dat hij de exploitanten van de Amster damse rondvaartboten over wil hal^n op elektromotoren over te schakelen indien dit technisch mogelijk is. De elektromotoren zijn geluidsarm en milieuvrien delijk, zei de wethouder. LEIDEN MONICA WESSELING De huidige geluidsnormen voor nachtvluchten zijn volstrekt idioot en moeten op korte ter mijn veranderen. Het is bela chelijk om te werken met een gemiddelde belasting over een heel jaar: het geluidsniveau moet elke nacht beneden, een grenswaarde blijven. En niet tot zes uur 's ochtends maar tot ze ven uur 's ochtends moeten strengere normen gelden. D66-Tweede-Kamerlid G.J. Wolffensperger liet gisteravond tijdens een partijbijeenkomst in Leiden over de toekomst van Schiphol geen twijfel bestaan over de noodzaak snel iets te doen aan de overlast die nacht vluchten vanaf Schiphol opleve ren. Elk jaar zijn er 9000 vlieg bewegingen in de nachtelijke uren. Hoewel de D66-voorman de huidige overlast te groot vindt, liet hij in het midden hoeveel nachtvluchten naar zijn mening wel acceptabel zijn. Auto „Het is te makkelijk om te zeg gen dat de nachtelijke charters maar moeten worden verboden. Doe je dat, dan stappen de mensen hier in de auto om in Duitsland op een charter te stappen. Leiden is dan wel van het probleem af, maar dan ligt het wel op iemamd anders zijn bordje", aldus Wolffensperger. Aan getallen noemen waagde zich gisteravond vrijwel nie mand. Schiphol staat aan de vooravond van grote investerin gen. De luchthaven wil in het jaar 2015 vier keer zo veel vracht vervoeren en drie maal zoveel passagiers. Volgens woordvoerder J. Krul van Schip hol is deze groei noodzakelijk wil Nederland in de internatio nale economie een deuntje mee kunnen blijven fluiten. D66 wil de groei van de lucht haven echter laten begrenzen door milieufactoren. „De poli tiek moet nu durven vaststellen welke milieubelasting Schiphol mag opleveren. Geluidsoverlast is daarbij de belangrijkste milieufactor. Pas als we die grens kennen, kunnen we kij ken hoeveel vliegbewegingen nu en in de toekomst daarbij passen.' Vliegtuigen worden stiller, huizen kunnen worden ge sloopt en landingsbanen ver legd. Daardoor wordt de ge luidsoverlast van Schiphol wel licht minder. En daardoor kan Schiphol misschien toch groei en: „De luchthaven heeft ook gunstige effecten zoals werkge legenheid. Als uitbreiding vah het aantal vluchten mogelijk is, binnen de eerst strak vastgestel de milieunorm, dan is dat ak koord." De D66'er schopte daarmee tegen het zere been van de di recteur van de stichting Natuur en Milieu, A. van den Biggelaar. Hij vindt dat niet alleen Schip hol aan strenge milieunormen moet worden onderworpen, maar dat tegelijkertijd de hele luchtvaart maar eens goed te gen het licht moet worden ge houden. „Daf vliegt zijn cabines naar Portugal om ze te laten spuiten. De Nederlandse to maat wordt in Italië geschild en vervolgens weer hier opgegeten en er wordt grondstof voor alu minium uit Suriname hierheen gehaald waarna het aluminium weer naar Suriname wordt ge transporteerd. We transporte ren maar lukraak. Je reinste on zin." De luchtvaart heeft, zo bena drukte Van den Biggelaar, grote nadelige milieueffecten zoals de aantasting van de ozonlaag en het broeikaseffect. „Je kunt niet over de toekomst van Schiphol discussiëren zonder tegelijker tijd de hele internationale luchtvaart tegen het licht te houden." „Bij Schiphol is geluidsover last het belangrijkste criterium", zei Wolffensperger. En interna tionaal moeten regels worden opgesteld om aantasting van de ozonlaag en het broeikaseffect zo veel mogelijk te voorkomen. Voor de honderd aanwezigen bleef de uitkomst van de discus sie in de lucht hangen. Voor stander Krul, tegenstander Van den Biggelaar en middenmoter Wolffensperger. Wie gelijk had, mocht de toehoorder zelf be denken. lisse Medewerkers van Keukenhof In Lisse zijn bezig met het poten van bloembollen. Dagelijks proberen de hoveniers per man bijna 10.000 bollen te verwerken. foto dijkstra bvruudnijpjes Particuliere thuiszorg is allang niet meer alleen voor de elite, constateert regiomanager S. van Baarle van NTN (Netwerk Thuiszorg Nederland), een landelijke organisatie die sinds februari van dit jaar in de Leidse Raamsteeg een regiokantoor heeft. Sinds de ope ning van het kantoor, van waaruit Lei den en omgeving, Alphen en de Duin en Bollenstreek worden bestreken, is sprake van een gestage groei in het aantal hulpaanvragen. „Het is overigens moeilijk om getal len te geven. We bieden alle mogelijke vormen van thuishulp en sommige mensen hebben slechts gedurende een heel korte tijd hulp nodig terwijl ande ren maanden van onze diensten ge bruik maken", aldus Van Baarle. „Maar ik denk dat we vanaf het begin dat we hier zitten, zo'n tweehonderd klanten hebben gehad of nog hebben." De meeste klanten zijn particulier verzekerd. Maar het komt ook steeds vaker voor dat mensen die eigenlijk zijn aangewezen op de reguliere thuis zorg (van Stichting Thuiszorg Groot- Rijrüand) een verzorgende van het NTN in huis krijgen. „De reguliere thuiszorg besteedt werk aan ons uiL Dat geldt bijvoorbeeld voor avond- en weekendzorg", aldus Van Baarle. Ze heeft niet het idee dat wachtlijs ten in de reguliere thuiszorg verdwij nen door het uitbesteden van werk aan particuliere instellingen. „Op deze ma- nier zijn de wachtlijsten niet weg te werken", aldus de regiomanager. Een groter budget, waardoor het ook moge lijk is voor de reguliere thuiszorg om meer medewerkers aan te trekken, zou de enige echte oplossing zijn. NTN - 24 uur per dag bereikbaar en beschikbaar, met. 24 steunpunten in het hele land - kan volgens Van Baarle flexibeler werken dan de reguliere thuiszorg, die met strenge budgetteh heeft te maken. De particuliere thuis zorg, aldus Van Baarle, is daardoor be ter in staat in te springen op een veran derende vraag om zorg. „Overigens wil ik niets ten nadele zeggen van de regu liere thuiszorg. We werken nauw sa men en proberen met elkaar de zorg op een zo'n hoog mogelijk niveau te brengen." De groepen klanten waarmee ze te maken krijgt, zijn talrijk. Zo staan er mensen die thuis moeten revalideren na een vervroegd ontslag uit het zie kenhuis in het klantenbestand, langdu rig zieken, terminale patiënten, geeste lijk en lichamelijk gehandicapten en kraamvrouwen die hun kraamtijd thuis willen doorbrengen. Van Baarle: „Ik vind het langzamer hand een vervelende term geworden maar we leveren met recht 'zorg op maat'. Bij de kraamzorg bijvoorbeeld krijgt de kraamvrouw van de verzeke ring een bepaald aantal uren vergoed. Ze mag zelf bepalen wanneer die uren worden ingevuld. Laatst hadden we een kraamvrouw op een boerderij als klant. Voor haar kwam een paar uur hulp 's ochtends en een paar uur hulp 's avonds het beste uit. Dat kan dus ge regeld worden." Inmiddels heeft de NTN in deze re gio 125 zorgverleners in loondienst. „Op basis van een zogenaamd 'nul uren-contract', ze zijn dus oproep baar", zegt Van Baarle. „De groep mensen strekt zich uit van verpleeg hulpen tot gespecialiceerde verpleeg kundigen en kraamhulpen. We bieden een totaalpakket voor thuiszorg." Het proces tegen de Katwijker en Rijnsburger die worden ver dacht van het smokkelen van dertig kilo heroïne, is uitgesteld naar december of zelfs januari volgend jaar. Aanvankelijk zou den de twee, 26 en 22 jaar oud, deze maand voor de rechter moeten verschijnen. De twee vrachtrijders werden vorig jaar in Harwich aange houden met dertig kilo heroïne op het bed in de cabine van hun truck. De geschatte waarde van de drugs is negen miljoen gul den. De bioemenrijders. die werkten voor een transportbe drijf uit Oegstgeest, riskeren een gevangenisstraf van tussen de vijftien en twintig jaar. De reden van de vertraging van de rechtszitting is nog on bekend. Er moeten nog ver schillende getuigen in Neder land worden gehoord. De zaak is volgens de raadsman van de 22-jarige Rijnsburger verplaatst van een lekenrechter naar een rechtbank die veel ervaring heeft met grote smokkelzaken. Van rechts naar links: middenmoter Wolffensperger, tegenstander Van den Biggelaar en voorstander Krul. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22